Vissen krijgen lucht I Burgemeester bij de Kroon in beroep tegen het raadsbesluit inzake uitbreiding Brouwer via zware compressor r Onafhankelijk nieuwsblad Vrolijk begin Ik VERSCHIJNT ELKE DONDERDAG I Weer harde woorden tijdens laatste Raadsvergadering Schilders willen ’t werk vroeger aan Burgemeester: „Uheeft de wet verkracht Raadslid Lips: Motiveren, niet béweren” j 1 Boud Houten school P. UPS „motiveren' MEVR. V. D. TORREN .subsidie afgestemd" Schoolgrens Veilinggebouw komt er Uitkering wegens kou Vreemde zaak Subsidie Z MAANDAG 18 FEBRUARI 1963 Weekblad voor Waddinxveen DONDERDAG 14 FEBRUARI 1963 18e JAARGANG - Nr. 919 gehouden was r/ L- Dan stelt mevr. Van der Torren echter voor, om er een echte sub sidie van te maken, en wel van 50,Dit voorstel wordt door de rest van de raad niet voldoende ondersteund. Zelfs de P.v.d.A. wil de VVD geen steun geven, maar acht een symbolische bijdrage van 5,voldoende. Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen Het voorstel, om de schoolgrens te verleggen, werd verdaagd. Dit gebeurde op verzoek van de heer Ververs, die nog geen tijd had kun nen vinden, deze zaak goed te be studeren. De eerst volgende raads vergadering (28 febr. a.s.) zal dit punt op de agenda hebben. Een nieuwe winkelsluitingsver- ordening, waarin de reeds van kracht zijnde bepalingen zijn sa mengevat, werd door de raad aan genomen, met het verzoek ,aan B. en W., de winkeliers te verzoeken, de sluitingsmiddag voor alle be treffende winkels te zetten op de woensdagmiddag. Een aantal zaken moeten nu op maandagochtend gesloten zijn. De voorzitter stelde in het vooruitzicht, over dit onderwerp met de midden- standsvereniging besprekingen te zullen beginnen. Aangezien de vergunning van ’n permanent schoolgebouw er nog steeds niet is, zal er in Waddinx veen weer een houten school bij komen, aan de Prins Alexander- straat. B. en W. stelden dan ook voor, een bedrag van 143,000 ter beschikking te stellen, wel voorstel met algemene stemmen werd aan genomen. dan zou het 8-5 voor Brouwer zijn geworden. Min of meer gemotiveerd vertelt de voorzitter de raadsleden, dat dit besluit een diepe teleurstelling voor hem is. „U heeft hiermee de wet verkracht,” zo klinkt het zelfs, „en nu kan alleen nog de hoogste auto riteit, de Kroon, Hare Majesteit de Koningin, dit onwettige besluit nog vernietigen.” Het begint allemaal erg vrolijk: de burgemeester feliciteert raads lid Mol met de geboorte van diens tweede dochter en de heer Uitbeij- erse stelt voor, dat er namens de raad zelfs een geschenk naar mevr. Mol zal worden gestuurd. Niemand is tegen dit voorstel. ding neemt de tweede behandeling van de subsidie-aanvraag van het Humanistisch Thuisfront. Door de afwezigheid van drie raadsleden staakten tijdens de vorige raads vergadering de stemmen. Nu tekent zich de situatie duidelijker af. De heer Mol maakt kenbaar, dat hij van steun aan de militaire tehuizen van de humanisten veel goeds ver wacht en de heer Kooyman geeft nog even commentaar op het inge zonden stuk in het Weekblad voor Waddinxveen van sergeant Hey, die eveneens vóór subsidie was. De heer Kooyman: „Deze brief bevestigd wat ik al eerder gezegd heb, n.l. dat die hele subsidieaan vraag een propaganda-stunt is van het Humanistisch Verbond, het Ver bond dat er van uit gaat dat er geen God bestaat.” Dan moet de raad opnieuw stem men over het beroep van manufac turier Brouwer tegen het besluit van B. en W. om een bouwvergun ning te weigeren. Er is een beetje geharrewar over de manier van stemmen: voor of tegen het besluit van B. en W. of voor en tegen het beroep van Brouwer? De voorzit ter komt er even niet meer uit en dan stelt mr. H. T. van Schaik voor om heel gewoon „Voor of tegen Brouwer” te stemmen. Dat is zon der meer duidelijk. Schriftelijk hoeft het blijkbaar niet, en de voor zitter gaat het hele rijtje snel af. Het wordt een dubbeltje op zijn kant. De VVD-fractie is verdeeld, want mevr. Van der Torren stemt vóór, terwijl de heer Mol tegen Brouwer stemt. Met 8 stemmen vóór en 7 tegen besluit de raad (incluis de beide wethouders, die uiteraard tegen zijnvóór de heer Brouwer. Zouden, wat volgens enkele van de raadsleden logisch is, de wet houders niet hebben meegestemd, Dan laat de voorzitter de raad stemmen over het voorstel van B. en W.: de symbolische bijdrage van 5—, Nü zijn de beide leden van de VVD-fractie tégenwant zij re deneren: „Als het geen echte sub sidie kan worden, dan maar hele maal niets Nu gaan er van de 9 vóór-stem- men 2 stemmen af, en dus wordt het voorstel van B. en W., door het tegenstemmen van de VVD af gestemd met 7 voor en 8 tegen. De voorzitter kon de raad mede delen, dat Gedeputeerde Staten telefonisch hebben doen weten, dat er bij nader inzien geen bezwaren meer zijn tegen de bouw van de veiling in Waddinxveen. Dit ge- De raad besloot om aan gemeente personeel, dat in de afgelopen kou- deperiode buiten heeft moeten wer ken, een extra uitkering van 35,- ineens te verstrekken. Dit betekent een totaal bedrag van 2.510,waarbij de belasting is inbegrepen. Bovendien stelde de raad 7350 beschikbaar voor aanschaf van een (reeds gekochte opbreekma- chine voor openbare werken, die juist in deze tijd zo veel graafwerk moet verrichten. Het materiaal van de brandweer werd uitgebreid met een ketting zaag, waarmee snel gaten in het ijs kunnen worden gezaagd, z.g. Het bedrijfschap Schildersbedrijf zal het publiek door middel van een speciale aktie gaan voorlichten over het nut van vroeg op de dag beginnend schilderwerk. De aktie staat in verband met de vijfdaagse werkweek en de daaruit voort vloeiende noodzaak tot opvoering van de produktiviteit in het schil dersbedrijf. Zij is vooral gericht op het schilderen binnenshuis. rpWEE ONDERWERPEN in de jongste raadsvergadering hebben de 1 gemoederen weer fors in beweging gebracht. Het publiek, dat in grote getale was komen luisteren, heeft verbaasd kennis genomen van de verhitte discussies over de weigering van B. en W. van de uitbreiding van de zaak van Brouwer en het toekennen van een subsidie van 5, aan het Humanistisch Thuisfront. In het eerste geval keurde de raad het beleid van B. en W. af, in het tweede geval, hoe paradoxaal het ook mag klinken, was het de VVD die deze voorgestelde subsidie onmogelijk maakte. De heer Van Gent had tevoren al vastgesteld, dat hij het een zeer vreemde zaak vond, dat de wet houders mochten meestemmen, maar volgens de voorzitter is dit geheel volgens de wet. De P.v.d.A. uit vóór subsidie. Wat gij niet wilt motiveert het „voor Brouwer zijn - met de opmerking, dat de weige ring van deze vergunning niet voortvloeit uit de door de raad eerder vastgestelde bouwverorde ning en dat het oordeel van „Stad en Landschap van Zuid-Holland”, welke instantie over deze kwestie rapporteerde, subjectief en niet objectief is. De voorzitter: „U moet dat zo niet zeggen. U moet alleen zeggen of B. en W. de wet goed hebben toegepast. Over iets anders heeft de raad nu niet te oordelen. Hebben wij artikelen uit de bouwverorde ning overtreden? Daar gaat het om De heer Van Gent: „De fractie meent inderdaad, dat de verorde ning niet juist is toegepast.” De heer Mol wenst kenbaar te maken, dat volgens deze verorde ning wel goed is toegepast. Hij doet dit, aangezien hij zijn stand punt de vorige maal wegens af wezigheid niet onder woorden heeft kunnen brengen. Mevr. Van der Torren stemt vóór Brouwer. Een wel zeer onverwachte wen- Abonnement per kwartaal fl.~ bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur dat u geschiedt....” citeert hij. „Als overheid moet ik zeggen, dat het Humanistisch Thuisfront recht heeft op onze hulp, evengoed als de Christelijke- en R.K.-tehuizen. Het principe-voorstel voor sub- sidie-verlening aan het Humanis tisch Thuisfront komt er tenslotte door met 9 tegen 6 stemmen. De vorige maal afwezige drie raads leden stemden dus vóór. TTET VREEMDE feit heeft zich jTI voorgedaan, dat de door B. en W. voorgestelde symbolische subsidie aan het Humanistisch Thuisfront er niet doorgekomen is, doordat de VVD tegenstemde Velen hebben zich over deze gang van zaken verbaasd. Toch had het gemakkelijk anders kunnen lopen. Toen het principe- voorstel eenmaal met negen voor en zes tegen was aangenomen, stel de de VVD voor, er nu maar met een „echte subsidie” van te maken, van minstens 50,Dit voorstel werd niet voldoende ondersteund. Ook niet door de PvdA, waarvan men dit toch eigenlijk wel had mogen verwachten. Toen nu over de toekenning van de door B. en W. voorgestelde 5,subsidie moest worden gestemd, was de VVD tegen, omdat deze partij lie ver niets wilde geven, dan een „fooi”. Van de negen voorstem mers gingen er nu dus twee af, en met zeven tegen acht werd het voorstel afgestemd. Hoewel het jammer is, dat de PvdA de moed niet kon opbren gen om dit toch heel reële voor stel van de VVD te volgen, kun nen wij uit deze gang van zaken toch één ding concluderen: er gaat een andere wind blazen in Wad dinxveen. Dit is o.i. de eerste maal, dat van de verjonging in de raad in de praktijk iets blijkt. Wij nemen ;dan ook aan, dat wanneer B. en W. volgend jaar voorstellen het Humanistisch Thuisfront een subsidie te geven, die gelijk is, aan die de andere militaire tehuizen ontvangen, dit voorstel door de meerderheid van de raad zal worden ondersteund. Wij geloven zelfs, dat indien B. en W. niet met het principe-voor- In het water van Het Weegje hebben de vissen ook groot tekort aan zuurstof, voor al nu de dooi begint. De mannen van de plantsoenendienst zijn dan ook ijverig bezig, overal bijten te hakken, om de vissen in hun benauwenis weer wat lucht te geven. Het is een zwaar karwei, want het ijs is op sommige plaatsen bijna een halve meter dik. Dat het veel moeite kost, deze zware schotsen uit het water te lichten, blijkt duidelijk uit de foto. Bij de brag in de rijksweg over de Gouwe heeft men enige dagen geleden een zware compressor neergezet, die dag en nacht grote hoeveelheden zuivere lucht onder water pompt. Dit is voor de vissen in de Gouwe, die het toch al niet zo best hebben, een hele verademing, want het blijkt, dat vooral met dooiweer het zuurstof gehalte van het water onder een ijslaag schrikbarend terugloopt. Om vele duizenden vissen van een verstikkingsdood te red den, heeft men niet alleen vele bijten gehakt, maar op vele plaatsen ook voor extra lucht-toevoer gezorgd. Het is een praktische en weinig tijdrovende methode. (Foto’s Sjaak Noteboom) De vijfdaagse werkweek heeft met zich meegebracht, dat per dag meer uren gewerkt moeten wor den en dat dientengevolge de schil der zijn werk vroeger moet begin nen. Dat is bij opdrachten van bin- nenschilderwerk voor partikulieren niet altijd mogelijk gebleken, om dat het de huisvrouw niet altijd gelegen komt de schilder zo vroeg te ontvangen. Daardoor ontstaan voor het bedrijf onwerkzame uren en wordt in het algemeen duurder schilderwerk in de hand gewerkt. Ombuiging van deze tendens is dus zowel in het belang van konsument als van schildersbedrijf. Dit vindt de heer Mol nogal erg boud gesproken: „De jongeren gaan naar humanistische tehuizen, om dat zij daar gelegenheid hebben voor handenarbeid en zaaltjes om te kunnen studeren. Er heerst in de tehuizen van de humanisten de duidelijke regel, dat er absoluut geen invloed wordt uitgeoefend op de godsdienstige overtuiging van de bezoekers,” zo zegt hij. Ook de voorzitter spreekt zich T|E VORIGE week Lz raadsvergadering was weer eens op z’n ouderwets Waddinx- veens. Bijna waren, wij al gaan denken, dat men elkaar in deze nieuwe raad nu wel gevonden had, of daar barstte de bom weer losEr klonk een uitspraak als „De wet is verkracht” en er werd geroepen, dat men dat niet moet BEWEREN, maar MOTIVEREN. Waarop de voorzitter van de Wad- dinxveense raad vaststelde, dat ’n ambtenaar toch beter zou moe ten weten. Dit nu vonden wij van deze hele, toch al aanvechtbare situatie, het meest pijnlijk. Volgens ons heeft het raadslidmaatschap n.l. niets te maken met de betrekking, waar mee men in de maatschappij zijn brood verdient. Hoe zeer men het in de raad vaak ook met elkaar oneens is, het persoonlijke blijft daar altijd buiten. Wij hopen dat men, ook in de hitte van een politieke schermut seling, het persoonlijke van het za- kelijk-politieke zal weten te schei den. Dat vonden wij altijd al een goede gewoonte in Waddinxveen, die we in ons dorp maar moesten behouden. Voor het snel schoonmaken van bevroren gasleidingen werd geld beschikbaar gesteld voor een zuig- persketel. een subsidie van 50,hadden voorgesteld, dit voorstel zou zijn l zes. polder. De raad besloot daarop het beroep bij de Kroon tegen de vroe gere afwijzende beslissing van G.S. in te trekken. Bij de invoering van de vijf daagse werkweek is de aanvangs tijd in het schildersbedrijf verscho- z.uu ven van acht uur naar half acht. I aangenomen. Met negen tegen NS

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 1