Cor van Weele ontwierp een unieke postzegelserie Foto Sjaak Noteboom Zaterdag opening van de nieuwe tennisbanen HEEMSKERK CAMERA INRUIL-ACTIE WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN VRIJDAG 1 JUNI 1962. PAGINA 2 Honderd jaar Frans Hals-Museum te Haarlem en het internationaal con gres van museumdeskundigen, dat van 4 tot en met 11 juli onder auspiciën van de International Council of Museums in ons land wordt gehouden, vestigen dit jaar extra de aandacht op cultureel Nederland. Twee culturele gebeurtenissen van de eerste orde, die voor PTT aanleiding waren een speciale serie postzegels uit te geven, die het Nederlandse cultuurbezit tot onderwerp hadden. De keuze viel daarbij op de traditionele serie Zomerpostzegels, die ieder jaar met een speciale toeslag worden uitge geven. Zoals bekend komt die toeslag ten goede aan culturele instellingen en aan organisaties voor maatschappelijk werk en volksgezondheid van alle gezindten in ons land. té voor de Zomerpostzegels in Den Haag uitgaf ter ondersteuning van de Zomerzegelactie. Het vertelt iets over die Zomerzegels en over het Ne derlandse cultuurbezit. Draaiorgel-, carillon- en clavecymbelmuziek be geleiden de stemmen van de minis ters Klampé en Cals en de aantrek kelijke tekst, die door Albert Vogel wondt gezegd. In vier talen wordt dat plaatje uitgegeven. In de hoes is een complete serie Zomerpostzegels bijgesloten en op de verzendenvelop kan nog een serie worden geplakt. Dit plaatje, bedoeld als steun aan de actie, heeft een veel wijdere strek king gekregen. Samen met de vijf culturele ambassadeurs in postzegel- vorm, is het een toeristische ambas sadeur voor ons land geworden en bovendien voor iedere filatelist in binnen- en buitenland een steeds waardevoller bezit. De prijs van het plaatje, oompleet met hoes, envelop en serie Zomerzegels bedraagt een rijksdaalder. Optisch grapje. Van elke postzegel is eigenlijk een verhaal te vertellen. Op zoek naar 'n onderwerp van natuurhistorische waarde belandde Van Weele in een vlinder-museum met twintigduizend vlinders. Hij fotografeerde er niet een. In het Zoologisch Museum te Amsterdam stuitte hij toen op het schelpfossiel, vertnoedelijk 175 mil joen jaren oud. Het geringde motief stelde hem voor bijzondere proble men. Het fossiel was hol, maar het was moeilijk het zo te fotograferen, dat het ook op de 6-cents-zegel waar De Zomerzegels gingen i serie vormen, uniek in uitvoering, dank zij de grote zorg, waarmee de ontwerper, de 44-jarige Amsterdam se fotograaf Cor van Weele, zijn werk heeft gedaan. Postzegels ont werpen is geen eenvoudige taak. Ze moeten aan zoveel eisen voldoen, en mogen in geen enkel opzicht iemand onaangenaam treffen. Maar Cor van Weele, een van nature optimistisch mens, zei zonder aarzelen „ja", toen hem begin 1961 de opdracht werd gegeven. Hij wist niet waaraan hij was begonnen en wist toen evenmin dat ons land 350 musea telt, waar van hij er een groot deel bezocht, soms meermalen, om toch maar alle onderdelen van ons museumbezit in die vijf postzegels tot uitdrukking te kunnen brengen. Frans Hals uit de lijst. De onderwerpen liggen er voof het grijpen, maar het is moeilijk om er geen postzegel van te maken, zegt Van Weele. Want dat was juist de taak die hij zich stelde. Drie maal bezocht hij bv. het Haar lemse Frans Hals-Museum. Tenslotte viel zijn keus op twee koppen uit 'n beroemd Schuttersstuk. 3.24 x 1.75 meter zijn de afmetingen van het schilderij; Van Weele wilde een de tail daarvan weergeven op de post zegel van 25 x 35 millimeter, zonder dat er iets verloren ging. Dat het stuk daarVoor uit zijn lijst moest om in de tuin van het museum bij zonlicht te kunnen worden gefoto grafeerd, vond de directie van het museum goed. En nu prijken die 2 koppen op de indigo 30-cents-zegel met tien cent toeslag. Maar het Schuttersstuk diende nog tot meer. Een foto van het hele schil derij illustreert de hoes en de ver zendenvelop van een smaakvol plas tic grammafoonplaatje „Portret van Nederland", dat de Stichting Comi- Een detail uit het Schutters stuk van Frans Halszoals dat zowel op de zomerpostzegels als op de prentbriefkaarten Een schelp-fossiel vormt de afbeelding van de 6 cents postzegel (met een toeslag van 4 cent) alsmede voor de prent briefkaart, uitgegeven door de Stichting Comité voor de Het aardige van deze afbeel ding is, dat de schelp, die nu hol lijkt, bol wordt, wanneeer men de prent op z'n kop be kijkt. Dit is het gevolg van 'n optisch effect. op het overigens op vrijwel ware grootte staat afgebeeld hol zou zijn. Het is Van Weele gelukt, maar als U die 6-cents-zegel of de afbeelding van het fossiel omdraait is hij ineens bol geworden. Een optisch grapje. Van Delfts Blauw naar Slingerklok. Weg was Van Weele van het beeldje van een kat, vermoedelijk uit de Ro maanse tijd dat vier jaar geleden het Winschoterdiep weril opgevist en nu in het (Mulseum te Groningen staat. Het was moeilijk te zeggen, onder welke categorie het moest worden gerangschikt. Tenslotte werd het volkenkunde en diende het als beeld van de 4-cents-zegel. Het schegbeeld op de 12-cents-post- zegel heeft Van Weele weken bezig gehouden. Zijn ogen, waaraan nim mer iets ontgaat, hadden zich als het ware vastgezet op dit beeld, dat hij ontdeikte op het model van het fre gat van Cornelis Evertsen in het Rijksmuseum te Amsterdam. Voor de 8-cents-zegel dacht Van Weele eerst aan een object van Delfts Blauw. Tenslotte kwam hij te recht in het Rijksmuseum voor de geschiedenis der Natuurtwetensch ap- pen in Leiden. Uren lang dwaalde hij er rond en liet zijn ogen spiedend rondgaan over de meest vreemd soortige voorweitpen uit vervlogen jaren. De door Ghristiaan Huygens uitgevonden slingerklok fascineerde Cor van Weele. Maar dan moest het ook die klok worden, en niet de kop van Huygens. Want dat zou weer te veel postzegel zijn geworden, zegt Van Weele. Grote dienst. De man, die niets meer wist van postzegels, dan dat men er een brief mee kan frankeren, heeft zijn op dracht wel bijzonder serieus uitge voerd. Zo goed zelfs, dat zijn uitein- Demonstratie door vier bekende tennisspelers uit Den Haag delijke selectie van vijf foto's onmid dellijk werd goedgekeurd. Van Wee le heeft, net zoals hij het in al zijn werk doet, getracht te zien zoals an dere mensen een object zien, maar daaitaaast heeft hij er ook dingen uitgehaald, die inen anders niet ziet. Met die museumserie heeft hij niet alleen de PTT en het Zomerzegel- comité een grote dienst bewezen, maar bovenal een belangrijke bijdra- ;e geleverd om ons cultuurbezit in iet buitenland meet bekendheid te geven, wat het toeristische bezoek aan ons land alleen maar ten goede kan komen. De harmonieuze Zomer- zqgelserie blijft tot 9 juni bij het postkantoor en het plaatselijke co mité, Vijverlaan 6, tel. 2659 verkrijg baai Onrustige Zenuwen? MUnhardt'» Zenuwtabletten Het ligt in het voornemen van bur gemeester Van der Hooft zaterdag middag 2 juni a.s. om twee uur de drie nieuwe tennisbanen in het Warnaarplantsoen officiéél in ge bruik te stellen. Hiermede zal Wad- dinxveen dan een nieuwe mogelijk heid tot sportieve ontspanning rij ker zijn geworden, waarvoor onge twijfeld grote belangstelling zal bestaan. Op de openingsmiddag komen vier vooraanstaande Haagse hoofdklasse tennisspelers naar Waddinxveen, nl de heren Koerts, Nijeboer, Huizing en Biesheuvel (waarschijnlijk) als mede de bekende scheidsrechter Verhoeven, lid van de hoofdcom missie rechtspraak van de Kon. Ne derlandse Lawtennisbond, teneinde enkele demonstraties te geven. Het ligt in de bedoeling twee enkele spelen van elk één set te demon streren, alsmede een dubbelspel. De clubs, die zich hebben gemeld als huurders van de tennisbanen, zijn de nieuw opgerichte tennisver eniging „Waddinxveen" en de in middels in het leven geroepen ten- nisafdeling van Be Fair. Voorts hebben er enkele groepjes parti culieren belangstelling voor huur van banen op bepaalde tijdstippen getoond. De neutrale tennisvereniging Wad dinxveen heeft in verband met de opening van de banen maandag avond jl. in café-restaurant Royal een contactbijeenkomst belegd, die bijzonder druk werd bezocht. Van de nu zestig officieel ingeschreven leden, waren er slechts enkelen met bericht van verhindering af wezig. Tal van interne club-aange legenheden werden besproken. Een bijzonder belangrijk resultaat van de contactbijeenkomst was, dat een der leden, zelf een ervaren tennis speler, zich bereid verklaarde voor lopig gedurende één avond in de week belangeloos de ongeveer veer tien leden, die nog nimmer hebben getennist, de beginselen van deze sport bij te brengen, waartoe men een extra baan wil huren. In ver band met de hoge aanloopkosten, betekent deze training voor de nieuwe spelers in de eerste tijd een besparing op leskosten. Afhankelijk van de ontwikkeling binnen de vereniging wil men volgend jaar overwegen eventueel een officiële bondstrainer aan te trekken, ten einde gedurende een aantal lessen de beginners nog meer ervaring bij te brengen. Gezien de korte tijd van voorberei ding en het slechte weer van de afgelopen maanden, zijn de tennis banen nog bijzonder snel tot stand gekomen en is in eerste instantie in de belangrijkste behoeften op en om de banen voorzien, hoewel er op korte termijn nog wel meer voor zieningen zullen moeten worden getroffen, teneinde te beschikken over een aan de eisen beantwoor dende accomodatie. Dorpsstraat 33 Telefoon 2218 Gemeentewerkenv an Zoeter- meer hebben het uitvoeren van grondwerken, riolerings- en bestra- 'aan de firma P. Rehorst uit Wad dinxveen voor 44.300. Voorofsche Polder In Hotel Neuf te Boskoop hielden de stemgerechtigde ingelanden van de Voorofsche Polder, welke zich uitstrekt over de 'gemeenten Wad dinxveen en Boskoop een vergade ring, waarbij o.m. de rekening over het dienstjaar 1961 werd aanvaard. De begroting van 1962 sluit in in komsten en uitgaven met een bedrag van 7146,19 waaronder een batig saldo van de rekening over 1961 van 3488,69. De omslag voor 1962 wordt geraamd op 3800. De heer A. Breedijk weid tijdens de bestuursverkiezing Nog slechts één week uw oude fototoestel is f 7.50 f 10.— of f 15.— waard Vaclayt in£icMirig£n (tij,: Passage 143 Telefoon 2477 „WAT DOEK WE MET ÜOEDEir Familieroman door Maartje Zeldenrijk HOOFDSTUK V - Nr. 10. Ze lachte. „Uw thee was zelfs bizonder lekker. Graag nog één kopje." Met haar blik volgde ze hem naar het keukentje tot hij met de theepot terug kwam. Handig deed hij dat allemaal. Je kon wel zien, dat hij vaak alleen was en voor zichzelf moest zorgen. „En waar eet u nu? Hier?" „Soms. Als ik zin heb. Tenminste brood en zo. Warm eten doe ik altijd in de stad. Heb ik een vaste gelegenheid voor. Maar hoe vindt u m'n home „Knus," bekende ze eerlijk. „Helemaal niet het idee, dat je in een woonwagen zit. En het ziet er zo gezellig uit." „Ik heb zelf indertijd alles uitgezocht. Tenslotte moet ik er in wonen, nietwaar?" Ze keek nog eens rond. „Ik heb bewondering voor uw smaak. Er zit lijn in. Harmonie, bedoel ik.' „Ik wilde vroeger binnenhuis-architect worden, maar m'n vader heeft het me uit het hoofd gepraat. En nu zit ik in de rioleringswerken. Wel een heel verschil, niet?" Ze knikte. „En vind u dit werk dan niet prettig?" „Och - hij haalde zijn schouders op - een mens krijgt het toch niet in het leven, zoals hij dat soms graag wenst. We hebben volop werk en ik heb er verstand van. Ik doe al enige jaren niet anders, in het hele land. Dan ken je zo langzamerhand wel het klappen van de zweep." „En in de winter? Als het koud is „Och, dat zijn we wel gewend. We kleden ons wat dikker en we werken een beetje harder. En als het vriest, ligt toch alles stil." Ze dacht na. „Als het dus vriest en zo, met veel sneeuw, en niet kunt werken, waar leeft u dan van Hij lachte. „Van de zeven vette jaren, juffrouw Dinkla. We zijn net als in de tijd van Jozef en leggen voorraden aan in de tijd, dat het gewas wil groeien. Of kent u die geschiedenis niet „Allicht". Toen ze haar thee op had, kwam ze overeind. „Ik moet weer gaan. Moeder zal haar mid dagdutje onderhand wel uit hebben. En dan is het vervelend voor haar, als ik er niet bij ben, ziet u Hij knikte begrijpend en stond ook op. „Nou, u komt nog maar eens een keer 's avonds een kopje drinken als u wilt. U bent altijd welkom. En ik zou het erg prettig vinden." Ze keek hem ongekunsteld aan. „U? Waarom?" „O, dan ben ik niet zo alleen. En dan daarbij, we zijn op zo'n wonderlijke wijze met elkaar in kennis gekomen, na die verloren portefeuille. Ik vond het fijn dat ik kennis met u kon maken." Ze keek hem strak aan. „Meent u dat Zijn ogen openden zich wijd. „Ja zeker, waarom zou ik dat niet menen? Ik vind u reuze geschikt, alleen al vanwege het feit, dat u me de eer aandeed hier met mij thee te willen drinken." „Nou, als u het prettig vindbegon ze. „Ik verheug me er nu al op. Ik heb een pick up met platen, leuke platen - hij opende een kastje - dan kunnen we wat aardige mopjes draaien. Doen we dat. Ze lachte. „Ik zal wel eens zien. Misschien vol gende week een avondje." „Ik ga maandagavond al naar u zitten uitkijken voor het raam." 't Zal wel een andere dag worden. Maandags heb ik de was en als het goed droogt, strijk ik dezelfde avond alles af". HOOFDSTUK VI. Die avond kon Aaltje de slaap niet vatten. Ze lag op haar rug, de handen onder haar hoofd en keek door het geopende raam naar de donkere lucht. Ze had van middag heel deftig thee gedronken in de directiekeet van de baas zelf. Zou die opzichter er last mee gekre gen hebben, als die meneer Huurdeman zelf onver: wacht was binnengekomen? Och, misschien niet. Hij had toch zelf gezegd, dat het zijn huis was, en al stond dat ding dan op wielen, het was er werkelijk gezellig in dat kleine salonnetje, 't Was anders wel een raar leven. Alleen de weekeinden ging hij naar huis. Voor de rest vertoefde hij in die woonwagen en dan zo nu en dan eens ergens in de stad. En als hij daar geen zin in had, maakte hij brood klaar voor zichzelf. Nu ja, ze had gezien aan de manier, waarop hij thee schonk, dat hij zichzelf best kon redden. Hij was dat alleen-zijn natuurlijk al jaren gewend. Tja, hoe oud zou hij eigenlijk zijn? Ze had er geen flauw idee van: zeven en twintig misschien. Maar het kon net zo goed ouder als jonger zijn. Hij was wel aardig. Eerst al, toen hij dat geld brachto ja ze had nu ook die zestienhonderd gulden. Wat kon je daar niet allemaal voor kopen! Nu ja, ze had op het ogenblik niets nodig. Nieuwe schoenen had ze net gekocht en een nieuwe parapluie had ze op haar ver jaardag gekregen. En een bloesje of een rok kreeg ze op gezette tijden van een der zussen. Nee, ze wist wer kelijk niet, wat ze op dit ogenblik zou willen kopen. Enfineen appeltje voor de dorst. Wat zeg ik? Zeg maar gerust een appel. Zestien briefjes van honderd gulden. Mens nog aan toe, ze was in één keer rijk. Volgende week ging ze een avondje bij hem op visite. Gek eigenlijkze ging nooit ergens heen, behalve naar Tonnie en Catrien. Verder kwam ze nooit ergens. In Alkmaar was ze één keer geweest, na de geboorte van Geesje, de oudste van Bep en haar man. En in Amersfoort, waar Corrie en Henk woonden nog nooit. Bij Piet en Ploon was ze tijdens hun huwe lijk geweest en daarna nog eens een middagje. Toen kon ze dat nog, want Corrie was in die dagen nog thuis. Maar sinds alle broers en zusters getrouwd waren, kon ze eigenlijk nergens meer heen. Behalve dan wat boodschappen halen in de stad of een paar uurtjes 's avonds naar Tonnie, doch daar bleef het dan bij. En dan zondags naar de kerk. Maar uit de kerk vandaan moest ze weer aan de slag: koffie drin ken, eten klaarmaken. Ja, veel vrije tijd had ze zo doende niet. Nu ja, wat hinderde het eigenlijk? Moe der had haar nodig en ze vond het fijn zoals het was. Nu alle anderen getrouwd waren en zo af en toe eens kwamen aanwippen, was het toch maar reuze gezellig zo bij moeder thuis. Maar ze ging nu eens een avondje ergens anders heen. Koffie drinken bij die opzichter in de woon wagen. En plaatjes draaien. Ze hield van muziek. Als ze 's middags met z'n tweetjes in de zonnige voor kamer zaten te kijken, dan stond de radio doorgaans aan. En 's avonds na het eten eveneens. Dan was het toch zo gezellig als een mens maar wensen kon. Wat wilde je nög meer (wordt vervolgd)

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 2