Keelpijn ASPRO Bejaarden hebben recht op service van leverancier Wereldreis voor familiebezoek BEHAAGLIJKE WARMTE voor moderne mensen I! De Twentsche Bank 41/4% obligatielening BANK VOOR NED. GEMEENTEN 1962 Ook kinderen thans veilig in auto’s ROTTERDAMSCHE BANK N.V. OLIEHANDEL „PIONIER" Noordeinde 72 Tel. 3129 Ook levering per tankauto WIE LOOPT DE TRAP OP EN AF natuurlijk een oliehaard gestookt met neem Uw financiële raadsman „WAT IHIEV WE TUIT ’1OE1HH" Familieband van 45.340 km. Niet iedereen kan op oude dag in gerieflijk tehuis Geen betaling Tehuizen vol Enkele cijfers WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 13 DEC. 1962. PAGINA 2 Naar Melbourne Ook voor U Kantoor Waddinxveen, Kerk weg 224. Telefoon 3091- Familieroman door Maartje Zeidenrijk. Na veertig jaar de kracht van een verkoudheid bij Vader. Moederen Kind, mmm SCHOON ZUINIG WARM Overal 2 maanden 1 1 1 lEven controleren (Advertentie) daaraan Advertentie Oudste zoon Hendrik Eleveld (45) (Advertentie) HOOFDSTUK 18 - Nr. 35. toen zij jc door vaste bouwen sn, dat de handelaren n niet al te moeilijk die vóór u rijdt. Via zijn achteruit kijkspiegel wordt hij door uw felle lichten verblind. Bestuurders van personenauto’s kunnen hun (bin nen) spiegel nog wel eens verstel len, zodat zij geen last meer van u hebben. Bestuurders van vracht wagens kunnen dat niet; zij kun nen niet even de ver naar buiten uitstekende spiegel een duwtje ge ven, zonder dat zij daarvoor acro batische toeren uithalen. Daarom: dim ook tijdig voor de man die vóór u rijdt, d.w.z. minstens op twee honderd meter afstand, maar liever nog eerder: nl. wanneer u de achter lichten van uw voorganger zo goed kimt zien dat u zeker weet dat zich geen obestakels tussen u en hem bevinden. reservevoorraad nog „op peil” is Niet alleen door onjuiste afstel ling, maar meer nog door het niet tijdig dimmen worden tegenliggers verblind. We kunnen dat dagelijks meemaken als we bij avond bij voorbeeld over een autoweg met gescheiden rijbanen, maar zonder beplanting in de middenberm, rij den. Daarom doet het Verbond voor Veilig Verkeer een dringend beroep op alle weggebruikers: DIMHet doet dit onder meer met behulp van een affiche, dat men in deze maan den in tal van andere landen kan zien hangen. Dim tijdig voor uw tegenligger onder ook Aaltje met haar lening, althans wat rente kunnen trekken. Na een half doorwaakte nacht had Aaltje haar be sluit genomen. Geheel rustig schreef ze een korte brief naar Bodegraven, waarin ze meedeelde, dat ze nu van alles op de hoogte was. Dat ze het bedrog vond en niet wenste te accepteren. Ze had intussen met de tweehonderd gulden van Dirk een kleine driehonderd vijftig gulden op de spaarbank. Ze haal de het er af en stuurde het per postwissel naar Woerden. Doe me één genoegen en kom niet meer naar hier. Ik heb me in je vergist Je had kunnen begrijpen, dat ik dit nooit gewild zou hebben. Dat je me het geld gaf via slinkse wegen, vind ik heel erg Ik stuur je vandaag een eerste afbetaling. Het res tant van de zevenhonderd en vijftig gulden, die je me via Dirk gaf, zal ik zo spoedig mogelijk op de zelfde wijze toezenden. Met een behoorlijke rente. Voor de rest wens ik je het allerbeste. En schrijf me niet, want je brieven gaan ongeopend terug. Mijn besluit staat vast. Daarna ging ze over tot de orde van de dag. Ze deed het huiswerk, waarna ze de machine voor de dag haalde en dagelijks tientallen mouwen zoomde. Tweemaal in de week leverde ze haar werk af en ont ving vrijdags het verdiende geld. Nu werkte ze niet meer voor haar huwelijk, maar om haar schulden aan Arie Schilders te betalen. Reeds donderdag was er een brief. Aangetekend. Maar tot grote verbazing van de postbode, weigerde ze de brief te ontvangen. Nog eens kwam er een schrijven uit Bodegraven en nogmaals weigerde ze. Toen bleven de brieven weg. Wat Aaltje niet wist was, dat Arie vrijdagsavonds naar Purmerend reed en Wim en Tonnie opzocht. Het echtpaar drukte hem hartelijk de hand. Kom bin-L nen, Arie, en neem een stoel. Ja jong, dat meisje van je is niet zo achterlijk als jij misschien gedacht hebt. Ze is gekrenkt in haar trots. Ze is een Dinkla, maar onderweg ook nog Zuid-Afrika, Australië en de V.S. aan te doen. Een vol jaar heeft de 74-jarige landbouwer Klaas Eleveld uitgetrok ken om, samen met zijn echtgenote Antje Eleveld-Fernhout (68), zijn over de gehele wereld verspreide familieleden op te zoeken. De heer Eleveld, die op 65-jarige leeftijd op hield met boeren en zijn woonplaats Smilde 12 jaar als wethouder en 27 jaar als gemeenteraadslid heeft ge diend, vond dat nu de tijd gekomen was om zijn twee zoons en dochter in Canada op te zoeken. „Dat is best”, vond zijn echtgenote, „maar dan ook meteen de andere famUieF Want behalve de vijf van de tien Eleveld kinderen die in het buiten land wonen, hebben ook broers en zusters van het echtpaar hun tenten buiten Nederlandss grenzen opgezet. Deze maand vertrokken de Elevelds van Schiphol, om met een DC-8 naar Johannesburg te vliegen. Daar wacht hen een warm welkom van Antje’s broer Jaap Femhout (66), die in Kru- gersdorp een functie bij de Gerefor meerde Kerk bekleedt. In Pretoria, waar haar man hoofd van een school is, woont ook een zuster van mevrouw Eleveld, mevrouw Lugtenborg-Fem- hout (62). Beiden hebben de Elevelds in veertig jaar niet gezien! Na twee maanden wordt het tijd om op te stappen. Van Johannesburg vliegen de wereldreizigers met de Qantas door naar Hobart, in Australië, om in Riana het echtpaar Jacob M. Eleveld op te zoeken. Zoon Jacob (32) is daar werkzaam op een verffabriek en zijn vier kinderen zullen dan voor het eerst hun grootouders kunnen zien. Veiligheidsgordels, die reeds door vele automobilisten - en hun passa giers - worden gebruikt, hebben in de praktijk hun nut bewezen. Tot voor kort was het echter niet moge lijk kinderen dezelfde beveiliging te geven a|s de volwassenen. Een En gelse fabrikant, de D.C. Morley En gineering Compagny in Dover, is er echter in geslaagd een veiligheids- stoel voor kinderen te construeren, die op eenvoudige wijze in een auto kan worden aangebracht. Onze bejaarden, die nog in staat zijn hun eigen huishouden te verzor gen, komen vaak voor moeilijkheden te staan. Wij noemen hier de gevol gen van de vrije zaterdag, de hoge flatgebouwen, de hoge huurprijzen enz. Voorheen waren er vele leveran ciers, die het de oudjes gemakkelijk maakten door het gekochte boven te brengen, zodat zij enkele malen per dag wat minder trappen behoef den te lopen. Daaraan is nu zo langzamerhand een einde gekomen, de bewoner moet het zelf maar halen. Natuurlijk, het is begrijpelijk, de melkboer of de bakker kan eenvoudig niet bij al die gezinnen die 3 en 4 hoog wonen steeds al die trappen op en af sjou wen. Maar wij vragen ons toch af of er geen uitzondering gemaakt kan worden voor de bejaarden. op het ie tehui- Zo ontstond het plan om de reis niet alleen tot Canada te beperken, leven staat, terwijl hij juist behoefte heeft. Om vrienden of (gehuwde) gezins leden te kunnen bezoeken, moet hij een taxi nemen en waar moet hij dat van betalen? Het geld, dat hij in een bejaarden tehuis, door bemiddeling van sociale zaken in handen krijgt, is miniem, daar kan hij geen grote reiskosten van betalen. Indien derhalve de tehuizen al te groot worden gebouwd, komen de te betalen huur- of pensionprijzen veel te hoog te liggen. Er gaan dan ook al stemmen op van de tehuizen te bouwen voor maximaal 100 bed den, dit mede met het oog verplegend personeel, ook d< zen hebben een tekort en moeten óf de bejaarden óf de verplegenden er onder lijden. Het is te h< het de bejaai gaan maken, deze bejaarden hebben, iger waren, zo een zaak dandizie vaak helpen op en al zijn het nu geen klanten meer, die grote hoeveelheden afnemen, het voordeel van voorheen mag toch maar niet vergeten worden. Advertentie zoals ze dat noemde, terug te betalen. Na een maand had ze weer honderd gulden bij elkaar, dat ze per postwissel naar Woerden stuurde. Zonder ver der commentaar. De zomer spoedde ten einde en het werk in Bodegraven was gereed. Arie Schilders kwam weer in Purmerend, zetelde in de salonwaggn aan de Kanaalkade, op nog geen twee kilometer af stand van het huisje aan het Zuiderpad. Zijn ver langen ging uit naar het meisje, van wie hij bijna iedere nacht droomde, maar hij zag haar niet meer. Soms zocht hij ’s avonds troost op het Gaveljéplein bij Tonnie en Wim, waar hij steeds hartelijk werd ontvangen. Een enkele maal wipte Tonnie een uurtje aan bij Aaltje en haar moeder. Het meisje zat doorgaans gebogen over haar naaimachine en sprak niet veeh Eens waren de beide vrouwen samen in de keuken en toen had Tonnie haar schoonzusje bij de schou ders gegrepen en gevraagd: „Aal, moet die aardige jongen van jou naar de bliksem gaan?” Het meisje had zich losgerukt en was een paar stappen achteruit gegaan. Ik heb geen aardige jon gen meer en ik begrijp dus niet, wat je bedoelt Tonnie had haar hoofdschuddend aangekeken. O, Aal, ik ben in staat om je door elkaar te rammelen. Gooi je geluk niet te grabbel, zusje. Het komt niet vaak in het leven. Soms maar één keer. Aa51tje was bleek geworden. Alsjublieft, Tonnie, bemoei je er niet mee. Er bestaat niets meer voor me begrijp het goed? Niets. Je bent een dwaas. Aal. Die jongen is nog hard- stikkegek op je. Hij gaat er met de dag slechter uit zien. Weet wel, welke verantwoordelijkheid je draagt, zus. Als hij naar de haaien gaat, zul je het je altijd verwijten. Ik heb niks meer met ’m te maken. Hij kan doen en laten, wat-ie zelf wil, antwoordde het meisje grim mig. En doe me een plezier: zwijg er over. (Wordt vervolgd) Dringend advies: DIMMEN! In een groot aantal landen wordt dezer dagen aandacht besteed aan de verlichting van voertuigen; het is dit jaar voor de zevende achtereen volgende maal dat deze zgn. Internationale Verlichtingsactie wordt ge voerd. In ons land vestigt het Verbond voor Veilig Verkeer de aandacht op het al te veel voorkomende euvel van onvoldoende en ondoelmatige verlichting van motorvoertuigen, als gevolg waarvan méér verkeers ongelukken voorkomen dan men wel zou denken. Internationale onderzoekingen hebben aangetoond dat het aantal fout afgestelde koplampen bijzon der hoog is. Door twee grote fa brieken van gloeilampen werden in verscheidene landen steekproe ven op grote schaal genomen. Niet minder dan 52 pct. van de kop lampen was te hoog afgesteld. Die lampen waren dus verblindend PETROLEUM De rest van de familie wacht, dus na enige tijd gaat de reis verder: vliegen naar Melbourne en vandaar met CPA, via Hawai, naar Vancouver, waar in North Surrey, B.C., Trientje Dekker-Eleveld met man en vier kin deren de komst van haar ouders met spanning afwacht. In Hamilton, On tario, is het verzekeringsman Klaas Eleveld (30) die met vrouw en doch- tje vervolgens aan de beurt is om vader en moeder te ontvangen. En als laatste Canadees staat neef Klaas Femhout (56) (die de familieband nog nauwer maakte door met een meisje Eleveld, een nicht, te trouwen!) op het programma. Klaas, die eveneens boer is, heeft zijn familie uit Holland in 25 jaar niet gezien. sluit met vrouw Paula en twee kin deren in zijn woonplaats Windsor, Connecticut, waar hij het makelaars vak beoefent, de lange rij van familie leden, die het Smildense echtpaar hoopt te bezoeken. Want van Windsor gaat het naar New York, om een jaar na vertrek uit Holland, weer met de KLM huiswaarts te keren Het ligt in de bedoeling om overal een maand of twee te logeren. In totaal zal voor dit uitgebreide familiebezoek een afstand van ruw weg 45.340 km in de lucht en over land af gelegd moeten worden. Zonder twijfel zullen de heer en mevrouw Eleveld daarna veel te vertellen hebben. Het is al voorgekomen, dat een kwitanitieloper weigerde het geld voor een kwitantie even boven te ko men halen bij een oude dame die slecht ter been is. Hij kon dit niet doen, omdat hij geen uitkering zou ontvangen als hem toevallig op die trap een ongeluk óverkwam! Wij begrijpen, dat dit moeilijkhe den geelt en Laten we eerlijk zijn, zoiets is ook onhebbelijk. Het is echter speciaal voor de ou den van dagen voor wie wij een meer tegemoetkomende houding vragen. De redenering laten ze dan in een bejaardentehuis gaan, is niet alleen niet menselrjk, maar de leveranciers vergeten in dat geval, dat tussen de datum van aanvraag en opname meestal 2 a 3 jaren verstrijken. De wachtlijsten zijn lang, zeer lang. Het feit, dat de bejaarden het in zo een tehuis goed hebben, is er mede de oorzaak van, dat ze nog geruime tijd leven, dus de opschuivingen hebben slechts langzaam plaats. Daar komt nog bij, dat de kosten van verblijf vrij hoog zijn, zodat het maar zelden voorkomt, dat een be jaarde het verblijf uit eigen middelen kan betalen. Het mag als bekend wor den verondersteld, dat meer dan 50 pet van de bejaarden slechts een in komen heeft van ongeveer 1.200,— (gehuwden ongeveer 1.900,—) per jaar. Het huurelement van de pension- prijs bedraagt daardoor meer dan 50 pet van het inkomen, terwijl maxi maal 20pct normaal is. In Rotterdam bouwt Humanitas een bejaardencentrum, bestaande uit 8 woonlagen. In een vleugel komen 71 flats voor diegenen, die zichzelf verzorgen. Voor de verzorging op de 3 onder ste lagen moet 52.— per week wor den betaald, terwijl de huur van een flat, verwantning inbegrepen, plm. f 19,50 per week moet bedragen. Hoe moet een bejaard echtpaar een dergelijke huur opbrengen van zijn kleine uitkering A.O.W.? In Ubber- gen komt een tehuis, kosten f 1.300.000,—. De gemeenteraad heeft een garantielening verstrekt van f 4.600.000. Dalfsen f 830.000 (pensionprijs f 2.496,—). Een nieuw tehuis te Utrecht moest 3 mil joen kosten, de pensionprijzen zijn dan naar rato. Voorts is een handicap voor vele bejaarden, dat de tehuizen meestal getouwd worden in nieuwe buiten wijken, dat wil zeggen ver van het centrum van de stad, waardoor de bejaarde buiten het gemeenschaps- De schulden van de firma Dirk Dinkla werden be taald. Daarmee was tevens een einde gekomen aan het kruideniersbedrjjf van broer Dirk. Binnen twee dagen was de boekhouder klaar met zijn werk en het resultaat was niet bemoedigend. Maar Gerard was naar Bodegraven gereisd, zulks op uitdrukke lijk verlangen van Arie Schilders, en de beide man nen besloten samen de schulden te betalen en Dirk als zetbaas in zijn eigen zaak te Laten. Arie gaf een aannemer opdracht een kostenberekening te maken voor de verbouwing van de winkel en toen dit bedrag bekend was, overlegden Gerard en Arie nog eens. Ze besloten door te zetten en de aannemer kreeg opdracht in de kortst mogelijke tijd aan het werk te gaan. De zaak werd aangesloten bij een inkoop- combinatie en een lichtreclame vertelde de ingezete nen van de Voorstad, dat ze bij de fa Dinkla voort aan zegeltjes kregen bij de boodschappen. Er werd een contract opgemaakt en Dirk tekende het, waaïbij hij een zucht slaakte. Want hij zag wel in, dat er niet aan te ontkomen was. Op de nieuwe leest ge schoeid, zou de zaak spoedig een behoorlijke winst kunnen maken en dan zouden de geldschieters, waar- De inschrijving op deze lening staat open tot uiterlijk 18 dec. a.s.| KOERS VAN UITGIFTE: 99g«/.. BEDRAG DER STUKKEN: 1.000,— en 500,—. Inschrijving op deze lening betekent voor U een veilige en rendabele, belegging van Uw spaargeld hetwelk zonodig op korte termijn weer, kan worden vrij gemaakt. Uw opdracht wordt gaarne in behandeling genomen door de Kerkweg 151, Waddinxveen, Telefoon 2253 Nadere inlichtingen worden U aldaar gaarne verstrekt. Als de lichten geruime tijd niet zijn gebruikt, is het allerminst denk beeldig dat ook de koplampen van uw auto niet voldoende zijn afge steld. Dit is in de garage op een voudige wijze te verhelpen. Laat u dan ook meteen even nakijken of alle lampjes nog goed zijn, de contacten goed functioneren en de Niet alleen voor uw tegenligger, maar dim ook tijdig voor de man lachte Tonnie, en ik ben er met een getrouwd. De Dinkla’s kunnen op z’n tijd verduveld koppig zijn. Ik weet er van mee te praten. Arie zat sip voor zich uit te kijken. Ja maar.... wat doen we er aan? Ze heeft mijn brieven ongeopend teruggestuurd. Ik durf niet naar haar toe. Wim knikte. Dat zou ook geen zin hebben Arie. Heb jü maar een poosje geduld, dat is het enige, wat ik je kan aanraden. Ik begrijp best, dat dit beroerd voor je is, maar laat het een poosje betijen. Je moet maar rekenen; de soep wordt nooit zo heet ge-f geten, als ze wordt opgediend. En Tonnie zei op hartelijke toon: Dit zal best weer in orde komen. Ze is veel te gek op je. Als dat er eenmaal in zit, blijft het er in. Ze voelt zich bele digd, maar dat is natuurlijk dwaasheid. Heb geduld. We houden je wel op de hoogte en zullen het warm houden. Intussen ging het leven verder. In de winkel van voorheen Dirk Dinkla werd getimmerd en gebroken. Zelf reed hij prompt iedere woensdagmiddag naar Alkmaar en legde de boeken open voor zwager Gerard. Deze constateerde de eerste geringe omzet- verhoging en knikte tevreden. Eens per maand controleerde Gerard’s boekhouder in de Beemster de zaak en bracht dan een gunstig rapport uit. De onkosten werden minder, nu Dirk en Catrien het niet meer voor het grijpen hadden, want elk pakje sigaretten ging nu geld kosten en elk pak havermout eveneens. De reclame deed zijn werk en stuwde nieuwe klanten naar de zaak, die (binnen drie weken gemetamorfoseerd werd tot een I moderne zelfbedieningswinkel. Fientje, de oudste dochter van Dirk zetelde nu aan de kassa en bleek lal spoedig geheel berekend voor haar taak. Catrien I hielp alleen nog als het erg druk was en had nu meer tijd voor haar huishouden. Op het Zuiderpad snorde de naaimachine. Aaltje werkte verbeten tot ’s avonds laat om haar schuld, Deze stoel (geschikt voor kinderen van 10 maanden tot 5*/a jaar oud) is van stevig fiberglas gemaakt en ge stoffeerd met schuimrubber en plas tic. De stoe| wordt met riemen aan de zitting en rugleuning van de auto- bank bevestigd. Het kind wordt in een soort harnas geplaatst, dat be staat uit 5 smalle veiligheidsgordels, die aan de stoel zijn bevestigd en bijeengehouden worden door een gesp. Kinderen kunnen zich in dé veilig- heidsstoel wel bewegen maar deze zonder hulp van volwassen niet ver laten. Proeven hebben aangetoond, dat zejfs wanneer de auto over de kop slaat, noch de veiligheidsstoel, noch het kind uit de wagen kunnen worden geslingerd. Bovendien is de stoel ook geschikt om thuis als kinderstoel te worden gebruikt. Voor een gering bedrag worden er n.l. een bijpassend onder ste] en een blad bij geleverd. De prijs van de stoel bedraagt in Enge land ca. f 70.—. Illllliiiiliiiiiiiaiiiiliimiliiiiiiiiitiii

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 4