Actie van ochtendblad is nationale sneeuwbal van oteboo PRS5AGE ,TEL:2A77^ MULDER Militaire oefening in Waddinxveen Expositie in kiiiist<*eiiti*n srelijkgestelde schilders Uertaongeval 1 MERK PRISMAKI|KERS UT Nasleep sluiting textielwinkels Wijziging van twee straatnamen llli Enthousiaste reacties maakten Gemeenteambtenaren Duo Mooyman en Van der Valk verdient belangstelling snel werken mogelijk waren op reis ft WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 19 JULI 1962. PAGINA 2 Gelijk gestemdheid 1 mr.opticien - UMUIDEN I I ^NWIKKELEN? •-Afdrukken. •Vergroten.. wy DOEN DIT VAKKUNDIG^ XVOORUX FOTO GIRO 47063 Het adres voor Dames- en Herenkleding naar maat r GOUDA 7 ZWIJNDRECHÏ Twee zaken vragen om afwijkende regeling JAPANSE Namen van zeehelden doen hun intrede ft 8 uitbreidingsplan nog straat van de Station besloten IHI l 5 5 1 120 15° 90,— 105 120,— na- veg malen over de PRAATMACHINES VOOR NIEUW GUINEA WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN vermelding: Praatmachines N.N. 91,— 97,50 117,— 00K VERHUUR VAN HOGE HOEDEN I I Passage Telefoon 2127 1 t i i l colonne van de rijks plaatselijke hun mede- Bovendien ver- teerden. Maar daarnaast is het toch ook een gelijkgerichte instelling, kijk op en liefde voor een tamelijk nauwkeurig te kennen schildertaal die hen verbindt. Zij hebben de sporen in hun werk van het ex pressionisme: niet doctrinair, maar wel onmiskenbaar. Dit óók zit natuurlijk in hun on derwerpen, maar het blijkt ook uit hun schildertoets, uit de kracht en gevoeligheid van hun lijn, uit de onstuimigheid van hun, de vorm ondersteunende, ingewassen inkt vlek in de tekening.” Hetgeen in bovenaangehalde re- 210,— 160,— In GOUDA gevestigd: KORTE TIENDEWEG 12 Tel. 3033 (7 huizen vanaf Markt). KLEIWEG 108 Tel. 6033 (naast Kleiwegbrug). etui: 8 x 32 8 x 40 8 x 50 Nog tot volgende week zaterdag is er gelegenheid een bezoek te brengen aan de expositie in het Kunstcentrum aan de Kerkweg, waar werken zijn tentoongesteld van de twee nog jonge Haagse schilders Theo Mooy man en Ed van der Valk. Met hun tekeningen en aquarellen heeft dit duo, dat al eerder in de openbaarheid is getreden, in Waddinxveen een expositie gebracht van een geheel eigen karakter, die weer totaal af wijkt, van hetgeen wij op de voorgaande tentoonstellingen in het Kunst centrum hebben kunen zien. Beide kunstschilders maken deel uit van de Haagsche Kunstkring, een vereniging, waarvan beoefe naars van vele kunsten lid zijn en door middel van deze vereniging met elkaar van gedachten kunnen wisselen over hun verschillende kunstuitingen. Het zijn vooral de beeldende kunstenaars, die boven dien door middel van hun vereni ging in staat zijn naar buiten op te treden, waarbij vaak twee of meer schilders gelijk exposeren. De kunstschilders Mooyman en Van der Valk vormen een duo, dat men een min of meer vaste com binatie zou kunnen noemen. Ook in het verleden exposeerden zij ge zamenlijk. Een van hun laatete tentoonstellingen werd gehouden in de zaal van de Haagsche Kunst- Kring aan de Denneweg in Den Haag begin vorige maand. centie werd opgemerkt, is beter dan in een krant is te beschrijven, te zien op de expositie van deze beide Hagenaars in Het Kunst centrum. Deze tentoonstelling is dagelijks met uitzondering van zondag, geopend van 10 tot 18 uur en vrijdag van 10 tot 21 uur. Voor al ter vergelijking met vorige ex posities in Waddinxveen is het in teressant ook kennis te nemen van de uitingen van deze beide kun stenaars, waarbij de mogelijkheid bestaat ter plaatse bepaalde teke ningen of aquarellen aan te kopen. De Boulevard is een van de aquarellen, die typerend zijn voor ’t werk van Theo Mooy man. meteen al. Eerste bespreking, na het initiatief van de heer Snoek, in Waddinxveen: het gaat gebeuren en het wordt groots opgezet. De ge meente en de burgemeester staan er pal achter. 17 juli - grote optocht in Berkel, waar de houten keet feestelijk het dorp uit wordt gereden op weg naar Schiphol. Circus Belli gaat meedoen. 19 juli - Waddinxveen. Weekblad voor Waddinxveen geeft gestalte aan initiatief van de heer Snoek. Eerste bandrecorder uit Waddinx veen kan zaterdag weg. Giro 47062. een aantal Waddinxveense ka 11 juli - de volgende twaalf praat machines vliegen weg: totaal 88. In de Zaanstreek loopt het gesmeerd. Groot enthousiasme in Berkel. 12 juli - initiatief van douane in Rotterdamse haven om ook mee te doen, de heer Snoek uit Waddinx veen neemt als eerste uit de plaats contact op met de redactie A.D. Telegram uit Merauke: 65 bandre corders zijn op bestemming gear riveerd: hospitalen, buitenposten, garnizoenen. 13 juli - ruim de helft van hei geld voor de verzending door de lucht van de houten keet voor Biak is bij elkaar. 14 juli - vijf banden met anderhalf uur cabaret opgenomen tijdens de amusementsavond worden naar Nieuw-Guinea verzonden. Er is een wedstrijd aan verbonden: wie stuurt het leukste bandje terug? 16 juli - Hoornaar (bij Leerdam) haakt in, één bandrecorder is er 114,75 123,75 len gedurende die dagen worden gele gen' boerderijen. In en om onze gemeen te zal men begin volgende week de commando’s zien rondtrekken. Voor hun oefeningen hebben zij bos en heide en de waar zij zo vaak act In het Haagse dagblad „Het Vader land” troffen wij over die exposi tie een recentie aan, die ook van toepassing is op de tentoonstelling in het Kunstcentrum. Onder het kopje Gelijkgestemdheid schreef Het Vaderland o.m.: ,,Het is niet altijd makkelijk uit te maken waarom bepaalde kunste naars een expositie-duo of -trio vormden. Soms lijkt het of juist tegenstellingen in opvatting en werkwijze er het aantrekkelijke van uitmaken, soms is het daaren tegen de gelijkgestemdheid die een harmonie oproept. Bij Valk en Mooyman is het laatste het geval. Zij hebben, met alle verschillen in persoonlijkheid, toch een ver wantschap die het samen expose ren tot een voor de hand liggende zaak maakt. Soms is die zelfs merkbaar in een gemeenschappe lijke voorkeur wat de onderwer pen betreft: zo hebben zij bijvoor beeld beiden geruime tijd in het slachthuis getekend, uit welke pe riode aangrijpende prenten resul- Vrouw met poes is een teke ning van Ed van der Valk die tal van werkstuuken in deze sfeer heeft gemaakt. 26 juni - praatbrieven-centra in 30 plaatsen. Amusementsavond voor actie „Praatmachines-met-thuis” is uitverkocht. 27 juni - weer tien praatmachines weg (totaal 40). Dankbetuigingen van familieleden van militairen stromen binnen. Nog steeds giften van alle kanten, van groot en klein. Schout-bij-nacht Reeser heeft zelf distributie van kostbaar materiaal aan zich getrokken om tot de eer lij kste verdeling te komen. 28 juni - Telegram van A.D.-ver- slaggever Wim Hoffman uit Biak: Uw bandrecorders worden nu ver spreid richting Sorong, Fak-Fak, Kaimana, Merauke, zo gauw er meer komen gaat verspreiding ver der. Legerplaats Ossendrecht collec teerde, twee kapiteins komen ruim tweeduizend gulden brengen. Vlieg basis Gilze-Rijen deed hetzelfde en maakte 650 gulden over. Initiatief van de mannen zelf. Radio Wereld omroep wijdt programmaatje aan actie. 29 juni - dank zij amusements avond is aantal bandrecorders op weg naar Nieuw-Guinea gestegen tot 51. 30 juni - Vliegbasis Woensdrecht: 300 gulden. De Nema in Winscho ten schenkt zeshonderd batterijen voor de praatmachines. Aantal bandrecorders gestegen tot 55. Dag blad De Typhoon haakt in in de Zaanstreek. Actie zal waarschijn lijk tien bandrecorders opleveren. 3 juli - Luchtmacht Biak vraagt houten keet voor opname van ge sproken brieven en om te gebrui ken als donkere kamer. 4 juli - ondanks vakantieseizoen loopt actie als een sneeuwbal. 65 bandrecorders zijn vertrokken (waarde inclusief luchtvracht bijna 300 gulden per stuk). 5 juli - Berkel in Zuid-Holland geeft een reuzeklap: één houten keet (van Timmerfabriek Hordijk), één praatmachine, een collecte om luchtvervoer van de houten keet mogelijk te helpen maken. Den Helder doet mee in actie. 6 juli - weer tien bandrecorders weg, totaal 76. 7 juli - activiteit in Den Haag bij Nationaal Thuisfront en ministerie van Defensie. Een goede samen werking komt tot stand tussen Algemeen Dagblad en Thuisfront en Roode Kruis. Eerste Depot in fanterie in Vught komt met 777 gulden. 10 juli - eerste gesproken brief uit Nieuw-Guinea is al terug. nu eens \rote rivieren, zijn, verwis seld voor het typisch Zuid-Hollandse polderlandschap met z’n vele sloten en kleinere wateren, die de comman do’s weer voor nieuwe problemen kunnen stellen. PRAATMACHINES VOOR NIEUW GUINEA GIRO 47063 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN vermelding: Praatmachines N.N. Nauwelijks heeft de gemeenteraad met veel pijn en moeite een beslis sing genomen inzake de halve dag sluiting op woensdagmiddag voor textielhandelaren of er is alweer een verzoek binnen van twee textielhan delaren, die deze verplichte sluiting gewijzigd willen zien. De twee bedrijven Verbakel N.V. en A. W. Moons, beiden gevestigd aan de Zuidkade vragen de raad een ter ritoriale indeling voor de halvedag- sluiting met dien verstande, dat voor de wijk Zuidkade de maandagoch tend inplaats van de woensdagmid dag voor de verplichte sluiting wordt aangewezen. B. W. adviseren de gemeenteraad na overleg met de Ka mer van Koophandel dit verzoek niet-ontvankelijk te verklaren, temeer omdat de wet geen mogelijkheden biedt om voor verschillende delen van dezelfde bebouwde kom afzon derlijke dagen van sluiting aan te wijzen. Zoals bekend heeft de gemeenteraad onlangs tegen het advies vanB.&W. in het verzoek aanvaard van een aan tal plaatselijke textielhandelaren om de woensdagmiddag te mogen slui ten en dienovereenkomstig besloten tot een verplichte halvedagsluiting op woensdagmiddag voor deze bran che. 6 x 30 j8 x 30 ZOOMKIJKERS (een kijker, die zowel 7x als 12x kan vergroten) met ring voor statief GROOT HOEK-KIJKERS 11° 7 x 35 COATED, inclusief echt lederen 7 x 35 7 x 50 10 x 50 In PAR A ATT AS: 7 x 35 7 x 50 Medewerking van inwoners Zolang wij een militair apparaat in stand moeten houden ten einde onze vrijheid te kunnen waarborgen, zul len we ook moeten zorgen dat dit apparaat zo goed mogelijk is getraind, om in tijden van nood ook inderdaad op de meest doeltreffende wijze te kunnen optreden. Het is om deze re denen, dat de militaire autoriteiten de wens uitspreken, dat zij evenals in andere gemeenten, ook in Wad dinxveen zoveel mogelijk medewer king zullen ondervinden waardoor de kans van slagen van deze oefening, waarbij het zal gaan om het opspo ren van partisanen, alleen maar gro ter wordt. Op zaterdag 16 juni begon het Algemeen Dagblad een actie: bandrecor ders naar militairen in Nieuw-Guinea, geschonken door iedereen die met de actie mee wil doen. Hoe deze actie verliep vertelt onderstaand overzicht in telegramstijl. 20 juni: het A.D. meldt: vanmid dag gaan de eerste twintig band recorders per vliegtuig naar Nieuw Guinea, van vandaag af zijn in twaalf plaatsen in heel Nederland contactadressen om gesproken brieven op te nemen, dank zij de medewerking van de Nederlandse vereniging van geluidsjagers, waar van het bestuur enthousiast achter de actie ging staan. Tussen de 16e en de 20e juni is het op de redactie van het Algemeen Dagblad waar redacteur P. W. Rus sel het centrale punt van de actie was, een waar gekkenhuis geweest. Het geld stroomde toe. Tientallen mensen boden hun medewerking aan, de telefoon stond geen mo ment stil. En zo is het doorgegaan. Binnen een week na die gedenk waardige 20ste juni was de organi satie van mensen, die „praatbrie- ven” opnemen uitgegroeid tot een waarlijk landelijke organisatie. Vrijwel overal in Nederland kon men opnemen. Grote bedrijven werkten mee, zoals Gevaert in Den Haag, die in heel Zuid-Holland brieven gratis ging opnemen. De Technische Unie stelde tientallen adressen in het hele land ter be schikking. Het blindeninstituut in Rotterdam deed mee. Radiozaken stelden zich geheel belangeloos ter beschikking. De Kromhout kazerne in Utrecht meldde: „Wij ook’. En tenslotte de tientallen die zomaar privé konden worden ingeschakeld. Een hecht netwerk van adressen omspande het gehele land. Bijna honderd contactpunten zijn er. Allen krij gen precies instructies. De verzen ding loopt geheel via het Alge meen Dagblad en geschiedt daar door op de snelste en zekerste wij ze. Inmiddels zijn de eerste gespro ken brieven uit Nieuw-Guinea al weer teruggekomen. 21 juni - een aantal artiesten en een filmmaatschappij organiseren een grote amusementsavond in Rot terdam. 22 juni - bedragen van 1 tot 1000 gulden zijn binnengekomen. De eerste gesproken brief is in Den Haag opgenomen. 23 juni - weer tien bandrecorders naar Nieuw-Guinea (totaal 30 bin nen een week). Plaatselijke acties beginnen nu overal. 25 juni - praatbrieven-organisatie breidt zich nog steeds uit. Enthou siaste preacties van familieleden van militairen. Maandagmiddag is een vrachtwagen op rijksweg 12 met grote snelheid te gen de net tevoren neergelaten af sluitbomen van de brug over de Gou we gereden. Een afsluitboom brak af en een -1 vrachtauto, die met een lad te op weg was naar Duitsl: zwaar beschadigd. De chauffeur die slechts enkele schammen had opgelo pen verklaarde, dat hij de rode waar- schuwingslichten niet had gezien. Het ongeval gebeurde aan het eind van de middag, toen er bijzonder veel verkeer op de weg was. Hierdoor ontstond een vrij omvangrijke op stopping. Twee Duitsers, afkomstig uit Wup pertal hepen verwondingen oj dat zij dezer dagen op de Rij met hun auto enkele i1 kop sloegen. Het ongeluk gebeurde toen de bestuurder van de Duitse wagen, de 36-jarige heer Balkhos, een voor hem rijdende vrachtwagen uit De Lier wilde inhalen. Deze week echter plotseling naar links uit om een botsing te voorkomen met ’n auto, die vanaf de parkeerstrook on verhoeds de Rijksweg opreed. De Duitse auto schoot de middenberm in, ging enkele malen over de kop en kwam tenslotte op de kop op de weg tot stilstand. De chauffeur brak een arm en de 71-jarige passagier liep lichte vewondingen op. De Duit sers hadden veiligheidsriemen om. Zij werden naar het van Itersonzie- kenhuis in Gouda overgebacht. Voor alle zekerheid werd de bejaarde pas sagier in verband met een 'hartkwaal later naar een ziekenhuis in Rotter dam getransporteerd. De ongeveer 120 commando’s onder leiding van kapitein Oostendorp zul len worden gesteund door leden van de Koninklijke Marechausse, terwijl ook een mobiele politie en zo mogelijk de Bescherming Bevolking werking verlenen. schijnt de brandweer ten tonele om in de Oanjewijk een luchtalarm te kunnen geven, wanneer straaljagers van de Koninklijke luchtmacht met imitatiebommen aanvallen zullen uit voeren op enkele stukken weiland ten oosten van de Brugweg. Voor zover van particuliere gronden tijdens de oefening gebruik moet worden gemaakt is reeds overleg gepleegd met de eigenaren die vrij wel allemaal spontaan hun medewer king hebben toegezegd. Met twee autobussen hebben zeven tig leden van het gemeentepersoneel vorige week donderdag een dagtocht gemaakt, waaraan ook werd deelge nomen door burgemeeste. C. A. van der Hooft en echtgenote, alsmede door gemeentesecretaris H. Jenné. De reis ging naar het Montferland, waar in Zeddam de koffiemaaltijd werd gebruikt. De VW zorgde voor een rondtocht dóór ’s Heerenberg, waarna het gezelschap naar het open luohtmuseum bij Arnhem vertrok. De dag werd besloten met een een voudig diner in Oud-Leusden, ge volgd door een boswandeling. Om streeks half twaalf donderdagavond keerde het gezelschap, dat weinig medewerking van het weer had on dervonden, in Waddinxveen terug. Vanavond zal de gemeenteraad zidh wederom beraden over de nieuwe Straatnamen voor enkele straten niet liggende in de Oranjewijk die namen dragen van het Oranjehuis, hetgeen verwarrend kan werken. B. en W. namen in de vorige raads vergadering een gedeelte van hun voorstel inzake naamswijzigingen te rug. Thans stelt het college de raad voor de naam Emmastraat te wijzi gen in Trompstraat. Aan het noord zuid lopende deel van de Prins Hen drikstraat wil men de naam geven Piet Heinstraat en aan het oost-west lopende deel van de Prins Hendrik straat de naam De Ruijterstraat. Parallel aan de Julianastraat is in het uitbreidingsplan nog een tweede zij straat van de Stationsstraat geprojec teerd. Aangezien deze nieuwe straat ook nog een naam moet 'krijgen, wil len B. en W. met dé beslissing over de naamsverandering voor de Juliana straat nog even wachten. de net tevoren neergelaten af- tweede wend ontzet. De [groen l, werd Volgende week dinsdag, woensdag en donderdag is Waddinxeen in de greep van de „groene baretten”. Oud-militairen weten wat dat zeg gen wil. Commando’s van het korps Commandotroepen uit Rozendaal zul ■d mj

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 2