Behaaglijk Plan „Bloemendaal” wekt weerstand bij bewoners Dorpshuis in Reeuwijk trekt nu iedere avond bezoekers Vrijspraakinzaaktegen speelgoedfabriek geëist ,DE WALVIS' BEWERKTE LANGE BAARDEN TOT PARAPLUIES EN CORSETBALEINEN I nieuwsblad Onafhankelijk Vox Jubilans trok volle St. Joriskerk Winterprogramma Chr. vrouwenbond V er schijnt elke donderdag Moet Waddinxveense Raad beslissen geoorloofd aan gewerkt TONEEL, FILM, EXPOSITIES, ZANG VERGADEREN, KAARTEN, SCHAKEN fCraoenbsjrg gd e gr uin Hier wordt er over Goudse uitbreidingsplannen? „OM LEVENSBELANG VAN HONDERD BOEREN" Is lichtreclame i. j Annexatie Vreemdelingen Enquête Trage groei Cultuurgrond r Inkorting tl f - Weekblad voor Waddinxveen DONDERDAG 20 SEPTEMBER ’62. 18e JAARGANG - Nr. 899. de 1 E. v. E. W ,A j De officier van justitie Passage 133 Telefoon 3003 dank zij Het door stralend forto. In veel gen king komt niet voor sierraad mee. Enkele bijzonder schone exemplaren van het fabri kaat worden afzonderlijk Vele typen vindt U in onze speciaalzaak Het doet voor ondergetekenden als burgers van Waddinxveen zeer vreemd aan, dat zij op den duur van huis en haard moeten worden verdreven - met medewerking van him eigen gemeentebestuur - ten behoeve van een andere gemeente, welke enerzijds een veelheid van vreemdelingen belieft aan te trek ken, anderzijds eigen rest gronden wil sparen om de expansie bij een andere gemeente onder te brengen. rigen blijven glad den met versierselen gevlochten agaatsteen, hoorn voorzien. Elders wordt de Dat bereikt U met een electrische kachel. Ondergetekenden mogen er in dit verband aan herinneren, dat hen door de gemeente bij enquête is gevraagd waaraan zij de voor keur gaven: het burgerschap van Waddinxveen of van Gouda. On dergetekenden hebben allen be wust gekozen voor bestendiging van hun burgerschap van Wad dinxveen, beseffende, dat dit hen zou laten wonen en werken, waar ze nu wonen en werken; beseffen de ook, dat het andere een exodus betekende. Doch nu legt de eigen gemeente een plan ter visie, dat bq realisering een verdrijving van ondergetekenden en uit de gemeen te en van huis en haard betekent. „Intussen is bekend geworden, dat de gemeente Zoetermeer een uitbreiding tot plm. 50.000 zielen moet voorbereiden. Tegen deze achtergrond wordt een nieuw plan van totaal 400 ha voor plm. 40.000 zielen (plus industrie en recreatie) naar het oordeel van ondergete kenden zeer disputabel. Wat betreft het gemis aan eigen expansie-gebied in de gemeente Gouda betwijfelen ondergeteken den ernstig, of deze gemeente haar plm. 900 ha inderdaad heeft volge bouwd. slag ge vlochten en ook leidsels van wit, rood of blauw koord worden er vervaar digd. Voor de stukrijders der artillerie zijn korte, dikke baleinen met lede ren slag een vereiste, zulk een zweep gaat althans Uit recente annexatie-plannen is wel gebleken, dat de Staten Gene raal verre van sympathiek tegen over annexatie staan. Ondergetekenden hebben dan ook de overtuiging, dat de ter visie I liggende plannen achter de intus sen gewijzigde omstandigheden aan komen. Volledigheidshalve willen onder getekenden er nog op wijzen, dat Gouda (met 36.700 inwoners in 1946) in 16 jaren tijds slechts tot 43.000 inwoners (d.i. plm. 17 pet ofwel 1 pet per jaar) is gegroeid. Met deze rigoureuze plannen wordt aldus het bezwaarschrift noncha lant voorbijgegaan aan de levens belangen van bijna honderd inwo ners van de eigen gemeente. En dat ter wille van vreemdelingen, die men van heinde en verre be lieft aan te trekken. Ondergetekenden wijzen er op dat met dit plan 400 ha goede cultuur gronden worden bedreigd, die de agrariërs een maatschappelijk be staan verzekert, en die in het alge meen geschikt zijn voor intensieve agrarische cultures. Ook in Waddinxveen be staat al jaren een verlangen om tot de oprichting van een dorpshuis te komen. Er is een actie-comité dat werkt aan de oprichting van een stichting die het dorpshuis zal moeten exploiteren. Deze stichting zal, zo wil het comité, een algemeen karakter moeten dragen. Wat het dorpshuis zelf be treft, dacht men aan een zelfde vorm als in Reeuwijk: een grote zaal met kleinere vertrekken, de zaal moet een vierhonderd mensen kunnen bevatten. Op het ogenblik werkt het comité aan een beraming van de bouwkosten en de mogelijkheden tot ex ploitatie. Wij hopen spoedig in gun stige zin op dit onderwerp terug te kunnen komen. Onze gemeente heeft een dringende behoefte aan een dergelijk gebouw; dat behalve voor een goede recreatie voor wat meer gemeenschapszin onder de be woners kan zorgen. De ver enigingen en instellingen zijn van goede wille doch hun activiteiten lopen vaak dood op een gebrek aan accomo- datie. Laat Waddinxveen niet bij Reeuwijk achterblijven. Het ruime en goed geoutil leerde dorpshuis in Reeuwijk is iedere avond in gebruik. Voor vele verenigingen, clubs en instellingen is het een ver trouwd contactpunt geworden foto Sjaak Noteboom Reeuwijk heeft sinds enige maanden een dorpshuis. Eind mei werd aan de Dunantlaan bij de Koeienbrug een modern gebouw geopend dat bestaat uit een grote zaai, die in verbinding staat met een ruime foyer en twee kleinere zaaltjes. De grote zaal, geschikt voor uitvoeringen op het gebied van toneel en muziek, biedt plaats aan vierhonderd personen. In dit afgelopen zomerseizoen werden er enige toneel- en filmvoor stellingen in gehouden, er vonden jaarvergaderingen plaats, kleine con gressen, en er werd een tentoonstelling gehouden. De kleinere zaaltjes waren iedere avond bezet, een bewijs, dat het gebouw in een grote behoefte voorziet. In „Wandelingen door Ne derland” verhaalt de schrijver J. Graandijk in 1885 over de sinds jaren te Waddingsveen gevestigde baleinenfabriek de Wal- visch, die naar de Boele- kade te Gouda werd over gebracht doch daar voor het jaar 1874 nog niet aan wezig was. Deze fabriek, die, aldus J. Graandijk, hier te lande enig in haar soort is, bewerkt het ba lein, de zonderlinge mond bedekking van de reus achtige bewoners van de Poolzee, in sierlijke zwe pen, in deftige wandelstok ken, in eerzame geraam ten van regen- en zonne scherm, in de verborgen maar machtige steunsels voor het corset.” het afval doet in paraplui en keurslijf dienst. Knop en punt promove ren de baleinen staaf tot wandelstok. De eist meer bewerking. De ene wordt met katoen, de andere met zijde omwoeld naarmate haar bestem ming verhevener is. Ove- en wor- van zilverdraad, metaal of Er is gesteld: dit deel van de Bloemendaalse polder komt voor grenscorrectie ofwel annexatie door Gouda in aanmerking. Ondergetekenden menen ook de ze stelling te mogen aanvechten. Wie gisteravond om 8 uur de St Joriskerk binnen kwam, waande zich een ogenblik terug in de bezettings jaren. Sinds die tijd is als we ons goed herinneren de Kerk nooit meer zo vol geweest als gisteravond. Alle vaste plaatsen waren bezet, terwijl vele banken Waren neergezet, om toch iedereen de gelegenheid te ge ven, de avond mee te maken. Deze Al te lichtvaardig wordt met de ze geschikte agrarische gronden omgesprongen, alsof men ongestraft het „neusje van Europa’s groenten-, fruit- en sierteelttuinen’ kan blij ven aanranden. In de andere E.E.G.-landen moet men groene fronten vormen en mil Harden uittrekken om ’t agrarisch bedrijf weer tot leven te brengen, i Ons kleine land ligt met een jaar omzet van 6,5 milliard aan de kop. (waarvan plm. 1/3 uit de provin cies N. en Z. Holland komt). Doch planologen en andere ex pansie zoekenden kunnen deze agrarische rijkdom niet ontzien en bij stukjes en brokjes vernietigt men voor de toekomst wat dan niet meer hersteld kan worden. Het op het Waddinxveense gemeentehuis ter visie liggende Goudse uitbreidingsplan „Bloemendaal” heeft grote verontwaardiging gebracht bij een groot deel van de bewoners van deze polder. Zes en vijftig hand tekeningen staan er dan ook onder het in nogal felle bewoordingen ge stelde bezwaarschrift, dat werd samengesteld door de drie boeren-orga- nisaties, de L.T.B., de C.B.T.B. en de Hollandse Mij. voor de Landbouw. Het staat op 12 augustus gedateerd, De meeste verontwaardiging is, zo blijkt uit dit stuk, opgewekt door het feit, dat meer dan 100 boeren van huis en haard verdreven worden door toedoen van hun eigen gemeente.” „Moet de Waddinxveense Raad beslissen over Goudse uitbreidingsplan nen zo vragen de samenstellers van het bezwaarschrift zich af. (Zoals bekend zal deze Waddinxveense grond later aan Gouda worden overge dragen). Worden de plannen goedgekeurd, dan zullen de boeren in deze polder uiteraard geen vergunning voor nieuwbouw meer krijgen, terwijl er bij zijn, die misschien nog wel tien jaar hun bedrijf kunnen blijven voortzetten. Het bezwaarschrift brengt verder het volgende naar voren De officier van justitie van Rotterdamse rechtbank heeft dezer dagen vrijspraak geeist in de zaak te gen de 29-jarige directeur van een speelgoedfabriek te Waddinxveen. Hiermee werd van het vonnis van de Goudse kantonrecher, voor wie de zaak half april diende, een bevesti ging gevraagd. De fabriek had een lichtreklame op het dak laten plaat sen met een vergunning van het ge meentebestuur te Waddinxveen,dat zich hiertoe bevoegd achtte, omdat het bedrijf in de bebouwde kom ligt. Het provinciaal bestuur echter protesteerde en maakte proces ver baal op omdat volgens deze instel ling de fabriek in het z.g. landelijke gedeelte van de gemeente staat, zo dat een goedkeuring voor de aanleg van een lichtreklame noodzakelijk Abonnement per kwartaal f 1.- bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur Ondergetekenden hebben gecon stateerd, dat in plan Bloemendaal II de Bloemendaalse weg zal blij ven gehandhaafd, doch dat deze zal dienen ter versiering van de om liggende woningcomplexen. Daarnaast is een nieuwe weg ge pland, welke - als plan I eerst aan bod komt - de bestaande woningen en bedrijfsgebouwen zal doen af- breken, zodat het achterliggende land zonder bedrijfsgebouwen komt Ondergetekenden vertrouwen, dat Uw Raad zal beseffen, wat dit be tekent. Kan plan I niet worden in gekort, zodat de woningen en be drijfsgebouwen blijven als het land blijft? Deze plannen overschrijden aldus het bezwaarschrift iedere reëele ver wachting. Samenvattend doet men een beroep op de Raad zijn goed keuring aan deze op vele punten aanvechtbare plannen (ten behoe ve van anderen) te onthouden, of wanneer de Raad dit niet (meer) gegeven mocht zijn deze plannen te temperen. Het is een vreemde zaak, als straks Uw Raad de verantwoorde lijkheid op zich gaat nemen voor plannen, welke het mogelijk zelf niet wil, welke het amper kent en waarmede het op zich niets heeft te maken. Ondergetekenden betwijfelen zelfs, of het tot de taak van de Raad behoort zich uit te spreken over dit soort bovengemeentelijke plannen. Als er een beslissing moet worden genomen dan door Gedepu teerde of Provinciale Staten bij streekplan e.d. --- Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen grote belangstelling gold in de eerste plaats het koor „Vox Jubilans” uit Waddinxveen, dat ook het vorige jaar al zo’n groot aantal mensen in de St Joris bijeen wist te brengen. Ook nu waren ze samen gestroomd van de gehele Veluwe. Met extra bussen waren ze gekomen uit Ede, Nijkerk, Voorthuizen, enz. Zoeken we voor déze uitzonderlijk grote belangstelling een verklaring, dan dienen we in de eerste plaats vast te stellen, dat de dirigent Mar. Egberts (74 jaar) een bijzonder goed getraind koor naar Amersfoort bracht waarbij detonaties tot de zeldzaam heden behoren. Alle gezongen com posities zijn door en door gestudeerd, zodat haperingen niet voorkomen. Een tweede verklaring voor de grote opkomst menen we te kunnen geven, door te wijzen op de manier van voordracht door net koor. Marinus Egberts schuwt de effecten niet en weet met zijn opvattingen veler hart te treffen. Vaak wordt een climax opgebouwd van uit een bijna fluis terend pianissimo tot een machtig 2 -L- 1 van de gezon- composities mist dit zijn uitwer- op de toehoorders niet. Daarbij net massale van dit koor (114 leden) de zuivere koorklank en de duidelijke uitspraak. Vox-Jubilans brengt hoofdzakelijk het eenvoudige geestelijke lied en de grote belang stelling bewees weer eens te meer, dat het juist deze liederen zijn welke leven in de harten van ons prot. chr. volksdeel. Feike Asma begeleidde op de hem eigen wijze het koor en gaf o.m. een meesterlijke vertolking van Ca rillon de Westminster, een compo sitie van Viernè. Men schaakt er, zingt er en verga dert er en verschillende verenigingen zijn al tot groter bloei gekomen -ij het dorpshuis. dorpshuis wordt geëxploiteerd een stichting. (Hierin hebben negen vertegenwoordigers van het verenigingsleven zitting; van katho lieke, algemene en prot. christelijke zijde ieder drie. Tenislotte zijn er vier vertegenwoordigers van de zijde der gemeente. De kosten bedroegen een dikke twee ton en werden opgebracht door de burgerij, grote bedrijven en via subsidies van rijk, gemeente en pro vincie. Direct na de opening van dit mo derne en goed geoutilleerde dorps huis is er in Reeuwijk een Kunstkring opgericht door mensen, die eindelijk een mogelijkheid zagen hun verlan gens op kunstgebied in dit dorp te verwezenlijken. wordt geacht. Na behandeling van de zaak be sloot de kantonrechter te Gouda toendertijd tot vrijspraak, de officier van justitie ging hierna in hoger be roep. „Dergelijke gevallen zijn niet zeld zaam in het kanton Gouda”, zo merkte de officier van justitie te Rot terdam op in zijn requisitoir. „Het komt dikwijls voor dat de gemeente toestemming verleent tot het plaat sen van een lichtreklame, later komt dan het verzoek van de zijde van het provinciaal bestuur om het geheel af te breken omdat het landelijk schoon wordt aangetast”. De officier van justitie meende dat het toezicht op stad- en dorpsschoon bij de gemeente berust, de toezicht op het landschapssChoon resorteert onder de provincie. Deze fabriek staat in de bebouwde kom en niet in het landelijk gebied, zodat de offi cier van justitie concludeerde tot vrijspraak. zweep bewaard. Er zijn merk- waardige stukken van het zogenaamd bontbalein bij, dat sierlijk en regelmatig zwart en wit is gestreept en zeldzaam wordt, om dat het alleen bij zeer ou de vissen voorkomt. Getuigschriften en me dailles op tentoonstellin gen gewonnen zijn het be wijs dat de verdiensten dezer fabriek een billijke erkenning hebben gevon den. Aldus vermeldt J. Graandijk in 1885 in zijn boek „Wandelingen door Nederland”. De grondstof van de ba leinenfabriek de Walvisch van de heer J. P. Wernink bestaat uit de lange, zwart grauwe baarden van de walvis. Het hoofdbestana- deel der walvisbaarden is dik, lang sterk haar, door een vetachtige stof vast in eengekleefd en daardoor van opmerkelijke kleef- kracht. Door koken wordt het overtollige vet en alle on reinheid verwijderd, le nigheid en de buigzaam heid verhoogd. Met scher pe messen worden stroken van de vereiste lengte en dikte af gesneden; met de schaaf glad en effen ge maakt. De grote stukken worden voor zwepen en wandelstokken bestemd, Woensdag 19 september heeft de Ned. Chr. Vrouwenbond, afd. Wad dinxveen haar eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen gehouden. Mevr. C. M. Groot-Enzeriimk uit Maasland heeft deze avond het boek Scheel en geltje van mr v. d. Hoeven bespro ken. Op 18 oktober zal ds A. H. Hel- lemans te Scheveningen een lezing houden over zijn werk in de gevan genis terwijl de secretaresse maat schappelijk werk van het Leger des Heils op 21 november iets over deze instelling komt vertellen, welke cau serie wordt toegelicht met filmbeel den. Voor 19 december staat de traditio nele kerstviering op het programma. I Ds. B. Rietveld uit den Haag en dr i M. E. Kortenoever uit Gouda zullen op 17 januari ieder op hun terrein het onderwerp verantwoorde gezins vorming (behandelen. Deze bijeenh komts wordt gehouden met de afde ling Boskoop. De jaarvergadering is ditmaal bepaald op 20 februari. Ook deze keer zal de bijeenkomst geheel door eigen leden worden verzorgd. Ds K. J. H. Burgy uit den Haag zal op 21 maart het onderwerp „Petrus” bespreken, terwijl de Condensfabriek „Friesland” uit Leeuwarden op 25 april een voorlichtingsavond zal ver zorgen. ’t seizoen wordt besloten met een lezing van ds B. Baas (het ge sprek in het gezin) op 23 mei. Alle bijeenkomsten zullen aanvangen om half acht. In de overgangsperiode naar de winter is bij- verwarming ideaal en goedkoop. N»i O I' 4'. V 1 -■

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 1