c Duits fabrikaat blijft Hlade in Germany44 I Valhelm voor bromfietsen geeft groter veiligheid BOEKHANDEL „VELDWIJK” l 2 BURGERLIJKE STAND Bestel vóór u met vakantie gaat uw school- en studieboeken Ts Buitenaards leven Verbakel opende nieuwe afdeling Waddinxveen in vroeger tijden Bestrijdingsmiddel tegen polio Insekten hebben ander bloed OF KERKEN NODIGEN I 99 I I Pedicure en iS Jeanne Willemse Laat ons voor u werken, c; WAARBIJ GEBEURT HEI? WAAROM GEEN VALHEEM? Ti terwijl u met vakantie bent. Voorkom teleurstelling en bestel voor u met vakantie gaat uiv schoolboeken I I 28 32 I ml •■ir I PAGINA 7 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 5 JULI 1962. E GE' J. M. Orgelconcert1 Feike Asma Woningbouwveren. vergaderde BERLIJNSE BEER. Geref. Kerkkoor won eerste prijs V’ Oostpolder in Schieland verlaagde lasten *1 g-S lil Spaarcijfers Waterpolowedstrijd ging niet door Dagprijs in BP-quiz Bejaarden huldigden mevr. v. d. Torren WEE! 694 z 72 -ï ca« O in t- 1 E.v.E. c Van 23 t.e.m. 30 juli G. Visser, Noordeinde 95. Van 16 t.e.m. 25 juli S. v. d. Boon, Zuidkade 146 K. v. Ringelenstein, B. T. straat 31 J. v. Triet Zn, Noordkade 87 W. v.d. Water, Wilhelminakade 8 N.V. Combi, Kerkweg 177 VAKANTIE REGELING KRUIDENIERS Van 2 t.e.m. 11 juli G. Lochmans, Kerkweg 141 VAKANTIE REGELING SLAGERS Van 11 tot 21 juli P. C. van Beest Van 18 tot 28 juli Slagerij W. en S. Van 23 tot 28 juli C. de Rooy De woningbouwvereniging „Wad dinxveen” hield vorige week in café-Restaurant Royal” haar jaar vergadering onder voorzitterschap van de heer J. T. Voorbach. Tijdens deze bijeenkomst werd o.m. de jaarrekening ’59/’6O vastgesteld. Bij de bestuursverkiezing werden mevrouw L. C. van Dam-Schermer- horn en de heer J. T. Voorbach herkozen. De heer P. Lips werd gekozen in de vacature van de heer M. Schouten. .-bank te Waddinxveen In dezelfde se VI va de sc ’s be Tl SS 'c- o K V N C O Medisch-gediplomeerd Oranjelaan 30, tel. 3004 Algehele voetverzorging Steunzolen Elastieken kousen Speciaal-corsetten Breukbanden Ziekenfondsleverancier. .-’±i 5 Rijksposts] ingelegd O O maand 1 t zodat bijna 9000,- werd gespaard. Gedurende de afgelopen maand mei kwamen er in de Goudse streek maar weinig gevallen van veeziek ten voor. In Waddinxveen werd er onder de schapen één geval van rotkreupel geconstateerd, terwijl in Stolwijk en in Zevenhuizen één geval van varkenspest voorkwam. ORANJELAAN 9, TELEFOON 2238 Tr Onder auspiciën van het Neder lands Orgel Comité, gevestigd te Rotterdam, zal de bekende organist Feike Asma op woensdag 11 juli a.s., des avonds om 8 uur in de St. Janskerk te Gouda een concert geven. Dit concert staat in het te ken van de Jan Zwart-herdenking (1877-1962). Zijn programma ver meldt werken van Jan Zwart, J. S. Bach, Tommasso Albinoni, F. Men delssohn en tot slot Psalm 72 vers 11 met samenzang. Mortier Cóvens uitgegeven) een de zak- en P’ di splintering van het begrip Duits land. Berlijn ligt nu eenmaal in het land, dat tezamen Duitsland moet vórmen en waar de bondsrepubliek in zijn geheel rechten op doet gel den. Daarom moet het ook daar „Made in Germany” blijven. I ld De enige uitzondering die de minis ter kan billijken, is een illustratie van de aanduiding met de Berlijnse beer. Toevoeging van een plaats bepaling leidt evenwel volgens de Westduitse regering onherroepelijk tot navolging met gevaarlijke ge volgen. En daarbij staat Bonn voor ogen, dat in vroeger jaren de Ja panners wel eens „Made in Japan” hebben vervangen door een „Made in Solingen”, waarmee de slimme fabrikanten aldaar niet een beken de plaats in het Ruhrgebied, doch een gehucht bij een messenfabriek in Japan bedoelden, dat speciaal voor dat doel die bekende naam kreeg. Wij zullen dus spoedig het symbool van de stad Berlijn tegenkomen op de importgoederen uit de area van Berlijn. De beer zal mogelijk een eerste stap zijn naar verder ge bruik van symbolen en handels merken, van gemeentewapens en misschien zelfs stadsgezichten als Eiffeltoren en Euromast. Maar het „Made in Germany” word niet aan getast. Oost en west mogen geen afzonderlijke aanduiding voeren. Blijft de vraag of de Oostduitsers geen onderscheid willen maken. Het Geref. Kerkkoor Dient den Heere’ maakte op het gehouden concours te Boskoop een zeer goe de beurt. Het koor was ingeschre ven in de afdeling „Uitmuntend heid”. In deze afdeling behaalde men een eerste prijs met 329 pun ten. Het Meisjeskoor behaalde ook een eerste prijs met 324 punten. Het koor stond onder leiding van de dirigent, de heer D. v. d. Bosch. Omdat het steeds moeilijker wordt de stroom van bestellingen aan het einde van de vakantie en in het begin van de nieuwe cursus te verwerken, doen wij een DRINGEND beroep op de leerlingen en studerenden vóór de vakantie hun school- en studie boeken te bestellen. kingen, want volgens hem is de bondsrepubliek de enige erkende staat in Duitsland en heeft de tij delijk door Rusland bezette zone in het oosten in ’t geheel geen recht zich nog Duitsland te noemen. „Made in Russia” zou daar mis schien beter passen. Over het „Ma de in Germany” mag dus - politiek gezien - geen verschil van mening heersen, deze aanduiding kan al leen in het échte Duitsland worden gebruikt. Sterker nog: als Bonn zou toelaten, dat de inwoners van de bondsrepu bliek zich „west-Duitsland” noem den, zou daarmee de D.D.R. en de definitieve verdeling in twee staten worden erkend. En dat wil het kabinet beslist vermijden, teneinde andere politieke aanspraken van de (Oostduitse) communisten en van de Russen te voorkomen. Voor Berlijn ligt de situatie weer anders. De Westduitse ministers beseffen zeer goed, dat zij over deze stad geen macht kunnen uitoefe nen. In rechten zijn de vier bezet tende mogendheden de bewind voerders in deze conglomeratie en in feite kan het stadsbestuur zijn eigen verordeningen uitvaardigen, zodat een vervanging van het „Ma de in Germany” door „Made in Berlin” wel in de lijn ligt. Maar toch heeft Berlijn contact opgeno men met Bonn over de kwestie. Voor de naam Berlijn pleit de psy chologische invloed. Vermoedelijk zullen heel wat mensen aan artike len uit Berlijn op dit moment de voorkeur geven boven importgoe deren uit andere staten als zij de keuze tussen beide hebben, omdat tal van kopers de Berlijners wel wat willen helpen in hun moeilijke economische positie. Doch volgens Bonn mag dit niet leiden tot ver ouder de t passagiers naar, (december 19611 - V 1044 De Oostpolder in Schieland hield vorige week in ’t Schaakbord te Gouda onder voorzitterschap van de heer J. Rehorst een ingelanden vergadering. De rekening over 1961 bedroeg aan inkomsten 16.817,37 en aan uitgaven 10.938,38, zodat er een batig saldo is van 5.878,99. Een bedrag van ruim 2.900, werd vorig jaar uitgegeven aan brandstof en het onderhoud van bemalingswerktuigen. De begroting voor 1962, die op een bedrag van 15.912,63 sluitend is, verkreeg ook de goedkeuring. De omslag, die het vorig jaar nog 26,per ha. be droeg en 9.066,opbracht, werd verlaagd tot 24,per ha. De heer N. van Wijnen werd als heemraad herkozen. Besloten werd voorts om enkele percelen grond, welke zijn gelegen aan de Wilhelmina kade te Waddinxveen, te verkopen aan de firma Sliedrecht en de fir ma Verhoef. (BRW:VÉRKEERSGRO£P V.0 RIJKSPOLITIE UTRECHT) 'Mblfemg Verteei I z DR. GEORGE CLAUS van New- York University en prof, B. Nagy van Fordham University hebben bij onderzoekingen van enkele meteoren bestanddelen aangetrof- fén die fossiele resten zouden kun nen zijn van zeer kleine organis men, die in water voorkomen. In totaal hebben zij vijf verschillende vormen van een structuur gevon den, welke erop kunnen wijzen dat het een levende structuur is. Vier van deze vormen van opbouw ver tonen een sterke gelijkenis met aardse soorten. De vijfde soort wel ke zij in de meteoren hebben ge vonden komt - zover bekend - niet op aarde voor. De wetenschappelijke belangstel ling voor koolstofmeteoren, gezien als mogelijke bron van bewijs dat er ook elders leven bestaat buiten de aarde, is in de laatste jaren nog steeds meer toegenomen. Bij de Orgueilmeteoor (een van de mete oren die door bovengenoemde ge leerden onder de loupe zijn geno men) blijkt heel duidelijk dat hij koolstofverbindingen bevat die met leven verenigbaar zijn, alhoewel het bewijs nog geenszins geleverd is. Prof. J. D. Bernal heeft er al eens op gewezen, dat de meteoor tijdens een periode van twee miljoen tot tweehonderd miljoen jaar geleden uit een planeet kan zijn afgestoten, waarop leven geenszins uitgesloten zou kunnen zijn. Prof. Bernal heeft nog een andere theorie gepubliceerd, die vertelt, dat delen van de aarde in de ruim te zijn af geslingerd en na enige miljoenen jaren te hebben rond gecirkeld weer naar moeder aarde zijn teruggekeerd. Beide theorieën ziin echter nog niet bewezen en zijn niet meer dan veronderstellin gen. De afgelopen maand werd bij de spaarbank te ;d 40.221,62. werd opgenomen 31.485,62 „x, 1 pakje (inh. en patronen) 1 speel- zilveren armband, da- irtemonnaie, zeiltje, zeiltje van lenwagen. De firma Verbakel heeft vrijdag ochtend onder grote belangstelling haar nieuwste uitbreiding officieel in gebruik genomen. De verkoop ruimte is door de jongste verbou wing met tweehonderd vierkante meter vergroot. Burgemeester C. A. van der Hooft verrichtte de opening. Hij wenste de firma Verbakel met deze uit breiding géluk en wenste goede zaken toe. Met een houten hamer sloeg hij vervolgens de papieren muur stuk, die de zaak nog van het nieuwe gedeelte scheidde. De heer J. Verbakel sprak na afloop woor den van dank tot het gemeente bestuur voor de ondervonden me dewerking en voorts aan allen, die aan de bouw hun steentje hadden bijgedragen. ■Si Het zijn deze gegevens die het Ver bond voor Veilig Verkeer leidden tot de conclusie dat ,schedelverjwondin- gen bij bromfietsongevallen dikwijls optreden waardoor1 het voor bromfiet sers aanbevelenswaard zou zijn een valhelm te dragen. Hierbij wordt nu niet onmiddellijk gedacht aan een zware valhelm, maar ook zou reeds goede diensten bewijzen een sierlij ke „cap” met sterk materiaal gevoerd In Frankrijk is het dragen van een valhelm door zgn. „vélo-moteurs” sedert 1 april j.l. door de overheid verplicht gesteld. Buiten beschouwing latend of het al dan niet wenselijkzou zijn dat de Oveiheid in ons land een zelfde maat regel treft, is het Verbond van me ning dat het dragen van valhelmen wèl sterk moet worden aanbevolen. Maar dan ilust naar de mening van het Verbond op de Overheid de taak om ervoor zorg te dragen dat met de meeste spoed normen worden gesteld waaraan goed te keuren valhelmen hebben te voldoen: het is zaak dat zij, die de gevolgen van een eventu eel verkeersongeval willen verzach ten door het dragen van een valhelm de overtuiging moeten hebben dat zulks geen illusie is. De dames van De Gouwe zouden vrijdagavond j.l. in Bergambacht een waterpolowedstrijd spelen te gen BZC. Een der auto’s waarmee de reis werd gemaakt vloog bij Stolwijk uit de bocht en botste tegen een boom. De bestuurder werd zodanig gewond, dat hij in een der Goudse ziekenhuizen moest worden opgenomen. Een vrouwe lijke inzittende liep lichte verwon dingen op. De dames zijn na dit ongeval niet meer naar Bergam bacht gegaan, maar naar huis te ruggekeerd. Van 16 t.e.m. 23 juli A. v. d. Sluis, Dorpsstraat 104 Gez. Rip, Dorpsstraat 27 N. M. v. Rooyen, Dorpsstraat 50 P. v.d. Starre, Pr. Hendrikstraat 1 H. Timmermans, Wilhelm, kade 72 Cornells Cóvens tekende (in 1799 bij en Zn te Amsterdam tiental kaarten voor reisatlas der Bataafse re- mbliek „ingericht naar deszelfs ver- leling in departementen en ringen alsmede naar die in 94 districten, Be vattende ieder nagenoeg 20000 zie len”. Volgens de algemene kaart in dat at lasje behoorde Waddinxveen in die tijd tot district 72 met Gouda als hoofdplaats voor het district. De Ba taafse republiek werd blijkens de ac te van staatsregeling voor het Bataaf se volk in acht departementen ver deeld nl. het departement van de Eems, van de Oude IJssel, van de Rhyn, van de Amstel, van Texel, van de Delft, van de Dommel en van de Schelde- en Maas. Ieder departe ment was verdeeld in zeven ringen. Met betrekking tot het departement van de Delft, waarbij Waddinxveen was ingedeeld, was Gouda de hoofd plaats van de 6e ring. De grens van deze ring liep van Stein, langs de Gouwe, de Rijn, de Trekvaart tot Leidschendam en via Nootdorp, Ze venhuizen langs Rotterdam, de Maas en de IJssel tot Haastrecht. sss: •:v: w -r -we«s v Verdeling van 615 bromfietsongevallen naar oorzaak van het ongeluk - 86' De heer W. Veihoef, Sniepweg 18, Waddinxveen heeft de dagprijs ge wonnen in de quiz, uitgaande van de BP-toemee, geleid aoor Herman Emmink. De quiz werd gehouden bij het pompstation van de heer P. Rupke. Remonstrantse Kerk. V.m. 10 uur ds. J. G. Paardekoper Chr. Afgescheiden Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur ds. A. P. Verloop Woensdag 11 juli, nam. 7 uur ds. A. P. Verloop KERKDIENSTEN R.K. KERK Parochie St. Victor, Zuidkade Pastoor: B. Emmelkamp, telef. 2425 Zaterdag biechtgelegenheid 4-8 uur. Missen’s zondags 7 uur de vroeg mis 8.30 uur de Hoogmis 11 uur de late Mis ’s avonds 7 uur Lof Door de week ’s morgens 7 en 8 uur Elke eerste vrijdag van de maand 8 f" V" t, Verdeling van het aantal slachtoffers onder de bromfietsers enhun duo.. □art 1962 Het Westduitse ministerie van jus titie heeft zich fel gekeerd tegen plannen van de Westduitse fabri kanten om wijziging te brengen in de wereldbekende aanduiding „Ma de in Germany” (gemaakt in Duits land) op hun produkten. Zoals bij na idereen weet, dankt deze ver melding haar ‘ontstaan aan de Engelse wetten, die de invoer van buitenlandse artikelen moesten be perken. Op alle produkten die voor taan Engeland binnenkwamen, moest duidelijk het land van her komst zijn aangegeven. In tegen stelling tot de bedoeling, werd het „Made in Holland”, Made in Fran ce” en ook het „Made in Germany” een aanbeveling voor het publiek. Gezien de grote propagandistische waarde van deze vermeldingen, worden ze sindsdien voor alle export-artikelen gebruikt, ook al zijn ze voor geheel andere staten bestemd. Geen enkele regering zou graag zien, dat het bedrijfsleven wijziging bracht in die regel. Ook de Westduitse regering wenst de traditie te handhaven. Er zijn echter enkele argumenten, die pleiten voor een kleine wijzi ging. In de loop der jaren is Duits land namelijk uiteen gevallen in drie totaal afzonderlijk staande ge bieden, die economisch weinig meer gemeen hebben: de bondsrepubliek in het westen, de democratische volksrepubliek” in het oosten en de eenzame en zelfstandige stad Berlijn daar tussen in. Kunt u zeg gen uit welk van deze drie de mooie verrekijker met opschrift „Made in Germany” komt en waar u er dus een partij van moet be stellen? Terwille van de orders willen de fabrikanten in de bondsrepubliek nu graag het woordje west invoe gen voor het Engelse Germany, terwijl de producenten in Berlijn er op staan „Made in Berlin” te drukken of te persen op de artike len die in en om de vroegere hoofd stad van het grote Duitse rijk wor den vervaardigd. Daartegen heeft de Westduitse minister van justitie evenwel gegronde politieke beden- HET HOOFD van de Amerikaanse gezondheidsdienst, dr. Luther L. Terry, heeft verklaard, dat alleen onver an twoordelij ke onverschillig heid nog schuldig kan zijn aan het voortwoekeren van de gevreesde ziekte: polio. In Amerika nu, is een vaccine tegen deze ziekte ontwikkeld, dat niet ingespoten behoeft te worden, doch ingenomen kan worden. Het wordt het polio-vaccine type III genoemd. Naast dit nieuwe vaccine zal het reeds zo bekende Salk vaccine ge bruikt blijven. De doktoren zullen zelf moeten uitmaken, of zij het (dode) Salk vaccine of het (leven de) Sabin vaccine gebruiken. Het nieuw ontwikkelde vaccine wordt door de farmaceutische fa brieken in vloeibare vorm afgele verd en kan verdund met water of op een andere manier wordt inge nomen. Wanneer het vaccine over enige tijd op de markt zal verschij nen, zal het ook in dragee-vorm verkrijgbaar zijn. Zodra zuigelingen zes weken oud zijn, kan reeds met de immunisa- tie worden begonnen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden1 sleutelbos, witte nylon handschoen, 1 lichtbruine leren akte tas met inh. uitlaat van brommer, 1 gele parkiet, 1 zwart jasje. Verloren 1 blauwe zwembroek met gekleurde h anddoek, 2 lappen stof goedhondje, 1 mespor invalid r- hoofd. verwondingen ander, en onbekend letsel De zondagsdienst wordt waargeno mendo or dr. P. van der Linde, Kerkweg 214, telefoon 2250. Tijdig bestellen van school- en studieboeken geeft de volgende voordelen: 1. snelle normale levering; 2. geen gevaar van stagnatie bij de aanvang van de cursus; 3. minder kans op tijdelijk uitverkochte boeken; 4. meer kans op juiste uitvoering van bestellingen. ALS WIJ insektenbloed onder een microscoop bekijken, zien wij, dat dit bloed uit een groot aantal ver schillende bloèdlichamen bestaat. Zij hebben wel enige overeenkomst met de witte bloedlichaampjes van ons eigen bloed, doch vertonen geen enkele gelijkenis met onze zuurstofhoudende rode bloedli chaampjes. Insekten kunnen waarschijnlijk buiten deze rode bloedlichaampjes, omdat zij de nodige zuurstof toch wel diep in het weefsel kunnen laten doordringen via de ademha- lingsbuisjes van deze diertjes. De bloedcellen kunnen onder de verschillende klassen worden on dergebracht maar naar onze me ning is dit nu niet meer nodig; nog niet zo lang geleden heeft dr. Sel man van de universiteit van Bristol bij de vlieg siales lutaria ontdekt, dat de verschillende bloedcellen overeenkom'en met de diverse ont wikkelingsstadia. Insekten bezitten naar alle waar schijnlijkheid allemaal een grond type bloedcel, welke in de loop van hun individuele leven gelijktijdig met de verschillende ontwikkeling- stadia van het beestje zelf weer verandert. Van de 1156 ernstig gewonde brom fietsers Hepen 566 (49%) eveneens ernstig hoofdletsel op; 54 waren het slachtoffer van schedelbasisfilactuur, 214 van een zware hersenschudding, 184 hersenschudding en overige ern stige hoofdverwondingen en 114 zware hersenschuddingen en overig letsel. Bij de duopassagiers een zelf de beeld: van de 96 ernstig gewon den liepen 38 (40%) ernstig hoofd letsel op, te weten 3 een schedelba- sisfractuur, 19 n zware hersenschud ding, 5 een zware hersenschudding en overige hoofdverwondingen en 11 een zware hersenschudding en ove rige verwondingen. Elke eerste vrijdag uur avondmis Jehova’s Getuigen, Kerkweg 66 donderdag 19.30 uur Bedieningsschool 20.30 uur Dienstvergadering zondag 18.30 uur Wachttorenstudie Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur ds. J. R. Cuperus V.m. 9.30 uur ds. Joh. Verwelius Hervormd Wijkgebouw, Esdoornl. Geen dienst Nam. 6.30 uur ds. J. R. Cuperus N.H. Kring „Wet en Evangelie”. V.m. 9.30 uur ds. E. H. Kalkman Nam. 7 uur Jeugddienst ds. J. Gras, Dordrecht Gereformeerde Kerk. V.m. 9.30 en nam. 6.30 uur ds. J. Snoey Mevrouw F. T. van der Torren- Veendorp, die vanaf de oprichting presidente is geweest van de Fede ratie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, heeft vorige week tijdens een bejaardenmiddag in het r.k. verenigingsgebouw aan de Burg. Trooststraat afscheid geno men. Mevr. Boer-Borg sprak de scheidende voorzitster toe namens het bestuur van de Federatie en de bejaarden. Zij sprak woorden van dank voor het vele werk in al die jaren verricht en bood als blijk van waardering een fraaie koperen vaas met bloemen aan, waarna de aan wezigen mevrouw Van der Torren- Veendorp hartelijk toezongen. Na mens het gemeentebestuur waren aanwezig mej. van Drmmelen en wethouder ir. J. P. H. Venema. „U hebt de Waddinxveense gemeen schap door uw werk grote ver diensten bewezen”, aldus de heer Venema. Hierna bracht de scheidende voorzitster dank voor de gebrachte hulde. Tijdens deze bijeenkomst werd nog bekend gemaakt dat het bejaarden reisje gehouden zal worden op 5 september a.s. II»"* - Aangiftev an 21 t.e.m. 27 juni 1962. GeborenElisabeth Helena Wilhel mina, dv P. J. A. Hogenelst en W. K. Luiten, Kon. Wilhelrninasingel 55; Elly, dv M. Hamstra en A. Veldhuis Willem de Zwijgerlaan 27. GehuwdC. Overdam en Mölhe. Overleden: Geen In opdracht van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft het Centraal Bureau voor d$ Statistiek ’n onderzoek naar de aard van ’t letsel dat bij een verkeers ongeval betrokken bromfietsers en duo-passagiers opliepen in december 1961 en januari 1962, ingesteld. Hierbij is komen vast te staan dat van de 21 door bekende oorzaak om het leven gekomen bromfietsers er 19 overleden tengevolge van ernstig hersenlet sel en aan de gevolgen van het opgelopen hoofdletsel. Van de in deze periode omgekomen duopassagiers van bromfietsers overleden drie aan de gevolgen van schedelbasisfractuur, terwijl van het vierde slachtoffer de schedel werd verbrijzeld. ^-98 w -

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 6