Waddinxveen wil Nieuw zwembad is Belangrijke besluiten over Waddinxveen’s toekomst v^veer gebied afronden nog verre toekomst l f Niet scheutig TL/ K f Onafhankelijk nieuwsblad Mantel 7 I rw V er schijnt elke donderdag RAADSVERGADERING IN VLOT TEMPO aftakte. Japon Akkeroord en stuk bij Henegouwerweg gericht op onze gemeente Nieuw raadhuis krijgt vorm en Kerkweg gaat meer naar winkelgalerij toe Hondenbelasting V ermakelijkheden Leermiddelen '6' I H.C.KOOYMAN Geei steun Kant noch wal Tankwagen pi u r. z i f r'~ W i - f rJ -1 f tf Weekblad voor Waddinxveen 18e JAARGANG - Nr. 905 DONDERDAG 1 NOVEMBER 1962. (Foto Sjaak Noteboom) en een Tiendeweg Gouda I f Maar voor een „Niet scheutig” l van de Aangezien het ontwerp van wet echter nog geen wet is geworden, hebben B. en W. een tweede nota opgesteld, en die vlak voor de eind- bespreking van de vaste kamer commissie met de minister verzon den naar de mensen, die over de toekomstige omvang van Waddinx veen zullen beslissen. In deze nota pleiten B. en W. nogmaals voor toevoeging van de buurtschap Akkeroord, thans ge meente Moordrecht, aan Waddinx veen. Dit zal een doelmatig grens- verloop bevorderen en recht doen, aan wat historisch gegroeid is. Ook pleiten B. en W. voor toe voeging aan Waddinxveen van een klein gebied langs de Henegouwer- Uit de memorie van antwoord van de minister van Binnenlandse Zaken bleek vorig jaar echter, dat hij geen steun wilde verlenen aan deze voorstellen. Dit stelde B. en W. ernstig teleur, niet om het feit van de afwijzing alleen, maar om dat volgens B. en W. een verkeer de argumentatie was gebruikt bij de afwijzing. De bewindsman betoogt nl., dat het gebied Akkeroord door de ge meente Moordrecht goed wordt verzorgd, en dat de bewoners niet op Waddinxveen zijn georienteerd. een de badmeester. Ver een rijwielbergplaats vereniging Gemeenten heeft Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen Ook tegenover de door B. en W. voorgestelde grenscorrectie aan de Henegouwerweg stond de minister afwijzend. De argumentatie, die hierbij wordt aangevoerd, raakt kant noch wal, zo stelt de nota. De bewoners van de beide boer derijen, waar het hier om gaat, voelen zelf veel voor aansluiting bij Waddinxveen. Bovendien heeft zelfs het gemeentebestuur van Reeuwijk geen bezwaren tegen dit Waddinxveense voorstel. De nota eindigt met de opmer king: „Eenerzijds met de moed der wanhoop, anderzijds gesteund door de overtuiging dat aan een rede lijke zaak nooit te veel aandacht kan worden geschonken, zenden wij u deze nota.” naar uw MODEHUIS van Akkeroord vele jaren lang met een tankwagen van water voorzag. Tenslotte kwam er waterleiding, niet omdat de gemeente Moor drecht dat opeens zo noodzakelijk vond, maar aangezien deze water leiding kon worden aangelegd met een bijzondere subsidie van het Rijk, voor de ontsluiting van on rendabel gebied. De bewoners zijn veel meer op Waddinxveen, dan op Moordrecht georienteerd, zo stelt de nota vast. En de cijfers, die op tafel komen, tonen dan aan, dat de 40 gezinnen in de buurtschap Akkeroord in derdaad bijna geheel op Waddinx veen gericht zijn. Dertig van de 37 gezinnen die ter kerke gaan, doen dit in Waddinx veen. Vijftien gezinnen sturen him kinderen naar een Waddinxveense school. Vier en dertig gezinnen hebben een Waddinxveense arts, tegen 6 gezinnen een arts uit Moor drecht. Het is echter de gemeente Wad dinxveen geweest die de bewoners Het ministerie van Binnenlandse Zaken werkt al lange tijd aan een herindeling van het gebied van enkele gemeenten in het oosten van Zuid-Holland. Een van de gemeenten, waar de grens anders gaat lopen is Waddinxveen, en het is algemeen bekend, dat wij een stevig stuk grondgebied aan Gouda gaan verliezen. Dat is jammer, ook al omdat er anders en wellicht betere oplossingen mogelijk waren geweest. Maar B. en W. hebben zich bij de situatie neer gelegd, wel inziende, dat hier de belangen van Waddinxveen te klein waren ten opzichte van die van Gouda. Jammer en onbegrijpelijk is het echter, dat het verzoek van B. en W., om bij de herindeling enkele kleine stukken gebied aan onze gemeente toe te voegen, door de minister in eerste instantie is afgewezen. weg, thans tot Reeuwijk behorend. Twee gezinnen, die altijd al op Waddinxveen georienteerd zijn ge weest, zullen hierdoor op Waddinx- veens grondgebied komen te wonen. Dit is een situatietekening, van het nieuw te bouwen zwembad, zoals architect Heidelberg uit den Haag het zich had gedacht. Dwars door de tekening, van noord naar zuid, loopt de Kanaalweg en ten westen hiervan - op de tekening er onder - liggen de sporttereinen en het Warnaarplp-ntsoen. Aan de oostzijde ligt het zwembadcomplex, tussen de Kanaalweg, het terrein van Kempkes en de Jan Dorrekens- kade. Op de plaats waar nu het oude zwembad ligt is het Kanaal weer in zijn oorspronkelijke staat hersteld en zelfs gedeeltelijk iets verbreed. Op de hoek Kanaalweg - Tan Dor- rekenskade ontwierp de architect ’n parkeerterrein dat via verschillende wegen door een parkje verbinding geeft met de toegang tot het zwem bad. Hierin zijn drie baden geprojec teerd, n.l. een diep bad, een ondiep bad en een kleuterbad. Op de teke ning is rechts van de baden een gro te speelweide te zien. Rondom de baden schetste de ontwerper wissel- cabines voor dames en heren, grote kleedruimten voor groepen, een gar derobe, een EHBO ruimte en kantoortje voor der komen er r en een gebouwtje voor de filtreerin- stallatie. Het Adviesorgaan van de van Nederlandse In flink tempo heeft de gemeenteraad zich vorige week donderdag door een nogal omvangrijke raadsvergadering gewerkt, waarbij een aantal belang rijke besluiten zijn genomen. De raad voteerde f 25.000 voor de verdere ontwikkelingsplannen van het nieuwe raadhuis en besloot, de bewoners van onze gemeente zo veel mogelijk bij de verdere ontwikkeling van deze plan nen te betrekken. De parkeer-excessen in Waddinxveen zullen worden tegen gegaan door een extra verordening, waardoor het niet meer mogelijk is, auto’s op blokken lange tijd langs de trottoirs te laten staan. De verbreding van de Kerkweg begint ook naderbij te komen, door aankoop van grond bij de Gereformeerde Kerk. De tennisbanen en de rolschaatsenbaan in het War- naarplantsoen zullen een behoorlijke verlichting ontvangen, zodat we van de winter ’s avonds in het licht van buislampen zullen kunnen schaatsenrijden. zei hij, doelend op de schoolbesturen, die nogal eens met wensen komen, die nogal wat „kaptaal” vragen. „Is het niet mogelijk, deze uitgaven wat af te remmen?’ De heer Lips (PvdA) vond, dat we voor het onderwijs niet gauw te veel geld kunnen uitgeven, hoewel er toch zo nu en dan wat moet worden af geremd. Mevr. Van der Torren (WD) stelde voor, de debatten over dit onderwerp maar uit te stellen tot de begroting aan de orde komt. „Als de inspekteur de aanvragen van de schoolbesturen tekent, hebben wij de gelden maar te verstrekken,” aldus de burgemeester, die ter geruststelling opmerkte, dat voor het onderwijs altijd uit extra middelen kan worden geput. Het voorstel tot verhoging van de hondenbelasting werd door de raad aanvaard. Wel vroeg de heer Uit- beyerse (Herv.) zich af, of de verho ging voor een luxe hond van f 10 tot f 15 per jaar wel te rijmen was met de verhoging van een waakhond van f 5 tot f 12,50 per jaar. De voorzitter vertelde daarop, dat B. en W. dit graag willen, om eens van de talrijke reclames tegen de hondenbelasting af te komen, die de ambtenaren veel tijd kosten. „Voor een verschil van een rijksdaalder zal men waarschijn lijk niet de moeite nemen, tegen de aanslag bezwaren te maken”, aldus de burgemeester, die voorts nog stel de, dat in de meeste gemeenten voor een waakhond 80 pet van de belasting van een luxe hond worden betaald, Over een nieuwe verordening voor de vermakelijkheidsbelasting werd enige tijd gediscussieerd. B. en W. stelden o.m. voor, om geen vermake lijkheidsbelasting te heffen voor ver makelijkheden die door de gemeente worden georganiseerd. De burge meester doelde hierbij op het concert waarvoor hij als burgemeester van Waddinxveen mensen heeft uitgeno digd, met het verzoek een vergoeding voor de te maken onkosten te willen betalen. Uiteraard kan over deze ver goeding niet nog eens vermakelijk heidsbelasting worden betaald. Ook de Oranjevereniging wilden B. en W. geen vermakelijkheidsbe lasting laten betalen, aangezien deze vereniging geen subsidie van de ge meente ontvangt, maar desondanks een sterke, gjezonde vereniging is. De motorwedstrijden leveren wel hoofdzakelijk voor onderhoud speelwerktuigen. Zodra deze aan ver nieuwing toe zijn, zal er weer een beroep op de gemeentelijke finan- ciën worden gedaan. verschillende suggesties gedaan voor veranderingen en aanvullingen in dit plan. Het wees o.a. op de noodzaak van douches en toiletten. Het Advies orgaan schatte het gemiddelde aan tal bezoekers van het nieuw te bou wen zwembad 100.000,— per jaar en het kwam tot de conclusie dat in Waddinxveen zeer intensief de zwemsport beoefend wordt. Uit het rapport bleek duidelijk de noodzaak van een nieuw zwembad, „want”, zo luidde een der overwe gingen „het bestaande zwembad vol doet niet meer aan de te stellen ei sen. Het doorzicht is onvoldoende, terwijl de farmaceutische inspecteur reeds bedenkingen ten opzichte van het water heeft gemaakt’ Het plan is nu weer teruggestuurd naar de Ned. Heidemaatschappij, die in een nieuw ontwerp de voorgestel de wijzigingen zal opnemen. Daarna zal waarschijnlijk de raad over dit plan zijn fiat moeten uitspreken en daarna zal er om rijksgoedkeuring verzocht worden Alles bij elkaar zal het nieuwe Wad dinxveense zwembad nog een lange lange weg op papier moeten afleggen voordat de eerste duik genomen kan worden, want ambtelijke molens ma len niet zo snel. Voor zwemlustig Waddinxveen zit er niet veel anders op, dan zich te troosten met de ge dachte, dat er aan gewerkt wordt. In een stromende iregen heeft ds. J. R. Cuperus, voor zitter van het bestuur der stichting voor hervormd kleuteronderwijs vorige week vrijdagmiddag, onder het toeziend oog van tal van schoolkinderen de eerste steen gelegd voor de her vormde kleuterschool, die zal worden gebouwd op de hoek Juliana van Stolberg- laan-Prins Bernhardlaan. Een aantal verenigingen heeft de gemeente weer om de jaarlijkse sub sidie gevraagd. Hoewel de heer Kooy- man (SGP) zich niet erg scheutig betoonde toen het om de subsidie aan een speeltuinvereniging ging, werden de voorstellen van B. en W. door de Raad toch zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De subsidies gelden voorde speeltuinverenigingen geld op, maar dat wordt meestal de zelfde feestdag weer gebruikt om de mensen gratis een cabaret-voorstelling aan te bieden. Zodra de aktiviteiten echter een com mercieel karakter gajan aannemen, komt de gemeente in het geweer en eist z’n rechtmatige vermakelijkheids belasting. De burgemeester wees er nog eens op, dat het niet de verenigingen mo gen zijn die voor de vermakelijkheids belasting moeten opdraaien, maar de mensen die de vermakelijkheid be zoeken. Dit moet door de vereni gingen in de prijs tot uitdrukking worden gebracht. Voor de verdere voorbereidingen van de bouwplannen door het archi tectenbureau Stuurman van het nieuwe raadhnis, voteerde de raad zonder discussie een bedrag van f 25.000. In 1959 is al f 10.000 ter beschikking gesteld, zodat de voor bereidingen nu in totaal f 35.000 hebben gekost. Het raadhuis wordt uiteraard opgezet in een omvang, die rekening houdt met een inwonertal van ongeveer 25.000. De heer A. H. Abonnement per kwartaal fl.~ bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur van Gent (PvdA) hield zijn maiden speech in de raad, door een stukje voor te lezen, waaruit bleek, dat hij van mening was, dat de inwoners van onze gemeente te weinig bij de voorbereidingen van de bouw van dit raadhuis zijn betrokken. Met (lees verder op pag. 3) Voor leermiddelen voor de Christ. ULO-school en een aantal fietsenrek ken, en voor een aantal aanschaffin gen ten bate van de Ned. Hervormde school werden vlot gelden verstrekt. Wel vroeg de heer H. Huizer, waar nu eigenlijk de grens ligt bij het ver strekken van gelden aan scholen. „Ze denken er maar makkelijk over”, C. '•7 'i Öf ut ut 't4 ut- 'i l U B* f fe# fez

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 10