Mr. H. T. van Schaik K'SDampo I „Met bouw de stad niet imiteren” Riolering Kerkweg is ernstig vertraagd Jeugdtennis krijgt kansen I I nieuwsblad Onafhankelijk Nieuwe raadsleden stellen zich voor V er schijnt elke donderdag NIEUWE GEZICHTEN IN DE RAAD i I A vont ii ui* Program Speeltuin in de Oranje wijk is opengesteld Slappe grond komt omhoog Vliegtuig* Samenwerking in de nieuwe Raad kan goed worden Aiet veel praten Evenwichtig* Niet na-apen Etappes Karakter "Al IN GOUDA GEVESTIGD: KORTE TIENDEWEG 12, TEL. 3023, 7 HUIZEN VANAF DE MARKT EN KLEIWEG 108, TEL. 6033, NAAST KLEIWEGBRUG IJMUIDEN ZWIJNDRECHT i Herbestrating voor Burg. Trooststraat GOUDA j Weekblad voor Waddinxveen DONDERDAG 13 SEPTEMBER ’62 18e JAARGANG - Nr 898. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (foto Sjaak Noteboom) zijn met het werk. Van de 600 meter voltooid. B I lillllllllllW Evenals het nieuwe raadslid J. H. Mol (VVD) is ook hij van mening, dat we de speelgelegenheden voor de jeugd niet te mooi moeten ma ken. „Ik woonde in mijn jeugd vijftig meter van een speeltuin, een prach tige, verantwoorde speeltuin. Maar ik ben er geloof ik drie keer in geweest. Want een eind verder was een weilandje, waar een oude stoommachine stond. En een hele boel kapotte kabelklossen. Man, wat hebben we daar gespeeld. Je vraagt je wel eens af, of we Kon. Wilhelminalaan, werd hij op een KVP-vergadering zonder meer tot propagandaman benoemd. Toen hij later toestemde, op de verkiezingslijst voor de KVP te worden geplaatst, zorgde het partij bestuur er voor, dat hij in de Raad kwam. Uiteraard verwacht dit be stuur veel van deze jonge jurist. Hij ziet de dingen, luchtig er over pratend, in hun juiste verband en weet, geschoold als hij daarin is, zaken van personen te onderschei den. De Burgemeester Trooststraat wordt herbestraat. Vanaf 10 sep tember is de weg voor het door gaand verkeer afgesloten. De kwa liteit van het wegdek was van dien aard, dat vernieuwing zeer nood zakelijk was. Het werk zal veertien dagen duren. plaatst met een diepte meter. Een man, die het algemeen be lang ook zeker laat prevaleren bo ven het „partij-egoïsme”. Hij zwaait met het KVP-programma en leest er een paar regels uit voor. ,,Heel mooi natuurlijk, maar wat betekent het allemaal, vertaald in Waddinxveense verhoudingen? Wat voor de ene gemeenschap nuttig is, kan voor de andere helemaal ver keerd zijn. Het is zo betrekkelijk.” gmiiiiiiMM „Eindelijk”, zullen de vele ouders van kleine kinderen in de Oranjewijk verzucht hebben toen de speeltuin aan de Jan Willem Frisoweg werd opengesteld. Er zijn nu enke le wippen geplaatst en er zijn ringen en klimrekken. Het heeft bijzonder lang geduurd voordat het zover was en vooral de flatbewo ners hebben reikhalzend uit gezien naar het moment waar op ook hun kinderen in staat werden gesteld tot een be hoorlijke recreatie. Het wach ten was o.a. op een goede conditie van het grasland. Tijdens de wintermaanden wordt de speeltuin weer ge sloten, in het voorjaar zal de officiële opening plaats vin den. Het terrein zal dan ver rijkt zijn met enige schom mels, een grote zandbak, klimrekken en touwrekken. Ook zal er een houten ge bouwtje geplaatst worden. Op het grasland waar nu al ge voetbald wordt, wordt een behoorlijk sportveld aange legd. Het is de bedoeling, dat langs een deel van de Kerkweg en de Dorpsstraat, vanaf het kruispunt Esdoornlaan tot aan de Witte Brug’ een riolering en een z.g. lekriool wordt aangelegd. Tot nu toe mond de het afvalwater van de omlig gende huizen en de weg uit in de sloot. Het lekriool dient om de grond vochtig te houden zodat de huizen niet kunnen zakken. Bij de uitvoering van het werk bleek de veengrond zo slap, dat bij het dempen van de sloot de grond omhoog kwam. De huizen vertoon den neiging tot zakken en de enige oplossing bleek een dubbele dam- wand die de grond aan weerszijden moet tegenhouden. Er moet nu nog duizend strek kende meter damwand worden ge- de Waddinxveense jeugd het avon tuur niet te veel afnemen. Want geleid spelen is voor die jeugd geen spel meer.” Een „verlanglijstje” heeft hij niet maar dat komt wel in de komende maanden. Hij wil graag, dat er goed, snel en reëel gewerkt wordt in de nieuwe Raad, met discussies vol gens de regels van het spel, zonder „handigheidjes” en met gelijke kan sen voor iedereen. En hij ziet helemaal niet in, waarom deze nieuwe Waddinx veense Raad, met een aantal jon geren, die bepaald niet alles voor zoete koek zullen slikken, een soort oppositie zou gaan vormen tegen over B. W. „Kijk, ik beschouw deze nieuwe Raad als een onderneming, die wij met z’n vijftienen tot een goed einde moeten brengen. Vergelijk het met een vliegtuig, dat met vijf tien mensen aan boord de oceaan over moet. Tien van die mensen zijn ërvaren vliegers. Vijf hebben nog nooit van hun leven gevlogen, maar onderweg zullen ze er wel iets van leren. „Denkt u, dat ik als totaal oner varen vlieger direct na de start al de koers ga uitzetten? Dat zou voor de hele onderneming een hachelijke toestand worden. Misschien, als we een hele tijd onderweg zijn, dat ik ook-es een stukje wil sturen Een man, die in zijn dagelijks werk blijk geeft, goed te kunnen laten samenwerken, is voor de nieu we Raad van Waddinxveen van grote waarde. Zelf bewijst hij dat al, door zijn antwoord op onze vraag naar zijn speciale wensen. „Ik heb nog geen wensen,” zegt hij. De 34-jarige mr. H. T. van Schaik, die voor de KVP als nieuw raadslid in de Waddinxveense gemeente raad zitting heeft, is een typische vertegenwoordiger van de „nieuwe Waddinxveners”, voor wie ons dorp echt woongebied is. Hij werkt bij het Bouwcentrum in Rotterdam, als hoofd van de afdeling Buitenland. Zijn taak bestaat uit het coördineren van de vele verschillende activiteiten, die door het Bouwcentrum in samenwerking met buitenlandse zusterorganisaties worden uitgevoerd. Projecten zoals een serie wetenschappelijke onder-g zoekingen naar de beste soort scholen voor de Soedan, I samen met Unesco; de organisatie van internationale i cursussen op een gespecialiseerd gebied voor architecten uit de hele wereld; het bundelen van een team experts, dat zich gaat bezighouden met het ontwerpen van betere onderwijsvoorzieningen in landen rondom de Middellandse Zee. Zelf géén technicus, onderhoudt hij de contacten tussen documentatie, bibliotheek, architecten, ingenieurs en experts van het Bouwcentrum. „Ik zal in het begin heus niet veel zeggen, in die Raad,” meent hij. „Trouwens, ik hou toch niet zo van veel praten. Er wordt al zo veel gepraat. Maar als je wat zegt, moet het wel goed zijn,” vindt hij. Hij heeft er bepaald niet op ge werkt, om in de Raad te komen. Wel was hij lid van de KVP, al jaren lang, en toen hij enkele jaren geleden zich als een der eersten in de Puttepolder vestigde, aan de „Ais de persoon Van Schaik h .d ik het genoegen om van bepaalde zaken of toestanden te zeggen: Moet dat nou zo?” „Als het raadslid Van Schaik, be kend met alle achtergronden, zal dat niet meer zo kunnen zijn. Ik raak het recht kwijt, om bepaalde dingen belachelijk te vinden. Je praat niet meer voor een publieke tribune, maar je moet verantwoor delijkheid zien in al je uitingen.” Hoewel hij dus geen bepaalde wensen kenbaar maakt, heeft hij toch wel enkele algemene ideeën, over „ons geliefde dorp” zoals hij zegt. „Ik hoop, dat we een evenwichtig opgebouwd dorp krijgen,” zegt hij. „Als forens, werkend in de stad en wonend in het landelijk groen, wil ik natuurlijk niet een TE groot Waddinxveen. Laten we geen stad om ons heen gaan bouwen. Laten we het landelijk houden. A’s iemand, nauw met alle facet ten van de bouw betrokken, noemt hij zo enkele grotere gemeenten op, waar de nieuwe wijken een aan zienlijk landelijker aanzien heb ben gekregen, dan de uitbreidingen van het veel landelijker Waddinx veen. „Als we maar niet, hier in Wad dinxveen, de grote stad gaan na- apen in onze uitbreidingsplannen,” zegt hij. ,,En als het voor de ge meenschap nuttig is, dat Waddinx veen nog groter wordt, dan toch niet groter dan de optimale grens, die door de omliggende gemeenten bepaald wordt. Met veel groen er tussen.” Als particulier vindt hij flatbouw hoger dan drie lagen voor Wad_- dinxveen niet mooi. Weer denkt hij aan het imiteren van de grote stad, een imitatie die Waddinxveen niet nodig heeft. „We kunnen het hier mooier eh beter,” zegt hij. Uat ts aoad 9a De heer de Man, die het werk uitvoert onder beheer van het Waddinxveense Bouwkundig Inge nieursbureau Stuurman, vertelde dat er in etappes van vijftig meter gewerkt wordt. „We doen gemiddeld vier weken over een stuk, dus dat is nog wel een jaartje werk, voor we bij de Witte Brug zijn.” Van de zijde van het bureau Stuurman vernamen wij, dat der gelijke moeilijkheden niet voorzien waren. Men had wel gerekend op een drassige grond, doch niet in zo’n ernstige mate. Het reeds ge dempte gedeelte van de Kerkweg ter hoogte van het station kon des tijds vlot en zonder vertraging af gemaakt worden. Het dempen van de sloot langs de Kerkweg en het aanbrengen van de riolering zal bijna een jaar langer duren dan aanvankelijk was berekend. De zachte, drassige veengrond is de oorzaak van vele moeilijkheden, die de uitvoerder, de firma Gebr. P. en A. de Man en Zonen uit Ammer- stol niet heeft kunnen voorzien. Om het verzakken van de huizen en de straat aan weerskanten tegen te gaan bleek het nodig een dubbele dam wand aan te leggen, wat veel tijd, en ook veel geld gaat kosten. De firma De Man is in februari j.l. begonnen en dacht in december a.s. gereed te meter is er nu echter slechts zeventig -- Abonnement per kwartaal fl.~ bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur van zes Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen De nieuwe raad van Wad dinxveen heeft ’n ander, jon ger gezicht gekregen. Toen 4 september de nieuwe raad of ficieel werd geïnstalleerd en beëdigd, waren er zes nieuwe leden bijgekomen. Om onze lezers bekend te maken met diegenen, die als nieuwkomers in de Raad over hun gemeentelijk wel en wee zullen beschikken, hebben wij een serie vraaggesprekken ge had met deze nieuwe raads leden. Vijf van hen hebben zich in dit blad al aan u voorgesteld, en verteld wat hun idealen zijn en welke feiten zij graag zou den realiseren. De redaktie gaf in deze se rie uitsluitend de mening van de ondervraagden weer en draagt voor hun uitingen van zelfsprekend geen enkele ver antwoordelijkheid. De laatste in de serie is dan mr. H. T. van Schaik die voor de KVP zitting heeft in de nieuwe Waddinxveense Raad. Hij vergelijkt het weer met zijn werk. Voor de Kolen en Staal Ge meenschap (KSG) is het Bouwcen trum met een uitgebreid onderzoek bezig naar de meest praktische, goedkope en leefbare arbeiders woningen. In drie fasen: econo misch, technisch en sociologisch. De beide eerste programma’s zijn afgewerkt, met de derde en laatste is men nog druk bezig: experimen teel onderzoek naar de wijze waar op de woningen in hun omgeving staan gegroepeerd, naar de leef gemeenschap dus: een sociologisch onderwerp. Maar wat voor Italië goed, hoeft voor België nog niet ideaal te zijn,” zegt hij. „Wie bouwt zonder karak ter van toekomstige bewoners te kennen, maakt akelige fouten. De tennisvereniging „Waddinx veen” gaat in het tennisseizoen 1963 meer aandacht besteden aan jeugdtennis. Dat bleek tijdens de maandagavond in restaurant Royal gehouden ledenvergadering van de ze nog jonge vereniging. Behalve een gewijzigde contributie voor de 'eden, werd er in principe reeds een jeugdcontributie vastgesteld van 25,per jaar, waarvoor de jeugd tijdens alle speeluren van de vereniging op de banen in het Warnaarplantsoen kan spelen, mits de belangstelling van de seniorle den niet te groot is. Daarnaast wil men dan echter gedurende bepaal de tijden in de week nog speciale speeltijden alleen voor de jeugd vaststellen. In dit verband kwam tevens de trainingsmogelijkheid ter sprake. Het bestuur van de vereniging zal de. mogelijkheden onderzoeken, dit op’ voordelige wijze op te lossen. Het afgelopen seizoen heeft een der ervaren leden van de tennis vereniging „Waddinxveen”, de heer R. Doppert geheel belangeloos gedurende een groot aantal avon den de beginners in de vereniging enige vaardigheid in de tennissport bij gebracht. Als dank hiervoor werd hem tijdens de vergadering namens het „lesclubje,, een fraaie actetas aangeboden. Voorts werden mededelingen ge daan over een te houden onder ling tennistoernooi gedurende de weekeinden van 15 en 16 septem ber en 22 en 23 september. Hieraan kan zowel door begin ners als ervaren Mden worden deelgenomen. Ook werd besloten, dat de tennisvereniging Waddinx veen zich zal aansluiten bij de Kon. Ned. Lawntennisbond, waar door de mogelijkheid wordt geo pend in de toekomst competitie te gaan spelen. De vergadering, die onder voor zitterschap stond van de heer E. Ch. P. Brants, onderscheidde zich van vele andere vergaderingen door zijn bijzonder geanimeerd ka rakter, waarbij de in grote getale opgekomen aanwezigen, het bestuur en elkaar niet spaarden met de no dige opmerkingen. Moeizaam vordert het werk aan de Kerkweg. Inplaats van dadelijk na ’t dempen van de sloot de riolering te plaatsen moet eerst aan weerszijde ’n diepe damwand worden aan gebracht. 1 (foto Sjaak Noteboom) I

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 1