Groothandel in jaarverslag: Betalingen slecht en traag dertig miljoen gulden te goed H Toon toch optimistisch MEER Ï^N J „Hei v^edaicn eiiot^d" STICHTING NUTSSPAARBANK TE GOUDA In de sneeuw is ’t goed leven Waddlnxveen I i - Itlll1 I Zaadhandel WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 7 MAART 1963 PAGINA 2 I Kruideniers Electrotechniek Kaas door P. DE VRIES HOOFDSTUK 2 - Nr. 3 o. Opgericht 1857 grootste spaarinstelling van Gouda en omstreken. Uit het binnenkort te verschijnen jaarverslag over 1962 van de Kamer van Koophandel voor Gouda en Omstreken, waarvan wij reeds een uit voerig exposé ontvingen, blijkt dat de groothandel in verschillende sec toren heeft bemerkt, dat de betalingen in het afgelopen jaar aanzienlijk trager zijn binnengekomen, dan anders het geval is. Ook het aantal wer kelijk slechte betalers is in 1962 toegenomen. Wat de oorzaak van deze tendens is, meldt het jaarverslag niet. Over het algemeen klinkt in het verslag over de gang van zaken bij de groothandel echter een uitgesproken optimistische toon. Boskoop Moordrecht Ou dewater Een ere-saluut aan Gouda en omgeving! Deze 30 miljoen gulden vormen een mooi stuk bezitsvorming, want ze be horen toe aan meer dan 36.500 spaarders. Dit is wel een bewijs van het grote vertrouwen dat al deze spaarders stellen in de Nutsspaarbank te Gouda. Zij allen profiteren van de vele diensten die hun kosteloos geboden worden. Bent U er ook al bij? Zo niet, ga dan van heden af geregeld sparen bij de Boomkwekers De weersomstandigheden zowel in het voorjaar als in de zomer van 1962 hebben er weinig toe bijge dragen om de boomkwekers een gunstig gewas te geven. Dit was tevens te betreuren daar er toch reeds een aanzienlijk tekort bestaat aan bepaalde plantensoorten, en wel voornamelijk aan die soorten, welke een meerderjarige cultuur vereisen. Er is de laatste jaren een leven dige handel ontstaan in het zoge naamde plantgoed, voor een belang rijk gedeelte ontstaan door de zwa re invoerrechten in Engeland naar het gewicht. Kluithoudende planten zijn daar bij invoer zwaar belast. De exporthandel van jong plant goed heeft het grote voordeel van een snellere omloop van het geld en een grotere kwantitatieve vraag, maar een nadeel is, dat bij inten sieve cultuur van plantgoed het af kweken van meerderjarige gewas sen tot leverbare kwaliteit beperkt wordt. Het gevolg daarvan is, dat dergelijke produkten gaan ontbre ken, terwijl de vraag groter wordt. Stadsuitbreidingen, z.g. groen voorzieningen, betere en ruimere plantsoenen en wegenbeplantingen eisen steeds meer bomen en plan ten, niet alleen in eigen land maar ook elders. De groothandel in kruideniers waren moeten zich aanpassen aan de wijziging van de samenstelling van het assortiment, van de detail handel. Ze wist in het algemeen stijgende omzetten te boeken. Het streven naar groter eenheden komt tot uiting in een groter aantal fu sies dan normaal. Granen en kunstmest De grote meelfabrieken hebben hun positie verder versterkt door de handelaren in inlands bloem aan zich te binden. De omzetten in veevoeders waren gunstig. De rundveevoeders waren daar de oorzaak van. Als gevolg van een lange stalperiode in het voorjaar was er een hoge veebe zetting op de boerderij in de zomer met een slechte grasgroei en een kleine hooioogst. Het verbruik van varkens- en pluimveevoeders was evenredig aan het vorige jaar. Liefhebbers Bovendien wordt de liefhebberij van tuinieren op allerlei wijzen, in het bijzonder ook door de pers, aangemoedigd. De boomkwekerij zelf blijft niet achter door in de vorm van onpersoonlijke reclame de animo voor deze zaken te sti muleren en te bevorderen. Het exportseizoen najaar 1961/ voorjaar 1962 was wederom gunstig en de export liep van ruim 39 mil joen tot bijna 431/2 miljoen gulden op, voor de boomkwekerij als ge heel bevredigend. Een stijging van de verkoopprijzen van een aantal artikelen moet vanzelfsprekend bij de exportstijging in aanmerking worden genomen. Engeland bleef in bovengenoem de periode het belangrijkste export- gebied, n.l. met bijna 12 miljoen gulden, gevolgd door West-Duits- land met ruim 10 miljoen gulden. De export naar de Verenigde Staten van Amerika blijft dalen, Kanaaktr. 9 Dorpsstraat 14 Dorpsstraat 44 Wijdst raat 3 gezicht. Onmiddellijk begreep ze, dat de jongeman, die ze haast aangereden had, uit de tropen kwam. „Ik ben journaliste,” verduidelijkte ze, haar pers- Haar blik verzachtte en uit haar tasje naast haar nam ze een pakje sigaretten, waaruit ze er een op diepte. Kees haalde zijn aansteker uit de zak en gaf vuur. Terwijl ze de rook uitblies, wees ze op de fraai bewerkte aansteker. „Die hebt u niet in Nederland gekocht,” was haar mening. „Nee, die komt ongeveer veertienduizend kilometer hier vandaan. Om precies te zijn: Hollandia.” „In Nieuw-Guinea geweest?” „Ja, bijna vier jaar. En ik ben veertien dagen ge leden juist thuis gekomen, hetgeen u maar als een excuus moet aanvaarden voor mijn onvoorzichtig fietsen.” Ze lachte, en twee rijen parelwitte tanden kwamen te voorschijn. „Mag ik u eens interviewen?” vroeg ze opeens op de man af. „Inter wat?” Kees verslikte zich haast. „Waarom?” Ja, wat tenzij? De traditie wilde, dat zijn broer en hij beiden in de voetsporen van vader zouden treden. Dat betekende dus: opvolger worden. Hij, als oudste, te zijner tijd de leiding overnemende, en Joop, mis schien na jaren, ergens anders directeur. De bank had immers filialen genoeg, zelfs in het buitenland. Als Joop uit dienst kwam, zou hij tevens zijn diploma Spaans hebben en dan kon hij er uit, ervaring opdoen in het buitenland. Wellicht naar een der Zuidameri- kaanse landen. Nu ja, eerst eens een paar weekjes vakantie. Hij moest toch ook nog officieel afzwaaien. Z’n spullen inleveren en zo. En hij wilde ook eens een paar dagen uit: Nederland zien. Hij was al zo lang weg geweest uit het vaderland. Bij het Veluws eiland stopte hij even, maar ’t was ’m daar te druk. Langs de kant stonden touringcars en autobussen en de speeltuin was stikvol kinderen. Nee, verder maar. Hij schakelde in en reed door, naar Arnhem, Ja, dacht hij opeens, laat ik naar Arnhem gaan. Daar ben ik in zoveel jaren niet geweest. Hij toerde door de drukke stad en was verbijsterd over het drukke verkeer, de vele zebrapaden, waar voor iedere automobilist stopte, en de opeenhopingen bij de kruispunten. Al gauw had hij er genoeg van en via Oosterbeek reed hij de Veluwe weer op, langs de oude bekende plekken van vroeger, en tegen etenstijd was hij weer thuis. Vader zat al in zijn hoekje de krant te lezen en keek belangstellend naar zijn oudste zoon, toen deze de kamer binnen kwam. „En, hoe rijdt de wagen?” „Puik. Maar natuurlijk heel anders als een jeep.” „Waar ben je geweest?” „Arnhem eens bekeken. En langs de Hoge Veluwe terug. De heide begint al aardig te bloeien.” „Ja, het is ook al half augustus.” Inderdaad, dacht Kees, het is al half augustus. Over een maand moet ik weer geacclimatiseerd zijn en aan het werk. En dat vooruitzicht lokte hem op dit ogen blik niet erg. De groothandel in electrotechnische installatie-artikelen noemt 1962 - in tegenstelling tot 1961 - een gunstig jaar. Op het gebied van de prijzen kan gesproken worden van vrij grote stabiliteit, ofschoon met name bij de electrische huishoudelijke ap paraten, enige verlagingen voor kwamen. Een en ander mede als gevolg van de in het laatste halfjaar op getreden onrust op de markt, welke is ontstaan, doordat verschillende grote levensmiddelen-bedrijven als premie-aktie branche-vreemde arti kelen op de markt brachten, met uitschakeling van de normale han del. Het is te hopen, aldus het jaar verslag, in het belang van de bona fide middenstand, maar ook in het algemeen belang, dat middelen en wegen gevonden kunnen worden om deze schadelijke invloeden af te wenden. Bij aankoop van duur zame electrische huishoudelijke ap paraten is een goede voorlichting van een vakbekwame technische gingen tussen Nederland en de na- buurstaten, maar toch veel meer de vervoers-discridenatie, die zich ten gevolge van veterinaire voor schriften voornamelijk tegen de export van levende varkens richtte. en naar het zich laat aanzien is dit een wegebbende export. De abnor male stringente phytosanitaire maat regelen zijn daar voor een groot deel oorzaak van, waarbij komt dat men in de Amerikaanse boomkwe kerij met een overproduktie te kampen heeft. De export in het najaar 1962 is eveneens gunstig geweest met een stijging van circa 1 miljoen gulden, terwijl er in verschillende landen een levendige vraag te constateren valt. De personeelsbezetting in de boomkwekerij blijft moeilijk, en het is te betreuren, dat te weinig jonge mensen zich aangetrokken voelen tot een gezond en interessant vak. Hoofdstuk 3 Geleidelijk aan raakte Kees weer thuis in zijn om geving. Hij maakte een praatje met oude kennissen, stapte bij de bekende winkeliers naar binnen en groette joviaal de buren. Z’n uniform had hij nu in geleverd en dus was hij weer een gewoon burger als iedereen. Dat leek hem beter, nadat hij vier jaren de wapenrok had gedragen, hetzij battle- of evening dress. Af en toe betrapte hij er zichzelf op, dat hij in die vier jaren. Ook de intieme hoekjes van vroeger, van de geblokkeerde wielen, maar ewend als hij was Hoe dikwijls had hij hier niet gewandeld met Eefje. Ach ja, Eefje. Gek, maar hij kon haar niet uit zijn gedachten bannen. Telkens moest hij nog aan zijn ontrouwe verloofde denken. Voor wie de vier jaren van wachten te lang hadden geduurd. En hij dacht terug aan het afscheid, die avond in IJmuiden, toen hij vertrok. „Ik blijf op je wachten”, had ze tenslotte nog in zijn oor gefluisterd, toen ze elkaar voor de laatste maal omhelsden. Wat was er van die belofte terecht gekomen? Meer dan een jaar was het nu al af. En niemand wist, waar ze op het ogenblik zat. Ja, haar vader was hij een paar dagen geleden in de stad tegengekomen. Aan de overkant van de straat. Maar deze had hem niet gezien of hij had ge daan alsof. Waarom? Waren de mensen zo Pèèèh! Kees werd uit zijn overpeinzingen opge schrikt door het feit, dat plotseling een kleine, zwarte auto voor hem was opgedoken. Hij hoorde het gieren van de geblokkeerde wielen, maar gewend als hij was middenstand van groot belang, ter wijl de kopers de garantie moeten hebben, dat de meestal vrij kost bare apparaten een lange reeks van jaren ten dienste van de ge bruikers zullen blijven. Uit dien hoofde is een goede service een. noodzakelij kheid De oudste en Waar de opbrengsten van de teelt allerwege - ook in Zuid-Europa - beneden verwachting is gebleven, konden de prijzen zich op een be hoorlijk niveau handhaven. De omzet was toch gunstig dank zij de bevredigende prijzen welke de tuinderijen konden maken. Het tekort aan binnenlands riet wordt steeds groter, in hoofdzaak doordat geen rietsnijders meer te krijgen zijn en hun prestaties daalt. De rietoogst was ongunstig, waar door er meer uit het buitenland werd geïmporteerd. De binnenland se vraag naar riet daalt, in hoofd zaak bij de landbouw. De groentehandel wist een op merkelijke omzettoename te boe ken, welke evenwel in hoofdzaak veroorzaakt wordt door de stijging van de prijzen. Wat de kaas betreft hebben het binnenlands verbruik en de export in 1962 geen gelijke tred meer kun nen houden met de nog steeds stijgende produktie van kaas. De overtollige kaasproduktie werd voor een deel reeds bij voorbaat opge vangen door gelegenheid te geven voor de produktie van een groter kwantum Cheddar-kaas, welke kaas bijna uitsluitend aan de buiten landse verwerkende industrie tegen vrij gunstige prijzen wordt ver kocht. Voor boter ligt de zaak nog wat moeilijk. Er moet geexporteerd worden en die export is alleen mo gelijk door van overheidswege aan zienlijke bedragen aan toeslag te geven. Met subsidie op binnen- en buitenlandse markt tracht men de voorraden te ruimen. Daarbij zijn de winstmarges voor de groothan del door de scherpe concurrentie in de levensmiddelensector klein. Aldus een artikel in het februari nummer van Het Beste uit Reader’s Digest, dat vervolgt: „Sneeuw is een isolator, een warme schuilplaats en doet dienst alseen onmisbaar opstapje. De sneeuwschoenkonijnen bijvoorbeeld, die van de natuur brede, wollige voetzolen hebben meegekregen om niet in de sneeuw weg te zakken, zien met verlangen uit naar een flinke sneeuwbui. Als ze alle blaadjes en twijgen die bin nen hun bereik zijn hebben afge- aan snel reageren, had hij in een onderdeel van een sekonde het stuur gewend en stond nu vrijwel naast de kleine wagen. Een jonge vrouw keek hem ver stoord aan. „Bent u levensmoe?” vroeg ze bits uit het geopende raam, verwoed rukkend aan de versnellingsstang onder het stuur. „Dat niet bepaald,” antwoordde Kees ad rem, „maar ik wist niet, dat ik hier op een autorenbaan fietste, ziet u?” „Autorenbaan,” sputterde het meisje tegen, „als u behoorlijk aan de rechterkant van de weg gefietst had, was er niets gebeurd.” „En nu is er ook niets anders gebeurd, dan dat een jongedame achter het stuur een beetje opgewonden is,” repliceerde Kees, op zijn gemak met zijn armen over het stuur hangende. „Overigens, ik heb hier wel eens meer gefietst in mijn leven en dan waande ik me altijd veilig, omdat ik hier vroeger zelden of nooit een auto onmoette.” Ze keek hem, na deze woorden, met wat meer be langstelling aan en ontdekte nu pas zijn gebruinde Houthandel De houthandel had eensdeels een rustig en gunstig jaar, doordat de buitenlandse markt stabiel bleef. Tegen het einde van het jaar trok de prijs weer aan in het buitenland, zodat het hout in 1963 waarschijn lijk duurder zal worden. In het binnenland is er weinig prijs-bewe- ging, wel een concurrentie bij een stijgend beloop van de kosten. Per soneel is voor de houthandel een probleem. De omzet wordt in de verschillende plaatsen wel eigen aardig beinvloed door het afkomen van bouwvergunningen, waarvan deze handel afhankelijk is. Ook het binnenlands hout bleef op een sta biel peil. De Hollandse iep wordt steeds moeilijker te verkrijgen. De bouwmaterialenhandel had over ’t algemeen gunstiger resul taten in de omzetcijfers dan vorig jaar. Men is afhankelijk van vroe ger onbekende problemen, zoals de steenpositie en het kunnen krijgen van dakpannen. Ook de zand- en grinthandel meldt goede omzetten in 1962, al zijn de rijdende betonmolens oor zaak dat er wel grote verschuivin gen zijn ontstaan. Zij vindt nog goede afzetmogelijkheden, waarbij wel bij de grote objecten (Delta werken, tunnelbouw) de belang rijkste afname plaats vindt. De lage waterstand in het najaar gaf som mige aanvoer-problemen en maakte het varen duurder. knabbeld, stelt een nieuwe laag sneeuw hen in staat bij verse groene blaadjes te komen. Boeiend is voor al hoe de wilde schepselen de sneeuw gebruiken om er hele steden in aan te leggen. Onder de sneeuw bevin den zich miljoenen kamers, tunnels en gangen, daarin gegraven en ge boord, platgetreden door overwin terende dieren. Een dwarsdoorsnede van een sneeuwlaag van een week oud zou er ongeveer uitzien als een gatenkaas. Op de rotshellingen in het westen en noorden van Amerika speelt het dagelijks leven van de pika’s - berg- konijnen met korte oren en geen staart van betekenis (die koud zou kunnenworden) - zich af onder ton nen sneeuw, vertelt het artikel in Het Beste. Muizen, spitsmuizen, we zels en otters graven holen en we gen onder de sneeuw. De mol maakt ze in de vorm v,an klaverbladen en roetsjbanen. Fazanten en patrijzen slaan vaak krachtig met de vleugels om een sneeuwkuiltje te maken waarin zij zich kunnen nestelen; korhoenders zoeken een beschut nachtverblijf door met de kop vooruit in een hoop sneeuw te vliegen. Marters en wezels stoeien naar hartelust in de sneeuw, schieten er doorheen als naalden door een breiwerk, duiken erin als water. In de sneeuw gaat het leven door. kaart te voorschijn halend. „En,” voegde ze er Lachend aan toei -.On hpf np'pnhlilr niiïr ilr L-rvrxick ,als ik u daar STICHTING NUTSSPAARBANK TE GOUDA Kantoren te: Gouda Oosthaven 12, Willem en Marialaan 8 Em mast raat 31 Briandstraat 10 Bescherm u tegen Griep Rillerig? Onprettig? Vlug: 'ASPRO' Veehandel De rundvee- en de varkenshandel hadden in 1962 een bijzonder onge lukkig jaar. De varkenshandel lag voor een belangrijk deel van 1962 praktisch stil als gevolg van de mond- en klauwzeer-epidemie. Ver- meldenswaardig is, dat op een en kele uitzondering na in het zuid oosten en het midden-oosten van het land (in drie tot vier gevallen) de gevreesde ziekte de kop niet meer heeft opgestoken de laatste maanden van het jaar. Dat er in de varkenshandel dit jaar weinig verdiend en veel ver loren is, laat zich gemakkelijk ra den, maar ook het feit dat ondanks de vele afslachtingen van varkens de prijzen het gehele jaar laag zijn geweest, is aan deze geringe ver dienste schuldig geweest. De marktaanvoer heeft zich in totaal gezien vrijwel hersteld na de periode van sluiting, al is er plaatselijk hier en daar een terug gang te constateren door incidentele en structuele oorzaken. Onder de laatste zou wellicht een teruggang op enkele markten te rangschikken zijn ten gevolge van het verplaatsen van de Utrechtse markt van de zaterdag naar de donderdag. De export van levende varkens is na het publiceren van de ver ordening varkensvlees van E.E.G. commissie veel vrijer geworden, omdat contingentering e.d..vervie len, maar is in feite niet toegeno men, integendeel afgenomen. Oor zaken daarvan zijn de prijsverho- zijn revolver miste. Die leegte op je heup, dat was nog zo vreemd. Maar aan al die dingen zou hij wel weer wennen. Hij had een dag doorgebracht bij tante Fien en oom Bert, zoals de familietraditie wilde. En hij was blij, dat het avond was en hij weer naar huis kon gaan. Oom Bert mocht hij graag, maar van tante Fien kreeg je na een half uur al schoon genoeg. Haar mond stond niet stil Op een morgen, aan het einde van augustus, nam hij de fiets van zijn broer en zei, dat hij een paar uurtjes ging peddelen. Kalmpjes aan door de stad. Oude bekende hoekjes zien. Tenslotte hield hij van Apeldoorn. Rustig fietste hij de Hoofdstraat uit, de Loolaan op. Bij de Gedenknaald sloeg hij rechtsaf, de Waldeck Pyrmontlaan in. Hier, bij de oude spoorlijn, had hij vaak als jongen gespeeld. Nu speelden er andere kinderen. Zo was immers het leven? Voorbij het voormalige Loostation sloeg hij de Hertenlaan in. Hier stonden heel wat nieuwe huizen, de laatste jaren er neer gezet. Alles was veranderd De meeste mensen die mopperend de sneeuw voor hun deur weg scheppen, beseffen niet, dat sneeuw in de wereld van dieren en planten geen plaag is, maar op haar tijd even welkom als de regen en de zon. aan toe: „Op het ogenblik ruik ik kopie.” „Och,” antwoordde hij aarzelend, „als 1L d een plezier mee kan doen, waarom niet?” „Afgesproken,” besliste ze resoluut. „Waar en wanneer?” Kees kreeg er schik in. Bovendien leek het meisje hem een aardig ding. Hij had altijd veel respect gehad voor zelfstandige vrouwen. „Zegt u het maar. Mij schikt het altijd.” „Wat denkt u van vanavond om half acht in Bloemink?” „Liever ergens anders. Julianatoren bijvoorbeeld.” „Oké. Zal ik u halen met mijn wagentje?” „Zoals u wilt. We kunnen het ook omgekeerd doen,” meende hij, haar olijk aankijkend. De mond van het meisje zakte een eindje en met ontzag keek ze naar de jongeman in zijn smetteloze bruine costuum. „Hebt u ook een wagen?” „Nou, ik niet. Maar mijn vader wel. Misschien mag ik me eerst eens even voorstellen? Kees van Bergen.” Ze drukte de uitgestoken hand stevig. „Het doet me veel genoegen,” antwoordde ze eerlijk. „Josien Klein Lugemors.” „Echte Apeldoomse naam,” zei hij lachend. „Meer dan de mijne.” Ze dacht even na. „Van Bergen, wacht eens, ik meen dat ik het gelezen heb. Bent u de zoon van de directeur van de Nederlandse Crediet- en Handels bank?” Hij boog even. „Om u te dienen. Ik hoop, dat dit geen beletsel is om de afspraak gestand te houden?” „Integendeel. Ik zal het zelfs op hoger prijs stellen.” „Mooi. Om tegen half acht ziet u me wel ergens in de Hoofdstraat lopen. Daar pikt u me dan maar op.” „Afgeproken. Tot vanavond dan.” Ze startte haar wagentje en na een korte, doch vriendelijke groet, reed ze weg. Kees keek haar na tot ze in de bocht verdwenen was en stapte toen weer op zijn fiets. Hij ging nu maar regelrecht naar huis, want hij had plotseling geen zin meer om teblijven rondfietsen. Thuis sprak hij niet over zijn ontmoeting, maar zei wel, dat hij die avond een afspraak had met iemand van de krant, die hem wilde interviewen.” „Van welke krant?” informeerde zijn vader. Kees sloeg zich voor het hoofd. „Wel verdraaid, dat heb ik helemaal vergeten te vragen.” „Maar,” vroeg zijn moeder, die van een en ander niet veel begreep, „hoe kwam dat dan zo?” (wordt vervolgd) >-<s

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 2