een Arjos sprak over soc. Voer voor vogels nog hard nodig I 1 I De spaarboekjes kunnen ter rentebijsclirijving worden aangeboden gedurende het tijdvak 16 t.e.m. 30 januari a.s. Het kantoor is hiertoe geopend van maandag t.e.m. vrijdag van 9 tot 12.30 uur en van 2 tot 4 uur. Bovendien op vrijdagavond van 7 tot 9 uur. 1 i f I Raiffeisenbank kreeg bijkantoor er bij i r f I Onafhankelijk nieuwsblad Noodkerk in Geen brand bij van 11 n I Wim Compeer (8 jaar) haalde vriend Dikkie uit wak in Gouwe kleuterschool Sinds 1931 Wedstrijden op de Petteplas I I I R VERSCHIJNT ELKE DONDERDAG 50 75 35 35 40 55 i 95 ii 15 SI j ■ft Coöp. Raiffeisenbank „WADDINXVEEN” Oranjelaan 42 i (ti g I f 50 miljoen I Ki W Weekblad voor Waddinxveen 18e JAARGANG - Nr. 915 DONDERDAG 17 JANUARI 1963 ergadering op de gebruikelijke wijze adgeopend, verwelkomde zij de laar eigen Een- U t 1 moeite Wim stevig de dren- redder, - emotie misselijk, Boer vertelde ■i 3 geen hebben en totaal afhankelijk zijn van de mensen! Waddinxveen heeft over het algemeen gunstig gereageerd op de op roep van de burgemeester om de vogels van de hongerdood te redden. Op de inleveringsadressen werden vele zakken brood en andere vogel- etenswaren afgegeven en dagelijks reden en rijden de auto’s van Open bare Werken uit, om het voer uit te strooien. Een aantal vaste punten, waar veel vogels te vinden zijn worden iedere dag bezocht, o.a. het Noordeinde en ’t Weegje. Het bestuur der galerij sprak de heer Van Mourik, De voorzitter overhandigde de bur gemeester een boekwerk en be sloot de bijeenkomst. te krijgen. Eerst brok kelde het steeds af, maar toen de rand van het dichtgevro ren wak was bereikt, kon hij, nog steeds op zijn buik liggende, Dikkie uit het ijskou de water trekken. SPREEKUUR VOOR WONINGZOEKENDEN Het eerstvolgende spreekuur voor woningzoekenden zal worden gehouden op dinsdag 22 januari ’63 van 7 tot 8 uur n.m. in het gebouw van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken (achter het gemeen tehuis). een hoop takken om het wak had gelegd, om het aan te duiden. Maar enkele Waddinxveen- se jongens vonden ’t blijkbaar nootzake lijk, deze takken in ’t water van het wak te gooien, zodat het waarschuwingsteken verdween. Het vroor zaterdag hard, zodat door het dunne laag je ijs op het wak de jongens misleid wer den. Wii vinden Wim (rechts op de foto) ’n kranige kerel en ho pen dat de jongens die de takken weg haalden, aan deze 8- jarige knaap een voor beeld zullen nemen. Abonnement per kwartaal fl.- bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur Nu het nog steeds blijft vriezen en de sneeuw onze gemeente smet teloos wit houdt, blijft de vraag naar voer voortduren. Over het al gemeen is de toestand van de vo gels in deze omstreken nog rede lijk, maar onder de meerkoeten, reigers en eenden zijn er toch, die er heel slecht aan toe zijn. Wanneer de vorst nog lang aan zal houden, dan zal een wrede honger- of bevriezingsdood voor vele vogels niet te vermijden zijn. Behalve het tekort aan voedsel is het vooral ook het tekort aan water, dat de vogels in gevaar brengt, afgezien van de dorst, die velen lijden is een groot aantal onder hen immers gewend al dui kend in de sloten en plassen hun voedsel boven te halen, b.v. de meerkoeten, eenden, duikertjes en reigers. Voor hen bestaat er maar één goede oplossing, wakken hakken In de St. Victor-parochie heeft pastoor Emmelkamp een enquête ingesteld, om na te gaan, hoeveel gezinnen er in de Oranjewijk wo nen, voor welke het moeilijk is, om zondags naar de op 3 km afstand gelegen St. Victor-kerk te gaan, voor de mis. Het bleek, dat mo menteel ruim 160 R.K. gezinnen in de Oranjewijk wonen. Voor velen is het een ernstig bezwaar, de lan ge afstand naar de kerk aan de Zuidkade af te leggen. Een nood-kerk in de Oranjewijk (de plannen voor de tweede R.K. kerk liggen nog in de verre toe komst) zou voorlopig al een hele uitkomst voor de parochie beteke nen. Wanneer de bisschop daartoe toestemming geeft, zal waarschijn lijk reeds a.s. zondag een mis wor den opgedragen in de R.K. kleu terschool aan de Kon. Wilhelmina- laan, de Prinses Beatrixschool. Aangezien de ruimte in deze school onvoldoende is om alle ge zinnen te kunnen bevatten, is de ze gelegenheid uitsluitend voor de mensen, voor wie bezoek aan de St. Victor kerk op onoverkomelijke bezwaren stuit. Pastoor Emmelkamp weet waar schijnlijk morgen of zaterdag of deze eerste dienst door gaat. De held van de week is de 8-jarige Wim Compeer van de Zuidkade. Zaterdag middag schaatste hij met zijn vriendje Dik kie Janmaat op de Gouwe, in de buurt van de boerderij van Graveland, toen de 11-jarige Dikkie plot seling door het ijs zakte en kopje onder ging. Wim Compeer toon de voor geen kleintje vervaard te zijn en greep onmiddellijk in. Hij hield ook nog zijn hersens bij elkaar, want hij ging meteen op zijn buik liggen, om het gewicht beter te verdelen. Toen z’n vriend Dikkie in het wak weer even boven kwam, greep onmiddellijk de hand van keling vast. Met veel gelukte het Wim, zijn vriend weer op het ijs voor het houden. Een bijkomstigheid was nog, dat de va der van Dikkie zater dag juist jarig was. „Dat had een tragi sche verjaardag kun nen worden, als Wim niet zo kranig was als haar leden vanuit hun christelijk geloof hun arbeid voor haar verrich ten, maar zij kan zelf dat geloof niet beschouwen als basis voor naar eigen politiek handelen, zowel voor haar theorie als haar praktijk. Uit de diskussie bleek, dat dit laatste ons bezwaar is tegen het socia lisme omdat het Bijbelse geluid niet ten volle doorklinkt. De presidente bedankte de aan wezigen voor de spontane medewer king aan deze leerzame avond en sloot daarna de vergadering. De volgende vergadering zal d.v. 5 februari a.s. gehouden worden in ,,De Rank om 8 uur n.m. Behandeld zal worden: „de Chris telijk Historische Unie”, door de heer Verhoef uit Leiden. Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen Spr. noemde enkele cijfers van bank eri spaarbank, die een bewijs vormen van de snelle groei van ’t bedrijf. De omzet in 1905 was 80.000 en er was 21.000 aan spaargelden ingelegd. In 1962 zijn die getallen natuurlijk wel wat ho ger: er was een omzet van 50 miljoen en een spaarinleg van ruim 10 miljoen. Zoals gebruikelijk bij het open stellen van nieuwe nederzettingen van de Raiffeisenbank, werden ook nu weer de nodige woorden gewijd aan de oprichter van dit veelom vattende bankbedrijf, de Duitse burgemeester Raiffeisen, die aan vankelijk alleen de bedoeling had, arme boeren aan geld te helpen. De heer Van der Torren rele veerde o.a. de groei van de Wad- dinxveense Raiffeisenbank, die in 1905 is opgericht, op initiatief van de handelsvereniging „De dracht” aan de Brugweg. De eerste kassier was de heer Van de Weert, het eerste kantoor een koepel ,aan de Zuidkade, later aan de Brugweg, en sinds 1931 aan de Oranjelaan. Vorige week organiseerde de Waddinxveense ijsclub Nooit Ge dacht op de Petteplas tal van aan trekkelijke schaatswedstrijden. Tijdens kortebaanwedstrijden voor jongens eindigde Cor Kroes bij de groep van 12-14 jaar als eerste, gevolgd door Wim Broer en Leen Bron. Bij de jongens van 6-11 jaar toonde Kees Kroes zich de sterkste. De Joode werd twee de, terwijl Hoek de derde prijs in de wacht sleepte. Er waren 32 deel nemers. Bij de meisjes van 6-11 jaar ging Mieke Kessing als eerste over de eindstreep. Joke Schaart legde be slag op de tweede prijs. Agnes de Jong finishte als derde. Bij de meisjes van 12-14 jaar zegevierde letje Janmaat voor Ans je Spek en Erna van Stralen, die met de tweede en derde plaats ge noegen moesten nemen. Aantal deelnemers 32. Ook de ouderen konden elkan ders krachten op de schaats meten. Tijdens kortebaanwedstrijden voor mannen was W. Huizer de snelste en mocht een bedrag van 50, in zijn nortefeuille stoppen. A. van Dijk mocht 30 en P. Versluis f 15 nemen. J. Appel ontving 7,50. opgetreden. Dikkie verklaarde onomwon- wonden, dat hij zekei verdronken was, p.ls Wim hem niet uit het wak had getrokken. Graveland de ouders van Wim nog, dat hij Rillend van de kou natuurlijk zijn beide jongens naar huis gerend, en onmiddellijk door hun moeders in bed ge stopt. Dikkie maakte een beroerde nacht door, maar was de volgende dag weer kiplekker. Wim, zijn was van die een beetje maar heeft [gelukkig geen angst ijs overge- - F K „Socialisme ook voor ons..?” Over dit onderweip heeft de Arjos dinsdag 8 januari j.l. tot laat in de avond gesproken. Nadat mevrouw Van der Wal de verj ha aanwezigen, in het bijzonder de heer P. Lips, gemeenteraadslid (P.v.d.A.). Bert Bezoen vertelde iets over het socialisme in de geschiedenis. De heer Lips hield een praatje over het socialisme van nu. Hij betoogde dat het socialisme niet meer als een religie gezien moet worden. Zij wordt gedreven door het verlangen naar geestelijke vrijheid, gerechtigheid, welvaart en wereldvrede. Geestelijke waarden hebben de voorrang boven de stoffelijke behoeften. Dit in tegen stelling met het oude marxisme. In het socialisme is een krachtig streven naar sociale gerechtigheid. Uit de diskussie kwam naar voren, dat men over de toelaatbaarheid en doelmatigheid der middelen met de spreker van mening verschilde, aan dit streven op zichzelf kan waarde ring niet worden onthouden. Het socialisme van nu, kan voor christendom en christelijk geloof waardering opbrengen, evengoed als zij dat voor humanisme en marxisme kan. Zij kan het zelfs op prijs stellen, mee naar huis werd vierde en Aantal deelnemers 25. Op Oudejaarsdag werden weder om kortebaanwedstrijden voor mannen gehouden. M. Bode uit Zevenhuizen was al zijn tegen standers te vlug af en mocht 60 in ontvangst nemen. W. Huizer uit Waddinxveen was goed voor de tweede plaats 40, terwijl J. de Graaf uit Zevenhuizen beslag leg de op het „brons” 20, A. van Dijk uit Waddinxveen veroverde de vierde prijs 10. Aan de Willem de Zwijgerlaan in de Oranjewijk is dinsdag j.l. het nieuwe bijkantoor van de Coöp. Raiffeisenbank in gebruik gesteld. Een groot aantal genodigden was tevoren bijeengekomen in „Royal”, onder wie de burgemeester, wethouder Venema, een vertegenwoordiger van het hoofdkantoor van de Raiffeisenbank uit Utrecht en de bewoners van de winkelgalerij aan de W. de Zwijgerlaan. Namens bestuur der bank bracht de heer Van der Torren, dank aan de heer Slob en zijn medewerkers voor hun toewijding en ijver. Tot de burgemeester zei hij: „Zorgt u voor de nodige vergunningen voor woningbouw, dan zorgt de bank voor de financiën.” Burgemeester Van der Hooft achtte de opening van dit bijkan toor een zaak van veel belang. „Er zijn nog steeds mensen, die menen niets met een bank uitstaande te moeten hebben, zei hij, „maar dat is een verkeerde opvatting. De bank is in veilige handen en brengt groot gerief aan de bewo ners van de Oranjewijk, en de winkeliers aan de galerij.” Het gebouwtje werd door de burgemeester geopend, die daartoe een sleutel omdraaide en een deur opende. Iedereen toonde zijn bewonde ring voor het mooie en praktische interieur. Een keurige spreek- en wachtkamer met een tweetal boxen zullen het zakendoen zeer vergemakkelijken. In „Royal” sprak de heer Oost- veen een woord van waardering tot het bestuur van de bank en overhandigde een gekleurde ets met de beeltenis van F. N. Raiffei sen. Namens de bewoners van de Ons bericht in het vorige num mer van het Weekblad over de „brand” bij Van Stijn blijkt op een misverstand te berusten. Het is ons gebleken, dat de brandweer alleen werd gewaar schuwd uit voorzorg, aangezien er een mankement was opgetreden in het automatisch voedingsappa- raat van de stoomketel, wat resul teerde in een te lage waterstand. Daarom moest het kolenvuur uit de ketel worden gehaald en we gens aanwezigheid van veel brand baar materiaal, werd een beroep op de brandweer gedaan. Geluk kig behoefde deze niet in actie te komen. en daarin het voedsel gooien. Kleingesneden aardappelschillen zijn hiervoor zeer geschikt en op de inleveradressen van de gemeen telijke dienst van beplanting en de jeugdnatuurwacht zal men ze graag ontvangen. Verder zijn (vooral welkom: stukjes brood (vooral kleingesneden!), aaneengeregen pinda’s, spekzwoer, rotte appelen en harde stukken vet. Voorlopig, zolang de vorst blijft aanhouden, is er nooit ge noeg. Bedenk, dat de vogels nu enkele uitwijkmogelijkheid V- Zaterdag 19 januari aanstaande hoopt H.K.H. prinses Mar griet twintig jaar te worden. Uiteraard verheugt, het gehele Nederlandse volk zich op deze dag, maar in het bijzonder zal het de Nederlandse koopvaardij zijn voor wie het een speciale dag is, want H.K.H. prinses Margriet is het petekind van onze koopvaardij. Als zodanig werd zij aangenomen door onze vrije koopvaardij in de oorlog, toen zij ver van het vaderland op 19 januari 1943 werd geboren in Canada.

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 1