Welke haard en welke brandstof K?6S?Damp° SATON I' Keelpijn ASPRO Wereld spaardag VERBAKEL M TSSPHIÜ!Uk Ti lïllHIliWM „Moestuinproject” vraagt geld Klaproosdag 1962 Verkeersonderwijs aan kleuters noodzakelijk TVABONNEE Uw eerste indruk is uw bril en uw handdruk EUROPA EET AARDAPPELS Wereldcampagne 240.000 examens Vier eisen /O/* dinsdag 30 oktober ANTI HONGER AKT1E NU DE WINTER KOMT Leverancier van alle ziekenfondsen neem Geef uw woning eens wat nieuws Iedere nieuwe spaarder ontvangt een gratis inleg van f 2,50 NU TELEVISIE VOOR IEDEREEN ALS 30.000 graven Dankbaarheid Modern stoken Kilo-calorie Wat is er over? Welke brandstof? PAGINA 3 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG^ OKTOBER ’62. Advertentie Advertentie Passage 133 Advertentie Advertentie (Advertentie) (Advertentie) Postrekening 458622 Kanaalstraat 9 Telefoon 2468 de zaak met de buitenklok Telefoon 2077 b.g.g. 3080. Voor een laag bedrag per week een grootbeeld televisie bij U thuis. Vraag eens inlichtingen bij Kijken zonder zorgen Geen risico Geen onderhouds kosten Gloednieuwe apparaten Geen huurkoop Spaar bij de Woninginrichting Tel. 2067 Oranjelaan 42 „De spaa.rba.nk met bankservice De NOVIB doet een dringend beroep op allen om een bijdrage voor dit doel te geven, op de intekenlijst of in de collectebus dan wel door storting op: GIRO 100200 - ANTI-HONGER-ACTIE - DEN HAAG. Dank zij deze organisatie zijn op deze wijze reeds vele tiendui zenden vaders en moeders, vrou wen en kinderen van hen, die in de jaren 1940 tot 1945 in ons land wer den begraven, gast geweest van het Nederlandse volk. In ons land vonden echter meer dan 30.000 gealliëerde soldaten hun laatste rustplaats. Vele tienduizen den wachten daarom tot ook zij de uitnodiging ontvangen om te ko men. De benodigde geldmiddelen ver krijgt het Nederlands Oorlogsgra- ven Comité door de jaarlijkse klap rooscollecte. Zo is de inzameling, die straks in november wordt ge houden, bepalend voor het aantal nabestaanden, dat in de loop van 1963 voor het bezoek aan het graf van man, vader, zoon of broer naar Nederland kan komen. Wij zullen U dan ook gaarne de weg wijzen en het geheim verklappen, waaraan een montuur moet voldoen 1 Door het werk van het Neder lands Oorlogsgraven Comité neemt Nederland een unieke plaats in. De erkentelijkheid jegens het Neder landse Volk - dat door de jaarlijkse giften aan de Klaprooscollecte deze arbeid mogelijk maakt - is dan ook zeer groot. Door middel van „The Britisch Legion” - de grote organisatie van oud-strijders en nabestaanden in Groot Brittanië - willen de nabe staanden hun erkentelijkheid be tuigen aan de collectanten, die zo’n belangrijke steun verlenen tot het slagen van de inzameling. Twee en twintig van hen - uit elke provincie twee, door het lot aan te wijzen - worden uitgenodigd om volgend jaar hun vakantie in Engeland te komen doorbrengen. bijkantoor van De Stichting Nutsspaarbank te Gouda, opgericht ,1857, de oudste en grootste spaarinstelling van Gouda Verzeker U nu van jarenlang T.V. genot De hoeveelheden consumptie aardappelen die per hoofd van de bevolking per jaar in de verschil lende landen van Europa worden verbruikt, lopen zeer sterk uiteen. Ierland staat aan de spits met 180 kg; dan volgen West-Duitsland, Traditiegetrouw zal op die dag aan een ieder die een inleg doet de bekende fraaie kalender worden uitgereikt. Sparen legt de basis voor de economische ontwikkeling van de mensheid, maar ook voor Uw persoonlijke welvaart. Spaar bij de schaffen van een onderafbrand- kachel of -haard. Bij deze haarden bevinden de kolen zich in een voor- raadtrechter. Zakt het vuur, dan stromen de kolen vanzelf met kleine hoeveelheden uit de trechter. Op deze wijze kan nooit een te dikke en dichte vuurlaag ontstaan. De verbrandingsgassen worden dan buiten de voorraadtrechter om af gevoerd waardoor de kolen in de voorraadtrechter niet zullen gaan branden. Alleen de kolen die uit de voorraadtrechter naar onderen stromen, vormen bij deze haarden het vuur. Vandaar de naam „onder- afbrandhaard”. De geconstrueerde haarden ge schikt voor nootjes 4 en 5 zijn stuk voor stuk „onderafbrandhaarden”. Roosters in haarden waarin nootjes 5 kunnen worden gestookt, zijn speciaal geconstrueerd. Bij onder afbrandhaarden moet men zich in tegenstelling tot bovenafbrand- haarden aan de kleine maat brand stof houden, dus alleen maat 4 en 5. Het is niet altijd zo, dat in een „nootjes 5” haard geen nootjes 4 kunnen worden gestookt, men zal dat echter wel even moeten pro beren. Meestal kunnen nootjes 5 wel dienen voor afdekking voor de nacht. Ook als het niet zo koud is, kunt u doorgaans wel nootjes 5 stoken, maar ga dan niet te wild om met de pook of schutrooster, want dan kost u dat geld. In de week van 4 tot en met 10 november organiseert het Nederlands Oorlogsgraven Comité weer de jaarlijkse inzameling, die bekend is ge worden als de „klaprooscollecte”. Hoogtepunt van de collecteweek is op zaterdag 10 november, „Klaproosdag.” Het Nederlands Oorlogsgraven- Comité werd kort na de bevrijding opgericht. In de eerste tijd bestond het werk voornamelijk uit het zen- De kleine soorten nr. 4 en 5 zijn niet geschikt voor deze bovenaf- brandhaarden. De brandstoflaag zou al gauw te dik worden en te compact waardoor de verbrandings lucht onvoldoende kan toetreden. Het vuur brandt slecht. Gooit u steeds kleine hoeveelheden in de kachel dan gaat dat natuurlijk wel, want dan wordt de laag niet te dik, maar dan hebt u behalve veel werk ook beslist een haard nodig met een fijn rooster, anders vallen de kleine nootjes er onverbrand uit. Niettemin is dit bezwaar wel op te heffen, en wel door het aan- Een kilo-calorie is de maat waar mede warmte wordt gemeten, zoals melk per liter wordt gemeten. Een kilo-calorie is de hoeveelheid warmte, die nodig is, om een kg water één graad warmer te maken. Een haard van gemiddelde groot te kan bijvoorbeeld 10.000 kilo- caloriën per uur afstaan. Men zegt dan dat de capaciteit van de haard 10.000 k/cal bedraagt. Evenmin als een auto, behoeft een haard voortdurend zijn maximum vermogen te ontwik kelen. Koude en warme dagen door elkaar gerekend, brandt een haard niet meer dan op de helft van zijn capaciteit. Maar net als een auto moet hij zijn maximum vermogen kunnen afgeven, zodra dat nodig is. Een haard is geen toverdoos. De calorieën die hij afgeeft, haalt hij uit de kolen die u stookt. Een kilo goede antracieet levert ongeveer 8.000 kilo-calorieën. Een klein deel daarvan gaat voor de kamerver- warming verloren. De rook neemt warmte mee naar buiten. Kleine koolsplinters komen soms onver brand in de asla terecht. U hebt alleen iets aan de warmte, die beneden, in uw kamer achter blijft. Een goede haard haalt 80% van de warmte uit zijn kolen. Het rendement of anders gezegd het nuttig effect bedraagt dus 80%. Stookt u kolen, die 8.000 kilo- calorieën per uur kunnen leveren, dan brengt de haard dus uit iedere kilo kolen ongeveer 6400 kilo- calorieën per uur in uw kamer. En nu stellen we u voor eens samen met ons een rekensommetje te maken. Laten we als voorbeeld een haard met een capaciteit van 12.800 kilo-calorieën nemen. Wan neer al deze kilo-calorieën tevoor schijn komen, dan hebt u per uur niet één kilo nodig, maar twee. De haard is dan vol belast. Dat gebeurt echter niet altijd. Bij halve belas ting komt u met een kilo kolen per uur toe. Tempert u de haard tot 10% (als u haar bv. des nachts laat doorbranden) dan verbruikt zij in een heel uur niet meer dan twee ons. Dat is al heel weinig. U kunt dan ook uw haard ’s nachts rustig laten branden. In het jaarverslag van het Verbond voor Veilig Verkeer wordt weer eens de aandacht gevraagd voor het verkeersonderwijs aan kleuters, dat momenteel internationaal in de belangstelling staat. Men is zich bewust geworden, van de verantwoordelijkheid die men draagt als ouders en kleuterleidsters. Op enkele opleidingsscholen voor kleuterleidsters vorm den zich groepen, die zich onder deskundige leiding bekwaamden voor het kweekschool-verkeersexamen. Ook een aantal al voor de klas staande kleuteronderwijzeressen sloot zich bij deze groepen aan. mobiele verkeerstentoonstelling ten behoeve van het V.O. Voor het kweekschoolonderwijs werd wederom een verkeersexamen georganiseerd, aan dit examen na men 4.775 (1960:4.019) leerlingen deel. In een aantal plaatsen vorm den zich groepen van reeds voor de klas staande onderwijzers, die zich onder deskundige leiding op het examen voorbereidden. Bij het bedrijfsleven ontstond in het verslagjaar grote intersse voor de nieuwe schriftelijke verkeers- theorie van het Verbond, de zgn. Verkeerssleutel. Deze belangstel ling kwam echter niet alleen van het bedrijfsleven - dat meer en meer tot het besef komt dat de verkeersonveiligheid een ongunstige uitwerking heeft op de produktie - maar ook onder meer van een bromfietsclub, autorijscholen, een opleidingsschool voor machinisten, een afdeling van de Nederlandse Vereniging voor Plattelandsvrou wen; enz. Steeds meer raakt men in den lande overtuigd van de noodzaak om ook de bejaarden in de ver- keersvoorlichting te betrekken. Het Verbond gaf vorig jaar regel matig suggesties en informaties voor voorlchtingsbijeenkomsten. Ook werd vorig jaar op verschei dene eigen regionale bijeenkom sten door een medewerker van het Verbond voorlichting gegeven met behulp van dia’s. Su-at, ft De Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de FAO is in 1960 een grootscheepse actie begonnen om honger en ondervoeding uit de wereld te bannen: de „Freedom from Hunger Campaign”. j In deze Antie-Honger-Actie levert ook ons land zijn bijdrage. De NOVIB 1 de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand, geeft onder I auspiciën van het Nederlands Nationaal FAO-Comité UNICEF aan deze actie gestalte. De aangesloten leden-landen en 72 internationale particuliere orga nisaties van allerlei schakeringen geven hun steun aan deze wereld campagne tegen de honger. In 1960 bracht ons volk bijna 1 miljoen voor dit doel bijeen. In 1961 zamelden ruim 650 NOVIB comités f 1,2 miljoen in, terwijl de nederlandse jeugd in de 10 x 10- actie het kapitale bedrag van 2£ miljoen wist bijeen te brengen voor de Anti-Honger-Actie. In de week van 22 tot 28 oktober a.s., waarin de dag van de Vere nigde Naties valt, zal de NOVIB opnieuw, door middel van een nationale inzameling, een krachtig beroep op ons volk doen om een royale bijdrage voor dit uiterst belangrijke doel te geven. Overal in het land zullen nu bij na 900 comités collecten organiseren en via pers, radio en televisie zal aandacht voor deze inzameling worden gevraagd. De financiële resultaten van 1960 werden voor een belangrijk deel gebruikt voor de financiering van een FAO-project in het Midden oosten ter verbetering van kwali teit en kwantiteit van de graan- productie. Tevens werden dat jaar, Telefoon“3003 Welke kolen u moet gebruiken hangt af van de soort haard die u gekocht hebt. In veel haarden kan vrijwel alles gestookt worden, dat wil zeggen grof of fijn. Dat zijn dan de „allesbranders”. Voor de kleinere nootjes nr. 4 (tegenwoordig ook al nr. 5) wor den speciale haarden geconstrueerd. Wil dat nu zeggen, dat de kleine goedkope nootjes in alle haarden gestookt kunnen worden? Zeer ze- Ker niet Er zijn haarden die geconstru eerd zijn voor ’n bovenafbrandstof- systeem” maar er zijn er ook met een „onderafbrandsysteem”. Gewo ne vulkachels en ook vele haarden werken volgens het „bovenafbrand- systeem’De lucht komt onder het rooster en trekt dwars door de ko len heen naar boven. Op die manier wordt de verbranding onderhou den. De verbrandingsgassen die ont staan, trekken verder, soms via een circulatie, en verdwijnen door de schoorsteen. Deze kachels en haar den trekken zich weinig aan van de soort brandstof, waarmede zij worden gestookt. Veelal kan men in deze soort haarden en kachels zonder enig bezwaar nootjes 2 of 3, of half vette nootjes van deze afmeting gebrui ken. Ook eierkolen kunt u rustig stoken. Het nuttig effect van deze haarden is groot, ze zijn beslist niet ouderwets. Het zijn zuinige haar den. Er is een grote keuze in de brandstofsoort voor deze haarden en dat is gemakkelijk. den van foto’s van gealliëerde gra ven aan de nabestaanden in het buitenland en het doen adopteren van deze graven door Nederlandse burgers. Later, toen bleek hoe groot het verlangen van de nabestaanden was om een bezoek aan Nederland en aan het graf van hun gesneu velde familieleden te brengen, werd het organiseren van deze grafbezoeken het voornaamste doel van het Nederlands Oorlogsgraven Comité. grootste spaarinstelling en omstreken. In 1961 telde het Verbond, even als in 1960, niet minder dan 240.000 deelnemers aan het voor het lager onderwijs uitgeschreven jeugdver- keersexamen. Voor leerlingen van het voort gezet onderwijs werd voor de twee de maal een verkeersexamen geor ganiseerd. Het aantal deelnemers aan dit (verzwaarde) jeugdver- keersexamen bedroeg ongeveer 9.000 (1960 6.300). De door het Verbond genomen initiatieven op het gebied van het voortgezet onderwijs werden in ’61 uitgebreid. In de loop van vorig jaar werden voorbereidingen ge troffen voor een dit jaar te reali seren cursus voor leraren bij het voortgezet onderwijs en voor een Als u een kolenhaard koopt, moet uw weg allereerst leiden naar een vertrouwd adres. Uw haard moet voldoen aan de volgende vier eisen: ’s Morgens moet uw haard, na dat hij ’s snachts de kilheid uit het vertrek heeft gehouden, weer in snel tempo op temperatuur komen. Een haard moet goed te tempe ren zijn zodat hij ’s nachts bijna geen kolen verbruikt. Een haard moet voldoende ca paciteit bezitten om het gehele vertrek, waarin hij is geplaatst, prettig te verwarmen. Een haard moet zuinig branden. De haard die u koopt, moet pas sen in uw kamer. Hij moet zonder overbelast te worden het gehele vertrek kunnen verwarmen, een overbelaste haard vormt sintels en slijt gauw, hetgeen geld kost waar u niets aan hebt Wilt u er zeker van zijn, dat u de geschikte haard krijgt, dan doet u er goed aan een vakman te raad plegen. Deze is in staat de capa citeit in kilo-calorieën te berekenen evenals dit het geval is voor 1961 en 1962 belangrijke bedragen aan het UNESCO Centrum Nederland en het Nederlands Comité UNICEF overgedragen om voedingsprojecten uit te voeren. nwoy "v -- De opbrengst van de inzameling van 1961 en ook van 1962, alsmede van de 10 x 10-actie is bestemd voor de uitvoering van een project in West-Afrika ter verbetering van de kwaliteit van het dagelijks voedsel. Een zgn. „moestuinproject”, dat de vitamine- en eiwitrijke gewassen wil introduceren en distribueren, te beginnen in Sierra Leone en "Daho mey, en de huisvrouw wil leren deze hoogwaardige en noodzakelijke producten te bereiden. Dit project, dat met nederlandse gelden wordt gefinancierd, zal ook door neder landse deskundigen worden uitge voerd, onder supervisie van de FAO. Een staf van vakbe kwame woningstoffeer ders staat voor u klaar. Om Uw kamer, snel en vakkundig van nieuw tapijt of lino leum te voorzien. Uw oude stoelen of bankstel brengen na bewerking in onze stof- feerderij, een geheel nieuwe sfeer in Uw woning. Vraagt geheel vrijblij vend stalen en prijs opgaaf. Het kiezen van het juiste type kolenhaard is van groot belang. Stoken is op zich zelf geen kunst, maar door een paar eenvoudige! regels in acht te nemen, geeft uw haard meer warmte voor minder geld. Bovendien gaat hij langer mee. lozz /Z pi 15 De Denen eten 130 kg, de Fransen en Portugezen 120 kg aardappelen per jaar. Groot-Brittanië, Zweden en Noorwegen 100 kg. Oostenrijk, Finland en Nederland 90 kg en Zwitserland 80 kg. Italië en Grie kenland sluiten de rij met 45 kg. Nederland neemt dus een zeer bescheiden plaats in tussen aard appeletend Europa. vrijdagavond van 7-9 uur Geopend: maandag t.e.m. vrijdag van 9-12.30 uur en van 2-4 uur Tijdens ’n ledenvergadering van de Ned. Chr. Vrouwenbond, afdeling Waddinxveen werd besloten om een zangkoortje op te richten. Tien aan wezige dames meldden zich reeds aan. NCVB - leden kunnen inlichtin gen verkrijgen bij mevrouw van Veen Willem de Zwijgerlaan 70.

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 3