Koersval bedreigd de wereldeconomie omlaag! SATON PAPPORT ASPRO' Hoofdpijn De avonturen van en ftüïauLteuyde omhoog! JAC. SATON Massief gouden kettinkje 16,-- en hoger. EEN BRIL nodig hebt! „WAT DO JEW WJE METMOEDER” i de zeemeermin Engelse deelname aan polotoernooi neem Programma laatste deel sportweek Sportweek koning Puntbaard Tenniswedstrijd in sportweek Teken van ziektekiemen in de wereldeconomie Voetbal Paardensport WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 5 JULI 1962. PAGINA 2 i I IN ELKE PJ&SKlfiSSE ALLE CAMERA’S KOSTEN NU MINDER GELD! FOTO oteboo PASSAGE .TEL.-2A77 Toekomst in zijn zak? Pers dreef mee Crisis of welvaart? Weg naar de afgrond DE GEWELDIGE KOERSVAL aan de Newyorkse beurs, die in de laatste weken heeft plaats gevonden, heeft in financieel economise kringen dieper indruk gemaakt dan menigeen onder de deskundigen wil bekennen. In enkele weken tijds met als hoogtepunt een enkele dag, verloren effectenbezitters in de V.S. gezamenlijk miljarden. Er wordt ons verzekerd dat deze instorting niets te maken hteeft met de bekende „beurskrach van 1929, die de grootste economische crisis aller tijden inluidde, maar toch zullen vele ouderen onder ons in de afgelopen weken het spookbeeld der dertiger jaren weer voor hun ogen hebben zien oprijzen. Het spookbeeld van steeds aanhoudende verliezen, voortdurende teruggang iu omzet en stijgende werkloosheidcijfers. •j dieren maar aan en (Wordt vervolgd.) Familieroman door Maartje Zeidenrijk HOOFDSTUK VII - Nr. 14. de zaak met de buitenklok telefoon 2077 Niet, dat Hans nou zo’n [studiehoofd is, hij is niks beter dan de rest, Maar sinds hij op z’n kop gehad heeft met Kerst doet hij weer zijn best! Want Hans zit voor zijn [eindexamen, het zwaarste van de h.b.s.; Als hij mocht slagen, nou, dan is hij bij vader aan e engoed adres. Pa weet zoiets wel te waarderen, omdat hij zélf, in ’t leren tam, In jonge jaren al doublerend nooit verder dan de derde kwam. Hans’ ma bleef hangen op de u.l.o. zij houdt haar kiezen op elkaar, Als haar rapport eens gaat rouleren zijn ze met Hans lang niet klaar. Zo tobt pa voor de winkelramen: een vijf was ’t laagste en geen [vier Geamuseerd kijkt uit de verte naar pa de rij wiel winkelier. Ziekenfondsleverancier De zaak met de buitenklok Telefoon 2077 en 3080 Wij adviseren u gaarne als u Een nieuwe collectie DAMES MONTUREN ontvangen r DAAR staat pa voor een [rijwielwinkel, blikt door de etalageruit, Hij kiest er reeds in zijn gedachten een mooie herensportfiets uit. Voor talen had hij een paar vijfjes, zijn algebra was niet je-dat, Nou heeft pa van die onbekenden voorheen ook weinig weet gehad. Na de rust bleef de thuisclub dap per volhouden. Met enkele aantrek kelijke aanvallen werd het bolwerk van Gouda onder druk gezet. Aan vankelijk wisten de bezoekers het wel te klaren, maar toen Monster twee keer goed werd gelanceerd moest de keeper van Gouda evenzovele malen capituleren, 3-2.Wel brachten de Gouwenaars de score weer in even wicht, doch het laatste woord was aan de thuisclub, die door Verhoef een zege van 4-3 behaalde. Hans’ paasrapport was al wat beter, pa ging eens naar de directeur, Die zei niet veel, maar wat hij zei was een klein klaaglied in mineur XZ44ZC. we zeggen, dat hij over gaan ontslaan. Ook die ontsla- moeten dan minder zij zijn op hun oorzaak van de werkloosheid van Hij ziet het al: da’s een rapportje, na Pinksteren zo klaar als iets, En dan, dat is zo vast als Haarlem: hoe stómmer pa, hoe duurder fiets werden maandagavond voetbalwedstrijden gehouden het zaterdagmiddagelftal dinxveen tegen een tie en WSE tegen van F dustrie de toekomst in zijn zak zou hebben. Wij hebben de koers van dit fonds in de laatste maanden van ongeveer 1000 zien dalen tot beneden 600. Nu heet het in dezelfde pers dat de beurs is teruggekomen op zijn on gezonde speculatie op groeikracht. Het kan verkeren, ook in de ge dachtengang van deskundigen. Een kortzichtige visie op het eco nomisch leven verkondigt wel de stelling dat niet-bezitters van aan delen onverschillig kunnen staan tegenover een koersval. Het vol gende kan misschien deze gedachte corrigeren. Het meest geliefde argument van de laatste paar jaren was dat van de „groeifondsen”, waarin het „ge zond” werd genoemd dat de beurs vooruit liep op de groeikracht van bedrijven als bijvoorbeeld Philips, dat met zijn electrotechnische in- GESLAAGI) De heer L. Mulckhuyse slaagde aan het Kon. Technicum te Arnhem voor het PBNA-examen aspirant bouwkundig opzichter-tekenaar (le deel). De heer P. van der Laan slaagde aan de Rijks-HBS te Gouda voor het einddiploma HBS A. nu komt er plotseling zo’n ruige rioleringsopzichter dat rustige leventje van je verstoren.” Ze lachte. „Je ziet er helemaal niet ruig uit” Op het Damrak dronken ze koffie en de man liet gebak komen, waaruit het meisje een keuze kon doen. Ze zaten op het terras en keken naar het drukke verkeer: de aan- en afrijdende trams, de vele auto’s en wandelaars. Om negen uur reden ze terug. „We gaan over de nieuwe brug bij Schellingwoude. Hebben we het op onthoud met de pont ook niet.” Hij reed kriskras door het oostelijke deel van de stad en toen ze over de lange brug reden, wees hij naar het Ijsselmeer. Via de smalle straten van Noord kwam hij weer op de Leeuwarderweg. „Jij bent hier ook aardig bekend.” Hij knikte. „We gaan nog eens een tochtje maken (Wordt vervolgd.) Nauwelijks zaten prins Jacobus en prinses Paula in het dikke vloerkleed, of het rolde uit zichzelf uit, tot helemaal vlak op de zoldervloer. „Ha, ik heb jullie”, riep juffrouw Pring, maar nee hoor, het tapijt begon te vliegen. Het was een toverkleed. Het vloog de zolder af, langs de trap naar beneden, tot aan het open raam en toen weg, de blauwe lucht in. „Daar gaan mijn kinderen”, riep koning Puntbaard verschrikt, toen juffrouw Pring het hem kwam ver tellen. Hij zag ze nog net als een klein stipje, dicht bij een witte wolk. poules gespeeld worden, nd. Z.P.B., de Gouwe en de Engelse ploeg in poule A en D.V.Z., L.Z.C. en G.Z.C. in poule B. De winnaars van poule A en B zullen elkaar bekampen om de eerste prijs in dit internationaal toernooi. Vrijdagavond al zullen de Engelse spelers in Waddïnxveen ar riveren, waar ze door het Sportweek- comité verwelkomd zullen worden. Doordat aan dit internationaal toer nooi meer ploegen zijn gaan deelne men, zullen de wedstrijden niet om 19.00 uur maar om 18.30 uur aan vangen. Waterpolo-minded Waddinxveen zal dus om HALF ZEVEN kunnen gaan genieten van hoogstaand waterpolo. paarden o.m. „doodliggen'. Ook de vreemde capriolen op de wipplank waren geslaagd. Wel waren de paar den door ’t natte terrein wat schich tig- Na de pauze stonden er ballonraces voor de ouderen op het programma. De berijders hadden nog al eens moeite om hun beesten in bedwang „Dan ga ik wat later, meisje. We gaan samen eens beetje genieten van het leven. Reken maar. Je In het kader van de 17e Waddinx- veense Sportweek zal aanstaande za terdag in het Waddinxveense zwem bad aan de Kanaaldijk een water- polotoemooi worden gehouden. Het Sportweekcomité is er later in ge slaagd aan dit nationaal polo-festijn een internationaal tintje te geven. Dit comité is ingegaan op de gebo den kans om een Engels studenten zevental te charteren. Tevens is nog een vereniging aangezocht om aan dit toernooi deel te nemen. In totaal zullen nu zes zeventallen elkaar gaan bekampen in wedstrijden van 3x4 minuten netto. Dit zijn: L.Z.C. uit Leiden; Z.P.B. uit Barendrecht; D.Y.Z. uit Derf Haag en G.Z.C. uit Gouda; het Engels Universiteitsze- vental en als laatste de Gouwe uit Waddinxveen. Het publiek zal kun nen genieten van zeven waterpolo- wedstrijden, want er zal in twee Een beurs steunt op het principe van de vrije prijsvorming en bij die vrijheid hoort ook de plotselin ge stijging en later een diepe val, zoals wij nu beleefden. Elke afwij zing van deze wetenschap betekent het verdoezelen van feiten. De fijnst genuanceerde doorlichting van het economisch leven zal nim mer het effect van psychologische invloeden kunnen meten om een voorbeeld te noemen. Een deel van de financiëel econo mische pers is mede debet aan het opgeschroefde koersniveau, dat zich in New-York uitleefde en dat zijn invloed deed afstralen op de Euro pese financiële centra. Men bouwt zijn theorieën en beschouwingen dikwijls teveel op gebeurtenissen en te weinig op onomstotelijk vast gestelde wetenschappelijke waar heden. Drijven de koersen op het rendement, dan vindt men dat na tuurlijk en vanzelfsprekend. Men zou dan mogen verwachten dat er waarschuwingen moeten komen, zodra deze veilige basis verlaten wordt. Jammer genoeg laat een deel van de financiële journalistiek zich dan meedrijven op de voze argumen tatie van de handel, die in specu latieve argumenten zijn heil gaat zoeken zodra de koersen daarmee kunnen worden opgedreven. Steeds verder vloog het tovertapijt. Af en toe ging hét zo schuin, dat Prinses Paula er bijna afgleed. Maar dan greep prins Jacobus haar stevig vast en zo konden ze blijven zitten. „Ik wist niet eens dat de wereld zó groot was”, zeiden ze tegen elkaar. „Kijk eens wat een grote steden, daar moeten wel een millioen mensen wonen. En kijk daar eens, wat een grote schepen op zee.” Ze werden er stil van en zaten met grote ogen om zich heen te kijken. „We begin nen te dalen”, zei prins Jacobus na een lange tijd. Het vloerkleed begon lager te vliegen. Het ging recht op een eiland af, midden in zee. Waarom behoeft ditmaal de onge rustheid niet zo groot te zijn? Com mentaren van deskundigen vertel len ons 'dat in tegenstelling met het jaar 1929 de Amerikaanse economie thans kerngezond is. De consumptie vertoont een neiging tot stijgen en er is geen sprake van grote kapitaalschaarste. In navolging daarvan kunnen wij voor Nederland zeggen dat de winst-capaciteit van het merendeel van de Nederlandse bedrijven nog ongebroken is en een verdere stij ging van omzetten in E.E.G.-ver- band mag worden verwacht. Dwars tegen al deze commentaren in zijn wij van mening dat een zo plotselinge koersval als heeft plaats gevonden, getuigenis aflegt van nog altijd aanwezige nog niet ver klaarde ziektekiemen in de wereld economie. Deze zullen ook niet ge heel kunnen worden weggenomen al spreekt men nog zo deftig over ingebouwde stabilisatoren in het economisch leven, zoals de moge lijkheid tot beperking van bank kredieten, de toenemende invloed van beleggingsmaatschappij en de gegroeide betekenis van het over heidsingrijpen. Langs deze weg raakt dus als een sneeuwbaleffect het gehele zaken leven zijn vertrouwen kwijt en daarmee wordt de crisis een feit. Wij zien uit het voorgaande dat de op zijn neus kijkende aandelen - bezitter oorzaak kan zijn van de ontslagen arbeider. Vandaar al dat rumoer om zo’n koersval in New- York, die uiteindelijk een deel van de heersende welvaart kan om kegelen. Het klinkt dus nogal naïef om te spreken van een gezonde correctie als de voorspoed bijna zijn nek breekt. Men zou in een vroeger stadium bezorgd moeten zijn over ongezonde koortsachtige koersstij ging. Maar dan klopt men fijntjes op zijn achterzak waar de winst in zit van het gemaakte gokje. Na zo’n optimistische hoogmoed komt ech ter onvermijdelijk de val. en Amsterdam. O ja, en een keer met school reisje naar Edam en Volendam.” „Als je wilt, neem ik je eens een weekeind mee naar mijn ouders in Woerden.” Ze keek hem verschrikt aan. „Ga weghoe kan dat nou? En moeder dan?” „Wel, je moeder zal het wel eens een paar dagen zonder jou kunnen klaren, denk ik” Ze schudde haar hoofd. „Nee, dat kan ze niet. Ze is ze is hulpbehoevend.” „Wat mankeert haar dan „Haar benen zijn verlamd. Ze kan ternauwernood lopen. Ik moet haar altijd helpen, zie je?” „Hoe is dat gekomen? Ongeluk gehad?” „Welnee, dat kwam, toen vader plotseling stierf. Dat heeft ze zich ontzettend aangetrokken. De zenu wen zijn haar toen in de benen geslagen.” „Daar heb ik nog nooit van gehoord.” ,,’t Is toch echt waar. De dokter zegt, dat het weer in maal zenuwen zijn. Eerst zei hij, dat het wel weer in orde zou komen. Maar we merken helemaal geen verbetering.” Rijdende voort stak hij een sigaret op. „Probeert je moeder het wel eens? Lopen, bedoel ik?” Ze haalde haar schouders op. „In het begin wel, maar het hielp niet. Als ik haar nu naar bed help, dan leunt ze zwaar op me en gaat het voetje voor voetje.” De wagen zwenkte bij het schouw van het kanaal weg en reed de brede rijksweg op naar Amsterdam. „Waar gaan we heen?” vroeg ze. Hij lachte. „Nog een tikkeltje vreesachtig, he? We gaan alleen maar een poosje naar Mokum. Drinken we daar een lekker kop koffie. En dan weer terug, zodat je op tijd thuis kunt zijn. Vertel me eens, wie heeft je bang gemaakt?” „Och, wat doet het er eigenlijk toe.” Ze kleurde. „Moeder vond, dat het geen pas gaf. Zoiets zei ze tenminste.” „Och ja, ik kan dat aan de ene kant wel begrij pen, Aaltje. Je bent de jongste, niet? Natuurlijk wat verwend en vertroeteld door de oudere zusters en broers, vader en moeder incluis. De anderen ge trouwd en de kleine Aaltje als enige onder moeders vleugelen achter gebleven. Maar er zal toch eens een tijd komen, dat een of andere aardige man je zal door nieuw-west. Dan weet je niet, wat je ziet, meisje. Ik zal je wel eens wat moois laten zien hier en daar. Je bent nog veel te kort gekomen in je jonge leventje. Zorg maai;, dat je er morgenavond om half acht bent, dan gaan we eens naar Hoorn. Dat is ook een leuk stadje.” „Morgenavond?” Ze keek hem verbaasd aan. „Dan ga je toch naar huis Nergens bestaat een groter onder linge samenhang tussen gebeurte nissen dan in het economisch leven. Aan de handel in effecten en het stimuleren van emissies verdienen duizenden in de wereld geld. Wan neer deze mensen verliezen lijden, zullen ze minder auto’s kopen en minder koelkasten, kleding en andere geluidsartikelen. Tegelij kertijd blijven handel en industrie, die nieuw vermogen behoeven, ver stoken van de nodige kapitaalaan- voer, omdat onvoldoende vertrou wen aanwezig is in hun winstcapa- citeit. Daarmee wordt de uitbreiding van werkgelegenheid vertraagd of te gengewerkt. De vermindering van inkomen bij bepaalde kringen doet de inkopen afremmen en dit brengt deze tot geringe produktie en tot verlies bij de bedrijven die er op gerekend hadden dat deze mensen wel zouden kopen. De hieruit ver minderde werkgelegenheid leidt ertoe dat bepaalde industrieën men sen gen mensen consumeren en beurt weer de oorzaak van de' andere groepen. Hedenavond, 7.30 uur Sportvelden W amaarplantsoen Atletiekwedstrijden voor K.N.A.U.- leden en niet leden. Zaterdag 7 juli, 9 uur Wamaarplantsoen Finale Schoolvoetbalwedstrijden 14 uur V oetbalwedstrijden. RCV Verheul - G.S.V. Be Fair Moordrecht en Waddinxveen Jodan Boys 15 uur Eerste tenniswedstrijden in Waddinx veen op de nieuwe tennisbanen 16 uur Sohoolzwemwedstrijden om de beker van „Het Weekblad voor Waddinx veen” voor leerlingen van de plaatse lijke scholen tot 12 jaar. 18.30 uur, zwembad Kanaaldijk Internationaal polotournooi. Deelne mende verenigingenL.Z.C. Leiden, Z.P.B.Barendrecht; D.YZ., Den Haag; G.Z.C., Gouda; het Engels Universiteitszevental en De Gouwe. 21.30 uur, Stationsplein Filmvoorstelling „Land zonder Wet ten” (Vervolg van pagina 1) Op het terrein in het Wamaarplant- soen werden maandagavond twee en wel l van Wad- Gouda-combina- een combinatie Donk. Eerst kwam het zatendag- midda|gteam vagi Waddinxveen in actie. Het werd een doelpuntrijke wedstrijd, waarin de thuisclub met 4—3 aan het langste eind trok. De hoofdschotel van het programma vormde ongetwijfeld het duel tussen WSE en een combinatie van Donk. Beide ploegen hebben zich tot het uiterste gegeven. Tenslotte werd de buit met de cijfers 2—2 gedeeld. Het talrijke publiek heeft zich in de wedstrijd WSE tegen het Goudse Donk geen ogenblik verveeld. Zowel de gasmeren als de bezoekers probe ren zo’n gunstig mogelijk resultaat te behalen. De strijd begon zeer le vendig en er ontstonden enkele boei ende situaties voor de doelen. Voor al de defensie van WSE weerde zich geducht, in het bijzonder spil Rik ken (ex Alphense Boys) onderscheid de zich. Toen keeper Jaspers na on geveer een kwartier de bal niet vol doende onder controle kon krijgen buitte Rohde dit ogenblik uit 0-1. Alvorens de rust aanbrak boog de thuisclub deze achterstand in een voorsprong van 2-1 om. Eerst rond de V.d. Starre een fraaie voorzet van Plomp op de juiste wijze af, waarna dezelfde speler, enkele minuten voor de pauze, met een harde kopbal de doelman van Donk wederom het na kijken gaf.. In de tweede helft hebben WSE en Donk elkaar zeer fel maar sportief be streden. Aan beide kanten werd aan trekkelijk gecombineerd en snelle aan vallen opgebouwd. De defensies ble ven echter meester over het terrein. Tien minuten voor het einde kogelde Kramer evenwel de gelijkmaker te gen de touwen 2-2. Het zaterdagmiddagteam van Wad dinxveen heeft zich tegen een com binatie van Gouda niet de kaas van het brood laten eten. Door Willemse namen de gasten de leiding, maar Monster bracht de stand weer in evenwicht, 1-1. Het was echter we derom Willemse die Gouda naar een voorsprong schoot, 1-2. te houden want door de rare bewe gingen van de ballonnen en de felle kleuren, maakten de paaiden nog al eens een verschrikte sprong. Ten slotte volgden nog enkele spring oefeningen van paaiden en pony’s. Onder de toeschouwers bevond zich ook de burgemeester, de heer C. A. van der Hooft. Ze legde haar hand op zijn arm en zei: „Als jij daar blijft staan, kan ik toch niet instappen Hij haalde de sigaret uit zijn mond, die even wijd open viel. Ongelovig keek hij haar aan en schudde zijn hoofd. „Dusdusje gaat met me mee?” Ze knikte, terwijl ze hem ernstig aankeek. „Ik ben niet bang voor je. Jij bent geen boze manIk weet wel, hoe iemand eruit ziet, die niet te vertrou wen is met meisjes, met vrouwendat kan ik aan iemand’s ogen zien. Jij hebt dat niet in je ogen. Ook niet als je boos bent. Ik mag niet meer naar je pret tige salonnetje in de wagen. Maar niemand heeft gezegd, dat ik niet met je mag toerenArie Er kwam een milde glimlach om zijn mond. „Sorry Aaltjemaar jij bent een reuzemeid! Kom op, stap in, dan gaan we rijden en lappen we de hele wereld aan onze laars Binnen een paar minuten waren ze de stad uit en reden langs het kanaal. Er was weinig verkeer. Ze passeerden met een flinke vaart een bus en de man zette in de wagen de radio aan, terwijl hij even naar het meisje naast hem keek, dat met de handen ge vouwen in de schoot naar buiten zat te kijken.” Vind je het leuk Ze knikte heftig. „Nou! Autorijden heb ik altijd fijn gevonden.” „Ga je wel vaker rijden Ze schoot in een lach. „Alleen als er een broer of een zus van me trouwde. Is dit uw wagen „Uw” „Ach nu ja Ze keek hem even bloosde Arie, is dit jouw wagen?” „Zo mag ik het horen. Laten van de zaak is en dat ik er de vrije beschikking heb.” „Ga je daarmee ook naar huis vrijdagsavonds „Zeker. Ik woon in Woerden. Ken je Woerden „Ik niet. Ik ben nooit verder geweest dan Alk- een kunt morgenavond toch wel?” „Ja, dat zal wel gaan.” „Ik wil je ook wel thuis komen halen? „Nee, zeg, doe dat maar niet. Ze kletsen toch al zoveel in de buurt.” „En trek je je daar wat van aan?” „Och, het is om moeder, zie je?” Even vóór Purmerend zette hij de wagen aan de kant en leunde schuin achterover, zijn brede hand op het stuur. Ze keek verschrikt. „Wat is er?” opeisen om je mee te nemen naar het altaar.” „Daardaar heb ik eigenlijk nooit aan gedacht. Ik was best tevreden met mijn leventje, zoals dat reilde en zeilde thuis. Hij remde af, toen ze Nieuwendam naderden. „En „De Gouweruiters” gaven dinsdag avond op het terrein aan de Kanaal dijk een geslaagde demonstratie. Het weer werkte deze avond niet bijzon der mee. Het was guur en nat, ter wijl ook de toestand van het terrein niet zo best was. Ondanks de gerin ge belangstelling mag de show van de Gouweruiters geslaagd worden ge noemd. Voor de eerste maal traden paarden en pony’s gezamenlijk op, hetgeen een bijzonder leuk gezicht was. Paar den zijn over het algemeen vijanden van pony’s, waardóór ze bijna nooit samen optreden. Ofschoon de aanvankelijk wat schuw tegenover elkaar stonden, ging het steeds beter. De jongeren van de vereniging 'kwa men het eerst in actie. Zij lieten de In het kader van de Waddinxveense Sportweek worden zaterdagmiddag om drie uur op de nieuwe tennisba nen in het Warnaarplantsoen voor het eerst in deze gemeente tennis wedstrijden gehouden. Er zal een gemengd dubbel worden gespeeld door de echtparen Ensink (Waddinxveen) en Kraayenveld (Rot terdam); mevr. Schwerzel en de heer De Vries (Waddinxveen) tegen het echtpaar Harmse (Rotterdam en een heren dubbel van de heren Brants en Doppert (Waddinxveen) tegen de heren IJ vel en Van Rheden (Gouda). o

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 2