Raad in spoedvergadering bijeen Burgemeester ontkent onrechtmatigheden bij bouw van complex Eurowoningen Sjoukje Dijkstra opent nieuwe rolschaatsbaan Bfonchiletten De nieuwe OPEL REKORD1963 is gearriveerd. Anderhalf uur Gesol met vrijheid van drukpers nieuwsblad Onafhankelijk I in ons De Jong’s Autohandel n.v. Ontkennend Onbehagen Misstap Geen „politiek spelletje onafhankelijk blad Overneming 1 „Bedreiging van drukkerij was géén opdracht zegt burgemeester I VERSCHIJNT ELKE DONDERDAG Dat deze commissie anderhalf uur over dit onderwerp heeft ge sproken vernamen wij van verschil lende kanten, o.a. van de heer Jon- y 1.' I Z X Weekblad woo DONDERDAG 28 MAART 1963 18e JAARGANG - Nr. 925 5? Gaarne zullen wij U deze fantastische automobiel demonstreren. f GOUDA TELEFOON 01820-7122 Hoestdrank in tabletvorm.95ct Waddinxveen Het spijt ons, dat wij tijdig in kennis stelden voorgenomen publikatie. O Burgemeester Van der Hooft ant woordde op al deze vragen ont kennend. Wel zei hij: „Wat deze ambtenaar privé doet, kan ik niet beïnvloeden.” Waarop de heer Mol zei: „Is het dan met voorkennis van de burgemeester gebeurd Ook dit ontkende de burgemeester hardnekkig, waarbij hij nogmaals de heer Jongeneel volledig verant woordelijk stelde. De heer Van Schaik (KVP) stel de het even later nog scherper en vroeg: „Is de heer Jongeneel dan in diensttijd naar de drukkerij ge gaan?” Dat moest de burgemeester toegeven, en daarvoor zou de heer j ons toch werkelijk af, waarom over die anderhalf uur De heer Lips vroeg zich zelfs af, of de heer Jongeneel als persamb tenaar nog wel te handhaven was. „Hij is niet de juiste man op de juiste plaats”, zo stelde hij het. Waarop de burgemeester antwoord de, dat het college de werkzaam heden wel zal verdelen. Zij zal dit doen met een gedeelte uit de Kür, die haar op de baan in Cortina d’Ampezzo zo’n grote overwinning heeft bezorgd. Weinigen weten, dat de blonde Amstelveense op de rolschaatsen haar oefeningen bijna even soepel en feilloos uitvoert als op de gladde ijzers. Zijzelf noemt het rolschaat sen: „Droog trainen” en haar vader heeft in Amstelveen achter de ou derlijke woning speciaal voor dit doel een rolschaatsbaan laten aan leggen. „Het is waar,” zo zegt het meisje, dat ondanks haar roem zo nuchter en eenvoudig is gebleven, „dat ik gewend ben te trainen op de beste ijsbanen die er zijn. Maar een deel van het jaar blijf ik bij mijn ouders thuis en dan ben ik niet altijd in de gelegenheid iedere dag maar weer naar de kunstijsbaan te gaan. De dagen, waarop ik thuis blijf, doe ik mijn oefeningen op de ’rollers’, achter het huis.” Sjoukje vindt het erg leuk om in Waddinxveen de nieuwe rolschaats. Jongeneel worden berispt. „Maar mij kunt u niet verantwoordelijk stellen, voor wat de heer Jongeneel tot Veldwijk heeft gezegd”, aldus de burgemeester. Over de kwestie Eurowoningen werd door de raadsleden tijdens de ze zitting nauwelijks gesproken. Wel merkte de heer Van Oosten op, dat hij graag voortaan in kennis zou worden gesteld van de samen stelling van de bouwprijzen. „Vanzelfsprekend,” zei de burge meester. De heer Slob vertelde, dat hij zich geergerd had aan het feit, dat het Weekblad de duur van de be spreking door de financiële com missie van de kwestie Eurowonin gen had gepubliceerd. Het was hem duidelijk geworden, dat deze inlichtingen van een amb tenaar afkomstig waren. Verder vroeg hij: „Heeft een raadslid de vrijheid om met een journalist te spreken?” In tweede instantie kreeg de heer Mol nogmaals de gelegenheid, op de bedreiging van drukkerij Veld wijk terug te komen. Teleurgesteld Op de ontkenning van de burge meester antwoordde hij, dat de heer Jongeneel zelf had toegegeven, dat hij met voorkennis van de bur gemeester naar de drukkerij was gegaan, om te trachten de publi katie tegen te houden. De heer Mol toonde zich diep teleurgesteld, dat hier niet de waarheid werd gezegd, maar dat slechts over „bewijs aan voeren” werd gesproken. De heer Slob zei in tweede in stantie, dat de hele affaire hem veel pijn had gedaan. „Deze heer - doelend op ambtenaar Jongeneel - heeft mededelingen gedaan en zijn woorden niet gewogen,” zo stelde hij. baan te openen. Zij is een groot voorstandster van rolschaatsen en zij vindt het een zeer gezonde sport, bij uitstek geschikt om gedurende de zomermaanden in vorm te blijven voor het kunstrijden op het ijs. Wanneer a.s. maandag om 12.15 uur de opening plaats vindt, zullen de genodigden eerst toegesproken worden door burgemeester C. A. van der Hooft, die daarop gesecun- deerd door de wethouders Pille en Venema, een rood lint zal door knippen, om zó de baan symbolisch te ontsluiten. Hierna rijdt Sjoukje Dijkstra haar alom bewonderde Kür op muziek van de fanfare-korpsen ’Concordia’ en ’Voorwaarts’, die dezer dagen hard studeren om de walsen fout loos te blazen. Daarna krijgen jonge Waddinx- veense kunstrijdertjes gelegenheid hun kunsten te tonen onder het kritisch oog van een jury, bestaande uit de leden van de sportraad. De beste drie zullen worden bekroond en zij zullen daarna wederom door de burgemeester worden toege sproken. Lees verder op pagina 2 voor de persoon van de heer Van der Hooft, die wij schetsten (als een bekwaam en vooruitstrevend magis traat, die ijvert voor een bloeiend Waddinxveen. Enkele dagen later bedankte bur gemeester Van der Hooft iemand, die totaal niets met de tot stand koming van ons blad te maken heeft, hartelijk voor het „aardige stukje” dat deze heer wel in de krant zou hebben gezet. Dat ook de redaktie dit artikel wel eens kon hebben geschreven kwam niet bij de heer Van der Hooft op. Toen vermoedden wij al, dat de burgemeester van Waddinx- I Qe financiële commissie uit de Waddinxveense raad heeft zich anderhalf uur lang afgevraagd, of de winst, die de N.V. Eurowoningen op de in onze gemeente te bouwen huizen, niet buitensporig hoog was. Dat de financiële commissie, zoals het een goede financiële com missie betaamt, lange tijd over dit netelige probleem heeft gesproken, werd tijdens de raadsvergadering van 28 februari voor iedereen die luisteren kan heel duidelijk. Direct na het gebed ontstond er al geharrewar, toen de heer Van Gent wilde voorstellen, van deze bijeenkomst een besloten vergade ring te maken. Hij kreeg van de voorzitter niet de gelegenheid, te zeggen wat hij wilde zeggen. Er lag een nota gereed, en die wilde de burgemeester voor het front van de raad en de landelijke pers voor lezen. De geruchten, die over het wo- ningproject van de N.V. Eurowonin gen de ronde doen, zijn o.m. de volgende: De firma Janzen zou woningen opleveren voor slechts 19.500 en de N.V. Eurowoningen zou die ver kopen met een winst van 10.000, voor 29.500. Enkele bouwfirma’s, die deze Eurowoningen mede mogen neer zetten, zouden de bouwvergunnin gen hebben gekocht voor 1000 per stuk. Qverigens vragen wij beraadslaging van niets gezégd mag zijn. Een financiële commissie zit met problemen en praat er - zeer ijverig - anderhalf uur over. De oorzaak van het ge sprek is een bericht in Coljouw, waarin staat dat de huizen van n.v. Eurowoningen voor 19 000 worden gebouwd. Een rekensommetje leert dan, dat de winst 10 000 per wo ning zou zijn. D,at is toch wel een zaak die een uitwisseling van me ningen 'gedurende anderhalf uur rechtvaardigt Waarom toch wilde men tegenover de buitenwereld niet weten, dat over die winst ernstig is getobt Mag de financiële commis sie wellicht langdurig praten over een stap, waarvoor deze zelfde commissie verantwoordelijk is? Een stap, waarvoor burgemeester Van der Hooft deze financiële commissie ook zeker verantwoordelijk zou stellen, samen met de gehele raad, indien er in de toekomst onverhoopt met de bouw iets mis zou gaan Hoe vaak horen wij de voorzitter niet zeggen: „Uw raad heeft het zélf besloten, op de vergadering van toen-en-toen. En wie A zegt Dit langdurige en ernstige beraad, waarbij een financiële commis sie, gekozen door de raad, wikt en weegt en zich afvraagt, of de ver antwoordelijkheid genomen kan worden, dit beraad had nooit een geheimzinnige zaak mogen zijn. Wanneer in de openbare vergade ring gewoon was gezegd, dat er anderhalf uur over de huizen van de N.V. Eurowoningen was gespro ken, was er op deze zaak het licht gevallen, dat er in deze openbare bijeenkomst móest vallen. Dan was het waarschijnlijk ook niet nodig geweest, dat de heer Van Oosten tijdens de spoedverga dering van de raad vorige week moest vragen, of het voortaan wel licht mogelijk is, de raad een inzicht te geven in de manier, waarop de prijzen van bouwprojecten tot stand komen. Wat de voorzitter grif beloofde. Waaruit wij concluderen, dat het hoe en waarom van die bouwprijzen tot nu toe niet duidelijk was. N’emand minder dan de wereldkampioene Sjoukje Dijkstra zal volgende week maandag de nieuwe rolschaatsbaan in de Puttepolder komen openen. Deze baan, aan de Willem de Zwijgerlaan, is nu geheel gereed en het gemeentebestuur heeft Sjoukje Dijkstra bereid gevonden, de feestelijke opening te verrichten. veen van één ding in ieder geval niet op de hoogte was, nl. van pu bliciteit in het algemeen en van de taak van een redakteur in het bij zonder. Toen tijdens de laatste raadsver gadering de naam van deze redak teur, die geen kans had zich te ver dedigen, herhaaldelijk werd ge noemd, betwijfelden wij burgemees ters tact en erkenning van de demo cratie. Verbijsterd hoorden wij toe, hoe het hoofd van de gemeente ook zijn eerste ambtenaar voor het front van de landelijke pérs als een steen liet vallen. „Middeleeuws”, was het woord, dat wij toen van een dagblad-colle- ga opvingen. geneel, die ons dit ’off the record’ meedeelde. 1*oen wij echter ook van andere zijden over het lange vergaderen van de financiële commissie verna men, (men wist, dat men met een journalist sprak, doch tegen publi katie van de mededeling werd geen bezwaar gemaakt) meenden wij van de ’zwijgplicht’ tegenover de heer Jongeneel ontslagen te zijn. hem niet van onze De heer Van Gent zei toen na mens zijn fractie, dat het voorlezen van deze nota wat de PvdA betreft gerust achterwege had kunnen blij ven. „Dit is een misstap van de voorzitter,” zo zei de heer Van Gent die vervolgde: „U geeft hier com mentaar op geruchten, die nog ner gens zijn gepubliceerd. Ik voel mij door deze vreemde gang van zaken als raadslid gediskwalificeerd.” De heer Mol (VVD) die had ver nomen, dat de heer Jongeneel bij de drukker en uitgever van het Weekblad voor Waddinxveen was geweest, en woensdagmiddag 20 maart om half vijf deze uitgever had bedreigd met de opmerking: „Publikaties over deze kwestie van de Eurowoningen zullen u veel kwaad doen” vroeg in een serie van acht vragen of dit waar was, en of het in opdracht van de burgemees ter was gebeurd. Bovendien vroeg hij, of het waar was, dat de heer Jongeneel de heer Veldwijk had verboden, die dag nog contact op te nemen met de redakteur, met raadslid Slob en met de heer Poot. Wij kunnen ons zo levendig voorstellen, dat tijdens één der eerstvol gende raadsvergaderingen, wanneer wellicht deze kwalijke affaire nog eens ter sprake zal komen, door de burgemeester de uitdrukking „politiek spelletje” zal worden gebezigd. De krant, beïnvloed door figuren die het slecht voor hebben met het Waddinxveense gemeentebestuur, zou zich voor een karretje hebben la ten spannen om mee te doen aan een „politiek spelletje”, zoals al eens eerder werd gesuggereerd. Men zal in onze gemeente echter zo langzamerhand wel begrepen hebben, dat onze onafhankelijke krant zich nooit zou lenen tot het meespelen van ’politieke spelletjes’, wie zo’n spelletje ook zou uitdenken. Het is zo langzamerhand ook dui delijk geworden, dat burgemeester Van der Hooft een man is, die naast al zijn goede eigenschappen één lastige kant heeft: hij kan niet tegen kritiek, niet tegen kritiek in gepu bliceerde vorm. De vreemde reacties op onze vra gen inzake de kwestie Eurowonin gen zijn evenzovele bewijzen. Maar misschien mogen wij burge meester Van der Hooft nog eens herinneren aan het artikel, dat wij, als redaktie, in het nieuwj aarsnum mer van ons blad aa.n zijn persoon wijdden. Onomwonden hebben wij toen blijk gegeven van onze bewondering In zijn nota stelde de burgemees ter vast, dat niet van „kopen van vergunningen” sprake is geweest, maar van „overneming van een deel van het bouwplan”, aan welk over nemen kosten verbonden waren. Volgens burgemeester Van der Hooft zijn die kosten binnen de normale proporties gebleven. Voorts meende de burgemeester in deze openbare raadsvergadering naar voren te moeten brengen, dat de directeur van de N.V. Eurowo ningen geen familierelaties met de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft en dat de financiële positie van de N.V. Euro woningen en directeur Poot blij kens inlichtingen zeer solide is. Na te hebben voorgesteld, de voorgelezen nota voor kennisgeving aan te nemen, kregen de raadsleden gelegenheid tot het stellen van vragen. Nog zelden trok een openbare vergadering van de Waddinxveense raad zó veel belangstelling als vorige week donderdag, toen „een spoedeisende raadsvergadering” werd belegd, in verband met „de geruchten, die over de N.V. Eurowoningen de ronde doen”. Alleen al de manier van aankon digen van deze spoedvergadering had vele verslaggevers van grote dag bladen naar Waddinxveen gelokt. De publieke tribune was afgeladen en de raad zelf was bijna voltallig aanwezig, op mevr. Van der Torren na, die ziek was. Abonnement per kwartaal £1.— bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur Het Weekblad voor Waddinxveen bleek vorige week het gemeente huis, in rep en roer te brengen, toen wij niets vermoedend een gemeenteambtenaar een aantal technische en economische vragen stelden over de bouw van woningen door de N.V. Eurowoningen. Wij waren bezig met het samenstellen van een artikel, waarbij wij van verschillende kanten inlichtingen hadden ingewonnen. Ook van de zijde van het gemeentebestuur wensten wij te worden voor- 1 gelicht, zoals dat altijd al een ons inziens goede gewoonte is geweest. T Tot onze verbijstering reageerde „het raadhuis” op onze zakelijke vragen (elders met de antwoorden afgedrukt) op wel bijzonder nerveuze wijze: e De uitgever en drukker van dit blad, de firma Veldwijk, werd bij monde van de gemeenteambtenaar Jongeneel bedreigd: „Publi katies over de N.V. Eurowoningen zullen uw zaak veel kwaad doen,” zo kreeg deze te horen. Bovendien werd hem „op juridische gronden” verboden in contact te treden met zijn redakteur, met een raadslid en met drs. Poot (directeur van Eurowoningen), vóór de volgende dag. Het betrokken raadslid, dat volkomen te goeder trouw inlich tingen aan ons weekblad had verstrekt, werd als een schooljongen de kamer van burgemeester Van der Hooft uitgestuurd, toen hij deze om een bepaalde inlichting kwam vragen. Tijdens een spoedeisende „raadsvergadering” werden een aantal nog niet eens gepubliceerde feiten bij voorbaat hardnekkig door burgemeester Van der Hooft ontkend. Wij waren vorige week donderdag nog niet tot publikatie van ons artikel over de N.V. Eurowoningen overgegaan, omdat wij nog niet in de gelegenheid waren geweest, ook met drs. Poot te spreken. Wij menen n.l. dat bij een dergelijke affaire alle betrokkenen in de gelegenheid moeten werden gesteld, hun mening ’veer te geven. Na de „raadsvergadering” echter, die meer leek op een perscon ferentie, met de raadsleden als decorum en een pers, die géén vragen mocht stellen maar wel vele malen over de tong ging, na deze hoogst bedenkelijke vertoning zou zelfs de meest overtuigde ziel zijn gaan twijfelen aan wat het onderwerp van enkele redak- tionele vragen was geweest: de N.V. Eurowoningen. Als iets deze zaak alleen maar kwaad kon doen, dan was het deze slecht voorbereide persconferentie. i Wat hiermee ook de bedoeling van burgemeester Van der Hooft mag zijn geweest: hij bereikte het omgekeerde effect. De landelijke pers werd gealarmeerd, schreef over de vreemde en kwalijke behan- delijk van het Weekblad voor Waddinxveen, en dook nieuwsgierig geworden, in de kwestie Eurowoningen. De zaak was misschien nog in het reine gebracht, wanneer burge meester Van der Hooft tijdens deze bijeenkomst in het openbaar excuus had aangeboden voor de bedreiging van de persvrijheid, die ambtenaar Jongeneel zich al of niet in opdracht van de burgemees ter had veroorloofd. Dat gebeurde echter niet. Op scherp gestelde vragen van de heer Mol antwoordde de burgemeester slechts: „Uw ja staat tegenover mijn nee. U kunt niets bewijzen Wij zijn van mening dat de belangen van Waddinxveen van de N.V. Eurowoningen, én van de gehele raad door deze dwaze ver toning in hoge mate zijn geschaad. Als onafhankelijk weekblad zijn wij door de dreigende houding van „het raadhuis” ten opzichte van de uitgever ten diepste gegriefd Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 1