Wie maakt de tien miljoen vol? oteboo PRSSRGE ,TEL:2S77^ Slecht humeur Kerstzangavond van ,Vox Jubilans’ I Er zijn moeilijkheden in de kleine bedrijven IM I 0 BURGERLIJKE STAND Nutsspaarbank te Waddinxveen DE KERKEN NODIGEN ’t GAAT OM DE KIPPEN EN DE VARKENS Kamer van Koophandel van Gouda vergaderde Coöp. Raiffeisenbank „Waddinxveen” Feike Isma in Oouda J 2,ver kip Dames-en Herenkleding naar maat MULDER Er® w 1 I F Waddinxveen herdacht Prinses Wilhelmina wegens het afsluiten der rekeningen zal de Nutsspaarbank voor inleg en terugbetaling van gelden GESLOTEN Geen droog brood EEG - kinderziekten Elke dag verlies - Al I PRQKKTQfW in PIV. UITVOERINGEN hK EN PR4ZEN^ FOTO I WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 13 DEC. 1962. PAGINA 2 15.30 uur Wachttorenstudie G. M. Advertentie T. Advertentie) kinderhandschoentje; étui met gereedscna] (Advertentie) zijn van maandag 24 december tot en met maandag 31 december. Alle nieuwe spaarders, die tenminste f 10,— op hun rekening storten ontvangen een gratis bij schrijving van f 2,50, totdat de totaal inleg van tien miljoen is bereikt. SPAARGELDEN DAGELIJKS OPVRAAGBAAR. Telefoon 2468 Kanaalstraat 9 Giro 458622 Het totaal ingelegde bedrag aan spaargelden bij onze bank nadert thans de ronde som van f 10 mil joen. Binnen enkele weken kan dit bedrag zijn be reikt. De gelukkige spaarder, die dit bedrag „vol” maakt ontvangt een gratis bijschrijving op zijn boekje van tweehonderd vijftig gulden kit vereniging „Vox Jubilans” weer de traditionele Kerstzangavond houden in de Ned. Hervormde Kerk te Waddinxveen. Dit koor zong dit jaar weer in vele plaatsen van ons land, zoals de Sint Janskerk te Gouda, de Sint Joriskerk te Amersfoort^ in het Concertgebouw te Amsterdam, in de Nieuwe Kerk te Katwijk aan Zee, enz., enz. Ondanks dit drukke programma, heeft het koor zich ook ditmaal weer met veel animo voorbereid op de jaarlijkse Kerstzangavond in de oude vertrouwde dorpskerk alhier, waar zij zal zingen voor de Waddinxveners en rtgewezen, winkels niet uend is na 18.00 uur en dat le faciliteit door de consu- De Kamer van Koophande\ heeft in haar vergadering van 24 oktober jl. tot onder-voorzitter gekozen, de heer T. Hopman te Zoetermeer. In deze vergadering werd besloten n.a.v. het verzoek van een aantal winkeliers te Stolwijk, om vervroe ging van het sluitingsuur tot het lan- ujk stijdstip van 18.00 uur een gun stig advies uit te brengen aan de Ge meenteraad. Daarnaast werd besloten ook de Gemeenteraad van Ouderkerk a.d. IJsse| te verzoeken de bestaande ver ordening in te trekken, die toestaat de winkels tot 7 uur ’s avonds open te laten. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat een groot deel der meer geopi er van de ment praktisch geen gebruik wordt gemaakt. De bestaande bepalingen laten voor de sectoren waarvoor nog be hoefte is aan een later sluitingsuur (tabekshandel en het kappersbedrijf) voldoende ruimte. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: zwarte kinderlaars; wit lampenkapje; ip; bruine hand schoen; bruin wantje; groene want; bruine handschoen. Verloren: bruine ceintuur; zwarte want; bruine herenportemonnaie met inh.; blauwe wanten; bruine want; portmonnaie met inh.; groene want; bruine dameschoen; zilveren vulpot lood; rood tasje; handschoen; bruine handschoen; kinderportemonnaie; bruine schooltas inh.: blokfluit; bedel- ketting; rode autoped; wanten; rode regenjas. Vrijdagavond j.l. zijn vele Wad dinxveners in de kerken bijeengeko men om Prinses Wilhelmina te gedenken. De bijeenkomsten vonden plaats in de Hervormde Kerk bij de brug en in de Gereformeerde Kerk aan de Kerkweg. Predikanten van alle kerkelijke richtingen - geheel vol gens de oecumenische gedachte, die ORANJELAAN 42 Een slecht humeur is nóóit prettig, maar op de weg is het dat zeker niet. Erger nog, het kan fataal zijn. Want niets is gevaar lijker op de weg dan een automobilist die zijn och tendhumeur of zijn huise lijke twisten botviert op het gaspedaal. En de wandelaar, die Onder auspiciën van het Neder lands Orgel Comité, gevestigd te Rotterdam zal de organist Feike Asma op maandag 17 december a.s., des avonds om 8 uur in de Geref. Kerk aan de Turfmarkt te Gouda een Advent-Kerstconcert g-°ven. Zijn programma vermeldt werken van Jan Zwart, Floris Gortenmulder, J. S. Bach, T. Albiboni, A. Guilmant, A. van Opstal, Marius Monnikendam, Hendrik Andriessen en van Tan Zwart fragmenten uit suite Kerstfeest met tot slot samenzang „Daar is uit ’s werelds duistere wolken.” worden. Zowel van coöperatieve als van particuliere zijde zou men een waarborgfonds kunnen stichten. In beide kampen weet men precies hoe laat het is en men kan althans doen wat zonder a| te grote risico’s moge lijk is. In de tweede plaats zal men de te grote marge tussen wat de boer krijgt en wat de consument voor het slachtkuiken moet betalen dienen te verkleinen ten gunste van de boer. Doet men dit niet, dan zullen de boeren noodgedwongen de verwer king in eigen hand gaan nemen. Nu wij blijkbaar in Brussel toch geen vuist op tafel kunnen plaatsen zullen wij het in deze richting wel moeten zoeken. In de hoop op be tere tijden voor de pluimveehouder en de varkensmester. Vandaar dat de Nederlandse Pluim vee Federatie een uitkering van 2 per legkip op basis van de december telling 1961 gevraagd heeft. Wij wil len deze aanvraag met kracht onder steunen. Niet omdat wij bedelen om steun zo mooi vinden, maar omdat de nood in ve|e gezinnen hoog is, omdat de pluimveehouderij in het voorheen een zeer grote bijdrage aan onze nationale welvaart heeft gele verd en omdat zij buiten haar schuld in grote moeilijkheden is gekomen. Steunen wij haar thans niet, dan be staat de kans, dat er een massale in storting komt. Dat betekent naast veel persoonlijk leed ook een econo mische strop. Want een jaar niet vol doende op de markten verschijnen met onze eieren en slachtkuikens be tekent ook verlies in de jaren, dat het weer goed zal gaan. Nog twee zaken moeten genoemd worden. De agrarische kredietverle ning zou beter georganiseerd kunnen Oplossing van testbeeld Het Spaans testbeeld uit onze Sint Nicolaas-courant heeft vele lezers aan het puzzelen gezet en vooral van de jongeren onder hen kwam een groot aantal inzendingen. Uit de vele juiste oplossingen zijn door loting tenslotte tien winnaars aangewezen, die hun prijs, een pocketboek naar keuze, bij boekhandel Veldwijk kunnen komen halen. Het zijn de volgende puzzelaars: J. Verkade, J.Dorrekenskade; Henk Jochem Graafland, Stationsstraat; Albert de Pater. Onderweg; J. de Visser, W. de Zwijgerlaan; Marian Olie, Brugweg; Hans v. Wijngaarden, Brugweg; J. v.d. Berg, St. Victor- Straat; mevr. Ververs, Amsterdam; Y. Moons, Kromme Esse; Ansje de Joode, Prunusstraat. De oplossing van het testbeeld luidt als volgt: Horizontaal: 1 radio; 6 arend; 10 java 11 klink; 12 sein; 14 eg; 15 roe; 17 tot; 19 eo; 20 eek; 22 prutsen; 25 kro; 26 arm; 28 rei; 29 tho; 31 praal; 32 thema; 34 elk; 35 ski; 37 alm; 39 aal; 41 edelman; 44 ala; 46 ar; 47 one; 48 ade; 50 al; 51 kiel; 53 zwaar 54 gram; 56 armoe; 57 droog. Verticaal: 1 rage; 2 av; 3 dar; 4 oker; 5 sinterklaas; 6 akte; 7 est; 8 ne; 9 dier; 10 jeep; 13 noor; 16 op maken; 18 onthand; 21 karei; 23 ur; 24 si; 25 komma; 27 ral; 30 hel; 33 kaak; 35 se; 36 im; 38 kalm; 40 aria 42 deze; 43 aard; 45 laag; 47 olm; 49 ego; 52 er; 55 ro. Donderdagavond 20 december a.s. zal de Hervormde gemengde zang- voor velen van buitenaf Er is een bijzonder aantrekkelijk programma samengesteld van bekende Kerstliederen, zoals Stille Nacht, Gloria in Excelsis Deo, Ere zij God, enz. Het jeugdkoor „De Zangvogels” zal zich laten horen in De Heer is mijn Herder en enkele Kerstliederen. De bekende organist die beide koren zal begeleiden speelt o.m. Andante van Landsman en Noël van d’Aqain. De bekende sopraan Netty Bos uit Hilversum zal enkele eenvoudige kerstliederen ten gehore brengen. Ds. Verwelius verzorgt een korte meditatie. Deze avond vangt aan om 7.30 uur en is vrij voor ieder toegankelijk. Ook voor volgend jaar is „Vox- Jubilans” reeds geheel volgeboekt, ook voor ’t maken van nieuwe gram mofoonplaten. Een reden temeer om dit bekende koor en de andere mede werkenden a.s. donderdag te gaan beluisteren. week van 4 t/m 10 december 1962 Ondertrouwd: geen Geboren: Johanna, d.v. P. Anker en D. P. Groen; Herman Jan, z. v. H. J. Kuiper en J. Hoogeveen; Margo, d. v. P. van Erk en Hollander; Wilhelmina Marieke, d.v. E. H. Kalk man en I. Nieuwenhuizen; Neeltje Johanna Klazina Maria, d.v. J. Bonefaas en B. M. Monster; Marijke, d. v. J. Asscheman en Möhle; Adriana Cornelia, d.v. A. van Dijk en D. Immerzeel; Monique, d. v. J. Priem en E. H. Berserik. Gehuwd: W. Hoogendoom en M. A. Minnee. Overleden: Bouma, Margaretha Jan- tina, oud 2 jaar. Passage Telefoon 2127 -op de terugweg van kantoor nog helemaal in zijn werk verdiept is, is óók een groot gevaar op de weg, voor zichzelf èn voor anderen. Er zouden stellig heel wat minder ongelukken gebeuren, als iedereen zijn complexen, zijn opwindin gen en zijn zorgen thuis kon laten. Dat is niet een voudig en in vele gevallen ook onmogelijk. Het ver- De medische zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Th. G. Blom, Kon. Wilhelminasingel 83, telefoon 2112. I Het verschrikkelijke van de situa tie is, dat doelmatig werken hier geen cent helpt. Want het LEI be rekende, dat de kale kostprijs van het ei gemiddeld 0,9 cent hoger lag dan de verkoopsprijs. De kale kost prijs dat is de prijs zonder toegere kend arbeidsloon. Met andere woor den: ook al zouden de kippen zélf het werk doen, dan nog had men een verlies van praktisch een cent per ei. Men zal nu begrijpen, waarom doel matig werken en zelfs specialisatie hier geen steek helpen. Daarvoor is het te erg. Evenzo is de prijs voor de slacht kuikens te laag. De oude kippen zakten onlangs in Bameveld tot de recordprijs (in laagte) van 0,80 per kg. l.g. Dat betekent, dat zelfs het opruimen van de verliesgevende kip- penstapel nog geen geld opbrengt. Bij de varkens heeft de arbeids- behoefte altijd een ondergeschikte rol gespeeld. Zeker, door doelmatig wer ken kan men per man veel meer var kens houden dan bij onjuist werken. Maar als de prijzen dalen komt on herroepelijk het ogenblik, dat ook bij uiterst efficient werken geen droog brood meer te verdienen is. De oor zaak is dat zowel bij varkens als bij legkippen en slachtkuikens de voe- derprijs de voornaamste kostenfactor is en die kan men niet verlagen (ten zij dan door voedervermorsen tegen te gaan). In de economie onderscheiden wij bedrijfsgrootte en bedrijfsomvang. De eerste drukken wij uit in opper- vlaktematen (ha dus), de tweede in hoeveelheden van bepaalde gewas sen. Een bedrijf van één ha is klein, maar men kan er best 20.000 kippen of 2.000 varkens houden. De bedrijfs omvang is dan niet zo gering, het geen wel blijkt uit de omzet aan grondstoffen (veevoeder vooral) en de gedane investeringen. Zo’n bedrijf is dan sterk gespecialiseerd. Maar ook deze gespecialiseerde bedrijven staan voor grote moeilijkheden, het meest in de pluimveehouderijsektor. Wij kunnen dus wel rustig vaststel len dat het echt de kleine bedrijven zijn, die de ergste moeilijkheden heb ben. Tot rond 10 ha vinden wij nog steeds grote moeilijkheden, juist om dat in die groep de kippen en de varkens zo’n grote rol spelen. Men houdt bouwland aan om graan te winnen dat door het voeder gemengd kan worden, het stro kan verhakseld worden tot strooisel. Dan zijn er een of twee koeien om zelf melk te heb ben en de rest wordt extensief ge bruikt (vaak vetweiders), want men vï hetzij om later meer hokken te kun nen bouwen, hetzij omdat men stij ging van de grondprijs verwacht of omdat men later de kinderen wil helpen. Met name bij de kippen zijn de moeilijkheden vergroot, doordat de eerste regelingen van de EEG wer den ontdoken of allermiserabelst toe gepast. Wij noemen: het niet toepas sen van de sluisprijzen, het zich vol stoppen met Amerikaans pluimvee vlak voor 30 juli, het handhaven van de Ausgleichumsatzsteuer, de mini- mumprijsregeling voor 30 juli en het stempelen van invoereieren. Dat fraais staat allemaal ten name van Germania en wij hebben niet meteen Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur ds J. Verwelius Nam. 6.30 urn ds J. R. Cuperus Hervormd Wijkgebouw, Esdoornl. V.m. 9.30 uur ds J. R. Cuperus Nam. 6.30 uur ds J. Verwelius N.H. Kring „Wet en Evangelie”. V.m. 9.30 uur prof. dr. W. C. Unnik van Bilthoven Nam. 7.00 uur ds E. H. Kalkman Adventszangdient Gereformeerde Kerk. V.m. 10.00 uur ds J. Snoey Nam. 5.00 uur ds J. Snoey Remonstrantse Kerk. Geen dienst Chr. Afgescheiden Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5.00 uur ds. A. P. Verloop Woensdag nam. 7 uur ds A. P. Verloop KERKDIENSTEN R.K. KERK Parochie St. Victor, Zuidkade Pastoor: B. Emmelkamp, telef. 2425 Elke eerste vrijdag van de maand 8 uur avondmis Missens zondags 7 uur de vroeg mis 8.30 uur de Hoogmis11 uur de late Mis ’s avonds 7 uur Lof Door de week morgens 7 en 8 uur Zaterdag biechtgelegenheid 5-8 uur. Jehova’s Getuigen, Kerkweg 66 donderdag 19.30 uur Bedieningsschool 20.30 uur Dienstvergadering zondag fel van ons afgebeten toen het dui delijk werd, dat Duitsland ons de voet dwars begon te zetten. Oök de wijze waarop men de eigen produk- tie stimuleert (en dat geldt ook voor Frankrijk) is bedenkelijk. Tenslotte aast Frankrijk er nog op de grote korenschuur van Europa te worden (en dat kan: men kan daar met ge mak nog zo’n 4 miljoen ha grond omspitten als men dat wenst) en dat betekent twee duwen. Allereerst een vrij hoge graanprijs, want zo goed koop als de overschotten van Ameri ka hier komen, kan Frankrijk het niet en in de tweede plaats ook nog een hogere graanprijs in ons land, om dat wij niet al te dicht bij het grote graancentrum wonen. Dus duur voer en een hoge kostprijs. Nu is dit laat ste iets voor de (nabije) toekomst, de rest voelen wij onmiddellijk aan den lijve. Voorts is ons belastingstelsel dus danig opgeschroefd, dat een land bouwbedrijf uit de winst van goede jaren weinig kan reserveren voor de slechte. Daardoor zitten onze pluim veehouders direkt aan de grond als het mis gaat en het gaat nu a| ander half jaar -niet goed. Tot dat tijdstip kon de grote produktie winstgevend afgezet worden en daar heeft de fis cus dus behoorlijk van meegesnoept. Dat Het Weegje ook dit jaar getijde bijzonder aantrekkelijk kan zijn, bewijst deze foto. De rijp lag dik op de takken, die zich weerspiegelden in het roerloze water. (foto Sjaak Noteboom) Allerwege kan men horen en lezen dat het gemengde bedrijf in grote moeilijkheden verkeert. Die moeilijk heden bestaan hierin, dat de schuld bij de leveranciers van veevoeder zó hoog is opgelopen, dat velen aan de rand van het faillissement, dus van de zakelijke ondergang staan. Nu heeft dat niets, maar dan ook niets met het gemengde bedrijf te maken. Op de zand- en kleigronden vinden wij nog duizenden bedrijven die groter zijn dan 15 ha en waar men rundvee en bouwland beide aan treft. Noch de akkerbouw, noch de veehouderij verkeren in grote moei lijkheden. De spraakverwarring is ontstaan, doordat het bestuur van het Landbouwschap op 21 maart j.l. op voorstel van de K.N.B.T.B. besloot, de Commissie Kleine Boerenbedrij ven op te heffen en te vervangen door een Commissie voor het Ge mengde Bedrijf. Deze commissie- met-de-verkeerde-naam werd pas op 16 augustus j.l. ingericht en heeft de zer dagen een bezoek gebracht bij de minister-president. Gedwee als wij nu eenmaal mode woord jes navolgen is iedereen sinds dien gaan spreken van het gemengde bedrijf als hij het kleine bedrijf be doelde. Vandaar de verwarring, want nogmaals, het gemengde bedrijf van enige omvang verkeert beslist niet in grote moeilijkheden. Inderdaad vond men vanouds op de gemengde bedrijven (groot of klein, dat deed niet ter zake) op het zand ook varkens en kippen. Daar aan valt op heden geen droog brood te verdienen en de legkippen geven zelfs elke dag verlies. Waarom men nu het gemengde bedrijf en het klei ne uit elkaar moet houden, is duide lijk: de kleine moeten het juist van de kippen en de varkens hebben, de grotere hebben nog graan, aardappe len, soms grove tuinbouw en fruit, vaak melkvee enz. en kunnen heel vaak zonder veel bezwaar hun kip pen- en varkensstapel opruimen. Dat kunnen de kleine bedrijven niet, want die moeten daar van leven. keer eist de volle aandacht van alle verkeersdeelne mers. Verslapte of verdeelde aandacht werkt de onveilig heid in de hand. En dat die onveiligheid (helaas) nog groot is bewijzen wel de cijfers: In 1961 bedroeg het aan tal verkeersongevallen nog meer dan 190.000; daarbij werden plm. 2.000 mensen gedood en ongeveer 50.000 zwaar of licht gewond. laats in de Hervormde Kerk bij de de Kerkweg. Predikanten \eheel vol de, die Prinses Wilhelmina steeds zo hoog hield - spraken een herdenkingswoora. Ook burgemeester C. A. van der Hooft voerde tijdens beide bijeen komsten het woord. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat zo vele Waddinxveners gekomen waren om de oude Koningin te ge denken. „In de vijftig jaren van haar regering, vaak vol zorgen en verdriet, heeft zij de erenaam „Moeder des Vaderlands” ivele malen vefrdiend’, aldus de burgemeester. Hij herinnerde aan de belangrijke gebeurtenissen in het leven van de Prinses, en richtte zich, na een gezamenlijke minuut van stilte, tot de jeugd. Hij drukte hen op het hart, nooit de historie van ons land te vergeten en steeds trouw te blijven aan het Koninklijk Huis. „Laten vooral de scholen leren, wat Oranje voor Nederland heeft bete kend”, zo zei hij. In de Geref. Kerk spraken verder ds. E. H. Kalkman, pastoor B. A. Emmelkamp en ds. J.G. Paardekoper. Het geref. kerkkoor verleende mede werking aan deze dienst. Ongeveer 500 mensen bezochten hier de bij eenkomst. In de Brugkerk was een aanzienlijk kleinere opkomst. Hier spraken, behalve de burgemeester, ds. J. R. Cuperus, ds. J. Snoey en ds. Joh. Verwelius. I* V:.. KASUREN van maandag t.m. vrijdag van 9-12.30 uur en van 2-4 uur Bovendien vrijdagsavonds van 7-9 u.

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 2