II BEHAAGLIJKE WARMTE voor moderne mensen ASPRO' 2UN ALLE KERSTBOMEN GELIJK? N E L L Y s lUwtfeest PU ROL Kring om het kampvuur I natuurlijk een oliehaard gestookt met 1 I Rillerig? Onprettig? Vlug: Huidgenezing OLIEHANDEL „PIONIER" Combinatie Intiem Voorkom Sfeer 1, SCHOON ZUINIG WARM PAGINA 2 Advertentie i DBI J haar Advertentie Puistjes verdrogen door Purol-poeder klaar 1 aan aan en :oop aan. heid - -■ wel een mits we manier doen. dit een koffieketel waar om- kampvuur ergens in Azië, een Veluwse Huidzulverheid Huidgezondheid was al donker, maar dat naar huis wel dromen. gemaakt met ballen hier in dit huis, echte kerstboom het heerlijk. en slingers, maar was ook nooit een geweest, dus was in de hand glipte ze heel voorzichtig opei terdeur. Nu naar de PETROLEUM Noordeinde 72 - Tel. 3129 - Ook levering per tankauto I En nu het verschil tussen een ge- bruiksbank en een sierbank. Onder een echte gebruiksbank verstaan we een strak en kantig meubel dat door zijn eenvoudige vorm er zich voor leent om desnoods in de hoek van de kamer te worden geschoven. Op zich- de modellen niet interes ze komen dan ook a|leen ze|f zijn sant en goed tot hun recht als ze in het in terieur zijn opgenomen en gecom bineerd zijn met tafel en clubjes. De sierbank is vee| meer een mooi meu bel waarvan de armleggers meestal heel fraai zijn gemodelleerd. Ook ge bogen banken en banken met ver uitstekende royaal gestoffeerde arm leggers behoren tot dit soort. Dit zijn geen banken die in een hoek kunnen worden geschoven. Ze vragen een vrije opstelling tegen een grote wand of los in de ruimte. Dit maakt dat de ze modellen minder geschikt zijn voor kamers met weinig ruimte. Onze tekenaar heeft er een aantal uitgebeeld, allemaal gelijk, zo lijkt hei. Lijkt het, maar zo is het niet. Er is natuurlijk 'wel een klein of groot verschil, want ieder heeft zijn persoonlijke smaak bij de versiering èn ook de boompjes zelf groeien niet precies in dezelfde vorm. Hier ziet u dan de kerstbomen, achter de ramen vandaan gehaald. In ons hedendaagse interieur is dit middel de bank geworden. Een zitje bestaande uit vier clubjes in het mid den van de kamer, mist de stabiliteit van het zitje-met-bank. De clubjes staan daar wel, maar U kunt ze zon der moeite verschuiven en bovendien missen ze, e|k contact met de omge ving. Vandaar dat van zo’n opstelling weleens wordt gezegd, dat de meu bels zweven. Nog duidelijker wordt de verbondenheid die de bank geeft als dit meubel wordt gecombineerd met bergmeubels zoals dit met aan- bouwelementen moge'ijk is. Bank en bergkasten vormen dan als het ware een onwrikbaar geheel dat door zijn afmetingen een trekpunt is en het zitje een maximum aan stabiliteit geeft. Zit men gezellig bij elkaar, dan wordt de individualiteit a|s het ware opgelost. Men vormt een hechte kring als om het oude kampvuur. U houdt natuurlijk ook van gezellig heid, maar een bank vraagt nu een maal ruimte en de moderne kamers zijn dikwijls zo kjein. Inderdaad, maar toch leert de ervaring, dat zelfs Heeft Uw kamer beperkte afme tingen of hebt U weinig ruimte, dan zult U betere resultaten krijgen met een moderne bank die rondom strak en kantig is afgewerkt en die zonder meer in een hoek kan worden ge schoven. Wordt in zo’n geva| een vierzitsbank gebruikt, dan kan daar voor een rechthoekige lange tafel staan en twee of drie clubjes. Wilt U drie clubjes plaatsen dan moet U er twee evenwijdig aan de bank zetten op korte afstand van elkaar. De der de club komt dan aan de smalle kant van de tafel. Zelfs in betrekkelijk k'eine kamers kunnen op deze ma nier een grote vierpersoonsbank en drie clubjes worden geplaatst. Voor af zo’n opstelling in een hoek is bij- Een bank is veel meer dan'n ding om op te zitten Er zijn nuchtere lieden die een bank kopen met het doe| er een aantal zitplaatsen bij te krijgen, maar ze vergeten dat een bank veel meer is dan een ding om op te zitten. Een bank maakt het mogelijk om gezellig bij elkaar te zijn. Het is een middel dat een sterke onderlinge verbondenheid suggereert. Dit is begrijpelijk, want in tegenstelling tot de stoel die een sterk individueel karakter heeft, bezit de bank een meer sociale aard. Eigenlijk heeft de mens altijd gezocht naar een middel om de onderlinge verbondenheid te verster ken en a| naar gelang de omstandigheden was heen de Scheveningse boetsers zich schaarden, een een cafétafel op Montparnasse of een wankele kampeertafel op zandverstuiving. kerstboom. Met een boompje uit de grond gehaald en op de kar mee naar huis genomen. In de schuur zette ze hem met kluit en al in een grote pot en droeg die naar binnen. Op haar kousevoeten sloop ze door de kamer, zette dè pot op een tafeltje en haalde de pakjes uit de schuur. Ze was zo blij en opge wekt, dat ze wel -had willen zingen. Maar natuurlijk deed ze dat niet, want anders zou vader wakker kun nen worden en die moest slapen, an ders ging de verrassing niet door. Keurig werd de boom opgetuigd. Uit de pakjes kwam een piek, glins- terballen, slingers en kaarsjes. Rood papier werd om de pot gewikkeld en na een uurtje hard werken, stond daar een echte kerstboom. Vóór de boom, op het tafeltje stond een klein stalletje met de bijbehorende figuur tjes, die tezamen het grootse kerstge beuren uitbeeldden. Nog een half uurtje, dan zou het twaalf uur zijn. Nelly ging in vaders stoel bij het raam zitten en tuurde naar buiten. Netjes in de rij, zonder het venster glas, dus duidelijker te zien. Welke zijn er nu gelijk? Probeert u het maar eens uit te knobbelen, beste lezer. Hoeveel kerst boompjes zijn er precies eender ge groeid en net eender opgesierd met slingers en ballen? En als er gelijke bij zijn, wélke zijn dat dan? (Opiossing op pagina 3) het bedrijfje maar weinig op Langzaam liep het kind was g1-- Al wandelend door de spaarzaam verlichte straten en over de donkere land weg naar huis, diep weggedoken in de kraag Tg e vond het helemaal niet zo prettig dat de kerstvakantie was aangebroken. Andere vakanties wanen wel prettig. Dan werkte ze met vader mee op de boerderij, zoals in de grote vakantie, wanneer er zoveel werk was, dat de man alleen het niet af kon. Maar in de kerstvakantie was er niet veel te doen, dan liep vader zich dikwijls te vervelen en was hij knorrig. Oh neen, niet alleen omdat hij niets omhanden had, maar omdat het kerstfeest naderde. Eigenlijk raar, dat hij dan zo knor rig was. Kerstmis was toch een blij feest, had ze op school geleerd. Maar bij vader was het net omgekeerd. Tegen Kerstmis werd hij altijd vrese lijk humeurig en dadelijk boos om het minste. Dan mopperde hij op de on gezelligheid in huis. Over het feit dat ze zo arm waren, dat ze niets konden doen om er een echt feest van te maken, zoals bij de rijke boeren in de omtrek, waar een grote, prachtig ver sierde kerstboom stond, met schitte rende glinsterdingen er in en kaarsjes waar er op kerstavond een heerlijk maal met kip, konijn of zelfs wel een kalkoen op tafel kwam. Dan bleek vader boos en afgunstig en kwam er van iets feestelijks helemaal niets te recht, ook al zorgde Nelly er voor, heel lief voor vader te zijn. Ze zag er werkelijk tegenop, dat het nu weer Kerstmis zou worden. Het leek wel of ze het naderen van het feest probeerde tegen te houden door langzamer te gaan lopen. Zo voortslenterend schoot plotseling iets te binnen. Maar wacht eens, als ze nu. Haar gezichtje klaarde helemaal op. Het was te proberen. En ze versnelde haar pas om zo spoedig mogelijk thuis te zijn. Vrolijk kwam ze door de achter deur binnen. Vader zat in zijn stoel en rookte een pijp, terwijl hij de krant las. „Dag vader!” groette ze vrolijk. De boer Keek even van zijn krant op en bromde iets binnensmonds. „Zal ik alvast voor het eten zorgen?” bood zij aan. „Dat is goed”, mompelde de man. Snel ging Nelly naar de keuken en maakte het avondmaal klaar. s Avonds in bed dacht het meisje nog eens over haar plannetje na. Ze had nog één werkdag voor Kerstmis, dan had ze heel veel te doen en misschien lukte het wel. Nu maar gauw gaan slapen. ^^oals gebruikelijk waren ze vroeg op en Nelly zorgde voor de boterham. Ze staan er weer, achter de ramen zien we ze schitteren in hun feest tooi met de flikkerende lichtjes. Dit is de tijd van de kerstboom. De tijd van de sparretakken en de slingers en bengelende balletjes,, die kleine zilveren klokjes en net engelenhaar. Als we enkele straten doorlopen en we kijken naar binnen, dan lijken al die kerstbomen precies eender. -t-r Verkoud- FR^oen de klok twaalf slagen liet horen, schrok ze overeind. Oh, ontzettend, ze was in slaap gevallen. Hoe laat was het? Een blik op de klok overtuigde haar ervan, dat ze gelukkig precies op tijd was wakker geworden. Ze sprong op, greep de lucifers die ze al op tafel had klaargelegd en stak de kaarsjes aan. Het was een prachtig gezicht, die schitterend versierde en verlichte boom in de donkere kamer. in heel k|eine kamers nog bank kan worden geplaatst, het maar op de goede man Er zijn om te beginnen verschil lende soorten banken, namelijk twee-, drie-, en vierzitsbanken en deze kun nen we weer verdelen in gebruiks- banken en sierbanken. Een tweezits- bank is niet meer dan een uit de klui ten gewassen club die vooral zijn waarde bewijst als we verliefd zijn. Een drie-persoonsbank is voor ons een noodoplossing die alleen ge schikt is als het beslist ónmogelijk is een vierpersoons te plaatsen. De vierzitsbank is ideaal en echt niet om dat wel er hee| knus met z’n vieren of vijven op kunnen zitten, maar om dat dit meubel door zijn afmetingen een stabiel karakter aan het zitje geeft en wat we| het allerbelangrijk ste is: op een vierpersoons bank kan men liggen. Dit is erg gemakke|ijk als we gebrek aan |ogeerruimte heb ben of als we ’s middags moeten rusten. Is een van de kinderen een beetje ziek, dan kan van een vier persoonsbank best een noodslaap- plaats worden gemaakt en het is be slist niet nodig, voor dit doe| een speciale zitslaapbank aan te schaffen. Trouwens, er zijn thans hee| wat nor male zitbanken in de handel waarbij de zitting iets naar voren kan wor- Voorzichtig holde ze de trap op naar de kamer van haar vader. Zacht jes deed ze de deur open. Een glim lach gleed over haar gezichtje toen ze naar de slapende man keek. Op haar tenen ging ze naar het bed en schudde hem zachtjes bij de schou der. „Vader, wordt eens wakker!” Het enige antwoord was een zacht gemor. „Vader, toe dan, wordt eens wakker. Ik heb een verrassing voor u. Wordt wakker!” De boer richtte zich moeizaam op. „Wat is er Nelly”, informeerde hij korzelig. „Vader, luister eens naar me. Je moet opstaan en mee komen naar beneden. Ik moet je wat laten zien. Ik heb een verrassingvoor je!” „Nu, in het holst van de nacht?” vroeg vader verwonderd. „Ja, toe nou, sta dan op!” Ze trok hem aan zijn arm. „Ik begrijp er niets van, maar als het dan moet, vooruit dan maar. Moet ik me helemaal aankleden of kan het ook zo”, vroeg hij. „Oh, het mag ook zo.Trek uw sloffen maar aan en ga mee!” Samen daalden ze de trap af en Nelly opende de kamerdeur. „Kijk eens wat ik voor u heb!” roept ze blij. Vader schuifelde de kamer in. Daar stond een prachtige kerstboom. Wel klein, maar fijn. Bescheiden op- zonder intiem en gezellig, omdat dan twee wanden het zitje begrenzen. Het is ook mogelijk, zo’n bank dwars op de wand te zetten, waar door de kamer min of meer in twee ën wordt gedeeld. Aan de ene kant van de bank komt dan het zitgedeel te en aan de andere kant het eetge- deelte. In een gezin met kinderen heeft deze opstelling 'het voordeel dat het zitgedeelte zelfs zo ver gaan dat voor het woongedeelte linoleum en voor het deel waar de zitmeubels staan, tapijt wordt gebruikt. De dwars geplaatste bank vormt dan de afscheiding tussen deze materialen. Natuurlijk moet het zithoekje des avonds ook gezellig zijn en dit kunt u het best bereiken door laag boven de bank een paar leuke ke|vormige lampen van metaal of glas te han gen. Door lichtconcentratie boven de bank wordt de intieme sfeer nog sterker. Is licht bij clubs nodig dan kunt u daarvoor kleine of grote saande lampen gebruiken. De hoge plafondlamp geeft een te krachtige algemene verlichting en is daardoor minder geschikt voor het maken van een gezellige sfeer. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 20 DECEMBER 1962. den getrokken, zodat in een hand omdraai een bijna volwaardige slaap plaats ontstaat. Bij weer andere mo dellen kunnen zitting en rug in één v|ak worden gebracht waardoor ze|fs een tweepersoons-slaapplaats ont staat. Of hieraan behoefte bestaat, is natuurlijk geheel afhankelijk van de omstandigheden. ging ze opgewekt naar huis. Ze moest opschieten wilde ze nog voor het avondeten thuis zijn. De hele lange weg holde ze met dé kar achter zich aan. Het leek wel of ze niet moe weid, zo blij voelde het meisje zich. WB aar toen ze thuis kwam, bleek l’B. Jiet dat ze toch te laat was. Vader knorde en was boos. „Waar heb je toch de hele dag gezeten? Ik heb toch gezegd dat je op tijd thuis moest zijn? Was dan toch eerder bij dat vriendinnetje weg gegaan! Wat zijn dat voor manieren!” En zo ging het maar door. Nelly zei niets. Vlug at ze in de keuken haar eten op en kroop snel in bed. Ze moest er voor zorgen, dat ze niet in slaap viel, want dan zou haar plan nog misluk ken. Met moeite hield ze zich wakker. De tijd kroop zo langzaam voorbij. Ze hoorde de klok beneden half negen slaan, half tien, tien uur en eindelijk ging vader naar bed. Ze hoorde hem de trap opgaan, zachtjes mopperend over het Kerstfeest, dat natuurlijk voor hem een gewone dag zou zijn en toen verdween hij in zijn kamer. Nelly voelde haar hart in haar keel kloppen. Zonder het minste ge luid te maken stapte ze uit bed en kleedde zich aan. Met haar schoenen de trap af en inde ze de ach- schuur en weer met het karretje naar het bos, waar ze vanmorgen al een prachtig klein sparretje had uitgezócht, dat deze keer in hun huis dienst zou doen als schop werd het Nelly had een druke dag. Huis huis belde .ze in het dorp, bood haar dennegroen te k< Oh, ze was niet duur met haar waar. En aan het eind van de middag was ze uitverkocht. Op een stil plekje bij de kerk zette ze haar wagentje neer en keerdë de zakken van haar mantel binnenstebuiten. Twee handen vol met klein geld had ze. Even tellen hoeveel het was. Nu, dat viel mee! Het was een aardig bedrag bij elkaar en Nelly kieeg een kleur van opwin ding. Ze trok het karretje achter zich aan en ging het dorp in. Het was nu bijna donker en overal brandden de lampen. In de winkels was het druk en vol ongeduld wachtte ze op haar beurt. Het ene pakje na het andere kwam in de kar te liggen en toen ze klaar was met haar boodschappen Zo’n meid toch! Vroeger toen zijn vrouw nog leefde, was net altijd ge zellig geweest in huis. Maar Nelly was één jaar toen haar moeder stierf en toen was de gezelligheid die hij zo node miste, uit huis verdwenen. Maar nu, nu was zijn dochter groot. Zij verstond evenals haar moeder, de kunst om gezelligheid te brengen. Het bewijs stond voor. hem. Éen diep gevoel van intens geluk straalde door hem heen. „Nelily, mijn grote meid, ik ben trots op je. Dit is het eerste echte Kerstfeest sinds je moeder overleed, een feest van geluk en gezelligheid”, fluisterde hij haar in het oor. Het meisje keek naar de grote man naast haar, die huilde van geluk. Maar zij, ze voelde zich nog veel ge lukkiger, want zij had haar vader een echt Kerstfeest gegeven. Vader zei niets. In zijn ondergoed liep hij de kamer in tot bij de boom. Zijn ogen dwaalden over de lichtjes en de glinstering, naar beneden naar het tafreel op het tafeltje. Alles was er, van bovenaf verlicht door het schijnsel van de kaarsen in de boom. Het was een fantastisch en een sfeervol gezicht. Hij keek zijn lieve dtochtertje eens aan en de tranen sprongen in zijn ogen. „Was je daar om de hele dag weg?” vroeg hij met schorre stem. Ze knikte. „Ik heb den negroen verkocht in het dorp. En zoveel verdiend, dat ik al die mooie dingen kon kopen en morgen hebben we nog kip ook!” „Dat heb je van je moeder, jij meisje van me”, zei de man en hij sloeg zijn armen om haar heen. Hij slikte en tranen sprongen in zijn ogen. De schooldeur zwaaide open en klas voor klas kwamen de kinderen naar buiten. Ze waren in een uitgelaten stemming, want nu begon de kerstvakantie en dus behoefden ze de eerste veertien dagen niet meer naar school, en wat k er fijner voor een kind, dan veertien dagen zonder de schoolbel, de klas, de onderwijzer, de schriften en de lessen! Joelend renden ze over het school plein, weg naar huis, waar de kachel brandde en het gezellig was. Eén was er, die niet zo opgewekt naar huis ging. Het was Nelly, het enige dochtertje van een kleine keuterboer, die ver buiten het dorp zijn bescheiden boerderijtje had. De grond was er niet zo best en in weerwil van het feit, dat haar vader van de vroege morgen tot de late avond hard werkte, leverde het bedrijfje maar weinig op en dus was het een armoedig bestaan voor de eenzame boer en zijn dochtertje. I over het schoolplein. Het geen bezwaar, want Nelly kon de lange weg van haar mantel, dacht ze na. Aan het ontbijt was ze stil. Ze wist niet hoe ze het moest zeggen. Ein delijk vatte het meisje moed. ’Vader’, begon ze. „Ja”, bromde die terug. „Vader, vindt u het goed als ik van daag tussen de middag niet thuis kom?” vroeg ze. „Waarom? Je hebt toch vakantie?” informeerde de boer nieuwsgierig. Ja, maar ik ga naar een vriendinnetje in het dorp toe en daar blijf ik dan eten”, loog ze. Nelly kon niet jokken. Ze voelde dat ze een verschrikkelijke kleur kreeg en ze was bang, dat haar vader het zou merken. Maar hij at door, zonder naar haar te kijken en zei: „Nou goed dan, als je maar zorgt voor het avondeten thuis te zijn. Ik zal me vandaag wel alleen redden.” Het was een ware opluchting voor het meisje en na het eten holde ze het huis uit. Ze ging naar de schuur en haalde er een Idein tweewielig karretje uit, dat vader wel eens ach ter zijn fiets bond, wanneer hij het een en ander naar het dorp moest brengen. Snel pakte ze een kapmes, dat aan de muur hing, greep de ijze ren stang van het wagentje en trok het achter zich aan over het smalle pad, dat naar het bos voerde. Ze kende hier de weg en in minder dan geen tijd stond ze tussen de dennen. Met het kapmes begon ze mooie den- netakken te verzamelen. De stapel in het wagentje werd hoe langer hoe hoger en toen het karretje vol was, ging ze op weg naar het dorp. w. <3 O O- li I Hill I Illi 11II III Illi mini III III1111111 pllllllllllllilllllllllllllllllllilllllllll

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 2