DF kerken NODIGEN I Wetenschap veroordeelt het aardstraalkastje Concordia os jaar NIEUW ZWEMBAD IS EEN HARDE NOODZAAK burgerlijke STAID I Vele duizenden zwommen in ongereinigd water 1 GEËXPLOITEERD Motor reed tegen zwenkende auto VOLKSBIJGELOOF WORDT Openbare bekendmaking Motor met klapband over de kop Wonderen Middenstand durft vijf-uur-sluiting op zaterdag niet aan Bus botste op auto Raad komt bijeen Auto schepte fietser Eerbied „Wet en Evangelie” start winterwerk Geen invloed Geref. Kerkkoor zong voor zieken Jonge fietser werd door auto geschept Lood Sinds Middeleeuwen Jeugdconcert door Symphonieorkest Geslaagden voor examen Herv. Vrouwenkring houdt Verkoopdag PAGINA 3 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1962 Stouwen Kroos Sinds 1927 dan verstoord door de maand 8 kunnen worden voorzien opgebracht. 18.30 uur Wachttorenstudie J. van Leeu- room van de Water. ■OW roeden, stralenkastjes eh alles wat daarmee samenhangt. Nee- Son- M. Kam- A. M. M. A. worden kreeg en de digd. DE MEDISCHE ZONDAGDIENST waargenomen door dr P. v. d. Linde, Kerkweg 214, telefoon 2250. Maar de zwemmers bleven ko men. Vooral de kinderen. Met hon derden tegelijk. Bij de hokjes werd het z.g. stouw-systeem toegepast, dat de heer Heijnen, van beroep zweminstructeur maar bij allen be kend als: „de badmeester” verleden jaar heeft ingevoerd. Er is geen algemene garderobe, waar de kle ding na het omkleden naar toege bracht kan worden zodat de hokjes weer leeg zijn. Daarom maken wel vijf a zes mensen tegelijkertijd van één hokje gebruik. In een wat gro ter hok, bestemd voor gereedschap e.d., kleedden tijdens een hoogtij dag zeventig mensen zich om. Dit is de enige oplossing om ieder de volle zwemtijd te geven, inruil voor hun veertig cent. Vroeger kwamen vooral pas de kleintjes aanbod voor een hokje als de tijd bijna om was. Zweminstructeur Heijnen zegt: „Met wat meer ruimte, wat meer accomodatie en een reinigingsmo- gelijkheid zou dit een ideaal zwem bad kunnen zijn. En ondanks dit ge mis mag ik dit bad toch wel. Maar VOOR Vfcdf k SCHOENEN De Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen afdeling Waddinx- veen houdt donderdag 27 septem- i lunch- Volgend jaar bestaat de Waddinx- veense muziekvereniging Concordia’ 65 jaar. Er is een comité gevormd, dat de jubilerende vereniging een passend geschenk zal aanbieden. Het comité bestaat uit een aantal dames van leden van Concordia’. Dat deze vereniging bloeiend is blijkt wel uit het feit dat het fanfarekoips zeven leden heeft, die meer dan 25 jaar lid van de vereniging zijn. En hoe wordt dit badwater, na een dergelijk intensief gebruik, weer gereinigd? „We houden het vrij van drijvend vuil”, zo zegt de heer Heijnen. Meer kan ook niet. Want het bad is zo lek als een mand. Het staat via vele kieren in verbinding met het Kanaal en om liggende sloten. De bodem - dezelf de bodem als het Kanaal - is be dekt met wat tenen matten, met wat grind en keitjes. Zwemmers, die daar wel eens in het diepe ge deelte duiken zeggen: „Het is er inktzwart. Halverwege zie je nog iets in een bruine waas maar hele maal beneden is het een zwarte poel, waar je moet oppassen je niet gevaarlijk te stoten aan scherpe uitsteeksels.” Deze zomer is er een waar offen sief gevoerd tegen het kroos, dat uit de omliggende sloten het zwem bad binnen kwam. De burgemeester tvan Waddinx- veen maakt bekend, dat hij op dins dag 25 september a.s. geen spreek uur houdt. De heer L.F.R. uit Waddinxveen, die donderdag 14 september om ne gen uur over de Henegouwerweg op een motor in de richting van Wad dinxveen reed, kreeg een klapband. De motor begon te slingeren en sloeg in de berm over de kop. Dok ter van der Linde verleende eerste hulp, de bestuurder had een hersen schudding. De motor werd zwaar be schadigd. J. Alblas OverledenJvan Wichen-Poot, oud 77 jaar; M. Oudijk, oud 58 jaar; J. Cammeraat, oud 48 jaar; M. H. Lan- gendam-Ruts, oud 84 jaar. Gevonden en Verloren Verloren: chroom polshorloge, duitse herder, zwarte regenbroek, sleutel bos, huissleutels, rode vulpen, dames horloge. Gevonden: witte portemonnaie, rie ten mand. En onwillekeurig zullen er men sen zijn, die menen, dat als de bo ven ons gestelde vroede vaderen zo’n duur kastje kopen, er toch wel iets waar zal zijn van de beloofde wonderen. Maar natuurlijk zijn er ook mensen, die sceptisch blijven. Wie op zoek gaat naar de weten schappelijke waarheid in deze en soortgelijke andere aangelegen heden zal geen betere plaats vinden om zijn licht op te steken dan in ’t gebouw van het Toegepast Natuur wetenschappelijk Onderzoek, afge- kort T.N.Ö., dat men aan de Ko- ningskade in Den Haag kan vinden. Deze instelling gelooft niets, maar beproeft alles, vanaf de strijkbaar- heid van een overhemd tot hoogst- wetenschappelijke zaken. Op het gebied der „aardstralen” heeft het T.N.O. nog niet zelf een onderzoek verricht, maar in de bibliotheek vindt men ’n verzameling belang- I wekkende rapporten over wichel- kwamen. Men heeft aardappeloog sten gewogen en lijsten aangelegd van stallen, die ongunstig zouden liggen met het oog op aardstralen. Er zijn foto’s gemaakt van kale plekken in weilanden en men heeft wichelroedelopers, die dit moet gezegd worden zelf rotsvast in hun bekwaamheden geloven, aan langdurige proeven onderworpen. Tenslotte hebben wiskundigen na gegaan, of er soms volgens de waarschijnlijkheidsrekening nog mogelijkheden konden zijn.. Het re sultaat? De indrukwekkende rjj professoren, doctoren en ingenieurs, werkelijk de crème van de weten schap, zeggen o.a. in hun eindcon clusie: Nederlands Hervormde Kerk. Voorm. 9.30 uur ds Joh. Verwelius Nam. 6.30 uur ds J. R. Cuperus Hervormd Wijkgebouw, Esdoornl. Voorm. 9.30 uur ds J. R. Cuperus Nam. 6.30 uur ds Joh. Verwelius N.H. Kring „Wet en Evangelie”. Voorm. 9.30 uur ds L. Schellevis, Gouda Nam. 7 uur ds A. Klamer, Hilversum Gereformeerde Kerk. Voorm. 9.30 uur ds J. Snoey Nam. 6.30 uur ds J. Kaptein, Reeuwijk Dinsdagavond kwam de plaatse lijke middenstandsvereen. in eerste vejrgadering in dit seizoen bijeen. Na een kort openingswoord van de voorzitter, de heer H. K. van der Loo, waarbij deze wees op enkele moeilijkheden van verschillende branches, werden enkele huishoude lijke zaken afgehandeld. Het voorstel van het bestuur om de winkels op zaterdagmiddag om 5 uur te sluiten, ontlokte een brede discussie, waarbij bleek dat de win keliers wel om 5 uur zouden wil len sluiten, maar deze stap toch nog niet aandurven. Tot commissieleden van een te houden winkelweek werden dezelfde heren benoemd van vorig jaar. Volgend jaar zal de vereniging 45 jaar bestaan. Uit dien hoofde werd besloten de leden een feestavond aan te bieden. Na een rondvraag, waarbij de kwestie broodsanering even werd aangeroerd, werd de vergadering ge sloten. De twintigste-eeuwse pseudo- wetenschap heeft zich meester ge maakt van termen als neutronen, stralingsgevaar en neutralisatie, af komstig van de echte wetenschap en dient deze op, vermengd met de alchemie uit de donkerste tijd der middeleeuwen. Maanden lang hoort men er heel weinig over, ook hier in de pers, tot algemeej bekend wordt, dat een gemeente in het hart van de Rand stad Holland zich er door een soort wichelroedeloper van heeft laten overtuigen, dat de wet van de com municerende vaten, een elemen taire natuurkundige wet, eenvoudig buiten werking zal worden gesteld door een stralenkastje. Zoals men heeft kunnen lezen, is de meerderheid van een gemeente raad in het jaar 1962 ook geneigd te geloven, dat een dergelijk kastje het sportveld droog zal houden Foto Sjaak Noteboom maakte een op name van de betonput op de in aan leg zijnde sportvelden in de Oranje- wijk, waarin het veelomstreden aard straalkastje van de heer Joh. Bron staat. Dinsdagochtend jl. vond op de rijtldsweg Utrecht-den Haag op de brug over de Gouwe een aanrijding plaats tussen een bus en een perso nenauto. De personenwagen, be stuurd door J.A.L. uit Renkum, moest plotseling naar links uitwijken voor een auto, die zonder voorrang te verlenen van de oprit de rijksweg op reed. De heer L. trapte op zijn rem en dwong daarmee de achter hem rijdende autobus ook vaart te minder en.De bus slipte hierbij over het gladde wegdek en raakte de ach terbumper van de auto. Beide autos liepen hierbij flinke schade op. Noch de heer L., noch de chauffeur van de autobus, de heer W. V. uit Doornspijk werden gewond. De gemeenteraad van Waddinx veen komt volgende week donder dag ter vergadering bijeen. De aan vang van de openbare zitting in het gemeentehuis is om acht uur. Week van 11 t.e.m. 17 sept. 1962. Ondertrouwd: A. Smit en perman;K. G. Houdijk en Compeer; M. C. Taktor en Cammeraat. Geboren: Comelis, zv wen en M. de Heer; Nicolaas Gerar dus Franciscus zv P. M. Steenland en A. M. Wolbers; Robert zv N. de Vries en M. Th. Eijsackers; Johannes Toontje zv J. T. Taihuttu en H. Krimp; Teunis zv A. van Herk en K. T. Stouthart. Gehuwd: J. J. Zijderhand en J. leman; M. Neeleman en D. C neveld; P. Rademaker en C. Oppe- laar; J. Maas en OverledenJ. Op de Bloemendaalseweg vond dinsdag 12 september een aanrijding plaats tussen een personenauto, be stuurd door de heer J.K. uit Reeu wijk en de fietser J. S. De laatste stak plotseling de rijweg over, de au to kon hem niet ontwijken en het rijwiel met zijn berijder werden ge schept. De heer S. werd lichtgewond. Men moet eerbied hebben voor de commissieleden, die enkele jaren aan het onderzoek hebben besteed. Men heeft o.a. wichelroedelopers stralingskaarten van gebieden in Q Friesland laten maken, waarbij ze 1 ber haar jaarvergadering in allen tot een verschillende uitkomst room van de Water. meente als Waddinxveen beschikte over een dergelijk bad, zo bijzon der, dat de Wereldgezondheidsraad kwam kijken en enthousiast was, iets waarop de gemeente zich nu nog graag beroemd. Sinds die tijd is er, behalve de bouw van enkele extra hokjes, niets aan gedaan. De fundering van het bad is in verval geraakt, het bezoekersaantal is ve le malen verveelvoudigd. Het plan voor het nieuwe zwem bad, dat al jaren langs de diverse instanties voortsukkelt en nog steeds niet definitief is, is ontworpen door architect Heidelberger uit den Haag. Het zal ook aan de Kanaaldijk wor den gebouwd en de kosten worden beraamd op ruim een miljoen. Insiders verwachten, dat als het plan in hetzelfde tempo zijn weg zal vervolgen, met de bouw pas over een jaar of vier kan worden begonnen. Laten wij hopen dat de nieuwe raad zich met vereende krachten aan dit project zal wijden, zodat in de dringende behoefte aan een nieuw zwembad binnen' afzienbare tijd zal kankerbestrijding Het winterwerk van de Ned. Herv. kerk, kring Wet en Evangelie wordt zaterdagavond begonnen in het Ge reformeerd Verenigingsgebouw om 8 uur. Op het programma staan zang door het Kerkkoor, tableau van de jeugd en de film „Het grote geheim van Norman Walker. „Van enige invloed van afscherm- mingsapparaten is ons niets geble ken.” „Men gelooft er in, omdat geen enkele instantie de onjuiste voorstellingen rechtzet, integen deel.” Men releveert ’t betreurens- waardige feit, dat overheidslicha men door apparaten te plaatsen, propaganda maken voor deze lieden en men acht het aanbevelenswaar- dig, dat de overheid het publiek be scherming biedt tegen de activiteit van de fabrikanten. Men stelt ver der vast, dat de waarde van mate riaal en arbeid in geen enkele ver houding staat tot de gevraagde prijs. Op de Bodegftiveistraatweg, ge meente Waddinxveen, vond zondag jl. om half vier een ernstige botsing plaats tussen een personenauto en een motorrijder. De bestuurder van de auto, mevr. IJ, kwam uit de richting Gouda en wilde links aflslaan naak de oprit van haar woning. Uit de richting Reeuwijk naderde echter de motor rijder A. v. L. uit Bodegraven, die tegen de zwenkende auto botste. De *berijder schoot over de auto heen en kwam aan de andere kant weer op de straat terecht. Hij liep een her senschudding op, een gebroken arm en diverse kneuzingen en moest in het St Josephpaviljoen te Gouda i opgenomen. Mevrouw IJ. T een hersenschudding. De auto [e motor werden zwaar bescha- Woensdag 12 september had het Geref. Kerkkoor een uitgaansdag, waarbij als hoofddoel gold het blijde evangelie uit te dragen aan langdu rige zjeken. ’s Morgens werd gezon gen in Doom in het Zonnehuis en ’s middags in Amersfoort in de Lich tenberg. Dat dit op hoge prijs gesteld werd bleek wel uit de ontvangst en de dank der directies en vooral van de patiënten, die zeer dankbaar zijn als gezonde menjsen iets willen doen om het eentonige leven van zieken te veraangenamen. Tot besluit van deze dag werd een diner gegeven, waarop leden en gas ten met veel genoegen kunnen terug zien. Het rijden zonder Echt was de oorzaak van een ongeval dat zater dag jl. omstreeks half negen op het Noordeinde plaats vond en waarbij de 11-jarige Piet de K. uit Wad dinxveen het slachtoffer werd. Op het moment dat de heer P. M. uit Hoofddorp, die zijn auto in de richting van Waddinxveen stuurde, een voor hem rijdende personenauto wilde inhalen, werd hij plotseling ge confronteerd met de jeugdige fietser die zijn rijwiel niet verliait had. Remmen mocht niet meer baten en het volgende moment was de jon gen met fiets en al geschept. De knaap rolde dwars over de auto en viel aan de andere zijde op de grond. Een arts luit Boskoop verleende eerste hulp. Met hoofdwonden en een zware hersenschudding werd het slachtoffer opgenomen in het Aca demisch ziekenhuis te Leiden. De fiets werd volkomen vernield. Ook de auto, waarvan de voorruit brak, werd zwaar beschadigd. Ergens in Nederland zal vandaag wel weer een aardstralenkastje zijn geplaatst, misschien in een stal, waar koeien in melkgift achtergebleven zijn, misschien op een stuk land, waar de aardappels deze zomer zo slecht groeiden, misschien bij een schuur, waar een kalf te vroeg op de wereld is gekomen. Het is een verbazingwekkend feit, dat ondanks de voorlichting die misschien nergens zo dicht bij de praktijk staat als juist in ons land, de wichelroedelopers nog steeds gehoor vinden. Gewichtig lopen ze met hun roede over de akkers en rond de woonhuizen en stallen en op een kaart leggen ze de baan van de aardstralen vast, die de plaatsen nood zakelijk maken van een duur „aardstralenkastje”, waarover ze heel ge heimzinnig doen. Vooral niet openen! En in donkere kamers van vochtige boerderijen liggen chronisch zieken, die te zamen met de familie meer verwachting hebben van het kastje dan van een behandeling door een specialist in een ziekenhuis. Aldus een artikel in de „Haagacfie Courant.” Zoals men elders in het rapport kan lezen, vindt men, wanneer men een dergelijk kastje openbreekt, soms niets(!), soms een stukje lood, soms „een pseudo-wetenschappelijk samenstel van metalen, waarvan de maker geen verklaring kan ge ven.” Het geleerde college geeft o.m. de raad, exploitanten van dit schijnbaar onuitroeibare volksgeloof geen gelegenheid te geven, de goe gemeente te vertellen, dat „hoge” regeringsinstanties” ook een derge lijk kastje hebben gekocht. Uit dit rapport „Onderzoek van de betekenis van de wichelroede voor de landbouw” mag men wel opmaken, dat als de sla niet wil, men bij de tuinbouwconsulent moet zijn en als de koeien niet willen, hulp moet worden gezocht bij vee arts of landbouwconsulent en als een sportveld te nat is, dat men dan draineerbuizen moet leggen. (Overgenomen uit de H. Crt.) Het zwembad aan de Kanaalstraat heeft zaterdag j.l. de deuren gesloten, Het koude seizoen is aangebroken en de getroffen. De springplanken worden binnengebaald ter, het gladde donkere wateroppervlak slechts nu herfstregen. Een maand of twee geleden vertoonde het zwembad echter een andere aanblik. Op warme vakantiedagen was het vaak een kuip vol met een woelende mensenmassa, waarin zo hier en daar ook nog wat water te bespeuren viel. Op vijftien juni bezochten 1424 kinderen en volwassenen het bad, zwommen er, - voor zover als dat mogelijk was - en kleedden zich uit, en weer aan, in de tachtig hokjes. De zaterdag voor Pinksteren registreerde de teller van badmeester W. L. E. Heijnen 1009 bezoekers. In totaal waren het er dit seizoen 29095. die drukte benauwt me vaak Ik ben hier verantwoordelijk. Ook als er honderden kinderen in het water spartelen. Het toezicht hou den door één man valt dan niet mee. Om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn heb ik de ge meente verzocht om een duikuit- rusting met onderwaterlamp. Het gemeentelijke zwembad werd in 1927 geopend. Het was toen iets zeer bijzonders dat een kleine ge- Uit alles blijkt, dat de wichelroe de allerminst iets van de laatste tijd is. Al in de middeleeuwen was er sprake van. Vlak na de laatste oorlog werd ons land plotseling overstroomd door wichelroedelopers en verkopers van stralenkastjes. Een gepensioneerd tuinbouwconsu lent hield overal lezingen en schreef schijnbaar goed gefundeerde artike len over aardstralen met betrekking tot aardappelmoeheid en ziekten van mens en dier. Hij maakte in druk. Zelfs het departement van justitie plaatste kastjes om het per soneel gezond te houden De Koninklijke Academie van Wetenschappen bleef niet werkloos toezien; ze benoemde een commissie van zeer geleerde heren, die de op dracht kreeg, een onderzoek in te stellen naar al deze geheimzinnige zaken. Men ging hierbij allerminst over één nacht ijs. De rapporten, die de vriendelijke bibliothecaresse uit de grote boekenvoorraad te voorschijn tovert, zijn nu alweer acht jaar oud. In het Gereformeerd Verenigings gebouw worden 1 oktober twee jeugdconcerten gegeven door het W. Nederlands Symphonic orkest onder leiding van de dirigent Sam Swaap. Deze jeugdconcerten, die ook het vorige seizoen werden gehouden, zijn een groot succes gebleken zodat nu besloten is, een tweetal concerten achtereen te laten plaats vinden, zo dat meer kinderen in de gelegenheid zullen zijn deze muziek te komen beluisteren. Het concert is bestemd voor de leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scholen, de leerlin gen van de ULO scholen en de huis houdschool.. De dingent Sam Swaap zal op zijn bekende en sympathieke manier een toelichting bij de concerten ge ven. Men verwacht dat ongeveer 600 kinderen de concerten zullen bezoe ken. Het programma luidt als volgt Twee melodieën van Grieg, Serena- ta Nocturno van Mozart, Ballet en entr’acte van Schubert en Roemeen se Volksdansen van Bela Bartók. Een elftal bestaande uit ouderl. en diakenen van de Gereformeerde Kerk en een groep jongeren speelden vorige week donderdagavond op het Be Fair terrein <van de Sniepweg een voetbalwedstrijd ten bate van de aktie „Heb het hart eens”. De jeugd toonde zich het sterkst en zegevierde met de cijfers 6-3. De aftrap werd verricht door ds J. Snoey. Remonstrantse Kerk. Voorm. 10 uur ds J. G. Paardekoper Chr. Afgescheiden Gemeente. 9.30 en 5 uur: Ds A. P. Verloop Woensdag a.s. nam. 7 uur: Ds A. P. Verloop KERKDIENSTEN R.K. KERK Parochie St. Victor, Zuidkade Pastoor: B. Emmelkamp, telef. 2425 Zaterdag biechtgelegenheid 4-8 uur. Missen’s zondags 7 uur de vroeg mis 8.30 uur de Hoogmis11 uur de late Mis’s avonds 7 uur Lof Door de week 's morgens 7 en 8 uur Elke eerste vrijdag van d-2 2 uur avondmis Jehova’s Getuigen, Kerkweg 66 donderdag 19.30 uur Bedieningsschool 20.30 uur Dienstvergadering zondag De collecte van het Koningin Wilhelminafonds ten bate van de heeft 577,69 De Herv. Vrouwenkring Maria Martha is voornemens een jaarlijkse verkoopdag te houden van gebreide goederen e.a., op 25 september a.s. in het Herv. wijkgebouw. voor, de zwemliefhebbers voorbereidingen voor de winter worden en het bad blijft kil, kaal en koud ach- en dan verstoord door een miezerige Van de 30 leerlingen der Kon. Wil- helminaschool voor Ulo, die aan het examen in machineschrijven deelna men slaagden er 26, terwijl aan 2 een herexamen werd jopgelegd; 2 werden afgewezen. Het A-diploma behaalden: C. As- scheman, M. J. van Bergeijk, J. P. Bron, S. de Bruin, M. Buurman, C. van Erk, A. Glasbeek, J.C. van der Hee„ C. Hoogendoom, H. Kerkho ven, M. C. de Lang, Th. H. van Leeuwen, J. Loef, A. J. Modderkolk, J. G. Niezing, S. Noorlander, A. A. Oskam, M. W. den Ouden, C. Pols, J. G. E. van Vuuren en J. J. Verwey. Het B-diploma (praktijkdiploma) behaalden: E. van der Heijden, A. N. de Jong, S. Poot, M. W. van Ringe- lenstein en J. Versluis.

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 3