in Voorwaarts gaf concert Hoenderloo Oudjes vermaakten zich in de Eiteling Akilëine ’s Werelds grootste cactuskwekerij blijft goed Aan de Reeuwijkse plassen ligt: Meer dan een Bejaarden - Reis 1963 Kwasten Kart races Bel Bij Brand 2222 Wat is mode? Rollen oj rammelen BURGERLIJKE STAND A. v. d. Heiden Schoolreisje Ongeval Geslaagd DE KERKEN NODIGEN I half miljoen zijn kwetsbaar Veel dode vis Tj. van Dam overleden V akantie-regeling kruideniers 1963 Orgelconcert in St. Janskerk te Gouda R.K. Reis vereniging Zwemdiploma’s I I De ideale combinatie van hobby en beroep Chr. Nat. School „Willem van Oranje” I I I I 1 I I I I I PAGINA 3 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 20 JUNI 1963 i ^erf t/an Vettewinkel I Proberen groot te worden ^Buiten mededinging Nooit uitgestudeerd Een 88-jarige Begin: twee plantjes! Verkeersexamen Pedicure Jeanne Willemse I 1 I werd Utrecht Velen in Waddinxveen en over de hele wereld ontvingen door zijn lessen het U.L.O.-diploma als basis voor verdere opleiding en grondslag voor hun levenswerk. De begrafenis is bepaald op zater dag a.s. tussen 11 en 12 uur. Personeel van de dienst openbare werken is deze week druk bezig geweest met het verwijderen van een groot aantal dode vissen uit de Petteplas. De oorzaak van de vis sterfte is vermoedelijk een teveel aan waterluis in het water. Drogisterij Zuidkade 1 Waddinxveen Telefoon 2135 (na 6 uur 3149) was de man er sterk aan gehecht. Tenslotte lukte het mij toch hem te overreden en ging de plant mee naar Nederland om een plaatsje te krijgen in mijn privéverzameling. 'I In de ouderdom van 74 jaar is na een langdurige ziekte overleden het dud-hoofd van de Chr. U.L.O.- school aan de Kerkweg. De over ledene was hoofd van die school van 1 mei 1923 tot 1 september 1953 waarna hij met pensioen ging. Ook diende de overledene de Gereform. Kerk vele jaren als ouderling. zondag 23 juni 1963 Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur: ds. A Meyers van Utrecht N.m. 6.30 uur: ds. J. R. Cuperus Hervormd Wijkgebouw, Esdoomlaan V.m. 9.30 uur: ds. J. R. Cuperus N.m. 6.30 uur: ds. Joh. Verwelius N. Herv. Kring „Wet en Evangelie”. V.m. 9.30 uur: ds. G. J. v. d. Bogerd van Gouda N.m. 7.00 uur: ds. E. H. Kalkman Gereformeerde Kerk. V.m. 9.00 en 10.30 uur: ds. W. J. de Ruiter van Harkema-Opeinde N.m. 6.30 uur: ds. W. J. de Ruiter van Harkema-Opeinde Remonstrantse Kerk. geen dienst. Christ. Afgescheiden Gemeente. V.m. 9.30 uur: ds. A. P. Verloop N.m. 5.00 uur: ds. A. P. Verloop woensdag N.m. 7.00 uur: ds. A P. Verloop GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: wit fietspompje; mes in bruin étui; ketting met insigne; ijzerzaagje; isolatietang; 2 munt biljetten; 1 paar nylons. Verloren: grijze regenjas; zonnebril in beige étui; bruine portemonnaie met inh.; blauw luchtbed; rode bla zer; leesboek; blauw zwembroekje; 2 sleutels. van 24 juni t.e.m. 6 juli G. Lochmans, Kerkweg 141 van 7 t.e.m. 20 juli: W. v. d. Water, Wilhehn.k. 8 Fa. Cammeraat, Zuidkade 232 van 22 juli t.ean. 3 aug.: A. v. d. Sluis, Dorpsstraat 104 J. v. Triet Zn, Noordkade 87 N. M. v. Rooyen, Dorpsstr. 50 - - 72 In Bodegraven zal op zaterdag 22 juni a.s. een grote kart race gehou den worden waarvoor grote belang stelling bestaat, zowel uit binnen- -1- -1-J TT ---- sport, waarvoor sportliefhebbers Men leze ook dit nummer. Heel kostbare planten heeft de heer Edelman, maar over de totale waarde van zijn verzameling durft hij niets te zeggen. „Nu is deze plant twaalfhonderd gulden waard, maar wie garandeert mij, dat ie- Onder auspiciën van het Gouds Orgel Comité zal Bernard Renooy (organist Duinoordkerk te ’s Gra- venhage) op maandag 24 juni a.s. ’s avonds 8 uur een concert geven in de Sint Janskerk te Gouda. Zijn programma vermeldt werken van J. S. Bach, Johannes Brahms, Harald Genzmer en van de concert- gever zelf. H. Timmermans, Wilhelm.k. 1 N.V. Combi, Kerkweg 177 G. Visser, Noordeinde 95 C. Voshol, Zuidkade 186 P. Asscheman, Trompstraat 9 G. v. Ringelenstein, leplaan 71 T. Broer, Dorpsstraat 46 J. Hofman, Burg. Trooststr. 35 G. Bosman, Burg. Trooststr. 79 van 5 augustus t.e.m. 17 augustus: K. van Ringelenstein, Burg. Trooststraat 31 Gez. Rip, Dorpsstraat 27 P. v. d. Starre, Piet Heinstr. 1 A. van Eeuwen, Zuidkade 3 D. Kool, Dorpsstraat 39 A. Koster, Jan Dorrekensk. 39 J. Asscheman, Kon. Wilhelminaplein 1 als buitenland. Het is een nieuwe van de zijde der veel interesse is. de advertentie in Schilderen vinden de meesten van ons wel een gezellig werkje, omdat alles er zo heerlijk van op knapt. Maar denkt u er ook wel aan He kwasten goed schoon te maken als u klaar bent met schil deren? Om een zo goed mogelijk resultaat te krijgen met schilderen, kocht u prima kwasten, ’t Is daarom jammer als u deze kwasten niet of nagenoeg onderhoudt. Heeft u plastic-verf gebruikt, dan kunt u de kwast in thinner, terpen tine of ’peut’ schoonmaken. Gebruikt u celluloseverf dan gaan de kwasten na het werk in aceton. Na het schilderen met echte lijn olieverf kunnen we met zachte zeep, petroleum of terpentijn de kwasten weer schoon krijgen. Werkten we met spiritusvernis, dan nemen we er spiritus of zachte zeep voor. Na het lakken de kwasten behan delen met groene zeep en petro leum. Zorg er voor dat de kwasten werkelijk helemaal schoon zijn, niet alleen het buitenste haar en de uit einden. ’t Is vanzelfsprekend dat de kwas ten vooral goed droog opgeborgen moeten worden. Ongeveer zestig kinderen van de vijfde en zesde klasse van de Sint Jozefschool maakten dinsdag j.l. het jaarlijkse schoolreisje, dat we derom naar Zuid-Limburg ging. On danks het minder gunstige weer was de stemming onder de jeugd op perbest. Omstreeks acht uur ’s mor gens vertrokken de leerlingen per trein naar Valkenburg, waar men omstreeks half elf arriveerde. Aller eerst werd een bezoek gebracht aan de Schaesberg, waar de jongens en meisjes zich in de speeltuin naar hartelust vermaakten. Vervolgens stond een busrit door Zuid-Limburg (Vaalserberg met uitzichttoren) op het programma. Teruggekeerd in Valkenburg werd een tocht per kabelbaan gemaakt en de gemeente- grot bezocht. Na nog ’n consumptie gehad te hebben, werd weer naar Waddinxeen vertrokken, waar de kinderen, moe maar voldaan tegen half acht arriveerden. De R.K. Reisvereniging houdt op zaterdag 22 juni a.s. haar jaarlijkse uitgaansdag met als reisdoel, het Liesbos, Mastbos, de Ooisterwijkse Vennen, een pracht aan natuur schoon. Gegadigden kunnen zich alsnog melden bij C. J. van Berke- steijn, Ringvaartsingel 10. Tegen de tijd dat het gras weer flink gegroeid is, moeten we onze grasroller piekfijn in orde hebben. Daarom kunt u het beste nu even kijken wat er eventueel nog aan gebeuren moet. Is het metaal van de roller na de barre winter wat geroest, dan doet u het beste dit stevig met een staal- borstel te bewerken. Zijn er plaat sen waar het roest niet afgaat, om dat u er met de staalborstel niet bij kunt komen, neemt u dan ’n kwast je met petroleum om op deze moei lijke plekjes te komen. Is de roller na deze behandeling schoon en roestvrij, dan moet hij goed worden ingevet. Voor het smeren van de lagers en andere draaipunten, drup pelen we smeerolie in de smeer- punten. Na dit alles wordt het grasrollen weer een plezierwerkje, waar u uw hand niet voor omdraait. Ondanks de vrees, dat de regen de dag bederven zou, is het nogal meegevallen, ja, zelfs boven ver wachting heeft het weer meege werkt de dag succesvol te maken. Vroeg in de ochtend was het in ons dorp een af- en aanrijden van auto’s met bejaarden, allen nieuws gierig, ja zelfs zenuwachtig over wat de dag zou brengen. En de dag bracht veel, dank zij de goede zor gen van het comité uit de midden- standsverenigingen. Ruim honderd auto’s vormden een lange stoet, welke, na een rond rit door de Oranje- en St. Victor- wijk, via Gouda, langs de Lekdijk en Vreeswijk, naar Leerdam koerste, waar de koffie klaar stond. Iets nieuws voor deze reis was wel het bandje, bestaande uit enkele plaatselijke dilettanten, die het ge zelschap met muziek binnen haalde in het restaurant. Na een enkele consumptie, waarbij door de heer H. van der Loo en burgemeester Van der Hooft het woord gevoerd werd, kon de reis naar het hoofd doel ,De Efteling’ aanvaard worden. Rijdend langs de Linge, werd omstreeks één uur „De Efteling” bereikt. Deze gelegenheid is buitengewoon geschikt voor de ontvangst en ver pozing van zulk een groot gezel schap als dit, gezien de oppervlakte en de inrichting van het terrein. Niemand heeft zich ook maar één ogenblik verveeld. Bovendien was de maaltijd uitstekend, en de stemming aan tafel was prima, iets wat dat door de burgemeester nog eens werd onderstreept. Deze dank te de commissie voor het initiatief en de goede zorgen. Spr. vond het een uniek iets, wat in Waddinxveen tot stand gebracht was, een bejaar dendag uit het saldo van een win kelweek. Veel te vroeg, naar de zin van de deelnemers, moest weer ingestapt worden om via ’s-Hertogenbosch de reis naar huis te aanvaarden, waar men op de vastgestelde tijd arri veerde, verwelkomd door een groot Bij bijna elke tentoonstelling, na tionaal of internationaal, zit de heer Edelman in de jury en op bijna elk congres is hij afgevaardigde van Succulenta, de Nederlands-, Belgi sche vereniging van liefhebbers van cactussen en vetplanten. Meedoen aan wedstrijden heeft hij opgegeven. „Wij winnen altijd”, zegt hij met een verlegen lachje, „daar gaat voor een ander de aar digheid af. Voor particulieren is het haast onmogelijk om aan die exem plaren te komen, die wij hebben.” Wel bewaart de heer Edelman zorg vuldig vijf gouden medailles, die hij in zijn begintijd veroverde. „Dat is een leuke herinnering aan de tijd, toen ik er nog echt voor moest vechten!” zegt hij. Wanneer we weggaan en hem de hand schudden benijden we deze man wel enigszins. Hij heeft het ideaal verwezenlijkt van menig man: zijn werk is tevens zijn hobby. mand het er voor geeft?” zegt hij. „Voor een plant die momenteel een waarde zou hebben van tweehon derd gulden kan morgen iemand wel vierhonderd bieden. Het is alle maal zo betrekkelijk, want de prij zen zijn niet stabiel.” Met Klaus en Wim, zijn beide zo nen, begon de heer Edelman zich in 1947 geheel toe te leggen op het kweken van cactussen. Daarvoor was hij ook boomkweker. Een klein kasje met een paar duizend cactus sen was de eerste investering. Al gauw moest er een kas bij en na verloop van tijd weer één. Nu staan er vijftien en nog is dat niet ge noeg. Wat kwekei- Edelman in het be gin van de cactuskwekerij tot zijn zoons zei: „Als we het gaan doen, proberen we groot te worden”, is realiteit geworden. Het bedrijf is gegroeid en groeit nog dagelijks. Edelman’s cactussen gaan naar alle delen van de wereld. In zijn kwekerij, bestaande uit vijftien lange kassen, waarin dui zenden planten, stekelig of behaard, met of zonder bloem, een plaatsje vinden, werken vele krachten, die de planten met zorg behandelen, ze verzenden of verpotten. Het zaad wordt gewonnen en uitgezet. Be stellingen van allerlei grootte, uit binnen- en buitenland komen da gelijks binnen en het hele bedrijf draait om de vader met zijn twee zoons, Klaus en Wim. Een jarenlange studie en omgang met de planten hebben de voorma lige boomkweker Edelman tot een bij uitstek deskundige op het ge bied van de cactuskwekerij ge maakt. Maar je raakt nooit uitge studeerd, zegt hij zelf. Het cactus- kweken is een apart vak geworden. Steeds weer worden nieuwe ont dekkingen gedaan, die nauwkeurig moeten worden bestudeerd. „Neem nu eens de Mammillaria”, zegt hij, „daarvan zijn er alleen al 2400 ge registreerde soorten, de kruisingen niet eens meegerekend. Dat is een omvangrijk werk, temeer daar elke plant offcieel wordt geboekt.” Nog steeds ziet de heer Edelman in het cactuskweken ook zijn hobby, wat wel blijkt uit zijn privéverza meling, waarop menig liefhebber jaloers is. Onder de zeldzame exemplaren is er één van 88 jaar oud. Daar zit een hele geschiedenis aan vast. „Vier jaar geleden was ik in Frank rijk”, zo begint onze gastheer te vertellen. „Ergens in het zuiden zag ik dat pracht exemplaar in een tuin staan. Van de eigenaar wilde ik hem over nemen, maar de prijs die er voor werd gevraagd leek mij te hoog n.l. twaalfhonderd gulden. Na lang pra ten en veel overredingskracht wer den we het eens. Vierhonderd gul den moest deze cactus kosten, dan kon ik hem meenemen. Maar er kwam nog een moeilijk heid, want voordat ik hem definitief mijn eigendom mocht noemen, moest de mening van de 96-jarige vader worden gehoord. Voor deze oude Fransman was het een zwaar besluit. Hij was elf jaap toen het plantje werd gezaaid en hij had het helemaal zien opgroeien! Natuurlijk en F. Twaalf jaar was de nu 54-jarige kweker toen hij met. twee cactus sen begon. In de ouderlijke woning plaatste hij ze in de vensterbank en verzorgde ze. Water op tijd, veel zon en veel geduld. Na enkele maanden kreeg hij van zijn vader, die een boomkwekerij bezat, een hoekje van één van diens kassen en daar zette hij zijn hobby voort. Spoedig kwamen er meer planten bij, de collectie nam in om vang toe en er ging hoe langer hoe meer tijd in zitten. Niet altijd was de jonge cactuskweker in staat vol doende aandacht aan zijn planten te geven, want op de eerste plaats stond vaders boomkwekerij. Daar door raakte de privékweek wel eens in het gedrang, maar zijn liefde voor de stekelige vrienden bleef. En uit deze hobby groeide later zijn beroep: cactuskweker. Klaas Edelman’s kwekerij werd een paradijs voor alle cactuslief hebbers van west-Europa. Jaarlijks komen tussen vijf- en zeshonderd buitenlanders een bezoek brengen aan de kassen van de firma Edel man. En overal wordt de kennis van deze vakman gewaardeerd, zijn oordeel gerespecteerd en zijn raad gevraagd. Op de Henegouwerweg was het af gelopen weekeinde een 19-jarige jongeman aan het schieten met een windbuks. Een 12-jarig meisje dat passeerde werd door een kogeltje van de buks aan de lip verwond. Zij moest zich onder medische be handeling stellen. Voor de gehouden examens te en Rotterdam, uitgaande van de Vereniging ter veredeling van het Ambacht (V.V.A.) slaagden onze volgende plaatsgenoten: A. M. Koops, J. v. d. Lans en C. J. F. G. Troost. Zij ontvingen hun op leiding aan de Technische School te Gouda in het kader van het voort gezet leerlingenstelsel en onder auspiciën van de Stichting Vakop leiding Bouwbedrijf. Aan de Chr. Kleuterkweekschool „De Voorpost” te Rotterdam slaag de voor hoofdleidster, mejuffrouw T. A. v. d. Hee. Te ’s-Gravenhage is geslaagd voor de akte N XX lerares kinderverzor ging, opvoeding en handenarbeid, mejuffrouw A. M. Kraneveld. P. van Eyck slaagde voor het examen gymnasium B aan het Chr. Lyceum te Gouda. Aan het Chr. Lyceum te Gouda slaagden de volgende plaatsgenoot- jes voor het toelatingsexamen: Fia Koolmees, Rudolf van Mill, Hans Reijm, Peter Both, Hanna Slob, Anneke v. d. Krans, Klaas Neven, Teuni v. d. Krans, Gerard Zuilichem, Henk Asscheman B.C.zn, Henk Asscheman Jzn, Ella Both, Leen van Eerbeek, Mika Kessing, Gert Kool, Trudie Oudijk en Peter Vliegendhart Vorige week namen 207 kinderen van de hoogste klassen der Wad- dinxveense lagere scholen deel aan het verkeersexamen, bestaande uit een schriftelijk en een praktisch gedeelte. Drieëntwintig kinderen voldeden niet aan de gestelde eisen en moesten worden afgewezen. heer Hofman werd het gezelschap koffie aangeboden. Tijdens dit ge zellig samenzijn gaf de heer Hof man nog een kleine uiteenzetting van het ontstaan van het Jongens huis „Hoenderloo” en de taak van het leidend personeel ten aanzien van de moeilijke jeugd. Na een dankwoord door voorzitter Rinche- val voor de hartelijke ontvangst, werd om negen uur gestart voor de terugreis. In de beste stemming ging het huiswaarts Na nog een maal in De Meern opgestoken te hebben, arriveerde „Voorwaarts” ongeveer half 12 in Waddinxveen. Al met .al een middag en avond die nog lang in het geheugen zal blijven en de onderlinge band heeft verstevigd. Niet minder dan vijfennegentig kinderen legden dezer dagen in het gemeentelijk zwembad aan de Ka naaldijk de zwemproef af. De eisen voor dit A-diploma zijn: 75 meter schoolslag, gevolgd door 50 meter rugslag en een minuut watertrappen. Negen jongens en meisjes konden aan deze eisen niet voldoen en moesten worden afge wezen. Deze examens werden ge houden in verband met de komende schoolwedstrijden, die in geheel Nederland zullen worden georgani seerd. Elk kind dat aan deze wed strijden deelneemt, moet tenminste in het bezit zijn van het A-diploma. Iedere jongen of meisje dat dan de 25 meter vrije slag binnen de 32 seconden zwemt, krijgt van de KN ZB een bronzen speldje uitgereikt. Voor hen die dit in 25 seconden of nog minder doen, stelt de KNZB een zilveren speldje beschikbaar. De examens voor het zwemdiplo ma B en C zullen vermoedelijk in de grote vakantie worden gehouden. Tien jaar vóór iets mode is, zo zegt een oud handboek, noemt men het onzedelijk. Vijf jaar later heet dezelfde gril schaamteloos. Eén jaar vóór ieder het alleraardigst noemt, heet het gedurfd en een jaar nadat het mode was wordt het saai. Dan wordt het in de loop der tijden: bespottelijk,, om je dood te schamen, grappig, zo vreemd, charmant, ro mantisch en tenslotte weer „echt mooi”. Dit voor al de sceptici, die het een vrouw of meisje nog kwalijk zouden nemen, wanneer ze de laat ste modegril alleen maar gek zou den nemen. Zaterdag 15 juni, ca. 1 uur ver trokken de leden van de Arb. Muz. Veren. „Voorwaarts” met hun vrou wen per touringcar uit Waddinx veen om een concert te gaan geven in de Christelijke Opvoedingsin- richting Jongenshuis „Hoenderloo”. De reis werd onderbroken op de Leusderhei waar een verfrissing werd gebruikt en de jeugd zich een uurtje kon vermaken in de speel tuin. Daarna werd de reis voortge zet naar het plaatsje Harskamp waar de koffie en broodmaaltijd gereed stond. Na de inwendige mens versterkt te hebben werd gereden naar het einddoel, Hoenderloo. In Hoenderloo aangekomen werd het gezelschap hartelijk ontvangen door de plaatsvervangend directeur, de heer Hofman. In de recreatiezaal van ’t gebouw „Nijegaarde” heeft „Voorwaarts” onder leiding van dirigent Hondong een populair concert gegeven, wat door ca. 180 jongens werd bijge woond. Dat het concert op prijs werd gesteld bleek wel uit het da verend applaus wat na ieder num mer opklonk. „Voorwaarts” werd zelfs nog tot een toegift gedwongen. Na een hartelijk dankwoord van de aantal plaatsgenoten en door de muziek van „Concordia” en „Voor waarts”. Al met al een dag om niet te ver geten, waarvoor het comité alle dank heeft verdiend. De medische zondagsdienst wordt waargenomen door dokter P. v. d. Linde, Kerkweg 214, telefoon 2250. Normaliseert en ontgeurt transpiratie. Ontsmet verhitte voeten Verdrijft vermoeidheid Prinses Beatrixlaan 36, tel. 3004 week van 11 t/m 17 juni 1963 Geboren: Johan, z.v. H. van Katwijk en B. Bosman; René, z.v. A. Oudshoorn en N. Ver stoep; Regina Theresia, d.v. C. Overdam en J. M. Möhle; Barbera Francina Petronella Nico- lina, d.v. N. L. T. van Vliet en B. de Bruijn; Patricius Richard Christoffel, z.v. L. T. A. van der Helm en V. H. R. Duff hues; Annette Elisabeth, d.v. H. Zoeteman en A. E. van den Broek; Roelof Waldenar, z.v. J. W. Loen en C. D. Overdulve; Gerrit Herme, z.v. G. van Wouden berg en F. A. M. Woelders; Anthonius, z.v. P. A. Verbeek en M. Vis; Lena Johanna, d.v. L. J. Los van Leeuwen; Wilhelmus Franciscus, z.v. F. T. Brenkman en J. M. W. v. d. Vlugt; Maarten Fokke, z.v. B. A. T. van Dierendonck en M. Daams; Ariaantje Monica, d.v. M. Hofman en S. Pedersen; Ondertrouwd: geen. Gehuwd: geen. Overleden: Drost ev Roos, Hendrika, oud 64 jr; de Joode, Regina, oud 64 jaar; Versluis ev Struijk, Ariana Teuntje, oud 44 jaar. KERKDIENSTEN R.K. KERK Parochie St. Victor, Zuidkade. Pastoor: B. Emmelkamp, telef. 2452 Missen: ’s zondags 7 uur Vroegmis; 8.30 uur Hoogmis; 11 uur Late Mis; ’s avonds 7 uur Lof; 17.30 uur Mis in de rk-school, Kon. Wilhelminapl. Door de week ’s morgens om 8 uur; Zaterdag biechtgelegenheid 5-8 uur. Elke eerste vrijdag van de maand 8 uur avondmis; Jehova’s Getuigen, Kerkweg 66. donderdag 19.30 uur Bedieningsschool 20.30 uur Dienstvergadering zondag 18.30 uur Wachttorenstudie Keurig in het gelid staan ze daar, de 15 grote kassen van ’s werelds grootste cactuskwekerij, op een oppervlakte van niet minder dan drie duizend vierkante meter. Een lap grond, die zoals de eigenaar, de heer K. Edelman ons vertelde, nog veel te klein is, want wanneer hij over nóg zo’n stuk de beschikking zou hebben, dan zou hij ook dat volledig kunnen gebruiken. Ook dit jaar slaagden alle candi- daatjes voor het toelatingsexamen van het Chr. Lyceum te Gouda. Him namen vindt u onder het hoofdje „geslaagd”. De heer A. Kleyer, onderwijzer aan deze school, slaagde maandag j.l. aan het Conservatorium te Am sterdam. Hij beëindigde een acht jarige studie met als hoofdvak, kerkorganist, waarvoor hij reeds eerder slaagde, nu met het bijvak pianist. Dinsdag maakte deze school haar jaarlijks reisje, ditmaal per trein naar Valkenburg. Was het in Wad dinxveen regenachtig, daar heeft een klein regenbuitje even de rust in de speeltuin verstoord. Maar de kinderen keerden 's avonds geluk kig gezond en wel voldaan weer terug aan het station te Waddinx veen. Tienduizenden planten staan er in de kassen. Wij vroegen naar het totaal aantal, maar de heer Edelman durfde dit niet te schatten. Het zijn er zeker meer dan een half miljoen. „Bij het opmaken van de balans rekenen we altijd per vierkante meter”, vertrouwde hij ons toe. De produkten van deze grote kwekerij gaan naar alle delen van de wereld: Zuid-Afrika, Ijsland, de Bermudaeilanden en alle Westeuropese landen. In het eerste half jaar van 1960 werd een omzet van ruim een miljoen planten bereikt; er was zelfs een week bij van niet minder dan 90.000 exemplaren. Maar deze plantengrossier exporteert niet alleen, hij importeert ook. Uit Mexico, Arizona, Peru en Argentinië komen de planten binnen. „Wie cactussen kweekt is een vriend van mij, die mag mijn kas sen bezoeken”, zegt deze Reeuwijk se kweker. Behalve honderden bui tenlanders komen er ook veel Ne derlanders. De Nederlandse Reis vereniging zou van de kwekerij van onze gastheer graag een reis doel willen maken. „Maar dat gaat helaas niet”, zegt de eigenaar, „dan wordt het bezoek te hinderlijk!” Ziezo.' N (fat Zit VOorJareKJ Ml

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 3