Pleidooi voor krotopruiming Rustige Raad was uitvoerig in algemene beschouwing Veel belangstelling voor adventsconcert van Vox Jubilans BIJ DE BEGROTING VOOR 1963 Schot] esge est Onafhankelijk nieuwsblad burgemeeóter OUDEJAARSNUMMER 1962 RAADSVERGADERING 20 DECEMBER aa H.B.S. Koor nu bekend Is Waddinxveen nog steeds een bolwerk van confessionele partijen A et h f I Weekblad voor Waddinxveen 18e JAARGANG - Nr. 913 MAANDAG 31 DECEMBER 1962. Vox-Jubilans cca 'ntaki ijLa.n.taae een v< Oskam blijk gaven. Helder stralend klonk het regering, die zich als christelijk sociaal heeft aangediend”, aldus de fractievoorzitter. Hij drong verder aan op een voorzichtig beleid ten aanzien van de saneringsplannen. Over de resultaten van de sport raad toonde de heer Lips zich in het geheel niet tevreden en hij ver zocht B. en W. maatregelen te tref fen om deze commissie meer aan haar doel te laten beantwoorden. De heer Slob, die het woord voerde namens de fracties AR-CHU toonde zich over het algemeen eens met de begroting doch vroeg zich af of aan de hoge kosten van g.eze<j.encL 1963 de gemeentereiniging wel genoeg aandacht was besteed. Ook de kos ten van de brandweer zijn sterk gestegen, zo zeide hij en hij sug gereerde dat ook de industrieën zouden kunnen bijdragen aan deze post. Over de flatbouw in de Oranje- wijk zei de heer Slob dat de bouw van drie en vier verdiepingen in strijd is met het landelijke karak ter van de gemeente; ook achtte hij het schadelijk voor de gezondheid van de bewoners. Hij meende dat men in Waddinxveen niet hoger dan twee verdiepingen zou moeten bouwen. Met ongeduld zag hij uit naar een goede huisvesting voor de be jaarden en met betrekking tot de scholen gaf de heer Slob voorkeur aan noodgebouwen boven ruimte gebrek. „Voor de lagere scholen bestaan er te weinig gymnastieklokalen”, zo meende de AR-CHU woord voerder en hij vroeg het gemeente bestuur nu reeds aandacht te schenken aan de bouw van een H.B.S. in de toekomst. De heer Slob drong aan op meer speelgelegenheid voor de kinderen en hij beëindigde zijn beschouwing met de opmerking dat de finan ciële toestand van de gemeente weinig rooskleurig is. „Wij moeten zoveel mogelijk efficiency in de Dees verder op pagina 2 plaats zat, deelde de fin. commis sie mede, dat - hoewel de prijs hoog was - men nu toch geen be zwaren tegen aankoop meer had, aangezien de tijd dringt. De voorzitter deelde nog mede, dat de panden zo snel mogelijk zullen moeten zijn ontruimd, zo dat men zo snel mogelijk tot sloop kan overgaan. In ieder geval dit volgend jaar zijn beslag moeten krijgen, aldus de financiële com missie. Hij hekelde de schotjesgeest, die vooral de jonge en „nieuwe” kie zers een afkeer inboezemt en noemde in dit verband de protes tante openbare leeszaal die on langs werd geopend en het prot. bejaardentehuis dat zal worden ge realiseerd. Hij beaamde dat met deze instellingen in een bepaalde behoefte wordt voorzien doch meende: „Wil men daadwerkelijk meewerken aan de leefbaarheid van onze gemeente, dan zal men een politiek van grotere allure moeten voeren dan hierbij het ge val was”. Over de begroting, die een te kort van een kwart millioen toont, zei de heer Lips dat men onmoge lijk kan accepteren dat het tekort ieder jaar groter wordt en hij vroeg zich af of de tot nu toe ge voerde financiële politiek van de gemeente bestendigd moet wor den. De woningbouw ontwikkelt zich voor de P. v. d. A.-fractie niet zon der meer hoopvol. De heer Lips was van mening dat te weinig men sen worden geholpen in de sector waar de nood het hoogst is. „Ik kan mij niet aan de indrük ont trekken dat de nieuwe figuur die in onze Waddinxveense bouwwe reld zijn intrede heeft gedaan op een niet verantwoorde manier ge bruik maakt van de woningnood. Het is indroevig dat een dergelijke ontwikkeling mogelijk is onder een Het eerste deel van de raadsverga dering op 20 december werd in een snel tempo afgewerkt. De volgende besluiten werden genomen: 9 Tot bestuursleden van de gemeen telijke instelling van sociale zaken werden gekozen de heren H. P. Gerts en L. Los. De heer Gerts werd her- Bij dit overzicht van een jaar Waddinxveense geschiede nis past volgens ons een woord van dank, voor het forum van het héle dorp, aan onze voortvarende burgemeester, de heer C. A. van der Hooft. Er wordt, vooral in gemeentelijke kringen, vaak en veel gepraat over de autonomie van de tegenwoordige steden en dorpen. Die autonomie gaat verloren, zeggen de pessimisten. Die autonomie is gewoon niet meer noodzakelijk, zeggen de zakenmannen. Onze burgemeester trekt zich van de kwestie „autonoom” of „niet autonoom” bitter weinig aan. Hij werkt stug door, lanceert ideeën, sleurt iedereen die iets voor onze gemeente zou kunnen doen naar Waddinxveen, jut de Waddinxveners zelf steeds weer op, is de stuwende kracht op het raadhuis, is ondanks zijn uitermate drukke werkzaamheden altijd en voor iedereen te spreken, opent vergaderingen, scholen en sport velden, heit eerste palen, metselt eerste stenen en ziet bij dat alles één ding heel scherp: het belang van Waddinxveen. Dat onze burgemeester, naast zijn vakmanschap als burge meester, ook méns is gebleven, blijkt vaak op momenten waar op hijzélf liever zakelijk zou zijn gebleven. Tijdens voor de vuist weg gehouden toespraken, waarin hij zijn ontroering soms even niet meester is. In de raad, waar hij zich vaak een driftig en kortaangebonden man toont. Niet omdat hij persoonlijk iets heeft tegen welk raadslid dan ook. Maar omdat hij vooruit wil, omdat hij Waddinxveen in de tijd die hem gegeven is, wil maken tot een sterke, gezonde gemeenschap. Omdat hij hier een taak heeft, bij de vervulling waarvan hij niet gedwarsboomd wil worden. En daarom mogen wij dit, aan het eind van een ook voor Waddinxveen veelbewogen jaar, best eens zeggen: Heb dank, burgemeester Van der Hooft, voor alles wat u in 1962 tot stand bracht, in een dorp, waarvan de bewoners geen gemakkelijke mensen zijn. Wij wéten dat we niet makkelijk zijn en onder elkaar er kennen we dat ook. En daarom vragen we u: Ga alstublieft door met h’et opjutten van deze gemeenschap, met het ac tiveren van onze samenwerking, die vaak nog zo bedroevend is. Laten wij zuinig zijn op onze vriendelijke, driftige bur gemeester. Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen zijn koor kan genieten. heldere sopraanstem gaf zij later op de avond een uitstekende vertolking van enkele eenvoudige Kerstliederen uit de Bundel van Woensel Kooy. Vermelding verdient ook het werkje voor dameskoor, een compositie van de dirigent, „De Engelen zingen”. Ragfijn en zuiver wisten de dames- leden van Vox-Jubilans dit mooie werk geheel naar de aanwijzingen van Dhr. Egberts te brengen. Bijzonder mooi was ook het „Ere zij God” eveneens een compositie van Marinus Egberts, voor dames- en gemengdkoor. Heel zacht werd het ingezet door het dameskoor, waarna het thema werd herhaald, steeds ster ker en breder werden de accoorden, tot het eindigde in een machtige climax. FeikeAsma liet zich voor de tweede maal horen als solist in het speelse „Noël” van d’Again. Hierin toonde hij zich weer de grootmeester op het orgel. Prachtig geregistreerd ’speelde’ hij met de accoorden en was het als klonken er Kerstklokken in het orgel. Het hoogtepunt van de avond werd ongetwijfeld gevormd door de uit voering van Vox Jubilans van het Prés du Fleuve van de Franse com ponist Gh. Gounod. Hierbij, bleek weer dat Vox Jubilans zich wat haar programma-keuze betreft beslist niet hoeft te beperken tot het eenvoudige lied. In dit werk (Psalm 137) heeft de componist tot uiting gebracht het heimwee van het weggevoerde Joodse volk in het land van Babel. Droevig en zacht werd het ingezet, vol wee moed klonk het - Ton souvenir Sion - Raak waren de inzetten der verschil lende partijen in het fugatische deelte. Machtig en - Jeruzalem eer dat ik U vergeet - Indrukwekkend was het volume van dit grote koor in het slotgedeelte van dit grootse werk - Malheur a toi, file de Babilone, waarin de ondergang van Babel wordt aangekondigd. Het geheel liet niet na, grote indruk bij de vele belangstellenden achter te laten. Ds. Verwelius hield tijdens deze Kerstzangavond een korte meditatie over „Het vergeten hoofdstuk”, waar in hij de ware betekenis van Kerst feest uiteen zette. Vox Jubilans kan op een zeer ge slaagde avond terugzien. schooltijd tot één uur na de school tijd tegen ongevallen verzekerd zijn. Unaniem besloten tie gemeenteraads leden tot het verlenen van een krediet van f 600 voor een dergelijke onge vallenverzekering. E Het volgende agendapunt, een vertrouwelijk voorstel tot verhoging van het krediet voor de uitbeiding van de rioolwaterzuiveringsinstallatie, ging de raad minder vlot af. De raad had hiervoor reeds een kediet van f 790.000 beschikbaar gesteld, doch na de aanbesteding bleek dat dit bedrag absoluut onvoldoende zal zijn. Vele raadsleden spraken hun mis noegen uit over het ingenieursbureau, dat de begroting voor deze uitbreiding had opgemaakt. „Hoe kan een goed en betrouwbaar bureau een der gelijke vergissing maken” was de unanieme mening, ondanks de explicatie van de burgemeester, dat de cijfers inmiddels waren verouderd en dat de nazorg enorme kosten meebracht. Overigens was men van mening dat de uitbrei ding van de installatie nog steeds zeer noodzakelijk was. Tenslotte bleek de heer Lips wel de woordvoerder van de raad toen hij stelde dat, alle uiteenzettingen toch niet de onprettige smaak van deze zaak hebben kunnen wegnemen 9 Het volgende punt ging over de aankoop van woningen in verband met de sanering in de bouw. Toen de raad het niet over alle aankopen eens was, hield de bur gemeester een fel pleidooi voor de krotopruiming. „Er heerst niet alleen woning nood, maar ook nood in de wo ningen”, zo zei hij. „Het gaat om het welzijn van de mens. Over tien iaar moet het mogelijk zijn, dat niemand zich meer eens in de week in een teil in de keuken hoeft te baden. Het gaat om sociale gerechtigheid. Deze, bijna krotten te noemen, wonin gen moeten weg en dat mag best wat kosten”. De raad ontdekte echter geen vaste lijn in de aankoopsommen en daarom werd dit onderwerp geruime tijd in besloten zitting besproken. Ruim twintig- minuten later dan de bezoekers van de openbare tri bune was meee-edeeld (dit is men bij de Waddinxveense raad niet gewend) werd de zitting hervat. Aankoop van woningen, stond on de agenda. Het •ping weer over de woningen aan de -Tan Dorre- kenskade, tegenover het bedrijf van de fa. De B,as. Aangezien men weer verkeer door de Jan Dorre- kenskade wenst te leiden (om de linksaf-verkeer on de Gouwebrug te kunnen voorkomen) zal deze nauwe doorgang moeten worden verbreed. Verkeerstellingen heb ben uitgewezen, dat de situatie op de hefbrug helemaal moeilijk zal worden, als de weg Boskoop-Al- nhen-Amsterdam eenmaal gereed is. Voordat het zo ver is, moet de situatie in Waddinxveen reeds zo veel mogeliik zijn aangepast. Tüdens de vorige raadsvergade ring besloot de raad, deze vrond met woning en bedrijfsgebouw niet te konen, aangezien men de prüs te hoog vond. Nu trok de financiële commissie zich even terug in de kamer van de burgemeester, om onderling te overleggen, of het. nu B. en W. zo aandrongen, toch niet gewenst was, to+ koop mrer te gaan. Toen iedereen weer De bittere kou kon een groot aantal liefhebbers op donderdagavond 20 december j.l. niet tegenhouden, toen in de Ned. Hervormde Kerk een advents concert werd gegeven door „Vox Jubilans”. Eindelijk konden wij dit bekende koor weer eens in eigen gemeente horen. Het koor stond onder leiding van Marinus Egberts, terwijl de sopraan Nettie Bos en de organist Feike Asma medewerkten. Eens te meer is weer gebleken, dat wij in Waddinxveen erg trots op ons koor moeten zijn. Het blijft jammer, dat ons dorp zelf over het algemeen zo weinig van De bijeenkomst werd geopend door ds. Joh. Verwelius, die ook al op de belangrijkheid van Vox Jubilans wees, het koor dat regelmatig in vele plaat sen in ons land optreedt. Verder merkte ds. Verwelius op, dat één van de meest opvallende eigenschappen van Vox Jubilans de grote discipline is, waardoor de uit stekende resultaten worden bereikt, die het koor groot hebben gemaakt. Deze discipline kwam ook tot ui ting bij het eerste optreden van het koor, waarbij Franz Grubers’ kerst lied „Stile Nacht” ten gehore werd gebracht. Zonder dat Mar. Egberts nadrukkelijk ’de maat’ hoefde te slaan, klonk dit prachtige lied op indruk wekkende wijze, de grote kerkruimte volkomen vullend. In het volgende nummer „Hij komt, Hij komt, de sterke Held” trok Mar. Egberts al zijn koorregisters open. Dit lied, een bewerking van Asma, werd met vaart en elan gezongen. Als anti-climax volgde het devote ’Gebed’ van Bortnianski. Hierop sloot goed aan het melodieuze Andante van H. Landsman, gespeeld door Asma op het orgel. Het jeugdkoor van Vox-Jubilans De Zangvogeltjes leverde als aandeel in dit programma o.m. „Midden in de Winternacht” waarin enkele leden er blijk van gaven, het bespelen der blokfluit goed te behersen. In het •olgende werk „Immanuël”, gaf Leny van haar solistische en zuiver wist zij de juiste toon te treffen. Medewerking werd ook verleend door mevr. Nettie Bos uit Hilversum. Tijdens haar eerste optreden vertolkte zij op sublieme wijze het Natus est Jezus uit het Weihnachtsconcert van Ph. Fr. Böddecker. Met haar volle en kozen, de heer Los kwam in de plaats van de heer C. Graafland, die in ver band met zijn leeftijd niet herkies baar was. In de commissie tot wering van schoolverzuim werden gekozen mevr. J. van Dijken-Verhoeff en de heer B. Krins (herkozen). Overeenkomstig de kleuteronder- wijswet zal medewerking worden ver leend tot stichting van een bijzondere kleuterschool op een terrein aan de hoek Puttelaan-Vijverlaan, ter vervan ging van de kleuterschool „Prinses Marijke” aan de Esdoomlaan; een bijzondere kleuterschool in het uit breidingsplan Pultte Noord en een bijzondere kleuterschool in het uit breidingsplan Groenswaard. Deze scholen horen onder het Christelijk Nationaal schoolonderwijs. De Stichting Hervormd kleuteron derwijs kreeg het fiat voor de stichting van een bijzondere kleuterschool in het uitbreidingsplan Putte Noord en de stichting kleuterschool „Volkson derwijs” kreeg toestemming voor de oprichting van een bijzondere kleuter school in het uitbreidingsplan Putte Noord. Aan de Onderweg zal, in verband met de mindere kwaliteit van de elektrische stroom, een opvoertrans- formator woden geplaatst. Voor de aanschaf van een bestel auto ten behoeve van de gemeente bedrijven werd een krediet verleend van f 6.500. De straatverlichting in de Bomen- wijk zal verbeterd worden. Hiervoor stelt de raad f 1.700 beschikbaar. Voor de gemeenteambtenaren werd een verplaatsin^skostenverordening vastgesteld. De beide openbare lagere scholen zullen smetteloos schoon worden met de twee nieuwe stofzuigers, die de gemeente speciaal voor dit doel be sloot aan te schaffen voor f 700. Voor f 56.375 zal de grond, op de hoek van de Prins Bemhardlaan en de Juliana van Stolberglaan, waarop nu de kleuterschool voor de stichting Hervormd kleuteronderwijs verrijst, aan deze stichting worden overgedaan. De leerlingen van de openbare scholen in deze gemeente zullen in de toekomst vanaf één uur vóór de Tijdens de langdurige en zonder enig incident verlopende raadsver gadering op donderdag 20 december hebben de woordvoerders van de verschillende fracties zich in hun algemene beschouwingen uitgesproken over het gemeentebeleid. De heer Lips die voortaan als fractievoorzitter van de P. v. d. A. zal optreden, omdat de heer Ververs dit om gezondheidsredenen niet meer zal kunnen doen, sprak zijn verontrusting uit over het feit dat er te veel wordt gehandeld alsof Waddinxveen nog steeds het bolwerk is van de confessionele partijen. „Het is een dringende eis dat men zich beraadt op een heroriëntering van de politieke situatie”, zo meende de heer Lips. Hij hoopte op een goede samenwerking in de toekomst met de andere partijen maar vroeg om hem goedkope woorden te besparen. op zijn Abonnement per kwartaal f 1.- bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur DCEkL dec Tveen wen<st cLiënten en vrienden

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 1