Attentie In twee kamers „Spaarzegeloorlog” in de Verenigde Staten Weekagenda Niet alleen méér, maar ook betere huizen nodig“ Inenting van honden tegen rabies P. v. d. A. VANAVOND NAAR WSE Kaarslicht op Goudse markt Vrouwenbond Morgen begint attractiemarkt Advents zangdienst Bibliotheek open Oppas-centrale Kerstmiddag bejaarden Eerste paal voor Putte-Noord Begroting in raad Begrafenis H. S. de Vries Grote vlucht Gemeente Waddinxveen Prof. F an Beusekom Inenting honden en katten Zelf betalen Hoger woonpeil Meer zegeltjes OPENBARE BEKENDMAKING 5J r Spreekuur voor woningzoekenden PAGINA 3 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 13 DEC. 1962. De Uitgever. a de c 2 a K. GEMEENTE WADDINXVEEN BEKENDMAKING Bij de bouw zal de i ingeschakeld. De eigenaars grotin; zoals i Heerlijke kerstkransen - Mals kip pen - grote Krentenbroden. Waddinxveen, van der Hooft. aantal spaarzegels. Bij de General Motors Corp, wordt bijvoorbeeld op een bepaalde afdeling iedere arbeider met 300 spaarzegels be loond voor elk procent, dat het uit schot minder is dan normaal. In de Kerstweek zal ons blad niet verschijnen. Het Nieuw- jaarsnummer komt uit op maandag 31 december 1962. Willen de adverteerders hier mede rekening houden Trachtte de Amerikaanse detail list door middel van het spaar- zegelsysteem de huisvrouw aan zijn zaak te binden, thans tracht hij dus ook zijn personeel te stimuleren en aan zich te binden. Iets voor de Nederlandse kleinhandelaren, die zo dikwijls klagen over het sterke personeelsverloop? Ik denk maar steeds aan haar, die buurvrouw uit mijn jeugd Een lieve grijze vrouw. Ze was ons zeer genegen. Ze had wel ruim haar deel aan lijden en aan vreugd, Was in haar stille huis vaak menigeen ten zegen. De prijs van niet bekend. Het eerstvolgende spreekuur voor woningzoekenden zal worden gehou den op woensdag 19 december 1962 van 7 tot 8 uur n.m. in het gebouw van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken te Waddinxveen, (achter het gemeentehuis). Donderdag 20 december belegt de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid een bijeenkomst welke zal staan in het teken van het naderend Kerstfeest. Deze wordt gehouden in het verenigingsgebouw, Stationsstraat aanvang 2 uur. Leden en belangstel lenden zijn van harte welkom. In de laatste jaren is het ver strekken van spaarzegels ook in de U.S.A, zeer sterk toegenomen. Te genstanders van dit systemm heb ben jarenlang hardnekkig beweerd, dat door de grote vlucht, die deze vorm van propaganda heeft aan genomen, het systeem in de toe komst zal inboeten. Deze sceptici zijn onlangs echter nog eens heel duidelijk in het ongelijk gesteld. The Great Atlantic en Pacific Tea Compagny, Amerika’s grootste kleinhandelsconcern (4000 winkels en jaaromzet van circa 5 miljard dollars) stond tot voor kort afwij zend tegenover het spaarzegelsy- stemm. Maar het concern heeft vijf maanden geleden toch moeten capi tuleren, omdat de omzetstijging het laatste jaar sterk in omvang en waarde was afgenomen. En wat gebeurde er? Deze winkels bereik ten de eerste drie maanden, nadat zij tot het spaarzegelsysteem waren overgegaan, een omzet die 4f% hoger lag dan over dezelfde peri ode in het voorafgaande jaar. Evenals in ons land wordt ook in de V.S. gewerkt met zegelboekjes, waarin de huisvrouw de zegels kunnen plakken. De klant ontvangt van de winkelier voor elk bestede 10 dollarcent één zegel. De zegels worden gekocht bij ondernemingen, die zich hebben gespecialiseerd op de samenstelling van een assorti ment van de met spaarzegels te verkrijgen cadeau-artikelen. Die cadeauartikelen zijn vaak bijzonder attractief. Men vindt er elektrische wasmachines, koelkasten e.d. onder. Ze had een groot gezin. Maar kind’ren worden groot, Verlaten ’t ouderhuis en gaan hun eigen leven. En eenzaam, niet alleen, bleef zij nu tot haar dood, Al was elk kind uit huis, hun liefde was gebleven. De moeder werd bemind, maar onderling was twist, Voortdurend gekrakeel met een of and’re broeder, ’t Was een geacht gezin, maar d’eenheid werd gemist, De onderlinge band, trots, ’t zacht vermaan van Moeder. Het heugt me nog zo goed, ik mocht als jongen mee Naar ’t stille sterfhuis gaan van de betreurde moeder. Ik zit in kamer één, naast ons was kamer twee. Eén broeder zat bij ons, in twee de and’re broeder. Zo is het eens gebeurd al is het lang geleen, Als kleine van acht jaar begreep ’k niets van die groten, ’t Is geen recent verslag, weekblad van Waddinxveen, Want aan een oud verhaal hoeft niemand zich te stoten. In het Nieuwjaarsnummer worden de Nieuwjaarswensen opgenomen. Als u de opgave hiervoor gereed wilt leggen, kan deze spoedig opgehaald worden. Morgenavond begint de attractie markt op de Kerkweg, waarbij ver schillende prijzen te winnen zijn. De markt krijgt een feestelijke versie ring, er worden grammofoonplaten gedraaid en waarschijnlijk komt er ook een draaiorgel. Ook een bonnen-actie staat weer op het programma. Voor iedere twee kwartjes die men besteedt, ontvangt men een bon, met nummer .Vrijdag 21 december zullen de winnende lo ten op de markt worden bekend ge maakt door de burgemeester. Er zijn meer dan honderd aantrek kelijke prijzen, waaronder een centri fuge, een lichtgewicht strijkijzer, en een elektrische koffiemolen. De attractiemarkt is georganiseerd door de reclame-commissie van de markthandel. Donderdag 13 december. Contact- avond Be Fair in Veren, gebouw Stationsstraat. Maandag 17 december. Kerstbjj- eenkomst Ned. Bond van Plat telandsvrouwen in lunchroom v. d. Water. Dinsdag 18 december. Ledenver gadering Ijsclub Nooit Gedacht in Café Sport. Woensdag 19 december. Kerstwij- ding Ned. Chr. Vrouwenbond in Herv. Wijkgebouw. Donderdag 20 december. Vergade ring Vrouwenbond P. v. d. A. in Veren, gebouw, Stationsstraat. Donderdag 20 december. Kerst- zangdienst Vox JubilansinHerv. Kerk. Dinsdag 18 december. Kerstmiddag Bejaardenclub in Herv. Wijkge bouw. Donderdag 13 december. St. Nico- laasavond WSE in R.K. Veren, gebouw, Burg. Trooststraat. Woensdag 23 januari 1963. Grote feestavond afd. C.N.V. met TOG in veren, gebouw, Stationsstraat. blijvende maatregel acht hij bijdra genverlening funest. ’t Was Moeders grootste smart, in d’ouderdom haar kruis. De eenheid van ’t gezin bleef haar voornaamste streven. Toen sloeg haar laatste uur. Ze ging naar ’t eeuwig Huis. Waar alles vrede is, geen tweedracht is gebleven. De luiken waren toe, zo was ’t met ’t broederhart. Al was ik toen een kind, ’k hoor nog de stem die beefde, Toen één er zusters zei: „Ze treden U op ’t hart, O moeder, wat ben ’k blij, dat U dit niet beleefde.” Soms krijgt een oud verhaal voor ons een nieuwe zin. We hoorden het als kind en waanden ’t lang vergeten En eensklaps is ’t daar weer, het maakt een nieuw begin, Is actueel als ooit en ’t laatste wat we weten. Op zondag 16 december a.s., des avonds om 7 uur, belegt de Ned. Herv. Kring „Wet en Evangelie” in het verenigingsgebouw, Stationstraat een Advents-Zangdienst, waaraan medewerking verleend wordt door het Herv. Kerkkoor o.l.v. T. Plomp. Prof. Beusekom stelt dat afgezien van enkele maatschappelijke zwakke groepen a||e Nederlandse gezins hoofden de kostprijs van hun woning evenals die van hun overige levens behoeften volledig zelf dienen te be talen. Verhoging van het woonpeil dient te worden nagestreefd door ei gen inspanning, d.w.z. van de be trokkenen mogen hoge offers ge vraagd worden, waartoe volgens prof. Van Beusekom de rege'matige stij ging van de welvaart de mogelijk heid ook zonder twijfel opent. Nu is het helaas zo, dat duizenden land genoten zich aan de persoonlijk van hen gevraagde offers ontrekken, door jaar in jaar uit een woning ver be neden hun draagkracht bezet te hou den. De hoogleraar vermeldt tenslotte, dat thans de meerdere welvaart voor namelijk wegvloeit naar de vraag naar consumptiegoederen. Niemand verwacht, dat de overheid subsidie za| verstrekken om een televisieont- vanger, een koelkast, een auto, of ’n bromfiets aan te schaffen. Waarom za| de overheid dan we| bij moeten springen, wanneer iemand in een be tere woning wil trekken? Is een goe de woning dan geen offer waard ’t Gezin was ook zo groot, één kamer was te klein, En ieder koos zijn plaats. Een deur was tussen beide. De een zag de and’re niet, al deed het velen pijn. Waar alle scheiding valt bleef hier ’t gezin gescheiden. De Christelijke Openbare Uitleen- bibliotheek zal donderdag 13 decem ber om 3 uur namiddag officieel worden geopend. De burgemeester zal de openstelling verrichten. Belangstellenden worden in het Geref. Vereniginsgebouw aan de Stationsstraat verwacht. Bezichtiging van het gebouwtje aan de Juliana van Stolberglaan staat op het pro gramma. De leden van de oppas-cen trale worden verzocht hun aanvragen om oppashulp in de periode van 20 december 1962 t.e.m. 6 januari 1963 te willen indienen bij: mevrouw Noteboom, Oranjelaan 26, telefoon 2512. Na 6 januari kunnen de aan vragen weer gewoon worden ingediend bijmevrouw de Lathouder (tel. 2639) en mevr. Olivier (tel. 2777). (zie de advertentie) Dit jaar zul\en we in ons land rekening moeten houden met een woning- produktie, die aanmerkelijk lager zal zijn dan die van vorige jaren. Dit valt natuurlijk sterk te betreuren. Allereerst, omdat er behalve het zogenaamde statistische woningtekort allerwegen nog aanzienlijke achterstanden aanwezig zijn, terwijl bovendien de geboortegolf van 1946 en 1947 over een jaar of vijf woningvragend op de markt zal verschijnen. Er is echter nog een ander klemmend vraagstuk. Feitelijk hebben wij sedert 1945 de woningkwaliteit achtergesteld bij de kwantiteit. Prof. dr. ir. H. G. van Beusekom, bekend publicist op het gebied van de volkshuisvesting, heeft in Econo misch Statistische Berichten hierop uitvoerig de aandacht gevestigd. De ze hoogleraar vertolkt de mening dat niet alleen het aantal woningen dient te worden opgevoerd, doch dat ook alle krachten moeten worden ingezet voor een betere woonwijze. Er be staat in ons land een beschamende achterstand van het woonpeil ten aanzien van de maatschappelijke vooruitgang. Etagewoningen zonder marge en zonder flexibiliteit, hoog bouw zonder centrale verwarming, flats met een totaal onvoldoende ge luidsisolatie zijn bepaald niet in over eenstemming met het huidige wel vaartspeil. Daarom zal volgens prof, van Beusekom de volkshuisvesting zich moeten concentreren op woning kwaliteit en woonpeil. Feit is nu, dat ve|e gezinnen in ons land aanmerkelijk slechter wonen dan zij zouden willen. Terwijl het in komen van vrijwel iedere Nederlan der sterk is toegenomen, wonen zeer ve'en nog in armetieriege woninldes. Nu kan het woonpeil ongetwijfeld verhoogd worden, wanneer de over heid meer subsidie verstrekt dan thans het geval is. Zu|k een over heidsbijdrage zou echter volgens prof, van Beusekom slechts een tij delijke maatregel moeten zijn. A|s De burgemeester van Waddinxveen vestigt de aandacht op het besluit van de Minister van Landbouw en Visserij van 21 november 1962 waar bij het volgende is bepaald: Artikel 1: 1 Het is een ieder verboden op de openbare weg of op andere voor het publiek toegankelijke plaatsen een hond bij zich te hebben zonder dat: Dinsdag 18 december zal voor de bejaarden een' Kerstmiddag worden georganiseerd in het Herv. Wijkge bouw, Esdoomlaan, aanvang 2.30 deze beschikking werking treedt: a worden bevelen, als bedoeld in artikel 60 van de Veewet, aldaar niet meer uitgevaardigd; b vervallen bevelen, als bedoeld in de artikelen 60 en 61 van de Veewet, voorzover voor dat ge bied uitgevaardigd. Waddinxveen, 11 december 1962, De burgemeester voornoemd, C. A. van der Hooft. bouw, uur namiddag. Deze bejaardenclub werd aange naam verrast met een grote gift. Hartelijk dank aan de ombekende gever. Het lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, de heer D. v. d. Kwaak, zal 17 december om kwart voor twee de eerste paal slaan voor ’n complex woningen in Putte Noord. Er zullen hier 74 eengezins-wonin- gen worden gebouwd. van deze woningen plaatselijke bouwerij worden ikeld. De eigenaars van deze eengezins-huizen krijgen vrije vesti ging- De huizen worden van het type, dat momenteel door Janzen in de Puttepolder reeds wordt gebouwd. de woningen is nog De raad van Waddinxveen zal op donderdag 20 december a.s. om 3 uur ’s middags bijeenkomen, voor de be handeling van de begroting 1963. Men verwacht, dat de besprekingen om 11 uur ’s avonds zullen zijn be ëindigd. Ook enkele punten buiten de be- ig zullen worden besproken, de benoeming van nieuwe be stuursleden van Sociale Zaken, nieuwe leden voor de commissie tot wering van schoolverzuim, de stichting van 'vijf nieuwe kleuterscholen, plaatsing van een opvoertransformator aan de Onderweg en aanschaf van een be stelauto voor de gemeente-bedrijven. Op dinsdag 18 december a.s. te 19 uur, wordt vóór het stadhuis op de markt te Gouda wederom de telkenjare door de Noorse stad Kongsberg ten geschenke gegeven kerstboom ontstoken. Zulks zal dit jaar geschieden door de ambassadeur van Noorwegen, Zijne Excellentie O J. L. Kildal. Bij deze gelegenheid zullen ver schillende koren gezamenlijk toepas selijke liederen zingen. Ook dit jaar zal zich deze bijeen komst tegen een bijzonder decor af spelen. Het stadhuis en de andere openbare gebouwen aan de Markt zullen met kaarsen worden verlicht, terwijl de bewoners van de Markt zijn uitgenodigd om hun woningen, even tueel winkels, op dezelfde wijze te verlichten. Op de Algem. Begraafplaats werd maandagmiddag het stoffelijk over schot ter aarde besteld van de 28- jarige H. S. de Vries, die vorige week woensdag onder Hazerswoude met een auto van de firma Van den Aker boom door een trein werd gegrepen en op slag werd gedood. De belangstelling bij de begrafenis was bijzonder groot. Onder de aan wezigen bevonden zich de eigenaar en het personeel van genoemde firma alsmede vertegenwoordigers van de christelijke voetbalvereniging Be Fair waarvan de heer de Vries jeugdleider was. Ds. Joh. Verwelius en ds. J. R. Cu- perus spraken bij het graf troostvolle woorden. De toestand van het andere slacht offer, de 20-jarige J. Blom, die bij het ongeval ernstig gewond in het Academisch ziekenhuis te Leiden moest worden opgenomen is redelijk. Van gemeentewege zal begin januari a.s. gelegenheid worden gegeven om honden en katten te laten inenten tegen hondsdolheid (rabiës). Na 15 februari 1963 zullen geen honden (van 3 maanden en ouder) meer op de weg mogen komen of los mogen lopen op een afgesloten erf, die niet vóór 15 januari a.s. tegen rabiës zijn ingeënt. Hiervoor zij ver wezen naar de betreffende openbare bekendmaking die in dit blad is opgenomen. Om te kunnen deelnemen aan de massale inenting is het noodzakelijk dat de enquête-kaarten die dezer dagen huis-aan-huis werden bezorgd, worden ingevuld. De kaarten dienen uiterlijk a.s. maandag ten gemeente- huize te zijn bezorgd of te zijn gepost. Daarna ontvangt men een uitnodi ging voor de te houden inentingen. De gelegenheid voor deze massale inenting kan slechts één keer worden gegeven. Hoewel de inenting van katten (nog) niet verplicht is, vestigt men van be voegde zijde er de aandacht op, dat het ten zeerste aanbeveling verdient om ook alle katten te laten inenten. Wenst men naderhand particulier een kat te laten inenten, dan zijn de kosten aanmerkelijk hoger. Voor de massale inenting is slechts een bijdrage verschuldigd van f 2,— per hond en f 1,— voor een kat. Uitdrukkelijk breng ik tenslotte onder de aandacht, dat oök na de inenting het gebod om de honden op straat aan de lijn te houden, nog van kracht blijft. Waddinxveen, 11 december 1962. De burgemeester van C. A. Terwijl in Nederland sommige slagers reeds koffie verkopen en verschillende supermarkets varkenslappen en kalfsbiefstuk in hun assortiment hebben opgenomen, terwijl enkele grote kruideniers- bedrijven en een gloeilampenfabriek in Eindhoven mét elkaar wed ijveren in spectaculaire prijsdalingen van handmixers en koelkasten, wordt in de Verenigde Staten de distributie van levensmiddelen meer en meer beheerst door toepassing van het zogenaamde spaarzegel systeem. hij deze aan een korte lijn of ket ting van voldoende sterkte houdt, zodanig dat het dier geen gelegen heid heeft andere personen of die ren te bijten; b hij een bewijs van inenting tegen hondsdolheid bij zich heeft, dat voldoet aan het bepaalde in de volgende leden, tenzij de hond jon ger dan drie maanden is; de hond voorzien is van een aan de halsband bevestigde, terzake van de inenting uitgereikte penning, tenzij de hond jonger is dan 3 maanden, de desbetreffende hond met een der Het in het vorige lid bedoelde be wijs moet zijn een van rijkswege verstrekt formulier, bevattende een verklaring van de dierenarts, dat hij de desbetrefende hond met een der bij of krachtens het derde lid voor gebruik toegelaten vaccins heeft geënt tegen hondsdolheid. In het bewijs moeten voorts zijn vermeld: de datum van enting, het type van het gebruikte vaccin, de naam van de fabrikant en het fabricage- nummer; b het signalement van het betrokken dier, bevattende het geslacht, de leeftijd, het ras, de kleur, dë soort Het aantal ondernemingen, dat zegels aan de kleinhandelaren ver koopt, neemt in de V.S. snel toe, het totaal der omzetten van deze bedrijven eveneens. In 1961 wordt die omzet geschat op ongeveer 625 miljoen dollar. De concurrentie tussen de zegels afgevende firma’s wordt steeds groter en hier en daar kan men van een ware „spaar zegeloorlog” gewagen. Het is twijfelachtig of het belang van de consument hiermee wordt gediend. De cadeau-artikelen wor den steeds aantrekkelijker en het laat nauwelijks twijfel dat de be drijven deze hoge kosten moeten compenseren door een hogere prijs, misschien zelfs door levering van mindere kwaliteit. Het zijn uiter aard de concurrerende bedrijven, die géén spaarzegels uitgeven, die het Amerikaanse publiek hier op wijzen Wat kan men zoal met spaar zegels doen? In de V.S. is aange toond dat er een heleboel mee kan. Want sinds een jaar worden spaar zegels daar ook gebruikt als pres tatiebeloning in de bedrijven! Ar beiders, handelsreizigers e.d. die goede arbeidsprestaties leveren, worden extra beloond met een ui teraard naar prestatie variërend beharing en de aftekeningen, als mede de roepnaam van het dier; c de naam en het adres van de eige naar van het betrokken dier; d het nummer, dat in de in het- eerste lid bedoelde penning is geslagen. 3 Als vaccins tegen de hondsdolheid mogen voor de toepassing van dit artikel slechts worden gebruikt ver zwakte levende vaccins van het type „Flury”, „Low egg passage (LEP)” en wel van de navolgende fabrikanten: 1 Centraal Diergeneeskundig Instiuut; 2 Pitman Moore; 3 American Cyanamid Co.; 4 Fort Dodge Laboratories; alsmede van nader door directeur van de Veeartsenijkundige Dienst aangewezen fabrikanten. 4 Uit het bewijs moet blijken, dat de enting heeft plaats gehad tenminste dertig dagen en ten hoogste twee jaren vóór de datum, waarop de hond zich op de in het eerste lid bedoelde weg of plaats bevindt. Artikel 2: Het is aan de eigenaar, houder of hoeder van een hond verboden deze op een erf los te laten lopen, tenzij de hond op de in artikel 1 omschre- ven wijze is geënt en het erf geheel is afgesloten. Artikel 3: Loslopende honden kunnen door de navolgende personen onschadelijk worden gemaakt: a de ambtenaren van Rijks- en ge meentepolitie; b jachtaktehouders in het jachtveld waar zij bevoegd zijn tot jagen; c personen of groepen van personen die hiertoe nader worden aange wezen. Artikel 4; 1 Deze beschikking kan worden aan gehaald als: Hondsdolheidsbeschik- king II. 2 Zij treed in werking: a voor het gebied van de gemeenten Amsterdam en Nieuwer-Amstel: met ingang van 15 januari 1963; b voor het gebied van de provincie Noord-Holland en voor het ge bied van de provincies Zuid-Hol land en Utrecht: met ingang van 15 februari 1963; c voor’t overige gebied van Neder land: met ingang van 1 maart’63. 3 Met ingang van 15 januari 1963 worden de beschikkingen van 25 oktober 1962, Directie Juridische en Bedrijfsorganisatorische Zaken, nr. J. 2704, Stcrt. 208 en van 6 november 1962, Directie Juridische en Bedrijfsorganisatorische Zaken, nr. J. 2809, Stcrt. 216, ingetrokken. 4 Met ingang van de datum, waarop deze beschikking voor een in het tweede lid genoemd gebied in

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 3