Proeven met kussa in Waddinxveen haal uw huis van de bank Coöp. Raiffeisenbank D. Uitbeijerse: „Handhaven zondagsrust, geen sport nieuwsblad Onafhankelijk verlang de meeste waarde voor uw geld Nieuwe raadsleden stellen zich voor komt naar Kunstcentrum 6250,- Politie controleert snelheid met radar OPEL de jong’s autohandel n.v. V er schijnt elke donderdag NIEUWE GEZICHTEN IN DE RAAD Werk van trank Letterie K Ze nemen het te makkelijk en gooien ’t op een accoordje NL w F i de meest verkochte wagen in de middenklasse Oranjelaan 40 Telefoon 2265 Kleikadebewoners klagen over stank Zondagsrust Te hoge huren Twee lijsten Nieuwsgierig Heet hangijzer Hele zetel er bij Lang in bestuur Melken moet Vlaag Smaak Mi DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1962 18e JAARGANG - Nr. 894. er r o die v I AOl IAA aangesloten bij de coöperatieve centrale raiffeisen-bank te UTRECHT I reeds vanaf i Hoe doet u dat? Dat doet u zo: U stapt onze bank binnen. U zegt: „hier is mijn spaarboekje en dit is mijn saldo”. Wij vragen: „opne men?" „Ja” zegt u, „hele saldo, ik bouw een huis, maar... mijn saldo is niet toereikend". In zulke gevallen willen wij u gaarne van advies dienen. Komt u dan eens praten. Dirk Uit- hier valt zijn met eer- 25 ngl vd on r el sch| Tieq jm ive| altijd uw beste keus De beeldhouwer (links op de foto) toont een bezoeker een van zijn scheppingen. telefoon (0 1820) 45 41 gouda Bij de foto: De 15-jarige Loek Sla- man toont hier de kussa, die zijn vader gekweekt heeft. De bewoners van de Kleikade on dervinden de laatste tijd en vooral tijdens de warme dagen grote last van de stank die er uit de sloot langs de kade opstijgt. Wanneer de temperatuur naar een wat normaler zomers niveau oploopt is het dikwijls niet te doen om deuren en ramen open te zet ten. Vooral nu sinds enkele weken het riet langs de sloot is verwij derd is de reuk penetrauter gewor den. De bewoners hebben zich al enige malen bij de gemeente be klaagd en zij zijn nu bezig een verzoekschrift op te stellen waarin zij gezamenlijk het gemeentebe stuur zullen verzoeken aan deze toestand een einde te maken. Op het ogenblik is de prijs van de kussa, die helaas nog zeer schaars op de markt wordt gebracht, per stuk rondom de 36 cent. vrouw hem heftig bij, is het rusthuis Er zou, o, al lang geleden, een chris telijk rusthuis komen, maar waar waar blijft het Tijdens de zittings periode van deze Raad móet dat voor elkaar komen, meent hij. „Er is over die zaak al zoveel ge zegd, je zou er moedeloos van wor den,” valt zijn vrouw in. „De diako- nie van de Herv. Kerk heeft de sub- sidie-aanvraag al lang geleden inge diend, maar men krijgt de interne organisatie blijkbaar niet rond,” con cludeert Dirk Uitbeijerse. „Een heet hangijzer, dat is het, die zaak met het rusthuis.” Over zijn programma is het nieu we raadslid nogal kort. In de eerste plaats ziet hij als zijn taak, in de nieuwe raad een stem te zijn, Gods woord zal laten klinken. Een onderwerp dat ook zeker gaat spelen is de goedkopere woningbouw goedkoper dan tot nu toe althans. De huren zijn in Waddinxveen aan de hoge kant, meent de Herv. Kies vereniging en Dirk Uitbeijerse zal zich helemaal inzetten, om ook voor de arbeiders huizen te krijgen in on ze gemeente, die qua huur bewoon baar zijn. Volgende week dinsdag, 21 augus tus, wordt in het Kunstcentrum de tentoonstelling geopend van de Voor- burgse beeldhouwer Frank Lette rie (31), waarover wij al eerder schre ven. Iedereen, die belangstelling heeft voor hedendaagse kunst, wordt van harte uitgenodigd, deze exposi tie te komen bezien. De nieuwe Raad van Wad- dinxveen heeft een ander gezicht gekregen. Wanneer 4 september de nieuwe raad zal worden geinstalleerd, zullen er zes nieuwe gezichten te zien zijn. Om onze lezers bekend te maken met diegenen, die als nieuwkomers in de raad over hun gemeentelijk wel en wee zullen beschikken, heb ben wij een serie vraagge sprekken gehad met de toe komstige raadsleden. Allen komen zich in dit weekblad voorstellen en zullen daarbij kunnen vertellen, wat hun idealen zijn en welke feiten zij graag zouden realiseren. De redaktie geeft in deze serie interviews uitsluitend de mening van de ondervraagde raadsleden weer en draagt voor deze meningen vanzelf sprekend geen enkele ver antwoordelijkheid. Dit maal is het woord aan de heer D. Uitbeijerse die voor de Ned. Herv. Kiesver. zitting krijgt in de nieuwe raad. Dirk Uitbeijerse staat in een bruin costuum in de berm van de Henegouwerweg uit te kijken over het water van de Gouwe. Zijn zoon zwemt ergens midden in, met een stel vrienden. Het wordt al donker, en dus moet de jongen binnen komen. Dirks stem schalt over het water. En de zoon gooit de bal naar een vrind, duikt even onder en crawlt naar de oever. „Gauw afdrogen jongen,” zegt Dirk Uitbeijerse, „het wordt te koud nu. De jongen beaamt dat en verdwijnt naar zijn kamer. Dirks vrouw schenkt koffie en de zoon komt nog even welterusten zeggen. Dirk kijkt trots naar hem, geeft hem een De laatste keer kon men het ech ter niet eens worden. Er werd uit eindelijk maar besloten, twee lijsten in te dienen. De C.H.U. en de A.R. kwamen met één lijst uit en de S.G. P. deed samen met de Herv. Kies vereniging. Waarom nu, na zestien jaar, geen eenheid „Ach, die volgorde waarin we genoemd werden, daar konden we geen overeenstemming over be reiken”, zegt Dirk Uitbeijerse. „Nu is men nieuwsgierig, men wil het wel eens proeven en de huis vrouw is bereid er een wat hogere prijs voor te betalen. Maar in Neder land is over het algemeen een grote verscheidenheid groenten te krijgen Dirk Uitbeijerse kijkt ons aan, zijn strenge blauwe ogen. Een lijk mens, deze boer met zijn koeien, 20 ha land, één knecht, die een melkmachine uitspaart. Een boer in hart en nieren, sinds ’45 wonend naast de boerderij van zijn vader, in ’n bedrijf dat deze vroeger verpacht te. Een boer met vastgewortelde principes adhter dat bruine voor hoofd. We nemen vroeg afscheid, want het is hooitijd en dus morgen weer heel vroeg dag De laatste tijd houdt de rijkspo litie herhaaldelijk scherpe controles op de naleving van de maximum snelheid op de Henegouwerweg, na bij de brug over de Gouwe te Wad dinxveen. Hierbij gaan de politiemannen heel slim te werk. Met voor de nade rende automobilist bijna niet te on derscheiden radar-apparatuur staan zij even na het 50 Ion bord op gesteld en iedere auto die met een snelheid hoger dan 50 passeert, gaat onmiddelijk op de bon. Het blijkt dat op dit traject over het algemeen veel te hard gereden wordt, want de politie heeft al heel wat bonnetjes voor verkeerszondaars moeten uitschrijven. maakt zijn, ook het 1 Uitbeijerse, op onze vraag, de combinaties zó, en niet anders zijn gekozen. Weekblad voor Waddinxveen Een ander punt, dat beijerse dwars zit, en speelse aai over z’n hoofd en stuurt hem dan weg, want er moet worden gepraat. Tja, die Herv. Kiesvereniging. Die heeft er een hele zetel bijgekregen. Toch is Dirk Uitbeijerse er maar ma tig blij mee. „We stonden eerst zes rechtsen tegen zeven linksen en nu is het dan zeven tegen acht geworden. Ze kunnen ons nog altijd wegstem men,” meent hij. Vroeger deden de vier confessio nele partijen helemaal samen. Dat waren dus de C.H.U.de A.R., de S.G.P. en de Hervormde Kiesvereni ging. Meer dan zestien jaar aan één stuk hebben deze vier partijen een gecombineerde lijst ingediend, als de gemeenteraadsverkiezingen voor de deur stonden. Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen Op onze vraag, hoe hij nu zo in de Raad is terechtgekomen, zegt Dirk Uitbeijerse: Och, ik zat al lang in het bestuur van de Kiesvereniging Toen de lijst moest worden samenge steld, kwam ik als vanzelf naar vo ren. Zodoende”. „Mijn vader was ook al lid van de Raad, vroeger jaren. Ook voor de Herv. Kiesvereniging. In ieder geval heeft zijn partij er bij gewonnen. Had de Raad in de oude samenstelling 3 A.R.-leden, 1 S.G.P. en 1 Herv. Kiesvereniging, nu, in de nieuwe Raad zitten 2 leden van de A.R., 2 van de C.H.U., 2 van de Herv. Kiesvereniging en 1 van de S.G.P. „Zoals de combinaties nu ge- ijn, liggen onze meningen kortst bij elkaar.” zegt Dirk waarom „Met de Bijbel in de hand, ben ik natuurlijk in de eerste plaats vóór handhaving van de Zondags rust en Zondagsheiliging. Ik meen het niet te gemakkelijk met die zondagsrust, zoals in bepaalde krin gen wèl wordt gedaan. Ik gooi het niet op een accoordje met wat er in de Bijbel staat,” zegt hij érnstig. Wanneer er in de gemeentelijke sfeer dan ook beslissingen moeten vallen over het al dan niet openstel len van sportvelden, of tennisbanen op zondag, dan zal Dirk Uitbeijerse altijd tegen stemmen. „Kijk es,” zegt hij, „ik ben boer. Ik heb vijf en twintig koeien en die moet ik ook melken op zondag. Maar dat moet. Spitten in mijn tuintje, zoals zoveel Waddinxveners, doe ik niet op zondag. Zwemmen ook niet. En dat tennissenik vind dat dat best op zaterdag kan. Trouwens, die hele vrije zaterdagDie is er gekomen, omdat er zo nodig veel aan sport moest worden gedaan Laten ze die sport dan ook op hun vrije zaterdag doen1” Dat zijn houding op het leven in Waddinxveen, waar wèl op zondag in de tuin wordt gewerkt, en waar wèl op zondag wordt getennist, waar schijniijk weinig invloed zal hebben, vreesde de heer Uitbeijerse zeer. „Vroeger, toen we nog een meer derheid in de Raad hadden, van ze ven rechtsen tegen zes anderen, toen konden wij die voorstellen gemakke lijk wegstemmen. Nu zal de ontker stening wel langzaam maai- zeker doorgaan,” zegt hij somber. En nogmaals „Ze nemen het te gemakkelijk tegenwoordig. Ze gooi en het maar op een akkoordje, met de Schrift Frank Letterie, die al verschillende belangrijke prijzen heeft verworven voor beeldhouwwerk, o.a. de Prix de Rome en de Jacob Hartog-prijs, staat als jong beeldhouwer al niet meer in de beginners-schoenen. Hij kreeg enkele belangrijke opdrachten, zoals een beeld voor het binnenplein van het Vergrote gebouw van de Tweede Kamer te den Haag. Steeds weer gelukt het de Kunst stichting Waddinxveen, om goede kunst naar onze gemeente te halen. We hopen dan ook, dat het streven van de Stichting beloond wordt, niet alleen met een drukke openingsplech tigheid, maar ook met een grote stroom van bezoekers tijdens de da gen, waarop de expositie te bezoeken is. Verschillende tuinders in Waddinxveen doen op het ogenblik proeven met kussa, de nieuwe groentesoort die sinds enige maanden in Nederland opgang maakt. Op de Goudse groenteveiling is reeds een aarzelend begin gemakt met de aanvoer van de groente, die uiterlijk het midden houdt tussen een wat uitgedijde komkommer en een pompoen. De heer W. L. Slaman, kweker aan de Tweede Bloksweg, heeft ook een klein deel van zijn grond vrij gemaakt voor kussa. Tussen zijn kassen en zijn bungalow ligt een veldje met laag struikgewas, dat volop grote groene vruchten draagt, waarvan sommigen een gewicht van wel ruim een kilogram halen. „Ik ben er eigenlijk uit nieuwsgie righeid mee begonnen,” zo zegt de heer Slaman, „maar toen de groen te rijp werd was er absoluut geen afzet voor. Ik ben er toen niet ver der mee gegaan en heb het veldje niet onderhouden want niemand vroeg er om. Pas sinds kort is er via de pers en de televisie meer bekend heid aan de groente gegeven en de vraag er naar stijgt met de dag.. Maar ik ga er niet mee door voordat ik zeker weet dat die vraag stabiel is”. De heer Slaman twijfelt namelijk aan blijvende belangstelling voor kussa. Abonnement per kwartaal fl.~ bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur en er is een kans dat de kussa na ver loop van tijd gaat vervelen. Maar als Nederland werkelijk een intensief kussa-etend land word dan schaf ik mijn kassen af en dan word ik uit sluitend kussa-kwelker”. De heer Slaman vertelt, dat het onderhoud van de groente nihil hoeft te zijn. Het kan al vroeg gepoot worden en de hele zomer door geeft de struik vruchten. Zodra er een grote vrucht weggeplukt wordt, komt er een nieuwe voor in de plaats. En de smaak van de groente Daar wordt zeer verschillend over geoordeeld. De een vindt het een soort schorseneren, de ander bloem kool en een derde proeft er asperges in. Velen vinden ook dat er nauwe lijks smaak aan zit. Maar de berei ding schijnt alles aan de groente te kunnen doen en die is op velerlei manier mogelijk. Mevrouw Lotgering - Hildebrand heeft zich als gezaghebbend kookster onmiddellijk op de kussa geworpen en heeft nu een receptenboekje sa mengesteld waar in de huisvrouw voorgelicht wordt tot wat voor heer lijke gerechten de kussa kan worden omgetoverd. Op het ogenblik is de prijs op de markt wordt gebracht, A 1 or >08

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 1