j Spreken met de militairen in Nieuw-Guinea Brieven praten naar Nieuw»<Miiinea Actie praatmachines in Waddinxveen nieuwsblad Onafhankelijk Wie zijn er in Nieuw Guinea Zaterdag eerste praatmachine weg NOG VEEL MEER PRAATMACHINES Ongeveer honderd praajimachines konden door het Algemeen Dag blad dank zij de steun van zovele duizenden Nederlanders, naar Nieuw-Guinea worden gezonden. Maar er zijn er nog vele nodig. De militairen zitten op tal van bui tenposten, soms maar op weinige kilometers van een grote plaats, maar desondanks geisoleerd, om dat er geen wegen zijn. En op al die posten moeten praatmachines komen ook uit Waddinxveen. Gaat u niet op vakantie voor uw bijdrage op giro 47062 Van het Weekblad voor Waddinxveen, on der vermelding „praatmachines N.N.” is overgemaakt of uw bijdra ge is afgegeven op ons kantoor, Oranjelaan 9. I t Iflillif V er schijnt elke donderdag Nieuw-Guinea praat GIRO 47063 WEEKBLAD I Mogelijkheid tot opname in Waddinxveen aanwezig Waddinxveen haakt in op actie „praatmachines thuis" Openbare bekendmaking 8 Welke banden L' Handel snel; nog vóór laan 9. Waddinxveners in Nieuw Guinea Praatmachines 1 Cabaret op de band Geld Acties uw vakantie... Giro 47062 of Oranje- II Snelle actie Steun van alle zijden GESPROKEN BRIEF BAN THUIS Meer apparaten - -t' v lilti 'ja J* IS Weekblad voor Waddinxveen I DONDERDAG 19 JULI 1962. 318e JAARGANG - Nr. 890 van Guinea Nieuw Alle initiatieven ten bate Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen Sportmanifestaties, toneelvoorstellingen, acties in de bedrijven, enz. Wij kennen allemaal wel een of meer van onze plaatsgenoten in dat verre land. Laat ze merken, dat hun vrienden en medeburgers hen niet vergeten. en de Hoewel de actie een algemeen karakter draagt en we zonder meer aan kunnen nemen, dat de Waddinxveense militairen mee profiteren van de over in dat gebied te plaatsen praatmachines, is het mogelijk praatmachines ook persoonlijk te adresseren. Wanneer dus bedrij ven, verenigingen, e.d. die een van hun werknemers of leden in Nieuw Guinea weten via de actie praatmachines willen laten weten, dat zij aan hem denken, dan kan er voor worden gezorgd dat een praatmachine rechtstreeks naar de betrokken militair gaat. Het Alg. Dagblad draagt er zorg voor, dat b ij alle bandrecorders die dank zij de Waddinxveense activiteiten worden verzonden, dui delijk zal worden aangegeven, dat zij door deze gemeente aan de actie zijn bijgedragen. PRAATMACHINES VOOR NIEUW GUINEA VOOR WADDINXVEEN vermelding: Praatmachines N.N. Om de praatmachines in Nieuw- Guinea te laten draaien, stuurt het Algemeen Dagblad geregeld ban den naar Nieuw Guinea met caba- retopnamen, van een aantal Neder landse artiesten. Aan de militairen wordt gevraagd met behulp van de beschikbare bandjes ’n aardig ant- woordprogramma samen te stellen. De enige kosten voor de familie leden in Holland zitten in de aan- Ouders en familieleden, die in het kader van de actie praatmachines ge sproken brieven naar een militair in Nederlands Nieuw Guinea willen zenden kunnen hun brief thuis laten opnemen. Evenals honderden an deren in den lande heeft de firma Kranenburg en de Bruin, Kerkweg 133 zich op het eerste gerucht dat de actie ook in Waddinxveen ging ont ketenen, bereid verklaard de gesproken brieven bij de betrokken familie leden thuis te komen opnemen. Dat betekent een gesproken brief, direct uit de huiselijke sfeer, een brief, die uw zoon, broer of verloofde gedu rende enkele ogenblikken doet vergeten, dat hij veertienduizend kilo meter van huis zit. Snelle actie. Onze militairen in Nieuw Guinea, wachten er op. Denk niet, „ze komen spoedig terug”, want ondanks alle onderhandelin- gen kan hun thuisreis nog wel even duren. Waddinxveen is actief. De eerste Waddinxveense bandrecorder gaat zaterdag al per KLM naar Nieuw Guinea en de militairen die het apparaat ter beschik king krijgen zullen weten dat Waddinxveen als geheel meewerkt aan het thuisfront. Hoe krijgen we snel meer praatmachines naar Nieuw Guinea Voor zover ons bekend vertoeven op het ogenblik de volgende uit Waddinxveen afkomstige militai ren in Nederlands Nieuw Guinea: G. Hogebrug, Th. Bikker, A. Bron, v.' d. Laarse, Radder en Monster. Gaarne vernemen wij van hen de volledige namen, en adressen, zo wel in Waddinxveen als in Nieuw Guinea. Ook gaarne opgave van namen van in Nieuw-Guinea vej-blij vende militairen uit Waddinxveen of omgeving die hier niet werden genoemd. meer. De bandrecorders alleen zijn niet voldoende. Daarom heeft het Algemeen Dagblad dank zij het enorme enthousiasme van duizen den in den lande, zowel van par ticulieren als bedrijfsleven en mi litaire zijde, in korte tijd een or ganisatie kunnen opbouwen, die zorgt voor het opnemen van de bandjes in Nederland en de snelst mogelijke verzending van die band jes naar de militairen in Nieuw- Guinea. schaf van banden. In verband met de beschikbare praatmachines kun nen alleen de banden worden ge bruikt, die aan de volgende eisen voldoen: Spoel acht centimeter, snelheid 4.75 cm per seconde, twee sporig (plm. tweemaal 22 minuten) Bij het opgenomen bandje moeten worden vermeld: 1. Alle gegevens over de betrokken militairen, zoals naam, legernum- met, onderdeel, enz. 2. Zo volledig mogelijk adres eventueel telefoonnummer van afzender. Stort nog vandaag uw financiële bijdrage op GIRO 47062 ten name van het WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN, onder vermelding „praatmachines N.N-”, of geef uw bijdrage af aan ons kantoor Oranjelaan 9. Zodra het geld voor een praatmachine inclusief transportkosten, on geveer 300,bijeen is, maken wij dit over aan het Algemeen Dag blad te Rotterdam. In onze kolommen zullen wij wekelijks de giften verantwoorden, terwijl het Algemeen Dagblad de totaalgiften van Waddinxveen weer in haar blad verantwoordt. van uw praatmachineactie zijn welkom. Ten einde onze grote collega in Rotterdam enigszins te ontlasten, wil het Weekblad voor Waddinx veen plaatselijk bemiddelen, waar bij reeds van verscheidene zijden steun is toegezegd. u allen re- De actie praatmachines is een snel le actie. Er is overleg geweest met het Nationaal Thuisfront en Rode Kruis, twee instanties die bezig zijn een omvangrijker organisatie op te bouwen voor allerlei andere noodzakelijke voorzieningen. De actie praatmachines overbrugt de tijd, waarin het Nationaal Thuis front nog niet op grote schaal in Nieuw Guinea aan de slag kan zijn. Maar de actie praatmachines omvat Ook in Waddinxveen is thans de actie voor de militairen in Nieuw-Guinea gestart. Daarvoor is eigenlijk geen aan beveling nodig. Toch wil ik u allen graag oproepen deze ac tie te steunen. Ook uit onze gemeente zijn er militairen in Nieuw-Guinea. Zij doen daar hun plicht als soldaat. Laat hen weten door uw finan ciële bijdrage, dat er een thuis front is, dat met hen meeleeft. Onze militairen moeten weten, dat hun eigen gemeente mee doet aan de praatactie voor Nieuw-Guinea. Mag ik daarbij op kenen Elders in ons weekblad leest u teel hoe u dit kunt doen. De burgemeester Waddinxveen, C. A. van der Hooft. Duizenden Nederlandse militairen onder wie ook Waddinxveners ver toeven op het ogenblik in Nederlands Nieuw Guinea om daar de hun door onze regering opgedragen taak ten uitvoer te brengen. Zij leven en werken daar onder de moeilijkste omstandigheden in een land zonder wegen, en zonder spoorlijnen, een land waar men afstanden direct in honderden kilometers uitdrukt. Veertienduizend kilometer ver van het eigen land doen zij him plicht, vaak op buitenposten met groepjes van tien of twintig man. Hun enige contact met de buitenwereld zijn de schepen of vliegtuigen, die voorraden en brieven van thuis aanvoeren. Brieven van thuis. Men kan zich nauwelijks voorstellen hoe belangrijk die brieven van thuis zijn, maar toch zijn die brieven beperkt in hun mogelijkheden. Het Algemeen Dagblad, dat zoveel medewerking kreeg op het initia tief, heeft snel en doeltreffend kun nen starten, mede dank zij de steun van de Aristona die de praatma chines levert, de KLM die ze tran sporteert, en een grote groep van mensen, die zich beschikbaar stel de om de gesproken brieven bij de familieleden thuis, die zelf geen bandrecorder bezitten, op te ne men. Bovendien zorgt het Alge meen Dagblad voor de luchtpost verzending van de bandjes naar Nieuw-Guinea, en blijft deze be middeling ook verlenen, zolang als dat nodig is. willen zijn met een eigen opname apparaat, dient men er om te den ken, dat alleen de snelheid van 4.75 cm per seconde bruikbaar is om de brieven in Nieuw Guinea met succes kunnen laten afdraaien. Gaarne roepen wij de medewer king in van allen, die zich even tueel beschikbaar willen stellen om bandjes op te nemen, om op die manier overbelasting van een persoon gedurende de mogelijk lange tijd, dat deze actie gaat du ren, te vermijden. Familieleden, die al direct een brief willen gaan spreken, kunnen zich op dit ogen blik dus in verbinding stellen met de fa Kranenburg en De Bruin, Kerkweg 133, telefoon 3003, Wad dinxveen, voor nadere afspraak. Reeds zaterdag a.s. gaat de eerste door Waddinxveen geschonken praatmachine, zoals de bandrecor ders in deze actie worden genoemd, reeds per KLM naar Nieuw-Gui nea. Het Weekblad voor Waddinx veen maakte met de steun van en kele bedrijven deze vlotte start mo gelijk. Wij doen een beroep op de gehele bevolking eraan mee te werken, dat er spoedig meer Waddinxveen se praatmachines door het Alge meen Dagblad naar Nieuw-Guinea kunnen worden gezonden. Ten minste vijf maar mogelijk nog meer Waddinxveense militairen maken deel uit van de troepen macht in Nieuw Guinea. Ook zij kunnen mee profiteren van deze actie, die hen in staat zal stel len weer de vertrouwde stemmen en geluiden van thuis te kunnen beluisteren. En omgekeerd krijgt men thuis de gelegenheid de stem weer eens te horen van zoon, broer, verloofde of vriend, in dat verre land, waar de stemmen van thuis kunnen meehelpen om de steeds sterker worden verveling in de uren, dat er geen patrouille wordt gelopen, te kunnen verdrijven. Er zijn Waddinxveense soldaten in Nieuw-Guinea. Ook zij moeten we ten dat er een thuisfront is, dat achter hen staat. Waarom ze er zijn laten we buiten beschouwing, maar onze regering nam de beslissing, dienstplichtigen te zenden. Dat legt op ons thuisblijvers de morele ver plichting onze militairen op alle mogelijke manieren te laten mer ken, dat wij ze niet vergeten. Het enthousiasme, zowel in Nieuw- Guinea als bij de familieleden over deze gesproken brieven actie kent geen grenzen. Dat ook de militaire leiding in Nieuw-Guinea de actie op z’n juiste waarde weet te schat ten, blijkt uit het feit, dat de com mandant van de strijdkrachten al daar, schout-bij-nacht L. E. H. Ree ser zijn staf zelf de verspreding van de voor het slagen van deze actie zo noodzakelijke bandrecorders over de posten, laat verdelen. Ook bij de verzending van de bandjes, zowel naar de militairen, als de terugzending van de gesproken antwoorden geven de militaire au toriteiten een bijzonder grote me dewerking. Daarom begon op zaterdag 16 juni het ochtendblad „Algemeen Dag blad” te Rotterdam met een actie om zoveel mogelijk bandrecorders naar Nieuw-Guinea te zenden, waarop militairen gesproken brie ven uit Nederland zouden kunnen afluisteren en bovendien gesproken brieven voor de familie thuis zou den kunnen maken. Het begon als een actie onder de lezers van het Algemeen Dagblad. Maar het werd een sneeuwbal, die een nationaal karakter kreeg en die overal aan sluiting vond in tal van plaatse lijke acties. In Waddinxveen was het de heer Snoek, die vorige week het initiatief nam om op één of andere manier in de sympathieke actie van het Algemeen Dagblad in te haken. Overleg met de burge meester, de redactie van het Alge meen Dagblad en onze redactie heeft er binnen enkele dagen toe geleid dat er ook een Waddinx veense actie op gang kan komen, waarbij het Weekblad voor Wad dinxveen een bemiddelende rol zal spelen. I Over het verzenden van de band naar Nieuw Guinea behoeft men zich geen zorg te maken. De man die bij u thuis komt opnemen, neemt de band direct mee, of u kunt hem afgeven bij het Week blad voor Waddinxveen, Oranje laan 9, dat voor onmiddellijke door zending naar het Algemeen Dag blad in Rotterdam zorgdraagt. Daar worden ze op de juiste wijze ver pakt, gefrankeerd en per eerste ge legenheid naar Nieuw Guinea overgevlogen. Op dinsdag 24 juli, woensdag 25 juli en donderdag 26 juli 1962 zal in en om Waddinxveen een militaire oefe ning worden gehouden waarbij de Luchtmacht medewerking zal verle nen. Ook de mobiele colone van de Rijkspolitie is ingeschakeld.. De lei ding bij deze oefening is in handen van de commandant van de com- mando-troepen uit Roosendaal, Dringend wordt ook de medewerking gevraagd van de bevolking. Er zal een luchtalarm gegeven worden, dat een half uur zal duren op één van de genoemde dagen van 12.15 tot 12.45 uur. De bevolking wordt vrien delijk verzocht dan zo mogelijk bin nen te blijven. Dit alaam geldt alleen voor de Oranjewijk. Ik reken op uw aller medewerking. Niemand behoeft zich ongerust te maken als er wordt geschoten met oefenpatronen. Het is „maar” en ge lukkig „maar” een oefening De burgemeester van Wad dinxveen, C. A. van der Hooft Marinier der tweede klasse zeemilicien C. van der Merwe uit Vlaardingen was een der eerste die in Merauke op een praatmachine geschonken door de lezers van het Algemeen Dagblad, een gesproken brief van thuis kon beluisteren. Dank zij de landelijke A.D.- organisatie werd het bandje bij hem thuis opgenomen en naar Nieuw Guinea verzonden Hij stuurde spoedig een ant- woordbandje terug. Marinier Van der Merwe was zielsge lukkig met zijn praatbrief. Net zo gelukkig zullen onze plaatsgenoten in Nieuw Gui nea zijn, wanneer wij als één geheel zorgen dat ook zij praatbrieven van hun Wad dinxveense familie kunnen bë- luisteren. Wanneer kennissen behulpzaam Abonnement per kwartaal f 1.— bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 1