reB ASPRO Schenken is moeite waard, ook voor de gever H. Huizer (49) zegt „Net als in Engeland zaterdagsport” r Politie sticht school voor jeugdige rechercheurs Nieuwe raadsleden stellen zich voor I Haak die jas waterdicht Tekenstift zonder grafietstof DOMAINE BERGÈRES rood en wit per fles f Stenografie zal blijven Stukken minstens veertien dagen voor een raadszitting in huis NIEUWE GEZICHTEN IN DE RAAD neem VAN EEUWEN HEEFT HET Kranenburg fidenruin WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1962 PAGINA 4 EE Géén concurrent Alles voor de school Meer verscheidenheid FISCALE RUBRIEK Practisch werken Criminele techniek T.V. Leerling speurder Telefoon 3003 Passage 133 Ontgaan van successierecht 1 i 1.95 1.85 1.75 I Wijnhandel en Slijterij Zuidkade 3 Telefoon 2105 VELDWIJK I I Ambtenaar: verdwijnen bij 6 flessen f bij 12 flessen f Eenvoudige, doch heerlijke jonge wijn. Verzekering Sport op zaterdag Nood onder bejaarden Formaliteiten Waarom drie typen Vroeger wei anders Stukken op tijd NU binnen Uw bereik. Voor een zeer laag bedrag per week huurt U Drie schooltijden vormen het voorportaal der wetenschap Vervoersverbod varkens opgeheven ir 1. 2. 3. in V 4. 5. i 6. 7. FRANSE LANDWIJN v q I Het nieuwe onderwgsstelsel brengt ruimere keus j een een allen kun- TEKEN BENODIGDHEDEN SCHOOLETUIS PENNE ZAKJES PASSERS PASSERDOZEN KLEURPOTLODEN CAHIERS RYAM SCHOOLAGENDA Met een chemisch proces is het gelukt een tekenstift te vervaardi gen met een microscopisch fijne sa menstelling. De deeltjes grafiet van deze stift kunnen bijna zonder dat men behoeft te drukken op het pa pier worden aangebracht en zij blijken een zeer sterke adhesie- kracht te bezitten. Doordat de con trole van de stiften, vóór het bran den elektronisch geschiedt verkrijgt men zeer gelijke stiften, die alle eenzelfde graad van hardheid be zitten. Oranjelaan 9, telefoon 2238 Kies wijsplan door onderwijzers, lera ren en andere betrokkenen met geestdrift wordt uitgevoerd, zal ons land op onderwijsgebied een goede toekomst tegemoet aan. Politiek is de wet een succes. Zal dit door het onderwijs worden bevestigd Wat het werk in de verschillende raadscommissies betreft, zegt de heer Huizer: „Natuurlijk moet er bij zo’n vergadering eerst even een ambtenaar aanwezig zijn, om uit te leggen, waar het om gaat. Maar als er dan door de commis sieleden moet worden overlegd, dan moet zo’n ambtenaar weg gaan, vind ik, want je moet onder elkaar vrij kunnen spreken. In de raad hoort de burgemeester dan wel, wat de mening van de hele commissie is.” sen kopen nog graag op zaterdag en dan moet je niet gaan verande ren. Andere plaatsen doen het ook niet, en ga je er hier aan beginnen, dan verdwijnen je klanten even naar Gouda of zo”. De wetenschap, dat bij overlijden door de erfgenomen belangrijke be dragen aan successierecht verschul digd zullen zijn, doet er de vermo- gensbezetter nog wel eens toe be sluiten om een verzekeringsmaat schappij in de arm te nemen. De verschuldigde premiën worden dan door de ouder aan het kind ge schonken, die op zijn beurt deze sommetjes doorgeeft aan een verze keringsmaatschappij, met welke wordt overeengekomen, dat een kapitaal zal worden uitgekeerd bij overlijden van de ouder. Met be hulp van deze uitkeringen kunnen de verschuldigde successierechten dan worden voldaan, zodat voor de betaling van deze rechten bepaalde vermogensbestanddelen niet behoe ven te worden gerealiseerd. In ieder geval staat vast, dat door mogelijke onbekendheid met deze materie een belangrijke belasting- besparing verloren kan gaan! door Jac. Booy, Belastingconsulent te Boskoop. Wat toch is het geval Het zal bekend zijn, dat het door overlijden door de erfgenamen ver kregen vermogen belast is met suc cessierecht. De fiscus gaat er van uit, dat - ingeval iemand een erfe nis toevalt - door die persoon ge makkelijk een offer aan de schat-, kist kan worden gebracht. Bij aan zienlijke verkrij gingen kan het ver schuldigde successierecht een be langrijk bedrag uitmaken. Indien men nu jaarlijks b.v. 2.000 schenkt, wordt het bij erfenis te verdelen vermogen kleiner en de te betalen successierechten eveneens geringer. In het jaar, waarin een kind in het huwelijksbootje stapt, bedraagt het vrijgestelde bedrag zelfs f 10.000,-. Daarnaast is er voor ouders met ’n ruim inkomen de mogelijkheid om meer dan 2.000,per jaar „be lastingvrij” te schenken; aan hun gehuwde kinderen mag namelijk geschonken worden een bedrag ge lijk aan 1/10 deel van het inkomen, waarvoor de ouders in het vooraf gaande kalenderjaar zijn aange slagen in de Inkomstenbelasting.Dit laatste echter met en maximum van 5.000,per kind per jaar. Zou men dus in 1961 een inkomen hebben genoten van 30.000, dan zal geen schenkingsrecht wor den geheven, indien niet meer dan 3.000,wordt geschonken. Bij Als overtuigd christen, (lid van de Brugkerk) is hij een fel tegen stander van alles, wat de zondags heiliging verstoort. „De regering moet er aan meewerken, dat alle sport op zaterdag gezet wordt. Dan kan in Engeland toch ook?” zegt hij. „Wanneer er nu mensen zijn, die zich aan sport op zondag stoten, dan kan dat toch maar niet blijven doorgaan?” Hij zal ook zijn energie inzetten voor een bejaardentehuis. Een posi tief christelijk rusthuis, zegt hij, „omdat de oriëntatie in deze ge meente christelijk is. Natuurlijk wel een rusthuis voor alle gezind ten. Dat heeft al veel te lang gelo pen, dat moet nu snel komen.” Hij ziet, als man die altijd langs de weg zit, de nood onder de be jaarden. „Je kunt zulke oude men- Verder bordurend over de midden- standszaken zegt hij: „Er moeten natuurlijk meer winkels komen in Waddinxveen, zeker in de nieuwe wijken. Maai- dan niet twee of drie winkels van dezelfde branche in één buurt. Ze zitten veel te zwaar in die nieuwe zaken. Ze moeten een goed bestaan hebben. Geen concurrent vlak in de buurt”. Overigens gelooft hij niet, dat de huidige groei van Waddinxveen nog lang zal voortduren. „Dat is financieel niet mogelijk,” zegt hij. „Hoewelwie kon voorzien dat het zó hard zou gaan Als hoger schooltype opereren de scholen van het voorbereidend we tenschappelijk onderwijs,’ waartoe in de toekomst de gymnasia, de athenea en het lyceum worden ge rekend. Ook deze scholen kennen het reeds vermelde brugjaar. Al deze scholen worden gezien voorpoorten voor universiteit De eenvoudigste vorm voor schenking is het geven van geldsom (schenking „van hand tot hand”). Hiervoor is geen enkele formaliteit vereist. Meer gecompli ceerd wordt de schenking als roe rende of onroerende goederen, dan wel schuldvorderingen worden over gedragen: een notariële akte is dan meestal noodzakelijk. De nieuwe Raad van Wad dinxveen heeft een ander gezicht gekregen. Wanneer 4 september de nieuwe raad zal worden geïnstalleerd, zullen er zes nieuwe gezichten te zien zijn. Om onze lezers bekend te maken met diegenen, die als nieuwkomers in de raad over hun gemeentelijk wel en wee zullen beschikken, heb ben wij een serie vraagge sprekken gehad met de toe komstige raadsleden. Allen komen zich in dit weekblad voorstellen en zullen daarbij kunnen vertellen, wat hun idealen zijn en welke feiten zij graag zouden realiseren. De redaktie geeft in deze serie interviews uitsluitend de mening van de ondervraagde raadsleden weer en draagt voor deze meningen vanzelf sprekend geen enkele ver antwoordelijkheid. Dit maal is het woord aan de heer H. Huizer, die voor Herv. Kiesver. zitting krijgt in de nieuwe raad. een inkomen van b.v. 70.000, geldt weer het maximum-vrijge- stelde: 5.000, Er is ook een vrijstelling in het le ven geroepen voor schenkingen aan andere personen dan kinderen. Ook deze is gesteld op f 2.000,per jaar per begunstigde, echter met dien verstande, dat - indien meer dan 2.000,wordt geschonken - het volle bedrag belastbaar is (bij schenkingen aan kinderen, zoals we hierboven zagen, 2.000,— in elk geval vrijgesteld). De vraag ligt voor de hand, waar om er liefst drie schooltypen nodig zijn om het voorportaal van de we tenschap te vormen. De oorzaak zal wel liggen bij de in brede lagen levende wens om zoveel mogelijk vorming van de hoogste graad te verkrijgen, maar dan vergeet men dat slechts een kleine minderheid van de jeugd intelligent genoeg is om dit onderwijs met succes te vol gen. De direkt op de maatschappij ge richte vorming zal straks plaats vinden in de h.a.v.o.-school (hoger algemeen voortgezet onderwijs). Het zal er wel op neerkomen, dat dit nieuwe schooltype een verzwakt h.b.s.-programma zal aanbieden. Zij kan als zelfstandige school gaan bestaan. Ook het onderbrengen van de m.m.s. bij dit schooltype wijst o.i. wel die richting. Wij zijn erg benieuwd hoeveel zelfstandige h.a.v.o.-scholen er in de naaste toekomst zullen verrijzen. Na het h.a.v.o.-onderwijs zal nog hoger beroepsonderwijs mogelijk zijn. De betekenis en de toekomst van dit nieuwe schooltype is een van de grootste vraagtekens uit de wet. De vraag of de techniek in de toekomst de stenografie zal ver dringen, bezorgt menige stenografe hoofdbrekens, dat zij haar betrek king zal verliezen. Op de kantoren van grote bedrijven vindt men te genwoordig reeds op vele bureaus het dicteerapparaat of de bandop nemer en soms lijkt het erop, dat de techniek de aanwezigheid van een snelschrijfster volkomen over bodig maakt. Deskundigen zijn echter van me ning, dat de geroutineerde steno grafe ook in de toekomst onmis baar zal zijn. In verschillende be drijven is men unaniem van me ning, dat alhoewel het gebruik van een dicteerapparaat een behoorlijke tijdsbesparing betekent, de onder nemers die stenografie nooit over bodig zullen vinden en de steno typistes onmisbaar zullen blijven. w G1 B Hoewel de 49-jarige heer H. Huizer, onder burge meester Warnaar al in de Raad heeft zitting gehad voor de Hervormde Kiesvereniging, en dus geen echte nieuweling kan worden genoemd, is hij er toch ook weer lang genoeg uit geweest, om de raad mede een nieuw gezicht te geven. Hij hoort dus, zij het in wat korter bestek, ook in deze reeks thuis. Hem inleiden zou eigenlijk verloren moeite zijn. Oud en nieuw Waddinxveen kennen bakker Huizer, zoals hij in zijn stationcar z’n klanten langs rijdt. Z’n vader was ook al bakker, die aan de Zuidkade 11 een klein bedrijf begon, waarin nu twee broers samenwerken. „Tja,” zegt Huizer, „wat zal de nieuwe raad worden. Onder burge meester Warnaar was het natuurlijk wel anders. Die was wat bezadigder dan de tegenwoordige. Maar ja, de tijden zijn veranderd. Toch bouwt deze burgemeester voort, op wat meneer Warnaar is begonnen. Die heeft al zowat de hele Puttepolder voor de gemeente opgekocht, toen er van die grote belangstelling voor grond nog geen sprake was. Die voorzag de dingen” Eigenlijk wil hij het niet met zo veel woorden zeggen, maar toch geeft de heer Huizer de indruk, dat hij het tegenwoordig wel iets té vlot vindt gaan. „Mensen krijgen stukken thuis, waarover ze enkele dagen later al beslissingen moeten nemen”, zegt hij. „Waarom kan dat niet rustiger Ik wil in ieder geval mijn stukken minstens veertien dagen voor een raadszitting in huis hebben, zodat ik er rustig de tijd voor nemen kan. Tenslotte heb ik overdag mijn werk. Ik moet het allemaal in de avonduren doen.” Deze bijdrage is geschreven voor personen, die van tijd tot tijd stil staan bij de mogelijkheid om hun kinderen aardse goederen te schen ken, zodat het kroost in de loop der jaren een „eigen kapitaaltje” kan vergaren. Deze financiële maatregel heeft ook fiscale aspecten. De belangrijkste bepaling ter zake is wel, dat een bedrag van 2.000,per jaar door de ouders aan elk kind kan worden geschonken, zonder dat schenkings recht verschuldigd is. Een vrijstel ling, waarvan veel gebruik ge maakt wordt. Het nog niet genoemde onderwijs zal tot het l.a.v.o. behoren, d.i. la ger algemeen voortgezet onderwijs. Wij zullen daarbij o.m. alle bedrijf- scholen aantreffen. In de nieuwe wet wordt het on derwijs meer mogelijkheden gege ven tot differentatie, zo is de ver wachting van voorstanders. Tegen standers betreuren de vele naams veranderingen en de misverstanden die hieruit zullen voortvloeien. Hoe het ook zij het moet een groot voor deel worden genoemd, dat na jaren van zoeken en tasten de zo noodza kelijke rust in het onderwijs zal te rugkeren. In tal van schoolprogram ma’s is de invloed van minister Cals ontwerp reeds nu merkbaar. Afwij zing van de wet zou het onderwijs met zekerheid schade hebben be rokkend en mogelijk een chaos hebben verwekt. De nieuwe schematische organisatie van het onderwijs is een direkt voordeel bij de systeemloze veel heid, die tot heden bestond. Binnen het kader van de wet is het moge lijk talrijke soorten van speciaal beroepsonderwijs in het leven te roepen, dan kan worden gebouwd op een of ander type van nu vast liggend algemeen vormend onder wijs. Bestaande scholen kunnen worden ingepast. De dynamiek in de maatschappij is toegenomen. Daarbij moet de opleiding zich aan passen. Bij dit alles, blijft dat niet het schooltype in de allereerste plaats beslist over de toekomst van de leerlingen, maar wel de wijze waarop dit onderwijs wordt gege ven. Wanneer dit gemodelleerde onder- als en hogeschool. Zij zijn dus meer op wetenschappelijke dan op maat schappelijke vorming gericht. sen ook niet verplaatsen naar een rusthuis in een andere stad,” zegt hij. „Ze hebben hier hun kennissen en vrienden, hun hele leven ligt in Waddinxveen.” Als tweede voorzitter van de Handeldrijvende en Industriële Middenstand, een algemene vereni ging („ik zie niks in een confessio nele middenstandsvereniging, zaken zijn zaken”) heeft hij natuurlijk veel te maken met de winkelslui- tingsproblemen. ,,De tijd is nog niet rijp voor een sluiting op zaterdagmiddag,” zegt hij. De omzet scheelt nog te veel met gewone weekdagen. De men- Het zal duidelijk zijn, dat de nieu we opleiding van zeer groot nut zal zijn voor de in Nederland werkzame rechecheurs en toekom stige rechercheurs. Op het ogenblik Zwaartepunt van de lessen zal zijn het gebied van de criminele tac tiek, dit is de practische opsporings leer. Hierbij leert de cursist wat hij moet doen vanaf het moment, dat hij op de plaats van het misdrijf aankomt tot en met de arrestatie van de dader of daders. Men leert er, welke maatregelen er moeten worden genomen op de plaats van het misdrijf, het waarnemen van sporen, de voorzieningen, welke men moet treffen om alles zo te la ten als het werd aangetroffen. Ver der het observeren - in een drukke straat, op een landweg of in een café - van eventuele verdachten. Dan de aanhouding en de benade ring van het gebouw, waarin zich de verdachte bevindt. Het fouille ren, het transport, huiszoekingen, ontsnappingsmogelijkheden, ver hoor en confrontatie met eventuele getuigen. Nu de Mammoethwet van minister Cals is aangenomen, kunnen wij ver wachten dat langzaam maar zeker het beeld van het Nederlandse onder wijs gaat veranderen. Voorlopig zal de leek van al die veranderde school typen nog niet veel begrijpen. De tijd zal hier een goede leerschool zijn. In het nieuwe bestek wordt eigenlijk de bestaande h.b.s. opgeheven. Voor het middelbaar onderwijs treffen wij in de toekomst de m.a.v.o.-scholen aan. (middelbaar algemeen voortgezet onderwijs). In de praktijk komt dit erop neer, dat de bestaande m.u.l.o.-scholen dit onderwijs zullen ge ven in een drie- of vierjarige opleiding, waarvan de eerste klas een brug jaar heet, zodat na dit jaar wisseling van scholen gemakkelijk zal zijn. In hoeverre deze wisseling in de praktijk zal plaatsvinden, mag zeker met reserve worden afgewacht. De politie in Nederland krijgt binnenkort de beschikking over een landelijke opleidingsschool voor rechercheurs. De opleiding is bedoeld voor de speurders van zowel rijks- als gemeentepolitie. Met de oprichting van deze school komt een einde aan de tijd, waarin de Nederlandse re chercheurs hun vak vrijwel in de practijk moesten leren. Alleen de grote steden hebben een eigen opleidingscursus voor rechercheurs. Sinds lang werd er in politiekringen gewacht op een centrale opleiding, omdat men hierin het antwoord zag op de moderne misdaad, die over meer en mo derne technische middelen beschikt dan vroeger. zijn in ons land zo’n 1700 recher cheurs bij de verschillende politie korpsen in dienst. Niet zullen de dienst, opleiding nen volgen, want dat zou jaren vergen. Men heeft het plan om de eerste drie jaren cursussen te ge ven van ongeveer vijf weken aan rechercheurs, die al langer prac tisch werken. Daarna komt er een opleiding voor leerling-speurders, die veel langer zal duren, nl. vijf tot zes maanden. De bestrijders van de misdaad krij gen een nieuw wapen, dat zal moe ten bewijzen een goed wapen te zijn. Politiedeskundigen zijn echter van mening, dat de resultaten van de nieuwe opleiding zeker gunstig zullen zijn. Zo bezien, moet de mis dadige rsgilde, voor wat Nederland betreft, de toekomst met zorg te gemoet zien. De nieuwe recherche-opleiding wordt gevestigd in Wolfheze en is bedoeld voor alle rijks- en gemeen tepolitiekorpsen. Zoals het er nu naar uitziet zullen de cursussen in februari 1963 kunnen starten. Het instituut krijgt de beschikking over een praktij khuisje”. In dit huisje zal naar hartelust worden ge moord en zullen alle mogelijke an dere misdrijven worden gepleegd. Het is aan de cursisten deze mis daden op te lossen en de daders aan de justitie over te geven. Het gehele onderwijs aan de school staat in het teken van de praktijk. Aan de hand van films, maquettes, dia’s en demonstratiemateriaal zal het accent komen te liggen op de werkelijkheid en niet op het vol stampen met kennis. We leven weer eens in de regen tijd, en geven daarom op veler ver zoek de wijze waarop men linnen regenjassen moet impregneren. Wilt u geen beschadigde regen jas of mantel hebben, koop dan een van die vloeibare of pastaprepara- ten. Alles wat u te doen hebt is Eventuele vlekken goed ver wijderen. De jas reinigen met een was of reinigingsmiddel. De jas uitspoelen en in de wind hangen om uit te drui pen. De inhoud van een flesje vloeibaar impregneermiddel vermengen of toevoegen aan een geëmailleerde emmer met heet water. De gereinigde jas daar in dompelen. Na een paar uur de jas er uit halen, het water licht uitknij pen, (vooral niet wringen) en de jas vervolgens overbren gen in een andere emmer, waarin een beetje vlokken- zeep tevoren in ruim warm water is opgelost. Na 2 tot 3 kwartier haalt u de jas er uit, knijpt het over tollige water uit, dan een tot tweemaal uitspoelen in schoon water en vervolgens in de wind of op zolder laten drogen. Tenslotte de jas strijken met een niet te hete bout. Dat gaat heel goed, als de stof maar niet te droog is. Dat naspoelen in een emmer met heet water met vlokkenzeep dient de waterprooflaag een langer leven te geven. Doet u dit niet, dan is uw jas reeds na twee tot vier maanden weer lek, omdat het im pregneermiddel zonder zeep dan door veel regen als het ware wordt uitgespoeld. De Minister van Landbouw en Visserij heeft het vervoersverbod voor varkens met ingang van 1 september 1962 opgeheven. De markten zullen weer worden open gesteld. Voor de ontsmetting van de wagens voor veevervoer zullen bepalingen worden gepubliceerd. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstre ken had, met steun van enkele ge meenten en Kamers van Koophan del, gevraagd de varkenshandel op korte termijn weer mogelijk te ma ken, omdat zij deze handel voor de prijsvorming van groot belang acht. Naast de tactiek zal ook de tech niek een plaats krijgen in het les rooster. De criminele techniek is tegenwoordig een veelomvattende wetenschap, die de rechecheur in zeer belangrijke mate kan helpen bij het oplossen van zijn proble men. De docenten aan het oplei dingsinstituut willen echter niet al te veel de nadruk leggen op dit punt van de opleiding, want men kan nu eenmaal geen volbloed we tenschapsmensen van de recher cheurs gaan maken. Zij moeten slechts een inzicht krijgen in de mogelijkheden, welke hun ten dien ste staan. Zo zal de speurders wor den verteld wat bijvoorbeeld een gerechtelijk laboratorium in Den Haag voor hen kan doen; op het gebied van de gerechtelijke ge neeskunde, van vergiffen en alco hol, branden, vuurwapenen en ex plosies, vergelijkend schriftonder zoek, fotografie en onderzoek van vingerafdrukken.

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 4