Mollen doorwroeten gazon vooral in Putte-Noord KONINKLIJKE DANKBETUIGING xveer Schaatsen op tennisbanen is een noga] duur genoegen Onafhankelijk nieuwsblad Japon naar uw MODEHUIS 5 Mantel UeMQtMwuwty dcinty&nd, Mdity Mol verhuist ACTIE „OPEN HET DORP” V er schijnt elke donderdag ZWARTE GRAVERS WORDEN PLAAG KORTSTONDIGE IJSPRET Prijs te hoog Openbaar ijs Ingraven Geen vangst? Opgejaagde mollen vestigen zich in tuinen en parken weinig belangstelling voor mollenvangst Somber beeld Nog beschermd Gouda Nutsspaarbank te Waddinxveen telefoon 2468 - Kanaalstraat 9 - giro 458622 Verplichte inenting honden en katten f I Weekblad voor Waddinxveen DONDERDAG 13 DECEMBER ’62 18e JAARGANG - Nr. 911 Q des lJ de be- Advertentie ffliimimiiHHUHiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiuiiiiiiiiiiiiuniuiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiuiKiiiiiiiii iiiiiiiiiniiiiiiniuiiiiii 1 Tiendeweg j Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen een baantje willen rijden. Of die, na het eten nog snel even de ijzers willen wanneer deze mensen voor dat Maar voor een en een >p de koek- Eigenlijk maar één dag heb ben we deze week van het ijs kunnen genieten. De Petteplas trok, zodra het maar even kon, veel schaatsers. (foto Sjaak Noteboom) Uiteraard moet de Ijsclub, die de tennisbaan van de gemeente huurt, (over de prijs schijnt nog geen over eenstemming te zijn bereikt) het zo zien uit te mikken, dat na het schaats seizoen de huur er behoorlijk is „uit gekomen.” w De zwanen en eenden hadden f hun eigen domicilie. Terwijl A er druk geschaatst werd, poe- 1, delden de watervogels lustig f in een opengebleven stuk. (foto Sjaak Noteboom) f WT orige week wezen we weer eens op de zeer gevaarlijke Hene- gouwerweg, waar volgens ons een stopverbod zou moeten worden inge- steïd. Parkeren zou, zo meenden wij, alleen op parkeerhavens mogen ge beuren, waardoor het rijdende verkeer niet in gevaar kan worden gebracht. Er gaat bijna geen week voorbij of er gebeurt een ongeluk op deze weg, die voor het huidige verkeer veel te smal is. Ten tweede menen wij, dat er in een dorp als Waddinxveen voldoende „openbaar ijs” moet zijn, waar ieder een dus vrij, zonder toegangsprijs te betalen, kan schaatsen. Er zijn in de buurten rond de Petteplas veel men sen, die ’s avonds als zij van het werk thuiskomen, nog gauw voor het eten De oorzaken, die tot een mollen- plaag kunnen leiden, vallen in Wad dinxveen toevalligerwijs samen. In de eerste plaats zijn een groot aantal mollen verdreven uit hun ho- len-stelsels, door de heimachines, die in Putte Noord druk bezig zijn ge weest. Mollen houden niet van ruwe en onherkenbare trillingen en verlaten een gebied, waar geheid wordt, met de grootste spoed. In dit geval zijn zij de richting van de reeds gerede bebouwing op ge jaagd, waar zij zich, zoals velen helaas moesten ondervinden, in de deze zomer net keurig aangelegde tuintjes hebben ingegraven. Hier zijn deze nijvere gjravers nu verwoed bezig, nieuwe onderkomens vobr zichzelf en hun kroost te graven, waarbij na tuurlijk nogal wat grond naar boven komt. Het is voor leken praktisch on doenlijk, zo’n gravende mol te pakken te krijgen. De tweede oorzaak voor mollen- plaag is het feit, dat de vakmensen, die wèl precies weten hoe zij de bontdragertjes te pakken moeten ne men, dit seizoen verstek laten gaan. Vorig jaar werden er in Waddinx veen nog zo’n twintig mollenvang- vergunningen afgegeven .Dit seizoen kwamen er slechts vijf erkende mol- lenvangers naar het gemeentehuis, om hun vergunning te halen. Er wordt dus lang niet zo intensief jacht op deze diertjes gemaakt als vroeger. Daardoor blijven er meer mollen over, die zich uiteraard dus ook sneller vermenigvuldigen. En zo komen wij in ons dorp met steeds meer mollen te zitten, die met een ijver, een betere zaak waardig, zich een weg banen door tuinen, plant soenen en gazons. Advertentie Ten behoeve van bovengenoemde actie kunnen giften worden gedeponeerd bij de Geopend: maandag t/m vrijdag van 91 uur en van 25 uur vrijdagavond van 79 uur De Koninklijke familie heeft de volgende dankbetuiging gepubliceerd Als Koningin Wilhelmina’s dochter, schoonzoon en klein kinderen, willen wij van ganser harte dank betuigen aan allen, die bij haar heengaan met ons medeleefden. Er was een overstelpend grote hoeveelheid bewijzen daar van, zoals brieven, telegrammen en bloemstukken. Niet alleen het aantal, maar ook de warme sympathie, de bijzondere gedachten en de pertoonlijke herinneringen daarbij geuit, waren voor ons kostbaar en tot grote steun. JULIANA BERNHARD BEATRIX IRENE MARGRIET MARIJKE ■’öj adrukkelijk wijzen wij er i trokken instanties nog eens op, dat deze weg, met de verkeersinten siteit van nu, absoluut ongeschikt is om er voertuigen op te laten stoppen, om te lossen en te laden. Wanneer de aanleg van veilige parkeerhavens niet te realiseren is, zullen de melkbussen o.i. dan maar op de erven van de boerderijen ge laden en gelost moeten worden. De toestand is momenteel zo, dat de chauffeurs van de vrachtwagens nauwelijks meer opkijken, wanneer er een auto tegen de achterkant van hun stiltaande kolossen rijdt. Advertentie 'lii.iiiiiiinininiuiniiiiiiiiniiiiiiiiuHiHiiiuHiitiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiimiiucniriiicüHiüiiwniHiiiiiiiBmiiuimmiiiM De ijspret was van kórte duur vorige week. Toen het ijs op de Petteplas juist en beetje veilig begon te worden, ging het alweer dooien, en weldra stonden grote plassen op het ijs. Het opgespoten ijs op de tennisbaan in het Warnaarplantsoen was al eerder bruikbaar, maar velen schrokken wel een beetje terug voor de nogal gepeperde prijzen. Hoe die prijzen precies lagen, is ons niet helemaal duidelijk geworden. Aanvankelijk betaalde men, zo vernamen wij, f 1,25 voor een volwassene en f 0,25 voor een kind. Later werd dit f 1,00 voor een volwassene overdag en een kwartje voor een kind, ’s Avonds, met de brandende verlichting, rekende de Ijsclub toen f 1,25 per volwassen bezoeker. In de praktijk kwam het er op neer, dat er bepaald geen druk ge bruik van het ijs op de tennisbaan gemaakt werd. Toen de Putteplas eenmaal behoor lijk dicht lag, werd de belangstelling voor de opgespoten tennisbaan nog minder. De burgemeester van Waddinxveen heeft iedere inwoner van het dorp een kaart gestuurd met de uitnodi ging, honden en katten tegen alles zins redelijke prijzen te laten inenten tegen rabiës. De prijs voor een hond bedraagt f 2,00. Voor inenting van een kat betaalt men f 1,00. Nu de inentings-actie in ons land eenmaal op gang is gekomen, zijn de prijzen gelukkig een stuk gedaald. In Waddinxveen kostte, toen de hondsdolheid pas was uitgebroken, een inenting van hond of kat maar liefst f 15,—. Gelukkig schijnt er nu voldoende serum in voorraad te zijn, waardoor het voor niemand meer bezwaren hoeft op te leveren, de huisdieren te laten inenten. De honden en katten moeten mins tens drie maanden oud zijn, zo staat in de kaart van de burgemeester te lezen.’ De inenting van honden en katten moet plaats vinden vóór 15 januari a.s. Na 14 februari zullen geen honden van drie maanden of ouder meer op de openbare weg mogen komen, dus ook niet aan de lijn, die niet tenmin ste dertig dagen tevoren tegen rabiës zijn ingeënt. Abonnement per kwartaal fl.— bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur Wanneer het bestuur van de Ijsclub dit echter denkt te bereiken door het heffen van hoge toegangsprijzen, ziet het er niet naar uit, dat de mensen in dichte drommen naar de tennis baan zullen trekken, om daar te schaatsen. Nu kan men het natuurlijk stellen, dat ook de Petteplas bij vorst door de Ijsclub geëxploiteerd wordt, zodat het voor de club zelf niet veel uit maakt of men nu hier, of op de tennisbaan schaatst. Wel liggen de tarieven op de Petteplas aanzienlijk lager. Het moet ons van het hart, dat wij de Waddinxveense ijspret niet hele maal gelukkig geregeld vinden. In de eerste plaats lijkt ons de toe gangsprijs voor de tennisbaan veel te hoog. Waarbij komt, dat er behalve het voordeel van de beschutte ligging geen enkele voorziening is getroffen. Koffie is er niet te krijgen, er zijn geen consumptietentjes, er is geen muziek, kortom, het voordeel dat men voor zijn f 1,25 koopt, om op de tennisbaan te kunnen schaatsen, wordt niet waar gemaakt. een soort actie te organiseren, die tenminste paal en perk stelt aan de steeds brutaler opdringende mollen. Wij weten dat er in ons dorp een aantal erkende mollenvangers wonen, die 'hun hand niet omdraaien voor de vangst van een flink aantal mollen op een vroege ochtend. Wanneer - geor ganiseerd door een gemeentelijke instantie - gedurende enkele weken iedere ochtend stevig jacht werd ge maakt op deze mollen die veld en beemd teisteren, dan zouden we wellicht weer eens kunnen overwegen een echt gazon in onze tuin aan te leggen. En.wat een besparing voor onze plantsoenendienst. Want hoe deze gemeentelijke tuinlieden er de moed nog in houden, is ons de laatste tijd ook een raadsel. f^eze week zijn deze feiten weer M bevestigd. De bestuurder van een vrachtauto, rijdend in de richting Gouda, moest afremmen voor een op de rijbaan geparkeerde auto. Uit de tegenovergestelde richting naderde pok een auto, zodat de vrachtwagen de stilstaande auto niet kon passeren. De chauffeur remde uit alle macht, maar kon zijn zware combinatie niet voor de geparkeerde auto tot stilstand brengen. De aanhanger begon te slip pen en kwam dwars over de weg te staan. De tegenligger, een personenauto, bestuurd door de heer P. M. uit Schiedam, kon een botsing niet meer voorkomen. De auto bleef nog maar net op de rand van de Gouwe han gen. De inzittenden liepen verwon dingen op. Door verschillende oorzaken zit Waddinxveen momenteel met een mollen- plaag, die wekelijks ernstiger vormen aanneemt. Wie regelmatig door het dorp rijdt, ziet overal molshopen. In de bermen, in de volkstuinen, in de plantsoenen, en. ook in de met veel zorg aangelegde gazons van particuliere tuinen. In de Puttepolder is het momenteel zelfs zo dat eigenaars van nieuwe woningen deze zomer maar niet eens begonnen zijn met de eerste aanleg van hun tuin, aangezien het resultaat toch onmiddellijk door enkele verwoed gravende mollen wordt teniet gedaan. Een gazon, dat netjes bijgewerkt met zoden, de ene dag nog als een groen tapijt in een mooie tuin lag, was de volgende morgen veranderd in een treurig heuvellandschap. En het ziet er voor de komende tijd nog somberder uit, want de bouwactiviteit gaat uiteraard onver minderd door, terwijl er voor het volgende seizoen, dat van januari ’63 t/m december ’63 loopt, nog slechts twee vergunningen zijn aangevraagd. Slechts twee mollenvangers zullen er volgend jaar - als er verder niets aan gedaan wordt - op uit trekken. En daarmee belanden we dan met een bij de vraag, wat Waddinxveen tegen deze mollenplaag kan doen. Wij informeerden bij enkele ambte naren op het gemeentehuis en verna men, dat fret gemeentebestuur als zodanig eigenlijk niets jtegen deze plaag kan uitrichten. De mollen zijn namelijk niet scha delijk. Alleen maar lastig. Voor de rattenbestrijding worden jaarlijks en kele duizenden guldens uitgetrokken. Terecht, want ratten zijn bijzonder schadelijke dieren, die bovendien een gevaar zijn voor de volksgezondheid. Tot nu toe behoort de mol tot een groep min of meer beschermde die ren. Er bestaat n.l. een wet, de Mol len-, Egels- en Kikvorsenwet, die de jacht op deze dieren regelt. De wet ziet er op toe, dat er niet te veel jacht op deze onschuldige dieren wordt gemaakt. Nu kunnen wij ons moelijk voor stellen, waarom men op egels zou jagen. Kikkers zijn eventueel nog te exporteren naar Frankrijk. Deze springers worden ook in laboratoria gebruikt. En niet te vergeten: de springconcoursen voor kikkers. Een Nederlandse kikker heeft onlangs een belangrijke prijs gewonnen op een springconcours in Australië. Mollen weyden in de wintertijd graag gevangen om hun pels. Maar de laatste jaren schijnt in mollenbont een beetje de klad te zijn gekomen, vandaar dat steeds kleiner wordende aantal aanvragen voor een mollen- vergunning. Maar wij blijven met de mollen zitten in tuin en plantsoen. De zwarte aardhopen grijnzen ons aan. En daar om zou het wellicht toch een over weging verdienen, baantje willen rijden. Of die, onderbinden. Het lijkt ons niet juist, kort stondig genoegen, ook nog een toe gangsprijs moeten betalen. De volgende suggesties zou wel licht de ijspret bij een volgende vorst periode nog meer kunnen vergroten. 1. Een redelijke toegangsprijs voor de tennisbaan, van overdag twee kwartjes voort volwassenen en avonds vijf-en-zeventig cent. Kinderen overdag een dubbeltje en ’s avonds een kwartje. Wanneer men met deze prijzen driemaal zoveel mensen trekt, is de totaal-opbrengst aanzienlijk hoger dan met de tot nu toe gevraagde toegangsprijzen. Of. wil men de tennisbaan graag „exclu sief” houden? 2. Voldoende voorzieningen oj tennisbaan. Een muziekje, een en koffietentje, wat behoorlijke ban ken, om de schaatsen onder te binden. 3. Het domein van de Ijsclub niet verder uitbreiden dan de tennisbaan. Dat er van de zijde van de midden stand, gezien het grote aantal schaat sers op de „Pet”, zeker belangstelling zal bestaan om de schaatsers met eten en drinken te bedienen, is een factor waaraan niet behoeft te wor den getwijfeld. A* t ■- -

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 1