Bel bij brand 2222 l li Ons laatste gesprek met de gemeentelijke voorlichter Drs J. Poot: „De bouwers betaalden slechts onkosten-vergoeding’’ J. F. Hijkoop afscheid van EUROPA EN HET BOEK FLINKE JONGEMAN 1 at schreven nam een een Vergadering AR-kiesveren. Ongelooflijk maar waar Dubbele diefstal de dagbladen? Geslaagd concert van Concordia Nieuwe instructeur bij gem. zwembad Mij voqr Landbouw Geslaagd concert van twee jeugdige solisten l I W8E-JISV Arbeids jubileum bij A.K.F. Ouderavond St Jozefschool PEDICIRE WILLEMSE JELSMA verkoopt Baby- en Kinderkleding De Jongs Autohandel N,V. PEDICURE EN MASSAGE Mevr. Warmerdam JELSMA verkoopt TRIUMPH u v I GEZONDHEIDS SANDALEN een dagelijkse weelde voor Uw voeten. Verkrijgbaar bij: JEANNE L FLINK PERSOON WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 28 MAART 1963 PAGINA 3 in is GOUDA TELEF. (01820) 7122 Gemeente: Er zijn palen geslagen in vier gemeenten. Niet voor alle projecten zijn al aannemers gevon den. Bovendien kwam al gauw de Advertentie Burg. Trooststraat 74, tel. 3168 Komt eventueel ook bij u thuis. J U huurt een 125 liter KOELKAST voor circa 2,05 per week Voor de grote 210 liter GEZINSKOELKAST hebben we een aparte aan trekkelijke regeling. .1 I vorst er tussen. In Waddinxveen zelf is er met de 162 woningen ook niet hard opgeschoten. Weekblad: Er gaan geruchten, dat de N.V. Eurowoningen een aantal vergunningen heeft ver kocht aan Waddinxveense bou wers? Kunt u dat bevestigen? Gemeente: Dat is absoluut niet waar. Drs. Poot heeft geen vergun ningen verkocht aan Waddinxveen se bouw.rs. Die hadden trouwens al vergunningen, om te mogen bou wen. Waarom zouden ze die dan van de N.V. Eurowoningen moeten kopen? Eén Waddinxveense bouwer werkt voor drs. Poot, zoals er zo veel voor hem werken. een zeer dat zeer Gemeente: De gemeente heeft, voor met de N.V. Eurowoningen in zee werd gegaan, wel degelijk naar de financiële draagkracht van deze onderneming geïnformeerd en deze voldoende groot bevonden, om een veilige bouw zeker te achten. zikale ontwikkeling bevindt. Een zeer geslaagde avond, die door Ria Broer zelf, zonder steun van buitenaf, was georganiseerd. Weekblad: Acht u het tegen over andere te goeder naam en faam bekend staande bouwers wel helemaal fair, dat de N.V. Eurowoningen over zulke buiten gewoon goede inlichtingen be schikt, zoals „het dichtdraaien” van de kraan”, waarop de voor zitter van de raad doelde? En juist omdat drs. Poot ons schrijft, dat hij slechts op nadruk kelijk verzoek van burgemeester Van der Hooft bij uitzondering overging tot het afstoten van een deel van het bouwplan, vermoe den wij, dat beide Waddinxveense bouwers met hun optie op bouw grond, sterker stonden dan zij zelf hebben vermoed.) De vragen, die wij in onze argeloosheid aan de persambtenaar van de gemeente stelden, en die tot gevolg hadden, dat in allerijl een raadsver gadering werd georganiseerd, die een averechts effect had, waren onder meer de volgende. Om het voor de lezer zo duidelijk mogelijk te maken, hebben wij onze vragen cursief gezet, en de antwoorden van de gemeente normaal. Het zijn zakelijke vragen, van een redakteur, die wat meer wil weten over een derde hypotheek en over de geruchten, van de verkochte bouwvergunningen. Het waren deze vragen, met de er bij behorende ant woorden, die onze uitgever niet mocht publiceren, of het zou hem „veel kwaad doen”. In een hierbij geplaatst stuk geeft de heer drs. Poot com mentaar op de geruchten. Over dit commentaar konden wij toen jammer genoeg vorige week nog niet beschikken, zodat wij toen ook dit artikel moesten vasthouden. In de winkel van de heer de Rooij aan de Nesse kwam zaterdag j.l. een man, die een fototoestel wilde kopen. Hij had echter geen geld bij zich, zo vertelde hij, en liet daarom als onderpand ’n zo goed als nieuw damesrijwiel achter. Deze fiets bleek door de man in Gouda te zijn gestolen. De dief kon niet worden achterhaald. Het fotottoestel dat hij meenam had een waarde van 68,-. „Eurowoningen. Overigens is Eurowoningen N.V. „er van overtuigd, dat het moeilijk „zal zijn een instelling te noemen, „die zoveel huurwoningen tegen „zulke lage huren met zoveel „woongerief bouwt als Eurowonin- „gen N.V. mogelijk maakt.” zonder een onkostenvergoeding te betalen voor een plan, waarin zij moesten deelnemen. Want hadden zij, mét de grond in hun handen, niét aan het plan van de N.V. Eu rowoningen hebben willen mee werken, dan is het nog maar de vraag, of hun de optie zo maar kon worden ontnomen, omdat zij nog niet in het bezit van een rijksgoedkeuring waren. Nu kozen de beide bouwers eieren voor hun geld. Liever betaalden zij 1 000 per woning aan wat drs. Poot noemt onkostenvergoeding, dan dat zij hun bouw helemaal niet konden laten voortgaan. Enkele dagbladen gaven uitvoerig commentaar op de in allerijl door de burgemeester georganiseerde spoedeisende raadsvergadering, van vorige week donderdag. Voor een niet geheel bezette zaal gaf ’Concordia’ vorige week woens-, dag haar jaarlijkse uitvoering, die ditmaal een extra feestelijk tintje had in verband met het jubileum. Het muzikale gedeelte werd o.Lv. dirigent P. C. van Uffelen op keu rige wijze uitgevoerd. Het concert vond plaats in het Gereformeerd Verenigingsgebouw aan de Sta tionsstraat. Ook het toneelstuk, dat na de pauze door eigen krachten werd opgevoerd, werd met grote aan dacht gevolgd en met een daverend applaus beloond. Op deze avond werden nogmaals de geschenken van de burgerij, be staande uit twee schellebomen en een lyra, getoond. Evenals de zeven tien paar witte lederen handschoe nen voor de drumband en andere schenkingen. De voorzitter, de heer G. de Knegt, dankte tenslotte iedereen die tot het slagen van de viering van het 65-jarig bestaan had meege werkt. Zondagmiddag 2.30 uur Niet alleen Gedeputeerde Staten van Zuid Holland keuren „derde hypotheken” goed. Ook in andere provincies begint dit systeem steeds meer toepassing te vinden. Weldra zal men in het hele land zo bouwen, want er zijn vele voordelen. De heer P. A. Fondse, chef plastic meetkamer der N.V. Nederlandsche Kabelfabrieken alhier herdacht j.l. dinsdag het feit, dat hij gedurende 25 jaren in dienst is bij deze ven nootschap. In de ochtenduren werd de jubi laris met zijn vrouw door de direc tie van het hoofdbestuur in Delft ‘ontvangen, alwaar hem een harte lijke huldiging door directie en z’n oud-collega’s ten deel viel. De heer Fondse werkt thans sedert een jaar in de Waddinxveense fabriek van de N.K.F., doch voordien in het be drijf in Delft, De directie bood de jubilaris een geschenk onder cou vert aan. Ook op het Waddinxveense bedrijf is deze dag niet ongemerkt voorbij gegaan, ’s Middags werden jubilaris en echtgenote nl. op het Waddinx veense bedrijf nog eens in de bloemetjes gezet en door het geza menlijk personeel een blijvend aan denken geschonken. Het gemeentelijk zwembad gaat woensdag 15 mei weer open voor het zomerseizoen. De heer Heijnen, die het vorig jaar als zweminstructeur aan het bad was verbonden zal er geen toezicht meer houden. Hij heeft een functie op het gemeentehuis aan vaard. De nieuwe zweminstructeur is de heer A. J. Troost, van de Kerkweg, die vorig jaar bij het nieuwe zwem bad in Boskoop werkzaam was. overnamen, moesten betalen voor werk, dat de N.V. Eurowoningen reeds had verricht. De heer Poot geeft echter niet de hoogte van die vergoeding aan, terwijl de geruchten willen, dat deze 1 000 per woning zou zijn. Dan zou voor de ene bouwer dus voor ƒ28 000 werk zijn verricht en voor de andere voor 12 000. Wanneer de getallen, tot uitdruk king gekomen tijdens gesprekken, die men later als niet gevoerd wenst te beschouwen, tenminste kloppen. Deze vergoeding is volgens in siders niet onder het hoofd ’archi- tecten-kosten’ te vangen. Er is nog een factor, die voor ons niet helemaal duidelijk is. Beide bou wers waarover het hier gaat, hadden optie op grond gekregen, waarop zij zouden gaan bouwen. Normaal hadden zij dat gedaan, Gemeente: Dat is zo. Wij nemen aan, dat de heer Poot, na alle moei lijkheden al geen „derde hypo theek” meer wenst. Vorige week hield de Hollandsche Mij voor Landbouw afdeling Wad dinxveen de algemene ledenverga dering. Er werd bij deze gelegen heid afscheid genomen van de voor zitter van de afdeling, de heer J. F. Hijkoop, die dertig jaar lang be stuurslid is geweest, waarvan bijna steeds voorzitter. De nieuwe voorzitter werd de heer N. N. Boer. Bij deze vergadering was aanwe zig de secretaris van het hoofdbe stuur van de Mij, ir. D. S. Tuinman. De scheidende voorzitter ontving van de afdeling een afscheidsge schenk in de vorm van een polshor loge en werd tot ere-lid benoemd. Weekblad: Waarom wil drs. Poot niet gewoon rente betalen over de waarde van de grond, zolang hij deze nog niet heeft betaald. Dat is toch eenvoudiger dan deze „derde hypotheek”- constructie? Van zaterdag 30 maart tot zater dag 6 april wordt de 28ste boeken week gehouden. Ter gelegenheid hiervan zijn er twee nieuwe bladen uitgekomen, die driemaal per jaar zullen gaan verschijnen en die de lezers voor uitgekomen huis” en Weekblad: Dus de toekomstige kopers van deze woningen lopen met deze „derden hypotheek” geen enkel risico? Gemeente: Althans niet een gro ter risico, dan dat wat iedereen loopt, die een huis koopt, dat nog niet afgebouwd is. Precies hetzelfde risico dus als met elke andere vorm van financiering door de bouwer. In het Geref. Veren, gebouw vond maandagavond j.l. het concert plaats door Emmy Verhey, viool en Ria Broer, piano. Emmy Verhey werd op de piano begeleid door Bernhard Tabbernal. Waddinxveen toonde veel belang stelling voor het optreden van deze jeugdige solisten, van wie de violiste net veertien jaren telt. Zij heeft haar eerste sporen reeds verdiend in grote uitvoeringen met orkesten als het Utrechts Symphonie Orkest, het Rotterd. Philharm. Orkest enz. Voor Ria Broer was het de tweede keer dat zij in het openbaar optrad. Het programma bestond o.a. uit werken van: Mozart, Beethoven, Schubert, Liszt, Saint Saëns en Ra vel. Ria Broer gaf een toegift van Chopin. Na afloop toonde het publiek zich zeer dankbaar en dankte het drietal met een lang applaus en een fees telijke bloenmenhulde. Het is toch wel verheugend te constateren dat Waddinxveen een toenemende belangstelling voor dergelijke evenementen aan de dag legt, óók wanneer het het optreden betreft van het tweetal dat zich nog in de volle groei van haar mu- (Redaktie: Wij willen over dit stuk van de heer Poot graag het volgende opmerken. In de eerste plaats lijkt ons een prijs van 29 500 tot 34 500 werkelijk niet aan de lage kant. Volgens onze inlichtingen zijn er meer bouwers, die voor deze prijzen een behoorlijk eengezins-huis kunnen neerzeten en leveren en zelfs schijnt er een onderneming te zijn, die het goedkoper af kan. Van exorbitant lage prijzen kun nen wij in dit geval toch werke lijk niet spreken. Ten tweede heeft drs. Poot met dit stukje de geruchten, die gaan, nog niet ontzenuwd. Hij ontkent de ’handel in vergunningen’ en schrijft over vergoeding, die de beide. Waddinxveense bouwers, die een deel van de bouwplannen Op ons verzoek heeft ook de heer drs. J. Poot, directeur van de N.V. Eurowoningen te Den Haag, commentaar gegeven op de geruchten, die momenteel de ronde doen. De heer Poot schreef ons het volgende: „Eurowoningen N.V. is in juni 1960 „gesticht om in de praktijk te tonen, „dat het mogelijk is in de sociale „sector goede woningen te bouwen „tegen een lage prijs. Dat dit bedrijf daarin geslaagd „is, blijkt uit de omstandigheid, dat „na twee jaren intensieve arbeid „2000 woningen in aanbouw waren, „waarvan de overgrote meerderheid „(70%) in een lage huurklasse (ca. 70,- per maand). Eurowoningen N.V. heeft dit re sultaat bereikt door een doeltref- „fende organisatie van de bouw en „de voorbereiding daarvan. Zij heeft „allerminst de bedoeling het werk „van de aannemers uit te schakelen, „doch neemt hun de tijdrovende en „riskante werkzaamheden van de „grondaankoop, ontwerpen van de „plannen, financiering en verkoop „uit handen, zodat deze zich kun- „nen beperken tot wat des aanne- „mers is. Aldus is ook gehandeld in Wad- „dinxveen. Eurowoningen n.v. heef,, „hier een plan voor de bouw van „162 woningen kant en klaar ge- „maakt. Op zeer nadrukkelijk ver- „zoek van B. en W. zijn van deze „162 woningen 28 en 12 verkoopwo- „ningen afgestaan aan twee plaat- „selijke aannemingsbedrijven. De „desbetreffende aannemers hebben „aan Eurowoningen N.V. een ver goeding betaald voor het werk dat „de N.V. te hunnen behoeve reeds „had verricht. Van een exorbitante „winst van Eurowoningen is schijn „noch schaduw, evenmin als van „een ’handel in verguningen’. Eurowoningen N.V. ’handelt’ niet „in vergunnigen, hetgeen overigens „onmogelijk is. Bouwplannen pleegt „de N.V. evenmin te verkopen; „slechts op het herhaalde verzoek „van B. en W. van Waddinxveen is „een klein gedeelte van het plan al- „daar - als uitzondering - overge- „dragen aan twee betrekkelijk klei- „ne aannemingsbedrijven. Overal „elders werken de aannemers op „contract in opdracht van de N.V. lichten over nieuw hoeken, nl. „Boeken „Goed geboekt”. Vooral het laatste lezenswaardig tijdschrift bondig en overzichtelijk nieuwe boeken van verschillende uitgevers aankondigt .en dat een aantal schrij vers, o.a. Michel van der Plas, H. van Hulst, Bep Vuyk en prof. dr. J. Pen hun weetje laat zeggen over „Het Boek”. De boekenweek staat dit jaar in het teken van ’Europa en het boek’ en dat is ook de titel van het boe kenweekgeschenk, dat wordt aan geboden aan hen die meer dan vijf gulden aan boeken besteden. De auteur is prof. dr. J. Presser. De traditionele gedichtenbundel voor de jeugd is dit jaar samenge steld door prof. Garmt Stuiveling en heeft als titel: „De Muze en Europa”. Gemeente: Het is niet te zeggen, of drs. Poot informaties krijgt, die hij eigenlijk niet krijgen mag. Hij kan best een „fijne neus’” voor dit soort zaken hebben, aangezien hij zelf jaren werkte bij de Provinciale Griffie en de Planologische dienst. Volgens de burgemeester „weet hij kennelijk, wanneer de kraan dicht ging”, bij het verlenen van vergun ningen voor woningbouw. Dat kan hij weten, door het goed interpre teren van cijfers. Weekblad: De N.V. Eurowo ningen heeft enige tijd geleden vier eerste palen doen slaan. Maar wordt er ook overal ge bouwd? Dinsdag 26 maart j.L vergaderde de A.R.-Kiesvereniging Nederland en Oranje in het verenigingsgebouw aan de Esdoornlaan. Toen om 8.15 uur de spreker voor deze avond, de heer Weststrate, wethouder van Vlaardingen, nog niet aanwezig was werd telefonisch contact gezocht, waarbij bleek, dat de heer West strate nog in Vlaardingen was, om dat hij meende, dat de vergadering op 28 maart zou worden gehouden, hoewel de afspraak was gemaakt en ten overvloede hem een convo catie was gezonden voor 26 maart. De vergadering die onder leiding stond van de voorzitter, de heer R. J. Zuidema, was echter niet tever geefs bijeengeroepen. De heer A. Warnaar stelde zich nl. beschikbaar een causerie te houden over de ge houden Deputatenvergadering van de partij, en toen de voorzitter de vraag stelde: Naar huis gaan of blijven, bleek de keus niet moeilijk. Nadat de vergadering op de ge bruikelijke wijze was geopend, gaf de heer Warnaar op de hem eigen vlotte en duidelijke wijze een over zicht van de Deputatenvergadering, waar het program van actie, de candidaatstelling voor de 2e kamer werden aanvaard, maar waar het belangrijkste was de redevoeringen door voorzitterBerghuis en de lijst trekkers voor de a.s. verkiezingen, de heren Biesheuvel, Roolvink en Smallenbroek, met een slotwoord van de heer Roosjen. Van deze vergaderingen, die door een paar duizend mensen worden bij gewoond, gaat, volgens de heer Warnaar, zowel nu als vroeger, een begeesterende invloed uit. Hoewel sommigen vandaag ver ontrust zijn in de A.R.-partij, mag dit geen reden zijn ook voor hen, om minder liefde aan de partij te geven en moeten we allen vasthou den aan de beginselen, die op de Bijbel zijn gegrond en die de A.R.- partij tracht uit te dragen en te beleven ook in het staatkundig en maatschappelijk leven. Na deze met aandacht aangehoor de improvisatie werden verschil lende vragen en opmerkingen be sproken. De aanwezigen bleken unaniem van mening, dat deze ver gadering, ondanks het teleurstel lende misverstand van de heer Weststrate, zeker niet mislukt was. Door de voorzitter werd de dank van de vergadering vertolkt voor de wijze, waarop de heer Warnaar deze avond heeft willen vullen, waarna de sluiting volgde. Hedenavond, donderdag 28 maart, zal er in het r.k. verenigingsge bouw aan de Burgem. Trooststraat, een ouderavond worden gehouden voor de ouders der kinderen van de vijfde en zesde klas van de Sint Jozefschool. Aanvang 8 uur. Weekblad: Zouden Gedepu teerde Staten van een andere provincie deze manier van finan cieren volgens u ook goedge keurd hebben? Weekblad: Kent de gemeente de (financiële) kracht van de N.V. Eurowoningen? Vaor onze magazijn-administratie vragen wij Tevens kunnen wij plaatsen voor het klaarmaken en poetsen van nieuwe automobielen. De HAAGSCHE COURANT die noemde het een merkwaardige zaak, dat er een hele gemeenteraad voor wordt bijeengeroepen, om een te genspraak van zo iets onbestemds als ’geruchten’ aan te horen. „Een raadsvergadering, die heeft aange toond, hoe een burgemeester niet volmaakt kan zijn.” En: „Want hij moet - en dat staat in ons land vóórop - vóór alles een honderd procent democraat zijn.” Het VRIJE VOLK schreef zowel in zijn ochtend- als avond-editié, dat de burgemeester van Waddinx veen er niet in geslaagd is, geruch ten te ontzenuwen. „Het lijkt erop, dat de zaak eerst thans goed aan het rollen is gekomen,” aldus dit blad. En' in een apart artikel over de bedreiging van drukkerij Veldwijk: „Het ’nee’ van de burgemeester staat tegenover het ’ja’ van de uit gever. Vast staat in ieder geval, dat de Waddinxveense contactman tus sen pers en gemeente gedurende zijn werktijd op het kantoor van de heer Veldwijk is geweest.” Het blad besluit met de opmerking, dat de burgemeester van de prins geen kwaad weet en citeert hem, zeggend: „Ik ben niet verantwoor delijk voor wat mijn ambtenaren doen of zeggen. Zelfs niet voor dat gene, wat zij in hun werktijd doen of zeggen.” RIJN EN GOUWE schreef: „Bur gemeester Van der Hooft trachtte door voorlezing van een nota de ge ruchten te ontzenuwen, maar of hij daarin geslaagd is moet worden be twijfeld.” Het hele verhaal speelde zich af in een bepaalde, persoonlijke sfeer”, meende TROUW. De GOUDSE COURANT volstond er mee, evenals het dagblad De ROTTERDAMMER om de nota die de burgemeester voorlas, in extenso te publiceren, zonder verder commentaar. Weekblad: De kwestie van de Eurowoningen in Waddinxveen houdt velen bezig. Men spreekt vooral over de manier van finan cieren, die sommigen een beetje rauw op de maag valt. Wij zijn in Waddinxveen gewoon, dat een bouwer grond koopt, daarop de woningen zet - die eventueel eerst financiert - en die woningen dan verkoopt aan gegadigden, die uiteraard zelf een hypotheek kunnen afsluiten. In dit geval echter koopt men één woning, die nog niet af is, en waarvan de grond al bij een derde belast is. Staat de koper niet zwak in dit geval? Gemeente: Bij een „derde hypo theek” is de bouwer - dus de heer Poot - evenzeer gebonden aan de gemeente, als met elk ander sy steem van financiering. Zelf de tijd van aanbpuw bepalen is niet moge lijk. De bouwer zal aan zijn over eengekomen verplichtingen moeten voldoen. De gemeente heeft „een vinger in de pap”, meer nog dan bij de normale gang van zaken. Weekblad: Is het niet zo, dat met deze manier van financieren, speculatie in de hand kan worden gewerkt? Gemeente: Speculeren met grond is altijd mogelijk. Iedere bouwer kan de grond, die hij kocht om op te bouwen, versjacheren. Weekblad: Over het algemeen lijkt deze „derde hypotheek” wel heel erg ingewikkeld. Waarom niet eenvoudiger, zowel voor de koper als verkoper? Gemeente: Ingewikkeld is dit „juridische nieuwigheid] e” van de derde hypotheek wel. Het risico voor de koper van een woning is echter niet groter, dan bij bouw zonder deze derde hypotheek. De heer P. Rehorst, die vorige week in het Bos kopse restaurant „Florida” werd gehuldigd, omdat zijn bouwbedrijf vijftig jaar bestond, bood de gemeente Waddinxveen een herten kamp aan, dat in het War- naarplantsoen zal worden ingericht. Symbolisch nam burgemeester Van der Hooft het hertenkamp over in de vorm van een maquet te, die door de heer G. Re horst werd overhandigd. (foto Sjaak Noteboom)

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 3