Middenstand is Dorpshuis eist uitgave van minimaal 400.000 gulden Weer bonnen plakken met winkelweek 1 vêe%veer 11 hier eensgezind nieuwsblad Onafhankelijk Mantel Najaarvergadering De Werkman Japon naar uw MODEHUIS Jaarvergadering Partij van de Arbeid Op gang Uuid-handen-lippen ruw of schraal? PUROL Middenstandsver. gaat jubileren V er schijnt elke donderdag EINDELIJK KOMT ER SCHOT IN éen moeite Aan de jeugd van Waddinxveen log ruimte op de boot om hefbrug’ te tekenen „Buitenstaanders" Wat doen bewoners Behoefte aan boxen Aanpassen Gemeenschap zal 10 pet (dus f 40.000) bijeen moeten brengen voor de start Voorrang nodig Nog niet duidelijk Pony-njders Blijft hele Passage „Waddinxveens” Exploitatie 4 Gouda I ll i w 1 LA 4 Weekblad voor Waddinxveen DONDERDAG 8 NOVEMBER 1962 18e JAARGANG - Nr. 906 Advertentie en een Tiendeweg 4 Jeugd heet Sint welkom Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen een die be- f Maar voor een De jongens en meisjes, die onder leiding van Har Sanders zaterdag 10 of zaterdag 17 november op een grote boot in de Gouwe de Hefbrug willen tekenen, kunnen zich nog steeds opgeven bij de heer Sanders, Nassaulaan 17. Er zijn mooie prijzen, zoals een grote doos waterverf, en een paar dikke schetsboeken. Kunstenaaars worden niet gevraagd. Wel jongens en eisjes, die enthousiast zijn, en zo sportief om op een open boot de Waddinxveense Hefbrug te gaan zitten tekenen. Ook onderwijzers met een hele klas zijn hartelijk welkom. het de IJssel, indeling het Vorige week hield ziekenkas De Werkman haar najaarvergadering. Klein was de opkomst der leden. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen W. Brandhorst en P. Ver mei resp. als secretaris en commis saris. De penningmeester gaf een kasoverzicht der afgelopen maan den dat tot tevredenheid stemde. Bij de rondvraag kwam ter sprake het werven van nieuwe leden. Er wordt veel gedaan aan sociale voorzieningen en daarom ook geen animo om lid te worden. Doch men moet wel onderscheid maken tus sen groot en kleinbedrijf. Bij vele grootbedrijven vindt men een ver zekering van 90 of 100 pet van het loon, bij kleinbedrijf is het veelal niet meer dan 80 pet. Voor werkne mers in kleinbedrijf zou dit toch éen stumulans moeten zijn. De wens was zich hierover ernstig te beraden. De vergadering kenmerk te zich in een gezellig samenzijn. Destijds stelde de gemeenteraad van Waddinxveen al een krediet van f 81.000 beschikbaar, voor ver groting van het grondlichaam van dit weggedeelte, om verbreding tot 6 meter van het wegdek mogelijk te maken. Voor het laatste stuk, 400 meter lang, was nu nog een bedrag van f 11,200 nodig, om de 4 meter brede weg te vervangen door een wegdek van 6 meter breedte. De laatste 300 meter, tot de grens van Boskoop, vergde nog eens f 18.000, totaal dus f 29.000, en met een reserve van f 800 dus f 30.000. Wij vernamen, dat ook Boskoop bezig is, zijn weg aan te passen aan de verbeteringen op Waddinx- veens grondgebied, zodat een ver binding wordt verkregen, die in zijn geheel aanzienlijk verbeterd is. Bovendien ligt er in dit nage noeg rechte stuk slechts één flauwe bocht wat een voordeel is boven de weg aan de overkant van de Gou we, die zeer bochtig is. De Raad was voltallig aanwezig en het voorstel van B. en W. werd na enige discussie met algemene stemmen aanvaard. Donderdag nam de Partij van de Arbeid in haar jaarvergadering af scheid van het bestuurslid, de heer H. van Egdom. De voorzitter, de heer Van Gent, schetste de bete kenis van de heer Van Egdom voor de partij gedurende de zeer vele jaren waarin deze tot 1959 secreta ris is geweest. Hij trok een verge lijking met de tijd, waarin de heer Van Egdom in de SDAP zijn werk begon en stelde vast, dat het schei dende bestuurslid met de opgetre den veranderingen in de werk wijze van de politieke partij tot op de huidige dag is meegegroeid. De voorzitter liet de dank voor hetgeen door de heer Van Egdom als bestuurder en als lid van de raadsfractie is gedaan vergezeld gaan van een cadeau, alsmede van bloemen voor mevrouw Van Eg dom. Voorts werden afscheidswoor den gesproken door de heren Hey, Pille en Ververs. De heer Van Eg dom, terugkijkend pp 40. jaren, gaf te kennen geenszins het dik wijls gehoorde verhaal over het voor de jongeren „gespreide bed” te onderschrijven. Hij achtte in ve le opzichten de problemen voor de jongeren van vandaag aanzienlijk moeilijker dan die in zijn eigen jonge jaren. De vergadering hield zich ver- I der bezig met enige huishoudelijke aangelegenheden: o.a. werd het lid, de heer J. de Leede candidaat ge steld voor de Partijraad van de P. v. d. A. Zoals gebruikelijk gaf de raads fractie deze avond een overzicht van de werkzaamheden in het af gelopen jaar. In de daarop volgen de discussie werd dit keer vooral aandacht besteed aan onderwijs en scholenbouw ter plaatse. Bang voor buitenstaanders’, om van het grootwinkelbedrijf dan maar niet te spreken, is de vereniging dan ook niet. Bovendien stelt men, dat indien de te bouwen winkels zo snel mogelijk door Waddinxveense bedrij ven worden gekocht, er voor het lemaal luidelijk. Men wil zich rich- apitaalkrachtige inwo- Ldinxveen, tot het be- via allerlei akties tot De winkelweek, die ter gelegen heid van Sinterklaas wordt gehou den van 23 november tot en met 5 december, is weer van hetzelfde karakter als voorgaande jaren. Voor iedere bestede gulden zal men weer een bonnetje ontvangen, dat samen met andere bonnetjes op ’n kaart geplakt recht geeft tot deel neming aan een soort loterij, met vele prijzen. Vier maal zal in deze winkel week een trekking worden gehou den, met prijzen, die variëren van f 300 tot f 5. De hoofdprijzen worden nog even geheim gehouden, en door Sinter klaas persoonlijk, vergezeld door een van de muziekverenigingen, bij de winnaars thuisbezorgd. De geldprijzen bestaan uit waar debonnen, te besteden bij de deel nemende winkeliers. Als onderdeel van de winkel week is er zaterdagmddag 1 de cember een kinderopocht, met medewerking van de padvinders drumband uit Gouda. Tijdens de optocht zal men vlaggetjes uit delen, met nummers er op, die ook weer diverse prijzen in het vooruitzicht stellen. Het is de bedoeling, dat Sin terklaas tijdens deze optocht de buurten in Waddinxveen bezoekt waar hij tijdens zijn officiële in tocht geen gelegenheid had te komen. Met de heer H. K. van der Loo, de penningmeester van het comité Dorpshuis, hadden wij gisteravond een gesprek over dit onderwerp. Het was geen toeval, dat het juist de penningmeester was, die ons het nieuws vertelde, want van de finan ciën zal het afhangen, of Waddinx veen ooit zijn Dorpshuis zal krijgen. Het is duidelijk, dat zo’n Dorps huis niet geheel door het gemeente bestuur kan worden gefinancierd. Eerst zal de bevolking moeten aan tonen, dat er werkelijk grote behoefte bestaat aan een Dorpshuis, een open baar gebouw, dat uiteraard tal van mogelijkheden tot ontspanning opent. Men denke slechts aan regelmatige filmvoorstellingen, lezingen en toneel Het komt er op neer, dat de be volking van Waddinxveen - en uiter aard in hoofdzaak het bedrijfsleven - 10 pet van de totale kosten zal moe ten fourneren. Dat is dus een bedrag van f 40.000. Uiteindelijk viel het oog op dorpshuis van Krimpen aan dat wat omvang en meest voldoet aan de Waddinxveen se verlangens. Nadrukkelijk wenste het comité echter een bouwopzet, die uitbreiding zo gemakkelijk mogelijk maakt. Zodoende zal men, als Wad dinxveen inderdaad tot een plaats van 25-000 inwoners gaat uitgroeien, dit openbare gebouw snel aan de dan veranderde eisen kunnen aanpassen. Wat het exploiteren van dit ge bouw betreft, zitten wij in onze ge meente uiteraard nog met een aantal zeer speciale moeilijkheden, die bij voorbeeld een gemeente als Reeu- wijk niet kende. Hier was geen en kele andere accomodatie voor het verenigingsleven voorhanden, zodat de clubs nu hun aktiviteiten inder daad in het dorpshuis houden. .grootwinkelbedrijf’ eenvoudig geien ruimte in Waddinxveen overblijft, aangezien er geen ruimte is voor di recte winkel-nieuwbouw, althans voorlopig niet en in de nu in uitvoe ring zijnde bouwplannen. Het steeds groeiende Waddinx veen heeft, zo zegt een bestuurslid van de middenstandsvereniging, een zeer gezonde middenstand, die het gemeentebestuur overigens heel dankbaar is voor het stimu leren van die groei. Dezer dagen zal de „Stichting Dorpshuis Waddinxveen” worden opge richt, waarmee dan definitief een begin is gemaakt met de realisering van een gebouw ten algemene nutte, waarvan de hele gemeente profijt kan trekken. Na twee jaar is de commissie dan eindelijk tot het besluit gekomen, welke omvang het Dorpshuis gaat krijgen en hoe het er onge veer gaat uitzien. Men rekent voorlopig op een inwonertal van 15.000 van Waddinxveen. Het Dorpshuis zal zo geconstrueerd moeten zijn, dat later gemakkelijk tot uitbreiding kan worden overgegaan. Het gebouw bevat: een grote zaal voor 600 mensen, met toneel-accomodatie, 3 kleinere vergaderzalen, voor 50 tot 80 mensen, een ruime foyer, ook geschikt voor recepties en een behoorlijk onderkomen voor de Waddinxveense biblio theek. Totale kosten: 400.000 tot 435.000. Wegverbredlng Noordkade tot aan grens van Boskoop De in alle haast bijeen geroepen Raad besloot maandag j.l. tot het verstrekken van een krediet van f 30.000, voor aanleg van een zes meter brede weg over het „Lege End”, het laatste deel van de Noordkade tot aan de grens van Boskoop. De provincie is daar momenteel bezig met werkzaamheden ter ver breding en verbetering van de Gouweoever en kan het werk er in één moeite bijnemen. ten tot de ka} ners van Waddinxveen, drijfsleven en het hele dorp. Is die f 40.000 bijeen, dan kan voor de rest een lening worden ge sloten, aangevuld met subsidies van het rijk, de provincie en de gemeente Het nu flink op gang gekomen co mité bestaat uit de heren T. Ververs voorzitter, A. C. v.d. Bosch, secreta ris, H. K. van der Loo, penningmees ter, P. Kroes, P. de Bruin, K. L. Ie Knecht, C. Okkerse, P. van Oosten, J. Graafland en L. Rincheval. In de twee jaar, die sinds de op richting van het comité zijn verlopen, heeft men zich beziggehouden met uitvoerige bestudering van andere apenbare gebouwen, die met het Waddinxveense dorpshuis te vergelij ken zijn. Gedurende de maand oktober middenstandsvereniging van Wad- werden op de Rijkspostspaarbank in- dinxveen. Deze vereniging bestaat gelegd 42.826,30 en opgenomen op die datum precies 45 jaar. 36.887,85. Vorige week dinsdag trouwde mej. G. J. Grey- danus, directrice van de Chr. Landbouwhuishoud- school met de heer C. van der Wal. Voor dit huwelijk, dat op het Waddinxveense gemeentehuis werd vol trokken, bestond veel be langstelling, niet alleen van de leerlingen van „De Rank”, maar ook van vele vrienden en kennissen. Voorlopig blijft mevrouw V. d. Wal-Greydanus nog directrice van de school. (Foto Sjaak Noteboom) Aan belangstelling alleen heeft men natuurlijk niet voldoende. De bestuursleden van de Handeldrijven de en Industriële Middenstandsver- enigingen hopen dan ook van harte, dat hun leden voorrang zullen krij gen, wanneer het om verdeling van het winkelpotentieel gaat. Men is er in deze kringen van over tuigd, dat de winkeliers die Wad dinxveen nu bedienen, uitstekend in staat zijn de groei van het dorp bij te houden en de benodigde service te verlenen. Dat de Waddinxveense midden stand een eensgezind geheel is, blijkt wel uit het feit, dat naglenoeg ieder een mee doet aan de toch bepaald niet goedkope Sinterklaas aktivitei ten. Meer dan 130 winkels staan er achter. Hoe men dit bedrag denkt binnen te krijgen, is het comité nog niet he- Zoals wij enkele weken gele den al melden, zal het ditmaal de jeugd zelf zijn, die Sint Nico- laas in Waddinxveen welkom heet. Zaterdag 24 nov. zal de bisschop op grootscheepse wijze binnengehaald worden, wanneer hij per boot arriveert bij de af- scheepsplaats aan de Nesse. Er is een kinder-comité samenge steld, dat deze ontvangst in han den heeft. Gestoken in zwarte pakjes, en met hoge hoeden op, zullen de jongens de Sint toe spreken en op zijn verdere tocht door Waddinxveen begeleiden. Sint Nicolaas uiteraard op zijn chimmel, de kinderen van het comité in een pony-wagen. De boot arriveert om half drie des middags. Sinterklaas zelf zal door een groep pony-rijders zijn omgeven, bestaande uit leden van de Gouwe- ruiters. De muziek wordt verzorgd door 100 kinderen van het Jeugdmuziek- korps uit Klaaswaal en de Bredase Drumboys, een band van 60 jon gens. De jeugdige muzikanten zijn kinderen in de leeftijd tussen 9 en 13 jaar. Op het Stationsplein zal de groep door de burgemeester worden be groet, gevolgd door een demon stratie. Deze is gesteld op kwart voor drie. Daarna trekt de stoet Waddinxveen in. De route die ge volgd wordt, zal in ons volgende nummer worden bekendgemaakt. Advertentie De Waddinxveense middenstand heeft zoveel belangstelling voor de nieuwe winkelgalerij, die binnen afzienbare tijd aan de „Passa ge” zal worden bijgebouwd, dat de kans niet groot is, dat niet-Wad- dinxveense bedrijven zich hier zullen kunnen vestigen. De Wad dinxveense winkeliers houden de groei van het dorp nauwkeurig bij en hebben de plannen voor uitbreidingen, aankoop van nieuwe winkelpanden, al uitgewerkt klaar liggen. Het zal, aldus ingewijden, waar schijnlijk nog geen drie jaar duren, voordat de rij nieuwe winkels aan de Kerkweg definitief in gebruik zal zijn genomen. Als leerst de riolering hier maar in orde is en de sloot tot het verleden behoort. Het is zo langzamerhand traditie geworden dat door de Jeugdnatuur- wacht in het najaar een spreker wondt uitgenodigd, die, aangevuld met films of dia’s, ons iets wil laten zien van de schoonheid uit het on- metelijke rijk der natuur, waarvan we allen eigenlijk maar zo’n heel klein beetje weten. Vorig jaar hield de nog zo vitale Jan Strijbos zijn causerie over Ame rika en Canada en velen zullen zich deze prachtige avond nog goed her inneren. De zaal was dan ook bijna uitverkocht. De grote moeilijkheid was deze keer iemand te vinden die voor de vorige spreker niet onder doet. Na rijp beraad werd besloten contact op te nemen met de heer Rensenbrink uit Amsterdam en het doet de Jeugd- natuurwacht groot genoegen u te kunnen vertellen dat deze bereid werd gevonden een avond naar Wad dinxveen te komen. Miljoenen hebben de grote dieren vriend Han Rensenbrink één of meerdere malen voor de TV gezien en gehoord en al ligt zijn onderwerp .Dieren zoals ze zijn’ in een ander vlak dan verleden jaar, de Jeugdna- tuurwacht vertrouwt er op dat ook deze avond weer een succes zal wor den. De heer Rensenbrink brengt dia’s en films mee en ook zullen er een aantal prachtige kleurendia’s ver toond worden van de optocht ,Op- ruirnd staat netjes’, die begin oktober door Waddinxveen trok. Deze lezing wordt gehouden in het Hen'. Wijkgebouw, des avonds 8 uur op woensdag 14 november. ’s Middags om 3 uur zal de burge meester ongeveer 200 nieuwe leden installeren en daarna zal de heer Rensenbrink een verhaal vertellen over de manier, waarop jonge dieren tegenover de dingen in de omringen de wereld komen te staan. f Abonnement per kwartaal fl.~ bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur nuttig i veel bioscopen momenteel, wel voor vol doende inkomsten zullen zorgen. Het zal er zeker op neerkomen, dat de Stichting Dorpshuis Waddinx veen van het gemeentebestuur 'be paalde garanties zal verlangen, die eventuele tekorten zullen dekken. En daarvoor zal dat gemeentebestuur uiteraard óók een .vinger in de pap’ wensen, waarbij wij de hoop uitspre ken, dat die pap niet te heet zal blij ken te zijn. Het Dorpshuis in Waddinxveen is een dringende zaak, die eigenlijk al veel eerder op gang had moeten ko men. Dat de eerste stappen nu ge daan zijn is lofwaardig. Wij hopen van harte, dat de Waddinxveense ge meenschap in klinkende munt en met grote spoed zal doen blijken van haar behoefte aan dit dorpshuis. En in dien, bij een gezonde en te contro leren exploitatie, de gemeente be paalde garanties zal gaan verstrekken lijkt ons dat ten volle verantwoord. Een Dorpshuis, dat door Waddinx veen voldoende uitgebuit’ wordt, is minstens zo belangrijk als een goed functionerend rioleringssysteem Waddinxveen heeft echter aantal kerkelijke verenigingen, allemaal beschikken over vrij hoorlijke onderkomens. Deze worden zelfs verhuurd aan de niet-kerkelijke verenigingen. Het is dus maar de vraag of ons dorp via het verenigingsleven tot een sluitende exploitatie kan komen. Bovendien is het de vraag of film voorstellingen - hoe nodig en ook - gezien het resultaat van Ongeveer 300 gasten zullen deel nemen aan een groot diner in Avi fauna, dat 20 februari wordt geor ganiseerd door de dan jubilerende dinxveen. Deze vereniging bestaat gelegd 42.826,30 A R 1 4' QQT QK

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 1