Mislukkingen en tegenslag in rood China sinds 1958 J. Bron wil het nut bewijzen van aardstralenkastje ©F KERKEN NODIGEN zowel voor 's MAANDAGS de zijn. J Vanaf heden zullen de kapsalons, dames als heren, hele dag gesloten Wanneer kan derde Waddinxveense praatmachine naar Nieuw-Guinea Knaapje (7 jr) ging alleen op avontuur de dus wel salons zijn GEOPEND. Hoofdwonden meest voorkomend Actie „Praatmachines letsel bij bromfietsongevallen Vreemde proef met vier mummies in Friese dorp Wieuwerd De grote sprong voorwaarts bracht land voor groot deel in hongersnood Uiteraard DINSDAGMIDDAG van thuis” PAGINA 3 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1962 Gemeente Waddinxveen Waardeloze rommel I 2 21 1 4 Ernstig gew. 54 162 728 10 48 164 749 11 52 Landbouw voorrang Spreekuur voor woningzoekenden Voedselgebrek Verdere tegenslagen VAKANTIE REGELING BAKKERS Twee brieven Koe door bliksem getroffen Openbare bekendmaking Jeugd Waddinxveen behaalde 10-1 zege Benoemd Ontwrichting Verantwoording praatmachines Nam. 7 uur ds. C. A. van uur 18.30 uur Wachttorenstudie (hoofdletsel, overig letsel en onbekend letsel), bron: C.B.S. Aantal slachtoffers onder de duopassagiers van brom- TABEL 3. Overleden Totaal 73 19 512 512 Nadere onderverdeling naar de aard van het hoofd- 35 35 In opdracht van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft het Cen traal Bureau voor de Statistiek een onderzoek ingesteld naar de aard van het letsel, dat bij een verkeersongeval betrokken brom fietsers en hun duopassagiers opliepen in de maanden december 1961 en januari 1962. In onderstaande tabellen treft men de resul taten van dit onderzoek aan. Aard van het letsel Hoofdverwondingen Overig letsel Totaal Onbekend letsel Aard van het letsel Hoofdverwondingen Overig letsel Totaal Onbekend Overleden 4 21 16 4 2 Totaal 749 421 1170 23 Totaal 52 52 100 2 Op de bijeenkomst van het partij- comité werd besloten aan de ont wikkeling van de landbouw voor rang te geven boven uitbreiding van de industrie. Dit was voor een regime dat de nationale economie had gepousseerd, een wel uiterst radicale ombuiging van beleid. Door Peking werden buiten de lan den van het communistischeblok zes miljoen ton tarwe en gerst ge kocht om de ergste honger te be strijden. De regering probeerde op alle manieren ontevredenheid en Het eerstvolgende spreekuur voor woningzoekenden zal worden ge houden op maandag 13 augustus 1962 van 7 tot 8 uur n.m. in het gebouw van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken (achter het ge meentehuis). Gereformeerde Kerk. V.m. 9.30 en nam. 6.30 ds. J. Snoey. Remonstrantse Kerk. Overleden 21 Ernstig gew. 3 Ernstig gew. 728 421 1149 7 Ernstig gew. 48 48 96 Totaal 6 I gespro- >A Aan het eind van het jaar 1958 beweerden de Chinese communis ten dat de grote sprong voorwaarts reeds vruchten afwierp door onge kend rijke oogsten. De staalpro- duktie werd geraamd op 11 mil joen ton, die van graan op 375 mil joen ton en van katoen op bijna 3,5 miljoen ton - alles meer dan het dubbele van 1957. Niettegen staande deze beweerde overvloed, verschenen in de communistische pers berichten over krappe voed selvoorraden in de steden. Toene mende onrust onder de bevolking was er de oorzaak van dat de partij in december besloot de oprichting van stedelijke communes en stren- 40 procent van het er in gevoerde water naar het noorden brachten; de rest verdween in de bodem. Ge leerden waren bevreesd voor een verzilting van de bodem tengevol ge van de ondeskundig uitgevoerde waterafvoer. In 1960 vaardigde Pe king een thans nog geldend verbod uit op de publikatie van produktie- cijfers. De voedselproductie in ’59 was gesteld op 270 miljoen ton, maar volgens de beste ramingen werd het in 1960 niet meer dan 185 miljoen ton - en hoeveelheid die ook in 1957, vóór de grote sprong werd verkregen. De produktie bleef in 1961 op nagenoeg hetzelf de niveau - ofschoon China nu on geveer 50 miljoen monden meer te voeden had dan in 1957. De lichte industrie, die voor 80 pro cent van zijn grondstoffen van de landbouw afhankelijk is, begon nu ook grote tekorten in verbruiks- goederen op te leveren. Overstro mingen en droogte geselden het land en Peking kon het daardoor aangebrachte onheil niet effectief bestrijden. De Chinezen noemden deze natuurrampen de ergste se dert een eeuw. Nadere onderverdeling naar de aard van het hoofd letsel van de in tabel 1 opgesomde bromfietsers. Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur ds. J. van der Haar St. Maartensdijk. Nam. 6.30 uur ds. D. v. d. Ent Braat Monster. Hervormd Wijkgebouw, Esdooml. V.m. 9.30 uur ds. v. Hoeff v. Velzép, Meeuwen. Nam. 6.30 uur ds. J. v. d. Haar. N.H. Kring „Wet en Evangelie”. V.m. 9.30 uur ds. H. v. d. Akker, Gouda. Harten, Delft. TABEL 2. fietsers (december 1961 en januari 1962), gerubriceerd naar de aard van het letsel (hoofdletsel, overig letsel en onbekend letsel), bron: C.B.S. TABEL 1. Aantal slachtoffers onder de bromfietsers (december 1961 en januari 1962), gerubriceerd naar de aard van het letsel Soort hoofdletsel Schedelbasisfractuur Hersenschudding al of niet met andere verwondingen Overig letsel, al of niet met ander letsel Op een in mei 1958 gehouden con gres van de Chinese communisti sche partij werd het programma van de grote sprong voorwaarts aangenomen onder de leuze meer, beter, sneller, goedkoper. Daarbij werd in het bijzonder de nadruk gelegd op de zware industrie en Peking blufte dat binnen 15 jaar Groot-Brttannië in industriële pro duktie voorbij gestreefd zou wor den. In de landbouw zou China door steeds overvloediger oogsten de wet van de verminderende meer opbrengst logenstraffen. Dit doel zou verwezenlijkt worden door de arbeidskracht van China’s bevol king van 700 miljoen met weerga loze intensiteit te exploiteren. In augustus van dat jaar besloot de partij tot omvorming van de collec tieve boerderijen en grote landbouw communes. De van al hun bezittin gen beroofde kleine boeren werden onder bijna militaire tucht inge deeld in arbeidsbrigades: het nor male huiselijk en maatschappelijk leven had opgehouden te bestaan. Er weden openbare eethuizen en kinderbewaarplaatsen ingericht om de vrouwen vrij te maken voor arbeid op de akker. In december was vrijwel 99 procent van alle plattelandshuishoudingen verdwe-i nen en omgevormd tot 26.000 com munes. In een campagne die zijn hoogte punt bereikte in oktober werden miljoenen kleine boeren aan het werk gezet in kleine overal opge richte ijzer- en staalsmelterijen. Miljoenen werkten ook volgens ’n uit acht punten bestaand landbouw handvest, waarin werd gebroken met alle van oudsher geldende be ginselen van de landbouw. Zo moest er bv. diep worden geploegd en de akker dicht beplant worden. In april 1960 maakte de Chinese commissie van toezicht op de wa terwegen bekend dat de inder haast aangelegde kanalen slechts daal kli maat met een eigen lucntcirculatie. Volgens de heer Bron liggen de li chamen in de grafkelder echter op zijn kastjes die aardstralen kan weg- een plaats, die als een kruispunt van enige sterke aardstralen kan worden beschouwd. Hij beweert, dat hij met nemen en dat de mummies dan bin nen enkele dagen tot ontbinding zul- overgaan. In Wiewerd waar de mummies in de Hervormde Kerk niet alleen een aar dige touristische attrastie zijn, maar bovendien jaarlijks enkele duizenden guldens aan entreegelden opleveren, wil men de heer Bron geen enkele medewerking verlenen. Hij meent echter, zonder bij de grafkelder te komen, zijn proef toch te kunnen ne men vanaf een naastgelegen weiland Gisteren vernamen wij, dat de heer Bron geen overeenstemming heeft kunnen bereiken met de kerkelijke autoriteiten van Wieuwerd, van de proef met de aardstraal-kastjes te nemen. Hij wil later echter toch nog pogingen in het werk stellen zijn beweringen waar te maken. ook ad- arbeid spreekbeurten vervul- Over enige tijd zal hij zich in In de periode van 23 juli tot en met 4 augustus zijn onderstaande zaken gesloten J. Verheul G. Hollander H. en G. Huizer de Coöperatie Van Ardenne W. J. Los In deze tijd wordt met de bel geluid. Van 6 t.e.m. 18 augustus Van der Spoel J. v. d. Loo T. Broer J. de Graaff S. Kerver Twee brieven zijn deze week door Waddinxveense families opgenomen bij de firma Kranenburg en De Bruin en via het Algemeen Dagblad naar Nieuw-Guinea verzonden. Naar twee Waddinxveense soldaten, die daar de stemmen van hun vader en moeder, hun verloofden en vrienden kunnen beluisteren. Afgewisseld met hun lievelingsmuziek. De actie „Spreken met militairen op Nieuw-Guinea gaat uiteraard nog steeds door. Wie graag een gespro ken brief naar ’n familielid ofvriend wil zenden moet zo snel mogelijk contact met dé firma Kranenbnig en De Bruin opnemen. Tijdens de- hevige onweersbui, die vorige week donderdagmiddag boven Waddinxveen en omstreken woedde, werd een koe van de heer Burger aan de Henegouwerweg door de bliksem getroffen en op slag gedood. De burgemeester van Waddinxveen maakt bekend, dat hij op dinsdag 7 augustus a.s. geen spreekuur houdt. VAKANTIE REGELING KRUIDENIERS Van 30 juli t.e.m. 6 aug. A. Koster, J. Dorrekenskade 39 Van 30 juli t.e.m. 8 aug. P. Asscheman, Emmastraat 9 G. v. Ringelenstein, leplaan 71 J. Asscheman, Kon. Wuhel. pl. 1 Van 6 t.e.m. 15 aug. T.B roer, Dorpsstraat 46 Van 20 t.e.m. 24 aug. A. v. d. Sluis, Dorpsstraat 104 Van 13 t.e.m. 18 aug. G.Vi sser, Noordeinde Van 13 t.e.m. 22 aug. N.Hofman Burg. Trooststr. 35 G. Bosman, Burg. Trooststr. 79 VAKANTIE REGELING SLAGERS Van 25 juli tot 4 augustus C. Koot Van 28 juli tot 8 augustus F. Versluis C. Kerver Van 6 tot 15 augustus K. van Tilburg VAKANTIE REGELING MELKHANDELAREN Van 23 juli tot 4 augustus C. v. Leeuwen, Kerkweg 169 D. Kool, Dorpsstraat 39 Van 6 augustus tot 18 augustus G. Kool, Sniepweg 6 Gebr. Cammeraat, Zuidkade 232 Van 20 augustus tot 1 september F. J. Bos, Brugweg 10 C. J. de Bruin, Zuidkade 206 gere ordening van de landbouw- communes uit te stellen. De partij stond toe dat aan overwerkte le den van de communes meer rust zou worden toegestaan en dat zii betaald moest worden naar gelang van de geleverde prestaties, ter wijl zij nu ook neven bezigheden zouden mogen verrichten. De ex-Waddinxvener Johannes Bron, thans woonachtig in Ede, is voornemens de waarde van zijn nogal omstreden aardstralenkastjes te gaan bewijzen. Zoals bekend is er over deze kastjes de afgelopen maanden nogal een en ander te doen geweest, mede naar aanleiding van een serie artikelen in het weekblad De Spiegel. Hierin werd o.m. ook naar voren gebracht, dat in Wad dinxveen van gemeentewege met deze aardstralenkastjes wordt geëx perimenteerd op de in aanleg zijn de nieuwe sportvelden in de Oran- jewijk. Tot nu toe is hierover in Waddinx veen nogal geheimzinnig gedaan. In de raadsvergaderingen is er slechts zeer oppervlakkig over gesproken. Ongetwijfeld zal het van belang zijn wanneer binnen afzienbare tijd eens in de openbaarheid kwam, welke re sultaten er met deze kastjes van de heer Bron zijn bereikt of welke ver wachtingen men er nog van heeft. De massale vlucht van Chinezen naar Hongkong gedurende de laatste tijd heeft nog eens de nadruk gelegd op de desastreuze ontwikkelingen in communistisch China. Hieronder volgt een schematisch overzicht van de gebeurtenissen in China sindt 1958 („De grote sprong voorwaarts welke tenslotte tot de vlucht van duizenden Chinezen heeft geleid. Zaterdagmiddag j.l. werden er op het terrein van Be Fair aan de Kanaal dijk enige aantrekkelijke voetbalwed strijden gehouden, ten bate van het Kon. Wiihelminafonds. Een bijzonder succes behaalden de Waddinxveense junioren op het jeugd team uit Gouda. Zij wisten de partij met liefst 10-1 te winnen en ontvin gen als prijs een lauwertak. Een Gouda-team kwam uit tegeneen Feyenoord-combinatie. Na een span nende wedstrijd was de eindstand 1-0 in het voordeel van Gouda. Voor het enige doelpunt had Jan Neven gezorgd. Hierdoor kwam Gouda in het bezit van de wisselbeker. Het is zonder meer duidelijk, dat het vooral letsel aan het hoofd is, waardoor aangereden bromfietsers komen te overlijden. Dit som bere cijferoverzicht leert dan ook één ding: een valhelm voor bromfietsers, of liever gezegd een bromfiets-cap, is zeker aan te bevelen. Zoals motorrijders eigenlijk nooit zonder valhelm zouden moeten rijden, zo zou iedere bromfietser een bromfiets-cap op zijn hoofd moeten zetten, voordat hij zijn voertuig start. Ook al is het voor een boodschap in het dorp Het spreekt vanzelf, dat wij het bij die twee niet kunnen laten. Nog f 168,— is er nodig, en dan kan de derde praatmachine (een kleine band recorder, waarmee gesproken brie ven van thuis kunnen worden beluis terd en gesproken brieven naar huis kunnen worden opgenomen) via het Algemeen Dagblad naar Nieuw-Gui nea worden gestuurd. De 20-jarige Th. Bikker uit de Prunusstraat 26, dient ook als mili tair op Nieuw-Guinea. Denk even aan onze Waddinxveense soldaten, als u de hoogte van uw bijdrage voor de praatmchines bepaalt. De ZONDAGSDIENST wordt waar genomen door dr. J. W. H. Helle man, Kerkweg 222, telefoon 2979. TABEL 4. N letsel van de in tabel 2 opgesomde duopassagiers. Soort hoofdletsel Overleden Schedelbasisfractuur 3 Hersenschudding al of niet met andere verwondingen Overig letsel al of niet met ander letsel Nu de actie „Praatmachines van thuis” twee weken loopt, is er ondanks de vakantie-tijd al een bedrag van in totaal f 642,— op gironummer47662 bin nengekomen of afgeven bij de redaktie: Oranjelaan 9. Twee praatmachines heeft Wadinxveen op die manier al naar Nieuw-Guinea kunnen zenden. Deze machines zijn nu al in gebruik) ergens in de dichte oerwouden, waar onze jongens op hun posten staan. Onze oud-inwoner de heer J. R. van Beek, thans woonachtig te Den Haag is benoemd tot administrateur van de Geref. Zendingsbond van de Ned. Herv. Kerk. Naast zijn werk als procuratiehouder zal hij nu ministratief-organisatorische verrichten en len. Utrecht gaan vestigen. Tijdens het tweede nationale volks congres in april 1959 bleef men de nadruk leggen op de grote sprong voorwaarts, maar werd niettemin erkend dat zich door het gevolgde beleid ontwrichtingen hadden voorgedaan. Half 1959 werden door de commu nistische partij veranderingen in de opbouw der communes aange bracht, waarbij ondoeltreffende communale industrieën werden stil gelegd en de boeren werd toe gestaan niet langer gebruik te ma ken van de gemeenschappelijke eethuizen. De partij streefde ook naar een meer rationele benade ring van de nieuwe landbouwme thoden. Door jhetf diepe ploegen werd onvruchtbare ondergrond naar boven gebracht en dit vereiste abnormaal grote hoeveelheden meststoffen, een schaars aanwezige handelswaar. Door te dicht planten werden spichtige halmen verkre gen, gele bladeren en kleine aren. In augustus moest het centrale co mité van de partij toegeven dat de bekend gemaakte produktie van 1958 was gebaseerd op flink aange dikte statistieken. De graanoogst was slechts 250 miljoen ton ge weest en de katoenopbrengst niet meer dan 2 miljoen ton. Vele waar nemers zijn echter van mening dat de werkelijke opbrengsten nog la ger waren. Bovendien werd door de partij er kend dat het produkt van de klei ne achtererf ijzersmelterijen met inbegrip van drie miljoen ton ruw staal, voor de industrie niet bruik baar was. Ondanks deze misluk kingen zette Peking een andere in grijpende beweging op touw. On geveer 77 miljoen boeren werden gedwongen kanalen te graven met het doel een grootscheepse bevloei ing van de droge noordchinese vlak te mogelijk te maken. Van verscheidene zijden is de heer Bron in de loop der maanden aange vallen en werden zijn aardstralenkast jes als „waardeloze rommel” gekwali ficeerd. Met de mummies, al vele ja- ren lang een bezienswaardigheid in het Friese dorp Wiewerd, wil de heer Bron, volgens berichten uit de dagbladen nu bewijzen, dat zijn aard stralenkastjes wel degelijk werken. Tot nu toe wordt het feit, dat de 4 mummies uit de zeventiende eeuw in de grafkelder in Wiewerd zogoed bewaard zijn gebleven toegesehreven aan een daar heersend speciaal kli- Tientallen mensen hebben vorige week zaterdag urenlang gezocht naar het 7-jarig zoontje van de familie Zwanenburg aan het St. Viktorplein. Om een uur of twaalf was het kind, dat debiel is, en alleen tijdens de va kanties in het ouderlijk huis ver toeft, voor het laatst gezien. Vele buren en kennissen hielpen met het uitkammen van de omgeving, maar het knaapje bleef onvindbaar. Ten slotte ging men over tot dreggen in de Gouwe, doch dat leverde even min resultaat op Groot was de vreug de echter, toen het kind omstreeks drie uur met zijn step op de rijks weg onder Bleiswijk gezond en wel werd aangetroffen. Hij werd met spoed naar zijn gelukkige ouders te ruggebracht om uit te rusten van zijn avontuurlijke tocht. In totaal heeft de Waddinxveense actie „Praatmachines van thuis” nu een bedrag van 642,— opgeleverd. De vorige week hebben wij over 594,50 verantwoording afgelegd. Dat was dus een bedrag voor meer dan twee praatmachines. Deze week kwam er nog 47,50 bij De gevers waren: de heerj. v.d. R., f 2,50; de heer F. V., f 2,50; mevr. P. j. v.d. L. sr., f 10,—; mevr. F. T. v.d. T., f 10,—; fam. B., 10,—; de heer D. U., f 10,— en de heer V.d. L. f 2,50. Nog maar 168,— er bij en we kun nen de derde praatmacnine wegstu ren I onverschilligheid te onderdrukken. De commune verloor aan beteke nis naarmate de uitvoering van de landbouwpolitiek in handen werd gelegd van kleine produktiegroe- pen. De boeren werden gedwon gen kleine stukken particuliere grond te bebouwen. Van de zijde van de partij werd gepoogd de overblijfselen van het kapitalisme te rationaliseren, doch het gewen ste resultaat bleef uit. Degenen die in de loop van 1961 een bezoek aan China brachten za gen er stilstaande fabrieken, een ondervoede bevolking en een nog verder dalend moreel. Op het in april 1962 gehouden volkscongres werd van hogerhand aangedron gen op verdere inkrimping van de industrie en grotere aandacht aan de moeilijkheden in de landbouw. Er werden maatregelen getroffen om arbeiders uit de steden naar het platteland over te brengen. Be gin mei begon de uittocht van dui zenden Chinezen, door honger en gebrek gedreven, naar de Britse kroonkolonie Hongkong, een der voorposten van de vrije wereld. Chr. Afgescheiden Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur ds. A. P. Verloop v Woensdag nam. 7 uur ds. A. P. Verloop. KERKDIENSTEN R.K. KERK Parochie St. Victor, Zuidkade Pastoor: B. Emmelkamp, telef. 2425 Zaterdag biechtgelegenheid 4-8 uur. Missen’s zondags 7 uur de vroeg mis 8.30 uur de Hoogmis11 uur de late Mis’s avonds 7 uur Lof Door de week ’s morgens 7 en 8 uur Elke eerste vrijdag van de maand 8 uur avondmis Jehova’s Getuigen, Kerkweg 66 donderdag 19.30 uur Bedieningsschool 20.30 uur Dienstvergadering zondag

WvW | 1962 | | pagina 3