beweer Hondsdolheidbij beet zeer zorgvuldig behandelen Tekenen met Har Sanders op boot in de Gouwe Nieuwe centrale is in Gouda geopend Naturopaat Bron trok veel belangstelling nieuwsblad Onafhankelijk ACTIE VAN KUNSTSTICHTING Nieuwe Raadhuis vorm Virusziekte Mantel Verlichte ijsbaan in W arnaarplantsoen V oet gangerstunnel bij Sniep te duur B. W. achtten de kosten voor de bouw van een voetgangerstun- neltje bij de spoorwegovergang over de Sniepweg te duur. De bouw hiervan kost n.l. 80.000, tot onge veer 100.000, Fietsrekken voor ulo Opening seizoen Herv. Jeugdraad Komt er hogere hondenbelasting Lang gezworven Belangrijke Raadsvergadering V er schijnt elke donderdag TELEFOON WERKT WEER NORMAAL Commissie van 10 Katte-mummie Via de bank 75 kinderen Geruststellende cijfers -x z Op grote boot NIEUW SYSTEEM W addinxveense tekenaar maakte linoleumsnede van Gouwebrug Rechtstreeks Toch proeven Geen verbreking Op een plankje Accu-proef Dank zij Pasteur In de Kunststichting Twee vormen a Gouda I afLaAte Japon i f] DONDERDAG 25 OKTOBER 1962. 18e JAARGANG - Nr. 904 (Advertentie) en een f Tiendeweg In. één van de etalages van de groep studenten uit Wage bij deze bijeenkomst aan- en igedeelte Maar voor een Om het verkeer op de Zuidkade niet te hinderen, heeft de Kunst stichting een grote boot gecharterd, die een eindje uit de oever zal wor den gelegd en waarop minstens vijf en twintig kinderen een plaats kun nen vinden. De tennisbanen in het Warnaar- plantsoen zullen in de wintermaan den als ijsbaan gebruikt worden. Het ligt in de bedoeling rondom dit banencomplex zes straatverlich- tingsmasten met T.L. armaturen te plaatsen. B. en W. stellen de raad voor hiervoor 2.175,be schikbaar te stellen. Verder vragen B. en W. gelden voor drie lantaarns langs het toegangspad vanaf de Jan Dorrekenskade naar deze banen; en aanleg en verleggingen van de verlichtingskabels. Ten behoeve van de bouwplan nen van een nieuw raadhuis stellen B. en W. voor een krediet 25.000 beschikbaar te stellen aan het ar chitectenbureau I*. D. Stuurman te Waddinxveen. Dit bureau werd de opdracht verleend een definitief plan voor een nieuw raadhuis te ontwerpen. Behalve in de Kunststichting, is de linoleumsnede van de Gouwe- brug ook te krijgen door f 5,of f 7,50 te storten op rekening 2708 van de Rotterdamse Bank te Wad dinxveen, ten name van de Kunst stichting Waddinxveen. Hoewel nog wat vroeg, is deze actie eigenlijk ook bedoeld als Sint De raad wordt verzocht het kre diet, dat beschikbaar was gesteld voor het ontwerpen van een schets- plan in te trekken. Onder leiding van de heer San ders zullen de kinderen hier een hele zaterdagmiddag kunnen wer ken. Dat zal dan gaan gebeuren op 3, 10 en 17 november. Er is dus ruimte voor in totaal 75 kinderen. Wie interesse heeft kan zich mel den bij de woning van de heer San ders, Nassaulaan 17, op woensdag 31 oktober tot 4 uur ’s middags en op de ochtend van zaterdag 3 no vember. Op deze zaterdag vertrekt de heer Sanders met de eerste groep kinderen om ongeveer 1 uur naar de boot in de Gouwe. Verder kunnen de kinderen, die op een la tere zaterdag willen meedoen zich nog melden op de ochtenden van de 10e en 17e november. B. en W. stellen de raad voor ten behoeve van de chr. u.l.o.-school aan de Prinses Beatrixschool fiet senrekken voor honderd fietsen aan te schaffen. Er is een berg plaats voor ca. honderd rijwielen, doch er is een leerlingenaantal van 177 en bijna alle leerlingen komen per fiets naar school. De kosten worden geschat op 1.715, tekstadv. op aanvraag, en advertenties dinsdag De eerste prijs is een prachtige doos waterverf (van zo’n kwaliteit dat Har Sanders hem zelf best zou willen gebruiken. de tweede prijs is een, heel dik schetsboek en de derde prijs eveneens. We mogen ons door deze feiten echter niet onnodig angstig laten maken. Volgens cijfers van de We reld Gezondheids Organisatie is de kans op optreden van hondsdolheid klein indien maar tijdige inspuitin gen met het vaccin plaats hebben bij de verdachte gevallen. Van 9834 personen die diepe beetwonden op liepen, overleed niet meer dan een half procent, van 223501 mensen met oppervlakkige beten overleed minder dan 1/10 procent nadat vac cinatie was toegepast. Groot was de belangstelling voor de opening van het winterseizoen op donderdag 18 oktober j.l. onder auspiciën van de Hervormde Jeugd raad van Waddinxveen. Alle aangesloten verenigingen van de jeugdraad droegen hun steentje by om het geheel zelfver- zorgde programma te doen slagen. In het kort kregen de bezoekers een indruk van het werk van deze verenigingen. In het bijzonder ver melden wij hier de bijdragen van de meisjesvereniging „Sola Fide” met een declamatorium en de meis jesvereniging „Het mosterdzaadje” met de voordracht „De twaalf maanden.” Onder leiding van de heer Mar. Egberts zorgden de „Zangvogels” voor stemmige en humoristische omlijsting van het geheel. De volgende jeugdavond is op 29 november 1962; Dr. G. van de Grui- ter spreekt dan over: „Verloving en Huwelijk”. Later kwam de heer Doyer met ’t voorstel, dat Johannes Bron een ge mummificeerde kat door middel van aardstralen in ontbinding zou doen overgaan. Aangezien deze kat niet door aardstralen was gemummificeerd r Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen Abonnement per kwartaal fl.— bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en Inzenden bijdragen voor 12 uur In Nederland kenden we tot voor kort de hondsdolheid eigenlijk alleen nog maar van horen zeggen. Op het ogenblik bestaat er reeël gevaar voor het optreden van deze ziekte. Daarom is het gewenst dat men iets naders weet over het ontstaan en de verschijnselen van het lijden dat de wetenschappelijke naam r ab i e s of ook wel 1 y s s a draagt, en in de volksmond hondsdolheid heet. Het vaccin kan ook worden gebe zigd om dieren profylaktisch (d.i. voorbehoedend) tegen de ziekte te beschermen. Hiervan wordt gebruik gemaakt bij wettelijke maatrege len om hondsdolheid buiten ons land te houden, ingevoerde honden en katten moeten deze onvatbaar- making hebben ondergaan. Weekblad voor Waddinxvee Nicolaas-actie. Met deze linoleum snede geeft u een geschenk, dat niet alleen origineel is maar voor de bewoners en voor oud-Wad- dinxveners ook zeer waardevol. winkel zal Har Sanders een kleine expositie inrichten die laat zien, hoe een linoleumsnede tot stand komt. Voor mensen die deze tech niek zelf eens willen proberen, heeft Har Sanders nog wel een paar goede tips Aansluitend aan deze actie is er de tekenwedstrijd. Gedurende drie zaterdagmidda gen gaat Har Sanders met kinderen uit de vierde, vijfde en zesde klas van de lagere school er op uit, om op hetzelfde punt, waar hij voor zijn tekening heeft gezeten, de jeugd de hefbrug te laten uitbeel den. De Hefbrug, gezien van de Zuidkade af. Op het zelfde punt waar Har Sanders de eer ste lijnen voor zijn linoleum snede schetste, zal de Wad- dinxveense jeugd in een grote boot de brug mogen tekenen. Vanavond besluit de Raad over het voorstel van B. en W. betref fende de verhoging van honden belasting. Zij wensen deze belasting per 1 januari van het volgend jaar verhoogd te zien van 10,tot 15,Voor waakhonden en hon den ten dienste van een bedrijf stellen zy een verhoging van 5, tot ƒ12,50 voor. geen redding meer mogelijk, noch bij een dolle hond, noch bij de mens. Zowel bij mensen als bij dieren onderscheidt men twee vormen. Zo begint het bij mensen dikwijls met een opvallend sombere neerslach tige stemming, terwijl later ver schijnselen van grote prikkelbaar heid optreden. naar uw MODEHUIS Tijdens een feestelijke bijeenkomst in het -gebouw van de nieuwe cen trale aan de Boelekade van het per soneel van de PTT waarbij vele auto riteiten uit de omliggende gemeenten waren genodigd; burgemeester C. A. van der Hooft vertegenwoordigde onze gemeente - werd maandag de apparatuur officieel in gebruik geno men. Deze is geleverd door de N.V. Ericsson en werkt volgens het zgn. indirecte systeem. Bij het oude direc- te-systeem bestuurde de abonnee met zijn kiesschijf rechtsstreeks de appa ratuur in de centrale, zodat tijdens het kiezen de verbinding opgebouwd werd. Bij het nieuwe systeem worden de cijfers die een abonnee kiest om gezet in een code die na het kiezen in zeer snel tempo de verbinding op bouwt. Het gevolg is dat tijdens het kiezen minder lijnen en apparatuur bezet zijn. De Kunststichting Waddinxveen heeft enkele nieuwe ideeën ont wikkeld, om de bewoners van onze gemeente meer bij het werk van de Stichting te betrekken. In de eerste plaatsheeft de Waddinxveen- se kunstschilder Har Sanders speciaal voor de Kunststichting een werkstuk vervaardigd, dat met ingang van morgenavond ook voor niet-leden in het Kunstcentrum verkrijgbaar is. Bovendien organi- séert de Stichting een tekenwedstrijd voor de A W addinxveense jeugd, jgxe. waarbij niet alleen leuke Jwrl prijzen te behalen zijn, 1 maar waarna speciaal Ar-j voor de ouders van de deelnemende kinderen, Lfap van het beste werk een tentoonstelling zal wor- jyrS den gehouden. Lange tijd heeft Har Sanders door Waddinxveen gezworven, om een goed onderwerp op te doen voor de tekening, die bij deze actie zou passen. Het moest natuurlijk een echt Waddinxveens onderwerp zijn, voor onze bewoners direct herkenbaar. Uiteindeljjk belandde de heer Sanders op de Zuidkade, waar hij op het erf van de heer De Boer ’n prachtig uitzicht had op de Wad- dinxveense hefbrug, met op de voorgrond het water van de Gouwe. Om de tekening te kunnen ver menigvuldigen voerde de heer San ders hem uit als linoleumsnede, waarvan er een beperkt aantal zijn afgedrukt. De hierboven afgedrukte tekening geeft een indruk van het werk, dat in zijn volle afmetingen (ca. 50 bij 60 cm) veel beter tot zijn recht komt. Door deze nieuwe centrale heeft Gouda, en via Gouda ook alle plaat sen in deze sector dus ook Waddinx veen, nu rechtstreekse verbindingen met Amsterdam, Den Haag en Woer den. Tot nü toe liep dit verkeer via Rotterdam. De totale kosten voor de lokale en knooppuntcentrale en voor ’t ver- sterkerstation bedragen 3,7 millioen gulden. Zaterdag j.l. is in Gouda een nieuwe telefooncentrale met een grotere capaciteit in werking gesteld. Voor Waddinxveen is dit zeer belangrijk, omdat alle interlokale tele foongesprekken uit deze gemeente via Gouda worden doorverbonden. De toeneming van het telefoonverkeer in dit district was er de oorzaak van, dat ook in Waddinxveen de kwaliteit van de gesprekken bijzonder hard achteruit ging, vooral wanneer het interlokale gesprekken betrof. Met de indienststelling van deze nieuwe centrale inclusief versterker- station is de overbelasting van de lijnen opgeheven. Voor de abonnees wordt het aantal mogelijkheden voor het voeren van interlokale ge sprekken groter, en de gesprekskwaliteit is aanzienlijk verbeterd. Een andere konsekwentie is de wijziging van het tarief; voorheen gold het z.g. overgangstarief, nu wordt het ABC-tarief toegepast wat betekent dat korte interlokale gesprekken goedkoper zullen zijn dan tot nu toe, lange interlokale gesprekken worden echter duurder. den, resp. 12 seconden. Het tarief bedraagt dan resp. 4 cent per minuut 4 cent per 30 seconden of 8 cent voor de eerste 12 seconden en 4 cent voor elke volgende 12 seconden. De kwaliteit van de lokale gesprek ken is beter geworden doordat men minder geruis van de apparatuur hoort. De gesprekken over de verbin dingen Gouda - Rotterdam worden voortaan versterkt, wat eveneens de de verstaanbaarheid ten goede zal komen. Het begon met de indertijd ook in dit blad vermeldde advertentie in het ochtendblad „De Telegraaf”, waarin ir. Doyer f 50.000 in het vooruitzicht, stelde, als het de heer Bron zou ge lukken met een aardstralenkastje een drassig weiland droog te maken. De heer Bron kon op een van de voorwaarden van de heer Doyer, T. N.O. te Delft te laten uitmaken of ’t weiland inderdaad droog geworden was door de werking van het kastje niet ingaan. Hij wenste een commis sie van tien bestaande uit vijf man (dit gebeurt in Egypte door een in gewikkeld chemisch proces, waarbij tal van geheime recepten te pas ko men) had deze proef geen zin. In Wiewerd wilde de heer Bron immers door het opheffen van aardstralen de mummies laten verdwijnen. Deze Egyptische kat had met de hele aard- straal-affaire niets uitstaande. Tenslotte lanceerde de heer Doyer dan zijn grapje met de „aardstraal- ontdekker”, een piepend kastje dat alleen werd vervaardigd om de pers een plezier te doen en de lachers op de hand van de heer Doyer te krij gen. De heer Bron vertelde ons telefo nisch, dat nu overeengekomen is, eerst de proef met het drassige wei land te nemen en daarna de accu- proef. Controle wordt uitgeoefend door een deputatie studenten van de Landbouwhogeschool te Wageningen en enkele natuurkundigen. De proef zal worden gehouden op het land van de heer Van Erk te Berkewoude, waar al een Broncorrector staat. Zodra het flink gaat regenen, zal het kastje worden weggehaald, waar door aldus de heer Bron, de grond weer drassig wordt. Zodra het kastje wordt ingeschakeld, zal het water verdwijnen, zo voorspelt de Edese „naturopaat”. Na deze proef is de heer Bron bereid een accu te laten, leeglopen op een „kruispunt van aard stralen”. De beloning van f 100.000 zal hij zo zegt hij, niet accepteren, maar voor een goed doel ter beschikking stellen. Het overgangstarief, dat tot zater dag j.l. gold, betekende dat de telling van de gespreksduur per minuut plaats vond en dat de kosten per mi nuut, afhankelijk van de afstand, 4, 8 of 20 cent bedroegen. Bovendien werd een interlokaal gesprek na ne gen minuten verbroken. Deze verbreking van het gesprek behoort nu tot het verleden. Het A. B.C.-tarief houdt in, dat de gespreks duur, afhankelijk van de afstand tus sen de verbonden plaatsen wordt vast gesteld per minuut, resp. 30 secon- Oud-Waddinxvener Johannes Bron heeft deze week weer in het middel punt van de belangstelling gestaan. Niet alleen de dagbladen hebben over deze „naturopaat” geschreven, zelfs de televisie besteedde aandacht aan hem, en aan ir. Doyer uit Assen, die de heer Bron nog steeds uit daagt tot een proef die onomstotelijk waar maakt, wat hij beweert. aangewezen door de heer Doyer vijf man, aangewezen door Bron. Hiermede kon de heer Doyer zich weer niet verenigen, aangezien hij meende, dat in deze commissie van tien de stemmen wel eens vijf vóór en vijf tegen konden zijn Har Sanders raadt de deelne mers aan, een stuk stevig teken papier mee te nemen en dat met punaises op een plankje te beves tigen. In de loop van december zullen de bekroonde tekeningen in de zaal van het Kunstcentrum worden ge ëxposeerd, zodat de ouders van de jeugdige deelnemers het werk van hun kinderen en dat van hun vriendjes daar kunnen bewonde ren. De ernstige ondertoon bij het grap je werd dan gevormd door de accu in het kastje. De heer Bron heeft vroeger eens gezegd dat hij een accu in één nacht kan ontladen, door hem op een kruispunt van aardstralen te zetten. Ir. Doyer wilde wel, dat de heer Bron dit eens demonstreerde. Na de televisie-uitzending is ir. Doyer bij de heer Bron in Ede thuis geweest, vergezeld van een groot aantal journalisten. Ook een groep studenten uit Wage ningen was bij deze bijeenkomst aan wezig. Wanneer de ‘ziektesymptonen zich eenmaal vertonen is meestal De ziekte wordt teweeggebracht door een virus. Dat virus kan door de beet van een aan deze besmet ting lijdend dier - in bijna alle ge vallen is dit een hond, een enkele keer een kat, ook wel eens een wolf, vos of ander in het wild el- vend dier - met het speeksel in het lichaam van een mens terechtko men. In verband daarmee is het dui delijk dat een door hondebeet ont stane wond, wanneer men ver moedt dat deze gevreesde infectie in het spel kan zijn, nog zorgvuldi ger moet worden behandeld dan anders! Met deze maatregel wordt beoogd zoveel mogelijk te verhin deren, dat het hondsdolheidsvirus wordt opgenomen en zich vastzet in het centrale zenuwstelsel. Er is verschil in gevaarlijkheid al naar de diepte van de wond en het door een beet getroffen lichaamsdeel. De wond in het gezicht is het ergst, want die geeft kans op uitbreken van de ziekte na korte tijd. Over het algemeen echter be staat er een lange incubatietijd, na melijk drie weken tot een paar maanden. Dit is een gunstige om standigheid, omdat daardoor vol doende gelegenheid bestaat tot be handelen met een vaccin, dat het optreden der symptonen voorkomt. Zulk een entstof wordt toebereid uit emulsies van het ruggemerg van aan rabies lijdende honden. Een reeks inspuitingen daarvan moet dan worden toegeaiend vol gens de methode, die reeds lang geleden (laatste helft vorige eeuw) door de beroemde bacteroloog Louis Pasteur te Parijs werd aan gegeven. Vanavond komt de gemeenteraad voor een belangrijke vergadering bijeen. Er is een agenda met 22 punten, waarvan wij hieronder het belangrijkste laten volgen: Verlening van een krediet ten behoeve van de verdere voor bereidingen voor de bouw van een nieuw raadhuis; Aanvulling van de algemene politieverordening in verband met het tegengaan van parkeer - excessen; Verbreding van een van de Kerkweg; De verlichting en stroomvoor ziening van de sportvelden aan de Kanaaldijk en het Warnaar- plantsoen; Verhoging van het getal weke lijkse lesuren vakonderwijs; De begroting voor 1962 van de tak van dienst openbare werken; De begroting voor 1963 van de tak van dienst openbare werken; O De begroting voor 1963 van de algemene dienst. Verschillende programmapunten hebben wij elders in dit blad uit voeriger besproken. Hoe kan men n het bezit ko men van dit kunstwerk Voor leden van de Kunststich ting geldt een ledenprijs van f 5,—. Niet-leden betalen voor deze linoleumsnede een bedrag van f 7,50. Men kan het werk, met in gang van morgen en natuurlijk ook morgenavond verkrijgen in het zaaltje van de Kunststich ting aan de Kerkweg, waarbij u net nog de tentoonstelling van tekeningen van Marius Quee kunt zien.

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 1