Modelflat voor de kleine beurs trekt veel bekijks NeJÊDAMPÖ Bronchi letten Van Berkesteijn opent tweede fabriek y xveer Verdwijnen van voortuintjes uit Trooststraat is voorbarig Mantel ATTENTIE! I GEMEENTELIJKE NETHEID BIJ DE SNIEP MAAK; WAT IS GROF VUIL?? Onafhankelijk I nieuwsblad School Kerkweg wordt gesloopt Tien jaar garantie Bouwfonds nam vorig jaar 3000 woningen in aanbouw Samenspel tussen werkgever, het Bouwfonds en werknemer afiaAtz Japon Financiering V er schijnt elke donderdag SYSTEEM „COÖPERATIEVE WO ON VERENIGING” 01820- 7122 (4 LIJNEN) de ioog’s autohandel n u. gouda Modern bedrijf in Weert Veel interesse! W aarborgbe wijs Aantrekkelijk [Zwevende vloeren Klein begonnen Uitvoering over drie jaar „Er moet gewerkt” d I' I Hoestdrank in tabl»tvorm.95ct Weekblad voor Waddinxveen 18e JAARGANG - Nr. 903. DONDERDAG 18 OKTOBER 1962. I (Advertentie) en een Y naar uw MODEHUIS Tiendeweg Gouda Advertentie j Het financieringssysteem werkt als volgt: Een werkgever claimt voor een werknemer een woning en stort hiervoor f 500. Het bouwfonds (Advertentie) I Advertentie Advertentie Maar voor een Met ingang van 20 oktober a.s., te 14 uur, wordt ons telefoonnummer gewijzigd in tingsmogeljjkheid voor het perso neel. In het gehele land zijn er reeds vele van dergelijke woningen gebouwd en honderden zijn in voor bereiding. Ook van de zijde der gemeentebesturen wordt veel inte resse getoond omdat deze woonvorm gezien kan worden als een uitbrei ding van de bouw in de woning- wetsector. Het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten verwacht in Waddinxveen nog veel grond te kunnen aankopen om aan de vraag naar deze bouw te kunnen voldoen. Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen alle buitendeuren en ramen tocht- strips, mogelijkheid tot plaatsen van extra wastafels op verschillende punten (leidingen zijn al aange bracht), in de keuken ruime berg- mogelijkheid, een pottenkijker bo ven de kookhoek, in de douche een wand-toiletkastje met spiegel, iede re woning heeft beneden bij de entree een boodschappenkastje. wenst te verrekenen. Het volgende complex van zestig flats zal wat duurder uitvallen in verband met het verlagen van de rijkspremies en een stijging in de bouwkosten. Onder grote belangstelling is vorige week dinsdag in Weert een tweede fabriek van de N.V. H. A. van Berkesteijn in werking gesteld. Het bedrijf aan de Wilhelminakade was zó gegroeid, dat uitbreiding dringend noodzakelijk werd. In Waddinxveen was dit volgens de direktie niet mogelijk, aangezien hier - midden in de Randstad Hol land - bijna geen personeel meer te krijgen is. In Weert was dit probleem gemakkelijker op te lossen, waarbij natuurlijk nog wel enkele andere voordelen kwamen, die tot vestiging in deze Brabantse plaats leidden. Uiteraard waren er ook velen uit Waddinxveen gekomen, om de in gebruikstelling van de nieuwe fabriek bij te wonen. In de eerste plaats burgemeester Van der Hooft, samen met zijn echtgenote; een aantal Waddinxveense collega’s van Van Berkesteijn; vertegenwoordi gers van het architectenbureau Stuurman en vele bedrijfsgenoten. In Waddinxveen heeft dit coöpe ratieve woonssysteem veel weer klank gevonden. Van de zijde der industrie toont men nog steeds veel belangstelling voor deze huisves- De modelflat van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten aan de Willem de Rijkelaan in de Oranjewijk trekt zeer veel belang stelling. Sinds de opening, die vorige week door burgemeester C. A. van der Hooft plaats vond zijn er al 500 mensen komen kijken naar deze flat, die onder het motto „eigentijds wonen” een voorbeeld geeft van het nieuwste systeem van het Bouwfonds, n.l. de zgn. Coöperatieve Woonvereniging. Dit systeem is gebaseerd op een samenspel tussen de werkgever, het bouwfonds en de werknemer en het stelt ook de minder draagkrachtige arbeider in staat een eigen woning te bezitten. Een voorbeeld: een werknemer kan een drie kamerwoning financieren met 300 eigen geld en daarna een gemid delde maandelijkse aflossing van 65,-. Na dertig jaar is de woning dan afbetaald. Achter het flatcomplex wordt een gemeenschappelijke tuin aangelegd, vanuit de slaapkamers van de be nedenwoningen is deze via terras deuren toegankelijk. Aan de achter zijde kijken de flats uit op de sport velden en de spoorbaan, de voor zijde biedt uitzicht op het winkel centrum van de Oranjewijk. Een bewijs van de degelijkheid van de werkwijze van het bouw fonds is wel het z.g. bewijs van waarborg, dat sinds één september op de opgeleverde woningen wordt gegeven. Voor zover ons bekend wordt hiermee voor het eerst in ons land garantie op een huis gege ven en wel voor de tijd van tien jaar. Dit geldt dus voor de alge mene constructie van het huis, voor details als schilderwerk e.d. staat het bouwfonds vanzelfsprekend veel kortere tijd garant. Het bouwplan werd ontworpen door het bouwkundig ingenieurs bureau Stuurman en Zn te Wad dinxveen, deze firma voert ook de directie van de bouw. Nadat Mgr. Van den Hout de in zegening van het nieuwe bedrijf had verricht, sprak de loco-burge- meester van Weert, de heer J. Per soon de aanwezigen toe: hij rele veerde de prettige onderhandelin- gen, die de direktie met het Weert- se gemeentebestuur heeft gevoerd, alvorens tot vestiging in deze plaats werd besloten. Uiteraard toonde de heer Persoon zich ver heugd, dat de keus uiteindelijk op Weert is gevallen, want Van Ber kesteijn had natuurlijk nog wel enkele ijzers in het vuur. Weert was voor Van Berkesteijn aantrekkelijk ,ook al door de lig ging ten opzichte van het Benelux- geheel, en de aanwezigheid van een Technische School. echter dat - ook al onder invloed van „Opgeruimd staat Netjes” - de gemeente op deze plek een keu rige vierkante bak heeft laten timmeren, met een duidelijk bord er op: Alleen voor grof vuil en tuinafval. De bak is juist hoog genoeg, dat kleine kinderen er niet in kunnen komen. En ook niet TE hoog, zodat iedereen z’n tuinafval (waar laat men anders de boel als men de heg geknipt heeft?) hier makke lijk in kwijt kan. Hier past, ook al namens de bewoners van Sniep en Vijverlaan, een woord van hulde aan B. en W., die hiermee de actie „Opgeruimd staat Netjes” daadwerkelijk hebben gevoerd. Alleen één kleine vraag: Wat is grof vuil De woning bestaat uit een zit kamer, keuken, douche en vijf slaapkamers, waarvan er een even tueel als eetkamer gebruikt kan worden. Twee der slaapkamers bevinden zich op de begane grond en zijn verbonden met het verdere gedeel te door een trap. Het huis is geheel aangekleed en „klaar voor bewo ning” gemaakt door de fa. Verbakel wat betreft de meubilering en de stoffering; de fa. Heemskerk zorgde voor de lampen en electrische ap paratuur e.d. en de fa. Vis nam de kachels- en de huishoudelijke arti kelen voor haar rekening. Afgezien van de fraaie en toe passelijke inrichting is de soliede bouw en de afwerking van het ge heel opvallend .Enkele voorbeelden waar vele, heel wat duurdere hui zen het zonder moet stellen: Z.g. zwevende vloeren, ter voor koming van geluidshinder, witte schakelaars en kontaktdozen, langs Het zit al enige tijd in de pen, dat de school aan de Kerkweg zal worden gesloopt. Dit gebouw - een gemeentelijke school, die door de Chr. Nationale Schoolvereniging in bruikleen is genomen - verkeert al enige jaren in zeer slechte toestand. De Christelijke school heeft plan nen voor de bouw van een nieuwe school in het uitbreidingsplan Groenswaard, waaraan het gemeen tebestuur alle mogelijke medewer king zal verlenen, aangezien B. en W. ook wel inzien, dat het in het oude gebouw niet langer kan. verstrekt een toplening van 2000 waar de werkgever garant voor staat. De werknemer betaalt „eigen geld” dat, wat betreft de bouw aan de Willem de Rijkelaan, varieert van 300 tot f 550. Dan verstrekt het bouwfonds weer een lening, die door de werknemer in dertig jaar tijd maandelijks wordt afbetaald. Het is mogelijk, dat de werkgever de toplening met de werknemer De heer Persoon was blij, dat Weert er een onderneming bijge kregen heeft, die - klein begonnen (met zes man- heeft getoond zichzelf waar te kunnen maken en door hard werken door direktie en medewerkers te groeien tot wat hij nu is Hij hoopte, dat de nieuwe fabriek van Van Berkesteijn een parel zal worden in de Weertse industrie- keten. Na deze woorden stelde hij, door een druk op de knop, alle machines tegelijk in werking Alle aanwezigen maakten daarna een rondgang door het bedrijf, waarbij zij het interessante produk- tieproces op de voet konden volgen. Namens het bedrijf sprak de heer De Pater, die er aan herinnerde, hoe het bedrijf, nadat de heer Van Berkesteijn als jongeman uit mili taire dienst kwam, gestart was. De jonge Van Berkesteijn stond toen voor de keus van zijn leven: werk gever worden, of werknemer. Hij koos het eerste en heeft er nooit spijt van gehad. Ondanks een reeks van slechte jaren en slechte prijzen, groeide de fabriek gestadig. En hoewel de fa briek in Weert zeker soelaas biedt, zal toch ook het Waddinxveense bedrijf weldra een uitbreiding on dergaan. Voor het 40-jarig bestaan van deze fabriek gevierd gaat wor den, moeten de uitbreidingsplan nen gerealiseerd zijn. Burgemeester C. A. van der Hooft bewonderde samen met echtgenote en gemeentesecre taris H. Jenné het interieur van de modelwoning van het N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten aan de Willem de Rijkelaan. (Foto Sjaak Noteboom) De modelflat behoort tot een serie van 90 flats, bestaande uit 3-, 4-, 5- en 6-kamerwoningen. De eerste dertig zijn bijna klaar, twaalf ervan zullen reeds acht november worden opgeleverd. De volgende 60 zijn in juli van het volgend jaar gereed. De modelflat - men koos er een zeskamerwoning voor uit - ziet er bijzonder aantrekkelijk uit. Dit viel ook de burgemeester op die in gezelschap van zijn echtgenote en gemeentesecretaris, de heer Jenné, de officiële opening kwam verrich ten. Na een welkomstwoord van de provinciaal directeur van het Bouw fonds, de heer Van der Meide, wees de burgemeester in zijn toespraak op het feit, dat Waddinxveen als een der eerste gemeenten dit nieu we systeem van het bouwfonds in troduceert. „Het levert aan beide zijden voordeel op”, zo zei de bur gemeester, „de toekomstige bewo ner kan met weinig middelen toch huiseigenaar worden en de .indus trie is verzekerd van een trouwe en dankbare werknemer!” De bur gemeester sprak zijn waardering uit over het spaarsysteem van het bouwfonds. Door het openen van een deur stelde hij de modelwoning officieel in gebruik. Uit het jaarverslag van het Bouwfonds der Neder landse Gemeenten blijkt, 1 dat deze instelling het vorig jaar (1961) meer dan 3000 woningen in aanbouw heeft genomen. Dit was meer dan in enig voorgaand jaar. In 1960 waren het er nog 2005; het afgelopen jaar 3026. Het aantal spaarders voor een eigen woning nam toe met ruim 3000 tot 12.262. De president-commissaris van het Bouwfonds, prof, mr. A. Kleijn, heeft in de onlangs gehouden jaarver gadering vastgesteld, dat er grote behoefte bestaat bij de bewoners van „Bouw- Ifonds-huizen” aan diverse secundaire voorzieningen, zoals een centrale verwar ming en bijv, een knutsel- ruimte. Het aantal aangesloten gemeenten bij het Bouw fonds in 1961 bedroeg 621. Het ziet er nu reeds naar uit, dat in 1962 de resulta ten van vorig jaar weer zullen worden overtroffen. Naar wij vernemen hebben de eigenaren van panden aan de Burg. Trooststraat een schrijven van B. en W. ontvangen, waarin deze ver zoeken, de voortuintjes voor het symbolische bedrag van 1,aan de gemeente te willen overdoen. Enkele bladen hebben reeds ge schreven, dat deze voortuintjes nu wel spoedig zullen verdwijnen. Dit is echter geenszins het geval. De totale reconstructie van de Burg. Trooststraat omvat een reeks van jaren en het ziet er niet naar uit, dat het aanzien van deze straat zal veranderen, voor wij drie jaar ver der zijn. De berichten zijn dus wel een Ook burgemeester C. A. van der Hooft toonde zich in zijn felicitaties verheugd voor Van Berkesteijn. „Men kan in Weert nu eens ont dekken, hoe goed Waddinxveners zijn,” zo zeide hij. „Als handel en industrie zich willen handhaven, moet er gewerkt worden. De heer Van Berkesteijn en zijn staf kun nen velen tot voorbeeld dienen. De werknemers wens ik van harte geluk met deze fabriek, waarin het prettig werken is,” aldus de burge meester. Voorts spraken nog de voorzitter van de Centrale Bond van Meubel fabrikanten, sectie Stoelen, de heer J. Even, namens de inkoopcentrale, en tenslotte de heer Van Berke steijn zelf, die alle sprekers bedank te voor him goede wensen Hij besloot met de bede, dat met Gods hulp kon worden doorgegaan op de tot nü toe gevolgde weg. Vorig jaar omstreeks deze tijd luidde ons week blad de alarmklok met betrekking tot de vervui ling van Waddinxveen. Dat zal waarschijnlijk ge beurd zijn n.a.v. de actie „Opgeruimd staat Netjes”, die toen juist een aanvang had genomen. Speciaal schreven wij toen over de vuilstort plaatsen, die de gemeente niet alleen ontsierden, maar bovendien een bedreiging kunnen vormen voor de volksgezondheid. Onze aandacht had toen o.a. de plaats waar aller lei rommel werd neergegooid op het terrein van het voormalige woonwagenkamp bij het viadukt aan de Sniepweg. Het woord „bende” was hier bepaald te zwak. Tot ons genoegen bemerkten wij dezer dagen Abonnement per kwartaal fl.- bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur beetje voorbarig geweest. Overigens wordt het met het steeds drukker wordende verkeer in de Burg. Trooststraat wel nij pend, zo langzamerhand. In de toe komst zullen de moeilijkheden nog groter worden, als de plannen voor industrieën verwezenlijkt zullen zijn. Het is met het oog op deze plan nen, dat men nu reeds tracht me dewerking van de huiseigenaren te Verkrijgen,, voor het bestemmen van de voortuinen tot trottoirs. Ook de bomen zullen tegen die tijd wel uit de Burg Trooststraat gaan ver dwijnen. 'i Js

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 1