Vijftig jaar bouwer Abonne- P. Rehorst werd gehuldigd Ria Broer: na concert van vorig jaar weer op podium Uit jaarverslag blijkt: Detailhandel en ambacht Concordia (65 jaar) werd feestelijk gehuldigd Zestig cent... mentsprijs Begrijpelijk” schilder J an Stroosma exposeert Volgende week donderdag begint in het zaaltje van de Kunststichting Waddinxveen aan de Kerkweg een tentoonstelling van werk van de Friese graficus Jan Stroosma. Deze 35-jarige, al veel bekendheid genie tende graficus, die ook schildert, maaktwerk dat voor iedereen ’begrijpelijk’ is. Hij is studiegenoot van de Haagse beeldhouwer Frank Letterie, die hier al eerder expo seerde. Moeder over 1962 goed tevreden nieuwsblad Onafhankelijk Maandag weer met de trein naar Gouda F ele geschenken en medailles voor de jubilarissen VERSCHIJNT ELKE DONDERDAG Duurder eten Opbrengst vastenactie Drie zoons Voor zichzelf Scholen Last van zenuwen? Slecht weer Kolen 7 WILLEMSE JEANNE GEZONDHEIDS SANDALEN een dagelijkse weelde voor Uw voeten. Verkrijgbaar bij: PEDICURE E.H.B.O. - wedstrijden Verheul bouwde bus van een ton Mijnhardt’s Zenuwtableften helpen U er overheen Baby-huidje Weekblad voor Waddinxveen DONDERDAG 21 MAART 1963 18e JAARGANG - Nr. 924 De Uitgever. (Foto Sjaak Noteboom) l De eerste ronde van de vasten actie heeft in de St. Victor-parochie 385,opgebracht. Derde prijs voor Waddinxveen In Moordrecht werden de jaar lijkse selectiewedstrijden voor de kring Gouda van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. gehouden. De verschillende ploegen werden voor een zware opgave geplaatst, die zeer realistisch van opzet was. De ploeg van de afdeling Wad dinxveen behaalde de derde ploeg- prijs en de derde leidersprijs. De ploeg bestond uit mevrouw R. Metselaar-Boon, leidster, de heer W. H. G. Scheffers en de heer A. J. Troost. In het Boskoopse restaurant „Florida” is gistermiddag de heer P. Rehorst, vijftig jaar bouwer in Waddinxveen, hartelijk gehuldigd. Het aannemingsbedrijf, dat in onze gemeente 754 woningen heeft mogen bou wen, deed op zijn beurt ook wat: in het Warnaarplantsoen zal Rehorst een hertenkamp inrichten, als blijvende herinnering aan een halve eeuw bouwnijverheid. Samen met de eveneens Friese schilder maakte Jan Stroosma en kele jaren geleden een reis door Noorwegen, gedurende welke reis veel werk tot stand kwam. Deze schilder is begonnen, met waarvan wij vermoeden, dat ’t be langrijke woongebieden gaan wor den,” zegt Cees Rehorst. Het bedrijf heeft tachtig man vast personeel, en vele onderaannemers, die voor Rehorst werken uitvoeren. Bruggen en viadukten maakt het bedrijf niet meer. „We houden ons bij gebouwen,” zegt C. Rehorst, die op het ogenblik zóveel woningen in aanbouw heeft, dat - als ook alle aanvragen zouden worden toegewe zen - Rehorst in de komende jaren 1000 woningen zou opleveren. Een resultaat, waarop de nu 72- jarige P. Rehorst - die nog steeds nauw bij de bouw is betrokken - terecht trots is. Paulus Rehorst is geen geboren Waddinxvener. Hij werd in 1890 geboren in Capelle aan den IJssel, maar verhuisde al op 14-jarige leef tijd naar Waddinxveen, waar hij ging werken in de toenmalige kur- kenfabriek. Veel leverde dat toen - in 1904 - niet ophij ging met zestig centen schoon naar huis. Per weekHet duurde niet lang, of de jonge Rehorst zocht ander werk. Hij werd metselaar bij een aanne mer en al gauw bleek, dat hij ge voel voor dit vak had. In de levensmiddelensector gaat de parallelisatie steeds verder, het geen daarin tot uitdrukking komt, dat vooral in de zelfbedieningswin kels de omzet stijgt door het opne men van nieuwe produkten in het assortiment, dan wel het plotseling nadruk er op gaan leggen. Daar naast komt de omzetstijging voor een deel uit de keuze van het pu bliek en duurdere artikelen. Voor de vakantietijd is de neiging om extra te kopen om levensmiddelen mee te nemen sterk gedaald. De melk- en zuivelhandel meldt, dat 1962 ietwat gunstiger zal uitko men dan 1961 toen de marges be paald te beperkt waren. De afzet van eieren liep moeilijk, speciaal tegen het einde van het jaar toen de prijzen vrij hoog werden. De groente- en fruithandel vindt, dat de prijzen voor een vlotte ver koop veel te hoog liggen, de hoe veelheden gekochte artikelen neemt af door het hoge prijsniveau. zichzelf de kunst aan te leren, voor zover dat dan mogelijk is. Pas in 1957 begon hij te studeren aan de Amsterdamse academie en vorig jaar rondde hij zijn studie af. Hij heeft al tentoonstellings-erva- ring, want hij exposeerde in Leeu warden, Amsterdam en Hilversum, met alleen eigen werk, en samen met anderen in Hasselt, Den Haag, Harlingen en Franeker. Verschillende musea kochten van deze graficus werk, evenals particu lieren in binnen- en buitenland. Wij vermoeden, dat het werk van deze Fries onze mensen hier ook wel zal liggen en we hopen dat deze tentoonstelling de belangstel ling krijgt, waarop hij recht heeft. De steeds stijgende kosten, waarmee ook wij bij de ver vaardiging van het Week blad voor Waddinxveen wor den geconfronteerd, noodza ken ons de abonnementsprijs te brengen op 1,35 per kwartaal, ingaande 1 april. Met deze prijs zijn wij nog één van de goedkoopste nieuwsbladen van Nederland, n.l. nog geen 11 ct per num mer. Zeer waarschijnlijk zal het trein verkeer tussen Gouda en Waddinx veen met ingang van maandag a.s, weer normaal worden hervat. Sinds de ontsporing van een trein stel ruim twee weken geleden een chaos veroorzaakte op de spoorbrug over de Gouwe is er hard gewerkt en enige dagen geleden werd ook het middenspoor weer hersteld. Sinds dinsdag werd de brug weer tweemaal per dag opengesteld voor de scheepvaart, en wel van 1.28 uur tot 1.47 uur en van 5.20 tot 5.35 uur. Men streeft er naar a.s. maandag de Werkzaamheden op de Gouwe- brug beëindigd te hebben, en tot zolang zal het personenverkeer tus sen Gouda en Waddinxveen met bussen plaats vinden. Hierdoor was na de oorlog de financiële toestand van het bouw bedrijf niet rooskleurig, samen met zijn drie zoons pakte P. Rehorst stevig aan. En het is steeds hogerop gegaan. De werken werden steeds belangrijker en momenteel is bouw bedrijf Rehorst een bekende klank in de bouwwereld. Het bedrijf bouwde na de oorlog in Waddinxveen 754 woningen. Ver der bouwde Rehorst in andere ge meenten, zoals Ridderkerk, Zoeter- meer, Purmerend, Gouda en Reeu- wijk nog 748 woningen. Paulus Rehorst was 19 jaar, toen hij er genoeg van kreeg, voor een ander te werken. Hij begon, samen met een compagnon, voor zichzelf. Deze samenwerking was echter maar van korte duur. Al gauw kwam P. Rehorst tot de conclusie, dat de winst van ’t bedrijfje kwam van werken, die hij uitvoerde. De werken van zijn compagnon waren belangrijk minder interessant. Daar om hakte de heer Rehorst op een gegeven ogenblik de knoop door en ging nu helemaal op eigen wieken drijven. Dat gebeurde op 20 maart 1913, gisteren vijftig jaar geleden. Op die dag werd de grondslag ge legd voor het bedrijf, dat nu aan de Noordkade over een prachtige fa briekshal beschikt. Rehorst begon met kleine kar weitjes, maar de belangrijkheid van de werken werd steeds groter. Werken, die wór 1940 door hem werden uitgevoerd waren: de Chr. Nationale School te Boskoop, de Chr. Nationale School aan de Oran- jelaan te Waddinxveen en alle kunstwerken en bruggen bij de aanleg van de spoorlijn Gouda - Alphen. In 1933 kwam de oudste zoon, Cees in het bedrijf van zijn vader, tien jaar later gevolgd door zijn broer Gerard en tenslotte, in 1947 door de derde zoon Arie. In de oorlog werd er uiteraard praktisch niet gebouwd. Voor de bezetter werd principieel geen hand uitgestoken. Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen Het vorstelijke geschenk van Waddinxveen aan „Con cordia’, twee schelmbomen en een lyra, wordt door de burgemeester aan de heer G. de Knegt overhandigd. (Foto Sjaak Noteboom) Ria Broer, sinds enige dagen 21 jaar, stu deert deze dagen extra hard achter de piano om zich voor te bereiden op het concert, dat a.s. maandag in het Geref. Verenigings gebouw gegeven zal worden .Zij zal dan in het goede gezelschap zijn van de 14-ja- rige violiste Emmy Verhey, aan wie wij de vorige week reeds een artikeltje wijdden. Emmy Verhey wordt begeleid door Ber nard Tabbernal, de docent van Ria Broer, die zich veel voorstelt van het a.s. concert. Hij heeft Emmy Verhey horen spelen en was onder de indruk van haar spelpresta- ties; en over de vorderingen van Ria Broer toont hij zich zeer tevreden. Ria Broer studeerde aan de Goudse mu ziekschool en krijgt sinds vier jaar les van de heer Tabbernal. Zij hoopt eens als con certpianiste een bestaan te vinden, „maar, zo zegt ze „dat is in Nederland niet zo ge makkelijk zodat dat wel gecombineerd zal worden met lesgeven”. Ook fabriekshallen, loodsen en dergelijke utilitaire gebouwen be horen tot het programma van de jubilerende Waddinxveense onder neming. Rehorst bouwde de uit breiding van de fabriek, de toon- kamers en kantoren van Kempkes, en de garage van de Citosa. Momenteel bouwt Rehorst in Zoetermeer (36 bejaardenwoningen, 72 flats en 24 vrije eengezinshuizen) in Hellevoetsluis (5 winkels met bovenwoning, en 24 eengezinswo ningen); en in Nijmegen (200 wo ningen), we beginnen vaak in waar anderen nog niet veel in zien, maar De N.V. Auto-Industrie’Verheul’ heeft in opdracht van Gemeente Rotterdam een bus gebouwd voor ’belangrijke gasten’ van deze stad. De bus, waarvoor het bestuur van de Maasstad een ton uittrok, heeft 26 zitplaatsen, een kaartentafel, een keukentje met koelkast etc. Zondag 24 maart a.s. zal de bus voor de eerste maal worden ge bruikt, als een delegatie uit Huil (Engeland) een bezoek brengt aan Rotterdam. Een historisch moment in de geschiedenis van het fanfarecorps „Con cordia” vormde zaterdagmiddag de serenade van de arbeidersmuziek- vereniging „Voorwaarts”. Deze vereniging, die zich immers tientallen ja ren geleden van Concordia afscheidde na ernstige meningsverschillen, bracht nu, via haar blazers en tamboers, het jubilerende fanfarecorps een schallende hulde. Deze serenade was een der hoogtepunten op de feestelijke jubileum- dag in het Geref. Verenigingsgebouw, waar een trots bestuur vele ge schenken en vele gelukwensen in ontvangst mocht nemen. Waar ook een dankbare en soms ontroerde voorzitter G. L. de Knegt dank bracht voor alle goede wensen en geschenken, en in het bijzonder wel voor het fraaie geschenk van de burgerij: twee schellebomen en een lyra. Boven dien werd er nog, in gesloten couvert, de korting, die het damescomité achteraf op deze kado’s hadden weten te krijgen overhandigd Burgemeester van der Hooft, die deze goede gaven mocht aanbieden, feliciteerde het 65-jarige „Concor dia met het behalen van haar A.O.W. „Dit kado komt uit het hart van het volk dat hiermee wel heeft getoond achter het Waddinx veense muziekleven te staan” zo zei hij. De heer C. de Knegt toonde zich zeer dankbaar voor de geschenken van de Waddinxveense bevolking. Hij bedankte de burgemeester voor de goede samenwerking die er steeds tussen de gemeente en zijn vereniging is geweest en hij was zeer getroffen door de hulde van Voorwaarts. Voorzitter de Knegt sprak de hoop uit dat in de toe komst de samenwerking steeds be ter zal worden, maar, zo zei hij, „de rivaliteit zal steeds blijven be staan”. De heer G. Okkerse, voorzitter van het erecomité, bood namens de ereleden de drumband een aantal witte handschoenen aan. De dames van de leden schonken „Concor dia” een geldsbedrag. Tijdens het diner, dat ’s avonds plaats vond, maakte de burgemees ter bekend dat met een actie van het erecomité een groot aantal do nateurs was geworven, die ieder jaar 800 bijeen zullen brengen. Voor de eerste maal werd dit bedrag aan het bestuur overhan digd. Zeven leden, die langer dan 25 jaar lid zijn, ontvingen een draag- medaille, n.l. de heren P. van der Laarse, 53 jaar lid, W. van Ringe- lenstein, 37 jaar lid, G. L. de Kegt, 29 jaar lid, J. Dekker, 29 jaar lid, R. H. Bezoen, 29 jaar lid, W. van Ringelenstein 27 jaar lid en C. de Joode 26 jaar lid. Gisteravond vond er een jubi leumconcert plaats in het vereni gingsgebouw aan de Stationsstraat Na de pauze voerde de toneelgroep het stuk „Ruwe stormen” op. Abonnement per kwartaal f 1.- bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur Een historisch moment: voorzitter T. Rincheval van „Voorwaarts” bidt Concordia zijn hartelijke gelukwensen aan en laat deze vergezeld gaan van een serenade. „Al is Waddinxveen een beetje klein, het is toch groot ge noeg voor twee muziekver enigingen en ik hoop, dat wij samen ook in de toekomst het culturele leven op peil mo gen houden”, zo sprak de heer Rincheval. Uit het jaarverslag van de Kamer van Koophandel voor Gouda en Om streken blijkt, dat ook detailhandel en ambacht over 1962 goed te spreken zijn. De omzetten werden over het algemeen verhoogd, behalve bij de dameskappers, die dat aan het slechte weer wijten. Ook het in sommige branches opnemen van nieuwe artikelen leidde tot verhoging van de omzet. De kosten in veel bedrijven zijn echter weer gestegen, niet alleen door de loonsverhogingen, maar ook door duurder materiaal. De slagers wisten in 1962 weer een omzetstijging te boeken die men aan het toenemen van de wel vaart toeschrijft. Voor verschillende visbedrijven is de kortere arbeidspauze wel een winstpunt, omdat daardoor meer bij de bedrijven een boterham gegeten wordt waar men iets bij koopt. De tabakshandel had het moeilijk in het afgelopen jaar door de on gerustheid die door allerlei rappor ten werd gebracht. Ten dele vindt men compensatie in de bij-artike len. Sigaren blijft als artikel nog het meest constant. De slijterijen melden een sterk gestegen afzet, vooral ook van alco holvrije dranken. Het drogisterijbedrijf meldt ho gere uitkomsten. Bij de textielbedrijven was de voorj aarsverkoop niet gunstig, om dat het weer slecht was. Daarna kwam de verkoop evenwel goed op gang. Bij sportartikelen en kinderspeel goed is het moeilijk nieuwe artike len op de markt te vinden: de afzet is zo grooj, dat de fabrieken niet aan het ontwikkelen van nieuwe modellen toekomen. In de automobielverkoop is het aantal verkochte auto’s toegenomen. De concurrentie tussen de fabrikan ten .is scherper geworden. De werk- plaatskosten stijgen de laatste jaren in een schrikbarend tempo. De verkoop van schoeisel stag neerde enkele malen in het jaar, zonder dat er een aanwijsbare oor zaak aan te wijzen is: op andere tijden wordt dit weer ingehaald. De meubel- en stofferingsbedfij- ven waren over 1962 wel tevreden. De boek- en kantoorboekhandel melden een behoorlijke toeneming van de verkoop. Door het koude voorjaar dat tot begin juni 1962 voortduurde, bewo gen de hoeveelheidsomzetten van brandstoffen zich op een bevredi gend peil. De bevoorrading van de handel met kolen stemde over het geheel genomen tot tevredenheid. Ze was in staat volledig aan de vraag te voldoen. De voorkeur van vele huisbrandverbruikers voor ko- lenstook bleef zich handhaven. De oliestook van stookinstallaties van gebouwen (scholen, kantoren, ker ken enz.) zette zich voort. De hoe- veelheidsomzet van olie toonde een stijgende lijn. Het in toenemende mate beschikbaar komen van zij los sers voor kolenvervoer bij de Spoor wegen, betekent voor de handel! een stap voorwaarts naar vlugger (Lees verder op pagina 3)

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 1