Foto Sjaak Noteboom Foto-Cine Sjaak Noteboom BEHAAGLIJKE WARMTE voor moderne mensen //Hek ui&focL I Studerenden, hun ouders en de fiscus (2) Canon cocktail” a.s. De Twentsche Bank OLIEHANDEL „PIONIER" natuurlijk een oliehaard gestookt met Uw financiële raadsman w’t Mosterdzaadje” hield vergadering Wegenwacht paraat WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 28 FEBR. 1963 PAGINA 2 ’s avonds om 8 uur een in het wijkgebouw, Esdoornlaan, onder de titel: Telefoon 309L door P. DE VRIES PASSAGE - TELEFOON 2477 presenteert U op: woensdagavond 6 maart Kantoor Waddinxveen, Kerk weg 224. 1. 2. JlllllllIllHlinillllllllllin1W SCHOON ZUINIG WARM Wij nodigen een ieder uit deze prachtige en zeldzame avond bij te wonen, waarvoor wij aan onze zaak gratis toegangsbewijzen verstrekken. Korte baan wedstrijden Ijsclub „Nooit Gedacht” Het programma vermeldt o.a.: Buitengewone lasten Jantje Venekamp won op korte baan in Zevenhuizen Regeling Studiebeurzen en voorschotten 3. Advertentie ook van kennissen van vader, zakenrelaties, klanten HOOFDSTUK 1 - Nr. 2 grote kleuren dia sho Uitslagen: 1. F. Dullemeyer, G. Wolters en W. Huizer, f 24; 2. H. Voshol, A. Poot en M. Noteboom, f 15; 3 D. de Pater; B. Goudriaan en A. van Dijk, f 9; Alle deelnemers kwamen uit Waddinxveen. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllIlllllllllllllllllllllllllllll voorgeschreven. Een keuze tussen kinderaftrek en aftrek wegens „buitengewone las ten” is er niet. Indien aan de ver eiste voor kinderaftrek wordt vol daan, is deze aftrek dwingend voor geschreven, ook al zou aftrek we gens buitengewone lasten fiscaal aantrekkelijker zijn. Zaterdagavond werden op dePet- teplas wedstrijden drie aan de stok gehouden. Er waren 54 deelnemers. PETROLEUM Noordeinde 72 - Tel. 3129 Ook levering per tankauto het echter niet, want ook de leid sters hadden voor de presidente een verrassing in de vorm van een mooie plant, waarna ze haar, en speciaal voor deze gelegenheid ge componeerd lied toezongen. Zicht baar ontroerd bedankte mevr. Ha venaar. brr.je kimt je er niet tegen kleden. Binnen een minuut ben je drijf. Hij pelde het ei en vervolgde: „Verleden jaar om deze tjjd gingen we naar Biak. En moesten we iedere dag patrouille rijden, met een jeep. En hele stukken lopen, want veel wegen zijn daar niet. Iedere dag zestig kilometer heen en zestig terug. Je was dood moe, als je terugkwam.” „Dat heb je nooit geschreven,” verweet zijn moeder. „OchHij wuifde in de lucht, „waarom zouden we jullie van al onze narigheden vertellen. Per slot van rekening waren wij er niet voor ons genoegen. Vooral de laatste maanden niet.” Ze zuchtte. „Dat is gelukkig nu allemaal voorbij. En als we denken aan wat het had kunnen worden, dan ben ik dankbaar, dat ik jou weer gezond en wel terugheb.” „Zeg dat wel. Maar ik heb er dan ook schoon ge noeg van. De kapitein zei, dat ik in Holland in dienst kon blijven, maar ik pas ervoor. Vier jaar vind ik lang genoeg. Ik ga nu het burgerpakje weer aan trekken.” Ze keek hem onderzoekend aan, terwijl hij genoot van de heerlijkheden op het blad. „Je kleren zullen je wel te klein geworden zijn.” Geluidsfilm over de Canon Camerafabrieken in Japan. Kleurendia’s van WINTER, ZOMER en VAKANTIE met in structieve opnamen van tele- en voorzetlenzen en van het fotograferen zonder zon. Techniek, expressie, kleur, een beschouwing van de techniek met ongekende mogelijkheden en toepassingen van de kleu renfotografie. Tijdens de pauze zullen de canon camera’s getoond worden. Ons uitsluitend beperkend tot het studerende kind kunnen onder de „buitengewone lasten” worden ge rekend: a. de kosten van levensonderhoud b. de kosten van ziekte. Het begrip „kosten van levens onderhoud” is ruim op te vatten. Zo zullen daaronder naast uitga ven voor huisvesting, voeding en kleding, ook zakgeld, studiekosten en vacantiegeld vallen. In Zevenhuizen verschenen het afgelopen weekeinde alle Neder landse damescracks op de korte baan aan de start om eikaars krach ten te meten. Een veeltallig pu bliek was er getuige van hoe de Nederlandse kampioene Jantje Venekamp-Tienkamp al haar con currenten achter zich liet en zich op fraaie wijze naar de eerste plaats reed, hetgeen haar f 100 opleverde. Marijke Friesjjn uit Leeuwarden bood lange tijd felle tegenstand, doch moest met de tweede prijs genoegen nemen, f 75. AdjeKeuïen- Deelstra uit Eernsum ging als derde over de eindstreep, f 50,terwijl Riekje Tuinema-Ruben uit Engel bert de vierde plaats kreeg toebe deeld, f 25. Gerda Alting uit Delft- zijl werd vijfde, f 10, Puck Zijderlaan uit Polsbroek was de enige uit de streek, die mee kon komen in dit sterke gezelschap. Zij werd zesde en mocht f 5,mee naar huis nemen. precies te zijn op het historische moment, dat u elkaar onder toe voeging van vele gelukwensen har telijk de hand schudt. In het geval, dat de studie vóór het einde van een jaar is beëindigd of dat aan de eis van 5O»/o (zie onder b) niet is voldaan, of dat de student in de loop van het jaar de 27-jarige leeftijd heeft bereikt (zie onder a. en b.)dan is nog belasting verlichting mogelijk op grond van de regeling voor „buitengewone lasten.” Dit is zeer belangrijk, aangezien aftrek wegens „buitengewone las ten” veelal voordeliger is dan kin deraftrek. Bovendien dienen de ouders bij kinderaftrek de inkom sten (uitgezonderd: loon) van het betreffende kind bij hun inkomen te tellen; bij de „buitengewone lasten”-regeling is dit laatste niet en zo.” Hij keerde weer terug en ging opnieuw bij haar zitten. „Dat lijkt u wel, he? Al die bloemen. U houdt er immers zoveel van?” „Ja, het is altijd een hobby van me geweest. Ik zal ze goed verzorgen, dan blijven ze lange tijd goed.” Op een gegeven ogenblik vroeg hij: „Waar is Joop?” „Hij moest vanmorgen vroeg alweer weg. Maar het weekeind komt hij thuis. Je weet zelf, he? Dienst is dienst.” „Heeft hij er nogal schik?” „Matig. Maar hij spreekt er weinig over.” „Och ja, Breda is ook maar een gat. Er zal weinig te beleven zijn.” „In zijn vrije tijd studeert hij, Spaans. De Bank wil hem uitzenden, als hij zijn diploma heeft.” „Ja, hij is beter geschikt voor dat werk dan ik. Het zal mij tenminste benieuwen, hoe lang ik het uithoud op de kantoorkruk.” Na de koffie ging hij met zijn vader mee naar de Bank. Ja, daar zat wel meer personeel dan vroeger, maar er zou natuurlijk ook veel meer werk te doen zijn. En binnenkort zou hij daar ook tussen plaats nemen. Achter de schrijfmachine of voor een der loketten. Straks zou het normale leven van alle dag weer aanvangen. In het privékantoor zat hij met vader te roken. „Kan ik vanmiddag de wagen een uurtje krijgen?” vroeg hij?” „Ik wil een beetje toeren in de omgeving.” „Best,” antwoordde de oudere man. „Heb je soms plannen?” „Och,” zei Kees, „zo maar een beetje rondrijden. Ik wil de omgeving wel weer eens zien.” ’s Middags na het eten ging hij met zijn vader naar de garage naast de woning. Moeder stem klonk hem nog na: „Doe je voorzichtig? Het is zo druk geworden in de stad.” Kees lachte. „Maak u maar geen zorgen, moeder. Ik heb daarginds wel rijden geleerd.” „Dat neem ik terstond iaan,” antwoordde zijn vader. Maar toen Kees in de Chrysler stapte en startte, meende de oudere man toch nog te moeten zeggen: „Denk er om, dat het geen jeep is.” Kees begreep hem. ,W,e zullen kalmpjes aan doen,” beloofde hij. Tien minuten later reed hij via de Amhemseweg Apeldoorn uit. Hè, hier was het heerlijk. En rustig. Nu kon hij zorgeloos achter het stuur zitten, zonder gevaren van verborgen infiltranten, waarvoor je ie dere seconde op je hoede moest zijn. Enfin, die tijd was voorbij, voorgoed, met al z’n narigheid en geva ren, maar ook met al z’n ervaringen en prettige her inneringen. Het was slechts een intermezzo, zij het dan ook een verbazend lang intermezzo. Nu stond hjj weer voor het werkelijke leven. Dat betekende: van half negen tot twaalf en van half twee tot vijf op de kantoorkruk, tenzij Het was een schrale troost, die moeder hem gaf, maar het was in ieder geval een troost. Zelf had hij van de eerste dag af gevoeld, dat moeder niet zo erg ingenomen was met Eefje. Natuurlijk was ze altijd vriendelijk en .aardig tegen het meisje, later zijn ver loof de, geweest. Maar tochNee, moeder had er nooit over gesproken en vader helemaal niet. Vader was altijd opgewekt en vrolijk, had een zonnig humeur, en Eefje ook. Die twee konden het altijd uitstekend samen vinden. Alleen tante Fien had nooit iets goeds aan Eefje ontdekt. Het eerste, w.at ze die avond van de verlo ving had geconstateerd, was: ze rookt. En roken vond tante Kien onvrouwelijk. Ze was niet voor niemendal een zuster van moeder, afstammend uit een oud, con servatief fries geslacht „En ze gebruikt rouge.” Dat was vooral niet naar haar zin. En de derde grief was: „Ze is me te luidruchtig.” Dat was natuurlijk na-ijver, want in een gezelschap moest tante Fien domineren, dat beschouwde ze als haar recht. Doch als Eefje er was, viel tante Fien in het niet, want Eefje’s zilveren lach klonk de hele avond boven alles uit en tante Fien zat dan in de regel met een zuur gezicht ergens in een hoekje en voelde zich verongelijkt. Enfin, tant Fien behoefde Eefje’s gezelschap niet meer te verdra gen. Er zou geen Eefje meer zijn in het leven van de familie Van Bergen. Die avond- was de salon opnieuw vol familie en ge nodigden. Kees werd op alle manieren gefêteerd en hij moest volmondig erkennen, dat het een leuke avond was. Daartegenover was hij toch blij, toen om ruim één uur ’s nachts de laatste gasten vertrokken. Hij was meer vermoeid dan na een dag dienst in het oerwoud bij Fak-Fak. Dus verlangde hij nog slechts één ding: slapen. Moeder ging mee naar boven, naar zijn kamer. Hij was er ’s middags al even geweest. En had gezien, dat alles er nog zo was als vier jaar geleden: z’n oude, half versleten leren fauteuil, z’n smalle kastje, volge propt met boeken, de zelfgemaakte schemerlamp bij het r.aam Hier had de tijd stilgestaan, in afwachting van zijn terugkeer. En nu was hij er dan weer. In de. kamer omhelsde hij zijn moeder op ouder wetse wijze. „Moedertje, van harte bedankt voor deze prettige dag. En bent u nu blij, dat ik er weer ben?” Ze kuste hem en keek hem diep in de ogen. „Blij en dankbaar, dat ik je ongedeerd weer terugkreeg na al die jaren. En nu blijf je bij ons, he?” „Wat dacht u dan? Ik ben nu lang genoeg van huis geweest!” Maar Kees van Bergen, de gerepatrieerde vaandrig, wist toen nog niet, dat hij enkele weken later weer voor lange tijd zijn ouderlijk huis zou verlaten.,.. Kees sliep de volgende morgen uit. Wel was hij om tegen zessen even wakker geworden, maar on middellijk realiseerde hij zich, dat hij nu thuis was en vrij van dienst. Niet meer op Nieuw-Guinea en niet meer in de rimboe, maar thuis, in een heerlijk zacht bed. Behaaglijk keerde hij zich om en sliep verder. Toen hij die morgen voor de tweede maal zijn ogen opende, keek hij in het Lachende gezicht van zijn moeder, die voor hem stond met zijn ontbijt. „Ik dacht”, begon ze met haar prettige stem, „laat ik Kees vandaag nog maar eens verwennen en zijn ontbijt boven brengen.” Hij kwam overeind en krabde zich eens door de haren. „Wat een luilak, he?” ,,’t Hindert niets, hoor. Heb je lekker geslapen?” „Als een roos Goeie, er gaat toch niets boven thuis, hè moeder?” En toen hij het blad met brood en thee voor zich had: „Lieve help, wat een heerlijkheden allemaal: toast, een ei, tomaten.moet ik dat alle maal opeten?” Ze ging op de rand van zijn bed zitten. „Zoveel is het niet. Eet er maar lekker van. Het zal je best smaken.” Hij keek eens door het raam naar buiten. „Het is mooi weer, he?” „Heerlijk. Eindelijk eens een paar echte, zomerse dagen. We hebben lang genoeg regen gehad.” „Nou, wij ginds ook. Als de regentijd aanbreekt. Zaterdagmiddag organiseerde de Waddinxveense ijsclub „Nooit Ge dacht” kortebaanwedstrijden, waar voor 24 deelnemers aan de start verschenen. De Moordrechtenaar Ab van Adrichem deed wederom van zich spreken door op overtui gende wijze te zegevieren voor K. de Knikker uit Waddinxveen. Van Adrichem werd dus eerste, hetgeen hem f 50 opleverde, tweede K. de Knikker, die f 25 in zijn portefeuille mocht stoppen en derde P. Struik uit Waddinxveen, die f 10 ontving. Hij keek zijn moeder ongelovig aan. „Kom nu, ik ben toch zeker niet meer gegroeid?” „Nee, maar je bent breder geworden. Je blauwe pak zal je wel te krap zitten.” „Ik ga het direkt even passen. Hoe eerder ik het uniform voorgoed kan opbergen, hoe liever het me is.” „Dat begrijp ik. En ik denk er net zo over. Hoewel, je uniform staat je keurig.” Hij lachte. „Had u me daarginds eens moeten zien. Af en toe kwam je thuis vol scheuren en winkelhaken. De dienst op Nieuw-Guinea heeft wat kleding gekost.” Een half uur later had hij zijn blauwe pak aan. Moeder had gelijk: het was ’m veel te krap geworden. Hij kon de knopen ternauwernood dicht krijgen. Zuchtend trok hij het maar weer uit en hulde zich in zijn uniform. Dan maar een nieuw kostuum kopen. Beneden gekomen trof hij zijn moeder in de huis kamer. „Vader al op de Bank?” Ze knikte bevestigend. „Kom eerst maar een poosje bij me zitten,” nodigde ze uit. „Over een half uurtje krijg je koffie.” „Koffie?” Hij lachte. „Ik heb net m’n ontbijt op. Nu ja, het is ook al laat, he?” Hij keek op zijn pols horloge. „Goeie, al over tienen.” J.l. woensdag, 20 februari hield de Herv. Meisjesvereniging „Het Mos terdzaadje” haar jaarvergadering in het bijna geheel gevulde wijk gebouw. Na de opening door Ds. Joh. Ver- welius voerden de meisjes een de- klamatorium uit, met als titel „Bekeert u, ’t is nog niet te laat!” Het hoofdthema ervan was: God te dienen en te zoeken in de dagen van de jeugd. Of, zoals ds Verwe- lius het zei: „Eer de kwade dagen komen, waarin ge zegt: Ik heb geen lust in dezelve. Het geheel werd door de meisjes met veel overgave gebracht. Na de pauze volgde het meer ontspannende deel van de avond. Heel aardig was ook „het bloemen- feest”, waarin elk van de meisjes een bloem voorstelde. Aan het einde van de avond bracht mevr. Havenaar-Sekeris, de presidente der vereniging, dank aan al haar leidsters voor het vele werk in het afgelopen jaar door hen verzet, waarna ds. Verwelius op zijn beurt mevr. Havenaar met een wijds gebaar een denkbeeldige bloemenhulde bracht. Daarbij bleef „Wil je roken? Daar staan sigaretten.” „Ik heb nog Philip Morris. Kregen we ginds, voor we vertrokken. Straks ga ik even naar vader, ’k Ben benieuwd, hoe het eruit ziet.” „Och, alles nog als vroeger,” antwoordde de vrouw, toen hij naast haar kwtam zitten roken. „Alleen is er personeel tekort, ondanks het meerdere werk. Jouw plaats is open, dus je kunt meteen beginnen, als je wilt.” „Nu ja, als het moetbegon hij aarzelend. „Welnee, neem eerst maar eens een maandje goed vakantie, dat heb je wel verdiend.” „Ja, eigenlijk wel. Fijn, dat je net in de zomer thuis bent, he? Nu kan ik er tenminste eens opuit.” Hij keek eens rond naar al de bloemstukken, die in verschillende vazen de grote kamer een feestelijk aanzien gaven. Hij stond op en liep er langs. „Ik heb eigenlijk nog niet eens goed gekeken, van wie al die huldebetuigingen zijn,” zei hij. „De mooiste staan in de salon. Er is ook een mooie plant bij van het personeel.” Hij drentelde van de ene vaas naar de andere en las de namen op de kaartjes. „Verschillende mensen ken ik, maar er zijn ook onbekenden. Buren?” Ze knikte. „Onder anderen,” antwoordde ze. „Verder De regeling komt hierop neer, dat men krijgt - wij beperken ons tot de studerende kinderen - a. drievoudige kinderaftrek: voor studerende kinderen van de leeftijd van 16 t/m 26 jaar, al thans indien de student voor 9O“/o of meer op kosten van de ouders wordt onderhouden en bovendien op kamers woont (in ieder geval niet tot het huis houden van de ouders behoort); b. tweevoudige kinderaftrek: voor studerende kinderen van 16 t/m 26 jaar, die voor méér dan 5Óo/o door de ouders wordt onder houden. Aan de gestelde voorwaarden moet in het algemeen voldaan zijn op 31 december van zeker jaar, om De avond werd besloten met dankgebed. „Het Mosterdzaadje” kan op een zeer geslaagde avond terugzien, waarop vele ouders en ook anderen van hun belangstelling voor het jeugdwerk blijk gaven. C.Z. rpENEINDE ook maar enigszins tot de problematiek te kunnen geraken 1 moeten wij u het verhaal van de kinderaftrek vertellen. Als uitvloeisel van het draagkrachtbeginsel is het te betalen belastingbedrag oan. afhan kelijk van het aantal kinderen, waarvoor men aftrek geniet. Bij de hui dige wettelijke regeling doet zich iets merkwaardigs voor: hebt u één kind-van-vlees-en-bloed, dan is het zeer wel mogelijk dat zo'n nakome ling fiscaal voor twee of ook wel voor drie wordt geteld. Dat alles houdt weer verband met de vermoedelijke omvang van de uitgaven, die de ouders ten behoeve van het kind in het algmeen moeten doen. Alle medewerkers van de wegen wacht worden uitgerust met een preparaat, waarmee olieplassen snel van wegdekken verdwijnen. Wan neer bij verkeersongevallen het wegdek besmeurd is met olie, zal de vloeistof een probaat middel zijn om de weg vrij te maken van deze slipgevaarlijke laag. Welke invloeden een toegekende studiebeurs of verkregen renteloos voorschot kan hebben op kinder aftrek en inkomen hopen wij u in het derde (laatste) artikel duidelijk te maken. JAC. BOOY, Belastingconsulent te Boskoop

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 2