twee stoeten door het dorp Marius Quee exposeert in het kunstcentrum In Waddinxveen 35 woningzoekenden zveer „Opgeruimd staat netjes” trok in nieuwsblad Onafhankelijk Mantel Architect Treffers overleden Spaarweek van 15 tot 20 oktober 1 u I Tekeningen Station krijgt een tweede loket Meeste voor verkoop i' Concordia’ vooraan V er schijnt elke donderdag Waddinxveen in het teken der reinheid Eind vorig jaar: Défilé voor B. en W. Mooie gedachte Geen drempelvrees Begrijpelijke uitingen van mede-menselijkheid Gezicht en handen „Zo moet het en zo kan het ook „Zo kan het ook maar zo moet het niet 25 pet na-oorlogs Pinda’s eten „Zwaar vuilnis’1 L 1 afoaAtz Japon ï- u Afscheid bij woonruimtecommisie Weekblad voor Waddinxveen DONDERDAG 11 OKTOBER 1962. 18e JAARGANG - Nr. 902. (Foto Sj. Noteboom) (Foto Sj. Noteboom) (Advertentie) en een naar uw MODEHUIS Tiendeweg Gouda I 11 als de Reinigingsdienst een tele foontje krijgt. Marius Quee met zijn echt genote en - helemaal rechts - de heer H. A. J. Tempel man. Na de mars langs de Sniepweg trok de optocht naar het Stations plein, waar de burgemeester met verschillende gemeentefunctiona- rissen stond opgesteld, om de stoet De jeugd deed van harte mee, met een heuse’ „be- zemwagen (Foto Sj. Noteboom) Donderdag 4 oktober is na een langdurige ziekte overleden de heer B. Treffers, architect te Waddinx veen. In 1953 begon hij als zelf standig architect en in enkele jaren kreeg hij zeer veel opdrachten. Veel waardering verwierf hij door wat hij deed voor de woning bouw voor de „gewone man”. In Zuid-Holland en Utrecht heeft hij vooral op het platteland hon derden woningen ontworpen voor hen, die slechts de beschikking hadden over weinig eigen kapitaal. In overleg met de gemeente besturen van vele gemeenten heeft hij plannen opgezet en uitgewerkt. Hiervoor ontwierp hij niet alleen; ook de aanvragen voor premies en hypotheekgelden verzorgde hij. In de loop van de jaren heeft hij op tal van vergaderingen, met ge gadigden voor een eigen woning, het woord gevoerd. Naar zijn ontwerpen zijn grote complexen woningen uitgevoerd, o.a. in Berkel en Rodenrijs, Utrecht en Waddinxveen. Naast de woning bouw maakte hij ook vele ontwer pen voor utiliteitsbouw, scholen en verenigingsgebouwen Met de arbeidersmuziekvereni- ging Voorwaarts voorop trok daar na een nieuwe optocht door de Oranjewijk, waarbij de kinderen vrolijk met vlaggetjes zwaaiden, plakzegels uitdeelden, lucifersdoos jes ontvingen, waarbij het opval lende was, dat er van deze feeste lijke artikelen niet, maar dan ook niets op de grond terecht kwam. De mooie gedachte van het „Op geruimd staat Netjes” had dus wel wortel geschoten in hun hartjes. Vermeld moet nog worden dat het hele feest heeft plaatsgevonden onder auspiciën en met de enthou siaste medewerking van de Jeugd- natuurwacht. te zien voorbijtrekken. De appa- ratuur werd uitvoerig gedemon streerd: een volle put werd leeg gezogen, de vuilnisauto werd vol ler en voller en de veegauto veegde het straatje voor de voeten van onze burgemeester keurig schoon. taal die alleen enkele ingewijden kunnen verstaan. Dat velen hun drempelvrees zul len overwinnen en het Kunstcen trum zullen binnenstappen, om deze uitingen van mede-menselijk- heid te bezichtigen was de harte lijke wens van deze kunstkriticus. De opening werd namens het ge meentebestuur bij gewoond door wethouder S. Rille. Tot en met 2 nov. a.s. zal de expositie te bezich tigen blijven. Dit werk, dat volgens de heer Tempelmans „echt Nederlands” genoemd kan worden, is volledig begrijpelijk, en zeker geen geheim- De jonge Haagse tekenaar Marius Quee (26) exposeert momenteel in het zaaltje van de Kunststichting aan de Kerkweg. Vrijdag j.l. werd de tentoonstelling onder grote belangstelling opengesteld door de Goudse kunst-criticus H. A. J, Tempelman, die de Kunststichting van harte felici teerde met het eerlijke werk van Quee. „Wat hier in Waddinxveen gebeurt is uniek”, aldus de heer Tempelman, die deze kunststichting ten voorbeeld s elde aan andere, en aanzienlijk grotere gemeenten, waar men niets op dit gebied heeft. De expositie bestaat slechts uit 19 werken, die met grote zorg door de tekenaar zijn geselecteerd. Het zijn allemaal studies van de mens, vooral de in zichzelf gekeerde mens, die helemaal ontspannen is. Slechts één tekening, van een gla zenwasser achter het raam, toont enige actie. Aangezien de Gereformeerde Kerk aan de Kerkweg momenteel van binnen wordt opgeknapt, door schilderwerk en het vernieuwen van de achterwand der kerk met verandering van de preekstoel, zul len de eerstkomende zondagen de diensten voor deze gemeente in de Hervormde Kerk bij de brug wor den gehouden, resp. om 8.30 en 4.30 uur. De dienst van de Herv. Kerk vangt dan om 10 uur v.m. aan. Het station te Waddinxveen krijgt een tweede loket. Men is bezig met de aanleg en binnen enkele weken zal het loket in gebruik kunnen worden genomen. Het werd de laatste tijd wel dui delijk, dat één loket te weinig was. Het aantal reizigers nam dermate toe, dat de beambten de stroom op de zgn. spitsuren nauwelijks konden verwerken. Marius Quee is door twee facet ten van de mens geobsedeerd: het gezicht, dat hij volledig uitwerkt en de handen, die hij ook in hun rust laat leven. Dat de Kunststichting juist deze jonge kunstenaar uit z’n besloten heid heeft gehaald, vond de inlei der zeer te waarderen. Hij noemde het werk van Quee realistisch, met In de loop van het vorig jaar is het aantal woningzoekenden in Waddinxveen aanzienlijk gestegen, zo blijkt uit het eerst nu ver schenen jaarverslag van de afd. Volkshuisvesting van de gemeente Waddinxveen. Op 31 december 1961 stonden 358 woningzoekenden bij deze afdeling voor een woning ingeschreven. Dat betekent echter niet, dat het woningtekort eveneens 358 was, want 170 personen hadden toen al de beschikking over een woning, die echter niet voldeed. Dat er echter voorlopig nog grote belangstelling voor de woningen, vooral van jongeren, blijft bestaan is wel duidelijk. De nieuwbouwwoningen - een- gezinshuizen - brengen in ons dorp niet veel uitkomst aan de zoekers naar een huurhuis, aangezien de Hoewel de Waddinxveense woon- ruimtecommissie het kennelijk niet nodig vindt ’t Weekblad voor Waddinxveen in zijn activi teiten te betrekken, kwamen wij ef toch van op de hoogte, dat de heer J. van Nielen in de j.l. maan dag gehouden vergadering van deze commissie officieel afscheid heeft genomen. Hij zat in deze commissie van 1947 af. Voor hem in de plaats werd mevr. Postma als lid geïn stalleerd. Maar voor een Waddinxveen heeft vorige week zaterdag wel in het teken van de reinheid gestaan. In het kader van de actie „Opgeruimd staat netjes” is het halve dorp op de been geweest, terwijl de burgemeester met zijn wethouders en verschillende raadsleden alle gemeentelijke reini ging sapparatuur in werking hebben gezien, tijdens een indruk wekkende demonstratie. Het begon zaterdag al met het uithangen van grote) spandoeken, met „Opgeruimd staat netjes” in flinke letters neergeschreven. De nieuwe veegwagen van Waddinxveen reed ijverig proefrondjes, om bij de demonsratie goed voor de dag te komen. Tenslotte moet de meeste nieuw gebouwde woningen voor de verkoop zijn bestemd. In 1961 werden 167 woningen voltooid en ze werden betrokken door mensen uit Gouda (24), Bos koop (15), Rotterdam (17), Den Haag (8), en natuurlijk ook door Waddinxveners (36). Van het totaal aan huizen in onze gemeente bestaat ruim 45 pet. uit na de oorlog gebouwde huizen, waarvan 684 woningwetwoningen. Vorig jaar kwam er slechts één woningwetwoning gereed. Het blijkt uit dit verslag, dat 85 van 358 aanvragen al langer dan twee jaar op de wachtlijst staan. De leeftijdsgrens is gedaald. Vroe ger trouwde men blijkbaar later (zo omstreeks de dertig), tegen woordig zijn er al aanvragers voor woonruimte van 25 jaar. Bij vele honderden banken in het gehele land zal in de week van 15 tot 20 oktober de vlag in top gaan, ter gelegenheid van de jaar lijkse „Spaarweek”. Deze Spaar week is ingesteld in dankbare her innering aan burgemeester F. W. Raiffeisen, die reeds in 1849, ge grepen door de nood onder de boerenbevolking, de eerste onder linge spaar- en leenbank stichtte. Zijn werk dat de bevolking van zijn streek eindelijk verloste van de woekeraars, die letterlijk de macht in handen hadden, vond al snel erkenning en uitbreiding. De regels die hij had opgesteld voor zijn bank konden vrijwel ongewij zigd overgenomen worden door allerlei instellingen in allerlei lan den. In Nederland werd reeds in 1896 de eerste Raiffeisenbank volgens deze regels opgericht en nog steeds werken de thans reeds 860 vesti gingen die zijn aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- Bank te Utrecht, volgens dezelfde principes. Deze vestigingen hebben verschil lende namen, maar hebben alle dezelfde doelstellingen van F. W. Raiffeisen in hun statuten. Elke bank is volledig autonoom. Er wordt bij de banken gespaard (het aantal spaarders bedraagt reeds 1.500.000) en het ingelegde geld wordt in prin cipe locaal besteed. Bovendien werken alle Raiffei sen banken volkomen belangeloos. Wordt er winst gemaakt, dan wordt deze winst niet uitgekeerd aan de aandeelhouders e.d., maar gestort in een reservefonds. een expressief accent. Hij verwacht te wel, dat deze exposant nog eens in Waddinxveen zal terugkeren, maar dan met litho’s en etsen, want daarom vraagt de wijze waarop Quee de mens benadert. Zo gebundeld nemen wij het ook mee, aldus de reini gingsdienst, die daarmee bewijst, dat we echt niet zelf met ons tuinafval naar de belt behoeven. Abonnement per kwartaal f 1.- bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur Op de eerste wagen zat een kind in een parkje pinda’s te eten. Ie der schilletje verhuisde keurig in een daartoe bestemde afvalmand, waardoor alles uiteraard heel net jes bleef. Bepaald onzindelijk ging het op de tweede wagen toe, waar iemand in een park zat te eten, daarbij alle rommel in wijde omtrek om zich heen werpend. De toeschouwers - en vooral de jeugd - zullen uit deze optocht ze ker de nodige lering hebben ge trokken hopen we. Op de eerste wagen stond dan ook: Zo moet het en zo kan het ook en op de tweede wagen: Zó kan het ook maar zo moet het niet Verder reden in de stoet twee vuil niswagens (waarvan één heel nieu we) mee, de nieuwe veegauto na tuurlijk, de kolkenzuiger (die de putjes leegzuigt) en de grijper, waarmee allerlei zwaar vuilnis bij de mensen kan worden opgehaald, De muziekvereniging „Concordia” liep vóóraan, toen ’s middags de eerste optocht door het dorp trok. De hele Sniep was uitgelopen, om te zien hoe de jeugd het denkbeeld van .Opgeruimd staat Netjes’ had verwerkt, in bezemwagens, die let terlijk bestonden uit bezems, voort bewogen door de kracht van voort steppende kinderbenen. Op twee platte wagens had onze Plantsoenendienst bijzonder aardig de gedachte van het „Geen rommel, waar het niet hoort” in beeld ge bracht. Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen •e: i G bestuurder van zo’n ingewikkeld voertuig zelf in de eerste plaats precies weten, hoe alles werkt en waarvoor alle knoppen en handels dienen """r-'; b’.w.;- l 3 f

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 1