Sliedrecht bouwt nieuwe Bel bij brand 2222 De teruggang van het aantal boeren in ons land Wonderkind Emmy Verhey concerteert met Ria Broer speelgoedfabriek Damsport BURGERLIJKE STAND DE KERKEN NODIGEN PUROL in huis I Carnavallen op het ijs Bejaardenmiddag Jaarvergadering van Ziekenkas Violiste (14 jaar) naar Waddinxveen Zangavond van „Dient Den Heer” H. Glasbeek Jr gaat uitbreiden „De Werkman” WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 7 MAART 1963 PAGINA 4 1 Verdere vermindering Meisje maakte lelijke val I g I te z.g. een Zien we naar de toekomst dan ligt het stellig in de verwachting, dat het aantal boeren nog verder Ter overname gevraagd: Van Dale’s Groot Nederlands Woordenboek aanbiedingen nr 28/921 bur.v.d.blad De 10-jarige José Keetelaar uit de St. Victorstraat kwam Vorige week donderdag tijdens het speel kwartier op het plein van de Sint Jozefschool zodanig te vallen, dat zij een hevig bloedende wond onder één der ogen opliep. Nadat dokter Th. Blom eerste hulp had verleend, werd het meisje naar huis gebracht. Op de Petteplas organiseerde de Waddinxveense ijsclub „Nooit Ge dacht” vorige week schaatswedstrij den. Het was een waar carnavals feest want alle deelnemers (56 keerden met een prijs(je) naar huis. De prijzen, voornamelijk bestaande uit luxe voorwerpen, waren door de plaatselijke middenstand e.d. af gestaan. Door het grote aantal deel nemers dat aan de start verscheen, duurde het enkele uren voordat de eindbalans kon worden opgemaakt. De uitslagen waren: 1. A. van Dijk, ligstoel; 2. D. de Knegt, lamp; 3. P. Struik, boek; 4. A. Schouten, tafel; 5. W. Huizer, tafel. H. Boele L. D. Breedijk T. Nicolai J. Scheps C. Stolker 3 2 2 2 3 2 1 0 0 0 1 1 3 6 3 2 3 6 2 3 4 2 1 1 2 1 1 0 1 0 2 3 4 4 3 5 4 4 7 0 0 0 1 2 17 p 15 p 13 p 10 p 9p 8p 7p 8p 8p 7p 6p 2p TENTOONSTELLING Tekeningen en opstellen betreffende de ’Dag van Europa’ De tentoonstelling van de teke ningen en opstellen is tot en met volgende week vrijdag geopend; dagelijks tijdens de kantooruren van het gemeentehuis, en zaterdag a.s. van 15 tot 16 uur. 8 7 5 2 3 3 2 1 3 2 1 0 zal verminderen. Indien de terug gang in hetzelfde tempo zou ver lopen als in de achterliggende ja- ren dan zal het aantal boeren dalen van 171.000 tot omstreeks 140.000 in 1970. Het is niet onmogelijk, dat de afneming in een sneller tempo zal verlopen, vooral als de over- gang naar andere beroepen van groter betekenis wordt. Opheffing van landbouwbedrijven betekent dat de vrijkomende erond kan wor den gebruikt voor vergrotng van de andere bedrijven. kleinere bedrijven op een leeftijd, waarop men niet meer zo snel een wending geeft aan de tot dusverre gevolgde levenswijze. De medische zondagsdienst wordt waargenomen door dokter C. A. de Geus, Pr. Beatrixlaan 6, tel. 2676. De brand die enige weken geleden een groot gedeelte van de speelgoed fabriek Sliedrecht aan de Zuidkade in de as legde, heeft voor deze firma ingrijpende gevolgen gehad. De schade bleek achteraf zo groot te zijn, dat men besloot het oude gebouw - dat dateert uit 1850 - ge heel af te breken en er een nieuw voor in de plaats te zetten. Men is nu druk bezig met de sloop en waarschijnlijk zal de volgende week al de eerste paal voor het nieuwe gebouw de grond in gaan. Deze nieuwe fabriek zal zeer mo dern uitgevoerd worden en wordt twee verdiepingen hoog. Een bij zondere aanschaf vormt krullensilo, een apparaat dat voor automatische verbranding van de houtkrullen zorgt en waar men een grote werkbesparing van verwacht. Onmiddellijk na de brand is ach ter de fabriek als noodvoorziening een golfplatenloods opgetrokken waar de werkzaamheden voortgang konden vinden. De firma Siedrecht vervaardigt be halve speelgoed ook kamoeerartike. len zodat de produktie vooral in deze tijd van het jaar op volle kracht moet werken, en geen oponthoud kan velen. Ondanks de tegenslag verwacht men toch nu in de nood- werkplaats en over enkele maanden in het nieuwe gebouw de produktie normaal voort te kunnen laten gaan. Typerend voor de huidige situatie is, dat de vermindering van het aantal bedrijven thans een punt van openlijk gesprek vormt. In de jaren voor en direct na de oorlog was de gevoeligheid op dit punt bijzonder groot en kon men slechts met zeer grote omzichtigheid dit punt ter zake brengen. De opvat tingen zijn thans sterk gewijzigd, ook binnen de kringen van de standsorganisaties. Deze welhaast revolutionaire verandering in stand punt is eens te meer een bewijs, dat de landbouw geen verstarde, door traditie gebonden bedrijfstak is, doch een bedrijfstak waar men zo nodig tijdig de bakens weet te verzetten. EXCELSIOR-NIEUWS Uitslagen Club-kampioenschap 20e ronde: F. M. P. Jacobi - D. Zwanenburg 2-0; C. H. Kramp - W. H. v. d. Laan 2-0; A. Blom - J. Hoogerbrug 2-0; T. Twigt - T. Driesse 1-1; A. A. Rietveld - H. Boele 0-2; C. Stolker - B. van Eijk 1-1; G. v. d. Zijden - A. Compeer 2-0; A. Zwanenburg - J. de Heer 0-2; A. N. Littooy sr. -i D. de Gelder afgbr. W. H. v. d. Laan - T. Baan afgebr. PERS. KAMPIOENSCHAPPEN TE GOUDA In de hoofdklasse wist A. Blom weer twee punten aan zijn score toe te voegen. In een ingewikkelde partij deed de heer A. G. van Zeijst een foutieve voortzetting, dit leverde Blom een schijf winst op. Na nog een moeilijk eindspel wist de heer Blom zijn partij in een winst om te zetten. De heer C. H. Kramp deelde de punten met A. Blok. Na een ge lijk opgaande strijd kreeg Kramp in het middenspel enig voordeel. Ook in het eindspel stond Kramp beter als de heer Blok, maar het toch niet voldoende om de partij te winnen. De stand in de hoofdklasse is nu als volgt: Dinsdag 12 maart zal weer een bejaardenmiddag worden gehouden in het verenigingsgebouw aan de Stationsstraat, aanvang 2.30 uur. De firma Sliedrecht heeft ook op de jaarbeurs, die van 11 - 19 maart in Utrecht wordt gehouden een plaats en toont daar speelgoed, schommelstellingen, voetbalspellen, een tafelbiljart en als nieuws voor dit seizoen, een aluminium stoel, opklapbaar en verstelbaar in vijf standen, die vooral geschikt is voor kamperen, voor het strand en de tuin en die voor de gebruiker het toppunt van luiheid schijnt te kun nen garanderen. week van 26 febr. t/m 4 maart 1963 Geboren: Herman Sjoerd, z.v. A. J. Koolmees en W. Vrijhof; Cornelia Hillegonda, d.v. P. Bakker en M. K. Verschoor; Otto, z.v. W. van der Eijk en E. W. Groeneveld; Armand Paul Marie, z.v. A. A. W. Pruymboom en Th. H. M. v.d. Lans; Alida Christina Maria, d.v. D. Min nes en M. van Deelen. Ondertrouwd: J. Smith en H. Blonk Gehuwd: J. J. Bosman en A. A. Compeer; L. A, Roos en J. A. Bins; H. M. Koren en W. Hofman; A. H. J. Slootjes en A. J. Janmaat. Overleden: A. A. Geers, oud 79 jaar; v. Dijk, ev Cok, Cornelia, oud 55 jr; de Nooij, Dirk, oud 55 jaar; van Dijk, wv Schouten, Adriana, oud 79 jaar. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: handschoenen; wanten; sjaal; schoen; doos houten handvat ten; wieldop; beurs; damesbril, werkhandschoenen. Verloren: lap terlenkastof; dames bril; schaatsen; heggenschaar; akte tas; kinderfietsje; herenjas. De 20-jarige Waddinxveense pia niste Ria Broer zal samen met het 14-jarige „wonderkind” Emmy Ver- hey, die de viool bespeelt, 25 maart een concert geven in het gereform. verenigingsgebouw. Emmy Verhey zal begeleid worden door de pianist Bernhard Tabbernal. Zij heeft het vorig jaar voor een opzienbarend debuut gezorgd in een Tsaikofsky- concert in het Kurhaus en sindsdien heeft dit talentvolle meisje vele malen tesamen met zeer bekende orkesten geconcerteerd. Ria Broer, die in Waddinxveen geen onbekende is - zij gaf vorig jaar in het verenigingsgebouw een zeer geslaagde uitvoering - is er dan ook bijzonder blij mee, dat zij de Het gereformeerd kerkkoor „Dient den Heer” houdt vanavond in het verenigingsgebouw aan de Stations straat een zangavond, waaraan me dewerken: mevr. Kruiswijk-Schou- ten aan de piano en H. van Nielen. De toegang is voor iedereen vrij. Vandaag zal de N.V. Apparaten en Machinefabriek H. Glasbeek jr. een tweede bedrijf te Beilen in ge bruik nemen. Het bedrijf in Wad dinxveen zal in zijn geheel blijven bestaan. Gebrek aan arbeidskrachten hier is de oorzaak van de tweede vesti ging in Beilen, waar reeds gewerkt wordt in een leegstaande school. De nieuwe fabriek heeft een op pervlakte van 70 vierkante meter en er is een bedrijfskantoor en een kantine. Bij de Waddinxveense fabriek van Glasbeek aan de Noordkade zal van daag een nieuwe showroom worden geopend. Deze heeft een nutige op pervlakte van 160 vierkante meter. Advertentie Bij bnnd- ea inijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen. Schrale huid. WERELDWONDEREN IN WORDING Hoe laten de kosten van het Del taplan zich vergelijken met die van vijf andere enorme kunstwerken die nu in de wereld onder handen zijn? Een artikel in het februarinum mer van Het Beste uit Reader’s Di gest over zes „wereldwonderen in wording” geeft daarop het antwoord. Het Deltaplan zal omstreeks 2,7 miljard gulden gaan kosten. De 28,3 kilometer lange brug-tun- nel over de Chesapeake-baai in de Verenigde Staten gaat op 500 mil joen komen. Het Sneeuwgebergte-project van Australië, dat beoogt het water van de Sneeuwrivier, hetwelk thans on gebruikt afvloeit naar de Tasman- zee, via lange tunnels dwars door de bergketen als bevloeiingswater te leiden naar een woestijngebied, zal ongeveer vier miljard gulden kosten. De Mont-Blanctunnel is een koop je: 150 miljoen gulden, evenals de Rance-getij dekr achtinstallatie bij Saint-Malo aan de Bretonse kust - 320 miljoen gulden. De Newyorkse brug over de zee- engte tussen Brooklyn en Staten Island, daarentegen, hakt er weer flink in: 1,2 miljard gulden. De kosten vormen slechts één aspect van het artikel in Het Beste. Veel indrukwekkender is de be schrijving van het vernuft waarme de deze werken zijn opgezet en worden uitgevoerd. „De jaren ’60 van deze eeuw zouden wat betreft de aanbouw van machtige kunst werken weleens een van de belang rijkste perioden uit de geschiedenis kunnen worden,” aldus Het Beste. „Overal ter wereld werkt de mens thans aan mammoet-projecten, die de dromen en de blauwdruken der ingenieurs moeten omzetten in de wonderen van beton en staal, waar van weldra ongetelde miljoenen de invloed in hun leven en werken zullen ondergaan.” AARDAPPELEN UIT AUTOMAAT Op een tentoonstelling te Lon den, welke geheel gewijd was aan de verpakking van levensmiddelen, werd een aardappelautomaat gede monstreerd die veel belangstelling trok, aldus „Landbouwdocumenta- tie”. Een speciale organisatie koopt de aardappelen in het groot van haar leden, sorteert, wast en ver pakt ze vervolgens in bedrukte zakken van 8 kg, die via de automaat voor 3,wordt ver kocht. De teler ontvangt op deze manier ongeveer f 10,per ton meer voor zijn aardappelen. Aan vankelijk werden de verpakte aardappelen via de normale han- delskanalen op Covent Garden ver kocht, maar dit liep stroef, zodat men toen aan verkoop per auto maat is gaan denken. Meerdere automaten zijn reeds besteld en zullen te zijner tijd in verschillende zaken in Londen worden geplaatst. NAAR BETERE TOMATEN Bij in Italië genomen proeven is gebleken, dat de kwaliteit van to maten, zowel de inwendige als de uiterlijke, bij de teelt in grindcul- tuur aanmerkelijk beter was dan wanneer de tomaten normaal in de grond onder glas of in de natuur worden geteeld. Zoals bekend, be gint men in Italië meer aandacht te besteden aan betere tomaten kwaliteit, aldus „De Tuinderij”. Om deze reden wordt er niet alleen meer glas gebouwd maqr is er ook bij de praktische telers belangstel ling voor de teelt zonder aarde onder glas. DURE DIERTJES Uit Zweden kwam dezer dagen een warme zending op Schiphol aan. De KLM-vracht Dakota bracht uit Götenburg nl. 600 minks mee, die in een Nederlandse farm onder gebracht werden. Goed beschermd tegen kou en sneeuw werden de kisten zorgvul dig vanuit de cabine in voorver warmde wagens overgedragen om de diertjes, die zo’n 30.000 gulden vertegenwoordigen, veilig in het Dierenhotel af te kunnen leveren. MUIZEN-MELKMACHINE Wist u dat er ook melkmachines voor muizen zijn? Deze miniscule apparaatjes worden in Amerikaan se laboratoria gebruikt en echt niet voor de grap of bij wijze van ex periment. Men heeft namelijk ont dekt dat muizenmelk een bijzonder goede voedingsbodem is voor be paalde virussen, misschien vanwege de bijzondere samenstelling. Een goede melkmuis levert twee maal per dag een kubieke centi meter melk. Deze melk wordt on middellijk in tabletvorm bevroren en aldus bewaard aldus „Boer en Tuinder”. Waarschijnlijk is dat de duurste melk ter wereld want de laboratoria betalen daarvoor 10 dollar per tablet dat is bijna 40.000 gulden per liter. Bij overproduktie zouden de prij zen uiteraard snel gaan dalen wat niet denkbeeldig is gezien het bui tengewoon grote voortplantingsver mogen van muizen. W.Z.C. „DE GOUWE” Heren I heeft een uitnodiging van S.V.H. uit Hillegersberg gehad om a.s. zaterdag een wedstrijd te ko men spelen in het nieuwe Sport- fondsenbad Zuid te Rotterdam-zuid. In dit bad waar een veld van internationale afmetingen uitgelegd kan worden (het enigste in Neder land) zal het voor Gouwe niet mee vallen om in deze 4 helften durende wedstrijd tegen deze eerste klasser een draaglijk resultaat te be halen. Toch hopen we hierop, zodat wij ook bij de eerste klassers in trek blijven om als oefen-partner dienen. Het verdere programma luidt: dinsdag 12 maart a.s. 9.15 uur Donk I - Gouwe II V.V. WADDINXVEEN De oefenwedstrijd, die W’veen zaterdag tegen V.W.S. speelde is de laatste wedstrijd geweest in de sneeuw. Vooral bij de zijlijnen, waar de sneeuw verdwenen was, was het slecht voetballen. Toch werd het een aardige wedstrijd met een ster ker W’veen. De goed leidende scheidsrechter v. Hoven voelde de conditie van het veld goed aan en hield de leiding strak in handen. Duidelijk bleek, dat W’veen over meer sneeuwroutine beschikte, van daar dat V.W.S. met een nederlaag genoegen moest nemen. Zaterdagmorgen speelden de junio ren tegen W.S.E. W’veen zon. kwam niet binnen de lijnen in verband met de interland wedstrijd Neder Land-België. De toneelavond werd een groot succes. Voorzitter Brouwer heette in z’n openingswoord allen welkom en duidde op de groei van de ver eniging, vooral waar het de jeugd betrof. Financieel was de vereniging nog gezond, doch in hoofdzaak dank zij de toto-inkomsten, die eigenlijk gereserveerd moesten worden. Het blijspel dat door het Stolwijkse toneelgezelschap werd opgevoerd, 'bleek dermate op de lachspieren te werken, dat iedereen wel moest lachen of hij wilde of niet. Na afloop maakten velen gebruik van de gelegenheid om nog enige uren gezellig te blijven dansen. Voor het bestuur was het prettig te kunnen meedelen dat de op brengst van de gehouden verloting, alle kosten dekte. Volgend jaar zal derhalve een dergelijke avond ge houden worden. Agenda: Vanavond kienavond voor de jeugd, af gewisseld met film. Aanvang pupillen 6.30 en junioren 8 uur namiddag. zondag 10 maart 1963 Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur: ds. J. R .Cuperus N.m. 6.30 uur: ds. Joh. Verwelius woensd. 13 maart biddag v.h. gewas V.m. 9.30 uur: ds. Joh. Verwelius N.m. 7.30 uur: ds. J. R. Cuperus Hervormd Wijkgebouw, Esdoornlaan V.m. 9.30 uur: ds. Joh. yerwelius N.m. 6.30 uur: ds. J. R. Cuperus N. Herv. Kring „Wet en Evangelie”. V.m. 9.30 uur: ds. E. H. Kalkman N.m. 7.00 uur: ds. D. ter Steege van Haarlem Gereformeerde Kerk. V.m. 10.00 uur: ds. J. Snoey N.m. 5.00 uur: ds. J. Snoey woensd. 13 mrt bidstond v.h. gewas N.m. 7 30 uur: ds. J. Snoey Remonstrantse Kerk. V.m. 10 uur: ds. J. G. Paardekooper Christ. Afgescheiden Gemeente. V.m. 9.30 uur: ds. A. P. Verloop N.m. 5.00 uur: ds. A. P. Verloop woensd. 13 maart biddag v.h. gewas V.m. 9.30 uur: ds. A. P. Verloop N.m. 3.00 uur: ds. A. P. Verloop KERKDIENSTEN R.K. KERK Parochie St. Victor, Zuidkade. Pastoor: B. Emmelkamp, telef. 2425 Missen: ’s zondags 7 uur Vroegmis; 8.30 uur Hoogmis; 11 uur Late Mis; ’s avonds 7 uur Lof; 17.30 uur Mis in de rk-school, Kon. Wilhelminapl. Door de week ’s morgens om 8 uur; Zaterdag biechtgelegenheid 5-8 uur. Elke eerste vrijdag van de maand 8 uur avondmis; Jehova’s Getuigen., Kerk weg 66. donderdag 19.30 uur Bedieningsschool 20.30 uur Dienstvergadering zondag 15.30 uur Wachttorenstudie Tijdens de vorige week gehouden jaarvergadering van de Waddinx veense ziekenkas „De Werkman” bleek uit het verslag van de secre taris, dat er in het afgelopen jaar vijf afschrijvingen zijn geweest, en één nieuwe inschrijving. Het .aantal leden is dus met 4 teruggelopen. De penningmeester deelde mede, dat na een totale uitkering van f 1363 in 1962 toch nog een batig saldo over is. De ziekenkas „De Werkman” be staat al meer dan 80 jaar. De ver eniging is oud, en zoals dat met ouderen gaat: hij wordt steeds zwakker. Zij daalde van 600 leden tot 100 leden, maar kan terugzien op een periode die stond in het teken van de helpende hand voor de zieke medemens. 10 9 9 9 10 10 9 9 9 H. BOELE BEHOUDT DE LEIDING IN DE EERSTE KLAS In een ingewikkelde partij wist Boele in het middenspel een schijf te winnen. Door even vlug te spelen raakte hij hem echter weer kwijt. Nicolai had dit goed gezien. Na nog even verder te hebben gespeeld, werd tot remise besloten. Door een verkeerde voorlichting heeft dhr C. Stolker verleden week niet gewonnen maar remise ge speeld. Nu moest Stolker na een slechte partij de eer aan Breedijk laten. De stand is hier: gesp/gew/gel/verl 5p 3p 2p 1P lp SOLDAAT UIT WADDINXVEEN DOOR KRIJGSRAAD GESTRAFT De Krijgsraad te Velde West te Den Haag heeft gisteren de 19-jarige soldaat F.G. uit Waddinxveen ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met .aftrek, waarvan drie maanden voorwaai delijk en een proeftijd van drie jaar, toezicht van de reclassering en ontslag uit de militaire dienst. De soldaat had 16 december van het vorig jaar zijn onderdeel te Ossendrecht verlaten en was vier dagen weggebleven. Gedurende dit uitstapje had hij bovendien in Den Haag een bromfiets weggenomen. SPAARBANK IN FEBRUARI De Rijkspostspaarbank in Wad dinxveen heeft in de maand febru ari een bedrag van 50 262,47 aan inleggeld ontvangen. Er werd in deze maand voor f 16 247,22 door de spaarders opgenomen. Het eerste bedrag kwam in 359 porties binnen. Het tweede werd in 74 porties van de bank gehaald. Donderdag 7 maart: Zang en spel, Geref. Kerkkoor met meisjes- en kinderkoor. Donderdag 7 maart: Kienavond voor jeugdleden van Be Fair, in geref. verenigingsgebouw Stationsstraat aanvang 7 uur n.m. Donderdag 7 maart: Voetbalveren. Waddinxveen, kienavond en film, lunchroom v. d. Water, aanvang pupillen 7.30 en junioren 8.30 uur Maandag 11 maart: Algemene ver gadering Coöp. Raiffeisenbank, in hotel ’de Unie’, aanv. 7.30 uur n.m. Donderdag 14 maart: Ned. Bond v. Plattelandsvrouwen, lezing door Mevr. dr. M. E. Kortenoever uit Gouda, onderwerp: „De moeilijke jaren van de vrouw”, aanvang 8 uur n.m. in lunchroom v.d. Water. Zaterdag 16 maart: receptie muziek vereniging „Concordia”, 65-jarig bestaan. Woensdag 20 maart: uitvoering van muziekvereniging „Concordia”. Donderdag 21 maart: Ned. Christen Vrouwenbond, spreker: ds. K. J. H. Burgy (Den Haag), onderw. Petrus Maandag 25 maart: Concert; Tabber nal; Ria Broer, piano; Emmy Ver hey, viool, geref. verenigingsgebouw Stationsstraat, aanvang 8 uur n.m. Woensdag 27 maart: Vergadering Chr. Metaalbewerkers Bond. Zaterdag 30 maart: Uitvoering van toneelvereniging T.O.G., in het verenigingsgebouw, Stationsstraat CANADESE WERKSTUDENTEN WEER NAAR NEDERLAND De KLM heeft 150 Nederlandse bedrijven gepolst of men belang stelling heeft deze zomer Canadese werkstudenten als tijdelijke werk krachten in dienst te nemen. Er zijn reeds tal van positieve reacties binnengekomen en men bestudeert thans in hoeverre de aangeboden seizoenvacatures beantwoorden aan de vraag en verwachtingen van de Canadese werkzoekenden. Zoals bekend, vonden afgelopen zomer 346 studenten uit Canada tijdelijk emplooi in ons land. Hoe wel, voornamelijk ten gevolge van gebrek aan voorbereidingstijd, dit experiment niet geheel zonder aan passingsmoeilijkheden is verlopen, is het enthousiasme onder de Cana dese jongelui ook ditmaal zeer groot. Dankzij de sterk verlaagde re- tourtarieven over de Noordatlan- tische Oceaan is de prijs van de vliegpassage voor de ouders van de meeste studenten geen bezwaar. Ofschoon men van het hier te ver dienen loon - dat volgens de ge bruikelijke normen voor onge schoolde arbeidskrachten wordt vastgesteld - zelf de pensionkosten zal moeten betalen, wordt deze mogelijkheid toch gezien als een goede gelegenheid om tegen (ge ringe) betaling iets van de oude wereld te zien. In Canada zijn het de NFCUS (National Federation of Canadian University Students) en diverse arbeidsbureau’s die zullen beoor delen welke studenten in aanmer king zullen komen voor een zomer- baantje in Nederland. Het Neder landse Bureau voor Buitenlandse Studenten Betrekkingen (NBBS) heeft op zich genomen de Canade zen hier op te vangen, hen wegwijs te maken en huisvesting te ver zorgen voorzover de werkgever daarin niet voorziet. Ook zal het NBBS vijfdaagse „Holland tours” en een aantal weekend excursies organiseren, om de bezoekers tegen een matige nrijs een indruk te ge ven van het land waar zij tijdelijk aan de slag zullen gaan. TTET IS EEN BEKEND FEIT, dat in de na-oorlogse jaren het aantal boeren - en daardoor het aantal bedrijven - in ons land sterk ver mindert. Het is in het bijzonder bij de boeren op de kleine bedrijven, waar een teruggang kan worden geconsateerd. Het aantal boeren op bedrijven van 1-3 ha bijvoorbeeld is in de periode 1947-1959 meer dan gehalveerd; in de grootte-klasse 3-5 ha is de afneming ongeveer een kwart van het aantal. In de laatste jaren blijkt, dat ook het aantal boeren op bedrijven van 7-10 ha terugloopt. Hieraan heeft drs. R. Rijneveld van het L.E.I. onlangs een radiobeschouwing gewijd. Het is waarschijnlijk voor het eerst in onze landbouwgeschiedenis, dat een dergelijke ontwikkeling zich voordoet. De cijfers van het volks- en beroepstellingen laten zien, dat sinds het midden van de vorige eeuw het aantal landbouwbedrijven langzaam, doch gestadig is toegenomen. Het is dan ook niet te veel gezegd, wanneer men concludeert, dat de jaren na 1945 een keerpunt, een breuk in deze ontwikkeling te zien geven. De vraag ligt voor de hand, wat de dry venae xracnten achter deze ontwiKeling zyn. Vooral moet dan worden gewezen op de wijziging in de opvattingen over de beteke nis van de landbouw in de Neder landse volkshuishouding. In de jaren vóór 1940 werd allerwege gestreefd naar een uitbreiding van de agrarische werkgelegenheid, Im mers de industrie bood geen vol doende arbeidsplaatsen aan onze steeds toenemende bevolking. Inde jaren na de oorlog kreeg de indus trie echter stevige benen onder het lijf en kwam men ook tot de over tuiging, dat een talrijk agrarische bevolking niet samen kan gaan met een welvarende boerenbevolking. Van niet minder belang is even wel geweest, dat in de na-oorlogse jaren de agrarische bevolkings groep steeds meer uit zijn isole ment verlost geraakte en in toe nemende mate in contact kwam met andere bevolkingsgroepen. Dit had tot gevolg dat men op het platteland de eigen levens- en 'werkomstandigheden kritisch ging vergelijken. En deze vergelijking viel - vooral op vele kleine bedrij ven met lage tot zeer lage inko mens - niet onverdeeld gunstig uit. Hoe is nu de teruggang van het aantal boeren in zijn werk gegaan? Hebben vele boeren op de kleinere bedrijven het bedrijf afgestoten en een niet-agrarisch beroep aan vaard? Of was de opheffing een gevolg van het ontbreken van op volgers? Uit een onderzoek van het L.E.I. blijkt, dat veruit de belang rijkste oorzaak van het ophef fep van bedrijven de bedrijfsbeëindi ging door het niet aanwezig zijn van een opvolger is. Overgang naar andere beroepen van boeren kwam betrekkelijk weinig voor. Het zijn dus vooral de boerenzoons op de kleinere bedrijven geweest, die de consequentie hebben getrokken uit de dikwijls weinig rooskleurige situatie on de kleine bedrijven. Dat de boerenzoons in grote getale een beroep buiten de landbouw hebben gezocht, houdt niet alleen verband met de gunstige werkgelegenheid in Nederland in de na-oorlogse jaren. Men heeft door de toene mende communicatie ook een open oog gekregen voor het eigen be staan in vergelijking met de moge lijkheden in andere beroepen. Men is daardoor minder bereid bestaan de verschillen in beloning, levens- en werkomstandigheden te aan vaarden. Het aantal boeren is in vergelij king met het aantal boerenzoons veel minder snel af genomen. Voor de boeren was het ook veel moei- lijker dezelfde consequentie uit de omstandigheden te trekken dan voor de boerenzoons. Zij staan an ders tegenover het boer-zijn dan jongere generaties. Het boer-ziin is voor hen meer dan alleen de uit oefening van een beroep om een inkomen te verkrijgen. Zij hebben ook al hun kennis in de agrarische richting geïnvesteerd, hetgeen een overgang naar een niet-agrarisch beroep minder gemakkelijk maakt. Tenslotte zijn vele boeren op de V- gesp/gew/gel/verl H. J. v.d. Wouden 9 A. Blom 9 A. M. J. den Ouden 8 S. M. v. Eijk D. v. Wijk C. H. Kramp D. v. Spengen T. den Ouden A. G. v. Zeijst A. Blok A. Mesker A. van Dam jeugdige violiste naar ons dorp heeft kunnen halen. Voor Emmy Verhey, begeleid door Bernhard Tabbernal staan er wer ken van Beethoven, Saint Saëns en Ravel op het programma; Ria Broer speelt Mozart, Schubert en List.

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 4