Eet eens wat minder de Frisse maaltijden zomer m Bezigheidstherapeute beroep voor meisjes 16 juni: Vaderdag Ook vader wil wel eens eeu dag’ verwend zi ju blijft goed f=»UROL .IEISHA „zwaar Ruitersport I u A. v. d. Heiden Samenspel van verpleging en handenarbeid II o tor kreeg klapband Huidverzorging zacht-zuiver-gezond Geslaagd Bejaardenmiddag Spreekuur voor woningzoekenden Jehovah’s getuigen Beloond met gouden kruis Be Fair-nieuws Hoofd van ’t gezin zorgt maar dat alles draaiende blijft I I I I PAGINA 3 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 13 JUNI 1963 Werf 1/a n Wettewinkel Maar minder vet Zwaar maar prachtig Van alles wat Vrijdagavond 28 juni twaalfde sportweekmars 55 Geest ontwikkelen ’t Gaat om genezen Een snippertje zout EAt> MAPERRAG TH EG OP BED EN VADERS BAD STAAT AL KLAAR Z’N PAK 16 AL GEURIG GEPERST Z'N ONTBOT WORDT VOOR 'M BEMAALT WE HELPEN'MBN IN t'n JAS EN DE AUTO WORDT SOIOON6EMMKT - IHLER. HEEFT 'N MOOI CADEAU Puistjes drogen in met Purolpoeder vrije zaterdag vrije kleding kinderen er zijn en hij vergeet ze ook niet. Er zijn vaders die zeggen, dat ze niets van vaderdag willen weten. Maar och, toen het Moederdag was deden ze toch ook mee? Maak er toch maar eens een dag van waarbij alles om vader draait en bedenk dat het de overige 364 dagen van het jaar ook wel eens de moeite loont te denken aan wat vader wel of niet prettig vindt Maandag 17 juni: Zwervers 2 - Be Fair 2 aanvang 7 uur Hoe een kind zijn vader beoordeelt: 4 jaar: Die pappie van mij kan alles. Alles! 7 jaar: Mijn vader weet veel, heel veel. 9 jaar: Vader weet natuurlijk ook niet alles. 12 jaar: Nou ja, dat weet vader natuurlijk ook niet. 15 jaar: Daar weet die oude heer van mij geen barst van. 17 jaar: Och, die man is uit de tijd, wat wil je? 21 jaar: Hij weet er wel iets van, maar toch niet dat. 25 jaar: Toch eens horen wat vader daar van vindt. 30 jaar: Even geduld; eerst vaders mening vragen. 35 jaar: Wat zou vader daarvan gedacht hebben? Hij wist zo veel. 50 jaar: Vader? Die wist nou letterlijk alles. 60 jaar: Ik wou dat ik ’r nog eens met vader over kon praten. Drogisterij Zuidkade 1 Waddinxveen Telefoon 2135 (na 6 uur 3149) spijkerbroeken Lee Cooper, óók op de j|||^ Ned. markt onbetwist de jw blue jeans- IP specialist Dorpsstraat 37 Telefoon 2237 Afgezien van de normale voor schriften moet bij het samenstellen en bereiden van maaltijden toch wel enigszins rekening worden ge houden met de seizoenen. Zo zal de voeding in de winter over het geheel genomen wat rijke lijker mogen zijn dan in de zomer. Vooral met vet in allerlei vormen kunnen we ’s zomers het best maar een beetje zuinig zijn. Instinctief wordt dit door de huis moeders ook wel aangevoeld en zij zorgen er eigenlijk vanzelf al reeds voor dat zij minder „zware” klaar maken als het warmer weer wordt. Vooral het vet levert veel ener gie. Daar hebben we in het koude jaargetijde meer behoefte aan dan in het warme. Daarom in de komen- - Natuurlijk blijven de algemene voorschriften voor de voeding gedu rende het gehele jaar dezelfde. Dat wil zeggen, dat het voedsel voldoende moet verzadigen en nieuwe energie moet geven. Daarenboven behoort de samenstelling zodanig te zijn, dat de voor naamste voedingsstoffèn in een zekere onderlinge verhouding erin ver tegenwoordigd zijn. Maaltijden die bijvoorbeeld uitsluitend uit eiwitten zouden bestaan, zijn dus evenmin geschikt als voedsel dat niet veel anders dan koolhydraten (meel en suiker) bevat. de weken maar kalm aan met boter, margarine en olie. Dinsdag 18 juni zal er weer een bejaardenmiddag gehouden worden in het R.K.-verenigingsgebouw aan de Burgemeester Trooststraat, de aanvang is om 2.30 uur. De opleiding voor ergotherapeute is zwaar en uw dochter moet licha melijk wel sterk zijn als zij deze richting kiest, ook al omdat er wel eens met de kinderen gesjouwd moet worden. Maar ’t is een pracht beroep. Want al geeft een mens als Het eerstvolgende spreekuur voor woningzoekenden zal worden ge houden op vrijdag 14 juni 1963 van 7 tot 8 uur n.m. in het gebouw van de gemeentelijke dienst voor socia le zaken, achter het gemeentehuis. Gymnasium aan het Chr. Lyceum te Het streekverband Gouda organi seerde op zaterdag 8 juni j.l. haar eerste streekwedstrijd van het sei zoen 1963 te Alphen aan den Rijn. De afgevaardigden van „de Gouwe Ruiters” zijn hier goed uit de bus gekomen. Het viertal behaalde de 3e prijs. In de individuele dressuur klasse B 1 behaalde mej. A. E. v. d. Br eggen de 2e prijs en mej. B. van Tol de 3e prijs. In de klasse L 1 be haalde H. Schipper de le prijs en in springen klasse L, behaalde de heer Schipper de 4e prijs. De driedaagse vergadering van Jehova’s getuigen in de Houtrust- hallen vond maandag haar hoogte punt in het uitspreken door dhr. A. D. de Kruyff v,an de openbare lezing getiteld: „Wie zal de strijd om de wereldheerschappij winnen?” Na deze lezing volgden een twee tal korte toespraken welke de be langrijkheid beklemtoonde om in eenheid tezamen voort te gaan met de dienst voor God. De heer N. Zweere, gemeenteop- ziener alhier, deelde mede dat 2003 personen tijdens de openbare lezing aanwezig waren. Tegen het laatstgenoemde voor schrift wordt nogal eens gezondigd. Sommige mensen eten haast niet anders dan brood en aardapppelen! Ze missen dan de volwaardige ei witten van melk, ei, vlees en vis. Bovendien gebruiken zulke men sen meestal weinig of geen groen ten en helemaal geen fruit. Daar door komen ze onder meer vitamine C te kort en dat wreekt zich altijd in een gevoel van slapte en ver moeidheid. Het allerbeste is het als ons eten veel variatie vertoont. Alle hoofd voedingsbestanddelen en alle bijko mende, zogenaamde beschermende stoffen komen er dan beslist in voor. Hierbij dient dan nog te worden aangetekend dat het innemen van speciale vitamine- of eiwitprepara- ten voor gewone mensen in gewone omstandigheden beslist onnodig is. Op vrijdagavond 28 juni a.s. wordt de 12e Sportweekmars gehouden. Wij hopen dat ook dit jaar weer vele Waddinxveners zullen inschrij ven. Daarom, wacht niet tot het Laatst, maar doe het direct. U kunt dit doen bij de bekende adressen: de heer L. C. ’t Hart, Lijsterbes straat 53; de heer J. van Arnhem, Kerkweg 65; mevrouw Van Nielen, Piasweg 11, allen te Waddinxveen en bij de heer H. Nieuwets, Oranje straat 4 en de heer A. van Elswijk, Reijerskoop 177, beiden te Boskoop. Verder kunt u inlichtingen, zomede eventueel het reglement, verkrijgen bij L. C. ’t Hart en mevrouw Van Nielen. Een prachtig beroep voor meisjes met een grote liefde voor kinderen is wel dat van ergotherapeute. Dit nieuwe en nog vrij onbekende beroep is een samenspel van verpleging, handenarbeid en een grote dosis geduld. Ergo betekent bezigheid. Ergotherapie is dus bezigheidstherapie. Na het behalen van het diploma gymnasium, h.b.s., of m.m.s. kan be gonnen worden met de opleiding, die drie jaar duurt en door het Goois kinderziekenhuis en het opleidingscentrum „Middeloo” gezamenlijk verzorgd wordt. Het eerste jaar worden de lessen in het ziekenhuis gegeven, theorie- en praktijklessen, die de eerste tijd gelijk op gaan met die van de gewone leerling-verpleegsters. Elementaire verpleeg- kunst, anatomie, physiologic, psychologie, orthopaedagogiek, leer van de creatitviteit, encyclopaedic van de handenarbeid, pathologie en therapie, in het bijzonder de bezigheidstherapie en physiotherapie behoren tot de leervakken. Doordat zijn motor een klapband kreeg, verloor zondagavond een motorrijder uit Den Haag, die met zijn echtgenote op de duo, op rijks weg 12 richting Rotterdam reed, de macht over het stuur en kwam te vallen. Beiden kwamen op de ver harde berm terecht. Doordat het echtpaar helmen droeg, liep het on geval nog goed af. Slechts licht gewond werden zij naar hét Van Itersonziekenhuis in Gouda ver voerd. De motor werd zwaar be schadigd. De heer P. C. J. Ruys uit Gouda, oud-inwoner van Waddinxveen, heeft zondag j.l. te Utrecht het gou den kruis van de St. Gregoriusver- eniging uitgereikt gekregen. Pas toor J. Karskens, voorzitter van het diocesane dagelijks bestuur van de bond, uit Ouderkerk a. d. Amstel, reikte de onderscheiding uit. De heer Ruys was gedurende 17 jaar organist en directeur van het R.K. kerkkoor in Waddinxveen, alsmede hoofd van de Sint Jozefschool. Dus verwennen! Daarom, ook voor vader het beste beentje voor. Verwen hem die 16e juni maar eens fijn. Goed beden ken waar we hem echt mee kun nen plezieren. Niet zo maar een das, en overhemd, sokken of wat anders kopen, omdat er nu eenmaal een cadeautje moet zijn op die dag. Zoek met zorg iets uit. Heus, er is meer te bedenken voor en man, dan zo ogenschijnlijk lijkt. Zou vader niet blij zijn met een eigen, mooi cognac- of sherryglas? Wie een knutselende papa heeft, kan hem blij maken met een abon nement op één of ander hobbyblad. Een stukje gereedschap wordt in zo’n geval ook erg gewaardeerd. Heeft vader nog wel een goed nagel schaartje en hoe heette ook weer de grammofoonplaat, die hij niet voor zichzelf wilde kopen? Er zijn ook leuke dingen zelf te maken. Een eenvoudig glas beschil deren zodat het mooi genoeg is voor sigarenbeker. Doosjes met afbeel dingen van spijkers en schroefjes beplakken of beschilderen, zodat vader een bergplaats heeft voor deze spulletjes. Een eigengemaakte boekomslag of map voor de radio- bode. En vergeet vooral niet voor een bloemetje te zorgen! Wat wil hij zelf? Heeft vader een hekel aan lang in bed liggen, dwing hem dan niet juist deze dag om lekker uit te sla pen. Verwen hem op de manier, die hij prettig vindt. Liever een kopje thee met een beschuitje beneden dan op bed? Nu, dat kan, daar is op zondag alle tijd voor. Moeder wil graag vader’s lievelingskostje klaar maken, ook al vindt niemand het zo heel erg lekker. Laat hem rustig z’n krantje lezen, zeur niet aan zijn hoofd. Hij weet heus wel dat zijn MAAR'5 AVONDS lè ALLES WEER RUSTIG.. (OJA.Z’N AANSTEEK HAPPEN WE OOK NOG BUGEVULD L R. „DE GOUWE RUITERS” Op de eerste onderlinge pony- wedstrijd van de L.R. „de Gouwe Ruiters” gehouden op woensdag 5 juni op het terrein van de heer M. P. van Tol, werd door de ponyrui- tertjes goed gereden. De ponyruitertjes waren in twee groepen verdeeld, nl. een groep van ruitertjes met grote pony’s en een groep met kleine pony’s. In groep 1 met grote pony’s wer den de volgende prijzen behaald: le Kees Kroes; 2e Cors Kroes; 3e Cors Oudijk; 4e Cees Oudijk; en 5e Martich Ripping In groep 2 met de kleine pony’s waren de prijzen als volgt: le Marijke Roubos; 2e Cokkie Bos; 3e Jan Olie; 4e Jan Oudijk; 5e Lia Kroes. Door de beide le prijs winnnaars tegen elkaar te laten rijden, werd de eerste prijs (medaille) gewonnen door Marijke Roubos. Zaterdagmorgen om 9 uur zullen alle Be Fair-pupillen aantreden voor een onderling tornooi. Acht pupillen elftallen zullen dan strij den om de hoogste eer. Alle vaders en moeders komen toch zeker even kijken? Programma voor zaterdag: Be Fair 1 - Geinoord 1 uit Vreeswijk Be Fair 2 - Geinoord 2 aanvang 4 uur In de vrije expressie komt vaak tot uiting dat door de lichamelijke handicap •’e geestelijke ontwikke ling ook ver achter is gebleven. Zo kan uit de tekeningen blijken, dat bijvoorbeeld een kind van 10 jaar nog in Sinterklaas gelooft. Niet al leen de lichamelijke zorg is dus be langrijk, ook de geestelijke gesteld heid van een patiënt eist voortdu rend zorg. De vakken waarin les wordt ge geven op „Middeloo” zijn onder andere: tekenen en schilderen, druktechnieken, boetseren en ruim telijk vormen, leerwerk, ceramiek, vlechten, weven, mozaïektechnie- ken, maskers-poppen-marionetten maken, metaalwerk, houtwerk, beensnijden, psychologie, theorie van de creatieve activiteit, kunst beschouwing, kunstgeschiedenis, creatief spel, vertellen en thema tieken muziek. Gedurende het derde jaar van de opleiding is men weer in het Goois kinderziekenhuis, om al het geleer de in de praktijk te brengen. Aan het Sint Anthonius-college te Gouda, afdeling M.M.S., slaagde voor het eindexamen mej. Lia Moons uit Waddinxveen. Eveneens slaagde aan de Rijks H.B.S. te Gouda voor het diploma M.M.S.onze plaatsgenote mej. H. L. Knaapen. Onze plaatsgenoot de heer W. J. A. Ming slaagde voor het examen Gouda. Voor vader, het hoofd van het gezin, is het 16 juni weer vaderdag. Het moet de kleutertjes nog verteld worden; de grotere kinderen weten het zelf nog van vorig jaar Lijkt het maar zo of zijn de peuters enthousiaster voor Moederdag in de weer dan voor Vaderdag? Kinderen, de moeder de hele dag thuis weten en die moeder altijd bedrijvig bezig zien. Moeder, die altijd voor hen klaar staat en ze overal bij helpt. Ja, dat streepje hebben de moeders voor bij de vaders. Want die zijn de hele dag weg en de nog jonge kinderen beseffen niet, dat vader degene is, die weer zorgt, dat alles thuis zo blijft draaien zo het draait. Het tweede jaar van de opleiding wordt geheel op „Middeloo” doorge bracht. Daar wordt de les gegeven in veel handenarbeidvakken, daar leert onze dochter dingen maken die leuk zijn. Dingen, die je niet alleen moet kunnen maken om het later die bepaalde zieke kinderen te leren. Ook dingen die voor jezelf leuk zijn. Voor de kinderen leert men dat wat in de eerste plaats ge richt is op het genezen en niet op het bezig zijn. Want het gaat om het kind, de mensen en niet in de eerste plaats om de dingen. Men leert ook allerlei spelletjes en kin derzang om later speciaal met die gehandicapte kinderen te kunnen doen. Er wordt geleerd huishoudelijke werkjes aan te passen bij de thera pie. Gebruikt een kind altijd alleen zijn rechterhand, dan zal er bijvoor beeld met boren een maniertje ge vonden worden om het kind zijn twee handen te laten gebruiken. Men laat de kinderen ook wel boe nen en poetsen. Door daarbij de borstel telkens iets te verzwaren, zal het kind op een gegeven mo ment proberen om ook het andere handje te gaan gebruiken. Metho den dus, die de praktijk en de er varing ons leren en die in zeer be langrijke mate het werk van de arts kunnen aanvullen. regel niet om te ontvangen, een ergotherapeute krijgt in haar werk ontzettend veel goeds en liefs terug. In het Goois kinderziekenhuis worden kinderen behandeld door o.m. kinderartsen, revalidatieartsen, neurologen, psychiaters en chirur gen. En met deze artsenstaf werken de verpleegsters en physio-thera- peuten intensief mee. Heeft een meisje het diploma ge haald, dan zijn er veel mogelijkhe den voor het uitoefenen van dit mooie beroep. In ziekenhuizen, sa natoria en revalidatie-inrichtingen en in gezinnen, onder toezicht van specialist of huisarts, zijn er allerlei toekomstmogelij kheden. Inlichtingen worden verstrekt door het Opl. centrum „Middeloo”, Kon. Wilhelminalaanl, Amersfoort of het Goois kinderziekenhuis, Crai- loseweg 116, Huizen (post Bussum). Ook vaders doen veel voor hun kinderen, ze werken ook de hele dag en ook vaak ’s avonds, als ze, na een haastige maaltijd, weer weg moeten naar een zakenrelatie of een vergadering. Ze werken voor hun gezin en zeker niet in het minst om hun kinderen een zo goed mogelijke opvoeding te ge ven. Dat is de taak van hun vaderschap. Als het van de zomer erg warm wordt, kunnen koele dranken ons helpen de lichaamstemperatuur niet al te hoog te doen oplopen. Is het zeer heet dan kan er aan het water wat we drinken een klein beetje. zout worden toegevoegd! Doen we dat niet, dan verliezen we door het transpireren zeer veel vocht, wat een dorst veroorzaakt die eigenlijk niet te lessen is, omdat het water toch telkens het lichaam weer verlaat; dat toegevoegde tik keltje zout houdt het vocht in ons lichaam vast! Heel gezond en tevens voedzaam is natuurlijk het drinken van melk, in het zomerseizoen zullen vooral karnemelk en yoghurt de voorkeur hebben. Ook vruchtensappen, al dan niet aangelengd met mineraal water, zijn echte gezonde zomer- dranken. Ziezo! dat zit voorjaren

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 3