MULDER JkerbestrQding in V.S. maakt vorderingen Kamerplanten vragen een goede verzorging Gouwerijders hielden grote puzzelrit G. Lochmans ƒ165.- Kranenburg gdegruïn Nieuwtjes uit Amerika AifïjcH liever DW©Ü01L Afbraak brug Oranjelaan Zeventiende sportweek van 29 juni-7 juli Meer meisjes met zwemdiploma's dan jongens TYPISTE Bij de Sparslager deze week 250 gram BIESJES 65 cent J. DE GRAAFF Voor Konfektie en Herenmode WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 24 MEI 1962. PAGINA 4 HOEVEEL VAN ONS houden niet van een aantal potplanten, waarvan men veel plezier kan hebben, maar waarvan velen dikwijls geen ge noegen beleven, omdat deze kamer vrienden vroegtijdig sterven. De schuld daarvan ligt in vrijwel alle gevallen bij de eigenares van de planten en wel door ondeskundige behandeling. Zij die plezier hebben in kamer planten, moeten er ook wat voor over hebben, want elke liefhebberij of hobby vergt toch een zekere BELUISTER BIJ ONS DE NIEUWE PORTABLES ERRES RA 620 P of 1,95 per week, na aan betaling van 38,27. U gaat op vakantie, maar U zoekt nog een ideale reisgenoot om van Uw va kantie een geslaagde va kantie te maken. Laat U daarom vergezellen door de ERRES RA 620 P, een schitterende all-transistor portable met 7 transistors. Bovendien heeft de RA 620 P een opklapbare draagbeugel en aanslui ting voor auto-antenne. Wilt U er méér van horen Kom dan even langs bij: 133 Telef. 3003 deskundigheid. Om te beginnen doet u er goed aan, een bescheiden boekje aan te schaffen waarin de behandeling vermeld staat van de meest voorkomende kamerplanten en dit als leiddraad te gebruiken. Weet u b.v. dat vele planten er niet tegen kunnen als ze vaak worden verplaatst of gedraaid? Bij de aanschaf van potplanten dient u al rekening te houden met de huiselijke omstandigheden en wel de mogelijkheden van plaatsing want een plant die veel zon moet hebben, kunnen we nu eenmaal niet in volle glorie laten groeien en bloeien op een schaduwrijk plaats je en omgekeerd mogen we weinig verwachten van een plant die wei nig zon mag hebben en die we in een venster op het zuiden plaatsen. We doen er daarom goed aan onze planten in groepen te verdelen en wel de zon vereisenden bij elkaar, evenals de schaduwvrienden en ze ook zodanig op te stellen in ons huis. Het water geven Dan moeten we ook precies weten, hoeveel water onze plant nodig heeft. De een is een ware slokop, de ander moet maar heel weinig hebben. Dat dient u allemaal te weten! Waar moet de plant zijn water hebben.? De een moet het op de aarde hebben, de ander op het schoteltje of onder in de sierpot, een derde, zoals de bromelia, moet zijn water in de koker gegoten hebben, d.w.z. de koker die wordt gevormd door de bladeren en zo zouden we door kunnen gaan. Alle maal dingen die u moet weten, wilt u uw huisgenoten in goede conditie hebben. Ditzelfde geldt ook voor het geven van kunstmest. De plant haalt adem door de poriën van haar blad. In de kamer hangt vrij veel stof en u moet eens oplet ten hoe snel de bladeren van uw planten bedekt worden met een laagje ongerechtigheden. Het ge volg hiervan is, dat uw planten moeilijk kunnen ademen en de bladeren er dof en stoffig uitzien. Daarom is het goed de planten regelmatig met een plantenspuit te besproeien, opdat de bladeren stof vrij worden. Bij grotere planten, zoals de ficus, kan men de bladeren voorzichtig aflappen. Maar doe dit nooit bij de hertshoornvaren, want dat betekent voor deze plant het einde! Deze moet ongemoeid blij ven. Luizen en wormen Wist u, dat poeder van fijngestamp te eierdoppen een goede kunstmest voor uw potplanten is? De meesten van ons zullen liever kunstmest Enkele vormen van kanker schijnen door virussen te worden veroorzaakt Het jaarverslag van het Ameri kaanse Kanker Genootschap heeft onder medici en andere geleerden meer dan ooit de andacht getrok ken, omdat men er voor het eerst in schijnt te zyn geslaagd aan te tonen dat enkele vormen van kan ker door virussen worden veroor zaakt. De in 1961 verrichte onderzoekin gen hebben onderstaande feiten opgeleverd: 1. Leukemie bij muizen, die door een virus wordt veroorzaakt, vertoont in eigenschappen grote gelijkenis met leukemie bij de mens, hierdoor zou de mogelijk heid bestaan een serum of vaccin te ontwikkelen. 2. Door middel van een nieuwe weefselkweek-techniek kon bij kuikens een kankervirus worden aangetoond voordat de sympto men, die deze ziekte begeleiden, waarneembaar zijn. 3. In het bloedserum van kanker patiënten worden anti-lichamen aangetroffen, die niet bij gezonde personen voorkomen. 4. Er bestaat een virus dat bij mui zen kankercellen doodt zonder de gastheer te schaden. Het ziet er dus, volgens het verslag, naar uit dat virussen, de kleinste van alle bekende micro-organismen, kanker veroorzaken, het mechanis me dat de immuniteit opwekt sti muleren en kanker kunnen genezen Daar wordt aan toegevoegd, dat er dank zij de grote vorderingen die door Amerikaanse geleerden op virusgebied zijn bereikt, in deze resultaten de bevestiging wordt ge zien van de steeds meer veld win nende gedachte dat virussen oor zaak zijn van althans enkele kan- kervormen bij de mens. Verder wordt in het verslag bekend gemaakt dat de sterfte aan baar moederkanker een nieuw diepte punt heeft bereikt, namelijk 13,3 op 100.000 vrouwen - de helft van wat 25 jaar geleden de meest voor komende vorm van kanker bij de vrouwen was. De genezingskansen van kanker zijn wederom gestegen: met behulp van geneesmiddelen, operaties en bestraling wordt thans één op elke drie kankerpatiënten genezen; 25 jaar geleden was dit één op zeven. Door verder voortgezet onderzoek op het gebied van de chemotherapie de virussen en de immunologie hoopt men nieuwe geneeswijzen en mogelijk ook immunisatie tegen de ziekte te vinden. Uit het financiële gedeelte van het jaarverslag blijkt dat het Ameri kaanse volk in het afgelopen jaar voor rond 37 millioen dollar - meer dan ooit tevoren - heeft bijgedragen aan het kankeronderzoek, de be handeling van kankerpatiënten, voorlichting van het publiek en de opleiding van artsen en verpleeg sters. Er zijn thans apparaten In de handel, die na inworp van een geldstuk de kleding chemisch reinigen. Deze ma chines die grote gelijkenis vertonen met automatische wasmachines heb ben him intrede gedaan in was-auto- matieken, garages enz. Bij de aanvang van het jaar waren er nog geen 500, thans overschrijdt hun aantal reeds 15.000. Voor de woningbouw, met uitzonde ring van de dakbedekking, bestaan thans betere materialen, gereedschap- Pen of werkmethoden dan in vroeger jaren. De belangrijkste daarvan zijn: de toepassing van vloerplaten, waar door het mogelijk is vloeren van hard hout te leggen, die niet duurder zijn dan betonplaten; geprefabriceerde scheidingswanden, die een besparing van 1800 per huis opleveren; iets nieuws op het gebied van sanitair, waardoor twee badkamers minder kos ten dan vroeger één; nieuwe voorzet- apparaat, waardoor het moeglijk is el ke woning van air-conditioning te voorzien; snel drogend pleisterwerk waarmee de werktijd met twee der de wordt bekort; betere elektrische bedrading tegen minder kosten; een nieuw soort deuren, die een besparing opleveren van een derde van de oude prijs. Tenslotte is er een nieuwe elektrische schrijfmachine op d emarkt gekomen, die geen beweegbare wagen en geen letter armen bezit. De letters, cijfers entekens zijn aangebracht op een me talen bol, ter grootte van e enwalnoot. Deze is binnen de machine gemon teerd op een meenemer die van links naar rechts schiet en om twee lood rechte assen draaibaar is: hierdoor kan de gewenste letter op de juiste plaats worden gebracht. Naar verluidt kan met deze machine sneller wor den gewerkt. kopen, maar het is wel aardig om het te weten. Lucifers rechtop in de aarde van uw kamerplant geplaatst, helpen uitstekend voor het tegenhouden van luizen in uw planten. De luizen zullen voor een belangrijk deel in deze lucifersstokjes klimmen en kunnen op die manier gemakkelijk verwijderd worden. Er zijn tegen woordig heel goede bestrijdings middelen in de handel die men uiteraard ook kan gebruiken om dergelijke plagen te bestrijden. Ook komt het wel voor, dat u tot de ontdekking komt, dat er wormen in uw pot zitten en dan rijst dade lijk de vraag, hoe deze te verwijde- neer u één bolletje knoflook in een fles met één liter water doet, dan mengen de sappen van de knoflook zich met het water. Wanneer u dit water uit de fles op de aarde van uw planten giet, zakt dit water in deze aarde en het is met de wormen gedaan. Wanneer u de fles niet ge bruikt, zet u die dan weg met een kurk er op, want de lucht bepaald prettig. Zo zien we, dat er nog heel wat komt kijken om potplanten te hou den en ze naar genoegen te laten groeien en bloeien, maar het is de moeite dubbel en dwars waard, want hebben we eenmaal de slag te pakken en zien we hoe de ene plant na de andere onder onze han den voorspoedig opbloeit, dan geeft dat een grote voldoening! Zorg er voor, dat u ook wat deskundiger wordt. U zult er veel plezier van hebben Dan zekér van frisse mond en witte tanden Onder het motto „Waddinxveen als werk- en woongemeente" startten zaterdagmiddag 165 deelnemers aan de Kanaaldijk voor een grote door de Gouwerijders georganiseerde puzzel- rit voor auto's en motoren over een afstand van ongeveer 118 km., die voerde door Waddinxveen als door tal van omliggende gemeenten. De finish was in de Oranjewijk. Burgemeester van der Hooft reikte 's avonds in het verenigingsgebouw aan de Stationsstraat de prijzen uit. De burgemeester zei verheugd te zijn diat deze puzzebit onder genoemd motto was georganiseerd, want niet alleen als werk-, maar ook als woon gemeente heeft Waddinxveen aan trekkelijkheden, omdat het zich bij zonder snel uitbreidt. De prijzen, die een totale waarde van 2000,— hadden, waren voor een groot deel door Waddinxveense fir ma's beschikbaar gesteld. Uitslagen: 1 J. Reijneveldt, Ter Aar, 151 pnt., koelkast; 2 G. Oskam, Waddinxveen, 153 pnt, herenfiets; J. Stolker, Rotterdam, 162 pnt, piok-up kast; 4 J.J. Stalenburg, Alphen aan den Rijn, 168 pnt, salonbank; 5 P.D. v.d. Werken, Alblasserdam, 199 pnt, horloge; 6 E.C. v.d. Lienden, Zeist, 200 pnt, mimitafeltjes; 7 H. Fokker, Maarrsen, 203 pnt, salontafel; 8 A. C. Schrijvers, Zeist, 207 pnt, salon tafel; 9 C. Wolf, Utrecht, 214 pnt, salontafel; 10 F. de Kemp, Hilver sum, 243 pnt, sierschotel. Aan het einde van de bijeenkomst werd die heren W. Gorisse uit Zoe- termeer en J. de Rooy dlaok gebracht door die voorzitter van de Gouwe rijders voor het uitgezette parcours. In de nacht van 30 op 31 mei a.s. zullen de Gouwerijders hun vijfde nachtrit houden over een afstand van ongeveer 100 km. Er zal worden ge start bij lunchroom van de Water, voor bromfietsers opi 21 uur en voor automobilisten om 22 uur nam. Als onderdeel van de reeds geruime tijd in uitvoering zijnde riolerings werken aan de Noordkade en de re constructie van het wegdek aldaar, wordt op het ogenblik de brug, die de verbinding tussen Oranjelaan en Noordkade vormit, gesloopt. Zodra deze werkzaamheden zijn voltooid, zal de situatie ter plaatse een aan zienlijke verandering hebben onder- Zoals bekend zullen ook het centrum r een open plein met uitzicht op Gouwe gaat ontstaan. Hierdoor plaats voor jachten grote aantrekke lijkheid krijgen. Aan de Noordkade is voorts een be gin gemaakt met de afbraak van een viertal woningen van de zg. „tweede lange werf", die plaats moeten ma ken voor het nieuwe bedrijfspand van de fa P. Glasbeek. TijdeDS een hevi ge brand werd vorig jaar het bedrijf van de fa Glasbeek aan de Henegou- werweg met de grond gelijk ge maakt. Het nieuwe gebouw aan de Noordkade, volgens ontwerp van het Waddinxveense architectenbureau Peters, krijgt een frontbreedte van veertien meter en een diepte van twintig meter. Meisjes hebben duidelijk meer be langstelling voor de zwemsport dan jongens. Dit bleek tijdens die in de afgelopen weken gehouden keuring voor het schoolzwemmen voor leer lingen van de vijfde en zesde klas sen van de lagere scholen, alsmede leerlingen van de ulo-school en de Landbouwhuishoudschool. Volgens een opgave van de school arts zijn aanzienlijk meer meisjes in het bezit van een zwemdiploma dan jongens. Men kwam daarbij tot de volgende percentages van meisjes en jongens, die in het bezit waren van een diploma: in prooenten 5e klasse Ulo Huish.school meisjes 27,3 44 59,7 67,1 jongens Van de zijde van de schoolarts wordt aan de ouders dringend gevraagd me dewerking aan het schoolzwemmen te willen geven. Er zal nauwlettend worden toegezien, dat er alleen wordt gezwommen, wanneer de tem peratuur van het water dat toelaat. Onder de 16 graden Celcius zal er in schoolverband niet worden ge zwommen. Bij de keuring voor het schoolzwem men, moesten sle<chts enkele leerlin gen om medische redenen worden afgekeurd. De belangstelling voor het vorige week geopende zwembad is betrek kelijk gering geweest als gevolg van het bijzondere koele weer. De eerste dag waren er slechts vier dapperen. De geringe belangstelling is overi gens goed te begrijpen, wanneer men zag, dat het kwik gemiddeld niet bo ven de tien graden Celcius uitkwam. AR - CHU UjSf AR - CHU Voor de zeventiende achtereenvol gende maal wordt dit jaar van 29 juni tot en met 7 juli de Waddinx veense sportweek gehouden. Dit werd besloten tijdens een gehou den vergadering van het sportweek comité, onder voorzitterschap van de heer T. Ververs. De sportweek wordt op 29 juni ge opend met een wandelmars. Het eer ste gedeelte van de schoolvoetbal- wedstrijden wordt verspeeld op 30 juni. Óp dezelfde dag staan er ook turpdemonstraties, een puzzelrit en een openluchtfilm voorstelling op het Op 2 juli worden er weer voetbal wedstrijden gehouden. Een dag later demonstreren die Gouwe Ruiters en zijn er volleyibalwedstrijden. Een hoogtepunt zal zijn de zwemwed- AR - CHU Lijst 2 AR - CHU strijd in de Gouwe op 4 juli. De at letiek komt op 5 juli aan de beurt, terwijl op 6 juli de sohoolzwemwed- strijden worden gehouden. De sportweek wordt op 7 juli beslo ten met schoolvoetbal, een wedstrijd tussen enkele bekende voetbalclubs, een waterpolo-toumooi en weer een openluohtfilmvoorstelling op het Sta tionsplein. De vorig jaar gehouden sportweek is, mede door het wanne weer, waar door de belangstelling minder was, geen financieel succes geworden en heeft zelfs een nadelig saldo opge leverd. Het sportweekcomité werd uitgebreid met twee leden, te weten de heren M. van Geleoven en C. Verwoerd. De heren G. Graafland en A. Com peer, die aan de beurt waren om af te treden, werden herkozen. Tevens werden zij, evenals de heer Lam- mertse, gekozen in de voetbalcom- mïssie. In de schoolvoetbalcommissie werden gekozen de heren van Gelo ven, Bunnik, Verwoerd en Pols. GEMEENTE WADDINXVEEN Bij de dienst van Openbare Werken en -Bedrijven te Waddinxveen kan worden geplaatst een Het bezit van het diploma MULO strekt tot aanbe veling. Salaris na 21-jarige leeftijd 206,tot 298, per maand, exclusief compensatie A.O.W., huurcompensatie en 4% vakantietoelage. Bij leeftijd beneden 21 jaar salaris nader overeen te komen. Sollicitaties in te zenden binnen 8 dagen na het ver schijnen van dit blad aan de administrateur van Openbare Werken en -Bedrijven te Waddinxveen. Hiermede bericht ondergetekende, dat hij met ingang van 28 mei a.s. zijn groentenzaak heeft overgedaan aan Jaap van Triet, Noordkade 89. Onder dankzegging voor het genoten vertrouwen. Hierbij aansluitende deelt ondergetekende mede, dat hij de groentenzaak van L. van Beek heeft overgenomen Hopende uw vertrouwen waardig te worden. JAAP VAN TRIET, Noordkade 89 - telefoon 2376 VOOR DE MODIEUZE VROUW creëerde TWEKA dit jaar een badgoedcollectie zo charmant zo stijlvol Een vreugde om te zien. Bij 3 pakjes Friesland Roem Margarine yoor 79 ct Magere Speklappen z. zwoerd 1,60 per 500 gram 200 gram Boterhamworst geen 50 maar 0,42 Alle kinderen een grote strandbal bij elke fles Zoloro Sinaas Limonade a 1,25 1 Grote Strandbal voor 0,45 2 pakken Macaroni geen 0,66 maar 0,52 En woensdag 500 gram Gehakt geen 1,50 maar 1,30 PASSAGE 141 Zelfbediening met slagerij Dan pas geniet U echt, wanneer U bij de koffie een koekje of gebakje neemt van de Graaff. - Als reclame „Super Witbrood" zo heerlijk van smaak. Geniet er daarom vaak van. Zuidkade 2 Telefoon 2913 is er maar één adres met eigen atelier waar veranderingen GRATIS vakkundig worden uitgevoerd. KOSTUUMS 193.45 121.45 97.45 REGENJASSEN 67.45 58.45 47.45 FABLO OVERHEMDEN 25.50 15.90 9.90 PASSAGE TELEFOON 2127

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 4