voor M. G. Oosterom doctor in Anti-honger actie over hele wereld ondervoede landen de wis- en natuurkunde s Bel bij brand 2222 Wetkcifre-toda I II y Detailhandel Ambacht en Medische rubriek BURGERLIJKE STAND Veel lof van leermeester Spreekuur voor woningzoekenden zijn Bezorgkosten Mechanisatie Schoen wringt PAGINA 3 8 I r Bejaarden middag Afsluiting Sniepweg Tragische feiten Quiz Jeugdnatuur wacht P. de Rooy 25 jaar brand weer man Vijf uur sluiten Jaarvergadering tennisvereniging K. Hollander 40 jaar bij Kempkes WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 21 MAART 1963 W.S.E. viert haar derde lustrum Mattliaus-Passion Geslaagd „Gouwe - Bijders“ houden kienavoud „Be moeilijke jaren„ Vergadering A.R. Kiesvereniging Dodelijk ongeluk op Tweede Bloksweg fietser aangereden het dan in Plattelandsvrouwen Dr. H. W. SCALONGNE. i Aan de Rijksuniversiteit te Leiden promoveerde dezer dagen de 40- jarige heer M. G. Oosterom, afkomstig uit Waddinxveen, tot doctor in de wis- en natuurkunde. Hij verwierf de doctorstitel op een proefschrift over gesteenteleer, dat getiteld is: ’’The ultramafites and layered gabbro sequences in the granulite facies rocks on Sternöy (Finmark, Norway). Dr. Oosterom werd in 1923 geboren in Moordrecht, bezocht de Chr. Muloschool te Waddinxveen, waar hij het einddiploma behaalde en zette zijn studies voort aan de Rijks-H.B.S. te Gouda waar hij in 1942 het eind diploma behaalde. Dinsdag 26 maart a.s. zal in het straat weer een bejaardenmiddag verenigingsgebouw aan de Stations- gehouden worden, aanvang 2.30 uur. De burgemeester reikte de heer De Rooy de erepenning van de ver eniging van brandweercommandan ten uit, wegens z’n 25 jaar trouwe dienst. Hij wees er op, dat ondanks het feit dat glazenwasser De Rooy vaak niet in de gelegenheid is, zelf de brandbel te horen, hij toch prak tisch altijd een van de eersten is die bij de brand arriveert. Namens de personeelsvereniging bood de heer M. C. Kloet een wand bord aan, met een afbeelding van de eerste spuit, waarmee de heer De Rooy werkte, de oude Magirus. Mevrouw De Rooy ontving bloemen. BEKENDMAKING In verband met herstelwerkzaam heden zal de Sniepweg tussen de Kanaaldijk en de Tweede Bloksweg vanaf 25 maart a.s. voor de duur van ongeveer vier weken voor alle verkeer worden afgesloten. Burgemeester en wethouders van Waddinxveen. Miljoenen en miljoenen mannen, vrouwen en kinderen kunnen geen voldoende en goed voedsel verkrij gen om zich te voeden. Indien men bedenkt wat dat wil zeggen in ter men van menselijk lijden en econo mische ellende, dan is dit een van de belangrijkste feitelijke gegevens in de wereld van vandaag. De maat regelen die nodig zijn om het voed selprobleem op te lossen kunnen niet met succes door één land of een kleine groep van landen wor den ondernomen. De aard van het voedselprobleem brengt met zich mee, dat het zowel een nationaal Het eerstvolgende spreekuur voor woningzoekenden zal worden ge houden "op maandag 25 maart 1963 van 7 tot 8 uur n.m. in het gebouw van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken (achter het gemeente huis). Welke bomen staan er in de lep- laan? Wat is een rammelaar? Wat zijn krenten? Welke kleur hebben de veren van een gems? Waar bouwt een koekoek bij voorkeur zijn nest? Dit zijn enkele vragen uit de de serie, die afgevaardigden van alle scholen moesten beant woorden bij een quiz van de Jeugd- naturwacht. Na een spannende nek- aan-nek-race won de Koningin Ju- lianaschool deze leuke wedstrijd, met slechts één punt verschil van de Eben-Haëzer-school. De wissel- prijs is een opgezette eekhoorn. Vorige week is in „de Unie”, tij dens een feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de brandweervereni ging „Jan van der Heijden”, de heer P. de Rooy gehuldigd, die 25 jaar bij de vrijwillige brandweer is. deelnemen. Zowel de promotor als prof. Barth toonden grote waarde ring voor ’t werk van dr. Oosterom. De ambassadeur van Noorwegen, waar de promovendus zijn materi aal verzamelde, was bij de plechtig heid aanwezig. De medische zondagsdienst wordt waargenomen door dokter J. W. H. Helleman, Kerkweg 222, tel. 2979. Actie van 5 jaar De Voedsel- en Landbouworga nisatie van de Verenigde Naties heeft een Anti-Honger-Astie (Free dom from Hunger Campaign) op wereldschaal georganiseerd, welke op 1 juli 1960 officieel door Dr. B. R. Sen, directeur-generaal van de FAO werd gelanceerd. De Actie, welke vijf jaar duurt, berust noodzakelijkerwijs op een gezamenlijke inspanning van alle regeringen, de Verenigde Naties en Door de oorlog kon hij zich pas in 1946 aan de Leidse Universiteit laten inschrijven en twee jaar later deed hij kandidaatsexamen in de geologie, waarna hij zijn studie vervolgde in de mineralogie, de pe- trologie en in de fysische chemie. In deze vakken deed hij in 1952 doctoraal examen. Daarna studeerde hij een half jaar bij prof. dr. T. W. F. Barth in Oslo. In 1953 en 1954 werkte hij als tijdelijk medewerker van de Noorse geologische dienst, waarbij hij veel materiaal kon ver zamelen voor zijn dissertatie. Vervolgens kwam de heer Oos terom ,als geoloog in dienst van de Biliton Maatschappij te Den Haag, waarvoor hij o.a. in Suriname geo logisch werk verrichtte. Bij de verdediging van zijn proef schrift vond de heer Oosterom als opponenten tegenover zich prof. dr. A. Brouwer, hoogleraar in de stati- grafie en de palaeontologie, prof. dr. A. J. Pannekoek, hoogleraar in de algemene geologie en dr. P. Hart man, lector in de kristallografie, alsmede zijn promotor prof. dr. E. den Tex, hoogleraar in de petrologie en de mineralogie. Ook prof. Barth, die per vliegtuig uit Oslo voor deze promotie was overgekomen, kon aan de discussie Op de laatst gehouden jaarverga dering van de kruideniersvereni- ging hier ter plaatse, is besloten, een enquête te houden onder de kruideniers om ’s zaterdagmiddags 5 uur de zaak te sluiten, vooral om dat zij ’s vrijdagavonds tot 9 uur zijn geopend. De overgrote meerderheid bleek voor vervroegde sluiting te zijn. Nu is besloten, met de slagers, hier ter plaatse, met ingang van zaterdag 6 april a.s. om 5 uur te sluiten. Dezer dagen hield de tennisver eniging ’Waddinxveen’ haar jaarver gadering. Het bestuur werd als volgt samen gesteld: de heren E. Ch. P. Brants, voorzitter en D .de Wilde, secretaris, beiden herkozen; verder de heer W. van Oosterom, penningmeester, mevrouw M. Jenné en de heer F. van der Werf. Het ledental bedraagt nu 80 en is sinds vorig jaar met ongeveer vijf tien gestegen. Voor de jeugdafde ling, die onlangs werd opgericht, probeert men een oefenmeester te krijgen. Aanmeldingen voor deze vereni ging kunnen worden opgegeven aan de heer D. de Wilde, Vijver- laan 15. Dinsdag was het een belangrijke dag voor de heer K. Hollander, machinaal houtbewerker bij de N.V. Kempkes. Ook voor deze meu belfabriek was het een belangrijke dag, want wanneer een medewerker 40 jaar bij een bedrijf in dienst is, wil dat zeggen, dat de werknemers ’blijvertjes’ zijn en dat pleit weer voor het bedrijf zelf. Op 19 maart 1923 trad de heer Hollander als leerling in dienst bij Kempkes. Dinsdag werd hij door de directie ontvangen, waarbij het gezin van de jubilaris niet werd vergeten. De heer Hollander ont ving een draagmedaille en een ge tuigschrift, een enveloppe met in houd en bloemen. Bovendien is hem een autotocht in het vooruitzicht gesteld. De r.k.-voetbalvereniging W.S.E. gaat dit jaar haar vijftienjarig be staan vieren. De juiste datum van dit jubileum is 9 juli a.s. Vanzelfsprekend zal dit derde lustrum niet onopgemerkt aan de leden voorbijgaan. Op zondag 18 augustus zal een tweekamp worden gehouden met KDO uit De Kwakel. De eerste en tweede teams van bei de verenigingen alsmede vier juni oren- en twee pupillenelftallen zul len dan tegen elkaar inactie komen. Voorts worden pogingen in het werk gesteld om het team van WSE, zoals het vijftien jaar geleden in de eer ste ontmoeting was samengesteld, een erewedstrijd te laten spelen. Op 12 september zullen de WSE- leden een feestavond aangeboden krijgen, waaraan het Amersfoortse cabaretgezelschap „Carrousel” zijn medewerking verleent. week van 12 t/m 18 maart 1963 Geboren: Emilius Nicolaas Maria, z.v. T. J. Kok en J. E. Verlaan; Maria Cornelia, d.v. C. H. M. Koot en W. C. M. van Leeuwen; Hubertus Cornells, z.v. H. C. Ver laan en A. J. M. Smit; Wilhelm Jacob, z.v. W. Lindemeijer en C. Pos. Ondertrouwd: geen. Gehuwd: geen. Overleden: de Graaff wv van den Dool, Maria, oud 82 jaar; Jongeneel wv Slappendel, Johanna, oud 82 jaar; Haluwet, Martha Fransina Engeline, oud 6 maanden. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: witte hoed; rode step; paar bruine handschoenen; bruine lange dameshandschoen; bruine dameshandschoen. Verloren: rode gebreide dameshand schoen; bankbiljet; paar bruine handschoenen; witte sjaal; heren- brii; bril in étui; rode handschoen met zwart. door Toonkunst-Caecilia Der traditie getrouw zal „Toon kunst-Caecilia” wederom Bach’s Matthaus-Passion in de St. Janskerk te Gouda ten gehore brengen en wel op 2 april a.s. De volgende solisten verlenen hun medewerking: Elly Ameling, sopraan; Roos Boelsma, alt; Chris van Woerkom, tenor; Paul Hame- leers, tenor; Henry Blackmon, bas; Rom Kalma, bas; Leni van der Lee, clavecymbel, Klaas Boersma, orgel; het jongenskoor van J. Braun te Rotterdam,; het Utrechts Stedelijk Orkest; het koor der afdeling Toon kunst; het geheel onder leidmg van Clemens Holthaus. Evenals vorige jaren zal de vóór- uitvoering op maandag 1 april a.s in de St. Janskerk, tegen sterk ge reduceerde prijs voor de studerende jeugd worden opengesteld. De hoof den van alle scholen in Gouda en omgeving zijn hiervan in kennis gesteld en de studerende jeugd kan bij de leraren van hun instelling kaarten voor deze vóór-uitvoering bestellen. Het bestuur hoopt op deze wijze er toe bij te dragen, deze passie muziek bij de jeugd steeds meer in gang te doen vinden. De heer A. G. Visser, Bloemen- daalseweg 72 te Waddinxveen, is een dezer dagen geslaagd voor het Praktijk Diploma Boekhouden. Hij werd opgeleid door Harbourdin- Aspeslagh te Rotterdam. Hedenavond om acht uur houdt de motor-, auto- en bromfiets-club „Gouwe-Rijders” voor de laatste maal in dit winterseizoen een kien avond in café-restaurant ’Royal’. Er zijn vele prijzen beschikbaar. „Maart roert z’n staart” en „April- letje zoet geeft nog wel eens een witte hoed”, wat zouden we die ou de zegswijzen graag vergeten na al strenge vorst. Wat zouden we graag op stap gaan zonder jas en zonder hoed. Werkelijk het is nu nog lang geen zomer! Laten we het weer maar rustig blijven aanzien tot onze gevederde vrienden een ei gaan leggen in hun zojuist gebouwde nest. Het is immers pas in mei, dat alle vogeltjes een ei leggen en wan neer die meimaand een eindje op gang is Het is nog oppassen geblazen! Ja, als ’t nu zo’n beetje naar de Pinksteren gaat lopen kunnen we in dit land eens aan onze zomer- garderobe gaan denken. In het pril le voorjaar moeten we, ook al schijnt het zonnetje nog zo lekker, toch maar niet zonder overjas op pad gaan. Nu ja, een blokje om op zondagmiddag, daar zullen we niets van zeggen, maar niet zonder jas de deur uit met een hele werkdag voor de boeg. zijn gespecialiseerde organen, niet- gouvernementele organisaties, soci ale en beroepsgroeperingen, indus triële- en commerciële ondernemin gen en particulieren over de gehele wereld. Het voornaamste doel van de Actie is de totstandkoming van een wereldwijd inzicht, dat een onafge broken bestrijding van ondervoe ding en verkeerde voeding in de wereld op grote schaal mogelijk zal maken. Hiertoe zal niet alleen een veel grotere financiële en technische bijstand van de zijde van de ont wikkelde landen nodig zijn, maar ook een dienovereenkomstig grotere en krachtiger inspanning van de zijde van de ontwikkelingslanden zelf. De Anti-Honger-Actie is de ge coördineerde inspanning van alle landen en alle volken om honger en ondervoeding uit de wereld te bannen. Nederland draagt reeds sinds 1960 zijn steentje bij. In de rij der volken mogen ons land en ons volk met ere worden vermeld. Anti-Honger-Actie is een appèl op onze verantwoordelijkheid. Het gironummer 100200 is een mogelijkheid om deze verantwoor delijkheid te beleven. (vervolg van pagina 1) dus economischer werken. De vondst van de ’gasbel’ in Groningen en de door de minister in de Aard gasnota ten opzichte van beschik baar stellen van goedkoop aardgas voor ruimte verwarming gemaakte opmerkingen, doet de brandstoffen- hande Lals belanghebbende de ont wikkeling waakzaam volgen. De bakkerijen wisten in enkele plaatsen weer tot een organisatie van de bezorging te komen, wat vooral ten plattelande zeer belang rijk is, gezien de hoge bezorgkosten. Een groep slaagde er in tot geza menlijk bakken over te gaan: de productiecapaciteit van deze coöpe ratieve bakkerij is geheel benut. Voor kleinere bakkerijen die op af gelegen plaatsen gedreven worden is het vinden van opvolgers niet mogelijk, omdat het debiet niet lo nend is. De banketbakkerij vond 1962 een gunstig jaar. De herenkappersbedrijven mel den dat de vooruitgang er wat uit is. In het dameskappersbedrijf komt de concurrentie sterker naar voren dan vroeger het geval was: het lijkt of voor een ietwat langere tijd een maximale prestatie is bereikt. De schoenmakerij gaat steeds ver der met mechanisatie en het tech nisch verbeteren van het bedrijf. Er was volop werk en het prijsniveau is beter lonend dan enkele jaren geleden. De plaatwerkbedrijven, spuit- en moffelinrichtingen hadden volop werk in 1962: personeel blijft nog een probleem. De meeste bedrijven zijn klein en kunnen daardoor niet groeien, ook al is er genoeg werk te krijgen. Voor het bouwbedrijf kenmerkte het jaar 1962 zich opnieuw door een tekort ,aan bekwame vakarbeiders: in het laatste van het jaar kwam er echter weer enig aanbod, het geen ten dele een seizoen verschijn sel is. De scherpe concurrentie heeft bij de aanneming van werk in veel ge vallen tot slechte prijzen geleid, in enkele gevallen hebben deze ook in de Goudse streek geleid tot finan ciële moeilijkheden tijdens de uit voering en zelfs tot faillissement van een onderneming. Desondanks mag geconstateerd worden, dat veel grote werken, speciaal fabrieks- bouw, uitgevoerd werden. Ook de burgelijke- en utiliteits bouw kan men van een grote akti- viteit spreken. De welvaart in de winkelstand weerspiegelt zich in het veranderen, het vergroten en het tot beter aan zien brengen van de zaken. Het ge volg hiervan is, dat er weer meer werk voor de .aannemers is ont staan. Donderdag 21 maart: Ned. Christen Vrouwenbond, spreker: ds. K. J. H. Burgy (Den Haag), onderw. Petrus Maandag 25 maart: Concert; Tabber- nal; Ria Broer, piano; Emmy Ver- hey, viool, geref. verenigingsgebouw Stationsstraat, aanvang 8 uur n.m. Maandag 25 maart: Vergadering C.P.B., demonstratieavond, Chr. Landbouwhuish. school ’de Rank’, aanvang 7.30 uur nam. Dinsdag 26 maart: Bejaardenmid dag, aanv. 2.30 uur, verenigings gebouw, Stationsstraat. Dinsdag: 26 maart: Openbare ver gadering A.R.-Kiesvereniging, in herv. wijkgebouw, Esdoornlaan, aanv. 8 uur nam., spreker: M. H. S. Verstrate, onderw: „de hand aan de ploeg en de blik vooruit.” Woensdag 27 maart: Vergadering Chr. Metaalbewerkers Bond. Zaterdag 30 maart: Uitvoering van toneelvereniging T.O.G., in het verenigingsgebouw, Stationsstraat Woensdag 3 april: Feestavond van W.Z.V. „De Gouwe”. Woensdag 10 april: Chr. Metaalbe- drijfsbond. Vorige week donderdag kwamen de leden van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen bijeen om te luisteren naar een lezing van mevr, dr. M. E. Kortenoever uit Gouda, over het onderwerp: „De moeilijke jaren van de vrouw.” Allereerst gaf zij een overzicht van de verschillende perioden waar in het leven is verdeeld. Met de ’moeilijke jaren’ wordt bedoeld, de zogenaamde overgangs periode. Dit is voornamelijk een hormoonkwestie, waardoor belang rijke veranderingen in het lichaam plaats vinden. Bij de vrouw geeft dit soms licha melijke bezwaren, waardoor zij zich minder fit voelt. Deze bezwaren zijn meestal van voorbijgaande aard. Het is in deze tijd nodig, te zorgen voor voldoende nachtrust, geen vette spijzen te eten en voldoende ontspanning te nemen. Een extra bezoek aan kapper en schoonheidsspecialiste zijn in deze periode zeker geen luxe. De grote aandacht waarmee naar deze inleiding werd geluisterd, was het bewijs hoezeer dr. Kortenoever er in slaagde haar toehoordsters met dit onderwerp te boeien. als een internationaal vraagstuk is en de programma’s ter oplossing van dit vraagstuk moeten dan ook zowel nationaal als internationaal zijn. Honger en ondervoeding eer biedigen geen grenzen. Dinsdag 26 maart a.s. nam. 8 uur, zal in het wijkgebouw aan de Es doornlaan een openbare vergade ring gehouden worden, waar zal spreken de heer Westraten, wet houder van Vlaardingen, over het onderwerp: „De hand aan de ploeg en de blik vooruit.” Goed ondergoed Het allereerste voorjaarsweer is meestentijds zo onbestendig, dat er weinig behoeft te gebeuren of een mens loopt longontsteking op. Aan het einde van de winter is het met onze weerstand meestal toch al niet zo best gesteld en dat bevordert het ziekworden nog extra. Ook met het uitlaten van onder goed dient men met omzichtigheid te werk te gaan; daar wordt ook nog al eens veel te lichtvaardig over gedacht. Het beste zou zijn om daarvan eens één laagje weg te la ten, maar de meeste mensen dragen tegenwoordig niet zoveel kleding stukken meer over elkaar De kledinggewoonten zijn van daag de dag wel erg vereenvoudigd. Aparte onderkleding voor de over- gangsseizoenen ziet men tegen woordig helaas niet meer. Met kwasten Jonge mensen plegen in de koude een dik winterhemd te dragen en als het dan zomer is, dragen velen helemaal geen hemd! Dat kan nu allemaal wel gemakkelijk, goed koop energ sportief zijn; of men daar in ons gure kikkerland nu ver standig aan doet is weer iets anders Ook over de gezondheid van on ze schooljeugd moet in deze tijd goed worden gewaakt. Weet u nog hoe ze er een paar weken geleden nog bijliepen? De hele winter he pen ze met lange broeken, kap laarzen, dikke j oppers, gebreide dassen, soms zelfs met wollen mut sen (met kwasten). Als het aan de kinderen zelf ligt gaan ze nu naar school met bijna niets aan omdat ’t zulk heel erg schitterend weer is! Wapperend rokje Nu de knoppen van de bomen allerwegen uit gaan lopen, vinden onze kinderen kleren ineens „plof fend” warm en onverdraaglijk. Hier dient verstandig leiding te worden gegeven anders gaan de jongens zonder jas in een katoenen bloesje en in een kort broekje naar school. Ook onze dochters moeten we in de gaten houden anders pie pen ze ’s morgens de deur uit in een wapperend kort rokje met en- kelsokjes of helemaal geen sokjes. Een zwaluw maakt echt nog geen zomer; onze voorouders wisten dat al. Een mooie dag maakt ook nog geen echte lente. Toch is het alle maal wel weer begrijpelijk, na al les wat we achter de rug hebben, dat de allereerste tere zonnestralen alle harten doen opengaan. Geen hoesterfj Maar pas op uzelf en pas op uw kinderen. Is uw kroost tenger en vatbaar, besteed dan juist in dit jaargetijde extra zorg aan deze din gen. Zijn uw kinderen kerngezond en sterk zorg er dan in alle dank baarheid voor dat ze dat blijven en houd een wakend oogje in het zeil. Op die manier houden we de ver koudheid en de hoesterij en ook de koorts buiten de deur en besparen we ons een heleboel last en narig heid. Vorige week vrijdag is op de 2e Bloksweg een dodelijk ongeluk ge beurd. De 42-jarige E. Hertog van de Bredeweg fietste ongeveer half vijf ’s avonds in de richting van de rijksweg, toen ’n automobilist hem achterop kwam. Het was een vee arts uit Gouda, die de fietser wilde inhalen. Voordat dit mogelijk was, week de wielrijder, zo zegt de poli tie, plotseling zonder richting aan te geven naar links uit, om de inrit van een boerderij in te rijden. De veearts kon toen al niet meer en botste tegen de heer zondag 24 maart 1963 Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur: ds. J. R .Cuperus N.m. 6.30 uur: ds. Joh. Verwelius Hervormd Wijkgebouw, Esdoornlaan V.m. 9.30 uur: ds. Joh. Verwelius N.m. 6.30 uur: ds. J. R. Cuperus N. Herv. Kring „Wet en Evangelie”. V.m. 9.30 uur: ds. H. Huting van Rotterdam N.m. 7.00 uur: ds. J. A. Peters van Den Haag Gereformeerde Kerk. V.m. 10.00 uur: ds. J. Snoey N.m. 5.00 uur: ds. J. Snoey Remonstrantse Kerk. V.m. 10.00 uur: ds. Nienhuis Christ. Afgescheiden Gemeente. V.m. 9.30 uur: ds. A. P. Verloop N.m. 5.00 uur: ds. A. P. Verloop woensdag: N.m. 7.00 uur: ds. A. P. Verloop KERKDIENSTEN R.K. KERK Parochie St. Victor, Zuidkade. Pastoor: B. Emmelkamp, telef. 2425 Missen: ’s zondags 7 uur Vroegmis; 8.30 uur Hoogmis; 11 uur Late Mis; ’s avonds 7 uur Lijdensmeditatie; 17.30 uur Mis in de r.k.-school aan het Koningin Wilhelminaplein. Door de week 's morgens om 8 uur; Zaterdag biechtgelegenheid 5-8 uur. Elke.eerste vrijdag van de maand 8 uur avondmis; Jehova’s Getuigen, Kerkweg 66. donderdag 19.30 uur Bedieningsschool 20.30 uur Dienstvergadering zondag 15.30 uur Wachttorenstudie Op twee punten wringt het nog steeds in het aannemersbedrijf. In de eerste plaats aan efficiency, door het ontbreken van teamwork tusSen architect en aannemer, door het niet nakomen van afspraken, ook van onderaannemers, door het wachten op materialen, door gebrek aan ge schoold en plichtbeseffend perso neel. Door het ontbreken van con tinuering in opdrachten gaat veel energie verloren, waardoor de wer ken duurder worden dan noodzake lijk, de loonposten onrustbarend stijgen, hetgeen winstderving mede tot gevolg heeft en waardoor ople veringen veelal te laat plaats vin den. Ten tweede de produktiviteit. Om deze te bevorderen worden be langrijke bedragen geïnvesteerd, doch ze werpen door het niet kun nen doorzetten, niet voldoende re sultaten af. Loodgieters hadden voldoende werk: aan het klantenwerk kwamen verschillende zaken, die veel werk in de nieuwbouw hebben, amper toe. De verwarmingsbedrijven en de electrische installatiebedrijven wa ren vol bezet. In verschillende - voornamelijk de kleinere - plaatsen wist men in onderlipg overleg tot een vroeger sluitingstijdstip (vier en vijf uur) te komen voor levensmiddelenbe- drijven op de zaterdag middag. Op zet daarvan is niet een vrije mid dag, maar om de zaak voor de Meer dan de helft van de wereldbevolking, welke nu op 3000 miljoen wordt geraamd, is slachtoffer van honger of ontoereikende voeding in een of andere vorm. In grote gebieden van de wereld zijn de dagelijkse maaltijden onvoldoende, de kinderen krijgen na de borstvoeding geen melk meer en de kindersterfte tussen één en vijf jaar is er dikwijls vijftien maal hoger plaatsen waar de bevolking zich van het juiste voedsel kan voorzien. remmen Hertog. Deze werd zo snel mogelijk naar het Iterson-ziekenhuis te Gouda vervoerd, maar daar mocht hulp niet meer baten. Het slachtoffer overleed aan de opgelopen verwon dingen. Dit alles is niets nieuws. Waarschijnlijk is het in de wereldgeschiedenis nog nooit voorgekomen, dat iedereen voldoende te eten had. Het verschil is, dat wij op dit moment, dank zij de ontdekkingen van de wetenschap, die de laatste 100 jaar meer voortgang heeft geboekt dan in de voorafgaande 2000 jaar tezamen, over de kennis en de macht beschik ken om voldoende voedsel te produceren voor meer dan tweemaal de huidige wereldbevolking. Indien onze huidige kennis werd aangewend voor waar zij het meest nodig is, dan zouden honger en ondervoeding en het grootste deel van de ziekten, die een gevolg zijn van honger, kunnen worden tot staan gebracht. Dit is een van de antwoorden aan de pessimisten, die beweren, dat de wereldbevolking sneller toeneemt dan de wereldcapaciteit om voedsel te produceren. Men verwacht, dat de wereldvoedselproductie in 1962- 1963 sneller zal toenemen dan de aanwas van de wereldbevolking, welke wordt geschat op 2 procent per jaar. Helaas betekent dit niet, dat het wereldvoedselvraagstuk daarmee is opgelost, want de grootste stijging vindt plaats in die landen, waar reeds in overvloedige mate voedsel voorhanden is en de kleinste stij ging in die landen waar er de groot ste behoefte aan is. Een ander be- treurenswaardig feit is, dat in die streken, waar de behoefte het grootst is, niet voldoende wordt ge daan om de voedzame, proteïnerijke voedingsmiddelen te produceren. Het ontbreken daarvan is in hoge mate verantwoordelijk voor ziekten door ondervoeding.

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 3