Raad snelde door agenda voor Schooljeugd tekende ,Dag van Europa' BEHAAGLIJKE WARMTE voor moderne mensen Net als bij de kapper Is hypotheek op „Eurowoningen’’ eigenaars te riskant? voor De „Dag van Europa’’ bezinning op samenwerken j natuurlijk een oliehaard gestookt met Kranenburg ^depruin bernard tabberncd broer en na emmy verhey [krees van financiële^commissie voor woekerwinsten bleek ongegrond OLIEHANDEL „PIONIER I WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN 7 DONDERDAG 7 MAART 1963 PAGINA 3 PEDICURE EN MASSAGE Mevr. Warmerdam Winnaars opstellen Duurder gas Huren tennisbanen Winnaars tekeningen Geen hypotheek voor N.V. Eurowoningen SCHOON ZUINIG WARM Gymnastieklokaal Duurdere electriciteit i ift'ïh? 1 Advertentie I II l en Advertentie) Advertentie kaarten a 2,te verkrijgen bij: k. broer, kerkweg 119, (telef. 2055), en des avonds aan de zaal. in het geref. verenigingsgebouw, stationsstraat 18 te Waddinxveen. Burg. Trooststraat 74, tel. 3168 Komt eventueel ook bij u thuis. Bij de opstellenwedstrijd is als eerste uit de bus gekomen: Maria van Oosten (11 jaar),met 14 punten voor de St. Jozefschool. Zij werd op de voet gevolgd door Anneke Rog geveen (12 jaar) die met haar opstel voor de Kon. Julianaschool 13 pun ten behaalde. De derde priis ging naar Gerard van Zuilichem (12 jaar) die voor de Eb en Haëzerschool met zijn opstel over de Dag van Europa 12*/2 punten kreeg toegekend. School winnaars werden verder: G. J. van Kralingen (12 jaar) met 12 punten voor de Openbare ULO; Ed van Eijk (12 jaar) met 11 punten voor de Chr. ULO; Rob Jenner (11 jaar) met 12 punten voor de Theo Thijssenschool; Margot van der Stelt (12 jaar) met IU/2 punten voor de Jan Ligthartschool en Huib de Wit (11 jaar) die voor Willem v. Oranje- school IIV2 punten behaalde. In de raadzaal van het gemeente huis zei de burgemeester naar aan leiding van deze prijsuitreiking nog o.m.: „Niet alleen in Waddinxveen wordt vandaag aandacht aan de Dag van Europa besteed, maar in hon derden andere gemeenten verspreidt over heel Europa, eveneens. De ge meenten zijn immers de fundamen ten voor onze samenleving, maar zullen dat ook zijn van een Verenigd Europa.” Voor de verdere inhoud van de rede van de burgemeester verwijzen wij naar het algemene artikel over de Dag van Europa, waarin het ge sprokene is verwerkt. De raadsvergadering, die vorige week donderdag is gehouden, is vlot en zonder enige moeilijkheid verlopen. In snel tempo ging de voorzitter door de agenda heen. Alleen over de verhoging van de gas- en electri- citeitstarieven werd even gediscussieerd, evenals over de vestiging van een hypotheek. Met dit laatste voorstel kon de financiële commissie zich niet verenigen. De begroting voor 1963 voor het gas-, water - en electriciteitsbe- drijf werd tenslotte z.h.s. goedge keurd. Het tarief voor de grootverbrui kers werd nu als volgt vastgesteld: bij een verbruik van 1 t.m. 10.000 m3 per jaar 14 ct per m3 en voor alle volgende m3 13% ct. Daarbij komt dan per maand 5,distri- butiekosten. Hiermede nodigen wij u uit tot het bij wonen van een CONCERT te geven door (het 14 jarige wonderkind) viool Gisteren is ook in Waddinxveen de dag van Europa gevierd. Deze dag is een initiatief van de Internationale Vereniging van Steden en Gemeenten en dient om de bevolking, en met name de jongere generatie, te betrekken bij de Europese eenwording. Het programma begon ’s morgens om negen uur met het hijsen van de Europa-vlag bij het gemeentehuis. Daarna opende de burgemeester een tentoonstelling van tekeningen en opstellen van de Waddinxveense school jeugd, in het gebouwtje voor Sociale Belangen. In de raadzaal reikte de burgemeester de prijzen uit, die voor de beste tekeningen en opstellen ter beschikking waren gesteld. Uiteraard hadden tekeningen en opstellen de Dag van Europa tot onderwerp. Opvallend was het, dat de Waddinxveense jeugd het begrip E.E.G. en de recente weigering van De Gaulle om Engeland tot de ge meenschap toe te laten, zo goed verwerkt heeft. De meeste opstellen eindigden met een zin in de trant van :„Ik hoop, dat Engeland binnen kort toch tot de E.E.G. mag gaan behoren, want het is zo jammer dat dit land er nu buiten staat.” Ook de tekeningen brachten de afwijzende houding van De Gaulle vaak in beeld. Televisie en krant zullen aan dat begrip van de jeugd voor deze politieke zaken wel het hunne heb ben bijgedragen, waarbij de televisie natuurlijk de meeste invloed had. het voorstel houden, zodat NOVA haarddroogkap 51,50 Standaard 10,90 Eindelijk ook thuis een echte haardroogkap, „zoals bij de kapper” Het haar wordt ge lijkmatig gedroogd en niet platgedrukt hoofd en handen blijven vrij. In drie maanden is de prijs eruit, verbruikt slechts 400 watt. Alle huisgenoten drogen hun haar met deze prachtige No va haardroogkap. Snel - handig - prettig. Philips haardroogkap 69, Passage 133 Telef. 3003 B. en W. stelden de raad voor, over te gaan tot verhoging van de gastarieven, aangezien Waddinx veen van 1 jan. vorig jaar af van Gouda gas betrekt, welk gas een hogere calorische waarde heeft dan het gas uit Boskoop, dat voordien werd gebruikt. De huishoudelijke verbruikers betalen momenteel 20 ct per m3 bij een afname van 1-40 m3 per maand, en 16 ct per m3 bij een hogere afname. Deze tarieven wor den nu beide met 2 ct verhoogd en zullen dus resp. 22 ct en 18 ct gaan bedragen. lende landen. Zij moeten juist op die terreinen werkzaam zijn, waar men het nationaal zelf niet meer af kan. Thans zijn drie van dergelijke gemeenschapsorganen, zogenaamde supra-nationale organen, tot stand gekomen tussen de „zes”, waartoe behoren België, de Duitse Bonds republiek, Frankrijk, Italië, Luxem burg en Nederland, zoals een ieder van u wel zal weten. In de eerste plaats de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (de E.G.K.S.). De steen kool- en staalindustrie kwam in één gemeenschappelijke markt zonder grensbelemmeringen. Zij staat onder één Europees gezag, De Hoge Autoriteit genaamd. Ten tweede de in de laatste tijd zo druk besproken Europese Economische Gemeenschap (de E.E.G.). Deze zal de verdere economische hulpbronnen voor één grote Europese markt open stellen. III Tenslotte de Europese Gemeen schap voor Atoomenergie (de Euratom). Dit orgaan streeft naar een krachtige industrie voor het vreedzaam gebruik van kernenergie. Uit de afrekening over het vorig jaar is gebleken, dat de aanleg van de tennisbanen in het War- naarplantsoen 46.000 hebben be dragen. B. en W. stelden de raad voor, dit bedrag te dekken met een bijdrage uit het fonds voor stads uitleg. De gewone exploitatiekosten be droegen in 1962 3650 welk be drag geheel terugkwam uit de huuropbrengst. Ook met het voor stel, om de huren van vorig jaar ook voor 1963 aan te houden, ging de raad accoord, behalve de heer Kooyman. die tegenstemde. Deze meende, dat de bijdrage uit het fonds stadsuitleg een ver kapte subsidie was. De voorzitter legde dit raadslid uit, dat de men sen, die hier veelal tennissen, zelf voor een groot deel dit bedrag bij een brachten, aangezien het fonds stadsuitleg tot stand kwam door ’n extra percentage op de grondver-’ koop voor hun woningen te leg gen. De heer Lips was het volledig met de voorgestelde regeling eens. „Waddinxveen moet geen slaap stad worden, maar een plaats waar we goed kunnen leven,” zei hij. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel van B. en W. een krediet te verstrekken van 6.474 aan de Stichting Kleuter- j De datum van de verhoging is al reeds ingegaan nl. 1 maart 1.1. De raad ging met de verhogingen accoord, maar niet zonder zich kri tisch af te vragen, waar de winst gebleven is, die de gemeente vroe ger met zijn gas en electriciteits- leverancies heeft gemaakt. Deze winst niet in de kas van het gas of electriciteitsbedrijf gevloeid, maar in de algemene gemeentelij ke kas. Het geld is uiteraard reeds lang verbruikt en niet meer te achterhalen. Praten helpt niet meer, aldus de burgemeester, we moeten zien op andere manieren aan geld te komen. Momenteel is het zo, dat de gemeentebedrijven een geheel eigen begroting heb ben, waardoor winsten uit het be drijf weer in nieuw materiaal kun nen worden gestoken. De heer Lips merkte nog op, dat zijn verbruik, ondanks de hogere calorische waarde van het gas, toch met sprongen omhoog is ge gaan, maar wethouder Venema pareerde die opmerking, met vast te stellen, dat wij een zeldzaam koude winter meemaken. De 11-jarige Nelly Wolters van de Eben Haëzerschool heeft bij de te keningen de eerste prijs gewonnen. Zij behaalde vijftien punten, waar door deze school eveneens de school prijs wegsleepte. De tekening van Nelly hopen wij in ons volgende nummer te kunnen reproduceren. De tweede prijs (13 punten) behaal de Willy Stam (12 jaar), eveneens van de Eben Haëzerschool. De derde prijs (12 punten) ging naar de 11- jarige Agnes de Jong, van de Kon. Julianaschool. Cock Vos, 13 jaar, en leerling van de Eben Haëzerschool, kreeg de vierde prijs. Grootverbruikers moeten dus minstens 5000 m3 per jaar afne men. Hun huishoudelijk verbruik wordt voor de eerste 480 m3 toch op 22 ct gesteld. Ook de meterhuren gaan omhoog en wel tot 50 cent per maand Op het voorstel van B. en W. voor het vestigen van een z.g. „derde hypotheek” voor grond, waarop de N.V. Eurowoningen een- gezinshuizen gaat neerzetten, ver klaarde de financiële commissie tot verbazing van de voorzitter, dat men het risico voor de kopers te groot vond. Wanneer nl. de bouwer van de ze woningen onverhoopt failliet zou gaan, en de toekomstige eigenaars zouden al een flink bedrag voor de woningen hebben betaald, dat zou toch de gedeeltelijk af gebouw de woning „met de grond méé gaan”, naar de hypotheekhouder. Het bleek wel, dat de gemeente zelf bij deze financieringswijze geen risico zou lopen, maar vol gens de heer Slob als woordvoer- PETROLEUM De Waddinxveense gym nastiekvereniging T.O.O.S- wat Ter Ontwikkeling On zer Spieren betekent) gaf op 27 en 28 februari j.l. de jaarlijkse uitvoering in de zaal van het verenigings gebouw aan de Stations straat. Deze snel groeiende vereniging heeft nu zo veel leden, dat de groots opge zette gymnastiekuitvoering niet meer in één avonn kon worden afgedaan. Er moes ten twee voorstellingen worden gegeven, om iedere belangstellende in de ge legenheid te stellen, van het knappe tum-werk te genie ten. De foto toont enkele jeugdige adspirantjes op de evenwichtbalk. (foto Sjaak Noteboom) scholen Volksonderwijs voor de aanschaf van meubilair en spelma teriaal voor de nog te bouwen nieuwe kleuterschool, aangenomen. B. en W. vroegen de raad een krediet voor het inrichten van een gymnastieklokaal bij de Theo Thijssenschool, van 15.200. Dit voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Voor vernieuwing van de ramen van de Willem van Oranjeschool is een bedrag van 24.920 nodig, welk bedrag eveneens door de raad werd gevoteerd. Wel vond de heer Lips dit een geval „aan de grens”, hij vroeg zich af of het wel zo dringend noodzakelijk was om het houtwerk van de bestaande ramen te verwisselen voor staal, maar hij wilde dit toch verder aan de des kundigen overlaten. Ook de salaris-voorstellen voor de vakleerkrachten bij het lager- en het uitgebreid lager onderwijs werden zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Voorts stelden B. en W. voor, vier woningen in ons dorp onbe woonbaar te verklaren, tw. die aan het Noordeinde 33, de Kerkweg 154, de Zuidkade 133 en de Wil- helminakade 32. De ontruimings- termijnen zijn respectievelijk vast gesteld op 2, 3, 1 en 6 maanden. De heer Lips merkte op dat vol gens hem een onbewoonbaar ver klaarde woning zo snel mogelijk gesloopt dient te worden, maar hij had begrip voor de gecompliceerd heid van de gevallen, waardoor dit niet altijd mogelijk is. Ook het aanwijzen van gemach tigden, die de gemeente zullen vertegenwoordigen bij de behan deling van het beroep bij de Raad van State inzake het uitbreidings plan Groens waard werd z.h.s. aan genomen, evenals een onteigenings voorstel voor het uitbreidingsplan Noordkade. der van de financiële commissie, de toekomstige koper van zo’n woning wél. Daarom voelde de commissie er toch niet voor, de raad te adviseren deze hypotheek door te voeren. Volgens de voorzitter van de raad was de reden van de afwij zende houding van de financiële commissie echter een geheel an dere. Men zou nl. in Cobouw heb ben gelezen, dat de firma Janzen - die bouwt voor Eurowoningen - deze opleverde voor slechts 19.500 terwijl de N.V. Eurowoningen ze verkoopt voor 29.750. Deze (woe ker)-winst zou men te hoog vin den. Toen de voorzitter van de raad dit feit, hem verteld door de se cretaris, die de vergaderingen van de financiële commissie immers bij woont, ter tafel legde, merkte de heer Slob slechts op, dat deze fac tor bij de commissie geen rol had gespeeld. „Wij vonden dat dit ons niets aan ging,” aldus de heer Slob. „Maar dat had u nü juist wél iets aangegaan,” zei de voorzitter scherp. „U moet de toekomstige kopers van woningen in onze ge meente uiteraard vrijwaren tegen woekerwinsten.” Inmiddels had de burgemeester, dit bericht uit Cobouw wantrou wende, zelf reeds uitvoerige in formaties ingewonnen, waaruit duidelijk bleek, dat de winsten op de Eurowoningen NIET zo hoog la gen, als was voorgesteld. Door al lerlei extra’s komen de huizen de bouwer op 28.500 waarbij een verkoopsprijs van 29.750 alles zins verantwoord is. De financiële commissie hield echter vol, dat de prijs geen punt van overweging was geweest, wel de huns inziens riskante financie ring. (Over die te grove winst, en het bericht in Cobouw is echter meer dan anderhalf uur gepraat door de commissie, dus dat het géén punt van overweging is geweest lijkt óns sterk Red.) De raad besloot, voorlopig aan te men de financiële commissie nog eens uitvoerig kan voorlichten. Het voorstel van B. en W. om bouw- en grondvoorschotten te verlenen aan de Chr. woningbouw vereniging „Ons Begin” voor de bouw van woningwetwoningen in de Oranjewijk, werd tenslotte zon der hoofdelijke stemming aangeno men, nadat nog even was gedis cussieerd over de situering van de woonkamers: vóór - met uitzicht op straat, of achter - met uitzicht op de sportvelden. Het wordt ach ter, met het mooie uitzicht. In deze woningen komt waar schijnlijk plintverwarming, waar van de kosten in de praktijk erg blijken mee te vallen. De kosten hiervan zullen met de huurprijs worden verrekend. Schoolwinnaars werden verder nog: Errit Sytsema (12 jaar) met 11 pun ten voor de Openbare ULO; Hans Mol (11 jaar) met ID/2 punten voor de Theo Thijssenschool; Tonny Schoonakkers (13 jaar) met 5*/2 pnt voor de Jan Ligthartschool; Rob Verkerk (13 jaar) met 6 punten voor de Rehobothschool; Martha Janssen (11 jaar) met 12 punten voor de St. Jozefschool en Gerard de Goei (12 jaar) met 12 punten 1 voor de Willem van Oranjeschool'. Noordeinde 72 - Tel. 3129 Ook levering per tankauto (piano) maandag 25 maart 1963, aanvang 20.00 uur Ook de electriciteit, die Wad dinxveen uit Leiden betrekt, zal duurder worden, zo werd tijdens deze raadsvergadering besloten. Dit geldt ‘echter alleen voor de groot verbruikers, waarvan de tarieven nu met die van Leiden gelijkge schakeld zijn. De verhoging zonder meer is moeilijk te berekenen en wisselt al naarmate het per jaar benodigde vermogen. De heer Mol (VVD) merkte nog op, dat wij in Waddinxveen voor tuinders nog geen speciaal tarief hebben. Andere gemeenten kennen het z.g. oppervlaktetarief. De voor zitter zei echter, dat verschillende tuinders met dit oppervlakte-tarief duurder uit zouden zijn. De tuin ders hadden in het verleden geen belangstelling voor deze mogelijk heid getoond. Bovendien heeft Waddinxveen de speciale meters niet in voor raad, die voor een goedkoop tarief van vrijdagavond tot maandagoch tend noodzakelijk zijn. De voorzitter deelde eveneens mede, dat B. en W. de grootste voorzichtigheid zullen betrachten met verlaging van de tarieven. Dat kan Waddinxveen zich niet permitteren. De grootverbruikers hadden tot nu toe een gestaffeld tarief, al naarmate het aantal per jaar te verbruiken hoeveelheden gas. Zij betaalde 14 tot 15% ct per m3 en bij een verbruik van minder dan 5000 m3 gold het huishoudelijk ta rief. Deze tarieven, zo stelden B. W. voor, zullen niet met 2 ct wor den verhoogd, aangezien de groot verbruikers dan een te groot aan deel in de distributiekosten zou den moeten betalen. F, Het initiatief tot de - gisteren gevierde - Dag van Europa is afkomstig' van de Internationale Vereniging van Steden en Gemeenten. De bedoeling hiervan is één keer per jaar met meer nadruk de aandacht te vestigen op de Europese samenwerking. Uit het feit, dat het initiatief van deze vereni ging is uitgegaan, blijkt dat juist de gemeenten het streven naar een sterkere eenwording moeten propageren. De gemeenten zijn immers de fundamenten van onze samenleving, maar zullen dat ook zijn van een Verenigd Europa. In het Europa van vroeger was vrijwel geen sprake van enige vorm van samenwerking tussen de volke ren. Ieder had slechts oog voor ei gen belangen. Botsingen bleven dan ook niet uit. Veel strijd en ellende waren het gevolg. Ieder van u zal zich uit zijn geschiedenisboekjes nog wel kunnen herinneren in hoe veel oorlogen ons kleine land al niet gewikkeld is geweest. Om dan over de andere landen nog maar niet te spreken. Vooral na de tweede wereldoorlog zijn de Europese staten overtuigd geraakt van de noodzaak, dat de langdurige verdeeldheid wel plaats móést maken voor een constructieve samenwerking. De Benelux-staten hadden inmiddels een voorbeeld in deze richting gegeven. Daar was immers het verval van de Europese positie in de wereld. De tijd dat Europa het centrum was van econo mie, politiek en cultuur behoorde tot het verleden. De financiële toe stand van ons werelddeel was ui terst precair. Bovendien werden vele koloniale landen zelfstandig, hetgeen Europa van een welvaarts- mogelijkheid beroofde. Toen in 1947 ons werelddeel op de rand van de afgrond stond, kwam er redding dankzij de hulp van Amerika, be kend onder de naam van Marshall hulp. Het besef, dat er samengewerkt moest worden, kwam tot uiting in het houden van het grote congres van Europa in 1948 in Den Haag. Daar is de Europese Beweging ont staan. Van het congres is een zo grote invloed uitgegaan, dat binnen een jaar door de regeringen een organisatie is gesticht, die tot op vandaag bestaat en die heet, de Raad van Europa. De Raad is geves tigd te Straatsburg en de meeste vrije landen van West-Europa zijn hierin vertegenwoordigd. Hoewel het Europese parlement nog slechts een adviserende taak heeft, werd de eerste stap gezet naar een politieke eenheid. De Europese integratie heeft zich tot op heden vooral op economsch terrein bewogen. Het doel waarnaar gestreefd wordt is het instellen van Europese gemeenschapsorganen. Noodzakelijk is, dat deze organen eigen bevoegdheden hebben en niet afhankelijk zijn van de regeringen en de parlementen van de verschil-

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 3