Bijzondere beloningen vrij van belastingheffing Uitverkoopslag begint «sjreeds overmorgen School voet ba 1 koning Puntbaard De avonturen de zeemeermin van en „WAT DOES WE ’IET ’lOEOEK" Nieuwe expositie in Kunstcentrum Sportweek Verwarmd water in zwembad Geslaagd Geschenken Broodsanering: „Vox Jubilans'* Slechte aanvang van zomer brengt extra seizoenvoordelen Benoeming WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 12 JULI 1962. PAGINA 2 i’ r Familieroman door Maartje Zeidenrijk Be FairGSV Goedkope kousen Dames en kinderkleding Be Fair IMoordrecht I WaddinxveenJ. Boys Atletiekwedstrijden Ziekte HOOFDSTUK VIII. HOOFDSTUK 7 - Nr. 15 van de I.C. De avonden ^7-69 zaterdag j.L in geslaagd van het zwembad aan de maar net twaalf graden Celcius (Vervolg van pagina 1 Als in de praktijk werkelijk zou blijken, dat het produkt wordt ver beterd en er ook weer wat meer keuze zal komen in de broodsoor ten, dan zullen velen wel vrede hebben met de maatregel. Maar naar onze mening wordt dat brood alleen maar beter door een gezonde concurrentie. En we den ken dan niet meer aan een volko men vrije bezorging, maar wel aan een keuze mogelijkheid voor de huisvrouwen in ’n bepaalde straat uit ten minste twee of drie bak kers. De bakker met het beste pro dukt zal het dan wel winnen, wat op den duur dus toch een automa tische sanering inhoudt. Maar dan heeft de consument tenminste een woordje kunnen meespreken. Dat lijkt ons een democratische maat regel ,die past in onze democrati sche gemeenschap. De door de bak kers zelfs met behulp van een gro te Delftse fabriek tot stand ge brachte regeling doet dictatoriaal aan en een krachtige afkeuring hiervan door de Waddinxveense huisvrouw lijkt ons op zijn plaats. Prinsje Jacobus en prinsesje Paula gingen op onder zoek uit. Ze liepen kris-kras over het eiland, opzoek naar andere mensen. Maar ze vonden niemand. „Hè, wat ruikt het hier lekker naar verse kadetjes”, zei den ze tegen elkaar. En waar kadetjes zijn, daar zijn mensen, die ze gebakken hebben. Of in ieder geval mensen om ze te eten. Laten we dus maar flink blijven zoeken. Eindelijk zagen ze iets bewegen. „Hij gaat een hol in”, fluisterde Jacobus. Het was niemand anders dan de tovenaar van het eiland, die het vliegende tapijt had gevonden en het nu naar zijn hol sleepte. (wordt vervolgd). Die vrijdag deed Aaltje met een nors gezicht haar werk. Wat Arie voorzien had, was gebeurd. Toen ze haar moeder had verteld van het autoritje, waren er nieuwe bezwaren gekomen en toen het meisje zei, dat ze deze avond weer zou gaan, antwoordde mevrouw Dinkla, dat ze het niet wilde hebben. Aaltje was kalm gebleven, maar er brandden twee rode plekken op haar wangen en ze had op rustige toon gezegd: „Het spijt me, moe, dat we hier herrie over krijgen, maar u beseft misschien nog niet, dat ik meerderjarig ben en dat ik kan doen en laten wat ik wil. Ik doe m’n werk en ik verzorg u zo goed als het maar mogelijk is. Maar twee uurtjes ’s avonds kunt u me niet verbieden. Dan ga ik doen, wat ik wil. En ik ga vanavond weer met Arie Schilders mee.” Die morgen kwam Dirk even koffie drinken en natuurlijk klaagde moeder Dinkla haar leed aan de oudste zoon. Aaltje bracht hem koffie en ging zelf ook aan tafel zitten. De jongeman keek haar met gefronste wenkbrau wen aan en begon: „Wat hoor ik nou van je, Aal? Heb jij aangepapt met een vent van de riolering? Dat kan niet, hoor! Ik zou je wijzer hebben.” Aaltje keek hem laatdunkend aan. Bemoei jij je met je eigen zaken, wil je? En het is geen vent van de riolering, zoals jij dat belieft te noemen. Hij heet Arie Schilders en is opzichter. Een vrijgezel van vijf en twintig jaar, die nog bij zijn ouders thuis woont in Woerden. En hij is een keurige man, waar niet dat op aan te merken is.” Ze knipte met haar vingers en keek haar broer nijdig aan. „Allemaal goed en wel, maar het geeft geen pas,” begon Dirk opnieuw. „Dat heb ik ook al gezegd,” meende de oude vrouw te moeten opmerken. Als afsluiting van het schoolvoet is er zaterdagochtend a.s. om 10 uur een voetbalwedstrijd van een elftal van de zeven Waddinxveense scholen dat een wedstrijd speelt te gen een ambonezenelftal uit Moor drecht. Deze wedstrijd vindt plaats op een der terreinen in het Wamaarplant- soen. fie 1962 slaagden W. Janmaat en A. A. Zuidema. Aaltje zuchtte. „Hoewel ik helemaal niet verplicht ben om tekst en uitleg te geven, wil ik jullie wel ver tellen, dat er geen enkele grond is, om te zeggen of het al dan niet pas geeft. Wat weten jullie van hem? Hij is één keer hier in huis geweest, toen hij die belo ning bracht en moe zei toen zelf, dat ze hem een aardige man vond. En nu ik een avondje in zijn salon- wagen ben geweest en gisteravond met hem naar Am sterdam gereden ben in zijn auto, nu geeft het ineens geen pas? Waarom niet? Mag ik alsjeblieft ook eens wat aan m’n leven hebben? Jullie hebben altijd chi canes gemaakt, als één van ons ’n jongen of meisje bleek te hebben. Het begon al met Bep. Het begon nog eerder, toen jij en Catrien met elkaar gingen. Je was toen nog maar een snotneus van achttien jaar, of ben je dat vergeten? Maar jij hebt ook je zin doorgezet en als Catrien niet zo flink was geweest, zou jij misschien op het laatste ogenblik toch nog gezwicht zijn voor alle bezwaren, die er opgesomd werden. Ik was welis waar een peuter van een jaar of vijf, maar ik herinner het me nog best. En later, met Bep, begon de voor stelling opnieuw. Bep ging ook toeren met Gerard en Het zit er zeker in, dat de bekende helancabadpakken bijvoorbeeld, die Ze schudde haar hoofd en bevochtigde haar lippen. „Nee, Arie, dat is het niet. Ikik kan het niet allemaal zo vlug verwerken. Ditditik ben helemaal in de war. O. hoe kan dat nou?” Hij lachte en boog zich even naar haar toe. „Dan zal ik het zeggen, liefje,” antwoordde hij zacht. „Dat komt, omdat jij ook een beetje van mij houdt, maar je beseft het op dit ogenblik nog niet. Dat hindert niets, hoor! Ik heb wel geduld. Ik ga je niet overrom pelen. Maar vergeet één ding niet, als ze je verwijten gaan maken. Je bent meerderjarig en als het puntje bij het paaltje komt, kun je doen en laten wat je zelf verkiest, zonder er rekenschap van af te leggen.” Toen hij haar bij de salonwagen haar fiets gaf, pakte ze zijn hand en drukte die. Ze glimlachte ver legen. „Dank je wel, Arie, voor de prettige avond. Ik kom morgenavond weer. Je kunt op me rekenen.” „Fijn, meisje. En denk maar eens rustig na over wat ik gezegd heb.” Hij lachte en dacht na. Terwijl hij naar voren keek op de weg, zei hij: „Ik zal je eens wat zeggen, Aaltjestraks ga je weer naar huis en dan zal je moeder natuurlijk vragen, waar je de hele avond bent geweest. Liegen is er bij jou natuurlijk niet bij, dus je vertelt, dat je met mij in de auto naar Amsterdam bent geweest. En dan zal je moeder wel weer met bezwaren aankomen. Daarvan ben ik overtuigd. Dan zul je bedrukt zijn en morgen zul je de hele dag in dubio zijn: ik ga niet, ik ga wel. Want je moeder zal het ook niet goed vinden, dat je met mij in een auto gaat rijden. Als ze bezwaar heeft tegen mijn kamer in de salonwagen, zal ze ook bezwaar hebben tegen mijn wagen. Maar denk maar eens aan wat ik je nu ga zeggen: ik ben vijfen twintig jaar. Ik heb een goeie baan en te zijner tijd zal ik een nog betere baan hebben. Ik verdien ruim voldoende om jou een onbe zorgd bestaan te geven. Ik zal je een eigen autotje kunnen geven en een eigen huisje. We zullen een paar keer in het jaar met vakantie kunnen gaan. Naar het buitenland desnoods, als je dat wilt. Want ik wil het je nu zeggen, meisje: ik houd van je. En nu hoef je helemaal niet bang te zijn, want Arie Schilders is, als het er op aankomt, een heer, versta je? Ik zal je zelfs niet aanraken, zonder jouw wil. Maar je mag best weten, dat ik gek op je ben. En als ze bij je thuis trammelant maken, dan zeg je maar, dat Arie Schil ders met je wil trouwen. En als ze weten willen, wie Arie Schilders is, dan moeten ze maar eens gaan infor meren bij meneer Huurdeman in Woerden, de baas van dit rioleringswerk. Daar kunnen ze alle gewenste inlichtingen omtrent mijn persoontje krijgen. Zo, liefje nu weet jij wat je aan me hebt. En duik nu maar niet zo ver weg, want ik ben werkelijk een net mens, een heel net mens zelfs, al sta ik eigenlijk verstomd van m’n zelfbeheersing.” Hij zuchte en startte de motor. En nu zal ik je netjes op tijd in de stad afleveren.” Toen ze verder reden en het meisje nog steeds niets gezegd had, vroeg hij: „Ben je nu boos op me, Aaltje?” toch altijd nog wel rond de twintig gulden kosten, misschien wel voor meer dan de halve prijs hier en daar verkrijgbaar zullen zijn. Wat minder keuze zal er zijn in de regenkleding. Naar dit artikel is een constante vraag geweest, zodat noch de winkels, noch de fabrieken met grote partijen onverkochte exempla ren zitten. In het Kunstcentrum aan de Kerk- weg vond zaterdagmiddag de ope ning plaats van de expositie van twee -> kunstenaars Valk en blaas was er mede door maar weinig belang- deze opening. De heer Be Fair nam een voorsprong door n doelpunt vim Kaptein in de 2Ue mi nuut. Doordat inuimsse de bal ech ter op ri zeker ogenblik in eigen doel schoot was de oaians weer m even wicht 1-1. Voor rust echter bracht Groenewege van de thuisclub de stand op z-l, terwijl de midvoor van de gasten vlak hierna de gelijkmaker tegen de touwen schoot. De tweede heitt was aanmerkelijk spannender Troost zorgde na 1U min, voor 3-2, doch de midvoor van G8V nam de derde treiter van de bezoekers voor zijn rekening. Toch had GSV het laatste woord door een doelpunt van de rechtbinnen 4-3. Het bijzonder slechte begin van de zomer heeft er toe geleid, dat tal van fabrieken met honderdduizenden stuks zomerkleding zijn blijven zit ten, die ook al zou er nog ’n hittegolf komen, toch niet allemaal deze zo mer meer zouden kunnen worden verkocht. En het zijn ook juist deze artikelen die het meest aan mode on derhevig zijn. Fabrieken die overtol lige voorraden tot een volgende zo mer zouden willen vasthouden, lopen dan het risico, dat de partijen door een eventuele mode-verandering vrij wel onverkoopbaar worden. ten. Zo ziet men, dat de fiscus zowaar op enkele punten uit eigen beweging de handen van de geldcirculatie afhoudt Wie de schoen past JAC. BOOY, Belastingconsulent ten Boskoop Voor het toelatingsexamen voor het Coomhert Gymnasium te Gouda is geslaagd onze plaatsgenote mej. Bar bara van Dam. Van 14-20 augustus zal in Amster dam het vijfde Congres van de I.C. C.C. worden gehouden. zullen opgeluisterd worden met ge paste muziek, waarvan een zal ge vuld worden door medewerking van de Herv. Zangvereniging „Vox Ju- bilans”, alhier. Een dag eerder dan de wettelijk vastgestelde datum, begint zaterdag reeds de zomeruitverkoop. In tegenstelling tot de januari-uitverkoop, die echt het ka rakter draagt van een balans-opruiming in vrijwel alle winkelbedrijven, is de zomeruitverkoop veel meer een seizoen opruiming, waarbij de restanten van de typische zomerartikelen op voordelige wijze aan de man worden gebracht. Vanzelfsprekend beperkt die zomeruitverkoop zich dan ook in grote lijnen tot de textiel- en schoenenbranche, waar men wat betreft de artikelen voorname lijk aan de seizoenen is gebonden. (Vervolg van pagina 1) overwinning voor de eerste combi natie. Voor de winnaars waren er fraaie drinkglazen met het wapen van Wad- dinxveen als prijzen, die door het sportweexoomrte beschikbaar waren gesteld. Heel langzaam en zachtjes gleed het over het strand, waar kleine witte golfjes waren. „Het eiland lijkt wel verlaten”, zeiden de kinderen tegen elkaar. „Ik zie nog niemand, jij?” „Nee ik ook niet”. Eindelijk vloog het tapijt zo laag dat het de bomen bijna raakte. En toen ja, toen was prins Jacobus ineens heel flink. Met zijn ene hand hield hij zijn zusje vast, zodat ze niet vallen kon, en met de andere hand greep hij een dikke tak van een boom. Het tapijt stond even stil in de lucht en viel toen met een plof op de grond. „Au”, zei prinses Paula. Maar het tweetal was nu tenminste veilig. De heer H. v. Oostende is benoemd tot hoofd aan de per 31 augustus a.s. te openen School met de Bijbel te Kesteren. De heer van Oostende was als onderwijzer verbonden aan de Eben Haezerschool, J. D. kade te W addinxveen. broer Dirk vond, dat het geen pas gaf. Maar Bep heeft zich gelukkig niet op haar kop laten zitten en heeft haar Gerard gekregen.” ,,’t Is nogal een mooi nummer,” schamperde Dirk. „Dat is onze zaak niet. Bep is met hem getrouwd en niet wij. Later met Piet en Ploon had jij ook je bezwaren. En toen Corrie na haar Tielse reis met Henk op de proppen kwam, zei jij ook: Gut, wat onze Cor toch in die knul zietwat is nu een conducteur. Jij hebt altijd je bezwaren gehad. Maar ik heb maling aan je, als je dat maar weet, broer. Ik ben meerder jarig - misschien ben je dat onderhand vergeten - en als ik met een aardige jongen uit wil, dan doe ik dat, zonder het eerst te vragen aan een eigenwijze broer, die denkt dat hij nog steeds toeziend voogd is. Als er iemand wat op Arie Schilders aan te merken heeft, laat hij dan maar eens met bewijzen komen. Ik zeg, dat hij een heer is, en dat kan niet van iedere man gezegd worden. Zo, Dirk Dinkla, nu jij weer.” Mevrouw Dinkla schudde mistroostig haar hoofd. „Wat dat kind ineens bezield(wordt vervolgd) De harde concurrentiestrijd, die er in de kousenwereld aan de gang is, me de als gevolg van de activiteiten van de Duitse industrie, zal niet nalaten, dat er tijdens de uitverkoopperiode nylon dameskousen tegen belachelijk lage prijzen in de etalages zullen lig gen. Voor de heren is de opruimingskeuze in de zomer altijd wat minder groot. Men zal het voornamelijk moeten zoeken in de weekendshirts, badkle ding en andere typisch zomerse kle dingstukken voor heren. Ook is er wel kans, dat er behoorlijke partijen overhemden tegen lage prijzen be schikbaar zullen komen, gezien de enorm toegenomen capaciteit bij de overhemd-industrie, waardoor nogal wat overschotten van dit artikel zijn ontstaan. start 1.30 min.; 2 H. Schouten Olym pia 1.30.7 3 D. Verkade AAV ’36 Ml.34.4. Hoogspringen meisjes: 1 E. Heems kerk Reeuwijk; 1 m 35; 2 R. Lamoree en R. Groeneveld AAV’36 1 m 25. 1500 m jongens a: 1 A. Graafland Reeuwijk 4.49 min.; 2 J. van Leeu wen AAV ’36 4.51 min. 2 min. 06.5 sec.; 3 K. Kortman AAV ’36 2 min. 06,9 sec. 3000 m. heren: R. W. Verkade AW ’36 9 min. 01 sec.; W. Verkerk AAV ’36 9 min. 17.5 sec. Th. Stolk Gouda 9 min. 21.4 sec. 80 m jongens c: 1 A Kantebeen AAV ’36 10.2 sec.; 2 C. Kroes AV’47 12.1 sec. 1000 m. niet KNAU-leden: 1 Van der Lans 3 min. 13 sec.; 2 J. Ver- woerd 3.16.8; 3 C. Verwoerd 3.19.6; 100 m niet KNAU-leden: 1 A. M. Ra vestein 12.5 sec.; 2 C. Verwoerd 12.9 sec. 80 m meisjes b: 1 A Bogaard 11 sec.; 2 Goedhart 12 sec.; 3 G. van Wil gen 12.1 sec. allen AAV ’36 60 m. jongens niet KNAU-leden: 1 W Kromheer 9.4 sec.; 2 Disselbosch 9.5 sec.; 3 F. Huisman 9,8 sec. 80 m. jongens niet KNAU- leden: F. Geers 11 sec.; 2 R. Emster 11.5 sec. 3 Lichtenberg 11.6 sec. 600 m. jongens b: 1 H. Verwoerd jonge Haagse Mooyman. He’ de sportweek, stelling voor J. L. Koopman wees in zijn openings woord op het feit, dat de Kunst stichting tot doel heeft het in con tact brengen van de kunstenaar met het publiek en ook omgekeerd. Sinds het bestaan van de Kunststich ting, aldus de heer Koopman, zijn reeds duidelijk resultaten te bespeu ren, mede doordat van de gemeente een subsidie werd verkregen, terwijl het ministerie van O. K. en W. de tentoonstellingen steunt door subsidie te verlenen bi; aankopen van particu lieren. De tentoongestelde werken zijn voor namelijk tekeningen, etsen, aquarel len en houtsneden. In de komende maanden zal het Kunstcentrum nog exposities houden van de beeldhou wer Frank Letterie en de tekenaar Marius Quee (beiden afkomstig uit Den Haag). De expositie van Valk en Mooyman is dagelijks vrij toegankelijk van 10 tot 18 uur en vrijdag van 10 tot 21 uur. Op zondag is het Kunstcentrum gesloten. Een gegeven paard moet men niet in de bek kijken. Al moge deze leuze in het algemeen niet op de banier van de fiscus geschreven staan, toch treedt zij met de belastingheffing van bepaalde uitkeringen en geschenken terug. Het is zowel voor werkgevers, als werknemers van belang om te weten in welke gevallen de belastingheffer buiten spel staat Die opsomming nu vormt de inhoud van dit artikel. Vandaar die opruiming in eerste in stantie bij de fabrieken, die vooraden bij grote partijen tegelijk tegen aan zienlijk lagere prijzen de deur uit doen. Vanaf zaterdag kunnen we ook in Waddinxveen van die bijzondere voordelen genieten, voornamelijk in de sector van de dames- en kinder kleding. Aanzienlijke hoeveelheden tricotages zijn er losgekomen zo hebben wij vernomen en de dames zullen hun hart wat betreft de japon nen kunnen ophalen. Pracht zomer- japonnen van dertig tot f 45,— zal men waarschijnlijk voor minder dan de halve prijs kunnen kopen. Ook bij de mantelcostuums zal men in de opruiming wel enige keuze hebben, terwijl het er verder naar uitziet, dat er op het gebied van de zomerstof fen ook nog wel een en ander los zal komen. Wie nu nog op een hittegolf rekent en niet over de gewenste badkleding beschikt, heeft kans op een koopje. Voor het toelatingsexamen voor de Rijks HBS te Gouda slaagde onze plaatsgenote mej. Lya van Hofwegen Dank zij de hulp van een uit Berkel afkomstige stoommachine is men er zaterdag j.L in geslaagd het water van het zwembad aan de Kanaaldijk dat - - haalde, te verwarmen tot achttien graden. Het was de heer Van den Bosch van het Sportweekcomité die het initiatief nam om de zwemmani- festaties in het kader van de Sport week in verwarmd water te doen plaatsvinden. Vorige week arriveerde daarom een nogal „dikbuikige” stoommachine bij het zwembad en Zaterdag vertelden zwarte rookpluimen dat er goed werd gestookt. Met slangen werd de ge produceerde stoom in het water ge bracht, waardóór de (temperatuur aanzienlijk kon oplopen. Normaal wordt het apparaat, dat hier slechts één dag dienst deed, gebruikt om de grond in de kassen van kwekers een stoombewerking te doen ondergaan. Zowel in Waddinxveen als elders in het land is bewezen, dat deze instal laties ook nog op andere manieren rendabel gemaakt kunnen worden, wanneeer de grootste warmteleveran cier voor epenluchfbaden, de zon het laat afweten. Voor het Mulo-diploma A slaagden te Gouda onze inwoners J. Noorlan- der, D. J. Weekhout (met midden stand), J. D. Kraan, G. Postma, A. van Putten, D. de Pater. Voor het B-diploma: J. Koren, A. de Rooy en J. J. Russcher Te Alphen aan den Rijn slaagde de heer C. den Ouden voor het eind examen HBS B. Aan de Technische School te Gouda slaagde onze inwoner, de heer N. v. d. Post voor het diploma Leerling schilder van dé Stichting Landelijke Vakopleiding schildersbedrijf. Aan het Christelijk Lyceum te Gou da slaagde Fietje den Boer voor het eindexamen HBS A. Martien Droogh en Gerard van Pinxteren slaagden aan het St. Antoniuscollege te Gouda voor het diploma HBS B Onze plaatsgenoot, de heer A. A. v. d. Vaart, slaagde aan de hogere po lytechnische school „Technicum” te Rotterdam voor het examen tekenaar vliegtuigbouw. Voor het patroonsexamen Typogra fie 1962 slaagden onze plaatsgenoten Hierna bond het eerste elftal van Be Fair de strijd aan tegen Moordrecht 1. De gasten namen de leiding door een doelpunt van de rechtsumnen, 0-1. Zeven minuten later was het echter BreedijK, die gelijkmaakte 1-1. Deze speler had eenmaal geen geluk toen hij een fraai afstandsschot tegen de paai zag belanden. Hofman schreef de tweede treffer van Be Fair op zijn naam 2-1, teiwijl de zelfde spe ler ook voor de rust het derde doel punt scoorde. In de tweede helft zakte het spelpeil snel en kwam het niet meer tot doelpunten. Bij deze wedstrijd kon men genieten van dikwijls goede combinaties. Van Muyen zorgae voor het eerste doel punt van Waddinxveen, 1-0. Van Houten van J. Boys wist echter voor de thee de balans in evenwicht te brengen, 1-1. Na rust was het Appel die de stand op 2-1 bracht, terwijl van Muyen vlak voor het einde van uit een voorzet ineens inschoot en Waddinxveen aan een ruime overwin ning hielp. Donderdagavond waren er op de sportvelden nog athletiekwedstrijden gehouden, waaraan medewerkten, de atleten uit de kring Gouda, Woer den, Alphen en Boskoop van de Kon. Nederlandse Atletiek Unie. Het com mentaar werd verzorgd door de heer Adr. de Moree. Bij het hardlopen won Rein Verkade uit Alphen de drieduizend meter. Voor jongens van 12 - 15 jaar uit Waddinxveen, die geen Ld waren van de KNAU, waren ook enkele wedstrijden ingelast, waar bij Van der Lans op de duizend me ter de sterkste bleek. Hieronder ge ven wij de uitslagen van de belang rijkste onderdelen van het program ma. 100 m. meisjes a: 1 L. R. Lamoree AAV’36 13,6 sec.; 2 E. Heemskerk Reeuwijk 14,1 sec.; 3 T. van Rooyen SSS 14,2 sec. 100 m. dames: 1 T. Homan De Bataven 13,4 sec.; 2 M. Pannebakker AV’47 13,7 sec.; C. de Bruin AV’47 14,4 sec.; G. van der Berg AAV’36 14,9 sec. 800 m heren: 1 G. de Bode DCV 2 min. 01.5 sec.; 2 C. Michaelis V etC Uitkeringen, welke de werkgever doet tot bestrijding van de kosten van be valling, invaliditeit of ziekte van zijn werknemer of diens naaste verwan ten, worden evenmin door de loon belasting getroffen. Het gaat hier dus om tegemoetkomingen in onver wachte bijzondere onkosten. De on- derwerpelijke vrijstelling slaat op on verplichte uitkeringen. Deze vrijstel ling is in het leven geroepen, omdat in het andere geval toch verminde ring van loonbelasting zou worden verkregen wegens „buitengewone las ten”. De belastingvrije vergoeding vermindert als het ware die lasten. Terzake van een uitkering bij over lijden is ook voor een fiscale vrij stelling gezorgd en wel voorzover deze uitkeringen een bedrag van zes De loonbelasting wordt berekend naar het loon. „Loon” is al hetgeen uit een (vroegere) dienstbetrekking wordt genoten, in geld of in natura. Op deze regel heeft de Minister van Financiën enkele uitzonderingen ge maakt door bepaalde bestanddelen van het loon voor de belastinghef fing buiten aanmerking laten.. Zo rijn -tot bepaalde maxima- vrijstel lingen in het leven geroepen voor ge schenken, die een werknemer ont vangt bij rijn dienstjubileum of ver trek. VoorbeeldBij een 25 - jarig jubileum kan een le maal het laatst genoten maandloon is 4 weeklonen) belastingvrij worden uitbetaald An dere -kortere of langere- diensttijden leveren ’n evenredige vrijstelling op. Bij vertrek van een werknemer wordt de diensttijd naar beneden af gerond Indien een werknemer in het huwe lijk treedt, is vrij van fiscale lasten: maandloon (2 weeklonen). Een vrouwelijke werknemer zal bij haar huwelijk in vele gevallen tevens haar dienstbetrekking beëindigen. Doet zich deze situatie voor, dan mag rij kiezen tussen de „jubileum’ -vrijstei ling (zie boven) en de zojuist genoem de „huwehjks”-vrijstelling. In het geval dat men meer ten ge schenke krijgt dan het vrijgestelde bedrag, is het meerdere belast. Bij gelegenheid van verjaardag of algemeen erkende feestdagen rijn ge schenken vrij, mits deze f 10,— niet te boven gaan. Indien een zodanig geschenk de f 10,— wel te boven gaat, is die beloning volledig belast. De traditie wil, dat naast „de enve- loppe-met-inhoud’ een blijk van waar dering wordt aangeboden in de vorm van geschenken met n ideële waar de, zoals gouden horloges, vulpennen schilderijen etc. Ook deze rijn vrij gesteld Televisietoestellen, bromfiet sen enz. hebben daarentegen een ge bruikswaarde. stelling gezorgd deze uitkeringen weken loon niet te boven gaan. Het moet een extra uitkering rijn, die in het bijzonder bedoeld is als een te gemoetkoming in de begrafeniskos-

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 2