de opgaande lijn K Raadsvergadering begon met klein incident Coöp. Raiffeisenbank Reeds twee praatmachines voor Nieuw-Guinea Stil! nieuwsblad Onafhankelijk Wisseling in de redactie Verantwoording praatmachines f 594.50 Twee broers kregen Koninklijk brons V er schijnt elke donderdag WADDINXVEEN NOG STEEDS NIET IN HOGERE GEMEENTEKLASSE GIRO 47O<>2 GIS8O 47062 Waddinxveense actie maakte goede start door grote medewerking 8 - Oranjelaan 40 Telefoon 2265 uw vermogenspositie stijgt en uw inkomen neemt toe met een goed financieel advies. Vandaar, dat wij de opgaande lijn als symbool voor onze bank namen. Een symbool van vooruitgang voor spaardeV, rekening- courant houder en gebruiker van bankkrediet. Spontane giften Niet zorgvuldig Gemeenteklasse Grenswijzigingen WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Eerste „brief” weg Zeven Waddinxveners 'dgl - - DONDERDAG 26 JULI 1962. 18e JAARGANG - Nr. 891. (Foto Sjaak Noteboom) beschreven velletjes (Foto Sjaak Noteboom) AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT PRAATMACHINES VOOR NIEUW GUINEA WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN vermelding: Praatmachines N.N. J. P. van Oosten (KVP) onjuistheden mededelingen van Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen gesproken brieven bij de betrok ken familieleden thuis op de spe ciale bandjes vast te leggen. Het Algemeen Dagblad nam de zorg voor de luchtpostverzending van deze bandjes naar Nieuw Guinea voor haar rekening. Tal van plaatselijke acties volgden op het initiatief van het Rotter damse ochtendblad. Waddinxveen bleef daarbij niet achter. Het Weekblad voor Waddinxveen heeft zijn bemiddeling voor de plaatselijke actie aangeboden. De resultaten zijn overwacht groot. De fa Kranenburg en De Bruni stelde zich belangeloos ter beschikking om de gesproken brieven van Wad- Weekblad voor Waddinxveen tische raadslid daarop de kwestie van de verkoop van de grond aan de Sniepweg naar voren, waarop aanvankelijk het bestuur van de Hervormde kleuterschool een optie had. De burgemeester zette uiteen, dat de optie aan het bestuur eerst schriftelijk was ingetrokken en dat de grond toen pas voor villabouw was verkocht. De heer Lips twij felde aan de volgorde van de pro cedure en pas nadat de stukken uit het archief ter tafel waren geko men wilde hij wel erkennen zich te hebben vergist, zij het onder dui delijke pressie van de voorzitter, die de andere raadsleden aan zijn zijde wetend, zelfs al had gevraagd de heer Lips te willen desavoueren, wat na diens erkenning van de vergissing dus niet meer nodig was. Overigens kon de burgemeester ook nog mededelen, dat de inspec- De heer Lips zeide kennis te hebben ge nomen van de mededeling, dat Waddinx veen een kort geding in de zaak van de heer J. v. d. Berg verloren heeft. Dit nu was voor hem aanleiding op te merken dat Met ingang van 1 augustus zal het redactionele toezicht op het Weekblad voor Wad dinxveen, dat sedert ruim ’n jaar werd uitgeoefend door de in Waddinxveen woon achtige dagbladjournalist J. H. Mol, worden overgenomen door de heer H. Verschoor. De heer Mol heeft gemeend in verband met het aanvaarden van een nieuwe, veel tijd op eisende functie in Den Haag zijn taak bij het weekblad te moeten beëindigen. Zijn op volger is eveneens journalist van beroep en werkzaam in Den Haag, maar reeds ge ruime tijd woonachtig in Waddinxveen, zijn adres is Vijverlaan 7, telef. 2827. De publieke belangstelling voor de vorige week donderdagavond gehou den raadsvergadering was onevenredig groot in verhouding tot de beknop te agenda van slechts elf punten, die weinig aanleiding tot langdurige discussies gaven. Misschien hoopte men op een openbare reactie van burgemeester Van der Hooft als antwoord op hetgeen de voorzitter van de Kamer van Koophandel een week eerder tijdens een vergadering over het Waddinxveense college van B. W. had gezegd, inzake de sluiting van de textielwinkels. Tegen de verwachtingen in heeft burgemeester Van der Hooft echter afgezien van een antwoord in het openbaar. Naar wij vernamen heeft hij de voorzitter van de Goudse Kamer van Koop handel schriftelijk van alle feiten op de hoogte gesteld, met het verzoek de onjuistheden, uit zijn toespraak, in het openbaar te herroepen. Fa S. 50; Fa A. 25; Fa C. P. B. 25; J.H.M. 10; leden zwemclub Gouwe 270; H.V. 10; E.M. 1; Weekblad voor Waddinxveen f 100; mej. v.d.N. 1; Fa S. 15; N.V. B. 75; mej. A.V. 2,50; v.d. L. f 10. Na één week actie praatmachines in Waddinxveen is er dus reeds een bedrag binnen voor meer dan twee praatmachines. „Spreken met de militairen in Nieuw Guinea” onder dit motto haakten wij vorige week in op de reeds langer lopende actie van het Algemeen Dagblad te Rotterdam, dat onder zijn lezers gelden inza melt om daarvoor aan de militai ren in Nederlands Nieuw Guinea zoveel mogelijk transistor bandre corders te zenden, waardoor het mogelijk wordt gesproken brieven met de familie thuis uit te wisse len. Ver over de honderd van die bandrecorders zijn dank zij de bij dragen die van alle zijden binnen stroomden reeds per KLM naar Nieuw Guinea verzonden. Inmiddels kwam in Nederland een organisatie van vrijwilligers tot stand, die zich tot taak stelde, de De brief van het college van Rijks- bemiddelaars, dat Waddinxveen nog niet in een hogere klasse kan worden ingedeeld was voor me vrouw F. T. van der Torren-Veen- dorp (VVD) aanleiding om nadere informaties te vragen. Burgemeester Van der Hooft deelde mede, dat het college zijn beslissing heeft moeten nemen op grond van oude gegevens die in feite niet overeenstemmen met de huidige situatie. In 1963 zal deze zaak echter opnieuw aanhan gig worden gemaakt en dan zal die hogere indeling toch wel een heel goéde kans maken. De benoeming van twee school hoofden, een voor de nieuw op te rchten openbare Ulo-school en een voor de openbare Jan Ligthart- school leverde geen moeilijkheden op. Met vrijwel algemene stemmen werd de heer H. J. Egbers thans onderwijzer aan een Ulo-school in Emmeloord in de eerste functie gekozen, terwijl de heer G. de Kop pelaar thans hoofd van een school teur van het onderwijs de grond aan de Sniepweg zelfs niet geschikt vond voor de bouw van een kleu terschool en dat het nog braak lig gende stuk grond op de hoek van leplaan en Esdoornlaan daarvoor veel beter was geschikt. De heer Van Oosten wilde gaarne nader worden inge licht over de kwestie van de grenswij zigingen ten aanzien van Waddinxveen. In het geen hij die dag in het Weekblad voor Wad dinxveen had gelezen naar aanleiding van de minister, meende hij enige on juistheden te bespeuren. De burge meester zeide, dat de tekst bij het ministerie was opgevraagd, maar dat er zeker weer een nota van de zijde van B. W. zou komen, waar in de minister op die onjuistheden zal worden gewezen. De voorzitter acht deze affaire voor Waddinx veen een zaak van levensbelang. Hij benadrukte nog eens, dat Wad dinxveen steeds weer wordt terug gewezen, waarbij hij een en ander vooral weet aan de invloed van Gedeputeerde Staten, en hij zelfs sprak over onjuiste voorlichting door dit college aan de minister. De burgemeester meende, dat de raadsleden veel goed zouden kun nen doen, indien zij over deze kwes tie ook hun eigen kamerleden zouden benaderen. Precies een uur, nadat de voor zitter de vergadering had geopend, konden de raadsleden alweer huis waarts keren. Veertig jaar waren de gebroeders J. M. Mol en M. Mol vorige week onafgebroken in dienst bij de heer A. Kroes aan de Bredeweg. Ter ge legenheid hiervan kwam burge meester C. A. van der Hooft in ge zelschap van gemeentesecretaris H. Jenné aan beide broers de ereme dailles in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uitreiken De heren Mol, die destijds uit St. Philipsland naar Waddinxveen kwamen, zijn niet alleen veertig jaar werkzaam op het landbouwbe drijf van de heer Kroes, maar ook zijn zij al die jaren met hun gezin nen buren geweest in hun bedrijfs woningen aan de Bredeweg nr. 2 en 3. De raad ging er mee akkoord de j Emmastraat voortaan Trompstraat te noemen en de Prins Hendrik straat te verdelen in Piet Hein- straat (noord-zuid deel) en De Ruijterstraat (oost-west deel). Bij de rondvraag was het de heer Kooijman, die als nestor van de raad de voorzitter met zijn gezin een prettige vakantie toewenste namens alle leden. was van de onzorgvuldigheid, waarmede de gemeente handelde. De voorzitter herinnerde hem er aan, dat de raad zelf unaniem tot het voeren van een kort geding had besloten en dat Gedeputeerde Staten met dit besluit akkoord wa ren gegaan. ,,U moet dan ook tegen uw verlies kunnen” zo zeide de burgemeester. Waarop de heer Lips weer repliceerde, dat niet de gemeente, maar de heer Van den Berg het kort geding aanhangig had gemaakt. „Maar pas na het besluit van de gemeenteraad, om zich niet bij de eisen van de heer Van den Berg neer te leggen, wat dus betekende, dat de raad de con sequenties van een kort geding wilde aanvaarden,” zo luidde het antwoord van de burgemeester. Maar deze wilde ook van de heer Lips weten, welke gevallen hij nog meer op het oog had, aangezien hij duidelijk in meervoud had gespro ken. In dit verband bracht het socialis- PRAATMACHINES VOOR NIEUW GUINEA vermelding: Praatmachines N.N. in Woudrichem werd benoemd tot hoofd van de Jan Lighartschool. Voor mevrouw Van der Tor ren was een en ander aanlei ding op te mer ken, dat deze benoemingen voor de raad eigenlijk een wassen neus zijn, omdat ux. raadsleden toch niet alles over de solli- tanten weten zou, Dezer dagen vertrekt onze plaatsgenoot E. Overdam als dienst plichtig militair naar Nederlands Nieuw Guinea. Zodra hij daar aankomt, zal hij reeds de beschikking hebben over een praatmachi- ne, om gesproken brieven van thuis te kunnen beluisteren en ook gesproken brieven terug te zenden. Dat geeft hij dan te danken aan zijn medeleden van de zwemclub De Gouwe, die in het kader van de actie praatmachines f 270 bijeenbrachten om hun lid Over dam in ieder geval zo’n praatmachine te kunnen aabieden. Symbolisch werd de praatmachine (met behulp van een door de fa Kranenburg en De Bruin in bruikleen afgestaan apparaat) vorige week door de voorzitter van de Gouwe, de heer H. Jenné tijdens een bijeenkomst in café-restaurant Royal aan hem overgedragen. Links de dpi. wmr. E. Overdam met de praatmachine, terwijl zijn ouders en broertje toekijken. Staande de heer Jenné (links) en Gouwe bestuurslid van den Bosch (rechts). Zodra de heer Over dam in Nieuw Guinea is aangekomen zal het geschenk van de Gouwe hem door het Algemeen Dagblad, dat dezepraatmachines extra voordelig kan kopen en ook reductie op de verzendkosten krijgt, worden toegezonden. F. T. v. d. Torren- Veendorp (VVD) wassen neus kan. Zij indien de wet dat niet belemmerde, dergelijke benoemingen veel liever aan het college van B. W. willen delegeren. Ook vroeg het vrouwelijke liberale raadslid waarom de keuze van het college was gevallen op leerkrach ten met een betrekkelijk hoge leeftijd. Burgemeester Van der Hooft beantwoordde deze vraag zeer uitvoerig, waarbij hij uiteen zette, dat de kwaliteiten van beide leerkrachten van dien aard zijn, dat het college over het bezwaar van de wat hogere leeftijd heeft willen heenstappen. Zo uit de woorden van de voorzitter op te maken, zullen beide scholen met hun nieuwe leiding de toekomst vol vertrouwen tegemoet kunnen zien. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad akkoord met het verzoek van de plaatselijke kappers, om voortaan de verplichte sluilings- middag te stellen op maandag. Het verzoek van twee textielhandelaren om voor hun zaken de verplichte woensdagmiddagsluiting te verzet ten naar de maandagmiddag kwam niet in behandeling, omdat zij dit verzoek na het afwijzend advies van B. W. uit eigen beweging al hadden teruggenomen. De eerste gesproken brief uit Wad dinxveen naar onze plaatsgenoot W. Lindhout werd maandagavond opgenomen bij de familie thuis. Niet minder dan tien stemmen werden op de band vastgelegd, als mede enkele stukjes lievelingsmu ziek. Waarschijnlijk nog voor het weekeinde zal matroos Lindhout deze geluiden van thuis op zijn verre post kunnen beluisteren. Zo’n praatbrief doet duizendmaal meer Abonnement per kwartaal f 1.- bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur dinxveense ouders en familieleden op te nemen. Op onze giro-rekening 47062 kwa men reeds spontaan de eerste gif ten binnen en ook op ons kantoor werden reeds bijdragen afgegeven. Elders geven wij een verantwoor ding van de ontvangen gelden, daarbij, in verband met verzoeken van de meeste gevers, alleen de initialen vermeldend. Zodra er een bedrag voor één praatmachine 270) bijeen s, maken wij dit on middellijk over aan het Algemeen Dagblad te Rotterdam, dat per eerstvolgende gelegenheid een praatmachine namens de Waddinx veense gevers naar Nieuw Guinea zendt. Er verblijven tenminste zeven Waddinxveense militairen in Nieuw Guinea. Laat hen merken dat er ook in Waddinxveen een thuisfront is en dat wij met z’n allen ten minste ook zeven praatmachines kunnen wegsturen, om voor onze militairen die afstand van veertien- duizend kilometer tussen jungle en moederland enigszins te overbrug gen. P. Lips (PvdA) „niet zorgvuldig" hij de indruk heeft gekregen uit dit en andere gevallen, dat er niet al tijd zorgvuldig met de rechten van de ingezetenen wordt omgespron gen. Burgemeester Van der Hooft vroeg de heer Lips zich duidelijker uit te drukken. Hij achtte dit een insinu atie. Het raadslid volstond eerst met de opmerking, dat juist dit laatste proces een duidelijk bewijs dan enkele papier. Haakt ook u daarom in op de actie Praatmachines. Giro 47062 tJi.v. Weekblad voor Waddinxveen, on der vermelding praatmachines N.N. of geeft uw bijdrage af bij ons kantoor, Oranjelaan 9. Voor de goede gang van zaken verzoeken wij alle gevers alleen dit giro-num- mer te gebruiken of gelden alleen op ons kantoor af te geven. Aan het begin van de op één na laatste vergadering van de Wad dinxveense raad in zijn huidige samenstelling, deelde de burge meester mede, dat een danktele- gram van Z.K.H. de Prins was ont vangen voor hetgeen Waddinxveen hem ter gelegenheid van zijn ver jaardag had aangeboden. Zelden of nooit geven de ingeko men stukken en mededelingen, die altijd als het eerste punt op de raadsagenda staan vermeld, reden tot opmerkingen. Het was de heer P. Lips (PvdA), die deze maal echter naar aan leiding van dit agendapunt enkele opmerkingen maakte, die in feite leidden tot een klein incident. Na één week actie „praatmachines” in Waddinxveen is er van verschei dene zijden reeds voldoende geld bijeengebracht om twee bandrecorders naar militairen in Nederlands Nieuw Guinea te zenden. Niet vorige week zaterdag, zoals wij beloofden, is de eerste Waddinxveense bandrecorder vertrokken, maar gisteren werd de praatmachine aan boord van een KLM-vliegtuig geladen. Ook de eerste Waddinxveense gesproken brief is dank zij de bemiddeling van de fa. Kranenburg en De Bruin op de band vastgelegd en op dit ogenblik reeds op weg naar oze plaatsgenoot Lindhout te Manokwari in Nieuw Guinea. V

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 1