Stemmen staakten bij kwesties (over) subsidie en bouwvergunning I Belangrijk jaar voor de vrijwillige brandweer Nieuwjaarsrede van de burgemeester De Langdurige Raadsvergadering haar 25e verjaardag Nieuwe zaadstrooier nieuwe 500 Twentsche Bank Jaarvergadering CNV-af delingen sneeuwploeg en nieuwe vuilnis-emmers Voor f 75.000 brandschade Uw financiële raadsman WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 31 JAN. 1963. PAGINA 2 - - i PAL Zuidel. Kantoor Waddinxveen, Kerkweg 224. Telefoon 3091- GLADHEID IN DE POLDER Moeilijke tijd voor de veeboer VERBOUWING BROUWER KABELNET SUBSIDIES PRIKROL KOLEN ZES-ZES (Vervolg van pagina 1) Teveel aanrijdingen Harder werken Grootwinkelbedrijf de Advertentie (Foto Sjaak Noteboom) IMOOO4OOC x»ooooo<i Wat de veehouderij betreft, deze maakt een moeilijke tijd door. Het koude voorjaar bracht grote onkos ten mee door de grote voeder- rekeningen. De groei van bet gras dus b.v. waakhonden, voortaan ge steld op 12. De raad had in oktober besloten, deze belasting op 12.50 te stel len, doch dit moest gewijzigd wor den omdat de minister van bin nenlandse zaken bezwaren had ge maakt. Lang en uitvoerig werd gespro ken over het beroep, dat de heer A. Brouwer had aangetekend tegen de weigering van B. en W. van ’n vergunning voor de verbouw van Het volgende punt betrof de ver betering van het kabelnet Dorps- straat-Noordeinde en de raad be- Het volgende punt behelsde een aantal verzoeken om subsidie die bijna allen werden toegekend, be halve een verzoek van de bond van Mobilisatie-invaliden en de stich ting „De Nederlandse Soldaat” te Drachten om een subsidie van 2 cent per inwoner ten behoeve van de stichting van een nationaal mo nument te Drachten. Lang en breed werd, evenals vo rige jaren, ook nu weer gesproken over het al of niet toekennen van een subsidie aan de Stichting Mili taire Tehuizen van het Humanis tisch Thuisfront. Voor het eerst sprak een lid van de KVP-fractie zich uit voor een toekenning van subsidie. De heer Van Oosten toonde zich bereid om een symbolisch bedrag aan deze stichting te geven. ,,A1 zijn we het niet eens met de overtuigingen van deze stichting, het is toch wel iets meer dan 'de BB-cultus of het voetbaltotemik- me”, zo vond hij, waarop de bur gemeester uitdrukkelijk wenste vast te stellen" U bedoelt toch wel de filmster?” De heer Huizer toonde zich vier kant tegen het Humanistisch Ver bond, omdat dit volgens hem tegen de christelijke beginselen indruist. „Dit verzoek is zeker ingediend onder het motto „De aanhouder wint” zo vond de heer Kooijman," maar hieraan toegeven is onmoge lijk voor iemand die de naam van christen draagt. U weet toch wel, voorzitter, wat de naam S.G.P. be tekent? Dat is toch immers Staat Gedurig Pal!" De Henegouwerweg blijft zijn tol van het wegverkeer eisen, met sombere regel maat. Er blijven auto's op parkeren, er blijven andere auto's tegen die geparkeerde aanbotsen en het ziet er niet naar uit dat er ook maar iets aan deze situatie wordt ge daan. Men legt zich bij de situatie neer, zeggend: „Moe ten ze maar niet zo hard rij den. Tijdens de rondvraag ontwikkel de zich tussen de burgemeester en de heer Slob een discussie wie ver antwoordelijk is koor de bestrij ding van de gladheid op de polder wegen, de gemeente of de polder besturen. De burgemeester stelde dat de gemeente wel zorg wil dra gen voor het sneeuwruimen en be strooien op deze wegen, maar dat de polderbesturen dan later de re kening kunnen verwachten. De heer Slob was de mening toege daan dat de gemeente ook de fi nanciële kant hiervan op zich moet nemen, waarop de burgemeester verklaarde dat, wanneer er geen overeenstemming met de polderbe sturen kon worden bereikt, hij de kwestie bij de Kroon .aanhangig zou maken om een officiële uit spraak uit te lokken. In totaal werd in 1962 20 maal geoefend, waarvan 5 maal door ploeg II, 11 maal door de gezamenlijke ploegen I en II, een oefening met 3 spuiten bij de gasfabriek, een nacht- oefening in B.B.-verband te Schoon hoven en de oefening op het Kon. Wilhelminaplein gezamenlijk met de B.B. i.v.m. de militaire oefeningen in Waddinxveen. De aanschaf van een z.g. prikrol leverde veel stof tot discussie op en vele raadsleden konden aan vankelijk niet de noodzaak hier van inzien. De z.g. grondverluch- tingsmachine zou op de sportvel den de bovenlaag van de grasmat luchtig houden, zodat zand en lucht gemakelijker kunnen toetre den. De voorzitter verklaarde dat deskundigen echter dit apparaat noodzakelijk achtten voor een goe de toestand van de grasmat, zodat tenslote de raad overstag ging en besloot deze aankoop van 850, te doen, nadat mevrouw van der Torren en de heer Uitbeijerse uit drukkelijk hadden tegengestemd. Verder werd besloten tot de aan koop van een motor-sproeimachine voor 2.450. Deze machine is be doeld voor onkruidbespuiting op gazons, bij laanbomen, op straten en pleinen, aan slootkanten en op sportvelden. Ook werd besloten tot het aan gaan van een lening van de Bank voor Nederlandse gemeenten van 165.000. Wat de hondenbelasting betreft, deze werd voor honden, die niet voor genoegen worden gehouden, rpiJDENS DE LANGDURIGE raadsvergadering, die vorige week donder- I dag werd gehouden en die pas na middernacht eindigde, bestonden de moeilijke punten uit het al of niet toekennen van een subsidie aan het Humanistisch Thuisfront en het beroep van de heer A. Brouwer tegen het besluit van B. en W. hem geen bouwvergunning toe te kennen. In beide gevallen staakten echter de stemmen zodat de beslissing hierover in een volgende vergadering zal vallen. De eerste daad van de raad in dit nieuwe jaar was het beschik baar stellen van een krediet van 3.950 voor de aankoop van 500 nieuwe uniforme vuilnisemmers. Na het uitspreken van zijn er kentelijkheid aan de sneeuwrui mers van de gemeente die de af gelopen weken veel en zwaar werk verzet hebben besloot de raad unaniem, dat het materieel dan ook niets te wensen over moest la ten en trok 5.100 uit voor een nieuwe zandstrooier en een sneeuw Ploeg. De verlichting in de Theo Thijs- senschool bleek niet aan de mini mumeisen te voldoen. In vijf loka len zullen nu in totaal 31 dubbele TL-armaturen worden geplaatst, waarvoor de raad 3.000 beschik baar stelde. Ook ging de raad accoord met het voorstel om enige veranderin gen aan te brengen bij de algeme ne begraafplaats. De inrij hekken en een deel van het hekwerk langs de Kerkweg komen te vervallen en er komt een hekje bij het voetpad langs de oostzijde. De kosten wor den geraamd op 6.850. Dinsdagavond 22 januari hielden de afdelingen van het CNV hun feestelijke jaarvergadering. De voorzitter van de Chr. Bestuurs- bond, de heer C. H. de Vries, open de deze avond met de woorden vanavond eens niet te klagen en alles wat voorbij is te laten rusten, maar met nieuwe moed het nieuwe jaar dat voor ons ligt in te gaan. Hij wilde de woorden CNV, wat Christelijk Nationaal Vakverbond betekent, omzetten in de woorden Christus Na Volgen, en wie dan Christus wil navolgen, mag op een gezegend arbeidsjaar rekenen. Namens het hoofdbestuur was de heer De Hartog aanwezig. Hij ver telde dat wie Christus n,a wil vol gen ook zeker kan zijn, dat zijn weg niet gemakkelijk zal zijn. Want er is heel veel arbeid te verrichten op elk levensterrein, maar wie het goed doet, zal slagen. Ook de heer Kooistra van de Prot. Chr. Spaarbank was aanwezig Op deze avond is er in Waddinx veen een nieuwe Prot. Chr. Spaar bank in het leven geroepen en ge ïnstalleerd. De eerste spaarbank boekjes werden ook uitgereikt, en wel aan Hans Tanis en de mannen vereniging. Hèt nieuwe correspon dentschap wordt waargenomen door mevr. Roos-Krabbendam, Juliana- straat 8 en C. H. de Vries. Iedere vrijdagavond houdt men zitting in Julianastraat 8 van 9.30 tot 21.00 uur. Ook „Werkende Jeugd” kreeg 'n nieuwe jeugdleider, de heer Molen dijk. Als vanouds was de toneelgroep T.O.G. present om deze feestavond verder te vullen met het toneel stuk: „De nieuwe veearts”, dat bi- zonder in de smaak viel en prima gebracht werd (hoewel er drie de- putanten in mee speelden en wel mej. L. Vink, mej. A. Groen en P. Hoogendoorn). Allen, die het de moeite waard hadden gevonden om te komen kunnen terugzien op een zeer goed verzorgde en ge slaagde avond. De oudjes werden fijn van huis afgehaald, zodat ook zij konden meegenieten. De heer Van der Roovaart (CHU) liet een heel ander geluid horen. „Humanisme is realiteit al steun ik haar niet. Het niet toeken nen van subsidie is een machtsmid del. Ik betreur het humanisme, toch kan ik als christen hun deze steun van de overheid niet ont houden.” Alle fracties bliezen hun partijtje mee in dit iqder jaar weer trouw terugkerende stuk. Een voorstander toonde zich de heer Lins (de rechten van de minder heid moeten gerespecteerd worden) evenals mevrouw van der Torren (verheugd over de opinieverande- ring van de K.V.P.) Zij frilde ech ter de voorgestelde subsidie van 5.verhoogd zien tot f 50. „Dit is in overeenstemming met de subsidies die andere militaire te huizen ontvangen.” zo zei zij. Wethouder Venema, die zich niet had aangesloten bij het voorstel van B. en W. kon als christen het Humanistisch werk niet steunen. „Dan zou ik tegen mijn eigen ge weten moeten ingaan”. Tenslotte de burgemeester: De overheid is niet gerechtigd om te discrimineren, en u zit hier als overheid. In de Tweede Kamer is deze subsidie wel met overgrote meerderheid gegeven. In Waddinx veen nemen wij een te afwijzende houding aan tegen andersdenken den. U mag het als kerk doen, maar hier bent u overheid. De stemming kon geen oplossihg brengen want de uitslag was zes tegen zes, zodat de kwestie ditmaal niet tot het volgend jaar, maar tot de volgende raadsziting werd uit gesteld. sloot hiervoor een krediet van 12.000 beschikbaar te stellen. De centrale verwarmingsketel, waarmee de beide gashouders ver warmd worden is zondag 23 de cember j.l. gesprongen. De raad be sloot f 26.500 uit te trekken voor de aankoop van een nieuwe instal latie. pimiiiiiiiimiiiiiiHMiiiMiiiiiiiiBiiiiiiiimiiHMiiiuiiHiiiiiiiiaum zijn pakhuis. De welstandscommissie van het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland had B. en W. gead viseerd, de vergunning te weige ren. Ook volgens de Bouwverorde ning der gemeente Waddinxveen voldoet het bestaande gebouw nu al reeds niet aan de voorgeschreven bepalingen. Bovendien, zo luidt de mening van B. en W. heeft de ver bouwing tot doel een winkel an nex magazijn tot stand te brengen, zodat de eigenlijke bestemming van het gebouw geheel verandert. Juist nu de plannen voor de sane ring van de Nesse zo ver gevor derd zijn moet het aanzicht van de bebouwing zo gaaf mogelijk blij ven, zo luidde de mening van B. en W. en het college raadde de raad om dit standpunt te volgen en dus ook de bouwvergunning te weigeren. De burgemeester uitte verder zijn verwondering over het feit, dat de architect nooit eens was komen praten over de mogelijkhe den van een tussenweg. De heer Noordam maakte zich bezorgd over de Waddinxveense kolenbevoorrading en vroeg zich af of de gemeente hier de helpen de hand zou bieden. De burgemees ter was van mening, dat wanneer de nood werkelijk zou gaan drin gen, de gemeente hierin wel een taak zou krijgen. De heer Lips zou graag zien dat de waardering voor de sneeuwrui mers niet alleen in woorden werd uitgedrukt waarop de voorzitter antwoordde dat de minister hier voor voorschriften moet geven. Op een andere vraag van de heer Lips, die zich ongerust toonde over het ontbreken van een behoorlijk verwarmd vertrek voor het perso neel op de begraafplaats meende de burgemeester, dat er voor de korte tijden die deze mensen er moeten doorbrengen een redelijk onderkomen aanwezig is. Pas om half een ’s nachts was de raadsvergadering, waarbij de he ren Ververs, Van Gent en Mol af wezig waren, teneinde. handen hebben kan leiden tot het machtsmisbruik, zo zei hij en hij benadrukte de noodzaak van be heersing en samenspel. In een woord tot de middenstand raadde de burgemeester om een vrije zaterdagmiddag mogelijk te maken. „Ik weet dat velen het niet met mij eens zijn en bang zijn voor de dood in de pot in ons dorp, maar zij vergeten dat het leven alleen maar verplaatst wordt van de winkelbuurten naar de recre atiegebieden. Het jaar 1962 is voor de brandweer in vele opzichten een belangrijk jaar geweest, zo blijkt uit het jaarverslag, dat nu reeds verscheen. Zo werd het materieel o.a. uitgebreid met de nieuwe gecombineerde DAF- autospuit met hoge en lage druk, waarmee in de loop van het jaar reeds enkele malen met succes kon worden geblust. In de personeelsbezetting kwamen belangrijke wijzigingen tot stand, o.a. door het afscheid van de commandant H. Schutte. Het aantal malen brandalarm steeg in 1962 tot 26 (20 in 1961), terwijl ook het aantal gevallen van hulpverlening steeg tot 7. Verschillende cursussen werden afgerond of begonnen. Geoefend werd in totaal 20 maal, waarvan 4 maal in groter verband, terwijl 4 maal aan défilés werd deelgenomen. De raad wijdde vele woorden aan de zaak en voorstanders van een bouwvergunning bleken mevr, van der Torren, en de heren Hui zer, Kooijman, Uitbeijerse, Lips en Slob. Tenslotte trachtte men er via een stemming uit te komen doch de uitkomst was zes tegen zes zodat de beslissing nog niet kan vallen. Over de vaststelling van de uit breidingsplannen „Bloemendaal”, een vervolg van de Raadszitting van 22 november toen de beslissing werd uitgesteld, liepen de menin gen uiteen. Het ging over het ge bied dat in verband met de grens wijziging zal overgaan naar de ge meente Gouda. De heer van Oosten meende dat de raad in principe al had toegestemd deze plannen te volgen en hij vond dat de gemeen te Gouda voldoende aandacht had geschonken aan de bezwaarschrif ten die hier tegenin waren ge bracht. De heer Uitbeijerse daaren tegen toonde zich zeer teleurgesteld over de manier, waarop een aan tal ingezetenen door het gemeente bestuur wordt behandeld wanneer de plannen worden vastgesteld, wat tenslotte inderdaad per stem ming gebeurde. Mevrouw van der Torren en de heren Huizer en Kooijman waren tegen, terwijl de heer Uitbeijerse zich van stemming moest onthouden, De laatste punten, een voorstel tot het aanvragen van een aanvul lende bijdrage uit het gemeente fonds en een voorstel tot ruiling van enige stukken grond langs de Gouwe met de provincie, werden vlot aanvaard. brand was gemeld en alaam was ge maakt, voor: het verlenen van E.H. B.O.; het leegpompen van een kelder; het peilen van een hooiberg; assisten tie bij een oliekachel; een in brand geraakte bromfiets; een af gewaaid luik op een flat; en voor het onder water zetten van een ijsbaan. Een bestelauto was vorige week langs de Gouwe ge parkeerd. Uit de richting Waddinxveen naderde een vrachtauto met oplegger, die de stilstaande bestelauo plotseling opmerkte en rem de. Hierbij bleef de aanhan ger doorgaan, waardoor de combinatie ging slippen. Met volle kracht botste de com binatie tegen een vrachtwa gen, die uit de tegengestel de richting naderde. Er was grote schade. De vrachtwa gen met oplegger werd be stuurd door de heer S.P.S. uit Reeuwijk. De vrachtwa gen, die uit Gouda kwam, werd bestuurd door de heer J.B. uit Waddinxveen. iiwiiwniaiOliijiiiiiiiiiiiiiiioiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiin in de zomer was maar matig., zodat van voorraadvorming we.inig te recht kwam. Gevolg was een grote veeafzet tegen de tijd dat de bees ten naar sta! moesten, wat over- vobf» markten tot gevolg had, waardoor de prijzen daalden. In de akkerbouw waren daarentegen de opbrengsten zeer goed, evenals de resultaten van de tuinbouw. „Met de vestiging van de veiling in Waddinxveen zal de tuinbouw ongetwijfeld een der belangrijkste middelen van bestaan kunnen vin den, vooral wanneer het uitbrei dingsplan in de Zuidplaspolder tot ontwikkeling komt.” Het architectenbureau P. D. Stuurman is druk bezig met het uitwerken van de plannen van het nieuwe raadhuis. De Chr. Openbare uitleenbibliotheek blijkt in een grote behoefte te voorzien. Het is geen uitzondering als er vijftig boeken of meer per uur worden uitgeleend. Met de beste wensen aan de raad voor een voorspoedig en ge zegend 1963 besloot de burgemees ter zijn Nieuwjaarsrede, die een uur in beslag nam en die vooraf ging aan de raadsvergadering. De Gereformeerde kerk, zo deel de de burgemeester mee, heeft samen met de gereformeerde en de christelijk gereformeerde kerken uit Gouda een stichting voor maat schappelijk werk opgericht. Binnen kort is de benoeming van een maat schappelijk werkster te verwach ten. De burgemeester verheugde zich erover dat de gemeentelijke maatschappelijk werkster, mej. Van Drimmelen, hierdoor enige ver lichting van haar taak tegemoet kan zien, doch hii merkte bezorgd op dat het voor de gemeente weer een aanvraag om subsidie en dus een nog groter tekort op de be groting betekent. In 1962 vonden er in Waddinx veen 229 aanrijdingen plaats. „Dit is te erg en wijst op grote onvoor zichtigheid,” aldus de burgemees ter, die een beroep deed op allen die aan het verkeer deelnemen om vooral in het dorp rustiger en be wuster te rijden. Na een woord van lof voor de brandweer, die 26 keer werd gea larmeerd en voor de BB, die thans 85 geoefende leden telt, wees de burgemeester op de noodzaak van meerdere uitvalswegen van Wad dinxveen. Een nieuwe weg langs de Tweede Bloksweg naar Rijks weg 12 is dringend noodzakelijk, de nlannen van de provincie voor een weg over of langs de winterdijk zijn in behandeling. Met de vijfdaagse werkweek, heeft men niet kunnen bereiken dat de produktie gelijk bleef,” zo zei de burgemeester over het on derwerp industrie, handel en nij verheid. Het was hem opgevallen dat Nederlandse bedrijven met ves tigingen in het buitenland daar goedkoper kunnen werken ondanks het feit dat daar de lonen 20% hoger liggen. „Dit kan naar mijn mening alleen door een grotere produktie, dus door harder en beter werken. Ik zou de onder nemers en de werknemers eens willen aanraden meer te doen aan mentale training. Met loonsverho gingen, gratificaties en kerstpak ketten is het niet te bereiken, maar naar mijn oordeel wel met samen praten, elkaar mentaal trainen. Het gaat er maar om of ook deze gemeente met z'n industrieel kli maat zijn kansen wil grijpen.” De burgemeester noemde een drietal Waddinxveense industrieën, die elders filialen stichten wegens gebrek aan werknemers en hij betreurde het dat Waddinxveen geen nijverheidsscholen bezit. Voor de middenstand is het een zeer goed jaar geweest. De burge meester sprak als zijn mening uit dat nu de tijd aangebroken is ook aan het groot winkelbedrijf de kans te bieden zich in Waddinx veen te vestigen, omdat dit, vol gens zijn oordeel, het houden van de koopkracht in eigen gemeente nog meer in de hand zou werken. In verband met de sanering liet de burgemeester een waarschu wend geluid horen. Door de sane ring is ontegenzeggelijk een zekere machtspositie verworven ten op zichte van de klant. De macht in Deelgenomen werd aan 2 wed strijden n.L: de Provinciale wedstrijd te Gouda op 16 juni 1962 waar de ploeg een 7e plaats wist te veroveren bij 15 deelnemers (in 1961 een 9e plaats bij 15 deelnemers); de brand- weerwedstrijd Tien Gemeenten te Zevenhuizen op 6 oktober 1962, waar een 8e plaats werd inigenomen (vorig jaar 4e plaats). In totaal werd 26 maal alarm ge maakt waarvan: 3 maal voor loos alarm of niets te doen; 5 maal voor schoorsteenbrand; 8 maal voor bin nenbranden; 8 maal voor onbeteke nende brandjes; 2 maal voor uitslaan de branden (Zuidelijke Dwarsweg, landbouwschuur Vemooy en Dwarsweg schuur, woning). De totale schade bij deze branden ontstaan wordt geraamd op rond f 75.000,-. In 7 gevallen werd de hulp van dë brandweer ingeroepen, zonder dat er

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 2