Vele hef bruggen tentoongesteld Rustige Raad was uitvoerig in algemene beschouwing (Vervolg van pagina 1) bedrijfsvoering betrachten, zo zei hij. I receptie Attractiemarkt werd een succes Rekord voor Kerstmis: 850 ANWB-borden in vijf weken il Einde A Kunststichting: in Dorpshuis? Ondanks ordonnantiën’ en ,placaten’ bleven Jichtveerdige’ gebruiken bestaan Doelmatig Gezonde begroting F roeger anders Woonolaatsbelasting Klokluiden Bejaardenmiddag Andere koers Kinder-ajjiche Op ’t nippertje Replieken 15000 bonnen Voorzitter over algem. beschouwing WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - MAANDAG 31 DECEMBER 1962 PAGINA 2 zijn be- 4 De heer Huizer toonde zich opuit getrokken, om op een in de Gouwe liggende boot, A namiddags van 4.30 uur tot 6.00 uur ten raadhuize. school aan kun- In het bestuur van de snel groei ende Kunststichting Waddinxveen zijn De jaarwisseling gaat nergens onopgemerkt voorbij. Ook al zoudt u geen kalender bezitten, als ’n kluizenaar leven, en dus van dag noch uur weten, dan zoudt u wel een flink eind van de bewoonde wereld af moeten wonen om niet te merken, dat het 1 januari gaat worden. Carbidbussen, voet zoekers en ander knallend materiaal kondigen overluid aan, dat het oude jaar ten einde loopt en spoedig een nieuw jaartal zal worden gebruikt. Maar er zijn ook andere manieren om „oud en nieuw” te vieren. Vooral op het platteland. Jaarwisseling In Friesland Bij afwezigheid van mevrouw Van der Torren voerde de heer J. H. Mol het woord namens de VVD- fractie. Hij toonde zich verheugd over het progressieve beleid van B. en W. en complimenteerde de burgemeester om zijn doortastend heid. „Bij wijze van spreken is hij de man die af en toe in Den Haag Bovendien, ter dekking is er nog een reserve van 700.000 in de pot, dus beangst hoeft Waddinx veen voor de toekomst nog niet te zijn. Overigens wilde de voorzitter niet verhelen, dat hij wel zag aan komen, dat G.S. in de begroting zal gaan snoeien. Maar dit is een ge zonde begroting, waar redelijker wijs niet aan te tornen valt. Over de woningnood (in Wad dinxveen alleen?) zei de voorzit ter van de raad, dat hij optimis tischer gestemd was dan de mi nister, die deze woningnood pas in 1970 opgelost ziet. In Waddinxveen is nu al 30 pet. van de verkochte woningen aan inwoners van het dorp ten goede gekomen, aldus de voorzitter. Vier jaar geleden was dat nog niets! Over zes jaar behoort de woning nood volgens mij tot het verleden. Met de gedachte (van de heer Lips), dat er te veel hn te snel wordt gesloopt, was de voorzitter het niet eens. Wij moeten rigou reus het mes zetten in onbewoon bare woningen. We hebben meer woningen gekregen door krotop- ruiming, dan wanneer wij ze had den laten staan, aldus de burge meester. Er zijn gemeenten, die nog sneller saneren, momenteel. Over het onderwijs zei hij, er is goede hoop, dat wij het komende jaar hulp krijgen, bij onze scho lenbouw. „Het is moeilijk te zeggen, aan welke tekening ik nu de voorkeur geef: aan die fijn uitgewerkte teke ning, die precies ieder lijntje volgt, of aan die kleurige plaat, die van veel fantasie getuigt. Ik vind ze beide in hun genre erg goed,” aldus de burge meester. de ministriële en provinciale voor deuren wordt uitgezet om er via achterdeuren weer binnen te ko men, zo lang hij zijn doel niet heeft bereikt”, aldus de heer Mol. „Een dergelijke voortvarendheid van het gemeentebestuur heeft echter ook zijn gevolgen en dié vinden wij nu in de vorm van een niet sluitende gemeentebegroting”, zo zei hij en hij drong aan op een voorzichtige financiële politiek. Hij vroeg zich af, of er in het ge meentelijk apparaat wel in alle op zichten efficient en doelmatig wordt gewerkt, met name in de dienst van openbare werken. „Ve le kleintjes kunnen iets groot ma ken” zo meende hij en hij waar schuwde de gemeente voor expe rimenten met gemeentegelden. De heer J. P. van Oosten, na mens de K.V.P., bepaalde zich in zijn politieke beschouwing uitslui tend tot het financiële beleid van de gemeente. „Wanneer men in de gemeente begroting als voornaamste ont- vangstpost de algemene uitkering van het rijk vindt, dan vraagt men zich onwillekeurig af hoe het met de gemeentelijke zelfstandigheid zit” zo zei de heer Van Oosten. Voor een toestand van volkomen financiële onafhankelijkheid moe ten we in de geschiedenis ongeveer een eeuw terug. Sindsdien hebben de gemeenten voortdurend aan zelfstandigheid ingeboet”. De heer Van Oosten besprak vervolgens de ontwikkeling van de financiële verhouding tussen rijk en ge meente en hij vroeg zich tenslotte af hoe Waddinxveen er voor s ko men te staan sinds de laatste wet op dit gebied. „Wij zien de toekomst met meer bezorgdheid dan met vertrouwen tegemoet” zo concludeerde de heer Van Oosten en hij meende: „Uw college heeft meermalen blijk ge geven zorg te hebben voor het voeren van een reeële kostprijs- politiek, in dit opzicht zal blijven de waakzaamheid geboden blijven.” Tenslotte verwacht de heer Van Oosten dat Waddinxveen een van de eerste gemeente zal moeten zijn die een z.g. woonplaatsbelasting zal moeten invoeren. De burgemeester dacht aan vroe ger, toen de tekenles nog bestond uit het overtekenen van voorbeeldjes, waarbij juist niets aan eigen fantasie werd overgelaten. Ook kinderen die met hun linkerhand schreven, hadden het niet best Ze 'kregen met een ijzeren latje net zolang tikken op hun vingers, tot zij het met de rechterhand gingen proberen. „Tegenwoordig is dat gelukkig anders, de kinderen krijgen meer kans hun fantasie te laten werken en wie linkshandig is, wordt daarom niet boos aangekeken.” „Gaan jullie maar fijn door, om te Want het zijn juist op het platte land heel oude gebruiken, ken merkend voor een bepaalde streek, die de overgang van het oude op het nieuwe jaar begeleiden. Wel het meest daar waar de bevolking, af gesloten van de buitenwereld, haar eigen karakter heeft behouden. Men zou denken, dat Friesland bij uitstek dè provincie is, waar tal van oude gebruiken bewaard zijn gebleven. Maar toch is dat niet zo. In Friesland hebben vooral in de 17e eeuw de strenge predikanten het voor het zeggen gehad. Zij wa ren tegen alles, wat - volgens de toen gangbare Calvinistische op vatting - „profaniek”, „lichtveer- dich” of „onordentlich” was. Niettemin, „Het vlees is sterker dan de leer”, zegt het spreekwoord, en daardoor zijn er in deze noor delijke provincie nog tal van oude gebruiken overgebleven, die elk jaar weer terugkeren, met Pasen, met Pinksteren, tijdens het kerst feest en ook bij „oud en nieuw”. Zo is het klokluiden, toendertijd aangekondigd als „Luyden der doe ken, twelck overmatich ende buy- ten tijts geschijet” ook nu nog op vele plaatsen tijdens de jaarwisse ling verboden. Maar daarom is het juist voor de jeugd een sport om tóch te middernacht de kerkklok ken aan het beieren te krijgen. Dat is niet zo moeilijk onder normale omstandigheden. Het touw hangt er voor, je hoeft alleen maar te trek ken. Moeilijker wordt het wel wan neer de zware kerkdeuren even zwaar vergrendeld zijn. Want dan moet je op het dak klimmen om nog enige tonen uit de klok te krijgen. Echter, met Friese onver zettelijkheid klimmen de jeugdige overmoedigen, koude en hoogte trotserend, op het zadeldak van de oude dorpskerktoren. Ze zien zelfs kans om een touw aan de klepel te binden en zo luidt de klok ondanks alle geboden en verboden het nieuwe jaar in. In sommige dorpen is het klok luiden wèl legaal. In het dorpje Wanswerd, ten noorden van Leeu warden, luidt de klok vanaf het momept waarop de dominé amen heeft gezegd op zijn oud-jaarspreek tot zelfs na het middernachte lijk uur. Oudejaarsvuren vlammen nog op in het westelijk deel van Opster- land en hier en daar in de „Wou den” tussen Drachten en Dokkum. Lawaai hoort bij oudejaar. In Dokkum en Grouw is omstreeks middernacht de bevolking op de been. Allerlei attributen, die ge luid maken, worden meegevoerd: muziekinstrumenten, rommelpotten schippershoorns en „vuurwerk. Een geruchtmakende affaire dus, maar tekenen wat je hart je ingeeft,” aldus burgemeester Van der Hooft. De prijsuitreiking, die ook door verschillende andtere leerkrachten werd bijgewoond, werd verricht door de voorzitter van Kunststichting, de heer H. M. v. d. Dool. Daan Oskam, Leo de Pui, Leo v.d. Rovaarf, Wim Sekeris, Gerrie v. d. Smit en Anneke Treffers kregen prachtig tekenmateriaal. De andere deelnemers, die niet in de eerste prijzen waren gevallen, maar die toch erg hun best hadden gedaan, daar in die koude boot, kregen als troostprijs eveneens tekenmateriaal, zodat ieder een 'helemaal tevreden naar huis kon. De burgemeester wekte de aanwe zigen nog op, lid te worden van de Kunststichting Waddinxveen, welke stichting nu al weer enkele jaren hard zijn best doet, de beeldende kunst nader tot de bevolking te brengen. „Ook al zijn er soms wel eens kunstwerken te zien, die voor ons persoonlijk niet veel betekenen. stemmen opgegaan, die zich nu al willen verzekeren van een eigen ruimte in het Dorpshuis, zo ver nemen wij. Het bestuur zal een brief richten aan B. en W. van Waddinxveen, waarin zal worden verzocht, de mo gelijkheid onder ogen te willen zien van een aantal vitrines in de hal van het Dorpshuis, waarin steeds korte, wisselende exposities kunnen worden gehouden. De vitrines moeten geschikt zijn zowel voor klein beeldhouwwerk, als voor tekeningen en schilderijen. Bovendien hoopt men in de toe komst, wanneer het zaaltje boven de kunstwinkel inderdaad te klein blijkt te zijn, de beschikking te kunnen krijgen over een eigen ruimte in het Dorpshuis, waarin allerlei exposities kunnen worden gehouden. De attractiemarkt is ondanks het slechte weer een groot succes gewor den, zo vernemen wij. De 15.000 bonnetjes, die waren gedrukt, zijn allemaal uitgegeven en men kwam er nog ;aan tekort Dat betekent, dat er minstens voor f 7500 is verkocht, maar waarschijn lijk ligt de omzet nog veel hoger voor die 14e december. De marktcom- missie denkt zelfs in de orde van grootte van f 10.000. Sportschool Seis heeft in haar afd. „Waddinxveen” de eerste judo- examens afgenomen. Bij de jeugd wordt gewerkt met slippen en banden en bij de senioren alleen met banden. Men begint met de witte band, ver volgens krijgt men de gele, oranje, groene, blauwe en bruine band. Deze zes banden heten de zogenaamde KYU-graden. Na deze kyu-graden krijgt men de DAN-graden of wel de zwarte banden. Om de jeugd meer te stimuleren gradueert men de jeugd met halve banden, zodat men hier eerst een slip van de volgende band krijgt. De uitslagen luiden: Jeugd: gele slip: Gerard Wennekes; Theo Walthie; Bert Wansink, Wim van der Wal; Ed de Bruin; Paul de Lathouder; Mariska Kessing en Tom Wennekes. Senioren: gele band: N. de Rooy; N. Tanis; P. Glasbeek en J. van Leeuwen. Door omstandigheden niet 8 jan. maar 15 jan. bejaardenmiddag in het verenigingsgebouw, Stations straat, aanvang 2.30 uur. Weer werden wij verrast met een gift van 100,voor de bejaar denkas. De onbekende gever of geefster hartelijk dank. De resultaten van de sportraad achtte de voorzitter niet bevredi gend. Er zijn nu weer twee part ners bij gekomen, de tennisclub en de schaatsliefhebbers. Deze moe ten bij de sportraad worden be trokken. Bij de exploitatie van de sportvelden moet een andere koers gevaren worden, aldus de voorzit- ter. Tot de heer Slob zei hij: Het lijkt me niet doenlijk om de indus trieën te laten meebetalen aan de brandweer. Men heeft eenvoudig recht op bescherming en hulp bij brand. In 1962 is onze brandweer 30x uitgerukt. Over de bouw: Een huis tussen de 25.000 en 30.000 is, inclusief een auto om mee naar de stad te rijden, nog altijd goedkoper dan een woning in die stad zelf. Over de flatbouw: Gelukkig hebben wij heel wat flatbouw uit ons programma geschrapt. En waar toch flats komen, maken we ze zo geriefelijk mogelijk, met boodschappen-liften en telefoons voor de bezorgers. Over bejaardenwoningen: Nog dit jaar hopen wij met de bouw van een aantal premiewoningen voor bejaarden te starten. Over een middelbare Waddinxveen moet het nen. Over speelweiden voor de jeugd: Dit lijkt mij iets voor het particu lier initiatief. Over de grenswijziging: Wij blijven doorgaan, al zegt de minis ter dat we te laat kwamen Tot de heer Van Oosten zei de voorzitter nog, dat wie geld tekort komt (zoals Waddinxveen) nog niet noodlijdend hoeft te zijn. De moeilijkheid is, dat wij een enorme achterstand moeten inlo pen, aldus de voorztter. Het tot 1964 lopende vijfjaren-plan is al een eind opgang, maar er zijn nog vele factoren, die nog niet aan bod zijn gekomen. Als antwoord op de beschouwing namens de Herv. Kiesvereniging somber gestemd. „Wat zal de toekomst ons brengen”, riep hij vertwijfeld uit „is het einde der tijden niet zeer nabij?”. Hoe de heer Huizer de toekomst dan ook mag zien, alle hoop bleek geluk kig nog niet verloren want hij toonde zich wat later verheugd over de woningtoewijzing die elf huizen meer bedroeg dan het vo rig jaar. Het eerste punt van schouwing vermeldde echter de zondagsheiliging en hij deed een beroep op het college om hier met alle middelen achter te staan. De woningnood vervulde hem met bezorgdheid en hij wees op de noodzaak van de bouw van nieu we scholen. De heer Huizer wees verder op de urgentie van tand heelkundige hulp op de scholen en op de grote behoefte aan een be jaardentehuis. De grote, opstoppingen bij het zwembad baarden hem zorg, ech ter niet de opstoppingen in, doch buiten het bad en wel op de Ka naaldijk. „Hier staan vaak zoveel kinderen te wachten” zo meende hij. dat er uit verkeersoogpunt een gevaarlijke situatie ontstaat. Hij vroeg zich af of er niet aan de an dere zijde van het bad een ingang gemaakt kon worden. Bovendien wees de heer Huizer op de drin gende noodzaak van een tweede badmeester. Buiten stond een grote affiche op gesteld, die op het laatste moment no<g door enkele kinderen onder lei ding van Har Sanders was gemaakt. „Jonge Waddinxveense kunstenaars exposeren. (stond er te lezen, onder de 'kleurige plaat, die met een grote rode pijl in de richting van het zaaltje wees. De burgemeester begon op te mer ken, dat hij het bijzonder plezierig vond, aanwezig te zijn bij een gele genheid, waar de jeugd eens helemaal de boventoon voert. Hij toonde zijn bewondering voor hun moed, om in de koude wind een uur lang met een potloodje bezig te zijn. „Ook al kost een experiment niet veel geld, zodra hierover me ningsverschillen in de openbaar heid treden is het gevaar niet denkbeeldig dat de inwoners toch de indruk krijgen dat er met ge meenschapsgelden vreemde dingen gebeuren. Vervolgens besprak de heer Mol een aantal punten die zijn inziens de aandacht verdienen. Hij wees op de volgens hem te hoge repre- sentatiepost voor het gemeentehuis van vierduizend gulden en de te hoge marktkosten. Verder vroeg hij zich af of de donatie van honderd gulden voor de Nederlandse En|i- gratie Centrale enig nut heeft om dat er voor emigratie nauwelijks interesse bestaat en hij toonde zich benieuwd naar de werkelijke voor delen van een gemeentelijke kweek kas. Sprekend over het recreatie- plan ’t Weegje vroeg de heer Mol zich af of hierbij niet voornamelijk voor niet-Waddinxveners geïnves teerd werd en hij vroeg zich af of deze gelden niet beter gebruikt konden worden voor wandelmoge- lijkheden dichter bij de dorpskern en aan vrije speelterreinen voor de jeugd. Burgemeester en mevrouw van der Hooft zullen de nieuwjaarsreceptie houden op dinsdag 1 januari des met medewerking van de plaatse lijke Overheid, want politie bege leidt de stoet Zoals ook op andere plaatsen in het noorden, heeft de Friese jeugd hier en daar de voor de slacht offers onhebbelijke gewoonte om alles wat maar los zit in de nieuw jaarsnacht van plaats te verande ren. Zo worden de vredig op het Pikmeer dobberende bootjes door de jongelui van Grouw op de wal getrokken en in een of andere willekeurige sloot weer te water gelaten. Maar niet alleen vaartui gen, ook allerlei landbouwwerk tuigen worden in die nacht ver sleept. Kruiwagens, stropakken, ja zelfs complete boerenwagens wor den verplaatst en omhooggehesen. Het is dan ook normaal, dat een boer, zijn vergeetachtigheid ver wensend, want hij heeft alles bui ten laten staan, bij het zoeken van zijn vermiste eigendommen, een blik omhoog werpt. Tien tegen een, dat hij in de goede richting zoekt. Het is meer dan eens voorgekomen dat een boerenwagen, als een nieuwj aarssymbool, boven op het dak van een boerenschuur prijkte. En al gelooft de Friese boer niet aan het bestaan van „Derk met de beer”, die alles vernielt, op oude jaarsmiddag zal hij er wel voor het gulle aanbod van de kinder en grendel komen „Aldnijjiersjoun” is het Friese woord voor oudejaarsavond, maar in Hindeloopen en Warns sprak men en spreekt men nu nog van „Skimmeljoun”, Schimmelavond. En dat duidt dan op Sinterklaas, die met zijn schimmel op oudejaars avond over de daken rijdt om lek kers of een pot met brij in de schoorsteen te laten zakken. De kinderen eten het lekkers op en ook de brij, op een klein beetje na, want dat is voor de schimmel. De volgende morgen zijn de brij-scho tels leeg, maar daarnaast liggen de cadeautjes, als dank voor het gulle aanbod van de kinderen Heeft eenmaal de klok 12 uur geslagen, dan wenst men elkaar ’n gelukkig nieuwjaar. Het nieuw jaar szingen, vroeger door arme mensen bedreven teneinde gaven in ontvangst te kunnen nemen, wordt nu alleen nog maar door de kin deren gedaan. Zij gaan in groepjes van huis tot huis en wensen zin gend de bewoners „folie gloksegen yn ’t nije jier.” Het zijn oude liedjes, die worden gezongen. De woorden zijn van ouders op kinderen overgegaan, de eeuwen door: ,,’k Wins je feel geluk en segen, Óp diken en wegen, Met krullen in ’t haar: ’k Wins je geluk-segen in ’t nije jaar!” In hun replieken zeiden de raadsleden o.ija. nog het volgende: De heer Lips: Heel wat wonin gen, die nog goed zijn, kunnen in plaats van te worden gesloopt, worden aangepast aan de moderne eisen. Voor het onderwijs wilde hij maar liefst v ij f urgentieverkla- ringen voor bouw van scholen. Hij hoopte dat Putte Noord geen Putte Nood zou worden. De heer Slob: Men kan zijn re serve beter blokkeren, dan opsou peren. De heer Van Oosten: De KVP wenst de sport op zondag niet on mogelijk te maken. Integendeel, hierdoor kan ontheiliging juist worden voorkomen De heer Huizer: De 6000 die de gemeente dan de markt ten koste legt, blijf ik te hoog vinden. Ik wens op dit punt te hebben tegen gestemd. Zonder hoofdelijke stemming werd de algemene begroting ten slotte goedgekeurd. Onder grote belangstelling, vooral natuurlijk van de ouders van deelne mende kinderen» heeft zaterdag 23 december burgemeester Van der Hooft de tentoonstelling van kinderteseningen in een der zaaltjes van het gebouw voor Sociale Belangen voor bezichtiging opengesteld. De burgemeester was vergezeld door mevrouw Van der Hooft en zijn oudste zoon. De kinderen waren, terwijl hun vriendjes veilig bij de kachel bleven zitten, met Har Sanders er de hefbrug te tekenen. Het resultaat was nu deze tentoon stelling, van allemaal verschillende hefbraggen en allemaal verschillende Gouwes. Van de raadsleden, die allemaal persoonlijk door de burgemeester voor deze openstelling waren uitgenodigd, gaven er twee acte de présence, de heren J. H. Mol en J. v. d. Rovaart. van de heer Mol zei de voorzitter: Men voelde in Den Haag niet voor uitbouw van Waddinxveen. Betreffende de markt: (wethou der Pille aan het woord). Die markt is een vraag van de bevol king. De voorzieningen zijn te ver gelijken met de trottoirs, die wij ook voor de winkels van andere middenstanders maken. Deze middenstand kost de gemeente dus even goed geld. En die midden stand profiteert zelf weer van de markt. Het blijkt moeilijk, óm meer wandelmogelijkheid in onze ge meente te scheppen. De grond blijkt te duur. Misschien kan er nog iets gedaan worden achter de sportvelden. Over de kruispunten zei de voor zitter: Men moet niet maar raak rijden. Men rijdt veel te snel op zo’n kruispunt af. Ze zijn niet ge- vaarfl ijker dan honderden kruis punten in de stad. Alle ploegen van de ANWB-weg- wijzerdienst zijn bezig geweest aan de uitvoering van een groot aantal projecten, waarbij binnen de tijd van slechts vijf weken, nog vóór Kerstmis, liefst 850 ANWB-borden werden ge plaatst. De plaatsing van zo’n grote hoe veelheid borden in zo’n Korte tijd betekent een record in de geschie denis van de Bond en is het gevolg van het feit, dat nog vóór het einde van het jaar 1962 een aantal nieuwe wegvakken werden opengesteld. De ANWB heeft zich reeds van ouds tot doel gesteld om voor wat betreft de routeaandiriding gelijke tred te houden met de totstandko ming van nieuwe wegen. Tot de wegen die, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, in deze periode voor het verkeer gereed kwamen of komen behoren: Afsluitdijk-Harlingen, Roosendaal-Zevenbergen, Oosterhout- Breda, Bareveld-Veendam, 2e rijbaan gedeelte provinciale weg Den Haag- Rijswijk-Delft, de provinciale weg Oosterwolde-Smilde en de autosnel weg om Amersfoort. Behalve dat de Bond in het afgelopen jaar in zeven steden in totaal 96 hoge liohtwijzers plaatste zullen zeer binnenkort ook Alkmaar, Almelo, Breda, Den Haag, Enschede, Hilversum en Kampen dit hypermoderne systeem van richting- aanduiding krijgen. Bovendien zal in Haarlem en in Utrecht, waar reeds de lichtwijzers staan, een tweede serie worden ge plaatst. Het is de bedoeling van de ANWB om zo langzamerhand alle traditionele wegwijzers binnen de grote steden te vervangen door licht wijzers, die wel gerekend moeten worden tot het laatste snufje op het. gebied van de bewegwijzering, omdat zij, zowel overdag als bij duisternis, een zeer duidelijke leesbaarheid van reeds grote afstand hebben, hetgeen vooral binnen de bebouwde kom van groot belang is om tijdig te kunnen voorsorteren. Voorts is de Bond nog in overleg met de gemeentebesturen van Hel mond, ’s-Hertogenbosch, Leiden, Roosendaal, Rotterdam, Schiedam en Voorburg teneinde in 1963 ook in deze gemeenten lichtwijzers te kun nen gaan plaatsen. In zijn antwoord op de algeme ne beschouwingen sprak de voor zitter met waardering over de woorden van lof en van kritiek, die tijdens deze inleidingen zijn ge vallen. Zich richtend tot de heer Lips zei hij: Wat betreft uw mening over het bejaardentehuis en de leesbibliotheek kan ik alleen maar zeggen, dat de gemeenteraad de taak heeft, tegemoet te komen ,aan de wens van de meerderheid. Ik heb nooit verheeld dat de overgro te meerderheid in ons dorp nog steeds christelijk georienteerd is. In het beleid hebben de minder heidsgroepen natuurlijk het volle pond gekregen. Een wisselwerking moet er zijn en die algemene, openbare bibliotheek zal er mis schien later nog wel eens komen, evenals een bejaardentehuis in bredere opzet. Maar de tijd is er kennelijk nog niet rijp voor. Over het begrotingstekort zei hij: Het is een gemeente als de onze, onmogelijk om een sluitende be groting te krijgen. Gedeputeerden hebben daar dan ook alle begrip voor. De burgemeester illustreerde dat met een brief van G.S., waarin dit ook staat omschreven. Op de beschouwing van de heer Van Óósten zei de voorzitter: „Waddinxveen kreeg in het verle den niet wat het toekwam. Het verlenen van en bijdrage aan een gemeente wil nog niet zeggen dat de autonomie van die gemeente verloren gaat. Ieder die je helpt is je knecht. Later bleek, dat er een subjec tieve verhoging van de bijdrage mogelijk was, als een gemeente ook andere dingen aanpakte dan de woningbouw alleen. Daarom wordt de Önderweg nu gerioleerd. Daarmee vervullen wij een taak voor de volksgezondheid. Over het tekort zei de voorzitter nog het volgende: „In 1953, toen alles nog veel goedkoper was dan nu, was er een tekort van 100.000. Nu, in een aanzienlijk duurdere tijd, van 250.000. Dat had, vergelijkenderwijs, best een miljoen kunnen zijn. Ieder jaar heeft Waddinxveen tot nu toe nog een tekort gehad, na 1953. Die tekorten stegen ook steeds. Behalve in 1959, toen het tekort geringer was dan in het jaar daar voor. En daarop zei G.S. „Er is in Waddinxveen geen voor uitgang. want het tekort wordt kleiner. Men bouwt zeker niet meer Daarna is men dan ook weer ijverig aan het werk gegaan, met als gevolg, dat het tekort weer steeg. Wat de toekomst betreft zei de burgemeester: „Die komt altijd goed. Wellicht langs ongebaande wegen. Maar als wij het samen doen, dan komen we er.

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 2