STEMMEN LEKEN Raad met zelfde wethouders P&wtifaui geïnstalleerd en beëdigd De aardstralenkastjes brachten Waddinxveen in liet nieuws i I I nieuwsblad Onafhankelijk I>e Gouwe gaf zwemfeest de jong’s autohandel n.v. Jongen door trein geraakt Eerste paal ’■'orige week werd in de O- ranjewijk de eerste paal ge slagen voor de nieuwe Herv. Kleuterschool. Deze school zal het eerste permanente school gebouw in deze wijk worden. Bij de plechtigheid waren o.m. aanwezig burgemeester C. A. van der Hooft, de heer H. Jenné, de directeur van openbare werken, de heer A. C. Kraneveld, de heren P. en C. Rehorst, de heer Tukker van het architectenbureau Treffers en bestuursleden van de stichting hervormd kleu teronderwijs. V er schijnt elke donderdag Nieuwe regeling voor N.V. Verheul Zetbazen Houten gebouwtje in Oranjewijk „Baat het niet, dan schaadt het ook niet” Zwemdiploma Voorstel en motie Ongehoord Verzet H. C. Kooyman tegen benoeming van weer dezelfde ivethouders U hebt er niets aan” Vergissing Sceptisch oordeelde gemeenteraad I Weet U, dat de Opel Rekord ook leverbaar is met een vierversnellïngsbak Oppositie telefoon (0 1820) 45 41 gouda Wijsheid „Weinig vragen Commissies Weekblad voor Waddinxveen DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1962 18e JAARGANG - Nr 897. exbbi De prijzen gingen hier naar: a 66 korte beschouwing reeds duidelijk tot Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen Hij hoopte ook, dat de nieuwe raads leden zich vrij in hun meningsuiting zouden tonen en niet zouden optreden als „zetbazen van de partij die hen in de raad had gebracht”. Het beleid dient de hele burgerij te omvatten los van het partij-egoïsme,” aldus de bur gemeester. agenda- de raad het ze- agenda- Het veel uiiiiiii: Vorige week is in de Oranjewijk (Koningin Wilhelminasingel) een aan vang gemaakt met de eerste werk zaamheden voor de bouw van een houten lokaliteit. In dit gebouwtje zal een lokaal beschikbaar zijn voor de r.k. kleuterschool, een lokaal voor de Eben Haëzer lagere school en een lokaal voor de openbare Uloschool. Zoals hij zei, kon hij zich niet hele maal aan de indruk onttrekken, dat bepaalde nieuwe raadsleden zich een beetje als opponenten tegenover B. en W. beschouwden. „Waak er voor, dat de Raad geen oppositie wordt en B. en W. de rege ring. De wethouders zijn immers de vooruitgeschoven posten van de raads leden en wij zitten allemaal om de zelfde tafel, om het belang van Wad dinxveen te dienen,” aldus de burge meester. (Een kennelijke reactie op de serie interviews met enkele nieuwe raads leden in dit blad, waarin hier en daar een gevoel van onbehagen over de gang van zaken in de Waddinxveense Raad naar voren kwam. Red.) Nadat de voorzitter in het kort een overzicht had gegeven over door de oude Raad bereikte resultaten, zoals de realisering van uitbreidingsplannen, de aanleg van wegen en riolering en de bouw van scholen, sprak hij de hoop uit, dat de Raad in zijn nieuwe samen stelling geleid zou worden door wijs heid en voorzichtigheid. A-diploma: P. de Jong, J. S. Minnee, W. A. Sliedrecht, J. D. D. Koster, R. J. Jenner, P. T. Both, G. H. van Dijk, K. D. Kloet, C. G. Mourits, K. B. Kool, M. Verboom, J. de Jong. B-diploma: J. v. Hofwegen, H. Ver sluis, J. den Adel, A. Sliedrecht, M. Bostelaar, W. Langendam, P. Hoogen- doom, D. v. d. Spek. C-diploma: C. v. d. Spek, W. v. d. Spek, W. de Bruin, W. Sas. „Ook stemmen moet u léren,” zei burgemeester C. A. van der Hooft op een gegeven ogenblik, toen bleek dat hij een aantal stembriefjes moest afkeuren, omdat zij afweken van de voor schriften. „Ik mag toch van de leden van de Raad verwac&ten, dat zij weten, dat zij niet op een functie of titel kunnen stemmen (de burgemeester, of de wet houder van openbare werken) maar op de persoon. Op de uit slag van deze stemming maakte het overigens geen verschil: hij en ir. Venema werden benoemd als vertegenwoordigers van de gemeente in de Algemene Raad van de gemeentelijke gasvoor ziening in Zuid-Holland. leefde, want dan zou de burgemeester vijftien minuten na de officiële begin tijd van de vergadering pas mogen aanvangen, zoals in dit reglement staat. „Maar als wij ons echt aan het regle ment gaan houden,” zei toen de voor zitter, „dan kunt u niet zo veel spreken als nu het geval is. Ik wil iedereen altijd graag de kans geven om het zijne te zeggen, ook al heeft hij niet in eerste instantie al gesproken bij de behandeling van een zaak.” De voorzitter stelde dan ook voor, het totaal verouderde reglement van orde (daterend van 1867 volgens mevr. Van der Torren) maar aan te houden, totdat hij eens iets nieuws op poten had gezet. Hierna werd deze eerste vergadering van de nieuwe Raad besloten. De 15-jarige Peter Logcher uit Schipluiden werd donderdagmiddag j.L, toen hij per rijwiel de spoorwegover gang van de Zuidelijke Dwarsweg passeerde, geraakt door de trein Gou da-Alphen. De knaap liep hierbij een gebroken been en een hoofdwond op en werd door dokter Van der Linde verbonden. Na behandeld te zijn werd hij naar het Van Iterson ziekenhuis in Gouda vervoerd. Zijn fiets was zwaar beschadigd. De trein had een vertraging van een half uur. Zoals bekend is deze over- gang sinds kort van- knipperlichten voorzien, die echter nog niet werken. Een broertje van de jongen, die het slachtoffer eveneens vergezelde, liep geen letsel op. Voorts gaf hij de nieuwe raadsleden in overweging, niet te veel aan de weg te timmeren. „Het meeste werk ge beurt in de commissies en daar be merkt de buitenwereld niets van,” aldus burgemeester Van der Hooft. „Daarbij is het advies van deskun dige ambtenaren noodzakelijk, want in deze moderne wereld kunnen we bijna niets meer alleen. Wees niet bang om te vragen en denk daarbij vooral eens aan de eerste ambtenaar van de ge meenteraad, de gemeentesecretaris. Volgens mij wordt hem veel te wei nig om advies gevraagd door de leden van de Raad,” zo stelde de heer Van der Hooft. Persvrijheid is in Waddinxveen nog een moeilijk begrip. De afgelopen week hebben wij dat op verschillende ma nieren kunnen constateren. Ten eerste was er de kwestie van het onthouden aan de pers van de raadsstukken be trekking hebbend op de aardstralen- kastjes in de Oranjewijk. Een vraag van het raadslid mevrouw Van der Torren, waarom dit was gedaan, bleef onbeantwoord. In dezelfde vergadering was het wethouder Pille, die het Weekblad van Waddinxveen van leugens meende te moeten beschuldigen terwijl hij in feite zijn eigen principes verloochende, door als (voor zover ons bekend) buiten kerkelijk en socialistisch wethouder te stellen nooit voorstander van een algemeen bejaardentehuis te zijn ge weest. In de eerste vergadering van de nieuwe gemeenteraad was het weder om de heer Pille, die een aanval op de persvrijheid deed en daarbij de prog nose in onze krant van vorige week inzake de wethoudersverkiezing on behoorlijk noemde. De heer Pille meende uit deze prog nose te hebben gelezen: „Bij gebrek aan beter zullen de heren Pille en Venema wel weer als wethouders wor den herkozen”. Het staat een ieder vrij publikaties in deze krant te interprete ren, zoals hij dat wenst. Daarvoor leven we in een democratisch land. Hierbij willen wij echter wel aan tekenen, dat de uitslag van de wet houdersverkiezing dinsdag j.l. te den ken geeft. Dat beide wethouders niet met algemene stemmen werden her kozen is een niet mis te verstaan teken aan de wand. „De Gouwe” organiseerde zaterdag avond j.l. in het zwembad aan de Kanaaldijk een zwemfeest, waarvoor veel belangstelling bestond. Men kon o.m. getuige zijn van demonstratie- zwemmen door enkele leerlingen van badmeester Heijnen, en schoonspringen, dat werd verzorgd door de dames van de Utrechtse watervrienden. sprietlöpen oogstte eveneens succes. De verkooporganisatie van AEC- produkten is met ingang van 1 sep tember j.l. in Nederland uitgebreid en in verband met de stijgende verkoop mogelijkheden in drie groepen ver deeld, t.w.: bussen, trucks en diesel motoren voor industrie- en scheeps- doeleinden. Men heeft deze regeling getroffen om N.V. Auto-industrie Ver heul in de gelegenheid te stellen zich te concentreren op de steeds toenemen de vraag naar personen-vervoermid- delen en op de constructie van bus- carrosserieën. Verheul brengt deze niet alleen op de Nederlandse markt, doch levert zijn produkten tevens aan de AEC-groep voor een steeds toenemend aantal afnemers over de gehele wereld. gelijking van de gemiddelde waarden binnen en buiten de werkingssfeer van de correctors, zoals de kastjes worden genoemd, op geen enkele verbetering in de grondwaterstand duidt. De heer Bron zegt zelf in zijn rapport dat het grondwater niet snel genoeg zakt, en hij adviseerde dan ook een half-drainage uit te voeren en daarbij een corrector te plaatsen. De heer Kraneveld zegt in zijn rapport o.m., dat het geheel wat langer duurt, omdat de grond zo fijn van structuur is en dat het weer niet heeft medegewerkt. Mevrouw Van der Torren achtte het ongehoord dat B. en W., dus de over heid, proeven nemen op zulk een ondeskundige wijze met kastjes, die wetenschappelijk op geen enkele wijze worden aanvaard. „Het is nu zo geworden,” zo zeide mevrouw Van der Torren, „dat men onze gemeente met deze affaire be lachelijk gaat maken.” Zij wilde hier aan zo spoedig mogelijk een einde zien gemaakt en de sportvelden gewoon laten draineren. Mevrouw Van der Torren bracht dan ook een voorstel ter tafel om met deze proeven op te houden. Het was de burgemeester, die mevrouw Van der Torren erop wees, dat haar „motie” onwettig was, omdat een motie nimmer een bevel kan inhouden en alleen maar een verzoek aan het college kan in houden, welk verzoek het college naast zich neer kan leggen en in dit geval ook zou doen. Hier werd echter de grote fout begaan. Mevrouw Van der Torren bracht duidelijk een „voorstel’k ter tafel. De voorzitter nam het woord „voor stel” niet over en begon over een „motie” te spreken. Indien het woord „voorstel” niet was weggewerkt, dan In een vrij snel tempo pas seerden de eer ste zes punten om bij vende punt een woor denstroom te laten losbarsten van voor- en tegenstanders van de aard- stralenkastjes van onze ex-plaatsgenoot de heer J. Bron. De heer Ververs (PvdA) opende het debat met de opmerking, dat wetenschappelijk de werking van deze kastjes, zoals deze thans bij de in aanleg zijnde sport velden in de Oranjewijk zijn geplaatst, niet is bewezen. Hij vroeg zich dan ook af, of een gemeente hiermede moet experimenteren. De heer Ververs wilde de gemeente Waddinxveen geenszins vergelijken met iemand, die ernstig ziek is en in wan hoop naar een laatste redmiddel in de vorm van een aardstralenkastje grijpt. Het vrouwelijke WD-raadslid, mevrouw Van der Torren-Veendorp, herinnerde eraan, dat bij het beschik baar stellen van het krediet in novem ber 1959 voor de aanleg van de sport velden in de Oranjewijk nimmer over aardstralenkastjes is gesproken. De heer Kooijman (SGP) kon hieraan toevoegen, dat in de bestekken even min sprake van deze kastjes is geweest. Mevrouw Van der Torren wees erop, dat in de drie over deze affaire uit gebrachte rapporten, respectievelijk van de Grontmij., de heer Bron en de directeur van openbare werken, de heer Kraneveld, maar weinig positiefs wordt gezegd over de resultaten. De Grontmij. meent, dat de ver- De nieuwe Raad van Waddinxveen is dinsdag j.l. voor het eerst bijeen geweest. De agenda was maar kort, en stond geheel in het teken van de plechtige installatie en beëdiging van de raadsleden, de benoeming van de wethouders en van de leden van de raadscommissies. Zoals wij al voorspelden, zijn de wethouders Pille en Venema als zodanig weer voor vier jaar naast de burgemeester komen te zitten. De enige, die tegen deze gang van zaken bezwaar maakte, was de heer H. C. Kooyman (SGP), nestor van de Raad, die het een nogal kwalijke zaak vond, dat één van de wethouders tot dezelfde politieke richting behoort als de voorzitter van de Raad, burge meester C. A. van der Hooft. Als betere oplossing voor de komende vier jaar zag de heer Kooyman de benoeming tot wethouders van de heren P. Lips (PvdA) en H. Huizer (Herv. Kiesveren.). Na de stemming bleek echter, dat deze heren ieder slechts drie stemmen hadden verworven, terwijl de heer S. Pille er 12 en ir. J. P. H. Venema er 9 kreeg. I Abonnement per kwartaal f 1.- bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 et per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag 1 voor 12 uur De burgervader noemde de bouw van deze school een be langrijk feit, niet alleen voor de stichting hervormd kleu teronderwijs doch voor ge heel Waddinxveen. Na een korte toespraak liet de heer van der Hooft de eerste sla gen op de paal neerkomen. (foto Sj. Noteboom) I - V j;'l' KIWilhilLslll Jll.i: Het is te hopen, dat de goede voor nemens, die na hun verkiezing door beide aanblijvende wethouders werden uitgesproken, bewaarheid zullen wor den en dat zij ondanks het feit dat burgemeester Van der Hooft zonder meer stelde dat hij als voorzitter het woord voert, óók voor beide wethou ders ook zelf hun mening eens wat vaker ten gehore zullen brengen. „Dit gebeurt,” aldus de voorzitter in zijn welkomstwoord, „eigenlijk alleen in grotere gemeenten, waar de wet houders als zodanig een dagtaak heb ben en him beleid in de Raad moeten verdedigen. In gemeenten zoals de onze voert de burgemeester als voorzitter van het college van B. en W. het woord en deze gewoonte zal hier dus gehand haafd blijven.” Nadat de voorzitter enkele malen iets had gezegd over het reglement van orde, waaraan de raad zich dus moet houden, merkte de heer J. H. Mol (VVD) in de rondvraag op, dat hij dit reglement nog niet had ont vangen. „Dat geeft niet,” zei de voorzitter, „want u hebt er niets aanEr staat alleen in wat ook al in de gemeentewet staat en niets meer.” Mevr. Van der Torren bracht toen in het midden, dat de Waddinxveense Raad toch al niet volgens dit reglement respectievelijk van hun collega’s Van Beek en Noordam. Wel betwijfelde de heer Noordam, ondanks verzekeringen van de zijde van de voorzitter, of de grasmat, wanneer bij mislukken van de proef toch drainagebuizen moeten worden gelegd, geen blijvende schade zou ondervinden. De heer Lips m, (PvdA)twijfelde |J wel degelijk aan jg de waarde van M de proeven en hij ondersteunde |H het verzoek van mevrouw Van der Torren. Zij handhaafde, on danks pressie van de zijde van de voorzitter de motie in te trekken, haar standpunt. Na een korte schorsing der vergade ring op verzoek van de heer Lips om beraad te kunnen houden, kwam mevrouw Van der Torren met een wat beter geformuleerde motie, welke een afkeuring inhield van het beleid van B. en W. terzake de aanleg van de sportvelden in de Oranjewijk. Nadat de voorzitter de raad nogmaals had gevraagd de motie te verwerpen kwam deze in stemming, waarbij de motie van het WD-raadslid met negen tegen vier stemmen werd getorpedeerd en de raad in feite mede de verant woordelijkheid voor het verloop van de proeven met de aardstralenkastjes op de schouders nam. Op de overvolle publieke tribune gaf deze uitslag tijdens een korte koffiepauze volop stof voor discussies. Ook het volgende agendapunt kreeg veel aandacht, namelijk de verkoop van bouwgrond en het verlenen van een garantie voor de bouw van een protestants Christelijk bejaardentehuis in Waddinxveen. Wethouder Pille vroeg over deze aangelegenheid het woord, omdat hij als minderheid in het college tegen dit voorstel was. De socialistische wethouder vond het echter eerst nodig een voor velen wat onduidelijke aanval te lanceren op de „Waddinxveense Courant”, waarmede hij vermoedelijk het Weekblad voor Waddinxveen bedoelde. „Door de krant komen de leugens in het land,” zo zeide hij. „Een journalist moet weten wat hij schrijft in een plaatselijke krant. Men schrijft maar wat men wil, zonder dat dit berust op grond van waarheid.” Daarbij doelde wethouder Pille op de zinsnede in onze courant van vorige week, waarin stond, dat hij altijd een voorstander van een algemeen bejaar dentehuis was geweest. (Lees verder op pagina 3) De benoeming van de leden van de verschillende raadscommissies verliep in een zo vlot tempo, dat de raads vergadering na goed anderhalf uur was afgelopen. De commissies zijn als volgt samen gesteld: I. Commissie van bijstand in het be heer van de gemeentebedrijven van gas,water en electriciteit:T. Ververs (PvdA), J. v. d. Roovaart (CHU), mr. H. T. van Schaik (KVP) en H. C. Kooyman ((SGP). H. Commissie van bijstand in het beheer van de dienst van openbare werken: P. Lips (PvdA), W. C. Slob (CHU), J. H. Mol (WD) en H. Hui zer (Herv. Kiesver.). IH. Financiële Commissie: Voor de verkiezing van de leden stelde de heer Huizer voor, een vijfde lid aan deze commissie toe te voegen, welk voorstel met 9 stemmen voor werd aangenomen. De leden zijn: J. P. van Oosten (KVP), (PvdA), mevr. F. T. van der Torren (VVD) en de heer D. Uitbeyerse (Herv. Kiesver.). IV. Bouwcommissie: P. Lips (Pvd A), H. C. Kooyman (SGP), P. Noor dam (AR) en D. Uitbeyerse (Herv. Kiesver.). De heer Laps, die tot voorzitter van de Subsidiécommissie werd verkozen, wilde het aanvaarden van deze functie nog in beraad houden. V. Subsidiécommissie: T.Ververs (PvdA), mevr. F. T. van dér Torren (VVD), H. Huizer (Herv. Kiesver.), J. v. d. Roovaart (CHU) en J. P. van I Oosten (KVP). VI. Verordeningencommissie: bur gemeester C. A. van der Hooft, die ambtshalve voorzitter van deze com missie is. A. H. van Gent (PvdA), P. Noordam (AR) en mr. H. T. van Schaik (KVP). De prijzen gingen hier naar: 1. A. Zaal, 2. J. Zaal, 3. Chr. Minnee. Kik vorsmannen van de vrijwillige Wad dinxveense brandweer gaven vervol gens een demonstratie popduiken. De avond werd besloten met enkele vro lijke noten van de Hot Pipers uit Rotterdam. had het voorstel van mevrouw Van der Torren als echt voorstel in stemming moeten worden gebracht en bij even tuele aanvaarding hadden B. en W. de proeven met de aardstralenkastjes on verwijld moeten staken. Aangezien de voorzitter echter voort durend over een motie bleef spreken en de betrekkelijke waarde hiervan illustreerde door te zeggen dat het college toch met de proeven doorging, maakten de raadsleden zich bij de later volgende stemming niet al te druk. Burgemeester Van der Hooft las van zijn kant een aantal positieve kanten uit de rapporten voor. Nadrukkelijk stelde hij: „Laat het aan ons over”. Het college wil de volle verantwoorde lijkheid dragen en garandeert, dat er geen cent meer zal worden uitgegeven dan het bedrag, dat de raad destijds voteerde. Volgens de voorzitter was voorlopig al een besparing van 6.000,- bij de aanleg van deze velden bereikt. Het Hervormde raadslid, de heer Noorlander, zeide persoonlijk wel zeer sceptisch tegenover de proef te staan. Hij wilde echter ook niet al te grote waarde hechten aan wetenschappelijke verklaringen. Naar zijn mening zou Waddinxveen zich belachelijk maken door er nu mee op te houden. Hij geloofde wel, dat deze proef negatief zou zijn, maar stelde toch maar voor ermee door te gaan, zolang het geen geld kost. Nogmaals wees de voorzitter na deze woorden op het feit dat het college de volle verantwoor delijkheid wilde dragen. Wat onduidelijk was de houding van de raadsleden Van Oosten (KVP) en Slob (CHU). Beiden lieten duidelijk hun ongeloof in de waarde van de aardstralenkastjes blijken, maar niet temin kwamen ze tot de conclusie dat B. en W. een kans moeten hebben met deze proeven. Zowel de raadsleden Noorlander als Van Oosten en Slob kregen bijval, Waddinxveen is de afgelopen week landelijk in het nieuws geweest wat betreft de experimenten hier ter plaatse met de aardstralenkastjes van de heer Bron. Na hetgeen over de vorige week donderdag gehouden vergadering van de oude gemeenteraad in de Nederlandse kranten is gepubliceerd is de ..room" er voor het Weekblad voor Waddinxveen af om een zeer uitvoerig verslag over deze op zichzelf interessante vergadering te geven. Onze mening over de aardstralen kastjes hebben wij vorige week in een 1-1-reeds iet uitdrukking doen komen. Ook een groot aantal leden van de gemeenteraad betoonde zich duidelijk afkerig van aardstralenkastjes, wat echter niet mocht verhinderen dat enkele tegenstanders het college van B. en W. toch maar hun gang met deze vreemde experimenten wilden laten gaan. ’Ui to I I

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 1