Coöp. Raiffeisenbank heemskerk; J. H. Mol: „Algemeen belang vóór de partijpolitiek” „heb je wel gehoord van die zilveren vloot?” nieuwsblad Onafhankelijk Nieuwe raadsleden stellen zich voor Waddinxveen „bij toéval” Concerten van „Vox Jubilans” V er schijnt elke donderdag NIEUW GEZICHTEN IN DE RAAD I I 1 I VRIJHEID DER BURGERS EIST MEER SOEPELHEID Twee grote buurtcentra in het structuurplan Bloemendaal Niet meer dan 25.000 utiiimiiiiiimui ini '/Almotu I Oranjelaan 40 Telefoon 2265 Natuurlijk. Daar heeft iedereen van gehoord. De kranten stonden er vol van. En de jeugdspaarbankboekjes lopen er vol van. Met extra premie. Extra geld voor alle goede dingen die het leven biedt. Voor Zilvervloot- sparen kan ieder tussen de 15 en 21 jaar bij onze Bank terecht. En al zijn uw spaarpenningen klein, uw „daden bennen groot” en uw rente zal het zeker ook zijn. Onafhankelijk Vooruit denken J Dorpshuis Brede belangstelling Reeuwijkse kanaal Nieuwe verkeersweg Zondagsrust Toeristenindustrie Openbaar Algemeen belang X g Weekblad voor Waddinxveen DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1962 18e JAARGANG - Nr. 895. tot de „pioniers van de Vijverlaan. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHfl I I Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen doelend op de rondrossende brom fietsjongens. Dorpsstraat 33 Telefoon 2218 In Waddinxveen zat hij inmiddels ook niet stil. In samenwerking met de drukkerij bracht hij het Week blad voor Waddinxveen op hoger peil. Hij maakte er een blad met een eigen stem en stijl van, met zo veel mogelijk Waddinxveens nieuws. Zijn journalistieke instelling bleek al direct nadat hij het redaktioneel toezicht op zich nam: onder de naam van ons blad kwam te staan Onafhankelijk Weekblad. Want al leen een echt onafhankelijk blad kan waardevol voor de lezers zijn. Z’n ideeën hadden resultaat: het weekblad groeide en werd steeds meer gewaardeerd. „We zijn hier heus bij toeval terechtgekomen,” vertelt hij. „We woonden in Den Haag en. zochten iets beters. In Den Haag en nabije omgeving bleek dat niet te verwe zenlijken en toen trokken we een wijdere cirkel om Den Haag, waar in ook Waddinxveen kwam te lig gen. Bij ons eerste bezoek hier za gen we er nog niets in. Er stond toen één complex in aanbouw in de Puttepolder. Op weg naar huis reden we bij toeval ook door de Vijverlaan, en daar stuitten wij op een bouwplan, dat heel aantrek kelijk leek. Er stond nog bijna niets maar een week later hadden we ons huis-in-aanbouw gekocht Dat was in 1958”. Zo was het en zo is het, maar zo blijft het niet. Op deze foto ziet men de hoek Hene- gouwerweg-Parallelweg waar in de toekomst, na de over- gang naar Gouda, het nieuwe Goudse zwembad zal komen. (Foto Sjaak Noteboom) Wat de bouw in Waddinxveen betreft meent de heer Mol, dat wij te klein zijn om ons dure experi menten te kunnen veroorloven. „Daarom moeten wij, voordat een plan gerealiseerd wordt, eerst heel goed om ons heen kijken. Hoe de andere kleine gemeenten het doen. En vooruit denken. In de Oranje- wijk bijvoorbeeld zijn vele straten te smal opgezet. Dat schept in de toekomst een parkeerprobleem, dat met wat inzicht niet noodzakelijk was geweest. de wijk Bloemendaal scheidt van de spoorbaan. De nieuwe provinciale weg uit Waddinxveen wordt op het Gouds grondgebied onder de spoorbaan doorgevoerd, die ter plaatse al ver hoogd is. Komend uit Waddinxveen kruist men na de rijksweg (over een viadukt) gepasseerd te zijn, eerst de hoofdader die door de nieuwe wijk loopt, van het indus trieterrein tot aan de parken en volkstuinen ten oosten van de wijk daarna een smallere weg die naar het eerste winkelcentrum loopt; vervolgens weer een hoofdader (al leen links af langs het nieuwe ka naal door de wijk en tenslotte de nieuwe tunnel onder de spoorbaan. De twee volgens dit uitbreidings plan te bouwen winkelcentra zullen z.g. „buurtcentra” zijn, met een enkel kantoorgebouw er bij, een spaarbank en wellicht een bioscoop. De eerste wijk, die gebouwd wordt, komt ten oosten van het meest westelijke winkelcentrum, dus dat bij de nieuwe tunnel onder de spoorbaan. Er komt een gevarieerde bebouwing in deze wijk, bestaande uit flats in vier lagen (dubbele maisonnettes, van het galerijtype) en eengezinswoningen, die aan woonhoven zijn gelegen. Door deze wijk lopen, volgens het plan, ook wandelwegen, die geen aansluiting hebben met andere wegen en dus voetgangersparadijs zijn. Het kantoorgebouw bij het winkel centrum zal hoogbouw zijn en aldus fungeren als blikvanger. Voorts zijn in deze eerst te bouwen wijk de volgende aanvullende gebouwen gepland: 2 kleuterscholen, 3 lagere scholen, 1 kweekschool, 1 HBS, 1 LTS, 1 kerk, 1 conservatorium en wijkgebouw, 1 politiehulppost en gem. keuringsdienst, 1 café-restau- rant en een theeschenkerij in het park. Goudse binnenstad. Het nieuwe kanaal ligt in een groenstrook ,die enkele terreinen voor de jeugd openstellen, waar „alles mag”. Ik denk aan een afgesloten stuk land, met een paar zandhopen er op, en een paar oude auto’s. Een dode boom, zo maar neergelegd. Op zo’n terrein kan de jeugd haar fantasie helemaal botvieren. Laten we het toch niet al te mooi willen maken. Daar vraagt die jeugd helemaal niet om. Ze wil niet keurigjes bezig gehouden worden, maar zelf in de struiken indiaantje spelen. En die struiken moeten er tegen kunnen, die moeten niet al te gecultiveerd zijn.” De Hervormde Gemengde Zang vereniging „Vox Jubilaris” geeft samen met de organist Feike Asma in september twee concerten. Op 5 september treedt de vereniging op in de St. Joriskerk te Amers foort, waar medewerking wordt verleend door het Trompetterscorps van de Huzaren van Boreel. 29 September geeft de vereniging, sa men met Feike Asma een concert in de Hervormde Kerk te Slikker veer. In oktober blijft het koor dichter bij huis: 4 oktober is er een uitvoering in de Sint Janskerk te Gouda. Een modern dorpshuis, als open bare gelegenheid, waar alle groe peringen de mogelijkheid hebben bij elkaar te komen, en waar films kunnen worden vertoond en con certen gegeven, is voor Waddinx veen zo langzamerhand een drin gende eis. „Onze jeugd kan beter naar een - film zitten kijken, dan zich op straat te vervelen, en ande ren met de uitingen van die ver veling lastig te vallen,” zeg hij, De heer Mol begon zijn journa listieke carrière bij de voorlichtings dienst van de vereniging de Neder landse Padvinders (N.P.V.), waar hij drie maandbladen redigeerde. Dat duurde twee jaar. Toen werd hij verslaggever van Het Vaderland in Den Haag. Bij het „stadswerk” schreef hij veel over gemeentelijke problemen en door zijn liefhebberij voor de vliegerij kwam hij al gauw tot een eigen luchtvaartrubriek. Zijn lust tot reizen en trekken manifesteerde zich journalistiek in een toeristische rubriek. De heer Mol verzorgde de eerste toeristische dagbladbijlage, die in ons land het licht zag, Ook de bouw had enige tijd zijn volle belangstelling, n.l. toen de Haagse uitbreidingsplannen van de grond begonnen te komen. Voorts schreef hij veel over water- en luchtverontreiniging, problemen waarmee onze moderne samenle ving steeds meer te kampen krijgt. Het laatste jaar bij „de krant” deed hij veel aan de kernenergie en hij schreef ettelijke reportages over dit moeilijke maar interessante onder werp. Een nieuw kanaal zal de woon wijk Bloemendaal ten dele begren zen en ten dele doorsnijden. Dit kanaal verbindt de Gouwe met de Reeuwijkse plassen. Deze water weg is noodzakelijk i.v.m. de af snijding van deze verbinding in de Hij is tegenstander van hoogbouw zoals meer mensen in Waddinxveen Het prettig wonen moet hoofd zaak blijven, meent hij. Daarom vindt hij het ook niet noodzakelijk dat Waddinxveen een te grote ge meente gaat worden. „We zijn nu te groot voor een servet en te klein voor een tafellaken, maar naar een groter inwonertal dan 25.000 moeten we niet streven,” vindt hij. „En bij alle uitbreidingen moet de gemeen te zorgen voor voldoende vestigings mogelijkheden voor middenstands- bedrijven.” Liefhebberijen? Uiteraard. Druk werk eist in de vrije tijd een hobby, waarbij je tot rust komt. Die rust vindt hij bij zijn prachtige electrische model spoorbaan, in de fotografie en de filmerij. Hij kan zich urenlang con centreren op het verlichten van een model-wagon, of het oplossen van een seinprobleem. 't Is dan ook bepaald geen kinderspeelgoed, die vijf ronddenderende treinstellen op de zolderkamer van zijn huis aan de Vijverlaan. Het uitbreidingsplan omvat het gebied ten zuiden van de rijksweg Utrecht-Den Haag, ingesloten door de Gouwe, de spoorlijn Rotterdam- Utrecht en de provinciale weg naar Reeuwijk. Een nieuwe verkeersweg zal de wijk Bloemendaal aansluiten met de rijksweg Utrecht-Den Haag, even ten oosten van het huidige knooppunt bij de brug over de Gou we. Van dit nieuwe, als een klaver blad uit te voeren knooppunt komt ook een nieuwe provinciale weg naar Waddinxveen te lopen door de polder Bloemendaal, ten oosten van de weg langs de Gouwe. In het uit breidingsplan komt er tussen deze nieuwe provinciale weg en de Gou we een industrieterrein. Over de sport op zondag (hij is enthousiast tennisser) zegt hij: „Ik respecteer de mening van mensen, die op zondag niet aan sport willen doen. Maar deze minderheid moet niet trachten, anderen, die wel op zondag willen sporten, hun ge noegens te ontnemen. De vrijheid van de burgerij eist een zo soepel mogelijke toepassing van de zondagswet. Wie niet wil sporten is daar vrij in. Wie het wel wil, moet daartoe alle gelegenheid hebben. Ik ben van mening, dat ons zwem bad ook op zondag open moet zijn. Maar dat kan een kwestie van personeelsgebrek zijn.” Over speelterreinen heeft hij z’n eigen ideeën. „Laat de gemeente De nieuwe Raad van Wad dinxveen heeft een ander gezicht gekregen. Wanneer 4 september de nieuwe raad zal worden geïnstalleerd, zullen er zes nieuws gezichten te zien zijn. Om onze lezers bekend te maken met diegenen, die als nieuwkomers in de raad over hun gemeentelijk wel en wee zullen beschikken, heb ben wij een serie vraagge sprekken gehad met de toe komstige raadsleden. Allen komen zich in dit weekblad voorstellen en zullen daarbij kunnen vertellen, wat hun idealen zijn en welke feiten zij graag zouden realiseren. De redaktie geeft in deze serie interviews uitsluitend de mening van de ondervraagde raadsleden weer en draagt voor deze meningen vanzelf sprekend geen enkele ver antwoordelijkheid. Dit maal is het woord aan de heer J. H. Mol die voor de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie zitting krijgt in de nieuwe raad. Per 1 augustus j.l. verliet de heer Mol de dagbladjournalistiek. Hij verzorgt nu voor de Algemene Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer (A.N.V.V.) de public relations in de ruimste zin, waarbij zijn natuur - Een ander punt, dat de heer Mol zeker in de Raad te berde zal bren gen, is het houden van besloten vergaderingen. Niet alleen als recht geaard journalist is hij voor een zo veel mogelijk openbare behandeling van zaken in de Raad, maar ook als VVD-er. Artikel 21 van het gemeen teprogram van deze partij luidt immers: Van de bevoegdheid tot het houden van een besloten Raads vergadering dient de Raad slechts bij uitzondering gebruik te maken. „Dus als het algemeen belang dat werkelijk eist,” zegt de heer Mol, „en niet als het om zaken gaat, waarbij nogal wat reactie van de openbare mening wordt verwacht. „Waaraan denkt u in het bijzon der?” vragen we. „Aan de kwestie van de aard- straal-kastjes, waarvan het publiek nooit het ware heeft vernomen,” zegt hij. „De gemeente werkt met gelden van de gemeenschap en deze heeft er dus recht op, alles te we ten!” Het nieuwe raadslid acht het jammer, dat er voorlopig nog geen sprake zal zijn van een werkelijk openbare bibliotheek in Waddinx veen. Over het bejaardentehuis is volgens hem al veel te lang gedis cussieerd. Dat moet er nu komen, zo snel mogelijk, en het moet, wie het ook bouwt, ’n openbaar karak ter hebben. Dit onderwerp zal overigens in de gemeentepolitiek weinig ter sprake komen. Trouwens, dit nieuwe raadslid is van mening, dat in een kleine ge meente als Waddinxveen, de partij politiek niet alles overheersend zijn mag. „We moeten uitgaan van het algemeen belang voor de gemeente, waarbij we als VVD natuurlijk wel vasthouden aan onze beginselen,” zegt hij. Een onderwerp dat voor Wad dinxveen zijn speciale belangstel ling heeft is het openbaar onder wijs. In een bijna opvallende gelijk gestemdheid met de heer van Gent van de P.v.d.A., die wij over dit onderwerp eerder spraken, zegt hij: „De gemeente behoort de uiterste aandacht aan het openbaar onder wijs te geven. Want voor mensen, die niet kerkelijk denken, moet er een vorm van onderwijs zijn, waar bij zij die volledige vrijheid van denken behouden. De VVD staat met volle respekt tegenover alle vormen van bijzonder onderwijs. Maar voor de mensen die daar geen belangstelling voor hebben, moet de deur van het openbaar onder wijs open blijven staan. Het nieuwe zwembad acht de heer Mol een harde noodzaak. Abonnement per kwartaal fl.~ bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur Gouda gaat uitbreiden op Waddinxveens grondgebied Dezer dagen heeft het gemeentebestuur van Gouda de plannen voor de nieuwe wijk „Bloemendaal” in de openbaarheid gebracht. Dit uit breidingsplan, ontworpen door de architecten Kuiper, Gouwetor en De Ranitz te Rotterdam, is van zo’n omvang, dat Gouda er in de toekomst twee maal zo groot door wordt. Voor een groot deel ligt dit uitbreidings plan op Waddinxveens grondgebied, maar voordat de eerste spade de grond in gaat, zal deze grond wel aan Gouda zijn overgedragen. Burgemeester en wethouders van Waddinxveen hebben vroeger al hun medewerking aan de Goudse plannen verleend, door een voor- bereidingsbesluit vast te stellen, waardoor nieuwbouw in de polder Bloemendaal, die niet in de Goudse uitbreidingsplannen paste, kon wor den tegengegaan. Het structuurplan „Bloemendaal” ligt nu, voorzien van prachtig ingekleurde kaarten, op het gemeentehuis ter inzage. lijk gevoel voor economie en effici ency („Gewoon je hersens gebrui ken,” zegt hij zelf) hem goed van pas komt. Zols bekend is de A.N.V.V. een instelling, die met behulp van overheidsgelden en bijdragen van het bedrijfsleven bevordering be oogt van het binnenlands toerisme en van het buitenlands toerisme naar Nederland. Dat die „toeristen industrie” een belangrijke zaak is, blijkt wel uit het feit, dat er het afgelopen jaar ongeveer f 700 mil joen aan deviezen ons land binnen kwam. In 1960 werd de heer Mol lid van de plaatselijke afdeling van de VVD „Waarom juist die VVD?” vroe gen wij. „Een kwestie van milieu,” zegt de heer Mol. „Ik ben afkomstig uit middenstandskringen. Daar heerst al min of meer de liberale sfeer. Toen het werk bij het Het Vader land in Den Haag, een uitgesproken liberale krant. En in Den Haag al gauw contact met liberale raads leden, waardoor ik in de loop der jaren steeds meer belangstelling voor de VVD kreeg.” De heer Mol ziet de VVD zeker niet als exclusieve partij voor de „kapitalisten”^ maar juist voor de „middengroepers”, voor de mensen, die zoals hij stelt „vaak het slacht offer zijn van het in ons land nog steeds bestaande sociale belasting stelsel. Een stelsel, dat extra zwaar drukt op de mensen die geen soci ale verzekering genieten en die daardoor toch al zwaarder belast zijn.” Verlichting van die extra lasten ziet hij als een sociale taak van de VVD. De 32-jarige heer J. H. Mol, die voor de V.V.D. zitting krijgt in de nieuwe gemeenteraad van Wad dinxveen, is te beschouwen als een ras-echte ver- tegenwoordiger van de „nieuwkomers” in deze gemeente. Ook al door zijn leeftijd, want hij is één van de jongste raadsleden. Gewend als hij is aan het „breed denken” van de grote stad (hij werkt in Den Haag) aan het „snel denken” van de jour nalist en door het progressieve van zijn generatie, zal zijn komst op de Waddinxveense Raad zeker een verfrissende invloed hebben. Hij behoort tot de eerste forensen die zich in Waddinxveen vestigden, 4-ZX-4- Aur. Zin XXT C»r» nn W -S •7

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 1