varia I Hebt U ooit goed leren lezen Ité - reizenvakantie vorm met grote toekomst DAMPO WADDINXVEENS SPORTNIEUWS Za fri/ndeUanden 4e klas B. Spit, Spierpijn en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met Alleen W’veen-zon. behaalde resultaat van Sjoukje Dijksta komt naar Waddinxveen Be Fair en RCV kansloos verslagen Slechts èènpunt! Be Fair-RAS 0-2 I f Be Fair-volleybal Wandelver. ,WA.K.9 Groeneweg winnen W’veen-Esto 0-0 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 28 MAART 1963 PAGINA 2 door P. DE VRIES j kleedt de man, ali heek. land werden gepropageerd, boekte en BOEKENWEEK EN DAGELIJKS BOEK alle. goede. PieAerMeding^alen HOOFDSTUK 4 - Nr. 5 Hervatting van competitie betekende voor w Waddinxveense clubs geen succes L 12 10 9 11 10 10 11 11 10 10 11 12 11 11 12 11 12 12 12 12 9 9 8 9 9 9 9 7 9 8 11 9 6 6 5 4 3 3 1 1 10 8 6 6 5 3 3 4 2 1 6 5 5 3 4 2 2 2 1 0 2 3 1 4 2 4 3 1 4 2 1 0 0 2 1 2 2 0 0 0 0 0 2 0 2 3 4 3 3 1 1 1 2 2 3 3 4 4 4 6 1 2 3 3 4 5 6 7 8 9 21 16 12 14 11 8 8 8 4 0 22 18 14 12 12 11 10 9 5 14 13 11 10 10 8 7 5 6 2 42- 7 28-12 27-13 24-19 21-20 23- 30 24- 27 26-28 19-44 16-50 51-10 34-17 27-16 44-25 29-27 31-29 23- 31 33-51 24- 27 16-79 23-10 27-14 21-15 10- 9 13- 14 17-15 14- 18 17-16 12-26 11- 24 mo- van NSV 2—Be Fair 2, 2.45 uur Ona 3W’veen 2 3.15 uur Zwervers 3Be Fair 3, 2.45 u. WSE 2—RVC 2, 2.45 uur Verkrijgbaar bij BROUWER llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllM^ IIIIIIIIIIIIIIIIIIIÏBIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Om je de waarheid te zeggen, ik heb er geen flauw idee van.” „In ieder geval in de buurt v,an Australië,” meende Bep nuchter te moeten opmerken. „Dat stond toch in dat' berichtje?” „We zullen wel zien. Ga je al slapen?” „Allicht. Morgen heb ik vroege dienst en het is al bij twaalven. Welterusten.” „Slaap ze,” antwoordde Josien verstrooid. Maar even later sloot ze beneden alles zorgvuldig af, draai de de lichten uit en verdween eveneens naar haar kamer. Doch inplaats van naar bed te gaan, zocht ze in een grote kast tussen hele stapels boeken naar een atlas en toen ze die gevonden had, knipte ze haar bureaulampje aan en ging de kaart vanAustralië be studeren. Het was reeds diep in de nacht, toen ze eindelijk met een zucht de atlas dichtklapte en zich ging uitkleden. Na de kerkgang zondagsmorgens, toen de koffie Het was dan eindelijk zover! Na drie maanden weer volop voetbal! Ook in Waddinxveen zijn weer vele voetballers tussen de lijnen geweest om enthousiast de competitie te hervatten waarop met zoveel smart is ge wacht. Ondanks de venijnige kou is het publiek gewoontetrouw naar de velden getrokken om deelgenoot te zijn van vreugde of verdriet dié een wedstrijd nu eenmaal biedt. 0 3 3 5 5 4 5 6 8 10 3 Niet alleen romans Er bestaan boeken over de inrich ting van onze woning, over bloemen schikken, handwerken, etiquette, kinderen bezig houden, wasbehan deling en doelmatig stoken. Boeken over schoonheidsgeheimen, gratie en charme, mode, goed eten en vi taal blijven. En natuurlijk een grote verscheidenheid in materiaal over koken. Boekjes die iets vertellen over de rijsttafel, over de mixer, de grill en de feestjes in uw huis. Natuurlijk kunnen we niet al deze boekjes zo maar aanschaffen. Wel is het prettig enige naslagwerkjes in de boekenkast te hebben, naast het hobbyhoek van vader en die mooie dierenboeken van zoonlief. Voorbereidende boeken over va kantiereizen bezorgen de hele fa milie veel vreugde, en zouden we onze kunstnijvere dochter niet eens verrassen met een werkje over an tiek, kant of juwelen? Een schrijver geeft in zijn boeken het beste vat hij heeft. Laten wij er van profiteren Lezen en bespreken Daarna komt de periode waarin we duidelijk gaan zien welk kind een echte „lezer” is en welk kind niet. Wat later verbazen we ons over de tieners, die rustig zitten te lezen met de radio keihard aan. Aan de keus van hun boeken be zien we onze eigen kinderen soms even met andere ogen. En als we Onze prilste herinnering aan lezen is zeker het voorlezen. Uren konden we luisteren. En wij op onze beurt lezen weer voor aan onze kinderen. Onze kinderen, die met hoogrode kleurtjes luisteren naar de avonturen van geliefde beertjes, kaboutertjes of boze jongetjes. Aan het eind van zo’n gezellig half uurtje kunnen ze een welgemeende verzuchting slaken: „Ik zal blij zijn als ik zelf kan lezen”. Daarmee komen dan meteen de eerste pogingen om zelf wijs te worden uit al die zwarte tekentjes in de boekjes. Veel verder dan het onderken nen van wat losse lettertjes komen ze thuis meestal niet. Maar dan komt de school, waar iedereen begint met het lezen van „aap”, „noot” en „Mies”. Dan gaat het opeens vlug. Zijn we niet steeds weer verbaasd hoe snel de kinderen vorderen, hoe ze bijwijzend met hun vingertje al hele zinnetjes le zen? Ze pakken nu zelf het vertel boek. Met Sinterklaas en verjaardag geven we ze al de eerste boekjes om zelf te lezen. Uit de veelheid beeldige boekjes die er tegenwoor dig zijn, is het vaak moeilijk een keus te maken. Je zou er steeds meer willen kopen. middel van het boek, over bepaalde onderwerpen meer aan de weet komen. Rustig, en in eigen tempo lezend. Voor ons huisvrouwen zijn er veel belangrijke boeken. Boeken, die ons helpen onze kennis te ver groten, onze blik te verruimen en die zorgen dat we niet vastroesten in onze dagelijkse beslommeringen. Ons beroep brengt nu eenmaal mee, dat we heel de dag in huis bezig zijn. Maar dat bezig zijn mag geen sleur worden en dat hangt in grote mate van onze belangstellingssfeer af. Voor wat de resultaten betreft, is het voor de Waddinxveense clubs (voorzover zij in het programma waren opgenomen) meer verdriet dan vreugde geworden. Alleen de zondagvoetballers van Waddinx veen hebben de eer hoog gehouden door met 0-0 tegen Esto uit Bode graven gelijk te spelen. Waar velen op gehoopt hadden, is niet bewaarheid, Be Fair blijkt nu de overwintering niet aan kracht gewonnen te hebben; zater dag werd tenminste in een kleur loze ontmoeting met 0-2 van RAS uit Rijswijk verloren. RCV blijkt helemaal van streek, want in Groot Ammers kregen de carrosseriebouwers een kouwe douche: de 12-1 nederlaag spreekt duidelijke taal. Al met al dus een slechte competitie-hervatting. Na een slechte wedstrijd, vooral van Be Fair-zijde, trokken de gas ten op verdiende wijze aan ’t lang ste eind. Immers speelden de gast heren een zeer matige partij, zodat het niemand verwonderde dat RAS in de 32ste minuut op 0-1 kwam door linksbuiten van Leeuwen. En kele minuten na de hervatting werd het 2-0, toen linksbinnen van Wijngaarden de roos trof. De thuis club trachtte de bakens te verzet ten, maar him voorwaartsen zagen toch geen kans de goede verdedi ging van RAS te verschalken. Het bleef 0-2 in deze sportief gespeelde wedstrijd, die door scheidsrechter Kuypers goed werd geleid. Betty Teeling. binnengebracht was, zocht Kees de krant van zater dag op en ging er mee naar zijn vader. Hij wees het bewuste berichtje aan en nadat Van Bergen het ge lezen had, vroeg Kees: „Hebt u relaties in Australië?” Van Bergen knikte, hoewel enigszins verwonderd. „Ja, vanzelf. Die heb ik vrijwel over de gehele we reld. Maar waarom vraag je dat?” „Dat zal ik u straks nader uitleggen. Kimt u daar beschikken over geld? Ik bedoel bijvoorbeeld: Als u naar Australië zoudt willen gaan, hetzij voor een za kenreis, hetzij voor plezier, zijn er daar dan de nodige middelen, om dat te financieren?” Van Bergen knikte opnieuw. Tegenwoordig is dat allemaal weer mogelijk. We beschikken in vrijwel elk werelddeel over geld.” „Ook voor toeristische doeleinden?” „Ook daarvoor. Maar ik begrijp nog steeds niet, waar je heen wilt.” „Naar Australië,” was het lakonieke antwoord. „Wat?” Van Bergen zette met een ruk zijn kopje op het tafeltje naast zich. „Ben je niet wijs? Waarom wil je emigreren?” „Emigreren? Daar heb ik toch niet over gesproken? Ik wil alleen maar voor een poosje naar Australië. U hebt dat berichtje zoëven gelezen, nietwaar? Wel nu, ik wil eens uitvissen, wat daar achter zit. En daarom wil ik er heen. Naar de Salomons-eilanden.” Van Bergen keek zijn zoon gedurende enige ogen blikken sprakeloos aan en ook zijn vrouw wist niet, wat ze zeggen moest. Eindelijk was zij de eerste, die het woord nam. „Maar, beste jongen, je bent pas thuis? Bijna vier jaren ben je weg geweest. Nog geen maand ben je weer bij ons en nu wil je weer weg?” Kees stond op en ging op de leuning van zijn moe- der’s stoel zitten. „Moeder, begrijp me nu eens goed. (wordt vervolgd) uit?” „O,” reageerde de ander luchtig, „de baas moet er ook ’n behoorlijke duit aan mee betalen. En voor de rest, wel, ik heb ook nog wel een paar centen en er zullen nog wel meer bladen in Nederland zijn, die er besluit staat vast: ik ga mee.” Kees sloeg van verbazing z’n handen ineen. „Wel, wel, dat heeft een willetje, hoor. Enfin, laten we onze gezellige avond niet bederven met redetwisten. Het is nog niet zover en voor ik definitief vertrek, kan het nog dagen duren. Ik stel voor, dat we de discussie over dit punt sluiten, en dat jullie beiden in mijn wagen stappen en we ergens heen gaan, waar het gezellig is en een mop muziek wordt gespeeld.” De meisjes vonden het uitstekend, maar aan de vastberaden trek om de mond van de journaliste zag hij wel, dat het heel wat moeite zou kosten om haar het dolzinnige plan uit het hoofd te praten. Ze reden naar een leuke verlichte gelegenheid bui ten Apeldoorn en genoten een uurtje van de goede muziek, die een strijkje daar gaf en tegen sluitings tijd brak men weer op om huiswaarts te gaan. Bij de deur van hun woning nam Kees van de beide meisjes afscheid, maar Josien zei: „Kom maar eens aanwippen, als je zin hebt. Bel vooraf even op, want we zijn natuurlijk niet altijd thuis.” Een rectificatie is hier nodig. De dames wilden gaarne winnen van DOS en dit heeft het verslag be ïnvloed. De dames wonnen echter van SMASH. De stand was dus: DOS 2 punten; BE FAIR 1 punt; SMASH 0 punten. Voor al diegenen die interesse hebben voor volleybal, de training is in de Jan Ligthartschool, aan de Kerkweg. Dames van half acht tot 9 uur Heren van 9 uur tot half elf. U bent welkom bij Be Fair interesse voor hebben.” „Hoor eens hier, Josien,” begon Kees tenslotte op een toon, die geen tegenspraak meer duldde, „daar kan niets van komen. Bep heeft gelijk: De reis alleen kost een schep geld en dan nog de uitrusting, pro viand, een boot, benzine, enzovoort, voor de tocht naar dat eiland. Zet het dus maar gerust uit dat zwarte hoofdje van je. Ik beloof je, dat ik je, voor zover mogelijk, per brief van een en ander op de hoogte zal houden en ik garandeer je bij deze het alleenpublikatierecht van mijn "Belevenissen, als ik bij leven en welzijn terugkeer.” „Je kunt praten als Brugman, vaandrig, maar mijn hun boeken ook eens gaan lezen en er samen met hen over praten, ko men er misschien vele onuitgespro ken gedachten naar voren. En wij zelf? Gebeurt het u wel eens, dat u in een rommelige kamer in een hoekje gaat zitten met het boek, dat u even uit moet lezen Ja, wie houdt er niet van lezen. De meesten van ons vinden het dan ook heerlijk om boeken cadeau te krijgen. Want we hebben altijd wel een lijstje met boeken-wensen. Krijgen we ook niet graag een pocketboekje als klein geschenk in plaats van snoep of snuisterijen Ondanks de televisie Ook in pocketboeken is goede literatuur. En we zien dat juist deze goede pocketboeken vaak weer de belangstelling voor het goede essay, de poëzie en dergelijke stimuleren. Ondanks de televisie is er belang stelling voor boeken. Velen willen waarschijnlijk, door de televisie er gens opmerkzaam op gemaakt, door „Oké, dat doe ik.” De meisjes oogden hem in de deuropening na en toen hij verdwenen was, wilde Bep meteen doorgaan naar haar kamer, doch Josien hield haar tegen en vroeg: „Heb jij er enig idee van,hoe je daar, op die Salmons-eilanden kunt komen?” Haar vriendin keerde op de eerste traptrede om en keek Josien stom verwonderd aan. „Zeg, meen je het heus, dat je met hem mee wilt?” „Ja, natuurlijk, wat dacht je dan? Al zal ik het geld er voor bij elkaar moeten bedelen. Dat haal ik er later wel weer uit.” „Maar kind, zo ver weg! Hoe haal je het in je hoofd? Wees nu toch wijzer!” „Bep, zeur niet. Ik moet nog ergens een atlas heb ben. Ik ga eens kijken, waar die eilanden uithangen. Vervolg van pagina 1 Ter gelegenheid van de opening van de rolschaatsbaan zijn er in Waddinxveen reeds enkele rol- schaatsverenigingen opgericht, die op bepaalde uren over de baan zul len willen beschikken. Wij noemen o.a. het A.R.V. (Al gemene Rolschaats Verbond), de Prot. Chr. Rolschaatsvereniging „De Rolrijders”, de Arbeiders Rol- schaatsclub „Altijd Vief” en de H.R. V. (Hervormde Rolschaatsvereni ging). Verder zijn er nog onderhande- lingen gaande om van de zijde van de Katholieke Parochie en van de schaatsclub „Nooitgedacht” rol- schaatsclubjes op te richten, maar hierover is 'verder nog niets bekend. In het begin van deze week heeft, zonder dat Waddinxveen het be vroedde, een enkele ingezetene uit gezonderd, Sjoukje Dijkstra de baan al geprobeerd. Nadat de direc teur van Openbare Werken, de. heer Kranenveld, persoonlijk een peiling had verricht om zich te overtuigen of de hal reeds uit de grond was, - dit bleek inderdaad zo te zijn - maakte de wereldkampioene de eerste slagen op de baan. Onze foto graaf Sjaak Noteboom was ter plaatse aanwezig om dit voor Wad dinxveen historische moment vast te leggen. En Sjoukje liet er geen twijfel over bestaan, dat de baan haar uit stekend beviel. „Mijn pirouettes zijn nooit zo soepel als op het ijs,” riep zij ons toe, „maar verder gaat het net zo goed.” En voor onze bewonderende blik ken draaide zij met zwier en elan haar cirkels en figuren en waagde zich zelfs aan een feilloze dubbele axel. Wat is Ité De KLM-benaming „Ité” is de fonetische weergave van de letters T’ en ’T’, Inclusive Tours. „Alles Inbegrepen” reizen, waarbij reis en verblijf als één pakket tegen een aantrekelijke combinatieprijs wordt aangeboden, zijn niet nieuw. Het systeem is voor het eerst toegepast in 1841, toen de secretaris van de Britse Geheelonthoudersbond een trein afhuurde, om de deelnemers aan het congres te Leicester tegen een lage plaatsprijs te kunnen ver voeren. De naam van die secretaris was Thomas Cook Enkele uitzonderingen in de jaren dertig daargelaten, begon het vlieg tuig in de inclusive tour vervoer pas na de tweede w’ereldoorlog een rol te spelen. Kleine chartermaatschap pijen, doorgaans opgezet door ex- oorlogsvliegers met eigen vliegtui gen, boden goedkoop vakantiever- voer aan en dat bleek aap te slaan. Deze ontwikkeling leidde er toe, dat ook bij de IATA aangesloten lucht vaartmaatschappijen besloten him aandeel van de vakantiemarkt op te eisen. Men schiep een tariefcon- structie, die het reisbureaus moge lijk maakte vliegreizen, verzorgd door IATA-maatschappijen, in com binatie met hotel verblijf aan te bie den, voor een prijs die in vele ge vallen nauwelijks hoger was dan het normale tarief. Compeer een bescheiden rol zou den gaan spelen, maar daarin heb ben wij ons lelijk vergist. Enkele opvallende overwinningen werden geboekt, zodat momenteel een verdienstelijke plaats op de rang lijst is ingenomen. Zondag krijgt WSE het een trapje lager staand NSV op de thee en dat wordt een kleine overwinning voor de gast heren. De zaterdagvoetballers komen nu ook weer in actie en gaan naar Gr. Ammers. We zijn benieuwd of de Waddinxveners nog in dezelfde stemming zijn als enkele maanden terug. Zij staan immers tweede op de ranglijst en hebben dus een be langrijke vinger in de voetbalpap. Groot Ammers is echter een lastige klip, welke veel inspanning zal ver gen om omzeilt te worden. RCV ontvangt Bergambacht en deze ont moeting is goed voor ’n drawn. Volledig programma: Be FairOegstgeest, 4.15 uur GroenewegW’veen, 2.30 uur Gr. AmmersW’veen zat, 4 u. RVCBergambacht, 4 uur Be Fair 2Spirit 2, 4.30 uur W’veen 2Ona 5, 2.30 uur WSE 2Moerkapelle 3, 12 uur Spirit 3RVC 2, 4 uur Boskoop 2W’veen zat. 2,30 u. Programma jeugdvoetbal: Afdeling A: ZwammerdamBe Fair, 2.30 u. Afdeling B: Be FairW’veen, 2 uur WSE—GDS, 2.30 uur Be Fair 3Nic. Boys 2, 3.15 u. W’veen 2Vep 2, 2.45 uur. Afdeling C.: GSVBe Fair, 2 uur Donk 2WSE, 4 uur Gouda 2W’veen, 2 uur Een goed bericht voor Be Fair- leden. Dinsdagavonds is weer gelegenheid tot buitentraining. Voor supporters van v.v. Wad dinxveen vertrekt er zaterdag middag vanaf het oude dorp om 14.30 uur een bus naar Gr. Ammers. O Be Fair-leden en sympathise- renden worden er nogmaals aan herinnerd dat hedenavond om 7.45 uur in het verenigings gebouw aan de Stationsstraat, de laatste kienavond van dit seizoen wordt gehouden. Voor leden en donateurs van v.v. Waddinxveen is er op vrij dagavond 29 maart a.s. een contactavond. Aanvang 20.00 uur in lunchroom van de Wa ter. Vele leden vergeten nog wel eens dat wij om de veertien dagen club hebben. Nu is het dan zover, dat er vrijdag 29 maart a.s. weer een club avond is. Leden, komt alle nu zoveel gelijk naar de clubavonden W.S.V.-W.I.K., het is voor ons alle maal beter. We kunnen dan nog eens een mars bespreken. Laten we dus afspreken: tot vrij dagavond 7 uur in Julianastraat 10. De belangstelling in Nederland voor Ité-vakantiereizen is nog steeds groeiende. In 1958, het jaar waarin voor het eerst op intensieve wijze „alles inbegrepen” vliegreizen in ons land werden gepropageerd, boekte de KLM 800 Ité- passagiers. Sedert dien nam het aantal vliegvakantie- buiten Appel, buiten bereik van doelman Wieman hard in het zij net. De Waddinxveners zette in de finale afles op alles om tot scoren te komen, maar met kunst en vlieg werk kon de Esto-achterhoede met de uitstekend spelende spil Zinko aan het hoofd de stand blank hou den. Volledige uitslagen: Be Fair—RAS 0-2 W’veenEsto 0-0 Gr. AmmersRCV 12-1 W’veen 3Soccer Boys 0-3 Sportlust 3Be Fair 3 4-7 Be Fair 4—WDS 2 7-3 Uitslagen jeugdvoetbal: WSEZwammerdam 7-1 DUNO RAS Ornas L’duinen Oegstg. Koudek. Be Fair De Lier Schoonh. Hoekse B. Zondagvoetbal Groeneweg Nieuwkoop Nic. Boys W’veen ESTO WSE NSV Moerkap. RVC Gr. Amm. Zaterdagvoetbal. Rijnstreek W’veen B’graven Gr. Amm. Zwervers Boskoop Zw’dam RCV Bergamb. Moerkap. PROGNOSE KOMEND WEEKEND Gaat W’een-zon. Het programma voor komend weekend is weer vrij uitgebreid, met de kans op verrassende uitsla gen. Be Fair ontvangt Oegstgeest en zal om haar positie op de rang lijst te stabiliseren, absoluut moe ten winnen; de kans hierop is ech ter klein. De belangrijkste ontmoeting is wel die tussen Groeneweg en Wad- dinxveen-zon. De Zevenhuizenaren zijn lijstaanvoerder en dat bete kent voor de geel-zwarten een kracht-meting van de eerste orde. Volle winst is van het grootste be lang, daar anders aansluiting met de koplopers steeds moeilijker zal worden; toch geloven we niet in winst. WSE deed het vóór de overwin tering lang niet slecht. De ver wachting was dat de mannen van Josien gaf, nadat ze het bericht gelezen had, de krant aan Bep en vroeg, min of meer snottend: „Ben je soms van plan om die vijfduizend bewoners van dat eiland te gaan opsporen?” Kees knikte langzaam, maar beslist: „Inderdaad, dat ben ik van plan.” Bep, die het bericht nu ook gelezen had, keek hem verbaasd aan en vroeg: „Meen je het?” „Ja, inderdaad,” antwoordde hij nogmaals. „Ik wil wel eens weten, wat de oorzaak kan zijn van die ver dwijning. Geesten bestaan niet en spoken evenmin. Er moet dus een of andere realistische oorzaak zijn, waarom die inboorlingen verdwenen zijn. En waar heen? Als het er nu vijf, of vijftig waren, maar vijfduizend!” De meisjes keken hem nog steeds verbaasd aan. „Maar dat zal even een schep geld kosten,” meende Bep. „Ja, dat zal wel,” veronderstelde Kees, terwijl hij een nieuwe sigaret opstak. „En daar zal mijn vader wat op moeten vinden. Overigens, ik heb zo’n idee, dat hier heel wat meer achter zit, dan wij misschien op het ogenblik wel kunnen beseffen.” Hoofdstuk 5. Geruime tijd was het stil. Ieder had blijkbaar zo zijn of haar eigen gedachten. Langs de nu geheel donker geworden weg ging een wielrijder en het rode achterlicht van zijn fiets stak opeens scherp af tegen de zwarte achtergrond. Langs de Waldeck Pyrmont- laan reed een auto, die een breed lichtschijnsel voor zich uitwierp. En in het bos aan de overkant klonk het geluid van een nachtvogel. In de voorkamer wierp de grote schemerlamp een mat schijnsel over de drie jonge mensen „Ik ga met je mee?” verklaarde Josien opeens op besliste toon. „Daar zit kopie in. En wat voor kopie! Als ik het de baas vertel, weet ik zeker, dat ik hem er warm voor kan maken.” Kees schudde het hoofd. „Geen sprake van. Dit is niets voor vrouwen,” was zijn mening. „Wie weet, welke gevaren er op dat eiland schuilen, waar wij geen idee van hebben. Vergeet niet, dat het op het ogenblik een onherbergzaam oord is geworden, nu alle inwoners daar verdwenen zijn.” „Dat doet allemaal niets terzake. Mijn besluit staat vast: Ik ga met je mee.” „Maar Josien,” riep haar vriendin uit, „wat kost dat niet ontzettend veel geld! Dat haal je er toch nooit gangers sprongsgewijs toe. Dit blijkt o.m. duidelijk uit de navolgende cijfers, die overigens uitsluitend betrekking hebben op KLM Ité-vervoer vanuit Nederland: 1958: 800; 1959: 4 300; 1960: 10 000; 1961: 15 000; 1962: 20 000; verwach ting voor 1963: 26 000. Een onderzoek toonde aan, dat niet minder dan 87% der reizigers afkomstig is uit de Randstad Hol land, waarvan Amsterdam en om geving 48% leveren. Ook t.a.v. de bestemmingen wordt een grote con centratie geconstateerd: 82% ging naar de z.g. „zonnelanden” (Span je 58%, Italië 14% en Zuid Frank rijk 10%). Landen als Zwitserland, Oostenrijk en Duitsland, die vol- gensCBS gegevens bij het totaal van het reizende Nederlandse pu bliek de grootste voorkeur genie ten, staan wat het luchttoerisme betreft dus lager genoteerd. De KLM signaleert voorts een stijgende belangstelling voor verder afgelegen bestemmingen als Grie kenland, het Nabije Oosten en Noord Afrika. De ontwikkeling in deze richting bevindt zich echter nog in een beginfase. Ité-reizigers bestaan voor 54% uit echtparen, 6 uit kinderen, 12% uit alleen reizende mannen en 28% uit alleen reizende vrouwen. De laatste categorie komt voort uit vrijwel alle inkomensgroepen. Wer den in de eerste jaren de hoogste omzetten in de maand september genoteerd, in 1962 viel het accent op augustus. Dit .laatste wijst wel licht op een (langzame) verschui ving naar lagere inkomensgroepen, aangezien de ervaring leert, dat daaruit over het algemeen de juli/ augustus vakantiegangers worden gerecruteerd. Van de 50 000 Ité-reizigers van de laatste jaren, maakten er 65°/o, dus 30 000 Nederlanders, door deze vorm van vakantie voor het eerst kennis met het vliegen. Aan één van de doelstellingen van Ité - nl. het meer populair maken van het luchtver voer - wordt dus in ieder geval beantwoord Waddinxveen ging direct na de aftrap in de aanval en na vijf mi nuten spelen gaf rechtsbuiten Ap pel een lage voorzet, de toestor mende midvoor Schouten probeer de de bal in het doel te schuiven, maar de bal verdween naast het doel. Esto? met de wind in de rug, probeerde met lange passen de Waddinxveense achterhoede te ver ontrusten, maar de achterhoede, met spil Quist aan het hoofd greep goed in. Na een half uur spelen kon de Waddinxveense doelman van Vuuren met moeite een harde schuiver van linksbinnen de Wit stoppen. Na de rust had Waddinxveen, door het windvoordeel een grote veldmeerderheid, maar wist dit voordeel niet te benutten. Tien mi nuten voor ’t einde schoot rechts-

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 2