Voor het eerst in 23 jaar: PARTIJ VAN DE ARBEID II Lijst 2 Geen dividend bij de N.V. Kempkes’ meubelfabriek Jan Snoek exposeert bij Kunststichting uw HUIS Onafhankelijk nieuwsblad Fantastische onderwater-wereld J oor 1963 gematigd optimisme Missiejïlni over Afrika u mee VERSCHIJNT ELKE DONDERDAG Onder oppervlak Middellandse Zee Showrooms De F VD laat een eigen geluid horen neem kennis van het programma op zater dagmiddag 11 mei om half drie in Avifauna te Alphen. Prestatiebeloning Groot verlies K Herdenking* gesneuvelden VRACHTWAGEN IN SLOOT Meer import Matig optimisme van I I (Zie de advertentie op pagina 7). VGCLCf& wee 1 Weekblad voor Waddinxveen 18e JAARGANG - Nr. 931 DONDERDAG 9 MEI 1963 (Foto Sjaak Noteboom) Stem 3 VVD Toxopeus Stem 3 VVD Toxopeus i 1 Beloning naar prestatie Een onverzuild televisienet Eigen verantwoordelijkheid Waardevast geld Vrijere loonvorming Vrijheid in handel en wandel Een vrije woningmarkt Vrije samenwerking Sociaal Algemene ontwapening zal worden genomen. Het wordt uit dit alles wel dui delijk, dat ondanks de slechte resul taten van het afgelopen jaar, de N.V. Kempkes zich met alle kracht op de Euromarkt presenteert. Dat ondanks hetG-plan avontuur de toekomst er voor Kempkes be paald niet zorgelijk uit ziet, blijkt ook al uit de resultaten in het bin nenland: de omzet steeg hier in 1962 met 8 pet., terwijl de export van FM-meubelen - waarmee N.V. Kempkes faam verwierf - met 11 pet. toenam. Deze export maakt momenteel 23 pet. uit van de totale omzet, wat dus bijna een vierde gedeelte is. Kiezers kunnen a.s. woensdag per auto worden afgehaald!! Opgeven: Henegouwerweg 67, Eikenlaan 72, telefoon 2324 en 3103 Het jaarverslag meldt voorts, dat de showroom voor formule-meube- len in Brussel aan een behoefte voldoet. De uitvoer naar België is weer stijgende. Ook in Frankrijk opende Kempkes een toonzaal, en wel in Rijssel, terwijl ook nog een toonzaal in Luxemburg in gebruik Actueel en inzichtgevend in de historische groei van de spanning tussen blank en zwart. Het meest geroemd worden de prachtige kleu ren en de filmische verrassing, de opnamen, de humor en de religieuse ernst. Feike Asma concerteert Onder auspiciën van het Nederlands Orgel Comité, gevestigd te Rotterdam zal de organist Feike Asma op maandag 13 mei a.s., des avonds om 8 uur in de St. Janskerk te Gouda een concert geven. Zijn programma vermeldt werken van J. S. Bach, A. Guilmant, P. Chr. van Westering, Hendrik Andriessen en C. de Wolf. Kempkes besluit dan het tekst gedeelte van het jaarverslag met de opmerking, dat wij in ons land terug zullen moeten naar het sys teem, waarbij alleen minimum lonen worden vastgesteld, zodat prestatie-beloning weer mogelijk wordt. Dan kan men met hogere verdiensten goedkopere en betere artikelen produceren, zonder dat bij de verkorte werktijden een overmatige inspanning op de werk nemer wordt gelegd. Kempkes is er echter wel van overtuigd, dat het personeel het uiterste heeft gepresteerd, wat on der de gegeven omstandigheden te verwachten was. Dezer dagen verscheen het jaarverslag van de N.V. Kempkes Meubel fabrieken, waarin de directie aankondigt, dat voor het eerst in 23 jaar geen dividend zal worden uitbetaald. Het verslag gaf ook de oorzaak aan van het teleurstellend resultaat van het afgelopen boekjaar: de samen werking met de Engelse firma E, Gomme Ltd. heeft tot aanzienlijke schade geleid. Samen met deze firma heeft Kempkes het G-plan op het continent gelanceerd. Kempkes zou voor de produktie zorgen. Gomme zou reclame-campagnes en verkoop-acties leiden, volgens een in Engeland beproefd systeem. Kempkes dacht, met dit G-plan tot veel grotere series te kunnen komen, dan met de eigen artikelen ooit mogelijk zou zijn. In de loop van 1962 is echter wel gebleken, dat marktverkenningen door de Engelse firma niet klopten, want de belangstelling voor de naar verhou ding dure G-meubelen was niet groot genoeg, om tot een redelijke omzet te kunnen komen. De in samenwerking met G-plan opgerichte N.V., die in Brussel een toonzaa' exploiteert, heeft door de weinige belangstelling een verlies geleden v.an 128.000, dat voor de helft door Kempkes moet worden gedragen. Ook de likwidatie van deze N.V. zal nog een bedrag van 62.000 vergen, zo stelt het jaar verslag. Ook de stoffeerderij, die voor de G-plan meubelen werd opgericht, drukt op de resultaten van het boekjaar 1962. De aanloopkosten bedroegen vorig jaar f 118.000,-. Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen Het comité tot verzorging van de graven van gesneuvelde militairen uit de oorlog 1940-45, die begraven liggen op de Algemene Begraaf plaats hier ter plaatse, heeft beslo ten om de herdenking plaats te doen hebben, morgenavond 10 mei, om half acht op de Algemene Be graafplaats. Het comité verzoekt daarom dringend, voornamelijk aan militairen, die in de meidagen van 1940 met hen hun plicht vervulden voor het vaderland, morgenavond aanwezig te zijn. Het vreemde ongeluk gebeurde ter hoogte van het kantoor van ar chitect Stuurman. Uit de richting Bloemendaalseweg naderde een personenauto, bestuurd door de heer R., die in Gouda woont. Deze was de uitwijkplaatsen al voorbij gereden, toen hij de vrachtwagen van V. pas opmerkte. De vrachtwagen moest nu voor de personenauto zó ver uitwijken, dat hij in de berm belandde, waar in hij zover wegzakte (de grond was extra drassig door de regen van de afgelopen dagen), dat hij niet meer te houden was, en langzaam maar zeker de sloot in kantelde. Toen de geschrokken heer F.V. uit zijn cabine was gekropen, bleek dat hij geen verwondingen had op gelopen. De vrachtwagen is later door een kraanwagen weer op de kant getakeld. Uiteraard had de vrachtwagen wél enige schade. Want Zuid Frankrijk is de plaats, waar Jan Snoeck zijn inspiratie heeft opgedaan. En wel op een heel bijzondere plaats, nl. onder het wateroppervlak van de Mid dellandse Zee. Jan Snoeck, en zijn Franse echt genote, zijn enthousiaste „Ónder- water-duikers”, die met hun snor kels en zuurstofapparaten uren on der water bezig kunnen zijn, om de fascinerende onderwaterwereld, met zijn honderden vreemde bewo- bedrukte doeken - gemaakt volgens het moeilijke procédé van de zeef- druk-techniek, verraden groot vak manschap, zijn tekeningen en aqua rellen een niet aflatende liefde voor de onderwater-wereld, vervat in speelse, kleurige vormen en zijn enkele geexposeerde beeldhouw werkjes een groot talent voor deze tak van beeldende kunst. Veel vertellen over zijn werk doet hij, als rechtgeaard beeldend kunstenaar - niet. „Je vindt het mooi of je vindt het niet mooi, dat is de kern van de zaak, zegt hij eenvoudig. Met deze expositie heeft de Kunst stichting Waddinxveen een goede greep gedaan. Het is werkelijk zeer de moeite waard, het trappe tje naar het zaaltje aan de Kerk- weg eens te bestijgen. In het jaarverslag spreekt Kemp kes er zijn verontrusting over uit, dat de handelsbalans voor de Ne derlandse meubelindustrie steeds ongunstiger wordt. Volgens de di rectie heeft ons land niet voldoende tijd gehad, om te gaan meespelen in het concert van die landen, die reeds voor de grotere markten werken. Het jaarverslag toont dan aan, dat sedert 1959 het uitvoer- overschot van meubels is veranderd in een belangrijk invoer overschot. Wij voeren dus meer meubels in, dan wij exporteren, hetgeen altijd een kwalijke zaak is. De oorzaak is volgens Kempkes, het loon- en prijsbeleid in ons land. In de open EEG-markt zullen wij niet kunnen concurreren met lan den, waar efficiënter wordt ge werkt. Volgens de directie van de N.V. Kempkes ligt - in het alge meen - de werkelijke arbeidspro- duktiviteit in bijna alle omringende EEG-landen hoger dan in ons land. Hiervan is het Nederlandse loon- plafond de oorzaak, aldus het ver slag, tesamen met de huidige situa tie op de arbeidsmarkt. Er is in het huidige systeem geen ruimte open gelaten, om werkelijke arbeidspro- duktiviteit-vergroting evenredig te kunnen belonen. Na aftrek van de normale af schrijvingen bedraagt de winst van de N.V. Kempkes 243.359 (vorig jaar 202.003) waarvan 244.000 dus wordt afgeschreven als verlies op het G-plan, zodat er een nadelig saldo overblijft van 640,-. Voor 1963 is de directie van N.V. Kempkes, zoals gezegd, matig opti mistisch. Door de strenge winter zijn de verkopen in j.anuari en fe bruari beneden de raming geble ven. In maart trad een herstel in, maar of de achterstand nog kan worden ingehaald is voor de direc tie van de N.V. een vraag. Ook al, omdat men niet verwacht, de ver traging in de nieuwbouw te kunnen inhalen. - x - - Dinsdag 14 mei a.s. om 8 uur n.m. zal in het R.K. Verenigingsgebouw, Burg. Trooststraat, in verband met de missietentoonstelling in Gouda, die zal worden gehouden van 28 mei tot en met 2 juni, a.s. een film worden vertoond getiteld: „Tokende, opgang van het Afrikaanse volk”. Het betreft hier een boeiende do cumentaire van de opgang van het Afrikaanse volk in een Christelijke beschaving, dank zij vijftig jaar intensief missiewerk, gesteund en tegengewerkt, door de Europese regeringen. NEDERLAND kent geen stem plicht. Er bestaat slechts ’n plicht in het stemlokaal te verschijnen, maar zelfs daaraan onttrekt zich jaarlijks een aantal vaderlanders doctr beridht van verhindering te zenden of eenvoudig ’n boete te riskeren. Achteraf zijn het vaak deze lauwen, die zelf niet de moeite hebben genomen een keuze te maken, die het hardste klagen over dé wijze waarop zij bedis seld worden door de regering. Daarom wijzen wij er nog eens met klem op, dat juist degenen die redenen hebben tot klagen nu op 15 mei zélf kunnen kiezen hoe, en met name door wie zij geregeerd willen worden. En ook degenen die tevreden zijn, kun nen op 15 mei met één kleine potloodstip kenbaar maken, dat zij geen wijziging wensen of dat zij al hun vertrouwen schenken aan de huidige regeringspartners. Er zijn partijen waarin een grote stemdiscipline heerst. Wie niet door deze groeperingen wil worden overheerst, zal er goed aan doen daar even grote zelf- dicipline tegenover te stellen. Er zijn ook uiterst zeer actuele kwesties waar ieder van ons zich afgelopen jaren druk over heeft gemaakt. Nu is het de tijd, daar over onze mening te zeggen. Op het stembiljet. Na 15 mei kan dat niet meer en krijgen we weer de regering, de huizen, de tele visie en de belastingen die we zelf hebben gewenst. --- Abonnement per kwartaal f 1.35 bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur Ijl De Voorburgse kunstschilder, tekenaar, beeldhouwer en textielbedruk- ker Jan Snoeck houdt tot en met 30 mei een expositie in het kunstzaaltje aan de Kerkweg van de Waddinxveense Kunststichting. Dinsdagavond is de expositie door voorzitter Van den Dool geopend, waarbij een groot aantal belangstellenden aanwezig waren. Het werk van Jan Snoeck is dan ook zeer de moeite wagrd en brengt de bezoeker - door de gloedvolle kleuren - al bijna in vakantiestemming, wanneer hij zijn oog tenminste op het warme zuiden gericht houdt. De Amsterdamse bestuurder van een vrachtwagen (de 39-jarige F.V.) kreeg zaterdag de schrik van zijn leven, toen hij, rijdende op de Brugweg, voor een personenauto moest uitwijken, te ver in de berm draaide, en de sloot in kantelde. Gelukkig kwam hij er met een nat pak van af. ners, te bestuderen. En die vreemde onderwater-be- woners zijn voor de Voorburgse tekenaar basis geworden voor een serie zeer bijzondere werkstukken, zowel getekend, als in boetseer- en beeldhouwwerk. Regelmatig trekt het kunstenaars echtpaar dan ook weer zuidwaarts, om in het kleurige wereldje van de Franse Riviera nieuwe krachten op te doen voor maanden ingespan nen werken in het Voorburgse ate lier. Jan Snoeck, die 33 jaar is, be oefent zijn vak al meer dan tien jaar, en - gemeten naar het aantal opdrachten - met veel succes. Zijn a

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 1