Brandweer vocht tegen overmacht Laaiende vuurzee maakt meubelfabriek ruïne van voor over DERM i Grote belangstelling expositie van de Goudse kunstschilder G. ’t Hart Voorwaarts gaf geslaagd jaarlijks concert i Valkenier Dijkstra sprak over zijn hobby i nieuwsblad Onafhankelijk In zaaltje van kunststichting Zeven stralen I VERSCHIJNT ELKE DONDERDAG Veilig gebruik Waddinxveense vrijwillige brandweer was het eerste op Moordrechts grondgebied Vader zag zijn dochter terug t Oorzaak onbekend 1 POEDER•ZALP>OUt«ZE£P I Altijd gaaf huidje Brandbijten Kurkdroog hout (Advertentie) Lof over brandweer Tien uren blussen - k l', Koude handen Dank zij samenwerking Hopeloze strijd Weekblad voor Waddinxveen j 18e JAARGANG - Nr. 921 DONDERDAG 28 FEBRUARI 1963 petroleum-vaten, Advertentie Behulpzame handen hebben in middels enkele bijten in het bijna tot op de bodem dichtgevroren ka naal gehakt. Wel is de afstand tot de brandende fabriek 125 meter, zodat veel slangen nodig zijn, om bij de brand te komen. Om half elf is de strijd tegen het vuur in volle gang. Honderden nieuwsgierigen staan zwijgend om de fel brandende fabriek. Het door B Tot ver in de omtrek was de laaiende vuurzee te zien, die de meubelfabriek van P. de Bruin in enkele uren veranderde in de troosteloze ruine, die op de foto beneden is te zien. Duizenden ijspegels hingen do volgende morgen in een mager zonnetje aan de verkoolde balken te schitteren, een natuurlijke illustratie van de kracht van het vuur, waartegen duizenden kubieke meters water niet opgewassen waren. (foto’s Sjaak Noteboom) en door droge hout brandt zó fel dat de duizenden liters water, die in de vuurzee worden gestort, aan vankelijk nauwelijks effect sorte ren. De zware brand die j.l. zaterdagavond de meubelfabriek BRUWA aan de Ringdijk in de as legde, heeft een totale schade van meer dan twee honderd duizend gulden opgeleverd, waarvan niet meer dan een derde deel is verzekerd. Dat is de trieste afloop van een spektaculaire brand, die half Waddinxveen die avond naar de Ringdijk lokte, aangetrokken door een huizenhoge vuurzee, die tot ver in de omtrek te zien was, en door de dreunende klappen, waarmee dak en zoldering brandend omlaag kwamen. Het blussen, dat omstreeks half elf was begonnen, heeft tot acht uur de volgende ochtend voortgeduurd. Pas toen waren de laatste smeulende resten, van wat eens een kleine, maar bloeiende meubelfabriek was, worden gedoofd. De arbeidersmuziekvereniging „Voorwaarts” gaf vrijdagavond j.l. in het verenigingsgebouw aan de Stationsstraat een concert. Onder leiding van haar dirigent, de heer C. Hondong uit Den Haag werden o.m. verschillende marsen uitge voerd. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich ook burgemeester C. A. van der Hooft en wethouder S. Pille. S De heer Kees Haak (met korte baard) opent de exposi tie van zijn vriend Gerard ’t Hart (met lange baard) in het zaaltje van de Kunststichting Waddinxveen. Een record aantal bezoekers woonde de openstelling van deze exposi tie bij. (foto Sj^ak Noteboom) De fabriek zelf begint, ondanks alle waterstralen die er op gericht zijn, steeds feller te branden. De wind, die bepaald niet hard waait, brengt toch zo veel zuurstof naar het vuur, dat het, gevoed door ve le kubieke meters kurkdroog hout, Jaren beproefd en hoog geroemd Mijnhardt's Zenuwtablatten deze prachtige prestatie niet eerder ter ore van het gemeentebestuur van Waddinxveen was gekomen, daar anders, zoals dat gebruikelijk is, een feestelijke ontvangst op het raadhuis zou hebben plaats gehad. De burgervader zei voorts, dat met deze prestatie „Voorwaarts” de naam van het korps en van Wad dinxveen had hoog gehouden. Hij bood een enveloppe met inhoud aan. Vervolgens werd namens de le den van Voorwaarts dank gebracht aan dirigent C. Hondong, die een blijk van waardering werd over handigd. Ook mevrouw Hondong werd in de hulde betrokken. Haar werd een bloemstuk aangeboden. De toneelvereniging K.T.W. nam het tweede deel van de avond voor haar rekening. Met de komedie ’Lanta’ van M. en A. Broere hebben de aanwezigen zich kostelijk ver maakt. Alles, wat er in 1962 bijgebouwd is (ca 300 m2), met de vele ma chines die in deze ruimte stonden, was niet bij verzekerd. Aan de hand van de balans, die reeds gemaakt werd, zou deze bij verzekering bin nenkort een feit worden. Nu be draagt de persoonlijke schade voor de fabrikant meer dan 125.000, Voor de Waddinxveense brand weer, die ook nu weer binnen de kortst mogelijke tijd arriveerde, heeft de fabrikant niets dan lof. „Er is gedaan wat mogelijk was, maar de brand was te fel en het hout te droog, om nog niets te red den,” aldus de heer De Bruin. van de boerderij over te springen. Twee andere spuitgasten zijn in middels bezig, het kantoor zo nat mogelijk te houden omdat de fabri kant wil tracht,en, hier nog pa pieren en meubilair uit te redden. om de prachtige, natuurlijke vlucht die men tussen de valk en z’n prooi te zien krijgt. Vermoedelijk is men in het oosten met de valkerij begon nen. Door de volksverhuizing werd dit beroep, wat thans alleen nog door amateurs wordt beoefend, in het westen bekend. In tal van lan den is het plaatsje Valkenswaard, waar vroeger veel valken werden gevangen, bekend als de bakermat van de valkerij in Europa. De valk heeft aan iedere poot een riempje en een belletje Als de vogel namelijk na een vlucht met zijn buit is neergestreken, kan de valke nier door dit belletje horen waar het dier zich ongeveer bevindt. Deze belletjes mogen niet te licht zijn, omdat ze anders door de valk kapot worden gebeten. De heer Dijkstra zelf heeft speciale belletjes ontwor pen, die uit alle delen van de wereld bij hem worden aangevraagd. Voorts heeft de vogel tijdens het vervoer naar het jachtgebied een kapje op de huif. Dit moet voorko men dat het dier ergens van schrikt. De valkerij is een zeer kostbare hobby. De heer Dijkstra kan er zich op beroemen de enigste valkenier van ons land te zijn. Wel zijn er enkele anderen die met een havik of arend, inplaats van een valk, op jacht gaan. Een record aantal bezoekers was vorige week aanwezig in het zaaltje van de Kunststichting Waddinxveen w,aar de Goudse journalist Kees Haak een tentoonstelling opende van de Goudse schilder Gerard 't Hart. Meer dan vijftig mensen ver drongen zich in het op zó veel be zoekers tegelijkertijd nauwelijks berekende zaaltje, om te horen wat Kees Haak te zeggen had over het werk van zijn vriend Gerard ’t Hart die zijn atelier in de woning van de journalist heeft mogen inrichten. De heer Haak gaf als zijn me ning te kennen, dat hij de schilde rijen, gouaches en inkttekeningen van de heer ’t Hart „fijn werk” vindt, dat volgens hem geproduceerd wordt door een „instinctmatig im pressionist”. Volgens inleider kan Gerard ’t Hart de meest produktieve kunst schilder van Gouda genoemd wor- Met de mars ’The Fairest of the Fair’ werd de avond geopend. Voorts vermeldde het programma o.a. de mars ’Dixieland Revel’ van H. L. Walters, Tn Somerset’ van Jack Harvey en ’Petite Suite Espag- nol’ van G. Boedijn. Met het optre den van de tamboers werd het eer ste gedeelte van de avond besloten. In de pauze beklom burgemeester C. A. van der Hooft het podium om „Voorwaarts”, zij het wat verlaat, nog geluk te wensen met de eerste prijs die de vereniging op het mu ziekfeest van ’de Unie’ in Leiden behaalde met 299‘/a punt. De heer Van der Hooft betreurde het, dat vier uur den. „Zoals Barbertje moest hangen, zo moet Gerard ’t Hart schilderen”, aldus de heer Haak, die verder zei: „Wie thuis bij hem op bezoek komt, moet zich een weg banen tussen de schilderijen door. Gerard beschil dert alles wat los en vast zit. Een stuk van het ledikant kunt u terug vinden achter een groot polderland schap.” De heer Haak wees er op, dat voor aankoop van deze schilderijen de aantrekkelijke rijkssubsidie-rege- ling geldt, die het mogelijk maakt, voor particulieren kunstwerken aan te schaffen, tegen alleszins re delijke prijzen. Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen Omtrent de oorzaak van deze brand tast men nog volkomen in het duister. Het zal wel, zoals meestal met dit soort branden, een vonk geweest zijn, die in het droge stof enig voedsel heeft gevonden, en tenslotte in de droge houtvoor- raden uitgroeide tot de brand die de fabriek verwoest heeft. Over eventuele herbouw van zijn fabriek kon de heer P. de Bruin ons nog geen mededeling doen, aangezien hij niet weet, hoeveel hij van de verzekering te vorderen heeft. hoog blijft oplaaien. Krakend stort het dak neer, in zijn val de zoldering meenemend. Loeiend schieten de vlammen nóg hoger op nu ook overal in de zij wanden gaten ontstaan, die als fel trekkende schoorstenen werken. Zware, loodgrijze rookwolken, han gen boven de brand, die door twee ronkende lichtagregaten nog extra in een zee van licht wordt gezet. De leden van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen kwamen vorige week donderdagavond bijeen in de lunchroom v. d. Water om te luisteren naar de heer Dijkstra, die sprak over het onderwerp: „Valkerij, vroeger en nu”. Mevrouw M. E. Kroes-Huysman opende de vergadering en kon tot haar vreugde ook tal van echtgenoten van de dames welkom heten. Vervolgens gaf zij het woord aan de heer Dijkstra. De heer Dijkstra begon zijn causerie met op te merken, dat het woord valkenjacht fout is. Dit moet valkerij zijn. Men jaagt immers niet op, maar mèt de valken. De valkerij is al een zeer oud bedrijf en dateert vermoedelijk al I van voor onze jaartelling. Men doet I niet aan valkerij om de buit, doch De africhting van de dieren, die meestal geschiedt op een bepaalde vogel, is geheel gebaseerd op het vertrouwelijk maken van de valk met zijn eigenaar. De vrouwtj esvalk is veel groter dan haar eega en kan dan ook een veel grotere prooi aan. Een bijzon dere eigenschap van deze roofvogel is, dat zij nog nimmer in gevangen schap hebben gebroed. In Nederland bevinden zich nog slechts zeven valkeniers (zes hier van hebben een havik inplaats van een valk), in België drie en in Zwit serland twee. In Denemarken, Zwe den en Noorwegen komen geen valkeniers voor. De mensen die een valk of havik hebben staan nauw met elkaar in contact en wisselen hun ervaringen uit. Na de pauze liet de heer Dijkstra via kleurendia’s opnamen zien van een valkenjacht, die tijdens zijn reis naar Schotland werden gemaakt. Ook had hij zelf een afgerichte valk meegebracht, zodat de aanwe zigen een indruk kregen hoe een valk er ongeveer uitziet. Abonnement per kwartaal f 1.- bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag i voor 12 uur Enkele petroleum-vaten, vol brandstof voor de verwarming van fabriek en kantoor, vatten ook vlam en doen een paddestoelach tige vlammen-massa opstijgen. Na vele uren blussen, kon het vuur worden ingesloten. De Wad dinxveense commandant, de heer Zwamborn, wilde zich dan terug trekken met zijn 23 mannen, om de afwikkeling van de brand aan Moordrecht over te laten, maar de Moordrechtse commandant ver zoekt de Waddinxveense dringend, nog te blijven, aangezien het zó hard vriest dat de spuitgasten steeds regelmatig moeten worden afgewisseld, wilden zij niet met hun steenkoude handen aan de straalpijpen vastvriezen. In een Gouds ziekenhuis heeft zaterdag j.l. een geluk kig weerzien plaats gevonden tussen de 65-jarige heer H. S. de Vries, die daar opgenomen is en zijn dochter Gerrie van Staveren-de Vries, die per vliegtuig uit Australië was overgekomen. Deze overkomst was het resultaat van een initiatief van de oud-burgemeester van Waddinxveen, de heer A. Warnaar, die verschillende instanties en personen tot aktie bracht om zo de reis financieel mogelijk te maken. De heer H. S. de Vries, een bij velen bekende winkelier uit de leplaan, is reeds ge ruime tijd ziek en de ernst hiervan bracht hem tot het verlangen, al zijn kinderen, er zijn er nog negen in leven, bijeen te zien. Zijn dochter Gerrie emigreerde echter zes jaar geleden naar Australië en het geld voor een retour vlucht was niet beschikbaar. Vele kleintjes maken ech ter een grote en zo is er, dank zij samenwerking van veel mensen, door de familie, de kerken, het comité van de Chr. Emigratiecentrale „Weerzien overzee” geld bij eengebracht. De ontbrekende duizend gulden werd zater dagmorgen met een collecte in de Bomen wijk spontaan en ruim opgebracht. Ook de ge meente heeft nog medewer king toegezegd. Een geluk kige heer de Vries heeft zaterdag, dank zij deze eens gezinde samenwerking zijn dochter uit Melbourne na zes jaar weer in zijn armen kun nen sluiten. Om ongeveer kwart over tien ontdekte de oudste zoon van Van Stijn die avond vlammen in de fabriek van P. de Bruin, die nog juist op Moordrechts grondgebied ligt. Onmiddellijk belt hij de Wad dinxveense brandweer, die meteen uitrukt met de grote DAF-brand- weerwagen. Ook de Moordrechtse brand weer krijgt het alarm door, maar de Waddinxveners hebben al drie slangen uitliggen, als de Moor drechters pas arriveren. De tweede brandweerwagen van Waddinxveen arriveert tegelijk met de Moordrechtse brandweer, zodat al gauw met zeven stralen de laaiende vuurzee tegemoet wordt getreden. Beide commandanten nemen de situatie op. Het blijkt al gauw, dat de fabriek als verloren moet wor den beschouwd. Aan de zuidkant dirigeert men eerst een waterstraal tussen de brandende fabriek en de daar vlak bij gelegen boerderij, die met z’n volle hooiberg een willige prooi voor de grommende vlammen dreigt te worden. Aan deze kant wordt de brand zo snel mogelijk aangepakt, zodat de vonken min der kans krijgen, op de gebouwen Dus duurt het tot 's nachts, voordat de Waddinx veense brandweer kon inrukken. De Moordrechtse brandweer blijft tot acht uur ’s morgens druk bezig met nablussen. Het werk heeft dan tien uur geduurd. Dan is er van de fabriek niet veel meer over dan wat zwart geblakerde balken, be zaaid met duizenden, in het prille morgenlicht fonkelende ijspegels.

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 1