Van koksmaat op een vrachtschip tot het Foto Sjaak Noteboom Verkoudheid ASPRO' MULDER Saton - opticien Henk Vos onderscheiden voor moedige redding CAMERA IN RUIL-ACTIE WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 7 JUNI 1962. C.A. VAN DER HOOFT 25 JAAR AMBTENAAR PAGINA 3 Apart vakwaarvoor je met hart en ziel moet voelen Van manusie van alles aan boord van een vrachtboot tot burgemeester laar tussendoor nog op de smokkelaarsjacht. Dat is de wonderlijke loopbaan van de heer C. A. van der Hooft, voor wie donderdag 14 juni een bijzondere dag is, omdat het dan precies vijf-en-twmtig jaar is ge laden, dat hij zijn ambtelijke loopbaan aanving. Geen jubileum dus als burgemeester, maar als ambtenaar. Eigenlijk wil de heer Van der er zelf niet al te veel drukte van maken, maar helemaal ongemerkt zal die dag voor hem toch niet voorbijgaan. In ieder geval staat m de .middag uren een receptie ten gemeentehuize op het programma, waar iedereen van harte welkom is om de jubilerende ambtenaar de hand te drukken. Dat hij ooit burgemeester zou wor den, is nimmer in de gedachte van de 18-jarige Cor van der Hooft op gekomen, toen hij ruim dertig jaar geleden aan boord stapte van het vrachtschip „Alhena" voor zijn eerste reis naar Buenos Aires onder kapitein Maarten Toonder (nu van de tekenstrips- en -flms). Manusje van alles was Cor van der Hooft toen, die aan boord het koksvak moest leren om later goede dien sten te kunnen gaan bewijzen in hotel de Noordberg te Heelsum, dat door vader Van der Hooft werd geëxploiteerd. Verscheidene rangen doorliep de koksleerling op de rei zen, die hem naar verre havens in Zuid Amerika, maar ook naar het zo noordelijke gelegen Archangel voerden. Tussen de bedrijven door heeft hij nog bijna het vergaan van zijn schip meegemaakt in de golf van Biskaje. Na de kokschool van de gezamenlijke scheepvaartmaat schappijen in Rotterdam te hebben bezocht, kwam hij terug bij zijn va der in Heelsum. In die tijd leerde hij zijn huidige echtgenote kennen, die wel liefde voor hem, maar niet voor het hotel vak kon opbrengen. Dus besloot de heer Van der Hooft zijn geluk bij de politie te beproeven. In korte tijd wist hij enkele politiediploma's te halen, maar in die slechte jaren had men hem nergens nodig. Een sollicitatie bij de belastingen had meer resultaat en op 14 juni 1937 trad hij in dienst bij de belastingen in de grensplaats Achtmaal bij Zun- dert. Een jaar later verhuisde hij (foto Sjaak Noteboom) naar Chaam en trouwde toen met een. Smokkelaars vangen Smokkelaars vangen was toen de taak van belastingambtenaar Van der Hooft. Bij nacht en ontij trok hij er op de fiets (in het donker zonder licht) op uit om lieden op te sporen, die langs geheime wegen hun smokkelwaar over de grens trachtten te brengen. „De kunst was altijd daar te zijn, waar de smokkelaars ook kwamen" vertelt de heer Van der Hooft. Meestal ging ik 's ochtends, wanneer de dauw nog over de graslanden lag, op zoek naar sporen die smokke laars 's nachts hadden gemaakt. Een smokkelaar, neemt zolang hij zich niet ontdekt acht, steeds de zelfde weg, dus voor mij was het dan een kwestie van geduld heb ben". In 1942 werd hij overgeplaatst naar de zogenaamde ambulante dienst, wat betekende, dat hij met een auto achter smokkelaars aan kon gaan." In die oorlogsjaren waren voorna melijk de voor de Duitsers wer kende smokkelaarszwarthandelaars mijn slachtoffers" zegt hij. De goe de bekendheid met de grensstreek had tot gevolg, dat er al spoedig andere werkzamheden bijkwamen, zoals het over de grens brengen van uit Duitse kampen gevluchte Franse krijgsgevangenen. Later kwamen daar nog Amerikaanse en Britse vliegers bijBij die transpor ten speelden de Prinsenbossen bij Breda een belangrijke rol. Onder tussen werd aan hem de leiding van het verzet in West Brabant toever trouwd, waardoor de heer Van der Hooft in 1943 voor eigen veiligheid ontslag kreeg als ambtenaar, omdat de Duitsers vermoeden begonnen te krijgen. Militair in burger Onmiddellijk na de bevrijding van zuidelijk Nederland werd hij echter in zijn ambtelijke rechten hersteld. Op dat ogenblik begon ook een veelzijdige periode. Eerst was de heer Van der Hooft belast met de leiding van de politieke regherche in Breda, later werd de man, die nimmer in militaire dienst was ge weest en geen militair uniform wilde dragen, desondanks tot re- reserve-kapitein gebombardeerd en als zodanig benoemd tot militair commandant van Tilburg. Na deze militaire periode was hij geruime tijd officier fiscaal bij het Bijzon dere Gerechtshof in Tilburg, in welke functie hij ook nog enige tijd gelijksoortige werkzaamheden in Arnhem verrichtte. Aan die pe riode bewaart de heer Van der Hooft bijzonder goede herinnerin gen. Deze taak was nog niet geheej. afgelopen, toen de toenmalige mi nister van justitie, de heer Weijers hem vroeg mee te helpen aan de opbouw van het nieuwe gevangenis wezen in Nederland onder leiding van dr. E. Lamers, de huidige di recteur-generaal van het gevange niswezen. Deze taak was hem ech ter te zwaar, want voor de van na ture vrolijke heer Van der Hooft was het niets, dagelijks in de depri merende omgeving van gevangenis sen te moeten vertoeven. Burgemeester Het was professor De Quay, toen nog commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, die hem sugge reerde burgemeester te worden. Het leek de heer Van der Hooft wel wat hoog gegrepen maar en kele gesprekken met andere com missarissen van de Koningin leer den hem, dat er mogelijkheden wa ren. Aanvankelijk stond toen Wor- kum in Friesland op het lijstje, maar het werd Willemstad. Overi gens moest de heer Van der Hooft van een journalist vernemen, dat hij in die functie was benoemd. Op 1 juni 1949 deed hij zijn intre de in het oude vestingstadje, waar men tot dan nog weinig aan de op bouw had kunnen doen. Veel voor spoed heeft de heer Van der Hooft daar niet meegemaakt. In 1950 richtte een windhoos voor duizen den guldens schade aan. In het zelfde jaar ging de eerste Neder lands Hervormde Kerk, die ooit in ons land werd gebouwd, en die in Willemstad stond, in vlammen op en in 1953 was het de stormvloed ramp, die Willemstad evenmin voor vernielingen spaarde. Duizend angsten Die dagen kan burgemeester Van der Hooft moeilijk vergeten. „Nog tot in details kan hij zich herinne ren, dat hij op de avond van de 31e januari op het punt stond naar bed te gaan, toen zijn vroegere zee manservaring hem waarschuwde dat de storm wel eens gevaarlijk kon worden. Met een broek, trui en overjas over de pyama reed hij van voor ieder figuur Wereldberoemd is het model „Chansonette", dat ook aan de volle buste een mooi silhouet geeft. C-cup 11.50 In A, GOUDA MARKT 18 worden gebouwd. Het werd Wad dinxveen, waar hij op 1 december 1958 zijn intrede deed en waar in derdaad heel wat kon worden ge bouwd. Mooi, moeilijk en zwaar „Het is een mooi beroep" zegt bur gemeester Van der Hooft, „maar ook een moeilijk en zwaar beroep. Eerlijk gezegd beschouw ik me zo'n beetje als een directeur van een groot bedrijf. Tenslotte poogt ook die op te bouwen, te moderni seren en zijn zaken aantrekkelijk te maken. Het is volkomen mense lijk, dat men zoiets wil en zo zie ik in Waddinxveen het bedrijf, dat nog zovele mogelijkheden heeft". Daarbij denkt de heer Van der Hooft dan niet alleen aan de uit breidingen en de ontwikkeling van industrie en het rijke agrarische achterland, maar bovendien aan de voorzieningen voor deze gemeente, waarbij hij spontaan noemt het nieuwe gemeentehuis, het nieuwe zwembad en het dorpshuis. Dat ge meentehuis omdat men nu te gede centraliseerd werkt en te weinig contact met de ambtenaren heeft, het zwembad omdat het huidige bad in geen enkel opzicht meer vol doet aan de eisen van de tijd en het dorpshuis, omdat er in Waddinx veen voor bepaalde doeleinden te weinig zalen zijn, waarbij hij ook denkt aan mogelijkheden voor de zaalsport. De heer Van der Hooft is een enthousiast burgemeester, dat heeft hij de afgelopen jaren wel bewezen. Een doorzetter, soms wat impulsief, maar hij weet wat hij wil en is zich daarbij er tegelijk van bewust, dat er ook fouten kunnen worden gemaakt. Maar hij ervaart ook de schaduw zijden van zijn ambt. „Hoogstzelden hebben we maar een ongestoord gezinsleven" vertrouwt hij ons toe. Er zijn mensen, die denken dat ik het zo leuk vind overal altijd maar bij te zijn. Ik durf eerlijk te zeggen, dat het niet zo is, maar anderzijds Het adres voor Dames- en Herenkleding naar maat taris, het tekenen van de uitgaande post en nog verscheidene van die zogenaamde routineaangelegenhe den zag de lijst er deze week uit als volgt: zaterdag 2 juni. 11 urn- ver jaarsbezoek aan hoofdambtenaar 14 uur stafvergadering hoofdamb tenaren gevolgd door gesprek met landbouwer over verkoop van een boerderij; 16.30 uur installatie van een commissie; 20 uur uitreiking diploma Carnegie Heldenfonds. Dinsdag: 9 uur vergadering in Den Haag tot 's avonds laat. Woensdag: Congres in Den Haag van de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten; bezoek aan een receptie, ge volgd door een afspraak met een relatie; 20 uur aftrap voor de voet balwedstrijd ten bate van de be- jaardensocieteit; daarna vergade ring commissie schooltandverzor- ging. Donderdag: 9 uur bespreking met adjudant van politie; 11 urn- bespreking in Leiden met districts commandant van de Rijkspolitie; 14 uur spreekuur; 16.30 uur ont vangst van een deputatie van de stichting Natuur en Jeugd; 20 uur gemeenteraadsvergadering. Vrij dag: 10 uur bespreking met Gede puteerde Staten in Den Haag; 's middags bespreking op stadhuis in Rotterdam; 19 uur rondrit met de nieuwe bewoners-personeelsle den van de Kabelfabriek door de gemeente, gevolgd door bijeen komst op gemeentehuis, waar zij iets meer over de gemeente kun nen vernemen. Dat zyn zo enkele aantekeningen, die wij brutaalweg uit de agenda van burgemeester Van der Hooft overnamen. Er stonden nog wel meer krabbels in die ook betrek king hadden op afspraken. Apart viak En daarmee hadden we een ant woord op de vraag „Wat doet zo'n burgemeester de hele dag'. Hij is bezig van 's morgens vroeg tot 's Zoek de zon op maar wees voorzichtig met de keuze van uw ZONNEBRIL 'n ECHTE zonnebril heeft: glazen met het juiste lichtwerend vermogen, houdt schadelijke en felle lichtstralen tegen, wordt prettig sluitend afgepast; staat goed en kan bij een breuk hersteld worden. Alleen-verkoop: POLAROID ZONNEBRILLEN avonds laat om de belangen van zijn gemeente naar zijn beste weten te dienen. Op 1 juli doet de heer Van der Hooft dat al dertien jaar. Burgemeester zijn is een apart vak, je moet er met hart en ziel voor voelen. En dat doet de heer Van der Hooft, ook al wil hij zijn werk dan ook wel eens een paar uurtjes vergeten om ongestoord bij zijn gezin te kunnen zijn. Misschien is dat laatste een suggestie voor een geschenk, dat de bevolking de heer Van der Hooft bij zijn jubileum donderdag a.s. kan aanbieden: „Wat minder beslag op de toch al zo schaarse vrije tijd van onze burgervader". Rillerig? Onprettig? Vlug: zijn huis in de polder naar het ge meentehuis binnen de vesting en trommelde wethouders, ambtena ren, brandweer en politie bij el kaar. Men lachte hem uit, omdat hij zich muizenissen in het hoofd haal de. Burgemeester Van der Hooft wist het zover te krijgen dat men toch de boeren in de polder ging waarschuwen en hen met een bus binnen de vesting bracht. Een oude boer en zijn zuster weigerden hun boerderij te verlaten. Diezelfde nacht verdronken zij in de zieden de golven, die hun oude hofstede ondermijnden. Terwijl iedereen in veiligheid was, waren door een mis verstand alleen mevrouw Van der Hooft, haar vijf jonge kinderen en een dienstmeisje in het huis buiten de vesting achtergebleven, waar zij op de bovenverdieping op hun red ding wachten, die pas in de loop van de zondagmorgen kwam. „Ik heb die nacht duizend angsten uit gestaan" zegt de heer Van der Hooft" en heb me toen ook vast voorgenomen, in noodgevallen mijn gezin niet meer achter te laten, maar ze meteen mee te nemen naar de plaats waar ik moet zijn". Nadat alle noden waren gelenigd, kwam Willemstad in de greep van de Deltawerken. Voor de heer Van der Hooft ging dat alles te lang duren en hij ging op zoek naar n gemeente, waar wat vlotter kon kan ik mensen zo moeilijk teleur stellen. Als ik bij de een wel kom, kan ik toch moeilijk een ander wei geren. Soms zien we echt op tegen die vele verplichtingen. Na een drukke dag op het gemeentehuis of elders is het soms net te veel om 's avonds weer een vergadering te moeten bijwonen of iets te moeten openen. En als ik dan eens een avond rustig thuis kan zijn, dan zorgt de telefoon wel, dat die rust vijf of tien maal wordt onderbro ken." Samenwerking Maar de heer Van der Hooft had met het aannemen van al die uit nodigingen toch een doel. Hij ge looft in samenwerking, omdat daar in de kracht van een gemeente ligt. Door zijn aanwezigheid op zovele plaatsen hoopte hü de samenwer king in deze vooruitstrevende ge meente te kunnen bevorderen. „Maar daarin ben ik helaas teleur gesteld" zegt hij. Dat betekent niet, dat de heer Van der Hooft de moed heeft verloren of uitziet naar een andere gemeente, zoals er hier en daar wordt gefluisterd. Hij denkt er zelfs niet over Waddinxveen te verlaten, want daarvoor moet nog teveel worden gedaan en hij is er van overtuigd, dat zijn taak hier nog lang niet is afgelopen. Overladen agenda Dat een burgemeester in Waddinx veen het druk kan hebben bewijst het programma van deze week, dat de heer Van der Hooft zelf overi gens erg rustig vindt. Behalve het dagelijks doornemen van de post in de ochtend met de gemeentesecre- Uit handen van burgemeester Van der Hooft ontving de 19-jarige Hen drik Vos dinsdagavond het loffelijk getuigschrift van het Carnegie Hel denfonds voor een door hem op 26 december van 't vorige jaar in Reeu- toijk verrichte reddingwaarbij zijn eigen leven in gevaar kwam. Op die dag zakten de gezusters Harms, respectievelijk 18 en 24 jaar afkomstig uit Gouda, tijdens het schaatsen door het ijs van de 's Gra- venbroekseplas te Reeuwijk. Het wa ter is ter plaatse vier meter diep. De beide zusters, die de zwemkunst goed meester waren, wisten zich boven water te houden, maar zagen geen kans op het steeds afbrokkelende ijs te komen. De jongste van het twee tal kon al spoedig met behulp van een das door een onbekende op het sterkere ijs worden getrokken. Haar zuster lag echter nog steeds in het water. (foto Sjaak Noteboom) Hendrik Vos kroop toen zonder zich te bedenken over net dunne ijs naar het wak, waarbij ook bij door het ijs zakte. Hij slaagde er echter toch in mejuffrouw Harms te bereiken en haar naar 'n plaats te geleiden, waar zij door anderen op het ijs kon wor den getrokken. Hierbij trad ook de 19-jarige Karei Binnendijk uit Gouda doortastend op. Het diploma van het Carnegie Hel- denfonas werd door de burgemeester die was vergezeld van gemeente secretaris H. Jenné, in de huiselijke kring van de familie Vos aan de Bo- degraafsestraatweg uitgereikt. Op de foto Hendrik Vosi, geflankeerd door zijn ouders en zuster. De collecte voor de Kinder bescher ming heeft opgebracht f 305, Dame aan gevers en medewerkers. Nog slechts twee dagen uw oude fototoestel is f 7.50 f 10.- of f 15.— waard VAaaqt inÜMinqMi (tij: Passage 143 Telefoon 2477 J

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 3