I xveer Dinsdag beslist de Tweede Kamer over toekomst van 40 gezinnen Uitbreidingsplan »West« voor een deel afgewezen. Wie tekende mooiste hefbrug over Gouwe? Plalleiandsurouuiei! en KollieDrobiemen i nieuwsblad Onafhankelijk AKKEROORD KLAAGT STEEN EN BEEN Betere telefoon toch nog mogelijk I Mantel en een R.K. vrouwen kwamen bijeen I B. en W. bij Kroon in beroep Zendingsbazar werd succes Uitstekend verzorgd V er schijnt elke donderdag Plan voor nieuw versterker station I Bromfietser brak been bij ongeval Aan de jeugd van Waddinxveen Hog;èèu zaterdag1 op de boot tekenen met Har Sanders r Veilingcomplex Afronding Waddinxveens gebied betekent voor bewoners van Zuidelijke Dwarsweg eindelijk menswaardig leven Wat is dringend? Doorslaand bewijs DONDERDAG 15 NOVEMBER ’62 I I' Gouda I I ajia/de Japon Weekblad voor Waddinxvee^ 18e JAARGANG - Nr. 907 toekomstige grens van onze gemeente 1 I 2 •3 Advertentie de groteren i Ij i luuiiiiiiiiiiiiiuiiiiiunu i i l de een en de de aan- stuk- (waar zo I Waddinx- Akkeroord Waddinx- krijgen. s vel< Maar voor een i Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aan het uitbreidings plan „West” van Waddinxveen gedeeltelijk hun goedkeuring onthouden. Dit uitbreidingsplan ligt aan de westkant van de Gouwe, in de Zuidplas- polder en Schieland, Oftewel: tussen de Onderweg, de Bredeweg, de Zui delijke Dwarsweg, de Kanaaldijk en de Sniepweg. Het is een plan van ruim 100 ha. De bedoeling van dit uitbreidingsplan - waarbij nagenoeg geen woning- ten zeerste te moeten betwijfelen wel 1 Hl naar uw MODEHUIS De ver. Kath. Arbeidersvrouwen,afd. Waddinxveen kwam vorige week vrij dag in het r.k. verenigingsgebouw bijpen voor de traditionele moeder- avond. De presidente, mevrouw L. King- ma-De Vreeze richtte een kort wel komstwoord tot de aanwezigen, in het bijzonder tot enkele afgevaardigden van de afdeling Boskoop. Er werden deze avond verschil lende marialiedjes gezongen, terwijl er voorts door de leden enkele stuk jes werden voorgedragen. De moeders die het afgelopen jaar waren verblijd met de geboorte van een zoon of dochter mochten een aardige attentie in ontvangst nemen. Toen de 62-jarige heer N.B. uit Waddinxveen vriidag jl. over de Noordkade reed, slipte hij met zijn brommer over het gladde wegdek en kwam te vallen. Dokter de Geus ver leende eerste hulp en constateerde een gebroken been. De heer B. moest met een ambulance naar het St Jo- zefpaviljoen te Gouda overgebracht worden. tisch geheel op Waddinxveen zijn aangewezen, is het alleen maar voor delig, als hun gebied inderdaad Wad- dinxveens wordt. het kader ontsluiting den. De minister van Binnenlandse Za ken stelt voorts nog vast, dat hij ei genlijk geen dringende reden wezig acht, om Moordrecht een je Akkeroord te pirtnemen i Moordrecht zelf werkelijk niet veel aan gelegen is Wat is dringend? vraagt zich nu de burgemeester van Waddinxveen in gemoede af. Is de annexatie van Waddinxveens gebied door Gouda soms zo dringend? W anneer men over dwingende noodzaak gaat spreken, dan wordt de hele gemeentelijke heroriëntering op grensgebieden prematuur. Waddinxveen wil slechts een doel matig grensverloop, doelmatig voor de mensen, die in deze gebieden wonen. En voor de veertig gezinnen, die in de buurtschap Akkeroord wonen en die voor al hun voorzieningen prak- De jongens en meisjes, die onder leiding van Har Sanders za terdag 17 november op een grote boot in de Gouwe de Hefbrug willen tekenen, kunnen zich voor de laatste keer opgeven bij de heer Sanders, Nassaulaan 17. Er zijn mooie prijzen, zoals een grote doos waterverf, en een paar dikke schetsboeken. Kunstenaars worden niet gevraagd. Wel jongens en meisjes, die enthousiast zijn, en zo sportief om op een open boot de Waddinxveense Hefbrug te gaan zitten tekenen Ook onderwijzers met een hele klas zijn hartelijk welkom. De mooiste tekeningen worden binnenkort in de zaal van de Kunststichting tentoongesteld. Ësuu» kw mb a '«nwMiagiungLiiiiiiiiwmiKiiiiiiiii goed heten smaken, is duidelijk. Tegen vieren was de hefbrug in velerlei standen vereeuwigd. De meesten leverden hun werk meteen in bij de heer Sanders. Anderen wilden er eerst thuis nog wat aan poetsen,, voordat! zij hem waardig keurden om mee te dingen in de door de Kunststichting georganiseer de tekenwedstrijd. Zaterdag komt de laatste groep kinderen aan de beurt. Er is nog voldoende ruimte aan boord van de boot, dus wie mee wil doen kan zich melden bij Har Sanders of zaterdag om twee uur zich melden bij de boot aan de Zuidkade. kassen staan er al en het gehele i plex, inclusief woningen voor tuinders, is nagenoeg voltooid. Voorts ambieerde men een groot centrum van glascultuur tussen de 6e Tochtweg en de Bredeweg, een stuk van 225 ha. Hier zouden dus een groot aantal glasbedrijven zich kun nen vestigen, met als voordeel, dat bouw is betrokken - was om de glascultuur zo veel mogelijk te centrali seren. Men wilde een klein centrum van kassen aan de Tweede Bloksweg, welk onderdeel is goedgekeurd. De al en het gëhele com- de (Foto Sjaak Noteboom) Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen Hoewel het heus niet warm was, zijn toch een flink aantal kinderen vorige week met Har Sanders er op uit getrokken, om samen de Hefbrug te tekenen. Ze klommen in een grote boot, die voor anker lag aan de wes telijke oever van de Gouwe en gin gen onder leiding van Har Sanders aan het werk. Ze zetten hun papier stevig vast op plankjes, die door de heer Slie- drecht ter beschikking waren gesteld, waardoor het materiaal niet kon weg waaien. Met potlood en vetkrijt werkten de jongens en meisjes stevig door, ter wijl Har Sanders tussen hen heen en weer liep en de jongelui aanmoedig- de en aanwijzingen gaf. Na een half uurtje verscheen de heer J. van Veen, bestuurslid van Kunststichting, met aan boord dampende pan chocolademelk een aantal koppen. Dat de jongens en meisjes en aanwezige bestuursleden van Kunststichting zich deze hete drank De leden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Wad dinxveen kwamen vorige week don derdagavond in lunchroom van de Water bijeen om te luisteren naar een vertegenwoordigster van de Buisman fabrieken, die kwam demonstreren hoe koffie op de lekkerste wijze kan worden gezet. Allereerst hield spreekster een le zing over de ontdekking van de kof fieboon. Zij vertelde hoe lang gele den een schaapherder in Abessinië ontdekte, dat zijn schapen na het eten van een bepaalde bes altijd erg vrolijk werden. Pelgrims namen de koffiebonen mee naar Mekka, van waar de koffie zich over de gehele wereld verspreidde. Was koffie vroeger uitsluitend een geneesmiddel, thans is het een alge meen genotsmiddel geworden. Door middel van kleurendias kregen de aanwezige dames een overzicht van de verwerking van de koffieboon. In een bes bevinden zich twee bo nen. Het sorteren van deze bonen ging tot voor enkele jaren nog gro tendeels met de hand. Machines hebben thans dit werk geheel over genomen. Het koffiezetten zelf kan op tal van manieren gebeuren. Spreekster liet enkele van de soorten koffiepot ten zien, die in de handel zijn. Hoe men de koffie ook zet, een schepje buisman hoort er altijd bij. Dit is namelijk de aanvulling van dat gene, dat de koffieboon bij het bran den verliest, aldus spreekster. De jeugdige tekenaars en tekenaressen aan het werk onder leiding van Har San ders. Zaterdag a.s. ligt de boot er weer en nu voor het laatst! de veiling op zeer korte afstand zou zijn. Die veiling was nl. het derde on derdeel van het plan. Deze zou eveneens bij de Bredeweg komen. Voor het glascentrum bij de Bré- deweg en het veilingcomplex hebben Gedeputeerden geen toestemming kunnen verlenen. Wat het veilingge bouw betreft stellen G.S. dat deze situering niet overeenkomt met de op dit punt geplande weg in het streek plan voor de Krimpenerwaard. Deze weg zou op de plaats van het vei linggebouw op de rijksweg moeten aansluiten. Volgens B. en W. is dit argument niet steekhoudend, aangezien het streekplan inmiddels reeds gewijzigd is. Het bezwaar tegen dit plan voor het grote glascentrum is, dat de ver kaveling hier ondoelmatig zou zijn. Gedeputeerden wensen nl. geen pa rallelwegen in dit plan evenwijdig aan de Piasweg, maar evenwijdig aan de Bredeweg. 1 Ook dit bezwaar is volgens B. en I W. van Waddinxveen niet steekhou dend. B. en W. zullen dan ook b ij de Kroon in beroep gaan tegen deze afwijzing van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland van het uitbrei dingsplan West, althans voorstellen aan de Raaad om dit te doen. Naar wij vernemen, zal de nog steeds niet erg grote kwa liteit van onze Waddinxveense telefoon binnen afzienbare tijd toch nog kunnen verbete ren. Na de in gebruik stelling van de nieuwe telefooncentra le in Gouda, staat nu voor Waddinxveen op de PTT- agenda de bouw van een nieuw versterkerstation, waar voor de grond in onze ge meente al beschikbaar is. Hierdoor zal ook de kwa liteit van de gesprekken - tot op heden nog vaak doorspekt met fluitjes en piepjes - aan zienlijk verbeteren. De kwan titeit - dus het aanta te voe ren gesprekken - schijnt na de ingebruikneming van de nieu we Goudse centrale voor Waddinxveen wel iets voor uit gegaan te zijn, hoewel het ons van het hart moet dat wij daar persoonlijk hoegenaamd niets van gemerkt hebben. Abonnement per kwartaal fl.- bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur uiteraard opgehaald en de waterlei ding zal zeker in orde worden ge bracht. Het commentaar van de burge meester van Waddinxveen, die wi/ van de inhoud van de brief uit Ak keroord op de hoogte stelden, was: Dit zijn niet te weerleggen feiten. Moordrecht verzorgt de bewoners van deze uithoek buitengewoon slecht. Waddinxveen heeft vroeger altijd voor water gezorgd en nu door een gelukkig toeval de waterleiding er dan is, zijn vele andere voorzie ningen nog steeds niet aanwezig. Onder grote belangstelling opende ds. J. R. Cuperus vorige week don derdagavond in het Hervormd Wijk- gebouw de zendingsbazar. Tijdens een kort gebed smeekte ds. Cuperus Gods zegen af voor het welslagen van deze bazar, welke werd georga niseerd door de verenigingen Sola Fi de en Het Mosterdzaadje samen. Na de korte openingsplechtigheid ontstond er een ware run naar de ver schillende tafels, waar tal van aan trekkelijke prijzen lagen uitgestald. Vooral voor de jeugd waren er tal van aardige attracties, zoals hengelen, sjoelen, kaarsjes aansteken etc. Voorts kon men tegen een schappelijke prijs in het bezit komen van leuke artike len en voorwerpen. Ook van de kant van de groteren bestond er voor deze bazar veel be langstelling. De opbrengst van de bazar is bru to 2906,83. Dinsdag 20 november a.c. zal de Tweede Kamer der Staten Generaal de annexatie van een groot deel van Waddinxveen behandelen. Zoals bekend omvat deze annexatie een groot deel van de polder Bloemendaal, die voor de Goudse uitbreidingsplannen dringend noodzakelijk was. Waddinxveen heeft op zijn beurt telkens in diverse nota’s gericht tot vaste commissie van de Tweede Kamer voor Binnenlandse Zaken, ge pleit voor toevoeging aan zijn gebied van een stukje van Moordrecht, dat in de praktijk geheel op Waddinxveen is gericht. De minister van Binnenlandse Zaken heeft enkele malen laten weten., dat hij het met deze Waddinxveense voorstellen niet eens is. Dinsdag zal worden uitgemaakt, hoe de L gaat lopen. Zoals wij eveneens enkele weken geleden al schreven, stelt de minister van Binnenlandse Zaken zich op het standpunt, dat de bewoners van het buurtschap Akkeroord, die zelf graag bij Waddinxveen willen behoren, door de gemeente Moordrecht uit stekend worden verzorgd. Deze ge meente zou nota bene zelfs voor wa- terleding hebben gezorgd. In werkelijkheid ligt het allemaal een beetje anders. In 1949 vroeg de gemeente Moordrecht aan veen of de bewoners van voortaan water uit een veense tankwagen konden Dat gebeurde gedurende vele ja ren. In 1955 vroeg Moordrecht of Waddinxveen wel zo vriendelijk wil de zijn, behalve electriciteit ook wa terleiding in Akkeroord aan te leggen Dit zou direct gebeurd zijn, als niet de bestedingsbeperking roet in het eten had gegooid. Op een gegeven ogenblik kon Moordrecht inderdaad zelf voor wa- terleding zorgen, daartoe in staat ge steld door een grote rijkssubsidie, in het kader van de bijdragen voor de van onrendabele gebie-. Een doorslaand bewijs voor deze stelling is de brief, die de redaktie van het Weekblad voor Waddinx veen gisteren ontving en waarin en kele bewoners van Akkeroord zich beklagen over de wijze, waarop zij door Moordrecht verzorgd worden. Het zijn een aantal bewoners van de Zuidelijke Dwarsweg, die hun na men liever niet genoemd willen zien. (Deze zijn bij de redaktie bekend). Zij schrijven: Naar aanleiding van het versche nen artikel Waddinxveen wil gebied afronden op 1 november jl. hebben wij het volgende ingezonden stuk op gemaakt. In het Weekblad voor Waddinx veen van 1 november jl. verscheen het artikel Waddinxveen wil gebied afronden. Hierin werd verteld dat B. en W. van Waddinxveen aan de minister van Binnenlandse Zaken had verzocht o.a. het gebied Akker oord aan haar grondgebied te willen toevoegen. Dit verzoek is door de mi nister afgewezen, omdat hij betoogt, dat het gebied Akkeroord door de gemeente Moordrecht goed wordt verzorgd en dat de bewoners niet op Waddinxveen zijn georienteerd. Terecht merkt het Weekblad op dat bijna alle Akkeroorders juist op Waddinxveen zijn georienteerd. Dat de gemeente Moordrecht het gebied Akkeroord goed verzorad, menen wij 1 en o.a, om de volgende redenen: Het huisvuil wordt bij ons aan de Zuidelijke Dwarsweg nooit op gehaald. We zijn dus genood zaakt het vuil langs de openbare weg te storten. Er zijn bewoners in Akkeroord, die hun privaten in sloten moeten ledigen, weer anderen in bosjes langs de Rijksweg! Hoewel de be woners dit zelf niet bevorderlijk achten voor de volksgezondheid, moeten zij dit door de nood ge dwongen doen. Van sommige huizen zijn de wa terleidingen en stroomleidingen vorig jaar al af gekeurd. Hoewel het vernieuwen van deze leidingen de zorg is voor de huisbaas, is het toch de taak van de gemeente erop toe te zien dat deze verbeteringen inderdaad worden aangebracht. Voor al deze gevallen heeft de ge meente Moordrecht geen voorzienin gen getroffen en het ziet er niet naar uit dat binnen afzienbare tijd wel maatregelen zullen worden getroffen. Dit zijn slechts enkele van de vele punten die ons Akkeroorders de goe de zorg van de gemeente ten zeerste doen betwijfelen. Enkele bewoners van de Zuidelijke Dwarsweg. Zoals gezegd: a.s. dinsdag beslist de Tweede Kamer over het lot van deze mensen. Blijven zij Moordrech ters, dan zullen zij voorlopig hun huisvuil nog langs de weg moeten neergooien, hun privaten in de sloot moeten ledigen en met afgekeurde waterleidingen blijven zitten. Worden zij, Waddinxveners, dan is het eerste wat gebeurt een bezoek van onze gemeentelijke kolkenzuiger aan de beerputten van deze mensen, dje in enkele minuten tijd gereinigd zullen worden. Het huisvuil wordt W J

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 1