Sneeuw Wat brengt 1963? I De spaarboekjes Sneeuwploegen ten strijde tegen vorst en sneeuwval Waddinxveen groeide snel in het afgelopen jaar rentebijsclirijving nietingoot I 1 Onafhankelijk nieuwsblad VOER DE Inwoneraantal Brand bij de brandweerman I steeg met 7 pCt Lege Eind’’ had meest van sneeuw te lijden VOGELS Offensief met grasmachines, bulldozers en „’t knijpertje” VERSCHIJNT ELKE DONDERDAG Knijpertje h Bij nacht en ontij Sneeuwploeg Zout tekort 'W' I Coöp. Raiffeisenbank „WADDINXVEEN” f - 'wd - Weekblad voor Waddinxveen 18e JAARGANG - Nr. 914 DONDERDAG 10 JANUARI 1963 tSB i j I; bedrij- Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddiuxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen door, dan dit jaar Bij de brug werkte de firma Van Staveren uit Gouda, met een drag- Het bestuur der Oranjelaan 42 Advertentie kunnen ter I gecon- hevige Na nieuwjaar, en de hele nieuw jaarsdag rond zijn de mannen van de plantsoenendienst en de reini ging en de straatmakers bezig ge- T|E CONTROVERSE tussen oost U en west is iets minder, maar er doen zich momenteel omstandig heden voor, die vooral Rusland no pen iets minder agressief op te treden en nu vooral geen hete strijd met het westen te riskeren. Het botert niet meer tussen de twee voornaamste communistische landen, Rusland en China. Het laatste wil agressief blijven, in de verwachting daardoor het kapita listische westen te verzwakken en te ondermijnen. Maar Rusland be seft de gevaren die hieraan zijn verbonden, hoe dit zou kunnen leiden tot een kernoorlog, waaruit geen overwinning meer mogelijk is. De dreiging van het communis tische China, met zijn enorm toe nemende aantal mensen, begint nu ook Moskou te raken. Alle commu nistische ideologie kan niet het ge vaar uitbannen, dat bij een even tueel wereldconflict Rusland niet meer zeker kan zijn van zijn rug dekking, zelfs moet oppassen niet tussen het westen en het verre oosten vermalen te worden. De eigen belangen blijven ook in de communistische gedachtenwereld ’n grote rol spelen en deze situatie komt het westen thans ten goede. We gaan het jaar 1963 echter in met iets hoopvoller vooruitzichten. Niet dat we kunnen verwachten, dat dit van lange duur zal zijn, maar een periode v,an een zekere ontspanning tussen de voornaamste machten op deze wereld lijkt voor dit jaar toch wel in het verschiet te liggen. Het zijn niet zozeer de onderlinge inzichten als wel de omstandigheden die daartoe dwin gen en daardoor kan nooit worden bepaald hoe lang die ontspanning zal duren. TjE DOOR AMERIKA en Rusland U in het afgelopen jaar genomen kernproeven hebben beider machts- invloed nog meer versterkt. Men kan dan ook zeggen, dat zij meer dan ooit de algemene situatie in de wereld beheersen en in staat zijn om gezamenlijk de gang van zaken te bepalen. Eikaars gevaarlijke kracht kennende is het beider be lang, en dat van de gehele wereld, om de vrede te handhaven en te zorgen dat plaatselijke conflicten niet zullen uitgroeien tot een alge mener strijd. De Waddinxveense brandweer moest 2 januari uitrukken voor ’n brand bij een. brandweerman! Het was de woning van Piet Baan aan de Zuidkade 13, waar een electrisch kacheltje in de slaap kamer op onnaspeurlijke wijze een deken in lichterlaaie had gezet. Om kwart over negen kwam het alarm door en nog geen mi nuut later stond de brandweer in de woning van collega Heil al met de nevelspuit te werken. In een oogwenk was het brandje be dwongen, zonder dat noemenswaar dige schade was aangericht. Wij vernamen van de brandweer nog, dat men wel bijzonder tevre den is met deze onlangs in gebruik genomen hoge drukspuit. Deze geeft een wolk zeer fijn verdeeld water af, koude stoom eigenlijk, die het vuur onmiddellijk zijn hit te ontneemt en de brandhaard uit dooft. Bij de brand van enkele weken geleden in het warenhuis van Knaapen was meer schade aangericht met de enkele emmers water die de eigenaars zelf in het vuur hadden gestort, dan door de paar liter fijn verdeeld water, die de nevelspuit nodig had om het vuur te blussen. 17 EN JAAR van grote spanningen H/ ligt achter ons. In de eerste plaats denken we aan de kwestie Cuba, waardoor de wereld de mo gelijkheid van oorlog weer zéér nabij zag komen. Maar er was zo veel meer, conflicten en uitbarstin gen, die in verschillende delen van de wereld de vrede verstoorden. Zelf hadden we in Nieuw-Guinea te strijden tegen Indonesiërs; de Berlijnse muur bleef een dreigende bron van conflicten; in Kongo kan maar geen samenwerking worden bereikt; China trok ten strijde te gen India om grenscorrecties af te dwingen; in Noord-Bomeo belagen opstandelingen het Britse bestuur; de bloedige strijd in Algerije kwam wel tot een eind maar bracht voor het land nog geen oplossing; in Afrika, in Azië, in Zuid-Amerika broeien opstanden, revoluties en oorlogjes. Neen, een jaar van vrede en goedwillende samenwerking is 1962 bepaald niet geweest. Gelukkig was ook het materieel waarmee kon worden gewerkt, uit stekend in orde. Direct na de erg ste sneeuwval begon zondagmid dag de grote sneeuwploeg door ’t dorp te rijden. Daarmee bleef men doorgaan, niet alleen de hele zon dag, maar ook de nacht tussen zondag en maandag, en non-stop tot maandagmiddag het hele dorp schoon was. „De wind zat ons tegen,” ver telde ons de heer Zwamborn. „Want toen we dachten klaar te zijn, begon het te waaien en blies de wind de geruimde sneeuw weer tegen muren en wallen op, tot er weer ondoorkoombare barrières ontstonden.” Toen werd er nog meer mate rieel ingezet. Een kleine sneeuw ploeg kwam er aan te pas, plus twee grasmaaimachines, die tot kleine, handzame sneeuwploegjes kunnen worden omgemonteerd. Wel leidde al die activiteit er toe, dat de zoutvoorraad angst wekkend snel begon te minderen. Enkele dagen geleden was er nog maar 2500 kg zout over, van de vele tonnen, die W,addinxveen in z’n silo’s heeft gehad, om de glad heid te kunnen bestrijden. Tien tallen tonnen zout zijn er alleen in Waddinxveen al uitgestrooid, in een paar dagen tijd. Aanvankelijk werkte men met twintig man van de buitendienst van Openbare Werken, later kwamen daar nog eens tien man bij, die eerst voor het legen van de vuilnisbakken waren ingezet. Zodoende konden alle diensten blijven doorgaan, zonder dat de huisvrouwen met hun vuil bleven zitten. samen ons dorp vrij houden dan blijft de bezorging i en levensmiddelen We mogen verwachten, dat er in het komend jaar enige vooruitgang geboekt zal worden ten aanzien van het beperken of stopzetten van de kernproeven; dat dit zal bijdragen tot meer ontspanning tussen het oost-Europese en het westelijke blok; dat daarentegen vooral in Azië de spanningen zullen toene men en grote staatsmanswijsheid nodig zal zijn om te voorkomen, dat conflicten daar niet uitgroeien tot een meer omvattende strijd. Het westen dient echter ervoor op te -'assen zich niet in slaap te laten sussen door de thans optredende ontspanning, want juist dan zou het zelf meewerken tot de uitbar sting van een groter conflict. Al leen een voortdurend machtseven wicht kan verstoring van de vrede voorkomen. Voorlopig echter is dat evenwicht er en voor 1963 kunnen we daar vermoedelijk wel op ver trouwen. Ook Waddinxveen heeft zijn deel gehad van de zware sneeuwval en de daarop volgende strenge vorst. Ons hele dorp lag na een langdurige sneeuwjacht onder een witte laag bedolven, die op bepaalde plekken door de wind meters hoog was opgestuwd. De vorst legde er nog een harde laag ijs over, waardoor het voor het verkeer helemaal moeilijk werd zijn weg door de gemeente nog te vinden. Gelukkig waren de mannen van Openbare Werken onmiddellijk in het geweer gekomen, om sneeuw en gladheid aan te pakken. Onder leiding van adjunct directeur A. M. Zwamborn werd door alle mannen van de buitendienst een offensief begonnen, dat er toe leidde dat de Waddinx veense 1 - 1 De uitgaande wegen, zoals de Tweede Bloksweg en de Henegou- werweg zijn het Langst onberijd baar gebleven. Op de weg naar Boskoop stond een harde wind, die het wegdek al spoedig behoorlijk schoon blies. En in Waddinxveen zelf is het eigenlijk niet tot wer kelijk onbegaanbare wegen geko men, door het snelle ingrijpen van de sneeuwploegen. Andere ge meenten in de omtrek waren er heel wat slechter aan toe, bemerk ten wij. worden aangeboden gedurende het tijdvak 16 t.e.m. 30 januari a.s. Het kantoor is hiertoe geopend van maandag t.e.m. vrijdag van 9 tot 12.30 uur en van 2 tot 4 uur. Bovendien op vrijdagavond van 7 tot 9 uur. Vorige week vrijdag werd Waddinxveen met een nieuw winters programmapunt fronteerd. Nadat we vorst en zware sneeuwval had den getrotseerd, werden we verrast door een plotseling in vallende ijzel, die alle wegen en pleinen (door de sneeuw ploegen van Openhare Werken zo naarstig weer berijdbaar ge maakt) in spiegelgladde ijsba nen veranderde. De jeugd, die dank zij dit winterweer van een ’ouderwetse' kerstvakantie ge noot, maakte onmiddellijk van de nood een deugd en bond de schaatsen onder. Voor die men sen, die nog niet wisten hóe glad het buiten wel was, was het een vreemde gewaarwor ding om de kinderen door de straten baantjes te zien trekken. Deze foto schoot onze fotograaf in de leplaan. (Foto Sjaak Noteboom) vergeleken bij die van andere ge meenten in de om trek wel opmerkelijk is, blijkt uit de cijfers van Boskoop, die wij toevallig ook vernamen. Hier is het geboorteoverschot en het vesti gingsoverschot in totaal. 13 zielen. rekenen van Waddinxveen, van der Hooft. Namens de dienst voor Openbare Werken, die zelf tijdens de sneeuw en vorst periode zo uitstekend de han den uit de mouwen heeft ge stoken, brengen wij gaarne een verzoek over. Het is u natuurlijk bekend, dat men verplicht is, ’t deel van het trottoir, dat voor zijn woning ligt, sneeuwvrij te houden. Dat wil echter niet zeggen, dat men het trottoir over de volle breedte moet schoonmaken. Het gaat slechts over een behoorlijk looppad, en om een paadje naar de rijweg, zodat de le veranciers niet door de sneeuw en het ijs hoeven, om uw woning te bereiken. Maakt men het gehele trottoir sneeuwvrij, dan weet men met de sneeuw geen raad en die komt dan al gauw op de rijweg terecht. En dat is nu juist iets wat de mannen van Openbare Werken niet willen. Want Langs de stoep loopt de goot en als daar in sneeuw ligt, is de afvoer van smeltwater niet meer mogelijk en wordt de boel veel smeriger, dan nodig is. Het verzoek van Openbare Werken is dan ook, om de sneeuw of op de rand van het trottoir te laten liggen, of in de tuin te gooien, waar niemand er immers hinder van heeft. In de Prinses Irenestraat schijnt men dit al begrepen te hebben en is de stoep mo del geveegd, waarbij de goot helemaal schoon is gebleven. Op naar de Prinses Irene straat dus, om te zien hoe het moet. Met al het bruikbare mate rieel opende de dienst van Openbare Werken het offensief tegen de hardbevroren sneeuw hopen. Ook in dePrunusstraat werden de stoepen weer be wandel- en de weg weer be rijdbaar gemaakt. (Foto Sjaak Noteboom) Abonnement per kwartaal f 1.— bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur Nog nooit in zijn geschiedenis heef t Waddinxveen een groei mee gemaakt als in het afgelopen jaar. Met een aanwas van 804 zielen zijn we nu een dorp geworden, waarin 12.481 men sen wonen. Dit betekent, dat er in 1962 zo goed als 7% bijgekomen is. Zo’n groei-percentage komt niet vaak voor. Op 1 januari 1962 woonden er in Waddinxveen 11.677 mensen. Er werden in het afgelopen jaar 345 kinderen geboren (180 jongens en 165 meisjes) en er overleden in 1962 65 mensen (33 mannen - 32 vrouwen). Het geboorteoverschot was dus 280. De vestiging in Waddinxveen be droeg in het afgelopen jaar 1054 per sonen. Er vertrokken in 1962 530 personen, wat een vestigingsoverschot van 524 betekent. In totaal zijn er dus 804 zielen bij gekomen. Gaat de groei zo kunnen we aan het eind van dit jaar verwachten, 13% duizend inwoners op Waddinxveens grondgebied te hebben. Er is zelfs een kans, dat dit aantal de 14 duizend overschrijdt, maar dan moet het in de bouw wel vlot gaan. Dat de igroei van Waddinxveen Het deel van ons dorp, dat het ergst van de sneeuw te lijden heeft gehad, is ongetwijfeld het Lege Eind geweest. Ook het Bloe- mendaal en het Noordeinde had den het zwaar te verduren, omdat de sneeuw steeds weer hoog op stoof, maar het Lege Eind spande de kroon. Hier moest de sneeuwdienst steeds weer met de sneeuwploeg in het geweer komen, om de hoog opgewaaide sneeuw, die de door gang totaal belemmerde, weg te schuiven. Toen men tenslotte er toe over ging, de sneeuw niet al leen weg te schuiven, maar ook te vervoeren naar de omringende slo ten, werd het wat beter. De Waddinxveners in deze „windhoek” hebben er wel van gelust, de afgelopen week wegen al gauw weer behoorlijk berijdbaar waren. weest, Waddinxveen sneeuwvrij te houden. Veel mensen, die voor hun stoepjes nog sneeuw hadden, be grepen niet wat er allemaal is verzet in Waddinxveen, om die sneeuw weg te krijgen. Maar men sen, die bij nacht en ontij er op uit moeten, zoals de artsen, heb ben gezien hoe er gesjouwd is. De sneeuw werd niet alleen op zij geveegd, maar vaak op punten waar kans bestond dat de hopen weer zouden uitwaaien, op vracht wagens geladen en naar sloten gereden. Na Nieuwjaarsdag werden er ook nog enkele aannemers gechar terd, om met groot materieel mee te helpen, de sneeuw die inmiddels weer was gevallen, weg te krijgen. ,De firma De Man kwam met een zware buldozer en twee vracht auto’s om de gevaarlijk glad ge worden sneeuw te vervoeren. Met de buldozer kreeg o.a. de Dorps straat een beurt. line die door Openbare Werken gemoedelijk met „Knijpertje” wordt betiteld. Ook hier jreden twee vrachtauto’s continu af en aan, om de sneeuw in de Gouwe te storten. Eindelijk verscheen ook op de Henegouwerweg een mobiele kraan, van de fa. Van Vliet, om de gevaarlijke sneeuwwallen weg te graven. Hier opereerden ook 'n sneeuwploeg en een kiepwagen uit Waddinxveen. Na Nieuwjaar waren de kruis punten en de vitale weggedeelten zo veilig te berijden, dat er ge durende deze voor het verkeer toch wel bijzonder gevaarlijke pe riode, geen noemenswaardige on gelukken zijn gebeurd. Chauffeurs van de Citosa zei den: „Als het overal zo was aan gepakt als in Waddinxveen, zou den wij onze diensten niet hebben hoeven staken”. Tal van vogels, waaronder wilde eenden, meeuwen en meerkoeten lijden honger Gaarne roep ik u allen op te helpen bij het lenigen van deze nood U kunt op onderstaande adressen oud brood (liefst gesneden), aaneen geregen pinda’s, spekzwoertjes, rotte appelen, vetballen etc. inleveren. Wij zorgen dan dat uw bijdrage op de voederplaatsen, die door de ge meentelijke dienst van de beplanting en de jeugdnatuurwacht reeds zijn aangelegd en waar de vogels iedere dag al gevoederd worden, wordt gebracht. De inlever-adressen zijn: Het raadhuis, Zuidkade 8, inleveren van 8.30 tot 17.00 uur; Kantoor openbare werken en bedrij ven, Henegouwerweg 43, van 8.30 tot 17.00 uur; Gem. Kweekkas, Jan Dorrekenskade- west, bij de begraafplaats, van 8 tot 17 uur; Café-Restaurant ’Royal’, Kon. Wilhel- minaplein 14, van 8.30 tot 17 uur en de heer A. L. M. Boer, Ringvaartsin- gel 30, van 8.30 tot 17.00 uur. Willen de jongens en meisjes en vooral de leden van de jeugdnatuur wacht mee helpen de nood van de hongerende vogels te lenigen Ik doe een dringend beroep op jullie, mij te helpen! Doen jullie het? Mag ik nu ik toch schrijf u eraan herinneren, dat u verplicht bent het trottoir voor uw woning vrij te hou den van sneeuw? De dienst van openbare werken doet alles wat zij kan om de straten berijdbaar te houden. Er zijn mannen bij, die 29 uren achtereen gewerkt hebben. Liefst de sneeuw in de sloten schuiven dan is bij invallende dooi de kans op gladheid en sneeuwmodder minder. Als wij van sneeuw van de posterijen gewaarborgd. Mag ik ook vragen de auto’s zoveel als mogelijk is aan één zijde (de even- zijde) van de straat te parkeren? Dit voorkomt ook veel moeilijkheden. Mag ik op u De burgemeester C. A. ■U f

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 1