Raad binnen t uur door agenda Zwemtarieven worden dit duurder seizoen Cross trok duizenden bezoekers weer van PARTIJ VAN DE ARBEID Lijst 2 Oranjevereniging maakte Koninginnedag een écht feest UW HUIS nieuwsblad Onafhankelijk Onderscheiden Waddinxveners Raadsleden krijgen op hun in het openbaar gesteldevragen voortaan schriftelijk antwoord Huldiging J. C. van Soest VERSCHIJNT ELKE DONDERDAG Waddinxveen een Zuid Hollands centrum van Onrustige Zenuwen? MHnhardt*» Zenuwtabletten Si mavi-collecte Uitbreiding St. Jozefschool blijmoedige feestvierders y Tienduizend Weekmarkt Duurdere duik Schoorsteen Andere leidingen Verward verkeer Rondrit Parkeernood Nieuw bad urgent Luchtreklame Onderwijzeres Gymnastiek Rioolbelasting X In rijtuigen Rondvraag Naam voor ULO Boilers DONDERDAG 2 MEI 1963 18e JAARGANG - Nr. 930 Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen Rhoon. Voor leermiddelen en school- behoeften voor deze school stelde de raad 3 350 beschikbaar. garant voor hoofdsom en rente van de hypotheken. In totaal bouwt het Bouwfonds hier nu 90 flatwoningen met 3, 4, 5 en 6 kamers. veel de gemeente eventueel minder aan de organisatie van deze markt zal moeten bij betalen, indien er hogere marktgelden zouden wor den geheven. De voorzitter deelde hem mede, dat er binenkort een bezuinigings- programma zal worden opgesteld, waardoor het tekort op de markt- exploitatie wellicht aanzienlijk ver minderd kan worden. Er staan in W.addinxveen maximaal 35 kramen. Wanneer dat er meer zouden wor den,, zou de interesse van de markt kooplieden sterk dalen. De voorzit ter deelde de heer Huizer mee, dat hij nog schriftelijk op deze vraag zal antwoorden. Hij heeft als nieuw systeem bij de vragen van raads leden ingevoerd, dat deze zo veel mogelijk schriftelijk worden beant woord, zo deelde hij mede. Dat vooral bewoners van kleinere gemeenten nog steeds veel belang stelling hebben voor motor-evene- De heer Huizer, die reeds eerder over de weekmarkt viel, vroeg of B. en W. al hadden onderzocht, hoe- Een duik in het deplorabele Wad- dinxveense zwembad zal in de toe komst meer gaan kosten dan tot nu toe. Oorzaak hiervan is een nadelig saldo van 6600 over het afgelopen seizoen. De nieuwe tarieven, waar bij we het oude tussen haakjes zet ten, zijn door de raad als volgt vastgesteld: enkel bad voor volwas senen 0,45 0,40); enkel bad kinderen tot 16 jaar 0,25; 10-baden- kaart 3,50 3,Een 20-baden- kaart wordt niet meer ter beschik king gesteld. Jeugdabonnementen blijven 5,Abonnementen voor ouderen dan 16 jaar zullen alle 8,gaan kosten. menten, is deze dag weer eens dui delijk gebleken. Naar schatting waren er vijfdui zend Waddinxveners, die hun twee guldentjes op tafel legden om de cross te kunnen zien en vijfduizend belangstellenden uit de omtrek van ons dorp. Vooral Zevenhuizen, Moerkapelle, Bleiswijk, Boskoop en Gouda leverden de meeste bezoe kers op van buiten het dorp. De uitslagen van deze cross waren de volgende: Zijspanklasse: De Rijke (België), Albers (Vlaardingen) en Maenen (België). Solo 250 cc: Willemse (Arnhem), Regters (Zevenhuizen) en Priem (Amsterdam). Solo 500 cc: Hendriks (Oss), Van Zelm (Vlaardingen) en Beurskens (Roermond). ’s-Avonds trok het muziekfestival vooral de jeugd naar de Dorps straat. Er werd tot bij half twaalf gedanst op de muziek van: The happy Players, Boskoop; The Moon Stars, Waddinxveen; The Rhine Town Dixie Preachers, Gouda; The blue Strings, Waddinxveen; The Improvers, Alphen a.d. Rijn en het accordeontrio „Trio Ostinato”. De heer Huizer had overigens nog meer vragen in petto. Waarom had de gemeente niets gedaan aan de wankelende schoorsteen aan de Noordkade, die door een gelukkig toeval op een zaterdag omviel Ook B. en W. wisten niet, dat het met de schoorsteen zó slecht was gesteld. Indien men tijdig een sein tje had gekregen van de fabrieks- directie, dan zou de brandweer ze ker assistentie hebben verleend bij het omhalen van het zo gevaarlijke Voor het omleggen van gas- en waterleidingen aan de Prunusstraat werd 20 000 gevoteerd. Deze lei dingen zijn destijds aan de achter kant van de woningen gelegd en verkeren nu volgens de gemeente bedrijven in slechte toestand. De nieuwe leidingen komen aan de straatzijde te lopen, zoals dat bij andere woningen in deze wijk al het geval is. Aan de achterkant legt de woningbouwvereniging „Wad dinxveen” binnenkort een riolering. Met grote dank aan alle gevers en geefsters en vooral aan alle dames die gecollecteerd hebben, kan ik u meedelen, dat de collecte dit jaar de prachtige som van 2005 heeft opgebracht. De totale onkosten be dragen slechts 10, zodat een be drag van 1995 kon worden overge maakt. Het zal onze medewerkers interesseren, dat ik ook een gift mocht ontvangen van onze vroege re plaatsgenote mevrouw Verheul- Venema, die zelf altijd zoveel voor de Simavi-collecte heeft gedaan. De commissie is zeer dankbaar voor dit prachtige resultaat. Namens de commissie, M. Wamaar-Veerman. bouwwerk. De voorzitter vertelde nu, dat de rijksarbeidsinspectie door B. en W. onmiddellijk was gewaar schuwd en dat deze dienst bezig is met het onderzoek naar eventuele nalatigheid van het bedrijf. De derde vraag van de heer Hui zer had betrekking op de gevaar lijke situatie voor het verkeer bij de hefbrug. De voorzitter ant woordde, dat de provincie bezig is, een rijbaan er bij te maken, maar dat de werkelijke verbetering voor het verkeer er eerst zal zijn, wan neer de nieuwe provinciale weg klaar is. Dat zal over vier a vijf jaar het geval zijn. De heer Uitbeyerse vroeg, waar om er nog niet begonnen was met de sloop van de panden aan de Jan Dorrekenskade. De toestemming van Gedeputeerden is nog niet bin nen, aldus de voorzitter. In verband met de smalle doorgang voor het verkeer, vroeg de heer Uitbeyerse zich af, of de sloot bij de Herv. Kerk niet vast zou kunnen worden ge dempt, zodat er voor de kerkgan gers een uitrit zou ontstaan over de Nesse via het sluisje. B. en W. zul len dit voorstel nader bestuderen. Mevrouw Van der Torren meende, dat het verkeer op de Kerkweg, tussen de spoorbaan en het oude Een deel van de lintjesregen, die ter gelegenheid van Koninginnedag op ons goede vaderland neerdaalt, is ook op Waddinxveen neergeko- men. De burgemeester reikte maan dag j.l. de onderscheidingen uit aan: de heer P. Rehorst, oprichter van het onlangs 50 jaar bestaande aan nemingsbedrijf P. Rehorst en Zn. De heer Rehorst ontving de ereme daille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau; de heer J. Langendam, voorman-meubel- maker bij de N.V. Riedemans en Klaarenbeek. Hij ontving de zilveren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau; de heer K. Hol lander, die bij N.V. Kempkes werkt als houtbewerker, kreeg uit handen van de burgemeester de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Deze onderscheiding werd even eens uitgereikt aan de heer J. C. van Soest, voorman-besteller bij de P.T.T. en aan de heer J. van Vliet, machinist bij de polder Bloemen- daal. Na de aubade maakte het ge meentebestuur en het bestuur van de Oranjevereniging nog een korte rondrit door de gemeente, waarbij wel bleek, dat de rit niet tevoren was aangekondigd. Iedereen keek min of meer verwonderd op, toen het gezelschap, vriendelijk wuivend door de straten reed. De traditionele raadsvergadering op Koninginnedag behoorde ook nu weer tot de programmapunten. De kinderen werden in die tijd bezig gehouden met poppekast op het schoolplein van de MULO. Het waaide te hard, om de voorstelling op de rolschaatsbaan te doen plaats vinden, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. In nog geen uur tijd hebben de raadsleden zich vorige week door de openbare raadsvergadering gewerkt, inclusief de rondvraag. Toen ieder een weer buiten stond, waren er Vijftien punten afgewerkt, waarvan een aantal routine-kwesties, maar toch enkele zaken aanleiding tot discussie hadden gegeven. Niet gediscussieerd werd er over punt één van de agenda, de mededelingen en ingekomen stukken. Toch was er één zeer interessant ingekomen stuk, nl. een brief van de N.V. Eurowoningen te Den Haag, waarin de directeur zijn verzoek aan Waddinxveen voor het verlenen van een „derden-hypotheek” - althans de garantie er voor - INTREKT. Wat wij, na alle moeilijkheden die rondom deze kwestie zijn gerezen, al ver moedden is dus gebeurd. De Eurowoningen zullen in Waddinxveen nu gebouwd worden zonder toepassing van de „derden-hypotheek”. Inmiddels schijnen de prijzen voor deze woningen ook hoger te zijn geworden. Hoe veel deze verhoging bedraagt, was ons bij het afsluiten van dit nummer nog niet bekend. ’s-Middags was het de motorcross die vele duizenden naar het Noord- einde trok, waar een acute parkeer nood ontstond, ondanks de vele mo gelijkheden op boerenerven - waar overigens aanzienlijk meer voor ’n plaatsje werd gevraagd, dan een parkeermeter in de stad ooit zal vragen Maar vooruit, het gelde rolde nu toch, dus die twee kwartjes voor een parkeerplaatsje konden er ook nog wel af. Zestig solo-motorrijders en twaalf zijspancombinaties stre den op het 1500 meter lange par cours een felle strijd. De motorrij ders waren afkomstig uit België, Duitsland en natuurlijk ook uit ons land. De heer Lips bracht naar aanlei ding van dit z.h.s. aangenomen voorstel nog naar voren, dat de kwaliteit (van het zwembad) om laag gaat en de kosten omhoog gaan. De urgentie voor de bouw van een nieuw bad is hiermee vol gens hem weer eens bewezen. Tenslotte werden er nog enkele begrotingswijzigingen aangenomen, om de begroting voor 1962 bij de Gedeputeerden goedgekeurd te krijgen. Teruggenomen werden de posten voor beplanting van de Tuinbouwweg, het maken van luchtfoto’s van onze gemeente, het muziekpaviljoen in het Warnaar- plantsoen, en enkele verlichtings- posten. Dat kwam ook al door de lucht reclame. ’s-Morgens vroeg al vloog er al een vliegtuig rond, met een uitnodigende tekst achter zich aan, om naar Waddinxveen te komen, voor de grote motorcross. Voor de Waddinxveners zelf be gon Koninginnedag als gewoonlijk met klokgebeier. De beide Wad- dinxveense muziekkorpsen, Voor waarts en Concordia maakten een tocht langs de Lagere scholen in het dorp, om de kinderen te begeleiden naar de Oranjelaan waar de aubade zou worden gehouden Ook een heren- en dames-drum- band uit Gouda verleende aan deze vroegtijdige muzikale optochten hun medewerking. Voor de dit jaar beginnende 2e klasse van de ULO stelde de raad z.h.s. 9 200 beschikbaar voor aan koop van leermiddelen en school- behoeften. Tot onderwijzeres aan de Theo Thijssenschool (bij het „openbaar onderwijs” aldus de heer Kooyman) werd benoemd mej. R. Visser, uit De beide vakleerkrachten voor gymnastiek vroegen de raad om medewerking bij de aanschaf van materiaal, dat voor lichamelijke oefeningen in de open lucht zal worden gebruikt. Het gaat om een springbak, die in het kleine sport veld aan de Kanaaldijk nodig is. Totale kosten bedragen 1975, welk bedrag door de raad ter beschikking werd gesteld. De leerlingen van alle openbare en bijzondere scholen voor lager onderwijs en ULO en de leer lingen van de landbouwhuishoud- school zullen van dit materiaal ge bruik gaan maken. In verband met de vele werk zaamheden aan het rioleringsnet zal de gemeente binnen afzienbare tijd ook de rioolbelasting gaan verhogen. Deze bedraagt nu 25 per j.aar en zal weldra met ’n bedrag verhoogd worden. Hoeveel het wordt, wordt nog berekend, maar de raad stemde reeds met de voorgenomen verho ging in. Voor de bouw van zestig flats, door het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten stelde de gemeente zich dag een lintje ontvingen, nog eens hartelijk toegesproken door de bur gemeester. Het aantal kinderen, dat zich ie der jaar aanmeldt voor toelating op de St. Jozefschool wordt steeds gro ter. Dit jaar is het aantal aanmel dingen vermoedelijk 50 a60. Uit de groei van de gemeente is te ver wachten, dat in de toekomst een deel van deze nieuwe leerlingen uit de nieuwe uitbreidingsplannen als Oranjewijk en Putte-Noord afkom stig zal zijn. Voor deze kinderen zal, evenals dat voor de kleuters is gebeurd een voorziening moeten worden getroffen. Een tweede R.K. Lagere School is voorlopig nog niet mogelijk. Daarom zal worden getracht om nog dit jaar in de Oranjewijk met een dependance te beginnen, het geen dan uitsluitend voor de eerste klas zal zijn. Of deze poging succes zal hebben is echter van verschillende factoren afhankelijk nl. toestemming van het ministerie van O.K. en W. voor de aanstelling van een extra leerkracht het vrijkomen van een lokaal in de Prinses Beatrix-kleuterschool, me dewerking van het Waddinxveense gemeentebestuur tot inrichting van dit lokaal en tenslotte ook de medewerking van alle betrokken ouders. Om de plannen te kunnen ver wezenlijken heeft het schoolbestuur de parochie voorlopig in twee delen gesplitst, waarbij de Kerkweg als grens wordt genomen. Alle kinde ren, die ten zuiden van de Kerkweg wonen, inclusief de leerlingen van de passage-kant gaan naar de Sint Jozefschool. De jongens en meisjes, die ten noorden van de Kerkweg wonen, gaan naar de dependance. Brugweg en Henegouwerweg blij ven bij de Sint Jozefschool. Nu kan zich de situatie voordoen, dat er gezinnen zijn, die nu kinde ren op de St. Jozefschool hebben en hun andere kinderen naar de dependance moeten sturen. Hier mee zullen de betrokken ouders akkoord moeten gaan, wil men in de Oranjewijk met het vereiste aantal kinderen kunnen starten. Koninginnedag is voor Waddinxveen, door het energieke werk van de Oranjevereniging, weer een onvergetelijke feestdag geworden. Het hoogtepunt van de zonder een druppeltje regen verlopen dag was weer de grote motorcross, die meer dan tienduizend bezoekers - waarvan zo’n vijfduizend uit de wijde omtrek - naar de boerderij van M. P. van Tol trok. ’s-Avonds was het het muziekfestival in de Dorpsstraat, dat vooral jong Waddinxveen op de been bracht. Voorzitter H. K. v.d. Loo kan weer tevreden zijn: zonder enige subsidie heeft zijn Oranjevereni ging voor een feestdag gezorgd, die de naam van ons dorp in geheel Zuid-Holland heeft doen klinken. Maandagmiddag had op het post kantoor alhier een korte plechtig heid plaats, waar aan de heer J. C. van Soest, voorman-besteller, de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, werd uitgereikt in verband met zijn 45-jarige loopbaan bij de posterijen. Aanwezig waren: de familie Van Soest, de districts-directeur van de posterijen, de heer Bom, wethouder Pille en het gehele personeel van het postkantoor. Na een hartelijke toespraak van de heer Bom speldde deze hem de ridderorde op. Wethouder Pille feli citeerde de onderscheiden ambte naar eveneens, er op wijzend, dat de heer Van Soest met inzet van zijn gehele persoonlijkheid de pos terijen trouw gebleven is. Ook de directeur van het postkantoor, de heer Linschoten, wenste de jubilaris geluk en overhandigde zijn echt genote een bloemstuk. Onder a*i- bieding van eïikele consumpties, bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Abonnement per kwartaal f 1.35 bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur Het gemeentebestuur - burge meester, wethouders en secretaris, met hun dames - kwamen samen met het bestuur van de Oranjever eniging in open calèches voorgere den. Dat dit zou gebeuren, was niet bekend gemaakt, naar wij vermoe den om tot op het laatste moment het weer te kunnen afwachten en alleen bij zonnig weer tot de rit in de open rijtuigen te besluiten. Nu was het voor de honderden kinderen een verrassing, toen de drie calèches, geëscorteerd door ruiters en voorafgegaan door twee motoren van de rijkspolitie, met ouderwetse sierlijkheid de Oranje laan indraaiden. Tijdens de aubade werden de vijf Waddinxveense ingezetenen, die ter gelegenheid van deze Koninginne- Bij de rondvraag opende de heer Kooyman de rij, met te vragen, wanneer Bevrijdingsdag zal worden gevierd, aangezien 5 mei op zondag valt. De voorzitter antwoordde, dat Bevrijdingsdag dit jaar officieel op 6 mei zal worden herdacht. Op 4 mei - dodenherdenking - zal men weer op het raadhuis bijeenkomen, en zal bij het monument een korte bijeenkomst worden gehouden. Om half acht vertrekt men vanaf het raadhuis. Voorts deelde de voorzitter nog mede, dat de kwestie Groenswaard - het door Gedeputeerden gedeel telijk niet goedgekeurde uitbrei dingsplan - op 2 mei door de Raad van State zal worden behandeld. Enkele raadsleden zullen deze be handeling door de Raad van State bij wonen. dorp verward en bijzonder gevaar lijk is. Er komen steeds meer auto’s bij, die hier maar aan twee kanten parkeren, zo merkte zij op. De voor zitter beloofde, dat hij tijdens de volgende raadsvergadering een voorstel zal doen, waarschijnlijk om ook hier een eenzijdig wacht- verbod in te stellen. Mevrouw Van der Torren was blij, dat het door Rehorst aange boden hertenkamp al zo hard be gint op te schieten. Wel neemt dit kamp weer ruimte weg voor de moeders, om hier met hun kinde ren te wandelen. Daarom drong zij er weer eens op aan, dat B. en W toch nauwlettend zullen toezien, dat er in Waddinxveen voldoende wandelgelegenheid is, d.w.z. paden, waar men ongestoord door gemo toriseerd verkeer - bromfietsen! - een ’rondje’ kan lopen. Tenslotte wees de heer Ververs weer eens op het zwemmen in de Gouwe, dat door Boskoop verboden is. Ook in het Waddinxveense deel zullen weer watermonsters genomen worden en naar een laboratorium gestuurd worden, zo beloofde de voorzitter. De openbare ULO had nog geen naam en de agenda vermeldde dan ook een voorstel van B. en W. om de nieuwe school de naam van Prof. Kohnstammschool te geven. Deze hoogleraar leefde van 1875 tot 1951. Hij was natuurkundige, wijsgeer, theoloog en paedagoog, met een veelzijdige ontwikkeling. Zonder hoofdelijke stemming werd de naam Kohnstammschool voor de nieuwe ULO aangenomen. (Red.: Tegen het moderne streven, om zoveel mogelijk scholen een naam te geven, hebben wij geen enkel bezwaar, integendeel. Maar of de naam van prof. Kohnstamm er nu één is, die in Waddinxveen in alle geledingen van de bevolking lééft, is de vraag.) Weekblad voor Waddinxveen r Voor beide Ned. Herv. lagere scholen, aan de Onderweg en de Jan Dorrekenskade zijn volgens het schoolbestuur boilers nodig, voor het schoonhouden van het gebouw en de toiletten. Deze apparaten kosten 1125. De heer Van Gent, sprekend namens de financiële com missie, meende wel, dat het ook met geysers had gekimd, maar ging toch mee met de inspecteur van het lager onderwijs, die deze aanvraag wel had goedgekeurd. Voor de R.K. lagere school werd 2700 gevoteerd, voor aankoop van moderne school banken, met bijbehorend klasse- buraau en bordbankje.

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 1