Sparen is vóóruit denken Telefoon wordt beter Wereld- spaardag Oad-borgemeester Warnaar nieuwe voorzitter van 15 tot 20 oktober raiffeisen spaarweek I I I I I Coöp. Raiffeisenbank Ledenvergadering f 2,50 f 5,00 I ZS» dinsdag 30 oktober r ï®ïï©-jMLWM Duurt groei voort? Baggerbelasting nog in studie Lange tijd slecht Wellevendheid SPAARMAAND OKTOBER A.R. Kiesvereniging vergaderde Heerlijk spaardoel Denken en rekenen Vele vragen Begrotingspost Tunnel Vele plannen Automatische centrale er bij WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 18 OKTOBER ’62. 'n Tractatie iets fijns II I )Y( EEN BONDSSPAARBANK v. d. BERG 9 tot 1 BOTERSTAVEN ‘n. -DANKBAAR GESCHENK Oranjelaan 42 Telefoon 2265 BESPREKING Sint Nicolaas aktie 1962 op maandag 22 oktober 1962, in Café-Restaurant .Royal”, aanvang 8 uur ram. PAGINA 3 Advertentie 4 Advertentie t Passage 135 - Telef. 2818 Advertentie (Advertentie) véél belangrijker Advertentie aan en Kanaalstraat 9 Telefoon 2468 aan Geopend: uur ^1 gevuld met zuiver amandelspijs a 1,75 Banketbakkerij Gedurende deze week” verstrekt onze bank: 2 tot 5 7 tot 9 S' >i Heerlijke FOTO oteboo PASSAGE TEL: 2^77^ i bijkantoor van 1857, de oudste en Gouda en omstreken. Postrekening 458622 Het zijn deze vragen, die de Bondsspaarbanken ertoe hebben gebracht in de Spaarbankmaand het tiesten en musici zullen gramma medewerken, o.a. Hans Boekhout, ’t orkest „The Thun derbirds”, het muzikale duo Alegria en The Blue Flames. Na afloop is er bal met attracties. een premie van iedere 10e inlegger een premie van iedere 25e inlegger uur en van uur Ja - zeggen de Bondsspaarban ken in de maand, voorafgaande aan de op 30 oktober internationaal ge vierde Wereldspaardag en met daar op te wijzen, geven zij nieuwe in houd aan deze jaarlijkse aktie. Zij zijn namelijk van mening dat veel mensen een belangrijk stuk levens vreugde missen omdat zij niet tijdig genoeg een rekensommetje maken. Nu de zomer voorbij is en vrijwel iedereen de vakanties achter de rug heeft, blijkt weer dat er heel wat mensen zijn geweest, die noodge dwongen thuis zijn gebleven omdat de benodigde geldmiddelen voor een elders door te brengen vakantie ontbraken. Dit is betreurenswaardig, vooral wanneer die mensen het als een gemis hebben gevoeld omdat ze toch wel graag eens een week of langer ergens heen waren gegaan. Het is algemeen bekend dat men voor het huren van vakantie-huis- jes in bepaalde streken van het sparen voor de vakantie centraal te stellen. Zij doen dit omdat zij, als sociale instellingen, tot doel heb ben de gezins- en volkswelvaart te bevorderen. Zij zien deze taak zeer ruim, rui mer althans dan louter en alleen het opwekken tot spaarzaamheid. Deden zij dit niet dan zou het spa ren al te zeer gaan lijken op een zinloos vergaren van geld. Daarom hebben de Bondsspaar banken het ook altijd als hun taak gevoeld het doel van het sparen naar voren te brengen. Naast het snaren voor de vorming van een financiële reserve, behoort daartoe evenzeer het sparen voor allerlei zaken die het leven kunnen ver aangenamen en de levensvreugde vergroten. Er zullen nog maar zeer weinigen zijn die daarbij het belang van een welbestede vakantie in twijfel trekken De Bondsspaarbanken achten het daarom volkomen verantwoord, ook het sparen voor de vakantie gere geld als spaardoel naar voren te brengen. Zij doen dit reeds vele jaren - deze keer in de Spaarbank maand en onder het motto: Vakan tie een heerlijk spaardoel Iedereen, die zich zijn jeugd herinnert en de kinderspelletjes waaraan een aftelrijmpje vooraf ging, zal het nog wel kennen: lene miene mutte, tien pond grutten, tien pond kaas, lene miene mutte is de baas! Het was louter toeval wie de baas zou zijn. Denkende aan dit rijmpje, moeten talloze volwassenen wel eens de indruk krijgen dat heel veel in het leven ook volgens een aftelrijmpje toegaat. Waarom kunnen de vrienden, de buren, de familieleden, die toch allemaal in soortgelijke omstandigheden verkeren, zich van alles en nog wat veroorloven en waarom komen zijzelf nooit aan iets toe? Het is een vraag, waarop de Bondsspaarbanken - leden van de Nederlandse Spaarbankbond - in de als Spaarbankmaand bestem pelde maand oktober een antwoord willen geven. land reeds lang van te voren stap pen moet ondernemen. Zeker als men in de weken midden juli tot midden augustus met vakantie gaat. Het is ook een feit dat grote groepen mensen maanden en maan den van te voren al weten wan neer zij vakantie zullen hebben. Is het dan ook niet logisch om al heel lang van tevoren te bedenken - eventueel direkt na afloop van de vorige vakantie al - dat er geld aan te pas komt als men in de vakantie iets bijzonders wil ondernemen Meestal meer geld dan men in de vorm van vakantietoeslag ontvangt; zo men tenminste behoort tot de groepen die deze toeslag krijgen. En is het dan geen zaak om eens een rekensommetje te maken en lang van te voren - bijvoorbeeld te beginnen in oktober - geregeld wat spaargeld a, te zonderen, speciaai voor de vakantie Tijdens de discussie, die na de inleiding van ir. Venema volgde, kwamen vele vragen los. Hierbij bleek, dat men zich ook in A.R.- kring afvraagt, wanneer er nu eens aan het Dorpshuis, of hoe dit cen- ken. Niet alles in het leven kan met behulp van een rekensommetje worden verwezelijkt. Maar veel wensen kunnen wel degelijk in ver vulling gaan, als men aan de hand van zijn inkomen een begroting maakt en daarin als vaste post een spaarbedrag opneemt, dat in het bijzonder daarvoor wordt bestemd. Wie aldus handelt, doet als het slimme meisje of jongetje dat ook al wist hoe je bij het aftellen door het maken van een rekensommetje de baas kon worden. lene Miene Mutte was de baas - altijd. Wie met het sparen in de Spaarbankmaand begint, zal mer ken dat hij - waar het de vakan tie betreft - goed uitkomt. „Spaar geregeld kleine bedragen voor uw grote uitgaven.” Dit is een slagzin die de Bondsspaarbanken vaak bezigen. De toepassing ervan is de kunst van alle mensen die in hun leven aan zoveel toekomen en op wie anderen soms zo jaloers zijn. Een gezellig interieur dat op tijd wordt vernieuwd of aangevuld, goed verzorgde kleding, de scooter of het autootje, vakantie, het zijn allemaal zaken waarvan de finan ciële zijde tijdig kan worden beke- Traditiegetrouw zal op die dag aan een ieder die een inleg doet de bekende fraaie kalender worden uitgereikt. Sparen legt de basis voor de economische ontwikkeling van de mensheid, maar ook voor Uw persoonlijke welvaart. Spaar bij de f TsmiRWK n wiDomm Dan zal Groenswaard toch aan de beurt komen, door een tunnel ver bonden met de Oranjewijk. Hier zijn al verschillende openbare ge bouwen geprojecteerd, zoals kerken en scholen. Voorts ging de heer Venema in op de plannen voor het nieuwe Raadhuis, de zorg voor recreatie aan het Weeg je, en natuurlijk het zwembad. Ten noorden van de Burg. Troost straat wil het gemeentebestuur een geheel nieuwe straat aanleggen. Bij de R.K. Kerk zijn bungalows ge projecteerd. Ir. Venema vroeg zich in zijn inleiding af, of de huidige groei van Waddinxveen, waarop de grootse plannen zijn gebaseerd, wel zal voortduren. Dit hangt volgens hem ook af van het feit, of de welvaart van nu zo zal blijven, of zal terug lopen. Na in het kort de bekende en reeds uitgevoerde plannen te heb ben gereleveerd, ging ir. Venema in op de tegenslag met het plan Groenswaard, waarvoor Gedepu teerden geen goedkeuring gaven. Wel is nu begonnen met het plan Putte Noord, waar 800 woningen gebouwd zullen worden. Enige tijd geleden kondigden wij aan, dat de gemeente voornemens was, een nieuwe belasting in te stellen, om tegemoet te komen aan de kosten, verbonden aan het on derhoud van de vele Waddinxveen- se sloten. De toestand van het slo- ten-areaal was van dien aard, dat duidelijk is gebleken, dat de be woners van woningen, gelegen aan sloten, niet veel, of vaak helemaal niets, aan het onderhoud van de sloten deden. Aangezien een sloot nu eenmaal °P tijd gebaggerd moet worden, wenste de gemeente een nieuwe soort belasting, waarbij bewoners van woningen aan sloten een be paald bedrag moesten betalen. Dat ook de andere bewoners van Waddinxveen, die niet aan een sloot wonen, belangen bij een goed on- onderhoud hebben, kwam bij deze belasting niet tot uitdrukking. Inmiddels blijkt, dat het belas- ting-idee, dat uniek in Nederland genoemd mag worden, nog steeds bij de Belastingdienst van het Rijk in studie is. Voorlopig zullen de Waddinx- veense huiseigenaren met sloten op hun grond dus nog zelf voor het uitbaggeren moeten zorgen. In de bestaande Oranjewijk zijn nog plannen voor het Be jaardentehuis, de uitbreiding van de Muloschool, een kerk voor Wet en Evangelie, een nieuwe winkelgalerij, enkele schoolge bouwen en nog een aantal wo ningen. Met veel enthousiasme is al be gonnen met de bouw in Putte- Noord. Behalve de eengezinswo ningen van de fa. Janzen uit Arn hem, komen hier flats van de Chr. woningbouwvereniging, en flats van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Dan staan nog op het programma: uitbreiding van de riool-waterzuiverings-installatie, de aanleg van een nieuwe begraaf plaats met aula, ruime plantsoenen. Men rekent er op, dan binnen vier jaar de wijk Putte-Noord volge bouwd zal zijn. Nu in deze «tijd van het jaar het huiselijk leven weer opbloeit en iedereen bij iedereen op visite gaat, komen overal de verhalen over de verstreken zomer los. Harry en Truus hebben met de kinderen drie weken in Gulpen gezeten. Marijke en Joop hebben in hun auto een reis door België, Frankrijk en Zwitserland gemaakt. Ger en Willy raken niet uitge praat over die gezellige camping aan de Adriatische Zee. Rie en Wouter hebben het met het weer niet zo best getroffen, maar alleen al het feit dat zij er twee weken volkomen tussenuit zijn geweest, maakt dat zij het in hun vakantie-bungalow in Dene- kamp toch ook heerlijk hebben gevonden. Jahet leven lijkt een aftel rijmpje. De één vist achter het net en lene Miene Mutte smaakt de (vakantie) pret! Maar wie als kind een beetje handig was, wist al vlug te berekenen waar je zou uitko men met je aftelrijmpje. Dan was het alleen nog maar een kwestie van bepalen bij wie je begon met aftellen. Het hoefde dus helemaal niet zo’n toeval te zijn wie de baas zou worden. Zouden dan de men sen, die nooit aan iets toekomen, misschien nog niet door hebben dat je met rekenen veel kunt bereiken? vrijdagavond van De algemene ledenvergadering van de A.R. Kiesvereniging, vorige week donderdag, stond bijna helemaal in het teken van de problemen, die met de toekomst van het snel groeiende Waddinxveen in verband staan. Ir. J. P. H. Venema hield een inleiding over deze toekomst van ons dorp, waarbij hij verschillende plannen, o.a. die voor het zwem bad, het nieuwe Raadhuis en die voor het recreatiegebied ’t Weegje, weer eens oppoetste. Tot voorzitter van de A.R. Kiesvereniging werd de heer A. War naar Jzn. gekozen, oud-burgemeester van Waddinxveen. Hij kwam in de plaats van de heer F. M. van Tol, die wegens de periodieke aftreding, zijn functie ter beschikking had gesteld. trum ook heten mag, wordt begon nen. Verschillende leden van de kies vereniging brachten hun bezwaren tegen hoogbouw in Waddinxveen naar voren. Ook over de drainering van de sportvelden werden enige vragen gesteld. De nogal smalle straten in de Oranjewijk waren eveneens punt van discussie, evenals te veel te krappe parkeergelegenheid, zoals men het stelde. Duidelijk bleek ook de behoefte aan een betere busverbinding met de buitenwereld. Hier ligt dus een taak voor de Citosa. Voorts besprak men: de levens gevaarlijke kruising van de afrit van de rijksweg met de Kanaaldijk, het te kleine aantal woningwet woningen, dat gereed komt, ver breding van het Zwarte Pad, en tenslotte de vraag, of uitbreiding van onze gemeente eigenlijk wel nut heeft voor zijn bewoners is - hoe belangrijk ook - nog geen vrijwaring van een veilige afwikkeling van het verkeer. Véél en véél belangrijker AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEI3EN-BANK TE UTRECHT ■MIHIIIIMIIiilllllllli iilllllllilllMI|i||||"IMi|i| i mil veelzeggend? Ook de ken- nis van de verkeersregels j Met ingang van zaterdag 20 oktober zal er wellicht enige verbete ring komen in het telefoonverkeer tussen Waddinxveen en andere plaatsen. Op die dag zal er n.l. een nieuwe automatische telefoon centrale in Gouda aan de Boelekade in gebruik worden gesteld, waardoor ook Waddinxveen wat beter in zijn lijnen komt te zitten. Er is alle kans, dat ook de hinderlijke bijgeluiden, die gesprekkeni met Waddinxveen kenmerken, tot het verleden behoren. Een definitieve verbetering kon echter pas worden verkregen, door voltooiing van de voorgenomen ka- beluitbreiding, wat dan nu een feit is geworden. De snelle uitbreiding Van de ge meente Waddinxveen is volgens PTT de oorzaak van de vaak zeer slechte kwaliteit van telefoonver bindingen, aangezien de beschik bare lijnen in de top-uren bijna doorlopend overbezet waren. Zo snel nam het aantal telefoon-aan- sluitingen in Waddinxveen toe, dat wij hier ver boven het landelijk gemiddelde liggen. Met zijn nu meer dan 3000 ge zinnen staat Waddinxveen met meer dan duizend telefoonaanslui tingen (en nog een aantal aan vragen) ver vooraan. Men neemt aan, dat de PTT bin nen afzienbare tijd nog verder zal gaan met het uitbreiden van de Waddinxveense centrale, waardoor het in de toekomst wellicht moge lijk wordt, dat niet ieder gesprek met Den Haag helemaal over Rot terdam moet lopenVoorlopig zal het met ingang van a.s. zater dag wel iets beter gaan. centage van de verkeers ongevallen is terug te voe ren op technische manke- menten van de verkeers- g middelen. Is dit op zich zelf al niet Er zijn al jaren vele klachten bij de directie van het telefoondistrict binnengekomen, over de slechte kwaliteit van de telefoon in Wad dinxveen. Vooral gesprekken met de grote steden Den Haag, Rotter dam en Amsterdam lieten veel te wensen over. Nadat een uitgebreid onderzoek was ingesteld, bleek dat de over belasting van de lijnen tussen Gouda en Rotterdam, via welke ook het telefonisch verkeer met Den Haag loopt, oorzaak was van de moeilijkheden. Een voorlopige, weinig voldoe ning schenkende oplossing werd gevonden door de z.g. „uitwijk mogelijkheden” van de centrale te Waddinxveen uit te breiden. Er kwam apparatuur bij, voor de vor ming van extra lijnen. WlllinillllllllMIIIIIM Het is een angstwekkend verschijnsel, dat zodra men sen aan het verkeer gaan deelnemen, zij dikwijls van beschaafde, wellevende bur- gers veranderen in agres- I sieve, haatdragende indivi- duen, die vóór alles op hun f rechten staan. Statistieken wijzen uit, dat slechts een gering per- L_, weggebruiker jegens zijn medemens. Veilig verkeer is in de eerste plaats een zaak van wellevendheid en eerbied voor de medemens. n»iiiiiii»iiniiiiiiiHiii!iiaiHiiuumiiiiitiiiu!iiiiiiiiiiHiiifiiHnuiiiiiiiti«HiuimiiiiiiiiiiiiiiiHiniiniiimiiaiun1i> Zaterdag 20 oktober wordt er n feest georganiseerd in het R.K. Vere nigingsgebouw te Boskoop. Vele ar- i aan het pro- de zanger maandag t.e.m. vrijdag van De Stichting Nutsspaarbank te Gouda, opgericht grootste spaarinstelling van Het Bestuur. Zc II II J s (>-r7z

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 3